Duits schip gezonken te Wemeldinge BOSCH—i Deltaplan zuiver Nederlandse aangelegenheid T. DUYVIS Jz. Zeeuwse Almanak RECTIFICATIE N.V. OLIEFABRIEKEN IfVin TOT r M. H. BOASSON ZONEN N.V. RODE KRUIS-KORPS HIELD DISTRICTSWEDSTRIJDEN Ha lekker!! Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 30 APRIL 1956 MINISTER ALGERA AAN EERSTE KAMER Grotere voortvarendheid nodig bij concentratie van polders Minister Algera heeft de Eerste Kamer z(jn memorie van antwoord doen toekomen op het voorlopig verslag, dat deze Kamer had uitgebracht over z\jn begroting. Vanzelfsprekend komen in deze memorie allerlei actuele waterstaatszaken aan de orde, zoals deltaplan, dykvoorzleningen enz. Met betrekking tot het deltaplan wordt de verhouding tot België ter sprake gebracht en nog eens met nadruk verzekerd, dat dit plan „behoudens Ne derlandse gebondenheid tot nakoming der verplichtingen uit hoofde der scheidingsakte, een zuiver Nederlandse aangelegenheid is". De minister verzekert voorts, dat het mogelijke zal worden gedaan om de uitvoering van het deltaplan in een zo snel mogelijk tempo te doen geschieden. De werkhaven bij Hellevoetsluis, nodig voor de afsluiting van het Haring vliet, is bijna gereed. De minister onderschrijft de mening, dat het tegen over land en volk niet verantwoord zou zjjn, wanneer niet alles in het werk wordt gesteld om het deltaplan zo snel mogelijk te verwezenlijken. De minister deelt mede, dat er be hoorlijk schot begint te komen in de versterking van de zwakke plaatsen. Ruim honderd van dergelijke dijkvak ken zyn versterkt, worden versterkt of komen binnenkort in uitvoering. Het initiatief voor deze versterkin gen behoort te berusten bij de betrok ken dijkbeheerder, doch in het over leg zijn ook betrokken provinciaal bestuur, provinciale waterstaat en de rijkswaterstaat. De overgang van de situatie, waarin de noodwet dijkher stel nog van kracht was en waarin het rijk de uitvoering van de werken nog in handen had, naar de huidige toestand is wel eens moeilijk geweest. Zodra echter werd onderkend, dat hier en daar aan de samenwerking iets haperde, is getracht alles weer in goede banen te leiden. De minister deelt mede opdracht to hebben gegeven eon onderzoek in te stellen naar de vraag of een wette lijke regeling nodig is, die ten doel heeft bebouwing langs dijken tegen te gaan en bestaande bebouwing, waar nodig, te liquideren. De minister verzekert, dat van rijkswege zo goed mogelijk wordt ge- Door een betreurenswaardig abuis zijn, in onze advertentie van 26 dezer, foutieve prijzen vermeld. Hieronder- vindt u de correcte prijzen. Salata p.fles 94 statiegeld Citrolata 94 statiegeld Livorno 100 statiegeld tube 53 Klaar-0ver„ fles 85 statiegeld Aracblde-olie incl. fles 168 KOOG A/D ZAAN tracht, er aan mee te werken, dat de waterkeringen voldoende beveiliging bieden. Op de rijksbegroting zqn tien tallen miljoenen ter beschikking voor lagere organen, die financieel niet bij machte zijn de noodzakelijke werken uit te voeren. Het zon echter wel gewenst zijn, zo betoogt de minister, dat de concentratie van waterschappen in sommige gebieden met grotere voortvarendheid zou worden aan gevat dan thans het geval is. Men is thans vaak genoodzaakt grote bijdragen tc geven omdat de kosten van de veelal dure dijkverzwaringen niet door der gelijke kleine polders kunnen worden gedragen. Wanneer die kosten over liet gehele gebied dat door dijken wordt beschermd, zouden kunnen worden omgesla gen, zou de rijksbijdrage gerin ger kunnen zijn. Over de stop van Ternaaien, het kanaal GentTerneuzen en de ver binding van Antwerpen met de Rijn kan de minister nog geen medede ling doen. Er is over deze zaken een nota van België ontvanj gering thans bestudeeri VEERDIENSTEN. De minister deelt mede, er van op de hoogte te zijn, dat in Zeeland wordt gediscussieerd over de gedach te de vrijdom van veergelden geheel op te heffen teneinde met de aldus te verkrijgen middelen de outillage van de veerdiensten te verbeteren. De mi nister heeft echter hierover nog geen voorstel ontvangen. Op verzoek van de Kamer geeft de minister thans een specificatie van de bedragen, die voor landaanwin ning zijn uitgetrokken. Daaruit blijkt, dat f350.000 is aangevraagd voor kleinere werken in Zeeland en Zuid- Holland, o.a. in het Sloe en bij de Schelphoek. Tenslotte geeft de minister een op somming van wettelijke regelingen, die thans in voorbereiding zijn, Daar uit blijkt, dat men bezig is met een ontwerp bijdragenwet deltawerken De voorbereiding van een wetsont werp tot regeling van de bevoegdhe den van toezicht en oppertoezicht wa terschappen, aangekondigd bij de me morie van toelichting op het ontwerp deltawet, is vr'jwel beëindigd. Een wetsontwerp inzake de subsidiëring van zeewerende waterschappen, ter vervanging van de wet van 1870, werd door de commissie financieel be stel waterschapwezen, bij de minister ingediend. De raad van de waterstaat heeft bij de minister een wetsontwerp ingediend over de samenwerking tus sen gemeenten en waterschappen. Aan de heer B. J. de Meij, oud schoolhoofd te Ritthem, werd door H. M. de koningin de gouden ere-medaille van de Oranje-Nassau-orde toegekend. Burgemeester P. Daniëlse bezocht za terdagmorgen de 73-jarige heer De Meij te zijnen huize en spelde hem het versiersel van deze onderscheiding op. Daarbij lichtte de heer Daniëlse toe, dat de onderscheiding was verleend voor de arbeid, welke de heer De Meij verrichtte als Zeeuws historicus en als VAN SMAKEN VERSCHILLEN. Het verschil tussen de smaken is reeds jaren, vele jaren vóór het ver schijnen van dit nummer vastgesteld. Dat wil zeggen: het bestaan er van. Wij vinden het momenteel nog wat fris om in het open water te duiken en te gaan zwemmen, maar de da mes Kloosterman en Eversdijk kleuteronderwijzeressen te Kapel- Ie hebben daar vorige week anders over gedacht. Beiden togen er don derdagmiddag met badpak op uit om voor de eerste maal dit jaar een bad te gaan nemen in het Kanaal door Zuid-Beveland. Ze hebben de gedach te in de daad omgezet en gaven na TROUW In Middelburg organiseerden on dernemende winkeliers een uitgebrei de demonstratie-avond voor dames, zodat die dag menige huisvrouw tot haar echtvriend sprak: ,Jk moet vanavond naar de demonstratie van mijn kruideyiier. Om half elf ben ik wel weer terug Honderden mannen bleven in een zaamheid achter. Zij lazen een boek, luisterden wat naar de radio, maar eenzaam icaren z{j allemaal. Zo ver gleed de avond en werd het half elf. Het werd kwart voor elf, elf uur, kwart over elfzonder dat de vrou wen kwamen opdagen. Een grote on rust maakte zicli meester van de mannen. Sommigen belden de poli tie op, anderen trokken de jas aan en liepen alle zalen van Middelburg af. Ondertussen zaten de dames met een blos op de wangen alsmaar de monstraties bij te iconen, waarvan één bestond uit een loterij met on telbaar vele prijzen. De kans om wat te winnen was zo groot, dat géén en kele vrouw er aan dacht naar huis te gaan. Stel je voor.... Pas om half één was alles verloot en toen eerst kon men naar huis.' Maar toen de dames buiten kwa men, stootten zij op een menigte Middelburgse mannen, die kwaad en ontsteld hun vrouwen opeisten. Waar werd oprechter trouw.,..? afloop van het zwemfestijn te ken nen, dat het water helemaal niet kond was. En dan te bedenken, dat velen het in deze tijd nog in de buurt van de haard zoeken GOUDEN BRUILOFT. Donderdag 10 mei aanstaande zal tc Krabbendijke een gouden bruiloft worden gevierd. Op die dag zal het namelijk een halve eeuw geleden zijn, dat het huwelijk werd voltrok ken tussen de heer J. Nieuwenhuijse en (toen) mejuffrouw M. Kole. STUURLOOS. De in Appingedam thuishorende Nederlandse kustvaarder „Rex", die 344 ton meet, seinde zater dagmorgen vroeg, dat het schip op ongeveer 10 mijl zuidweste lijk van het lichtschip „West- hinder" stuurloos op de Noord zee ronddreef. De sleepboot „Scaldis" verliet daarop de ha ven van Vlissingen en maakte in de loop van de middag vast. Die zelfde avond omstreeks half elf arriveerde de sleep in Vlissin- gen. De „Rex" had een defect aan de stuurinrichting. VOOR DE VISSERS. Hier is tenslotte nog goed nieuws voor de vissers. Te Koewacht werd in de „Konijnenputten" een hoeveel heid pootvis uitgezet, waardoor de totaal uitgezette hoeveelheid steeg tot 3350 kg. Het ligt voorts nog in de bedoeling om er 40.000 stuks pa ling uit te zetten, zodat de sportvis sers het er in de loop der jaren goed zullen krijgen. medewerker gedurende 50 jaar van de Provinciale Zeeuwse Courant. Bij het uitreiken van de onderschei ding' waren directie en hoofdredactie van de P. Z. Ct- aanwezig. De heer F. v. d. Velde sr. overhandigde aan de heer De Meij de draagmedaille en bood evenals de burgemeester hartelijke gelukwensen aan, waarin ook mevrouw De Meij werd betrokken. De heer De Meij dankte geroerd. Zoals bekend, heeft de heer De Meij in de loop der jaren honderden artike len gepubliceerd over vele aspecten van de Zeeuwse geschiedenis. Een pu blicatie over Serooskerke (W.) werd met steun van het Zeeuwsch Genoot schap in boekvorm uitgegeven. Vele bewonderaars van de heer De Meij hopen, dat uit zijn geschriften nog eens een bloemlezing samenge steld zal worden, waarin zijn beste werk verzameld zou zijn. Baron v.d.Feltz kreeg onderscheiding in Den Haag. (Van onze parlementaire redacteur) Het Zeeuwse Kamerlid, mr. W. F. E. baron van der Feltz, die benoemd werd tot ridder in de Orde van Oran- je-Nassau, werd reeds vrijdagmiddag van deze onderscheiding in kennis gesteld. Voor de aanvang der Twee de-Kamerzitting omstreeks één uur nodigde de voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst acht leden van de Ka mer uit om in zijn vertrek van het Tweede-Kamergebouw te komen. On der dit achttal bevond zich de heer Van der Feltz. Dr. Kortenhorst deed mededeling van de benoemingen en speldde daarna de bijbehorende ver- Provinciale tentoonstelling van geiten Het bestuur van de kring Zuid-Be veland van de geitenfokkersvereni- gingen kwam zaterdagmiddag in „De Landbouw" te Goes bijeen onder voorzitterschap van de heer D. C. Hannewijk uit Wolphaartsdijk. On derwerp van bespreking vormde de deelneming aan de tentoonstelling van de Z.L.M. te Domburg op 22 juni a.s. Op de plaatselijke keuringen wor den de beste geiten aangewezen, wel ke naar de tentoonstelling gaan. Men denkt ongeveer 25 exemplaren stam boekgeiten en volbloedlammeren te kunnen laten inschrijven. Het bestuur van de kring besloot 25 beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een medaille voor de tentoonstelling, terwijl enkele be stuursleden eveneens een medaille zullen schenken. De plaatselijke verenigingen zullen worden verzocht een medaille voor deze provinciale manifestatie be schikbaar te stellen. De tentoonstelling in Domburg is de eerste provinciale geitententoon stelling in Zeeland. (Advortentie) MIDDELBURG NOORDSTRAAT 19—21. Wij exposeren in onze toonzalen: SLAAPKAMERAMEUBLEMENTEN BEDDEN DEKENS KARPETTEN GORDIJNSTOFFEN (levering uitsluitend via de detailhandel). Na aanvaring met Belgische „Rofra" Ongeveer op dezelfde plaats waar vorig jaar een sleepschip is gezonken, verdween zaterdagmid dag omstreeks twee uur het 717 ton grote Duitse motorschip „Jo- sepha" na een aanvaring in de monding van de Wemeldingse bui tenhaven onder water. De drie op varenden met de Antwerpse slik- loods hadden nog voldoende gele genheid om zich in veiligheid te brengen, terwijl ook het grootste deel van de kleding en inventaris uit het woonverblijf op het achter- TERNEUZEN, MIDDELBURG EN GOES Winnende ploegen nu naar de kring-bekerwedstrijden. Het Zeeuwse Rode Kruis-korps hield zaterdag op drie plaatsen, Ter- neuzen, Goes en Middelburg, zijn dis trictswedstrijden als voorronde van de kring- en bekerwedstrijden. De winnende ploegen zowel voor hel pers als voor helpsters zullen uit komen in laatstgenoemd toernooi, dat binnenkort, waarschijnlijk in Goes, wordt gehouden. In Middelburg Ei kwam Vlissingen II b\j de heren winnaar uit de bus en Middelburg I bij. de dames. Te Goes waren 't de ge lijknamige dames- en herenploegen, die de eerste plaatsen bezetten. En in Terneuzen streden slechts heren- ploegen. Deze ploegen zullen dus straks kampen om de hoogste eer van de kring. De winnaars in beide catego rieën worden uitgezonden naar het landelijk toernooi, dat in september wordt gehouden. Tegeljjk met de kringwedstrijden Worden de* bekerwedstrijden gehou den. Hieraan nemen de ploegen deel van de afdelingen, die in de dis trictswedstrijden het hoogste totaal aantal punten verzamelden. Te Mid delburg werden de Middelburgse da mes en heren hiervoor aangewezen, in Goes werd de afdeling Goes voor deze categorie winnaar. De opgaven waren in alle drie de plaatsen gelijk. De helpsters kregen een man te behandelen, die in shocktoestand was en een wond in de buik had opgelopen. Deze patiënt moest worden ge holpen en men diende voorberei dingen te treffen voor het geven van een bloedtransfusie en een Brits marinebezoek in Middelburg Middelburg kende zaterdag de uitzonderlijke attractie van buiten lands marinebezoek, toen 7 Britse oorlogsbodem aan de Loskade meer den. Het waren geen grote schepen, maar 6 z.g. L.C.M.'s, landingsvaar tuigen, waarin tanks e.d. kunnen worden vervoerd plus een M.L. (Mo tor Launch), dat als commandovaar tuig van dit „smaldeel" dienst doet. De schepen komen uit Rheinhafen bij het Duitse Krefeld, waar zij ge stationeerd zijn en maken thans een „springcruise", voor voorjaars trip, zoals elk jaar. O.a. via St. An- dries en Dintelsas kwamen de boten vrijdag In Veere aan. Zaterdagmorgen maakte de com mandant van deze „delegatie", ka pitein E. H. Prebble, zijn opwach ting bij burgemeester mr. dr. N. Bolkestein van Middelburg, die zijn gast in bet stadhuis rondleidde. La ter op de dag stak de burgemeester met le garnizoenscommandant, overste A. Kornet, een bezoek aan boord van het commandovaartuig af, waarna kapitein Prebble 'bij overste Kornet werd ont"angen. On der geleide van enkele Nederlandse officieren maakten leden van de be manningen zaterdagmiddag een bus tocht over het eiland. De opvarenden van de P 6050 en de LCM's 7124. 7007, 7209, 7118, 7119 en 7121, zoals de boten „he ten", konden het inmiddels best vin- Advertentie TIMUM Friese beschuit FAMIEKEN TE LEEUWARDW den met de Middelburgers. Vandaag zullen de schepen van de „Union Jack" weer vertrekken om o.a. via Dordrecht en Amsterdam naar Kre feld terug te keren. Huurtoeslag voor Griffioen in Middelburg ontoelaatbaar Uitspraak huuradviescommissie De huuradviescommissie te Mid delburg heeft de bewoners van de Griffioenwijk In Middelburg in het gelijk gesteld. Zoals bekend, vonden de huurders in deze buurt op oude jaarsavond 1955 tegen het avonduur een circulaire in hun bus van de stichting „Goed Wonen", de instan tie, die deze ruim 120 middenstands woningen beheert. Daarin stond, dat met ingang van 1 januari de vol gende dag dus de huur met 6 zou worden verhoogd. Dit bedrag is een toeslag, die men nodig oordeel de voor het onderhoud van de open bare beplantingsstroken in deze wijk. Gelijk bekend, hebben de bewo ners tegen deze beslissing krachtig stelling genomen. Er werd onmid dellijk een comité van actie ge vormd. dat de bewoners opriep tot een protest. Deze actie ondervond veel weerklank en de huurders brachten een bedrag bijeen om ge- rechtskundige bijstand te betalen. Men nam een advocaat in de arm, omdat de beslissing van „Goed Wo nen" in strijd geacht werd met de op dit gebied bestaande bepalingen. De zaak werd enige tijd geleden voorgelegd aan de Huuradviescom missie, die een advies moet geven over het bedrag van de verschuldig de huur voordat zoals in de be doeling ligt deze kwestie voor de kantonrechter te Middelburg zal dienen. Deze commissie heeft haar advies dezer dagen vastgesteld. Zij concludeerde, dat deze huurtoeslag injectie. De heren kregen 2 slachtoffers te behandelen en te vervoeren van een explosie, die in een fabriek was voorgevallen. Deze beide patiënten waren vrij zwaar en op diverse plaatsen ge wond. De wedstrijd werd voor het dis trict Walcheren in het Middelburgse Schuttershof gehouden, waar dokter M. Huygens, gewestelijk comman dant van het R.K.K., de algehele lei ding had. Voorzitter van de jury voor de heren was dokter D. N. van Gelderen uit Middelburg en leden de artsen G. A. van Bockel, Sou burg; Risseeuw, Kapelle; Kugel, Poortvliet en J. Stumphius, Vllssin- gen. Mevrouw dr. E. VermaasVan onijnenburg uit Middelburg presi deerde de jury voor de helpsters- wedstrijd; leden waren o.a. zuster Bal, directrice van het Gasthuis, zus ter v. d. Ende uit Vlissingen en an dere zusters uit de Walcherse zieken huizen. De volgende uitslagen konden worden bekendgemaakt: Helpsters: 1. Middelburg I, 245 pt.; 2. Souburg, 233 pt.; 3, Middelburg II, 226 pt.; 4. Vlissingen, 223 pt„ Helpers: 1. Vlissingen II, 32 pt.; 2. Vlissingen III, 31 pt.; 3. Middelburg, 30 pt.; 4. Me- liskerke, 25 pt.; 5. Koudekerke, 24 pt.; 6. Arnemuiden, 23 pt. Maximaal konden bij de dames 320 punten wor den behaald en bij de h:ren 50. Goes In Goes kwamen de Rode Kruis helpsters uit Goes, Terneuzen, Zie- rikzee en Borssele en de helpers uit Goes, Borssele, Zierikzee en Kapelle in de zalen Krijger tezamen, om elk aar in een vreedzame strijd, de eer ste plaats te betwisten. Over het al gemeen leverden de diverse ploegen vrij goed werk, hoewel de doktoren Noome en Vermeer bij de nabespre king nog op talrijke puntjes de aan dacht van de dames en heren moes ten vestigen. De wedstrijden werden een dub bele overwinning voor Goes, want zowel de dames als de heren eindig den als eerste, zodat zij zullen deelne men aan de bekerwedstrijden. De uitslag was als volgt: Dames: Goes I, 27o pt. (leidster 60 p.);'Terneu zen 269 pt., (leidster 60 pt.)Zierik zee 178 pt., (leidster 20 pt.)Bors sele 148 (leidster 10 pt.). Heren: Goes, 40 pt., in 20 minuten; Borsse le, 33 pt., 26 niin.; 'Zierikzee, 30 pt., 23 min., Kapelle, 30 pt., 28 min. T erneuzen In het gebouw „Pro Rege" te Ter neuzen werden de districtswedstrij den voor Zeeuwsch-Vla anderen ge houden. De beoordelingscommissie bestond uit de doktoren A. C. S. van Breda Vriesman, H. J. S. Timmer en P. J. Brons. Deelgenomen werd door één ploeg uit Axel en twee uit Oostburg, alle uit heren bestaande. Uit het eindresultaat bleek dat Axel op de eerste plaats beslag leg de en dus gerechtigd is deel te nemen aan het kringbekertoernooi te Goes. Tweede werd Oostburg en derde Oostburg n. Commissie Kerkdag Walcheren In de plaats van de secretaresse, mej. W. J. H. Westera te Middelburg, die wegens ziekte het secretariaat moest neerleggen, werd tot secretaris van de commissie voor de Kerkdag 1956 Walcheren benoemd, de heer J. Jonker te Middelburg. en de verhoging van de huur, die daarvan het gevolg Is niet toelaat baar kan worden geacht. Binnenkort zal nu de kantonrech ter deze aangelegenheid berechten. Het wordt een proefproces tegen één der huurders; diens advocaat is mr. F. W. Adriaanse. De Stichting „Goed Wonen", de andere partij, wordt bijgestaan door mr. A. J. van der .Weel. schip nog op de ter assistentie ge komen sleepboot „Adja" kon wor den overgebracht. Het schip, dat ter hoogte van de bolders aan stuurboordzijde door het klipanker van de Belgische motorspits „Ro fra" werd opengereten, begon reeds direct te zinken. Het achter schip bleejL nog ongeveer anderhalf uur boven water steken, totdat het tegen half vier ook wegzonk. De havenmonding is hierdoor gedeel telijk versperd, zodat de rijkspoli- li' te water de wacht voor de ha ven heeft betrokken om het scheepvaartverkeer te regelen. Schipper Hans Reinhart was met zijn schip „Josepha'' van de rederij Richard Doni uit Lengfurt a. d. Main met een lading slakkenzand,.op weg van Val Sajnt Lambert in België naar de thuishaven. Voor de vaart over Zeeland maakte hi| gebruik van de diensten van de in Antwerpen wo nende Nederlandse particuliere loods G. Verhagen. Even voor tweeën kwam de „Josepha" uit de grote sluis om de Oosterscnelde op te gaan. Vóór dit schip lag het sleepschip Salf 56, dat op sleeptouw werd genomen door de uit de kleine sluis komende Salf 4. Terwijl deze schepen vastmaak ten, liep de „Josepha" voorbij. Halverwege in de havenmonding gekomen, bemerkte de loods echter plotseling de binnenkomende Belgi sche motorspits „Rofra", die voor de haven had liggen wachten om binnen te kunnen lopen. Over en weer wer den fluitseinen gegeven, waarna de „Josepha" nog probeerde langs de voor haar verkeerde wal tussen de westelijke havendam en de „Rofra" naar buiten te varen. De doorvaart- rulmte was echter te gering, zodat de „Rofra" een botsing niet meer kon voorkomen. Met het klipanker boorde de Bel gische spits zich aan stuurboordzijde in het voorschip van de „Josepha", dat blijkbaar als een sardineblikje over een deel opengereten moet zijn. Het schip maakte althans snel water. Ook de „Rofra" liep een kleine lek in de voorsteven op, doordat het an ker naar binnen werd gedrukt. De opvarenden van dit met grint geladen schip op weg van Wesel naar Ruis- broeck, konden door het treffen van een noodvoorziening dit lek snel dichten. De opvarenden van de „Josepha" hebben tjjdelijk onderdak gekregen in hotel Smits. Rijkswaterstaat heeft direct maatregelen getroffen om het schip, dat lelijk in de weg ligt voor de scheepvaart, te marke ren door bakens. Zo snel mogeljjk zal getracht worden het schip leeg te zuigen cn te lichten. Reeds meer dan 50 jaar d» Bougie voor iedere motor VANDAAG. Middelburg Electro: „The bridges at Toko-Ri", (18 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Love me or leave me", (cinemasc.), (14 jr.), 20 uur; Molenwa ter: „Miniatuur Walcheren", 10—23 uur; Prov. Bibliotheek: Expositie over Zeeuwse spoorlijn, 10—12, 13.30—17 uur Vlissingen Alhambra: „Razzia", (18 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Besmeurde lief de", (18 jr.), 20 uur. Goes Grand: „Om 50.000 dollar", (14 jr.),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2