Randstad Holland wil expansie naar Deltagebied K.N.V.B, verzoekt regering om instelling voetbaltotalisator LONDENSE KLACHTEN OVER NEDERLANDSE AARDAPPELEN VRIJDAG 27 APRIL 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DUIZELINGWEKKENDE PLANNEN Zeeland kan ontspanningsgebied van internationale betekenis worden Grote uitbreiding van het mobilifoonverkeer Vlissingen wordt volgend jaar basisstation Naar wy vernemen zal het mobilo foonnet ln ons land met II basissta tions worden uitgebreid, waardoor 't totaal op 33 wordt gebracht. Dit jaar zullen er nog stations worden geves tigd ln Dedenmsvaart, Heerenveen, Halle (Achterhoek), Oploo (Brabant) Emmen en Oude-Pekela, waarna er volgend jaar nog bykomen ln Gouda, Vlissingen en Hoorn, terwyl de reeds bestaande posten in Amsterdam en Rotterdam een dubbele apparatuur krygen. Deze uitbreiding is noodzakelijk ge bleken in verband met het toenemen de mobilifoongebruik. Met name in de havensteden Amsterdam en Rot terdam, alsmede langs de grote ri vieren, in Zeeland en rond het LJsel- meer wordt het mobilifoonverkeer steeds intensiever. Om hierin te voor zien wordt ook de vervanging van de oude mobilifoonapparatuur door nieu we toestellen bespoedigd. In de nieu we apparaten kan op 8 golflengten worden gewerkt, in tegenstelling tot de oude, welke tot twee golflengten beperkt zpn. Men hoopt de oude ap paratuur in het gehele land voor sep tember te hebben vervangen. Daar mee zal het mobilifoonverkeer een nieuwe fase ingaan. MERKWAARDIG REUTER-BERICHT „Wij hoorden niets" aldus exporteurs In Coventgarden en op de andere Londense markten wordt er volgens een bericht van 't persbureau Reuter, geklaagd over de slechte kwaliteit van uit Nederland geïmporteerde aardap pelen. Vele aardappelen zouden van aanzienlijk mindere kwaliteit zijn dan gebruikelijk door Nederland wordt ge leverd. Men meende dit. nog altijd vol gens het Engelse bericht, te moeten toeschrijven aan de overhaaste aan voer van de laatste weken, waarbij er slechtere kwaliteit aardappelen doorgeglipt zouden zijn. „Nog geen enkele klacht gehoord", :o verklaarde ons daarentegen een vooraanstaand Zeeuws exporteur, die regelmatig zijn Engelse cliënten aan de lijn krijgt en bovendien ook van zijn collega's nog niets in die geest had ge hoord. De mannen van de Planten- ziektekundige dienst, die de uitgevoer de aardappelen hebben gecontroleerd, trokken de klachten al evenzeer in twijfel. Het kan altijd voorkomen, dat de ene partij aardappelen eens iets min der is dan de andere, doch dan is dit toch zeker niet te wijten aan de grote aanvoer in de laatste week. Integen deel, zo zeggen de controleurs van de Plantenziektekundige dienst, de laat ste partijen waren juist wel de beste, omdat toen de aardappelen uit de koel huizen werden geruimd Enkele weken voordien kwam het nogal eens voor, dat er een auto met kuilaardappelen afgekeurd moest worden, omdat bij de controle bevroren exemplaren gevon den werden. Trots de grote aanvoeren bleef de controle van de P.D. op ziekten, be schadiging, verontreiniging en maat onverminderd gehandhaafd. In de sorteerloodsen waren de man nen erbij om de èardappelen te keuren en aan de verlaadplaatsen werden van iedere auto nog eens steekproeven ge nomen. Wanneer er dan klachten moch ten zijn dan schreven onze zegslieden dit aan andere oorzaken toe. Terwijl Zweden bijvoorbeeld alleen aardappe len van het kwaliteitsras Bintje ver langde, nam Engeland de laatste tijd ook veel minderwaardige rassen af. Er werden bijv. ook zandaardappelen aangekocht, die nu eenmaal kwalita tief niet gelijk zijn aan kleiaardappe- len. Wanneer dan een Engelse hande laar een schip met zwarte zandaard appelen mocht hebben gekregen en verwacht had mooie witte aardappe len te ontvangen, is dat een tegenval ler. Een andere mogelijke reden van on- tevredenheid kan zijn, dat er de laat ste week ook verschillende partijen aardappelen van-35 mm en opwaarts zijn verkocht, terwijl de Engelsen meer de sortering 4050 mm en op waarts prefereren. Daar deze grotere maten uitverkocht geraakten, zijn er echter Engelse importeurs toe overge gaan deze kleinere maat aan te kopen. Hoewel overigens de Engelse han del zeer serieus is en over het alge meen niet met ongegronde klachten komt, kan mogelijk het feit, dat de markt door de overgrote aanvoer van de laatste week even overzadigd is, bij sommigen de stemming wat druk ken. K.N.V.B. licentiehoudster van de pool te maken, waarbij de uitvoe rende macht", onder toezicht van de regering, zou berusten bij een „raad van bestuur". In deze raad zouden zitting kun nen hebben vertegenwoordigers van de ministeries van O., K. en W„ van justitie en van financiën voorts van de K.N.V.B., het N O C. en van sociale en culturele organi saties. Het is de bedoeling, dat de deelne ming aan een pool sterk gelimiteerd zal zijn. Zo is voorgesteld, een mini mum leeftijd van achttien jaar te stel len en de maximum inzet per wed strijdformulier te beperken tot 3 gul den; dat wil zeggen zes kansen a 50 cent (zes „rijtjes".) Het eerste jaar wordt reeds een om zet van 50 miljoen gulden verwacht, welke naar de mening van de commis sie, gezien de ervaringen in het bui tenland, reeds na enkele jaren zal stij gen tot 100 miljoen. Voor de verdeling van de gelden, die tezamen de omzet vormen, worden de volgende voorstellen gedaan: 60 pet. voor de wedders; van iedere prijs b.v. 20 pet. aan de fiscus. Aan netto prij zen is dan iets minder dan de helft 16 pet. beschikbaar. De overige 40 pet. als volgt te ver delen: 20 pet. voor sportopleiding en sportbeoefening; 10 pet. voor sociale en culturele doeleinden; 10 pet. voor onkosten en reservefonds. Men denkt hierbij onder meer aan Schepen in landen met lage belastingen Reders willen registratie In een te Londen gehouden bij eenkomst van de internationale ka mer van scheepvaart hebben reders uit 15 landen besloten een overzicht samen te stellen van de registratie van schepen in landen, waar de be lastingen laag zijn. De hoge belastingen in vele lan den hebben deze handelwijze in de hand gewerkt met als resultaat, dat de koopvaardijvloten van Panama, Liberia, Honduras en Costa Riea thans tezamen meer dan 9 miljoen bruto register ton meten, vergele ken met 750.000 ton in 1939. In een na afloop van de vergade ring uitgegeven communiqué werd medegedeeld, dat het naar de me ning van de vergadering moeilijk valt te zien hoe de zaak door inter nationale actie onder toezicht kan worden gebracht, of zelfs hoe inter nationale overeenstemming kan wor den bereikt over de vraag, of een dergelijk toezicht verstandig zou zijn. Commander Fortuyn admiraal-Benelux Bij K.B. is kapitein ter zee G. B. Fortuyn, met ingang van 4 mei tijde lijk bevorderd tot commandeur voor de tijd, dat hij zal zijn belast met de waarneming van de functie van ad miraal-Benelux. Doorgaans is de commandant der zeemacht in Nederland tevens ad miraal-Benelux. Daar de comman dant der zeemacht in Nederland, vice- admiraal F. T. Burghard, zoals men weet vice-admiraal A. de Booy heeft opgevolgd als bevelhebber dér zee strijdkrachten en deze functies thans dus in zijn persoon verenigt, zal com mandeur Fortuyn met de functie van admiraal-Benelux worden belast. Zoals reeds eerder bekendgemaakt is het de bedoeling, dat commandeur Fortuyn in september ook de functie van commandant der zeestrgdkrach- ten in Nederland zal overnemen van vice-admiraal Burehard. Thans is kapitein ter zee Fortuvn belast met het bevel over Hr. Ms. kruiser „Zeven provinciën", welk be vel hij op 3 mei zal overdragen aan kapitein ter zee mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk. subsidies voor het sportjeugdwerk, kadervorming door middel van cur sussen en opleidingsinstituten voor in structeurs, trainers, sportmedici, mas seurs, coaches enz.; uitbreiding en verbetering van speel- en sportaccom modaties; het stichten van een insti tuut. voor wetenschappelijke sport- research physiologie, voedingsleer, onderzoek naar materialen voor hulp middelen enz.); bevordering van me dische sportkeuring door het stichten van meer bureaus; beschikbaar stel len van gelden voor training en ver antwoorde uitzending van sportbeoe fenaren naar het buitenland; voorbe reiding van en uitzending naar de Olympische spelen, subsidiëring voor het organiseren van belangrijke eve nementen in Nederland met buiten- 'endse deelneming enzovoort. Bij een omzet van 75 miljoen gulden zou bij toepassing van de voorgestelde sleutel deze verdeling kunnen geschie den: belasting 9 miljoen, sociale en culturele organisaties 71a miljoen, on kosten en reservefonds TA miljoen, sport 15 miljoen, prijzen 36 miljoen. In de veilinghal te Kapelle wordt tot en met zaterdag een grote tentoonstelling gehouden door de Kapelse middenstand. Tegelijk met deze expositie is er een van huisvlijtartikelen, die werd georganiseerd door de afdeling Kapelle-Biezelinge van de Ned. Bond van Oud strijders, en waar keurige werkstukjes en foto's te zien zijn. (Foto P.Z.C.) In een rapport, getiteld „Randstad en Delta" heeft de Provinciale Planologische Dienst van Zuid-Holland zijn visie gegeven op de mogelijkheden, die het Deltagebied zou bieden voor de uitbreiding van de „Randstand Hol land". In een 85 pagina's teilend boekwerkje wordt aanbevolen om voor de verdere uitbreiding van de steeds groter wordende steden ruimte te zoeken in het minder dicht bevolkte gebied, dat straks door de aan leg van de Deltadanimen zal worden ontsloten, teneinde te voorkomen, dat de randstad eigenlijk onbewoonbaar zou worden. Met name geldt dit de uitbreiding van het Rotterdamse havengebied. Verdere uitbreiding langs de Waterweg zal op de lange duur niet voldoende zijn en is bovendien stedenbouwkundig hoogst bedenkelijk. De P.P.D. geeft daarom de voorkeur aan het creëren van In grote lijnen is het rapport ongeveer gelijk aan het zogenaamde „plan Langen", dat reeds eerder hier en daar in discussie is geweest. Het is nog geen werkelijk plan, maar veel eerder een visie, een ideënschets, die de ba sis kan zijn voor een gesprek van alle instanties, die zich met deze proble men hebben bezig te houden. De „Randstad Holland" dreigt onbewoonbaar te worden indien het noorden, oosten en zuiden van het land niet een gro ter aandeel in de industrialisatie zouden krijgen dan tot voor kort het ge val was, zo wordt in het rapport opgemerkt. WEGEN Wegen: Het Haringvlietbekken zal aan beide zijden als het ware worden ingesloten door twee in het Deltaplan ontworpen wegen, namelijk de weg van Rotterdam naar Bergen op Zoom en de weg over de afsluitdammen. Tussen beide wegen in zal een derde noord-zuid verbinding moeten komen, die dan moet beginnen bij 'n tunnel die tussen Maassluis en Blankenburg en via Middelharnis naar Dirksland zou lopen en die tezijnertijd door de als recreatiegebied te ontsluiten Greve- lingen zal kunnen worden doorge trokken naar Zierikzee. Deze „tussenweg" zal na voltooiing van het Deltaplan van betekenis kun nen zijn als directe verbinding tussen het waterweggebied Middelharnis, Zierikzee en Goes. SPOORWEGEN Spoorwegverbindingen: Aanslui ting op het spoorwegnet zal noodza- kelgk zijn en wel door doortrekking van de SDOorlijn uit Feyenoord naar het Haringvlietgebied eh door de aan leg van een spoorbaan langs de weg naar Bergen op Zoom (de Zoomse- weg) met een tunnel onder de nieu we Maas, een beweegbare brug over Toch zal ook het westen een aandeel van de toekomstige bevolkingsgroei moeten opvangen. Volgens recente berekeningen zal ons land tegen het jaar 2000 vermoedelijk rond 4.000.000 inwoners meer tellen dan thans, van wie ongeveer één miljoen in Zuid- Holland zullen moeten worden on dergebracht, voornamelijk in de ste- dengordel van Leiden tot Dordrecht, het zuidelijk deel van de randstad dus. Den Haag en haar randgemeen ten zullen omstreeks 1968 zijn volge bouwd, zodat de verdere bevolkings groei van het regeringscentrum zou moeten worden opgevangen door ste den als Leiden en Delft. Afgezien dan van de eventuele vestiging van een satellietstad elders in het land. Het gebied langs de Nieuwe Wa terweg zal moeten rekenen met een aanwas van meer dan een half miljoen, dus tot ongeveer 1.4 mil joen inwoners. Daaruit dreigt het spookbeeld, dat er van Hellevoet- sluis tot Katwijk en van Hoek van Holland tot Dordrecht een samen hangende nederzetting van vvoon- wijken, havengebieden, fabrieks complexen en tuinbouwarealen zou ontstaan, waaruit de oor spronkelijke agrarische sfeer ge heel zou zijn verdwenen. SPOOKBEELD Het systeem van „aanbreien van het bestaande" langs de nieuwe Water weg moet verlaten worden, conclu deert daarom ir. G. C. Lange, die in een donderdag te Den .ag gehouden persconferentie als adjunct-directeur van de P.P.D. in Zuid-Holland het rapport toelichtte. Men zal de sprong moeten wagen naar het Haringvliet, dat als havenbekken ongekende mo gelijkheden biedt en toch een zekere continuïteit in de ontwikkeling moge lijk maakt. Voor het slagen zijn et-li ter goede verbindingen nodig voor het scheepvaart-, weg- en spoorweg vervoer. WATERWEGEN Hiervoor worden in het rapport de volgende suggesties gedaan: Waterwegen: Een Deltaplan door Voorne, waardoor ook grote zeesche pen van de Waterweg naar het Ha ringvliet kunnen varen met twee uitmondingen aan de Rotterdamse kant, namelijk één naar zee en één via de Botlek naar de overslaghaven. Dit kanaal zou later zo nodi°; naar het zuiden kunnen worden doorge trokken met gebruikmaking van de bestaande vaargeul in het Haring vliet tussen Hellevoetsluis en Middel harnis, om vandaar met een door steek door Flakkee en over de Kram- mer heen door de haven van Sint- Philipsland via de te verbreden Een dracht uit te monden op de Ooster- schelde. De vraag in hoever het zui delijk deel van dit kanaal in combi natie met het Volkcrak en'het Hol lands Diep eventueel het Moerdijkka naal zou kunnen vervangen wordt in dit rapport buiten beschouwing gela ten. ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllilllllllllllllllllllHI M Vlissingen ontving donderdag H bezoek van een 25-tal Engelse H H ingenieurs, die in het stadhuis ofticiëel door het gemeentebe- p stuur werden ontvangen. De s |e bezoekers toonden veel belang- stelling voor de maquette van het plan voor het nieuwe stad- jjl huis, die hun door burgemees- s s ter mr. B. Kollf werd getoond en van toelichting voorzien. (Foto P.Z.C.) 1 een nieuw havenbekken en wel aan het Haringvliet, waar een gordel van drie woonsteden, havens en indu strieterreinen kan worden aam tegd. Ten einde te vol doen aan de grote behoefte aan ontspanningsmogelyk- heden in de vrije natuur wordt de opbouw van een re creatiegebied in de Grevelingen bepleit, dat na de vol tooiing van het Deltaplan deel zal uitmaken van een groot recreatiegebied, dat zich over de eilanden en de binnenwateren zou uitbreiden van Wak-heren tot Rot terdam. Daardoor zou een ontspanningsgebied van na tionale en internationale betekenis kunnen ontstaan, dat ruimte zal bieden aan circa 600.000 dagjesmensen en in het Grevelingen aan 100.000 vakantiegangers en onge veer 10.000 zeiljachten of zeil-motorboten. de Oude Maas en een .vaste brug over het Haringvliet via de dam in het Volkerak bij Roosendaal aansluiten de op de lijnen naar Eindhoven en Antwerpen. „Deze noord-zuid lijn lijkt door haar ligging aangegeven op den duur de voornaamste spoorver binding in het Benelux-verhand te worden", aldus het rapport. Als derde mogelijkheid wordt een spoorweg genoemd langs het Spui, die in de verre toekomst zal worden doorgetrokken met een tunnel onder het Haringvliet naar Middelharnis en de Grevelingen en vandaar zelfs naar Zierikzee en Goes. Deze lijn zal dan de streekcentra Middelharnis-Zierik- zee-Goes onderling en met Rotterdam verbinden en bovendien een kortere verbinding van de Maasstad met Missingen f50 km korter dan over de Moerdijkbrug) vormen. Dit wordt echter nog verre toekomstmuziek ge noemd. Almelo kandidaat voor „Prijs van Europa" De gemeente Almelo heeft zich de zer dagen officieel kandidaat gesteld voor de in het vorig jaar door de Raad van Europa ingestelde „Prijs van Eu ropa". De prijs bestaat elk jaar uit een plaquette en een jeugdreisbeurs ter bevoredring van de jeugduitwis seling. Het vorig jaar is deze prijs ge wonnen door de Engelse stad Coven try. Het gemeentebestuur van Almelo heeft een uitvoerig rapport ingediend over de activiteiten, welke de stad na de oorlog inzake internationale con tacten heeft ontplooid. In het rapport wordt o.m. verwezen naar de destijds door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten georganiseerde enquete inzake intrenationale uitwisselingen Van de categorie gemeenten tussen 20.000 en 50.000 inwoners was Almelo de enige welke met vijf buitenlandse steden (Biel, Preston, Kortrijk, Koge en Iserholm) een intensief contact heeft onderhouden en bovendien schriftelijke contacten had met Hut chinson (V.S.), Port Arthur (Can.) en Fort Williams (Can.). Voorts bestond er tot voor kort schriftelijk contact met Paarl (Z.-Afr.hetwelk later door persoonlijke ontmoetingen werd aan gevuld. Chauffeur moet anderhalf jaar rijbewijs missen De arrondissementsrechtbank te Groningen heeft gisteren de 32-jarige chauffeur H. M. uit Oude Pekela ver oordeeld tot drie maanden gevangenis straf en ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van anderhalf jaar. De officier van justitie had twee we ken geleden zes maanden gevangenis straf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist, wegens grove schuld aan een ernstig ongeluk op de Hereweg te Groningen op 19 novem ber jl. De chauffeur had met zijn vrachtauto die weigerende remmen had, een vluchtheuvel geramd, waarbij een jongen ernstig zwaar gewond raakte. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het Britse ministerie van koloniën heeft bekendgemaakt, dat tot einde maart van dit jaar in Kenia 1015 men sen zijn terechtgesteld wegens Mau Mau-activiteit. Sedert enkele dagen heeft Middel burg er een semi-permanente „at tractie" bij, die veel bekijks trekt. Op het eilandje, dat vorig jaar in de Poe. landaelevest werd gelegd, is namelijk een zwanenmoeder aan het broeden. Dat is op zichzelf reeds de moeite waard, vinden de voorbijgangers, tvant het eilandje ligt dicht bij de weg en is nog slechts schaars be groeid. Nu is broeden een stille be zigheid, zolang er althans geen „sto rende factoren" optreden. Die treden echter wél op, wanneer men vader zwaan moet geloven. Want van zwa nen is bekend, dat zij zeer bezorgd zijn voor hun jongen en derhalve ook voor de eieren. Vader zwaan ziet elk ogenblik gevaar: Nu eens zijn de een den, die eigenlijk ook een zeker ..recht" op het eilandje hebben, te dichtbij, dan weer bevalt hem het stil staan bij de waterkant van de voor bijgangers niet. Zijn vleugéls gaan omhoog en hij begint boos rond te zwemmen. Hier moet een "eendje het ontgelden. Om aan de woede van va der zivaah te ontkomen kiest het fladderend het „eendenpad!" De at tractie zal nog wel even te zien blij ven, want zicanen hebben een lange broedperiode. (Foto P.Z.C „ONBEVREDIGENDE TOESTAND IN NEDERLAND" Miljoenen zouden beschikbaar komen voor nuttige doeleinden Een commissie van de K.N.V.B. heeft een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid tot het instellen van een voetbaltotalisator in Nederland, De bond heeft thans het door de commissie samengestelde rapport, dat in middels door het bondsbestuur is goedgekeurd, toegezonden aan de minis ters van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van justitie, met het ver zoek het daarheen te willen leiden, dat tot instelling van een voetbaltotali sator wordt overgegaan. Tevens Is het aan vertegenwoordigers van de pers ter hand gesteld en in een ln Den Haag gehouden persconferentie toe gelicht, in het hijzonder door de leden van de „Voetbaltotocommissie", de heer E. M. Joosten, mr. P. A. Blaisse en de heer L. Brunt. Het rapport bevat een uitvoerige in leiding omtrent de bevordering van de lichamelijke opvoeding en de sport in Nederland, waarbij er op wordt ge wezen, dat men bij het leggen van na tionale en vooral internationale con tacten dikwijls op financiële bezwaren stuit. In een overzicht van hetgeen er op het ogenblik van overheidswege en van particuliere zijde aan de lichame lijke opvoeding en de sport gedaan wordt, komt tot uiting, dat. deze steun hooglijk wordt gewaardeerd, doch dat deze nog in geen verhouding staat tot hetgeen nodig is Het rapport gewaagt van een „onbevredigende toestand in Nederland" op dit gebied en beschrijft de doeleinden, welke met belangrijke financiële 6teun zou kunnen gorden verwezenlijkt. Hier kan, zo zegt het rapport, een voetbalpool de oplossing brengen. Uitdrukkelijk wijst de commissie er op, dat het rapport slechts suggesties bèvat, welke op vele punten voor wij ziging vatbaar zijn. Uiteraard zou het instellen van een voetbalpool de goed keuring moeten hebben van het parle ment. Men schat, dat er ongeveer vier maanden nodig zouden zijn voor het in bedrijf stellen van de totalisator na het ogenblik waarop de regeri"? hiertoe toestemming zou geven. Volgens de commissie zou de >p zet voor Nederland het meest ge schikt zijn in de vorm van een stichting, welke dus niet beoogt winst te maken. Zij gtelt voor, de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7