slaap slaap KAPPIS Dordrechts Kamer van Koophandel heeft bezwaren tegen Deltaplan «"KAPOK K 77 SNELPON c STEMMEN UIT DE KERKEN N.V v.b.GEBR. POLAK VLISSINGEN „HER" GRACE IN KOREA-FILM DE BRUGGEN BIJ T0K0-RI" en de BOEVENKAPITEIN 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 28 APRIL 1950 STREEP DOOR ZEEHAVENPROJECTEN Afsluiting van Oude Maas zou onvoldoende gefundeerd zijn Dc Kamer vait Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en Om streken heeft zich tot de Tweede Kamer gericht met een adres, waar in op enkele punten van het deltaplan kritiek wordt geleverd. De bezwaren gaan hoofdzakelijk tegen de voorgenomen afsluiting van de Oude Maas door een dam met sluis. Geconstateerd wordt, dat de argumentatie die voor afsluiting van deze rivier wordt aangevoerd, onvoldoende gefundeerd is. De kamer vraagt zich af of het, juist nu er plannen bestaan om de Dordtse zeehaven door afdamming van het Mallegat uit te breiden, nodig is de omvangrijke bedragen, welke in de Dordtse haven zjjn en worden geïnvesteerd, verloren te doen gaan. Uitvoerig gaat de kamer de functie van de Dordtse zeehaven na. Betoogd wordt, dat deze haven in de loop der jaren een naam heeft Vêrworvën als overslaghaven en verder veelvuldig gebruikt wordt als aanloophaven Voor vaartuigen in het zogenaamde Rynverkeer met de daarmede verbonden over slag van goederen. De in de toelichting op het wets ontwerp genoemde Voordelen (beper king van de stroomsnelheden op de Nieuwe Waterweg en de Oude Maas het verdwenen van het probleem van het op diepte houden van laatstge noemde rivier, de terugdringing van de zoutgrens in het gebied van de Nieuwe Waterweg staan naar het oordeel van dè kamer in geen ver houding tot de enorme nadelen, die de gedachte afsluiting voor Dor drecht zal veroorzaken. Een sluis in de Oude Maas zal intussen niet al leen voor Dordrecht, maar op niet al te lange duur voor het gehele haven complex van de Maasmond nadelig zijn, wanneer deze een integrerend Onderdeel van dit complex gaat wor den. Garnalenvissers De kamer besprak voorts de na delen van het deltaplan voor de garnalenvisserij in Stellendam. De Verwachting is, dat 22 vis sersvaartuigen zullen moeten worden opgelegd als een van dé eerste gevolgèn van de afdam ming der zeearmen. Van belang is dat de schadeloosstelling niet febaseerd zal zijn op de waarde, ie de vaartuigen over tien jaar als de afdamming van het Ha ringvliet voltooid is, zullen heb ben, maar dat deze reeds nu wordt vastgesteld en uitgekeerd, om overschakeling op de zee visserij voor hen die dit ambiëren, mogelijk tè maken. Dè kamer dringt er op aan, een soortgelij ke regeling als ten aanzien van de IJsselmeervissers is voorge steld, van kracht té doen wor den. Over Gocree-Overflakkee merkte de kamer op, dat, aangezien het nog wel twaalf jaar zat duren voor als gevolg van het deltaplan het eiland uit zjjn Isolement verlost kan worden, een vaste oeververbinding nog steeds urgent Is. Als tussenoplossing ziet de kamer, dat de N.V. Brugmaatschap- pii Goerec-Overflakkee en Hoekse Waard haar werkzaamheden, waar mede zij voor 1 februari" 1958 een eindweegs was gevorderd, Weer met kracht kan voortzetten. Het moet mogeiyk geacht worden, dat met de verdere voorbereidingen Wordt voort gegaan, wanneer de plaats van de dam met sluis In het Volkerak defi nitief zal zijn vastgesteld, omdat daardoor de plaats van de overbrug- (Slot van pag. 3) of Wat daarvoor moet doorgaan, wor den gehuurd. Men tracht van woning te ruilen, waarvoor ook weer niet zo'n groot aantal in aanmerking komt. Men probeert onder té komen bh fa milie of vrienden, waaraan ook al weer bezwaren zijn verbonden. De overgrote meerderheid van hen die èr met nun vakantie eens helemaal uit Willen zijn, is aangewezen op kam peerplaatsen. Aldus het rapport van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, „Doelmatige vakantie-accomo- datie". Daarin wordt met cijfers aan getoond „dat er in ons land een gi'oot vakantiè^accomodatie-probleem be staat". Dit zal nog -groter worden, aangezien dè bevolking van ons land nóg steeds groeit en het aantal vakantiedagen nog voortdurend ver meerdert. Hét probleém van de wo ningen moge dan voor ons land het allergrootste zijh, het vraagstuk van de vakantiébêsteding is er toch ook. Moét een kerk ook hieraan iets doen DeZe vraag behoeft eigenlijk niet meer gesteld te worden, want het antwoord daarop is reèds gegeven en niet door één kerk, maar we mogen wel zeggen, praktisch door alle ker ken in ons land, enkele kleinere dan Uitgezonderd. In de R.K. kerk wor den allé organisaties van uit de kerk geleid. Iedere r.k. vereniging heeft immers een pastoor of kapelaan als „adviseur". Daar wordt ae nodige aandacht besteed aan de vragen die ons nu bezig houden. De Doopsgezin de Broederschap waar onderling steeds een sterke binding is geweest, heeft haar gemeenschapshulzen, of hoe ze verder mogen heten, die gedu rende de lente en zomermaanden als vakantieoorden worden opengesteld. De Lutherse Kerk heeft ook haar ge dachten over deze vraagstukken Lr ge- later s" in het leven geroepen, t vlak bij „De Horst" een 80 leuvelacfitig terrein, waarin gaan en het kasteel Hoekelom by Bennekóm ki'jjgt eèh steeds breder doel. Zo zbu er nog meer op te noe men zijn. Ook de Ned, Herv. Kerk heeft een antwoord gegeven op de vraag of de kerk geroepen ls het hare bij ie dra gen in de oplossing van het Vakantie- probleem. Op voorstel van het direc torium van Kerk en Wereld is de Stichting recreatie-centrum „Het Grote Bos" Men heeft ha bos, heuvelachtig enkele vijvers, aangekocht, „een van de mooiste stukken natuurschoon van ons land". Daar zijn kampeerterrei nen. Ook zijn er zomerhuisjes ge bouwd. Eveneens kunnen daar cara vans worden geplaatst. Het vorige jaar heeft men daar reeds meer dan 50.000 overnachtingen geboekt. „Met dit aantal rangschikte zij zich onder de allergrootste bedrjjveh op dit ge bied in ons land. „De laatste jaren heeft kier een internationaal werk kamp, uitgaande van de Wereldraad der Kerken, haar arbeidsterrein ge vonden. Sportvelden zijn aangelegd en eveneens is er èen openluchtthea ter gebouwd. Het vraagstuk van de vakantie grijpt dieper dan dat het alleen ma-ar een kwestie is van ergens an ders te liUnnen verblijven. Het heer lijke en verfrissende Van een vakan tie moet z(jn dat men eens met an dere dingen en met andere mensen werkelijk in aanraking komt en dat Wij mensen léren dat wij niet als vreemden tegenover elkaar behoeven te blijven staan. „De leiding van Het Grote Bos stelt zich tot taak om dit spel der ontmoetingen met haar gas ten te spelen". Daartoe Wordt er van allerlei op dat grote terréin georgani seerd, waaraan men geheel vnjbiy- i Advertence) product van CETA-BEYER (Advertentie) HET ADRES VOOR IJZERWAREN, GEREEDSCHAPPEN ENZ Bespreking gevraagd van overheidssalarissen Het algemeen comité ter beharti ging van de belangen van overheids personeel (A.C.Ö.P.), de christelijke centrale van Overheidspersoneel en de r.-k. centrale van óverheids- en semi-overheidspersonéel hebben een verzoek ingediend bij de voorzitter van de centrale commissie van over leg om de salariëring van het over heidspersoneel ih oespreking te brengen. De door de regering toegestane loonsverhoging over 1956 en de in verband daarméè genomen loonmaat regelen in het vrbe bedrijf zijn aan leiding tot deze stappen. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Na-oorlogs hoogtepunt voor Kon. Olie Nederland 1955 (3%) 93 98% Nederland 1951 (3%) Nederland 1948 (3%) 92% Nederland 1947 (3%) 8 97% 97% Nederland 1937 3 93% 93% Dollarlening 1947 3 pet. 96 96% Investeringscertificaten 3 97 97% Nederland 1962-64 3 97% 97% Nederland N.W.S. 2% 77% 77% Ned. Indië 1937 A 3 94% 94% Grootboek 1946 3 97% 97% Nat. Handelsbank 145 144% Ned. Handelmij. 222% 222 A.K.U. 317% 317% Bergh's en Jurgens 302% 302% Calvé-Delft 326 330 Kon. Ned. Hoogovens 333% 336 Unilever 391% 396% Ned. Kabelfabriek 336 334 Philips 331% 835% Wilton-Feljenoord 300 Kon. Petroleum Mij. 754% 780% Amsterdam Rubber 109% 108 Holland Amerika Lijn 199% 200% Kon. Paketvaart 198 196 Rotterdamse Lloyd 189% 188 Ned. Scheepvaart Unie 202% 201 Stv. Mij. Nederland 206% 205% 126% H.V.A. 125% Deli Mij. 146% 146% Bank van Ned. Gem. 4% 103% 103% Bank van Ned. Gem. 0-5-10 1311. Van Berkels Patent 126 125% Centrale Suiker 210% 212% Kon. Mij. De Schelde N.B. 221% 222 Baltimore-Öhlo 50% 52% New York Central 44% Pennsylvania 27% 27% Anaconda 76% 76% Bethlehem Steel 162 163 General Motors 43% 44% Intern. Nickel 91% 92% Kennecott 131% 131% Republic Steei 48% 48% U.S. Steei e'6% 61% Shell Union 77 80% Tide Water 46% 45% PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 120 120 Breda 1954 103% Eindhoven 1954 103 102% Enschede 1954 Den Haag 1952 I Den Haag 1952 II Rotterdam 1952 I Rotterdam 1952 II Utrecht 1952 106% 1051. 1241. 123 129% 12? FILMS IN ZEELAND 99 Voorts veel intrige en verdovende middelen Ook dit weekeinde bieden de Zeeuw se bioscopen weer een verscheiden heid aan films, waar zonder twijfel vend kan deelnemen. Daarbij zijn na tuurlijk ook zondagmorgen-kamp diensten. Op deze wijze is er zo vertelt wika Rijks in Diakonia „een gemeenschap van mensen ont staan dié zich innerlijk verbonden weet aan ons centrum en aan elkaar. De contouren van èeii nieuwe ge meente tekenen zich hierbij duidelijk af". Hier zien we dat het zin heeft, wan néér de kerk zich bezighoudt, ook met het vakantieprobleem. H. 4. „Wat hamer!" zei Buil Dozer. „Ik ben een marl priem als ik niet móét weg varen. Maar ik kan niet wegvaren, want ik moet nog een stuurman, een ma chinist en een scheepsjon gen hebben". „Zullèn we 'm maar sme ren?" stélde de Meester zachtjes aan de anderen vóór. „Ik Vertrouw die door geroeste stoomketel voor geen haar!" De Maat stond ogenblik kelijk op en begon zich voorzichtig in de richting van de deur te begeven. „Dat is hiks voor óns, ka pitein", zei hij beverig. „Wij hebben al een schip, ziet U? El'g jammer natuurlijk Dè Meester die al bij dé deur was trok deze haastig open. „Ja, we hebben al een Bchip" herhaalde hij. „Je kunt nu eenmaal niet op twéé schepèn tegelijk varen, hè?" Èh toen waren ze verdwenen. Alleen Okki Was achtergebleven. De scheepsjongen kon hét niet goed hebben, dat iedereen er voor Bull Dozer vandoor ging. En al was hij ook wel wat bang voor die ruwe kerél, dan wilde hij dit toch niet laten merkèn. Hij drohk zijn glas limonade leeg en maakte toen pas aanstalten om ook te vertrekken. Hij was al vlak bij de deur. toen opeens weer de rauwe stem van BUU Dozer klonk. „Blijf staan! Jij wordt scheepsjongen op mijn schip! Spreek me niet tegen, wat hamer!" lekker", antwoordde Okki. „Ik geen Jèli bij zo'n schorre misthoofn!" Hij greep haastig de deurknop, maar op hetzelfde ogenblik voelde hij een weinig liefdevolle hand ln zijn nek voor elk wat wils by is. Een oorlogs film (Korea), wat show met Doris Day, handel in verdovende middelen, intrige, Indianen en detective; zie daar het wel zeer gevarieerde pro gramma. De oorlogsfilm is „De brug gen by Toko-Ri" (Electro, Middel burg), die een' episode uit de Ko reaanse oorlog weergeeft; het bom bardement b(j Toko-Ri. Het gaat ech ter niet zozeer om dit bombardement, als wel om de gemoedsgesteldheid van luitenant Brubaker (William Holden), die zich moeilijk met zijn lot kan verzoenen. Het is een eerlij ke film, die echter gezien in het licht van het mildere politieke klimaat T an heden, Wat. moeilijk te aanvaar den is op enkele bijkomstige punten. De tegenspeelster van Wil liam Holden is (de voormalige) Gfa* ce Kelly. „Love me or leave me" (Schouw burg, Middelburg) met Doris Day en James Cagney was als „musical" be doeld, maar is meer een huwelijks drama geworden, dat door M.G.M. in prachtige kleuren op het panora mische doek gebracht wordt. Geluk kig kan Doris er nog; wat bij zingen, zodat het „gezochte1' van de situatie daarby op het tweede plan kómt te staan. Het is overigens een drama, dat volgens het beproefde Ameri kaanse recept met een geliikkig ein de afloopt. De Franse filmindustrie heeft zich met succes op het probleem van dè handel in verdovende middelen ge stort en is met „RazZia'1 (Alhaiübfa, Vlissingen) uit de (celluloid)-bus ge komen. Jean Gabin én Magali Nöël vervullen de hoofdrollen van deze film, die een maximum aan spanning biedt. „Om 50.000 dollar", die Barry Sul livan en Dorothy Malone als hóófd- rolvertolkers heeft, en in de afge lopen week in Alhambra te Vlissm- gen draaide, i s dit weekeinde ih rand te Goes te zien.. In hetzëlfde theater loopt zondagmiddag „Het fort der wrake", waarin de Sioux- Indlanen slag leveren met blanké hel den. James Graig en Rita Moreno be leven daar tussendoor in kleuren hun grote liefde. Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. AMSTERDAM, 27 april. Londen 10.661410.66%New York 3.82H— 8.63A, Montreal 3.85%—3.85%, Parijs 1.0820—1.0830, Brussel 7.63—7.63%. Frankfurt 90.84—90.89, Zürich 86.06%—86.91%, Zürich (vr. francs) 89.34%—99.39%, Stockholm 73.22— 73.27, Kopenhagen 54.97—55.02, Oslo 53.20—53.33, Milaan 60.76%—60.81%, Argentijnse verr. dollar 3.79%—3.80, Japanse Vérr. dollar 3.76%—3.77 Turkse vel'r. dollar 3.79%—3.79% A.N.P.—C.B.S. BEURSINDICES 1953 100 25/4 26/4 27/4 Intern, concerns Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 293.42 297.90 303.71 172.08 173.15 173,25 168.19 169.12 169.50 149.97 149.97 149.97 140.34 138.17 137.71 222.90 225.06 227.79 BEURSOVERZICHT. Kon. Olie heeft donderdag in New York de notering van 100 dollar overschreden en kwam tijdelijk zelfs op 102 dollar. In het telefonische avondverkeer werd deze stijging onmiddellijk overgenomen en ook gistermiddag was Kon. Olie favoriet. Vooral onmiddellijk na de openingsping ontwikkelde zich een zeer drukke han del, waarbij de koers clfca dertig pun ten steeg tot een nieuw na-óoi-logs hoog tepunt van 7B3%. Later op de middag volg de een lichte achteruitgang tot 780%, het geen toch nog een koerswinst betekent van 26 punten. Naast Kon. Olie trad ook Unilever op de voorgfohd. Hier werd tij delijk de vier maal parlprljs gepasseerd; tegen slot gaf dit fonds eveneens een lichte achteruitgang te zien tot 397%. (391%). Philips en AKU verbeterenden circa vijf punten. Op de scheepvaartmarkt was de fut er hélemaal uit. Hier kwam men siechts spo radisch tot transacties waarbij de koer sen slechts geringe mutaties vertoonden, In doorsnee bleef het niveau van donder dag gehandhaafd. Ook op de Indonesische sector wilde het niet erg vlotten. Amster dam Rubber had incidenteel aanbod te verwerken en opende zeven punten lager op 102. Later op de middag volgde echter een behoorlijk herstel tot 107. Verenigde Deli was een puntje lager op 146. HVA kon nog het béste stand houden en sloot per saldo onveranderd op 126. De staats- fondsenmarlct was licht in herstel na de debacle der laatste dagen .De beurs blijft gesloten tot a.s. dinsdag I mei. Prolongatie 8 procent. Russische vice-premier naar Zuid-Amerika De Sow jet-Unie zal vice premier Mi- koyan op een tocht door Zudi-Ameri ka sturen om handelsbetrekkingen met de Latijns Amerikaanse landen aan te knopen. Men noemt in Moskou Brazilië, Ar gentinië en Chili als de landen waar mede contact gezocht deze tocht. wordt voor Robert Mitchiim, Linda Darnell en Jack Pa.la.nce beleven zeer spannen de avonturen in „Besmeurde liefde" (Luxor, Vli/ingen). Regisseur Ru dolph Mate lieert de talrijke spannen de momenten ahn elkaar geregen en het hoogtepunt van de film afge zien van het happy-end werd ge vonden in een gevecht in een kabel wagen boven een honderden meters diepe afgrond. Stan Laurel en Oliver Hardy ver tegenwoordigen in dit weekeindpro- gramma de zeer vrolijke noot in „Fra Diavolo", die zondagmiddag in Electro te Middelburg draait. POMTHOIin IN UKT0BFR FEUILLETON door MENNO DE MUNCK 28 Gelukkig, dat Tjerk dit niet meer hoeft te belevenIk stelde mij voor hoe hij zou reageren, als hij nu plotseling bij ons zou staan, en al les, wat deze dörrime vfouw ligd ge zegd, zou hebben géhoord. Hij zou niet boos Wordèn en verbitterd zo als ik mij nü Voelde; hij zou haar zelfs haar stompzinnigheid en haar liefdeloosheid niet verwijten. Eerder zou hij trachten haar te hèlpen om haar mening te herzien en haar scherpe woorden te herroepen. Hij zou haar niet hard vallen; hij zou slechts proberen haar kortzichtig heid weg te nemen en haar horizon te verruimen. Wellicht zou hij me delijden met haar hebben om haar volslagen gebrek aan werkelijke be schaving, wat zij niet duidelijker had kunnen demonstreren dan door die ené opmerking over Britta. Hij zou trachten de oorsprong van haar haat op te sporen en proberen de oorzaak er van te vernietigen. Zijn eigen houding, destijds, ten opzichte van Maarten, had hiermee niets te maken, en plaatste hem, in mijn Ogen, óók niet op een lager niveau, dan dat, waarop ik hem altijd had gezien het maakte hem hoogstens tragisch, .omdat hij het niet direct had kunnen overzien, doordat het te dicht bij hemzelf gelegen had. Ik mei-kte, dat ik al die tijd mijn woede had onderdrukt, door met mijn handen in mijn zakken te staan, de vuisten gebald. In mijn linkervuist hield lk iets stijfs vast. Ik haalde het te Voorschijn. Het was mijn Btethoscoop. Ik zag, dat ik een van de gummir slangetjes had stukgeknepen. Ik wierp het instrument op de on- derzoekbank en liep naar de deur. „Mevrouw Motte", zei ik grimmig, „U kunt gaan. Ik zal dit consult niet noteren. Als U zich niet goed voelt, dan kunt U opbellen en vra gen of dokter Forster bij U wil ko men. Hij zal dat onmiddellijk doen en hij zal U goed behandelen. Hij zal al het mogelijke doen om U be ter te maken als U ziek bent Maar komt U nooit meer op liet spreekuur, wanneer dat niet nodig is, Een arts heeft daarvoor geen tijd". Zij klemde de kaken opeen en kwam langzaam naar mij toe. Ik opende de deur geheel en ging een pas opzij, om haar door te laten, maar zij bleef voor mij staan. Zij was bleek van woede en teleurstel ling. „Dokter Forster dus?" siste zij. „Ja". Zij knikte afgemeten, „Góed, dokter Föfster dusof een andei'e arts, nietwaar?" „Daarin bent natuurlijk geheel vrij". Zij liep stijfjes de gang in, zonder groet. Toen de deur achter haar dichtviel, wist ik, dat zij niet meer terug zou komen. Maar het schokte mij niet eerder voelde ik mij be vrijd. Het spreekuur had mij veel in spanning gekóst, maar ik besloot toch niet te gaan rusten. Ik voelde mij te opgewonden om tè kunnen slapen en wandelde de tuin in. Maarten was er dus. Maar wat was er aan de hand? Had mevrouw Motte de waarheid gesproken? Voelde Maarten zich inderdaad on gelukkig of was hij dat alleen maar in haar ogen, omdat zij hem zo graag ongelukkig wilde zien? Ik kreeg de aanvechting direct naar het notarishuis te gaan, maar lk verzette mij er tegen; het leek mij niet juist, Lydia en de kinderen nu al te" overvallen, OpnieuW voelde lk spijt, omdat Laura niet had geklopt, nadat zij de telefoon had neergelegd. Niets zou mij op dat ogenblik liever zijn geweest dan een spoedgeval. Laura toonde zich verbaasd en verontwaardigd, toen zij mij een uur later in de zijkamer vond. „Ik dacht, dat U sliep", zei zij. „Ik heb boven op uw deur ge klopt, maar kreeg geen antwoord. Ik dacht, dat U wel moe zou zijn van het spreekuur en daarom ging ik niet naar binnen, om te wek ken. En nu zit U hiér!" „Zoals je ziet", zei ik. „U Liet er niet goed uit. U moest nog maar een ogenblikje gaan rus ten". „Nee", zei ik. „Wie heeft er opge beld toen ik nog bezig was?" Zij aarzelde even. „Wie?" vroeg ik ongeduldig. Ik kreeg plotseling een vermoeden, „Was het mevrouw Henstra?" „Ja", gaf zij toe, „ik zal het U nu maar zeggen. U gaat toch niet meer rusten. Maarten en zijn vrouw zijn er al". „Ja", zèi ik. „Mevrouw Motte was op het spreekuur; zij heeft het mij verteld. Waarom heb je de telefoon niet overgeschakeld „Mevrouw Henstra zei zelf dat lk U niet mocht storen als het spreek uur nog niet afgelopen was. Ik had willen wachten tot U gerust had. Gaat U er nu heen?" „Nee". En ik ben die middag niet meer gegaan hoewel het mij moeite kost te. Ik zag Maarten en zijn vrouw pas de volgende ochtend; ze kwa men zelf by mij. Ik was alleen thuis: Laura was uitgegaan voor een paar boodschappen, en ik bevond mij in de zitkamer, toen er gebeld werd. Ik zag hun schaduwen afgetekend op de matglazen ruit, toen ik in de hall stond; hij had een arm om haar heengeslagen en Stond met Zijn ge zicht tegen het glas gedrukt, trach tend naar binnen te zien. Britta kwam nog niet tot aan zijn schouder, zij leek een kind, klein en tenger, bij zijn fófs uitgegroeide ge stalte. Toen wij nog bij de kapstok ston den, voelde ik reeds dat hij iets had. Hij leek mij ernstiger dan vroeger; zijn ogen hadden hun peinzende blik behouden, maar het leek mij, dat hij, in tegenstelling tot voorhèén, niet meer plotseling hartelijk zou kunnen lachen. Het was, alsof hij voortdurend bezig werd gehouden door iets wat hem kwelde ja, het kwam mij zelfs voor dat er iets van angst in hem leefde. Alles wees daarop: zijn wijze van spreken; de onrustige gebaren van zijn handen; maar bovenal de manier waarop hij zich voortbewoog. Hy liep zeer voor zichtig; hij deed denken aan iemand, die juist is hersteld van een ernsti ge ziekte en maanden bedlegerig is geweest. Óok zijn handdruk was slapjes en ging nauwelijks vergezeld' van een glimlach. Britta daarènté gen was zeer opgewekt. Zij was in het geheel niet verlegen, maar het viel mij al spoedig op dat haar ge drag iets geforceerds had. Het was, alsof zij hem voortdurend wilde hel pen iets uit zijn gedachten te ban nen; zij babbelde honderd uit en trachtte hem telkens met meer ijver aan het gesprek te doen deelnemen. Zij was jonger dan hg; ik schatte haar ongeveer vijf en twintig. Zij was niet uitgesproken knap, maar zij had iets zeer aantrekkelijks. Ik heb aan deze eerste ontmoe ting geen prettige herinneringen. Maarten was stil en zeer ver strooid, het weinige dat hij zei kwam er traag en moeilijk uit, en er vielen telkens lange ogenblikken van stilte, waarin Britta probeerde hem opnieuw aan het praten te krij gen, hetgeen haar meestal pas na veel moeite lukte. Maarten vertelde vaag iets van hun reizen en hun ontmoetingen, en van de concerten, die hij had gege ven. Ik luisterde stil en observeerde hem scherp. Eenmaal, toen hij het ene been over het andere legde, meende ik op zq'n gezicht een trek van pijn waar te nemen. Bij de te rugkeer van Laura, die, totaal ver rast, bij de deur bleef staan, zag ik dit opnieuw, toen hij overeind kwam om haar de hand te reiken. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 4