Deel van IJselmeerpoIders moet in eigendom worden uitgegeven Koertsjatow: „Russen verder dan Britten in beheersing H-energie" KLANKBORD j WERELDMERIRG DRINGT RUSSEN NAAR WAPENCONTROLE VRIJDAG 27 APRIL 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT 8 „GRONDIG" MENINGSVERSCHIL IN TWEEDE KAMER. Motie-Biewenga aanvaard met 42 tegen 24 stemmen (Van onze parlementaire redacteur) Wat de uitgifte van cultuurgrond in de IJselmeerpoIders betreft Iaat het beleid van de regering zich als volgt samenvatten: verhoop van gronden is, gelet op de aanzienlijke bedragen, die de staat aan de IJselmeerpoIders ten koste heeft gelegd en op de onzekerheid inzake het prijspeil van onroerende goederen alsmede op gevaren van be- drijfssplitsing in de naaste toekomst niet aan de orde. Naast pacht komt ook erfpacht als wijze van uitgifte in aanmerking. Ten behoeve van het verdere uitgiftebeleid en teneinde een inzicht te krygen in de pachtsommen, die voor de gepachte bedrijven kunnen worden be dongen, is het nodig in beperkte mate landbouwbedrijven door de staat in eigen beheer te houden. Daardoor kan tevens aan vakbe kwame, niet kapitaalkrachtige landbouwers een werkkring als be drijfsleider worden aangeboden. Donderdagmiddag heeft de minis ter van financiën, de heer Van de Ifieft, nadat de dag tevoren een aan tal afgevaardigden kritiek op onder delen van het regeringsbeleid inzake de gronduitgifte had geoefend, de Tweede Kamer een toelichting op het regeringstandpunt gegeven. Het ge lukte hem echter niet alle leden van de juistheid van de door de regering gevoerde politiek te overtuigen. Dat bleek bij de replieken, toen de heer Biewenga (ai") een motie indien de, mede-ondertekend door de heren De Ruiter (ch), Ritmeester (wd) en Lemaire (knp), waarin de regering werd uitgenodigd het daarheen te leiden, dat van de gronden buiten de staatsexploitatie de helft of ruim de helft in pacht wordt uitgegeven en voor het dan nog resterende gedeelte wordt gestreefd naar een uitgifte in eigendom en erfpacht. De heer Biewenga wenste speciaal dat de staatsexploitatie op beperkte schaal" zal worden toegepast dan de de rege ring voornemens is. Tegen het zo nauwkeurig aangeven van de gren zen van verschillende vormen van ex ploitatie als in de motie was ge schied, opperde de heer Engelbertmk van de KVP bezwaren. Hij zeide tot de heer Biewenga, dat zrjn fractie bereid was voor de motie te stemmen als hij er enkele veranderingen in Vier mei: grote dag voor de Dam Koningin Juliana onthult het Nationale Monument De vierde mei 1956 zal een mijl paal worden in het historierijke be staan van Neerlands nationale plein: de Dam te Amsterdam. Tegen half drie 's middags zal koningin Juliana door middel van een ingenieus tech nisch systeem van haar koninklijke zitplaats op de Dam af de vele plas tic doeken rondom het nieuwe Na tionale Monument laten vallen en dan zal het eeuwenoude plein een nieuw gezicht hebben gekregen. Waar eens het kleine plantsoen tje met de hekjes eromheen lag, daar wordt de opgehoogde grond nu bedekt door dezelfde waaiervormige steentjes, die op het plein voor het paleis de jaren hebben getrotseerd en in het midden rijst de 22 meter hoge ellipsvormige blanke zuil om hoog, die 's avonds zal baden in het van de daken der omliggende perce len komende kwiklicht van 80 schijn werpers. Cirkelvormige, zeer brede treden zullen geleidelijk leiden naar het verhoogde plateau, waarop de zuil, de pyloon, geplaatst is en twee en een half a drie meter van de grond slag verheffen zich de beeldengroe pen van wijlen John Radecker. De twaalf urnen van het thans afgebroken voorlopige monument, waarin zich aarde bevindt van ver schillende fusilladeplaatsen in de elf provinciën en aarde van de erevel- den in Indonesië, zullen tijdens de plechtigheid ieder door vier kinderen uit de diverse provincies in cortège, voorafgegaan door pijpers en tam boers van de Amsterdamse Polïtie- muzïekkapel, naar de nissen worden gebracht in de urnengalerij, die cir kelvormig achter het monument ge bouwd is. De minister-president dr. W. Drees en de burgemeester van Am sterdam Ara. J. d'Ailly zullen het woord voeren. Charlotte Kohier zal declameren. PROTEST. Sir John Glubb Pascha, de ex-commandant van het Arabi sche legioen in Transjordanië, Ijeeft in een telegram aan koning Hoes sein een protest laten horen. Niet om politieke redenen maarom dat men op een publieke verkoping zijn 300 kanaries heeft verkocht. INTERNATIONAAL. Gloria Las so, een zangeres van Spaanse af komst, heeft een Corsicaanse bege leider. Thans zingt zij vooral in het Frans doch onlangs moest zij zich in Keulen in het Engels verstaan met een Zweedse technicus om in het Duits enkele opnamen te laten maken van een Mexicaans liedje. HET HEELP NIET. Gabriello, een bekend Parijzenaar, berucht om zijn dikte, heeft zijn toevlucht genomen tot het paardrijden om te vermage ren. Gevraagd naar de resultaten verzuchtte hij: „In één maand is mijn paard 32 kilo kwijtgeraakt". aanbracht. In de ogen van de socia listische heer Vondeling kon zij geen genade vinden. Minister Van de Klieft bestreed haar voornamelijk op staatsrech telijke gronden. Hij vestigde er namelijk de aandacht van de heer Biewenga op, dat de regering, die kort voor haar aftreden staat, niet meer in staat is, aan het in de motie vastgelegde verzoek te vol doen. Het nieuwe kabinet kan men moeilijk door een motie bin den. Als het waar is, dat het zittende ka binet toch geen rekening kan houden met de in de Kamer levende wensen, zo merkte de heer Biewenga op, waarom stelde de minister er dan prijs op, dat de Kamer de nota over het beleid betreffende de uitgifte van cultuurgrond in de IJselmeerpoIders zou behandelen en waarom heeft de Kamer er dan twee middagen over gesproken? Zij kon niet anders dan door middel van een motie haar ver langens kenbaar maken. De heer Biewenga hield rekening met de wensen van de heer Engel- bertink en wijzigde de uitnodiging van de regering zodanig, dat z»j kwam te luiden: „nodigt de regering uit, het daarheen te leiden, dat van de gronden buiten de staatsexploita tie een ruim deel in pacht wordt uit gegeven en voor het dan nog reste rende gedeelte wordt gestreefd naar een uitgifte in eigendom en erfpacht, bij voorkeur naar uitgifte in eigen dom, waarbij vooral moet worden ge let op de eigenaren-grondgebruikers van het oude land, die ten gevolge van overheidsmaatregelen hun cul tuurgronden moeten afstaan. De Ka mer nam deze motie aan met 42 te- 3.P.N. stemden tegen. i de Kandidaten V.VD. Op de kandidatenlijst van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie voor de Tweede Kamerverkiezingen worden de eerste negen plaatsen inge nomen door de thans zittende afge vaardigden van deze partij. Lijstaan voerder is mr. P. J. Oud. De tiende plaats wordt over het gehele land in genomen door mr. E. H. Toxopeüs uit Breda. In de kieskringen Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Haarlem, Dor drecht en Leiden staan op de elfde tot en met de zestiende plaats: mr. J. de Wilde, Amsterdam; mr. F. G. van Dijk, Den Haag; mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra, Den Haag; C. van der Linden, Rotterdam; mr. L. R. J. Ridder van Rappard, Gorinchem en mr. F. Portheine, Leiden. In de kies kringen Den Helder, Utrecht, Leeu warden, Groningen, Assen, Zwolle, Arnhem, Nijmegen, Middelburg, Den Bosch, Tilburg en Maastricht worden de lie tot en met de 16e plaats bezet door: mr. dr.. C. Berkhouwer, Alk maar; M. Visser, Arnhem; mr. D. Schuitemaker, Utrecht; mevr. G. Doornbos-Oosting, Rodeschool; dr. K. van Dijk, Groningen en J. A. O ver klif, Munnekezijl. DULLES VERKLAART IN WASHINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft woensdagavond in een toespraak tot het Amerikaanse Genootschap voor Internationaal Recht te Washington verklaard, dat de tyd zal komen, dat de Sowjet-leiders al was het alleen maar onder druk van de wereldme ning bereid zullen zijn „De nieuwe macht der moderne wapens" te onder werpen aan de gemeenschappelüke wil van dé wereldgemeenschap der lan den, dus aan internationale controle. „Het moge schijnen, dat dit ogenblik verre Is, maar wanneer wy de vele opzienbare veranderingen zien die van tyd tot tyd in de Sowjet-Unie zyn voorgekomen, behoeven wy dit vooruitzicht niet helemaal als een hersen schim te beschouwen". Hy zei, dat er een groeiende erkenning is van het feit, dat de vernieti gende kracht der moderne wapens zo groot ls, dat zy nooit het Instrument mag worden voor het nastreven van de nationale doelen van een enkel land. M In het Hollands Diep bij de Moerdijkbrug hebben deskun- digen van het Nederlandse le- ger proeven genomen met een nieuw model jeep, dat door een speciaal aangebrachte lueht- M inlaat en een hoog uitmondende H uitlaat geschikt is gemaakt voor het rijden onder water. Het voertuig wordt dan be- stuurd door een kikvorsman. Foto boven: de amfibie-jeep verwdijnt onder water. Foto on der: de jeep is vrijwel geheel onder het wateroppervlak ver- dwenen en trekt een drijvend aanhangwagentje met vier mi- litairen er in minium Mikoyan naar Lati[ns-Amerika De eerste vice-president van de raad van ministers der Sowjet-Unie, A. Mi koyan, zal waarschijnlijk in de loop van de komende zomer een reis maken naar Latijns-Amerika, waarbij hij voornamelijk Argentinië, Brazilië en Uruguay zal bezoeken, zo wordt uit goedingelichte bron te Moskou verno- De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena heeft in beginsel toestemming gekregen, een luchtlijn BrusselMos kou te openen. Aldus heeft de direc teur, W. Deswarte, medegedeeld. Poogde vader zijn zoontje dood te rijden Acht maanden gevangenisstraf en terbeschikkingstelling geëist „Als Tiene niet komt, rijd ik me met de kleine jongen te barsten op de auto van je man". Dat zei de 33-jarige wasmachineverhuurder A. V. uit "Voor burg midden juli vorig jaar tegen zijn schoonmoeder. Hij bedoelde dat zijn vrouw, die met haar drie kinderen midden in de nacht was weggevlucht omdat zij bang was, vermoord te wor den, weer naar huis moest komen. Zijn vijfjarig zoontje Leo had hij met me dewerking van de politie teruggehaald en het was met deze kleine jongen op schoot, dat hij later met grote snel heid tegen de geparkeerd staande be stelauto van zijn schoonvader reed. Het zoontje liep een hersenschudding en een gebroken been op. Gisteren werd deze zaak behandeld door de Haagse rechtbank. De officier van justitie achtte poging tot doodslag bewezen en eiste acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbe schikkingstelling van de regering. De verdediger, mr. P. de Clercq, achtte geen opzet tot doodslag aanwezig. V. zou alleen zeer onvoorzichtig hebben gereden. De rechtbank zal op 8 mei vonnis wijzen. Leden van Russische V.N.- delegatie door VS uitgewezen Twee leden van de Russische dele gatie bij de Ver. Naties zijn door de Amerikaanse regering uitgewezen om dat hun aanwezigheid ïn de V.S. „niet langer gewenst" is in verband met hun activiteit ïn de zaak van de vijf Rus sische zeelieden die oorspronkelijk asiel ïn de V.S. hadden gevraagd doch onlangs plotseling weer naar Rusland zijn teruggekeerd. In een aan de Sowjet-ambassadeur te Washington overhandigde nota be schuldigt de Amerikaanse regering Alexander Goeryanof, een attaché, en Nikolai Toerkin, derde secretaris van de Sowjet-delegatie, van bijzonder laakbaar gedrag, daar zij hun officiële bevoegdheden te buiten waren gegaan. Ambtenaren verklaarden, dat Toer kin de zeelieden uitgeleide had ge daan. De vijf behoorden tot de beman ning van de tankboot „Toeapse", die ongeveer anderhalf jaar geleden door de Chinese nationalisten in de Straat van Formosa in beslag is genomen. Zij maakten deel uit van de groep, die asiel in de V.S. had gevraagd. Zij be sloten in het begin van deze maand plotseling naar de Sowjet-Unie terug te keren. De vijf Russische zeelieden hebben op een persconferentie in Moskou ver klaard, dat zij vrijwillig naar de Sow jet-Unie zijn teruggekeerd. Volgens Amerikaanse berichten wa ren deze zeelieden door Sowjet-agen- ten gedwongen naar de Sowjet-Unie terug te keren. ONTHULLINGEN IN HARWELL Voorsprong in industriële wedloop naar energiewinning uit water? Dr. Iwan. Koertsjatow, de Sowjet-atoomgeleerde die premier Boel- ganin en partysecretaris Kroes jtsjew op hun bezoek aan Engeland ver gezelt, heeft, naar Reuter gemeldt, Britse geleerden in verbazing ge bracht door te kennen te geven, dat de Sowjet-Unie op de drempel staat van de beheersing van de energie der waterstofbom voor vreed zaam gebruik. Hij gaf woensdag tijdens een lezing voor driehonderd Britse deskundigen in het centrum voor atoom-onderzoek in Harwell, bijzonderheden, die in de Westelijke landen als hoogst geheim zouden worden beschouwd. Een wetenschappelijke correspondent verklaarde, dat Harwell als gevolg van de onthullingen van Koertsjatow in staat zal zijn de Rus sische experimenten te reproduceren en zijn eigen vorderingen aan te vullen. De arbeiders van de landbouwcoöpe ratie „Wemeldinge", die vaak in ploegen werken en dan op hun werk moeten eten, hebben sinds donderdag een prachtige cantine tot hun be schikking gekregen. Op het terrein van de coöperatie nabij de sluizen werd een nieuw stenen gebouw ge sticht, dat geheel ten dienste van het personeel komt te staan. Op de bene denverdieping, waar een tijdklok er voor zorgt, dat de arbeiders gedeel telijk hun eigen loonadministratie voeren, is een hypermodern was- en kleedlokaal ingericht. Behalve een wasfonteïn, zijn er vijf keurig uitgevoerde douchebaden gebouwd, terwijl tevens voor elke arbeider een metalen klerenkast werd geplaatst. Op de bovenverdieping werd de ge zellige, in lichte kleuren uitgevoerde cantine ingericht. Aan keurige tafel tjes kunnen hier 40 tot 50 man tege lijk hun eten nuttigen, terwijl vanuit een smaakvol en geriefelijk uitge voerd buffet voor -'e dranken kan worden gezorgd. Donderdagavond heeft de voorzitter van de Zeeuwse Coöperatieve Aan- en Verkoopvereni ging, de heer P. J. J. Dekker, de cantine officieel geopend. De Sowjet-geleerde gaf te kennen, dat de Sowjet-Unie ver op Enge land en waarschijnlijk ook de V.S. voor is in de wedloop om de water stofenergie te gebruiken voor de in dustrie. Hij vertelde 't verbaasde ge hoor, dat de Russen zover zijn dat zij bij deze experimenten een tempera tuur van een miljoen graden celsius kunnen bereiken, waardoor zij op de drempel staan van het verwekken van thermo-nucleaire energie (energie vrykomend door fusie van waterstof atomen). Dit is de industriële wed loop van deze eeuw, want de winnaar zal de sleutel hebben tot het verkrij gen van onbeperkte hoeveelheden energie uit gewoon water. Koertsjatow beantwoordde, volgens de berichten, alle vragen der Britse deskundigen zonder ontwijken en ver strekte gegevens die de Britten niet voorzien hadden. Hij behandelde Rus sische experimenten op het gebied van de fusie-reactie het vrijmaken van energie uit waterstof door water stofatomen bij" zeer hoge temperatu ren te fuseren tot helium. Dit gebeurt ïn de waterstofbom met vernietigende werking. Het probleem der geleerden die voor vreedzaam toepassingen werken, is het vrijkomen der energie te beheersen. De wetenschappelijke correspon dent van de gezaghebbende „Finan cial" Times" schryft, dat 't schijnt, dat de Sowjet-geleerden, althans voor korte ogenblikken, erin geslaagd zyn de voorwaarden te scheppen voor het verwekken van regelbare energie, door de fusie van waterstofatomen. Volgens de correspondent verklaarden Britse atoomgeleerden, dat de verkla ringen van Koertsjatow de totnogtoe belangrijkste mededelingen op het ge bied van de beheersing van thermo- nucleaire energie voor vreedzame toe passing zijn. Het Wereldgebeuren. Apotheker De apotheker Ferhat Abbas is de laatste dagen druk aan het rei zen. Niet om medicijnen te ha lenimmers zelfs in de Algerijnse gemeente Sétif weten de vertegen woordigers van de geneesmiddelen fabrieken zijn zaak wel te vinden. Neen, Ferhat Abbas heeft zo zijn eigen gedachten over de manier, waarop de kwalen van de Algerynse politiek verholpen moeten worden. En zijn ideeën zijn belangrijk. Hij is immers de leider van de Democra tische Unie van het Algerijnse Mani fest U.D.M.A., en zijn houding is be slissend voor ontelbare volgelingen. Abbas' reis voerde hem op 7 april van Algiers naar Parijs, waar hij de secretaris-generaal van zijn bewe ging, dr. Mohamed Francis, ontmoet te. Samen vertrokken zy naar Rome, waar zij korte tyd bleven voordat zij naar Cairo reisden. En het was van Cairo uit, dat Abbas woensdag in Frankrijk veel stof deed opwaaien. Hii, die zich tot nu toe afzijdig had gehouden van alle wapengeweld, maakte namelijk op een persconfe rentie bekend, dat hij zich heeft aan- fesloten by het Nationale Bevrij- ingsfront, de politieke organisatie van het Nationale Bevrijdingsleger, dat in Algerije tegen ae Fransen vecht. Abbas noemt de acties, die de Fransen op het ogenblik tegen de opstandelingen in Algerije voeren, een verdelgingsoorlog. En het is afschuw van deze strijd, die hem heeft doen kiezen voor zijn rebelse mede-nationalisten. Sommige Fran sen hadden gehoopt, dat hij naai* Cairo was gereisd om te bemiddelen tussen hen en het Bevrijdingsfront, maar die hoop is in rook opgegaan. In Cairo is plechtig verklaard; dat er alleen valt te onderhandelen, wan neer door Frankrijk wordt erken, dat Algerije een natie is. De heer Ab bas heeft er niet altijd zo over ge dacht. Nog in 1936 schreef hy aat het „Algerijnse vaderland" niet be stond. „Wij zijn zonen van een nieu we wereld, geboren uit de geest en de inspanning van de Fransen Hij was voorstander van de gelyk- stelling van de Algerijnen met de Fransen. In 1943 herzag hij zijn op vattingen. Hij gaf toen het manifest uit, waaraan zijn tot nu toe vreed zame oppositie haar naam ontleent, en waarin hij zich uitsprak voor „een zelfstandige republiek Algerije, in een federatie met Frankrijk". Na bloedige onlusten in 1945 ging hh achter slot en grendel, maar er werd amnestie afgekondigd, en men koos hem in de tweede grondwetgevende vergadering. Vergaderen was hem wel toevertrouwd: had hij niet ja renlang in de gemeenteraad van Sé tif gezeten en was hij daar niet wet houder van financiën geweest Maar een paar maanden geleden hebben hij en de zijnen de zetels, die zij be zetten in diverse Algerijnse instel lingen verlaten. Zij hielden zich op de achtergrond en kennelijk hebben zij zich sindsdien beraden over een nieuwe koers. Die koers is nu door Abbas uitgestippeld. Hy" heeft zijn gematigde houding laten varen. Hij stelt zich achter de ongeregelde be- vrijdingstroepen, die zoals deze week in wrede gevechten weer zo duidelijk gebleken is geen pro- Franse landgenoot ontzien. Voor apotheker Abbas is het rei zen nog niet afgelopen. Vermoe delijk zal hy dezer dagen ver trekken naar Beiroet (Libanon) en Damascus (Syrië) om de Arabische vrienden van de Algerijnse rebellen nog wat op te .warmen. En ook Lon den is vermeld op zyn reisprogram ma. Men zegt, dat hij een wereldreis wil maken om steun te krijgen voor het Algerijnse onafhankelijkheids streven. Gisteren had hij in dit ver band een gesprek met Abdel Krim, de bekende leider van de Rif-op- stand van dertig jaar geleden in Ma rokko. Ook met „grote broer" Nas ser, de premier van Egypte, zal hij van gedachten wisselen. De eerste minister van Tunesië, Habib Bourguiba, heeft inmiddels laten weten, dat wanneer het er od aan zou komen, te kiezen tussen zijn Franse vrienden en zijn Algerynse broeders, de laatsten op zijn hulp konden rekenen. Andere Arabische leiders hebben zich in dezelfde zin uitgelaten. Weinigen zouden op dit ogenblik graag in de schoenen staan van de Franse premier, Guy Mollet, en diens minister-resident Robert Lacoste, die moeten trachten, een oplossing te vinden voor de moeilijk heden in Algerije, waar de orde ón danks alle Franse troepenverster kingen nog niet is teruggekeerd. Nu de eens gematigde Abbas zich vóór de rebellen heeft uitgesproken is eer der het tegendeel te verwachten. Tijdens werkzaamheden aan de elek trische bovenleiding op het baanvak Den HaagVoorscholen is de 29-jarige gehuwde monteur J. van den B. van het spoorwegbouwbedrijf in aanraking gekomen met een onder spanning staande draad en op slag gedood. ROBERT LACOSTE -last met apotheker Abbas Mr. dr. M. S. Koster overleden In de ouderdom van 89 jaar is zon dag m Oegstgeest overleden mr. dr. M. S. Koster, oud-lid van de raad van Nederlands-Indië, oud-burgemeester van Hilversum en oud-secretans-ge- neraal van het departement van Ko lomen. Het stoffelijk overschot van mr* dr- Koster is in alle stilte ter aarde besteld,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5