Strijdvraag in de Tweede Kamer Blijft de man hoofd in huwelijk Hoe staat de Kerk tegenover het vakantieprobleem? klankbord V onnis-Jungschlager naar staatsarchief ZATERDAG 28 APRIL 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „In bestuurscolleges beslist de vrouw over miljoenen..." Van onze parlementaire redacteur) De vrouwen in de vertegenwoordige lichamen in de Gemeenteraden, de Provinciale Staten en de beide Kamers der Staten Generaal spre ken en beslissen over duizenden mensen en over miljoenen guldens. De vrouwen in haar eigen huishouding echter, de meest geschikte plaats voor de vrouw, mogen niets uitgeven zonder de machtiging van haar man. Zij mogen zelfstandig geen financiële beslissingen nemen. Met deze vergelijking sloeg mej. mr. Tendeloo van de P.v.d.A. vrijdagmid dag in de Tweede Kamer, waar het wetsontwerp tot opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw behandeld werd, de spijker op de kop. Zij vestigde er de aandacht op, dat deze hande lingsonbekwaamheid de gehuwde vrouwen maatschappelijk gelijkstelt zy hoewel zelf niet getrouwd, de toestand zoals deze tot dusver be- met minderjarigen en met onder curatele gestelden. Geen wonder, dat staan heeft, afkeurde en zich met grote instemming met de beginse len van het wetsontwerp verenigde. Mej. Tendeloo onderwierp een aantal bepalingen van het ontwerp aan een nauwkeurige beschouwing en gaf daarbij haar wensen om trent een verbeterde redactie te kennen. In het algemeen was zij zeer met het wetsontwerp ingeno men, dat volgens haar een goed bruikbaar systeem voor de hande lingsbekwaamheid van de gehuwde vrouw biedt en waarnaar sterk door de vrouwen in Nederland is verlangd. üllilll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Rechten die men j de vrouw j toedenkt In vergelijking met het recht, dat tot dusver steeds gegolden heeft, bevat het gewijzigde wets- M ontwerp tot opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw de volgende voornaamste punten. Een vrouw 11 ook al is zij in gemeenschap van goederen getrouwd, kan een bank- en girorekening op eigen naam hebben. De man kan zon- der machtiging van de vrouw niet over de saldi beschikken dan alleen wanneer het geld van js de gemeenschap is en de rech- ter het beheer van de saldi aan de vrouw, ontneemt, omdat de vrouw weigert aan de man in- lichtingen te geven of omdat zij zich aan wanbeheer schuldig maakt. De vrouw kan zonder M machtiging van de man een be- roep of bedrijf uitoefenen. Voor f§ de schulden, die de vrouw in deze kwaliteit aangaat is zij met haar eigen goederen aan- sprakelijk en ook met de ge- meenschapsgoederen. De man kan alleen door een rechterlijke tussenkomst voor die schulden niet aansprakelijk zijn. De man kan onroerend goed van de ge- meenschap niet vervreemden zonder toestemming van de vrouw of van de rechter. De vrouw kan zelf beschikken over wat zij uit arbeid, beroep of be- drijf verdient. Dit geldt ook als man en vrouw in gemeenschap van goederen zijn getrouwd. Wanneer de man zich aan wan- beheer van de gemeenschaps- M goederen schuldig maakt kan de s rechter het beheer van die goe- deren aan de man ontnemen en j= aan de vrouw geven. Huwelijkse voorwaarden zullen tijdens het huwelijk ook nog kunnen wor- ee H den gemaakt of gewijzigd. Het spreekt vanzelf, dat daarvoor EE overeenstemming tussen man H en vrouw noodzakelijk is. Bo- EE vendien is daarvoor toestem- p H ming van de rechter nodig. Ge- durende de eerste jaren van het ee ee huwelijk kan dit niet minimiminI NIET BEVOEGD: Wethouder Bob Kolliner in El Paso (V.S.) wilde een goede beurt maken bij zijn stadge noten en reed een bus achterop, waarvan de chauffeur de snelheids limiet overtrad. Hij sleepte de man voor de rechter waar hij zelf een boete van 25 dollar kreeg omdat hij de limiet had overtreden en evenmin enige bevoegdheid bezat om een der gelijke overtreding ambtelijk te con stateren. GELUKKIG LEVEN. In Windsor, Ontario, vierde kapitein Wellington B. Sphears, die vele jaren op de me ren voer, zijn 107de verjaardag. Na tuurlijk werd hem de traditionele vraag gesteld hoe Hij dit presteerde. „Ik dronk alle whisky en rookte alle zwarte sigaren, die mij aangeboden werden", zo vertelde de kapitein. „En als ik ze nu krijg, doe ik het nog". WREEDHEID. Een inwoonster van Boston heeft echtscheiding op grond van wreedheid gekregen omdat zijn vrouw een paar fazanten gebakken in plaats van gebraden had. Hij had een belangrijke relatie te eten gevraagd en toen hij zijn vrouw vertelde dat fazant altijd gebraden moet worden, gooide zij hem de ge bakken vogel in het gezicht en ver liet het huis. Aan gezien de Kamer nog pas op 10 en 11 april uitvoerig over de posi tie van de gehuwde vrouw tegenover het huwelijksvermogenrecht had ge sproken, de Kamer besliste toen met 56 tegen 16 stemmen, dat bij de verlenging van han delingsbekwaamheid aan de gehuw de vrouw de wettelijke gemeen schap van goederen in die zin behoort te worden geregeld, dat de rechtspo sitie van man en vrouw ten aanzien van hun gemeenschappelijk vermogen gelijk is beperkte prof. Gerbrandy (a.r.) zich tot enkele opmerkingen. Hij verklaarde voor het opheffen van de handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw te zijn en zette uit een, dat hij tegen de volledige gelijk stelling van man en vrouw ten op zichte van het huwelijks vermogen- recht was geweest, omdat het sy steem van minister Van Oven in we zen minder brengt, dan wijlen prof. Donker bedoelde te geven. Mr. Baron van der Feltz had be toogd, dat eigenlijk gesproken moet worden van een wetsontwerp tot „gedeeltelijke opheffing van de handelingsonbekwaamheid" en hij had zich scherp gekeerd tegen de voorstanders van de gelijkstelling, die als het op de consequenties van het standpunt aankomt en als de minister die gelijkstelling in het wetsontwerp vastlegt, terugkrab belen. Daarmee had deze Zeeuwse afgevaardigde duidelijk prof. Ger brandy op het oog. Zoals te be- Erijpen was steunden de dames ips-Odinot (c.p.) en Stoffels-van Haaf te (v.v.d.), beiden zelf ge huwd, met enthousiasme het ont werp. Ook de heren Lemaire (knp) en van Rijckevorssel (kvp) verklaarden zich voorstander van de opheffing van de handelingsonbekwaamheid. Laatstge noemde verdedigde een amandement om in het wetsontwerp de bepaling op te nemen, dat de man het hoofd van de echtvereniging is. In 't tegenwoor dige burgerlijke wetboek komt deze uitspraak voor. Het ontwerp bedoel de juist mede het desbetreffende ar tikel uit het wetboek te.lichten. Enige leden van de K.V.P., de K.N.P. en de A.R.P. hadden voorgesteld het artikel te handhaven. Voor de hande lingsonbekwaamheid van de gehuw de vrouw heeft het geen rechtsstreek- se betekenis doch wel voor het lonen- en het familierecht en voor andere delen van het administratief recht. Daarom hechtte de heer Van Rijcke vorssel eraan. Aangenomen mag wor den, dat het amendement de stemmen zal krijgen van de K.V.P., de A.R.P., de K.N.P. en de S.G.P. Als nog enige christelijk-historlsche afgevaardigden er voor stemmen heeft het kans aan genomen te worden. Woensdag ant woordt de minister. „Zeer belangrijk voor de toekomst" Rechter Maengkom heeft vrijdag in de laatste zitting in de zaak- Jungschlager medegedeeld, dat hij geen uitspraak zal doen, nu de be klaagde is overleden. Na de zit ting vertelde hij aan verslaggevers dat zijn vonnis inzake Jungschla- ger, dat was opgesteld vóór diens dood, bewaard zou worden in het staatsarchief. Hij voegde hieraan toe, dat hy deze documenten „zeer belangrijk voor de toekomst" acht te. Op een vraag om nadere uitleg zei hij, dat indien iemand „bij voorbeeld Nederland" kritiek op het proces zou leveren, de docu menten als bewijs zouden kunnen worden gebruikt. De zitting van vrijdag de 65e duurde slechts tien minuten. De officier van justitie, Soenarjo, legde een attest over, waarin wordt verklaard, dat de heer Jungschla- fer is overleden aan een hersen- loeding. Soenarjo verklaarde, dat hoewel volgens het Indonesische recht een proces eindigt met de dood van beklaagde, het beter zou zijn, indien de rechter in dit. geval een uitspraak zou doen, daar er practische vragen zijn, zoals wie de kosten van het pro ces moet betalen. Prins Bernhard heeft vrijdag in zijn functie van inspecteur-generaal van de Koninklijke Luchtmacht, een be zoek gebracht aan onderdelen van dit wapen te Nijmegen. Op het Molen- veld bij de Krayenhof-kazerne woon de de vorstelijke bezoeker de oefe ningen bij van de verschillende onder delen van het instructie-regiment van de luchtmacht. De foto laat zien hoe Z.K.H. het oefenen van de manschap pen op de stormbaan gadesloeg. De rechter antwoordde, dat de staat de kosten voor zijn rekening zal ne men. Een getuige a charge,die in de rechts zaal aanwezig was, zei tegen de rech ter, dat dit niet eerlijk zou zijn tegen over het volk. Na de zitting vrueg de rechter aan mevr. Bouman, of zy van plan was, uit Indonesië te vertrekken. Mevrouw Bouman antwoordde, dat zy nog an dere zaken te behartigen heeft. Zij treedt immers ook op als verdedigster van de heer Schmidt. De getuige die reeds eerder een opmerking had ge maakt, schreeuwde daarop „Vervolg haar!" Toen mevrouw Bouman de rechtszaal verliet, zei zy tot rechter Maengkom: „Een zware last moet van uw schouders zyn gegleden". „Oude" ruzie over mwoningsmoeilijkheden De 62-jarige E. S. was dezer dagen aan het kolen scheppen op de zolder van zijn woning aan de Columbus- straat in Den Haag. toen hij plotse ling een schaduw over zich zag val len. Achter hem stond de 75-jarige W. V., die dreigend een mes in zijn opgeheven vuist hield, gereed om toe te steken. Deze oude heer bewoont 'n zolderkamertje bij S. Tot diens grote ongenoegen, want tegen V. heeft S. een ontruimingsprocedure aanhangig gemaakt. De hoofdbewoner hief zijn kolenkit als schild op en deed een stap achteruit. Daardoor viel hij rug gelings in de kolen. De bejaarde en boze V. sprong op hem en stak. S. kreeg maar een klein sneetje in zijn kin. Deze pakte daarop V. het mes af en gaf het aan zijn vrouw, die inmid dels te hulp was geschoten. De 75-ja- rige wilde hierop het mes van de vrouw afpakken. Hij greep daarbij 't lemmet stevig vast. Omdat zijn te genstandster niet wilde loslaten, kreeg hij een diepe snee in zijn hand, zo diep dat enige pezen werden door gesneden. De ..messentrekker" ligt nu m het r.-k. ziekenhuis aan het West- einde. #In Den Haag is donderdag overleden dr C. Beekenkamp, hoofd van de afde ling Algemene Zaken van het Landbouw- Economisch Instituut, ln de jaren 1945— 1940 voorzitter van de Persraad. In Middelburg heeft men gis- M teravond kunnen zien hoe de ,^Lange Jan" de 89 meter hoge toren van Zeelands hoofdstad, in een zee van schijnwerper- M licht baadde. Deze vreugde H duurde echter maar kort, want H het betrof hier een proef. Zo- als bekend zal de „Lange Jan" een verlichting krijgen, waar- voor de gemeenteraad indertijd |e een krediet van 60.000 voteer- de. Gisteren is nu de install(t- tie aan een proef onderworpen, H die zo op het oog althans goed afgelopen moet zijn. 1 Foto P.Z.C.) IlllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI Uitkering over 1955 in Grafisch Bedrijf De werkgevers- en werknemers organisaties in het grafische bedrijf hebben in een vrijdagmiddag gehou den vergadering besloten om de werkgevers te adviseren aan hun werknemers alsnog een uitkering te verstrekken uit de winst over 19a5. Geadviseerd wordt, de uitkering te verstrekken aan de werknemers, die op 5 mei 1956 bij hun werkgever in dienst zijn en naar verhouding van de tijd in 1955 bij hun werkgever in dienst zijn geweest. Reeds gedane uitkeringen, welke kennelnk gegrond zyn op de bedrijfs resultaten van 1955, kunnen worden gecompenseerd. Het overleg met betrekking tot een eventuele loonsverhoging met ingang van september 1956 zal worden voort gezet. STEMMEN UIT DE KERKEN Hervormde Kerk heeft thans eigen recreatiecentrum Onlangs hoorden wij het vehaal van een kerkeraad van een nogal grote gemeente, ergens in ons land, waar men voor gemeenteleden rei zen georganiseerd had. Het was klein begonnen, een tour van een enkele dag met een autobus vol. Er was een bepaald doel, waar men een kijkje wilde nemen. Na die eerste, goedbevallen, reis, werd het besluit geno men dit in komende jaren te herhalen. Dat is gebeurd en zoals dat dan gaat, kwam het doel van de reis steeds verder weg te liggen. Voor dag en dauw moest men op stap, om pas na middernacht terug te keren. De eendaagse tocht werd er een van twee dagen en tenslotte werd er een weekend van gemaakt. Doch niet alleen zat men verlegen met het steeds verder liggende doel van de reis, ook de aantallen reislustigen namen steeds toe. In plaats van het ene busje waarmee men begonnen was, waren nu reeds twee grote moderne bussen gekomen, die twee mogelijkheden boden, een weekend en een tocht v~ één dag. Dat is de tijd van tegenwoordig! De mensen hebben hun vrije dagen of ze nemen die en dan willen ze wel eens iets meer van ons land en van Europa zien. Er is bijna geen dorp waar men niet één of meer „reisve- renigingen" kent. Iedere week wordt er „ingelegd" en wanneer het voor jaar gekomen is houdt men een ver gadering om te overleggen waarheen men gezamenlijk zal gaan. We kunnen ons over deze reislust alleen maar verheugen. Reizen ver breedt de blik. Men ziet eens wat er in andere streken is en wat daar om- faat. Alleen zouden we wel opmer- ingen willen maken over de verre tocht en het doel. Er zit toch niet veel plezier in en er ligt niet veel leer zaams in wanneer men alleen maar een zo groot mogelijk aantal uren op- fepakt zit in een bus. Maar dit oet hier verder niet ter zake. De vraag die ons interesseert is de ze, of het niet te ver gaat dat een kerkeraad zich tot een reisbureau promoveert of degradeert, al naar men daarover zijn opvattingen heeft. Behalve de vrije dagen heeft een steeds groter wordend deel van ons volk een week betaalde vakantie. In het laatste nummer van „Diakonia", het maandblad ten dienste van het diakonaat der Ned. Herv. Kerk, von den we dat meer dan 1 f7 miljoen Ne derlandse werknemers kan genieten van zo'n week betaalde vakantie. De vraag werd daar gesteld wat men met deze vakantie doet. „Het merendeel hiervan is nog steeds om overwegend practische en financiële redenen ge doemd deze vakantieweek in eigen woonplaats door te brengen". Op deze wijze heeft zo'n vakantie niet het meeste nut, want het belang rijke is dat je er eens even helemaal uit bent. Maar, wat doen degenen die er wel uitgaan In de vakantie maanden zyn de hotels en pensions meestal volgeboekt. Een heel kleine minderheid slechts kan hiervan ge bruik maken Vooral voor 'n gezin met kinderen is deze vorm van vakan tie nemen te kostbaar. Daarom zoekt men naar andere middelen. Kamers, (Vervolg op pag. 4) Hoffman uit Saarparlement verbannen De uit twaalf leden bestaande af vaardiging van de christelijke volks partij liep vrijdag kwaad het Saarpar lement uit protesterend tegen een ver bod waardoor de partijleider Johannes HANDELINGSBEKWAAMHEID GEHUWDE VROUW Het Wereldgebeuren. Koude douche Hoffmann het gebouw niet binnen mocht. Hoffmann, die premier ge weest is van de Saar tot hij zich na de voor hem ongunstige verkiezingsuit slag terugtrok, werd uit het Darle- mentsgebouw verbannen door de zo genaamde Vaterland Liga, zijn poli tieke tegenstanders die pro duits zijn en die Hoffmann zelf verbande toen hij premier was. Na de geestdriftige ontvangst, die hun vorig jaar overal te beurt viel op hun reis door Azië, moet het voor de Russische leiders Boel- ganin (premier) en Kroesjtsjew (eerste secretaris van de enige Russi sche partij, de communistische) een soort koude douche geweest zijn, zo als het Britse volk hen bekeek: koel, gereserveerd, niet terugzwaaiend wan neer Boelganin de hand ophief. En bo ven het publiek altijd weer anti-Sow- jet-leuzen, die werden gedragen door bannelingen van achter het ijzeren gordijn.... Neen, het zou voor de he ren geweest zijn om er tureluurs van te worden, ware het niet, dat zij het al eerder hebben meegemaakt om te genstanders om zich heen te hebben. Vooral Kroesjtsjew kan ervan mee praten, hoe vervelend het is wanneer men zich door vijanden omringd weet, al was het hem nog nooit eerder over komen, dat duizenden mensen op de trottoirs stonden zonder bereid te zijn om te juichen, alleen maar gekomen om die twee praatjesmakers uit het Kremlin nu eens met eigen ogen van nabij te zien. Kroesjtsjew werd in de dertiger ja ren door wijlen dictator Stalin, die hij tegenwoordig zo verguist naar de Oekraïne gestuurd, waar hij onbarmhartig iedereen liet verwijde ren, die de planen van 't Kremlin in de weg stond. Intussen tapte hij met de boeren mopjes en de befaamde wodka, die de lippen losmaakte. Maar de agressieve schimpscheuten, waarmee hij in Azië de lachers op de hand had, waren, naar dezer dagen bleek, niet helemaal te rijmen met het gevoel voor humor van de Engelsen. Er werd niet hard gelachen, toen hij op zijn eigen manier uit de hoek kwam bij de Engelse Tower, waar iemand uitleg de. „De raven in deze toren worden beschermd, want de legende zegt, dat het Britse rijk zal vergaan, wanneer ze verdwijnen". „Ik zie geen raven.." zei Kroesjtsjew toen. Boelganin en Kroesjtsjew waren met Eden eens, dat „alles in het werk moet worden gesteld om het handhaven van vrede en veiligheid in het Nabije en Midden-Oosten te vergemakkelijken en zij vonden dat aan de Verenigde Naties daarom de nodige steun moet worden gegeven. Terecht neemt men in geallieerde krin gen wat dit betreft een afwachtende houding aan: de Russen moeten nu meer eens met daden tonen, dat zij inderdaad ervan afzien om de gevaar lijke brand in die contreien verder op te stoken. In het communiqué werd onver bloemd verklaard, dat men het niet eens was geworden over de manier, waarop de veiligheid van de Europese staten moet worden verzekerd. Dat gedeelte zal vooral in Duitsland met teleurstelling zijn vernomen, al had men daar geen grote verwachtingen van het bezoek, wat de eventuële her eniging van het land betreft. Volgens Eden zit er perspectief in de handels besprekingen. Op dat gebied is, naar bet schijnt, voor het land waarvan hij premier is, Groot-Brittannië, inder daad iets bereikt, Vistgesteld werd, dat men eikaars nationale onafhankelijkheid en soevereiniteit moet eerbiedigen en dat men zich niet mag bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van anderen. Dat was de basis voor de vriendschappelijke samenwerking en vredige co-existentie van alle lan den, wat ook hun sociale stelsels zijn. Maar hieraan werd niet toegevoegd, dat het al tot zo'n vriendschappelijke samenwerking gekomen is. Dat zou dan ook een onjuiste bewering zijn. De Russen hebben immers totnutoe niet volgens deze principe geleefd. Met de binnenlandse aangelegenheden in andere naties hebben zij zich maar al te veel bemoeid.... Veel mensen achter het IJzeren Gor dijn zouden erover kunnen meespre ken, als zij het durfden. En het respect voor de onafhankelijkheid en soeverei niteit van anderen is in Rusland ook niet sterk ontwikkeld. Men weet ech ter in Moskou dat men op het ogen blik op deze aardbol moet samenleven met andersdenkende naties. Aan een wereldoorlog om de communistische heilstaat tevestigen behoeft men niet te denken met de allesvernietigende atoombommen, die ook de tegenstan der heeft. Maar het Leninistische ideaal is gebleven: het communistische stelsel uit te breiden, waarbij het doel de middelen heiligt. Kroesjtsjew heeft al herhaaldelijk laten blijken, dat hij onder de gegeven omstandigheden het meest ervoor voelt, om met anders denkenden tot „volksfronten" te ko men om zo de communistische invloed uit te breiden. De Engelsen wisten dit. Vandaar, dat zij zo zwijgend op de stoepen stonden toe te kijken. NIKITA KROESJTSJEW ik zie Reen raven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3