PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Feestvierend Nederland huldigde zijn jarige Koningin Zeeland vierde opgewekt Koninginnefeest Sowjet-leiders als helden verwelkomd de BILT VERWAGHT... 199e jaargang - no. 103 Dagblad uitgave van de ilrma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 1 mei 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841: Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Flnlandstraat 2, telef. 16: Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, N. Bogerdstraat 24. telef. 28. ONDANKS GURE VOORJAARSWEER Grote parades in Enschede en Ede Ondanks het gure voorjaarsweer heeft Nederland met opgewektheid de verjaardag van H.M. Koningin Juliana gevierd en het rood-wif-blauw wapperde met de Oranje-wimpel in alle steden en dorpen van ons land. Het was een stralende Koningin, die te midden van haar gezin maan dagmorgen voor het witte paleis in Soestdijk verscheen en haar aanblik deed de duizenden, die langs haar defileerden en zich op de weg tegen over het paleis hadden opgesteld, de kou vergeten. H.M. was gekleed in een bruine bontmantel. Haar vier dochters droegen geklede voorjaars- jassen; ondanks zijn zware verkoudheid was Prins Bernhard ook aanwe zig, gekleed in een grijze winterjas. Achter de ramen keek af en toe H.K-H. Prinses Wilhelmina toe, hoe men namens het Nederlandse volk haar dochter huldigde op haar verjaardag. Naar schatting hebben 15 tot 20.000 Nederlanders deelgenomen aan het défilé en minstens evenveel belangstellenden stonden buiten de paleishekken. Dank zij de hulp van de marechaussee behoefde nie mand te worden teleurgesteld en kon een ieder zijn bloemenhulde aan H.M. brengen. De groepen werden afgewisseld door muziekkorpsen. De winnaars van de scholentekenwedstrijd boden de Landsvrouwe tekeningen aan en vier Australische dames, de vlag van hun land in bloemen. Een fraaie indruk maakte de grote deputatie uit de N. O.-polder, die als slot van de lange stoet binnentrok. Dat ook het paard nog een voorname rol speelt bij" de landbouwwerkzaamheden kwam niet alleen tot uiting bij de twee hoog op- fetaste wagens, die de produkten uit e N.O.-polder langs de koninklijke familie voerden maar ook in de twee maal kranige amazones en ruiters uit de polder, die met de schoolkinderen uit de elf dorpen dit gedeelte van de stoet tot een der meest bezienswaardi ge maakten. De koningin liet zich voorlichten over alle landbouwmachi nes, waarmede gedefileerd werd. Ook vroeg zij of de ontzaglijk grote taart, die een afbeelding van de N.O.-polder gaf, geheel opgegeten kon worden. Bootsmans fluit je Het vorige week verschenen rap port „Randstad en Delta" van de Zuidhollandse Planologische Dienst heeft hier en daar in Zeeland enig onbehagen gewekt. „Zuid-Hol land beschikt maar over Zeeland als recreatiegebied, alsof we hier zelf niets te vertellen hebben", zo zei ons een geacht ingezetene van dit gewest. Maar al lijkt oppervlakkig beschouwd deze opmerking enige waarheid te bevatten, toch is zij bij nadere bestu dering niet helemaal juist. In de eer ste plaats gaat het hier niet om een rapport met adviezen, die op korte termijn uitgevoerd moeten worden, gaat het evenmin om een vast-omlijnd plan, maar slechts om enkele gedach ten over de toekomst van de Rand stad Holland. „Een ideeënschets" noemde de samensteller dit boekje, dat nu als basis kan dienen voor een verder gesprek. De conclucie, als zou bijvoorbeeld de Zuidhollandse Plano logische Dienst buiten eigen territoir zijn getreden om zich zonder meer bezig te gaan houden met de recrea tie in Zeeland, is voorbarig en onjuist. Bij informatie bleek ons, dat de direc tie van de Zeeuwse P.P.D. een derge lijke opvatting dan ook zeker niet huldigt. Deze Zuidhollandse schets, ook wel bekend onder de naam „plan- Langen", is in Zeeland reeds bespro ken en is voorts ter sprake gekomen in de Plancommissie Zuid-West, die een speciale werkgroep heeft, waarin de P.P.D.'s van Zuid-Holland, Zee land en Noord-Brabant samenwerken. In eerste instantie houdt het plan zich bezig met de problemen van de Randstad Holland, waarbij met name aandacht wordt besteed aan de mogelijkheden van het Haringvliet als havenbekken voor Rotterdam en van de Grevelingen als recreatiegebied. Dat tenslotte deze zaken in verband gezien worden met het gehele Delta gebied, is dunkt ons reëel. Er bestaan immers tussen de Randstad en Zee land spanningendaarginds zijn grote bevolkingsmassa's, een tekort aan re creatieruimte, steeds verder uitbrei dende steden, terwijl in Zeeland daar entegen de situatie vrijwel omgekeerd is. Dat is een hedendaagse realiteit, waarin het Deltaplan in de toekomst verandering kan brengen. Ongeor dend kan dat niet gebeuren en het lijkt derhalve zakelijk en verant woord, dat men zich daarvan in Zuid- Holland rekenschap geeft, daarbij Zeeland in zjjn beschouwingen be trekkend. Vanwaar dan toch dit onbehagen in Zeeland? Een dergelijk rap port doet de Zeeuw weer eens beseffen, dat zijn gewest in de toe komst een onderdeel is van een natio naal project, waarbij weliswaar reke ning zal worden gehouden met pro vinciale belangen, maar waarbij toch ook vele andere zaken een grote, zo niet grotere rol spelen. Zo wordt in het Zuidhollandse rapport gezegd: „Er zullen zich op bestuurlijk gebied vraagstukken voordoen, die ongetwij feld boven het gemeentelijk niveau zullen uitgaan. Nog afgezien van de problemen inzake waterstaat, kan van de besturen der in dit gebied ge- .(Vervolg pag, 3, eerste kolom), In Enschede heeft minister Staf op Koninginnedag voor de vyfde maal ln successie een schouw gehouden van alle delen van onze strijdkrachten. Niet minder dan 3000 mannen van land-, zee- en luchtmacht namen met vliegende vaandels en slaande trom men en het oorverdovend lawaai van 48 straaljagers, evenzovele schroef- vllegtuigen en bijna 300 voertuigen, waaronder 22 centurion tanks, aan de parade deel. Dit jaar lag het accent vooral op de versterking van de luchtstrijdkrach ten, terwijl verder de toeneming van het technische arsenaal van de genie op zeer indrukwekkende wijze tot uit drukking kwam. De duizenden en nog eens duizen den toeschouwers zagen de gloednieu we Thunderstreaks, de tactische straaljagers, die straks de Thunder- jets van de luchtmacht zullen ver vangen. Nieuw in de parade waren ook de zes helikopters. De genie trok voorbij met een allermerkwaardigste verzameling van improvisatie-mate riaal. Als gewoonüjk werd de kilo meters lange parade besloten met een défilé van 22 centurion tanks, die te zamen ruim 1000 ton wegen. Het dé filé werd bijgewoond door de diplo matieke vertegenwoordigers uit ve lerlei landen. Terwijl de troepen voor- bijmarcheerden ontlastte zich een he vige hagelbui. Ook vielen er hevige slagregens, doch dit duurde niet zo lang. In Ede heben tienduizenden het mi litaire défilé gadegeslagen, dat daar werd gehouden op de rijksweg Arn hemEde ter viering van de verjaar dag van H.M. de Koningin. Dit défilé vormde tevens de inleiding van de festiviteiten ter ere van het 50-jarig bestaan van het garnizoen te Ede, een feit dat in augustus a,s. op groot se wijze gevierd zal worden. Aan het défilé werd door bijna 2800 man schappen deelgenomen. Onder de aan wezigen bevond zich hier de hoogbe jaarde heer H. Staf, de te Ede woon achtige vader van de minister van Oorlog en Marine. Aan de gróte parade te Den Helder, die werd afgenomen door de comman dant zeemacht Nederland, vice-admi- raal F. T. Burghard, werd deelgeno men door vier pelotons mariniers met vaandelwacht en vaandel, 20 pelotons vlootpersoneel, marva's en een deta chement van de koninklijke land macht en van de lichte luchtdoelartil lerie met voertuigen en geschut. Deze feestelijke aanblik bood gistermiddag de Middelburgse Markt tijdens het concert van de Accordeonvereniging „Con- brio" in de muziektent H (rechts). Er was een grote me. f§ nigte op de been en de carrou- sel (links) had het druk. (FOTO P.Z.C.) m llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Twee doden bij een vliegtuigongeval Engelse regering houdt „Yorks" op de grond- De Engelse regering heeft alle vier motorige York-vliegtuigen voor mili tair transport op de grond gehouden, nadat een vliegtuig van dat type maandag by Standsted neerstort te, waardoor een R.A.F.-man en een kind werden gedood. Het vliegtuig raakte van de start baan en kwam glijdend op de buik tot stilstand. Er waren 49 passagiers en een be manning van 5 aan boord. 11 van de passagiers waren moeders en 18 wa ren kinderen, onder wie 4 babies. Brandweerlieden hakten gaten in de romp om te zorgen, dat de inzit tenden het toestel sneller zouden kun nen verlaten. Het schijnt, dat tijdens de aanloop j de startbaan een wiel van het vliegtuig is gebroken. Ongeval op rijksweg Rotterdam-Den Haag Auio over de kop: twee doden. Twee mensen zijn gedood en twee gewond toen maandagmiddag op de rijksweg Rotterdam—Den Haag ter hoogte van Overschie door nog onbe kende oorzaak de personenauto waar zij in reden, tweemaal over de kop sloeg. Alle vier inzittenden werden uit de auto geslingerd. De 28-jarige arts T. T. T. uit Amsterdam, die de auto bestuurde, en zijn 30-jarige nicht G. B. T. uit Bandoeng, die met verlof in Nederland was, waren onmiddellijk dood. De 33-jarige echtgenote van de arts werd met een schedelbreuk in het zie kenhuis Bergweg te Rotterdam opge nomen, evenals de 30-jarige zuster van de bestuurder, mej. T. H. T., die een hersenschudding had opgelopen. In Goes bracht de jeugd op koningin nedag een aubade vóór het stadhuis die werd afgenomen door burgemees ter Ten Kate. Het muziekgezelschap „Hosanna" begeleidde de jeugdige ïangertjes. (FOTO P.Z.C.) Zij willen nu ook naar de V.S. Boelganin en Kroesjtsjew zijn als helden verwelkomd bij hnn te rugkeer in Moskou. Er was een groot podium opgericht, vanwaar de Russische leiders hun toespraken hielden. Aan de ene zijde stond het corps diplomatique en aan de andere zijde het gehele presidium van de communistische partij. Boelganin noemde het bezoek aan Londen van grote politieke en praktische betekenis voor de Russisch-Britse betrekkingen en voor het gehele internationale leven. Hij beschuldigde de leiders van de La- bourpartij ervan de bijeenkomsten te hebben gebruikt om anti-Russi sche verklaringen af te steken. Ook Kroesjtsjew was niet te spreken over dc Labonr-leiders maar hij verklaarde, dat als er nog sociaal democraten in de gevangenis zitten, zij spoedig in vrijheid zullen zijn. „Zij weten zeer goed", aldus Kroesj tsjew, „dat wij allen doen wat moge lijk is om de fouten, die in het verle den begaan zijn te herstellen en dat de mensen, die onschuldig veroordeeld zijn, zijn gerehabiliteerd, niet alleen in de Sowjet-Unie, maar ook in de volksdemocratieën". Overigens meende Kroesjtsjew, dat dc Labour-partij de Russen goed be grepen heeft en de nodige stappen in de richting van een nauwer contact zal doen. Wat de Verenigde Staten betreft, zeide de Sowjet-leider, dat indien aan beide zijden goede wi! aan de dag wordt gelegd, tussen de V.S. en de Sowjet-Unie goede betrekkingen tot stand gebracht kunnen worden. Volgens politieke waarnemers in Moskou schijnen de Russische leiders ook de wens te koesteren een bezoek aan de Verenigde Staten te kunnen brengen. Bos- en heidebrand bij Tilburg Omstreeks vijf uur maandag werd de brandweer van de gemeente Hilva- renbeek gealarmeerd voor een bos- en heidebrand, die woedde tussen Tilburg en Hilvarenbeek. Door de sterke wind greep het vuur zo snel om zich heen, dat bij het blussingswerk de assistentie moest worden gevraagd van de be roeps- en vrijwillige brandweer der gemeente Tilburg en van de in die ge meente gelegerde militairen uit Kromhoutkazerne. Ongeveer 40 hectaren bos en heide werden verwoest. De bossen waren eigendom van de gemeente Tilburg en Hilvarenbeek. Omstreeks acht uur.was men de brand meester. Dank zij het befaamde oranje zonnetje, dat de stevige en frisse bries uit het noorden bijna deed vergeten, hebben Zeelands steden en dorpen gisteren opgewekt en feestelijk Koninginnedag gevierd. De programma's vermeldden voor elk wat mis: films, optochten, sportdemonstraties, wedstrijden en niet te vergeten de feestconeer- ten. Vooral in de morgen- en mid daguren heeft het jonge volkje zich zeker niet onbetuigd gelaten; 's avonds was het feest voor de ouderen, die in dich'te drommen door de feestelijk verlichte stra ten trokken. MIDDELBURG. De feestelijkheden in Middelburg stonder. merendeels onder auspiciën van de Koninklijke vereniging „Uit het VolkVoor het Volk". Het be stuur van deze vereniging verzond 's morgens een gelukwenstelegram aan Hare Majesteit de koningin van de volgende inhoud: „De Koninklijke vereniging „Uit het VolkVoor het Volk" biedt Uwe Majesteit mede na mens de Middelburgse bevolkinr haar hartelijke gelukwensen aan ter gelegenheid van uw verjaardag". De militairen van de C.Q.A.K, Optochten, sport en concerten konden dit jaar geen défilé houden, mede omdat alle officiële muziek korpsen van de landmacht waren ge dirigeerd naar de parades in enkele grote steden. Daarom werd 's mor gens op de binnenplaats van de Berghuyskazerne een buitengewone vlaggenparade gehouden voor alle officieren, onderofficieren en man schappen van de gehele opleiding. In het middaguur gaf stadsbeiaardier Th. C. Ferwerda een carillonconcert op de Lange Jan van vaderlandse liedjes. 's Middags waren in de binnenstad velen, die vrijaf hadden, op de been. Er was dan ook grote belangstelling voor een concert in de muziektent, die op de Markt was opgesteld, door de accordeonvereniging „Conbrio" onder leiding van de heer J. de Schrijver. Het programma vermeldde tal van populaire werken. Daarna speelde het muziekkorps van het Le ger des Heils onder leiding van ka pelmeester D. J. de Graaf. Geduren- burgs Muziekkorps op de Markt, dat een gevarieerd programma omvatte en waarvoor grote waardering werd ge toond. Tot slot volgde een optocht met lantaarns en fakkels, die aangevoerd werd door het Middelburgs Muziek korps met daarachter het Tamboers- en Pijperskorps „Juliana". De staart van de stoet werd gevormd door een groot aantal aspirantjes van „Achil les", waarna nog een „toegift" kwam van hossende jeugd. VLISSINGEN In Vlissingen hebben de sport- en turnverenigingen haar beste beentje voorgezet. Tijdens een grootse op tocht en gymnastiekaemonstratie hebben meer dan 1000 sportenthou- siasten uiting gegeven aan hun vreugde op deze aag. Parmantig stapten de nauwelijks twee turven hoge Margo Bierens en Magda Termeulen temidden van de bestuursleden van de Bond van Buurtverenigingen „Oranje en Vlis singen" die m samenwerking met het Vlissingse gemeentebestuur het programma samengesteld had aan het hoofd van de bijna een kilo meter lange stoet, die de sportieve jeugd gevormd had Als een kleurige guirlande slingmdo optocht zich door de straten va: Schcldestad. Aan het hoofd liepen de drumband en het muziekkorps van „St. Caecilia", was er een concert door het Middel-in het midden hielden de tamboers fen, uitgaande van „Uit het Volk oor het Volk" in de Electro-bio- scoop. Ook de carroussel, die zijn plaats op de Markt weer ingenomen had. trok druk bezoek. 's Avonds bewoog zich in de binnen stad een grote menigte om de verdere festiviteiten bij te wonen. Allereerst en hoornblazers van „V.T.V." de pas er in, terwiil de laatste groepen onder wie de volgelingen van Lord en Lady Baden Powell „gesteund" werden door „Ons Genoegen Na afloop van deze „zegetocht" concentreerde de grootste belang stelling zich in het Bellamypark, waar de plaatselijke verenigingen „V.T.V." en „Oranje Nassau voor 'n aantal aantrekkelijke demonstra ties zorgden. Bjj dit onderdeel van het program ma gaf ook het gemeentebestuur blijk van zijn belangstelling. In de avonduren was het zo mogelijk nog drukker dan 's middags. „Ons Ge noegen" zorgde vanaf de muziek tent in het Bellamypark voor de vrolijke noot, terwijl de bewoners van Goed-Wonen feestmuziek aange boden kregen door „St. Caecilia". „Ons Genoegen" besloot de feeste lijkheden r.iët een geslaagde muzi kale wandeling, waaraan honderden jeugdige hossende Vlissingers hun „medewerking" verleenden. GOES. In Goes vermocht de koude noorden wind het enthousiasme op deze feest dag niet te bekoelen. In de druk be- vlagde stad, wa3r reeds om acht uur 's morgens de jubelende stadhuisklok- ken het feestprogramma inluidden, waren tot bijna middernacht duizen den op en rond de Grote Markt bijeen. Voordat 's morgens tegen half tien de honderden met oranje vlaggetjes (Vervolg op pag. 2) Uilig Gelukwensen uit het j buitenland P De Joegoslavische president, maarschalk Tito, heeft koningin Juliana uit Belgrado zijn geluk- M wensen gezonden met haar ver- se jaardag. De Zuïd-Pacific confe- rentie in Suva zond eveneens een boodschap met gelukwensen |f Hj aan de koningin. Keizer Hirohito van Japan s zond felicitaties, terwijl de in Tokio verschijnende bladen hulde brachten aan koningin Ju- H liana. Sommige bladen versche- nen met een speciale pagina met artikelen over Nederland en fo- ee to's van het koninklijk gezin. s In Djakarta werd geen offi- ciële receptie gehouden door de f| H Nederlandse waarnemende Hoge H Commissaris, de heer Hagenaar, s liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het weer in Europa. Volgens de weerrapporten dagavond 7 uur: Stockholm, zwaar bewolkt Oslo, zwaar bewolkt, Kopenhagen, regen, Aberdeen, geheel bewolkt, Londen,regen, Luxemburg, half bewolkt,- Parijs, zwaar bewolkt. Bordeaux, half bewolkt, Grénoble, regen, Nice, regenbui, Berlijn, geheel bewolkt, Frankfort, licht bewolkt, München, regen, Zürich, regen, Genève, geheel bewolkt, Locarno, zwaar bewolkt, Wenen, regen. Innsbruck, regen Rome, regen, Ajaccio. half bewolkt, Mallorca, half bewolkt, an maan- 11 gr. 13 gr. 5 gr. 9 gr. 14 gr. 9 gr. 13 gr. 14 gr. 9 gr. 21 gr. 10 gr. 12 gr. 9 gr. 9 gr. 13 gr. 21 gr. 12 gr. 10 gr. 14 gr. 15 gr. 17 gr. MINDER KOUD. Vry veel bewolking met plaatselijk wat lichte regen maar ook opklarin gen. Iets hogere middagtempera tu ren. Zwakke tot matige wind, voorna melijk uit zuidelijke richtingen. ZUS EN MAAN 2 mei. Zon op Maan op 5.11 1.34 onder 20.08 onder 11.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1