PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Russen willen zich inspannen voor vrede in Midden-Oosten Directie KPM werd in Djakarta ondervraagd Spoedig bouw inrichting voor psychisch gestoorde bejaarden de BILT Zij DERTIGDUIZEND JORDANERS HULDIGDEN „HUN HELD" 199e jaargang - no. 100 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,05 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 27 april 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4,—. lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 350300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 548 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. N- Bogerdstraat 24. telef. 26. PLECHTIGE BELOFTE IN LONDENS COMMUNIQUÉ zullen handel uitbreiden als embargo verdwijnt.... Gisteravond laat, nadat de Russische leiders Boelganin en Kroesjtsjew per vliegtuig in Londen waren teruggekeerd van een bliksembezoek aan Schotland, werd het slot-communiqué van de Brits-Russische besprekingen door premier Eden en maarschalk Boelganin ondertekend. In het commu niqué en in een begeleidende verklaring wordt in het geheel niet van een overeenkomst gesproken. Er wordt melding gemaakt van afspraken be treffende de behandeling van verschillende vraagstukken, maar de practi- sche uitwerking hiervan zal door toekomstige handelingen van de Britse en Sowjet-Russische regeringen worden bepaald. De Sowjet-Unie heeft aangeboden, in de komende vijf jaar Britse goede ren tot een waarde van een miljard fiond sterling te kopen, indien Enge- and geen beperkende bepalingen met betrekking tot deze goederen uit vaardigt. Gezaghebbende Britse zegslieden verklaarden, dat meer dan de helft van de te leveren goederen in dat ge val niet-strategische goederen ge weest zouden zijn, waaronder indu striële uitrusting, schepen industrie- Srodukten en grondstoffen. Maar uit e verklaring bleek tevens, dat Eden niet in dit Moscovische lokaas gebe ten heeft en vastbesloten geweigerd heeft, het embargo zonder vooraf gaande goedkeur mg van de Verenig de Staten en de andere Navo-part- ners van Engeland op te heffen. De kwestie zou nader worden bestu deerd. Midden-Oosten In het communiqué werd gezegd, dat beide regeringen „vast voorne mens zyn, alles in het werk te stellen Om het handhaven van vrede en vei ligheid in het Nabije en Midden- Oosten te vergemakkelijken. Zij zul len te dien einde de Verenigde Naties de steun geven, die zij nodig hebben in hun streven om de vrede in Pale stina te handhaven en te versterken, en naleving van de terzake door de Overeenstemming in kwestie-Antillen Gouverneur Struycken keert terug naar Willemstad De besprekingen, welke in Den Haag zyn gevoerd over een menings verschil tussen de gouverneur van de Nederlandse Antillen, mr. A. A. M. Struycken, en de Antilliaanse minis terraad hebben, naar gisteren in een regeringscommuniqué werd meege deeld, verhelderend gewerkt. Over het vraagpunt betreffende de bevoegd heid van de gouverneur Is o.m. met de hierheen gereisde minister-president, van de Ned. Antillen, de heer Jonck- heer reeds in grote lijnen overeen stemming verkregen. Inmiddels is een bevredigende op lossing gevonden ten aanzien van de concrete moeilijkheid, welke was ge rezen met betrekking tot een Lands- besluit, waarbij de portefeuilles onder de benoemde ministers worden ver deeld. De bezwaren, welke te dien aanzien bestonden, werden ondervan gen door het treffen van voorzienin gen van tijdelijke aard. Dit werd ver- femakkelijkt doordat omtrent het eginsel niet van verschil van inzicht is gebleken. Het landsbesluit is thans vastgesteld. Nader wordt bericht, dat mr. Struycken volgende week naar Willemstad zal terugkeren. Gevangenisstraf voor zeeman-treindief Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 21-jarige zeeman G, P. G. uit de hoofdstad wegens diefstallen in internationale treinen veroordeeld tot twaalf maanden, waarvan zes voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en' aftrek van de preven tieve hechtenis. Veiligheidsraad aanvaardde resolu ties te verzekeren". Groot-Brittannië en de Sowjet- Unie zullen de internationale organi satie ook steunen „in een initiatief, dat ten doel heeft, de vrede in Pale stina te verzekeren op een basis, die zowel voor Israël als voor de Arabi sche staten aanvaardbaar is". Amerikaanse functionarissen in Washington zeiden gisteren, dat dit gedeelte het belangrijkste is van het communiqué en dat de bewoordingen niets te wensen over zouden laten, als men de Russische politiek in dat gebied kon vertrouwen. In Ameri kaanse regeringskringen blijft men voorlopig nog sceptisch te dien op zichte. Het gaat er nu maar om, op welke wijze Rusland het bewijs zal geven van zijn goede wil. De Britse en de Russische regerin gen verklaren voorts in het com muniqué, dat zij hun uiterste best zullen doen om een eind te maken aan de bewapeningswedloop. De Britse en de Sowjet-Russische lei ders waren het ér over eens, dat het belangrijk is, de veiligheid der Europese staten te verzekeren, doch zij konden geen overeenstem ming bereiken over de wijze, waar op dit dient te geschieden. De verklaring sprak zich uit voor een uitwisseling van wetenschappe lijke en technologische gegevens en voor een uitwisseling op grotere schaal van individuele zowel als van groepen burgers der beide landen. Welingelichte bronnen zeiden, dat de Russen op korte termijn een gunsti ger roebelkoers voor buitenlandse toeristen zullen invoeren, waardoor het verblijf in de Sowjet-Unie minder kostbaar zal worden dan tot nu toe. Rondschrijven na Jungschlagers dood De president-directeur en de di recteuren van de K.P.M. zyn woens dag en donderdag ondervraagd door de Indonesische procureur- generaal Soeprapto, naar aanlei ding van een rondschrijven, dat zij na de dood van de heer Jungschla- ger hebben verspreid onder 't per soneel van de K.P.M. In dit rondschrijven verklaar den de president-directeur, de heer De Koe, en de directeuren J. P. de Geus, D. J. Pronk van Hoogeveen, en J. W. Brand, dat zij ten zeerste betreurden, dat de absolute on schuld van Jungschlager niet door een uitspraak van de rechter is kunnen worden bevestigd. In het rondschrijven zei de directie, dat zij altijd de nagedachtenis aan Jungschlagers integriteit en be kwaamheid in ere zal houden. Het rondschrijven werd in enkele Indonesische bladen gepubliceerd en heeft grote opschudding veroorzaakt. Het nationalistische blad „Soeloek Indonesia" beschuldigde gisteren de directie van de K.P.M. ervan zich te hebben gemengd in de binnenlandse aangelegenheden van Indonesië. De Islamietisehe „Doeta Masjarakat" dringt er bij de Indonesische regering op aan, krachtige maatregelen tegen de K.P.M. te treffen. De procureur-generaal heeft in middels geweigerd, mede te delen of tot vervolging van de K.P.M.-directie zal worden overgegaan. De plaatsvervangend procureur-ge- Op de Highgate-begraafplaats te Londen hebben de Russische leiders Boelganin en Kroesjtsjew donderdag een krans gelegd bij het. daar opge richte standbeeld voor Karl Marx. neraal, Abdoel Moro, heeft aan de pers medegedeeld, dat nog twee ande re leden van de directie van de K.P.M. zullen worden ondervraagd. Jung naar Nederland John Jung, de zoon van de overle den L. Jungschlager, is blijkens een mededeling van een woord-, voerder defr militaire autoriteiten in Washington op weg naar Ne derland. Jung heeft 30 dagen verlof gekre gen en is woensdag uit Alaska vertrokken. De woordvoerder zei- de, dat Jung voor zover hij wist naar Maastricht gaat. Hij reist per vliegtuig. Tweede Kamer stelt zaak-Schokking uit (Van onze parlementaire redacteur) Aan liet slot van de donderdagmid dag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter, mr. Kortenhorst, medegedeeld, dat de vaste commissie van binnenlandse zaken nog niet gereed gekomen is met haar voorlopig verslag op het rapport van de minister van binnen landse zaken, prof. Beel, over de be richten, in de kranten verschenen, over de gedragingen van de burge meester van Den Haag, mr. Schok king, gedurende de bezetting. De commissie kreeg uitstel tot 1 juni a.s. Vrijlating van gevangenen in Oost-Duitsland De Oost-Duitse communisten heb ben donderdagavond medegedeeld, dat er aan 689 personen in dé ooste lijke zone amnestie is verleend voor misdaden tijdens de oorlog begaan. Zy zyn uit de gevangenissen ontsla gen. Al eerder werd donderdag bericht, dat de communisten 88 personen am nestie hadden verleend voor misdaden begaan tegen de communistische staat. Ook die gevangenen werden vrijgelaten. Onder hen bevond zich o.a. de oud-minister van justitie Fech- ner. De Oost-Duitse radio deelde mede, dat president Wilhelm Pieck deze amnestie heeft afgekondigd op aan beveling van een commissie uit de communistische partij, die de vorige maand werd ingesteld, om vonnissen te herzien, die in de tijd van Stalin waren opgelegd. Koningin Juliana bezocht haar nieuwe grondgebied Koningin Juliana heeft donderdag een bezoek gebracht aan het vlag gende Lelystad. de toekomstige hoofdstad van haar nieuwe erondge- bied, Oostelijk Flevoland. Na een snelle rit over de 22 km lange dijk, die binnenkort een poldc. van 54.000 ha tegen het water zal beschermen, arriveerde de koningin met haar ge volg in het stadje, waar 47 gezin nen en nog wat dijkwerkers wonen. Over de nieuwe schutsluis begaven de vorstin en haar gevolg zich te voet naar „Het stuurhuis", waar de landdrost van de zuidelijke IJsel- meerpolders en directeur van de Wieringermeer, ir. A. P. Minder- houd, en zyn plaatsvervanger en landdrost van Elten, dr. A. Blaau- boer, haar ontvingen. In de Eerste Aanleg" werd in gezelschap van mevrouw Minderhoud-Habers de lunch gebruikt, waarna koningin Ju liana met het directievaartuig „Noord-Holland" een tocht langs de in aanleg zijnde dijk in de richting Kampen maakte. De nieuwste officiële foto van H.M. de Koningin, gemaakt ter gelegenhïed van haar ver jaardag op 30 april a.s. (Foto Meyboom) Nixon wil kandidaat zijn voor vice-presidentschap Vice-president Richard Nixon van de V.S. heeft gisteren medegedeeld, dat hij graag weer als kandidaat herkozen zou willen worden met president Ei senhower. President Eisenhower heeft ver klaard, dat hij „opgetogen" was over het besluit van de vice-president. Eisenhower en Nixon hielden gister middag langdurige particuliere bespre kingen. Na die samenkomst met de president ontving Nixon de journa listen in het bureau van pers-secreta ris James Hagerthy en legde de ver klaring af, die een einde maakt aan alle speculatie inzake de politieke toe komst van Nixon. Russisch vliegtuig bij Berlijn verongelukt De Oostduitse radio heeft bekend gemaakt dat donderdag een twee-mo- torig Russisch vliegtuig verongelukt is toen het probeerde in de mist te lan den. Drie van de zes inzittenden kwa men om het leven. Het vliegtuig wilde landen op het vliegveld Schoenefeld aan de rand van Oost-Berlijn. Openlucht bruiloftsfeest van Johnie Jordaan door politie stopgezet. ,J7c kan het me hele leven niet ver geten. Een koning kan nooit zo'n onthaal hebben gehad zoals ik. Ik had het niet durven dromen. Het was in één woord fantastisch". Deze woorden sprak donderdag avond Johnny Jordaan, de zanger die in korte tijd een fabelachtige car rière heeft gemaakt, nadat hij met zijn echtgenote en zesjarig dochter tje Willie door agenten te paard en soldaten door een enorme, opdringen de mensenmenigte was geleid en in de kamer van èen vriend in de Drie hoekstraat zat uit te rusten van de emoties. De openbare viering op de Palm- gracht in de Jordaan van het koperen bruiloftsfeest van het echtpaar was even tevoren op last van de politie ge staakt, omdat men vreesde, dat er on gelukken zouden gebeuren. Naar schatting ruim dertigduizend Jorda- ners waren namelijk naar het hartje van hun buurt gekomen om „hun held" te huldigen en het spreekt van zelf, dat zij hem niet alleen van een afstand wilden zien. Dus begonnen de achtersten, die niet ver van de Brou wersgracht en de Lijnbaansgracht af- „TER POORTE" EN EEN ZUSTERHUIS Plannen van „Verpleeg- en Rusthui zen Walcheren kosten 2,5 miljoen De Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren zal vandaag doen aan besteden de bouw van een inrichting voor psychisch bejaarden, die verrij zen zal op het terrein bij „Der Boede" te Koudekerke. Zoals bekend heeft destjjds het provinciaal hestuur voor dit. omvangryke project, dat 2,5 mil joen zal vergen, een geldlening gegarandeerd. De nieuwe Inrichting zal „Ter Poorte" heten naar het vroegere landgoed „De Poort" aldaar en krijgt een totale capaciteit van 128 bedden. Bovendien wordt op het ter rein een zusterhuis gebouwd, dat aan 76 verpleegsters onderdak, zal bieden. Tenslotte heeft men het plan om in een deel van „Der Boede" een remobili- satiecentrum voor bejaarden In te richten. De ryksgoedkeuring voor het project wordt volgende week verwacht, zodat men nu tot onderhandse aan besteding overgaat. Er zijn acht aannemers uitgenodigd. De plannen zyn van het architectenbureau irs. Rothuizen en P. J. 't Hooft. De nieuwe inrichting zal verryzen op ongeveer 50 meter afstand van het thans bestaande „Der Boede". Zij komt dichter bij de weg Koudekerke- Vlissingen te liggen en lijkt qua vorm op „Der Boede". Beide inrichtingen worden geheel apart gehouden, maar bij „Ter Poorte" komt een grote cen trale keuken, die voor het gehele com plex dient. Het zusterhuis is iets meer in de richting Vlissingen gepro jecteerd, en staat ook geheel apart van de andere gebouwen. In verband met deze nieuwbouw heeft de land schapsarchitect C. P. Broerse een nieuw beplantingsplan voor het ge hele terrein ontworpen, dat er op is gericht veel bossages aan te brengen. Er komt ook een nieuwe vijver, ter wijl één der twee bestaande vyvers wordt gedicht. De nieuwe inrichting krijgt in het midden een hoofdgebouw ter hoogte van ongeveer 8 m welke hoogte wordt geaccentueerd door een schoorsteen van originele vorm, die 15 m hoog reikt. Aan beide zijden van het hoofd gebouw wordt een paviljoen gebouwd, waarin twee verpleegeenheden van ieder 282 bedden. Het ene paviljoen is bestemd voor mobiele patiënten, het andere voor liggende. In het hoofdge bouw kunnen 40 patiënten worden on dergebracht. Verder is er ln dit gebouw o.a. een directiekamer, een ruimte voor de administratie, een conversatiezaal, een kerkzaal. In de paviljoens ko men diverse kamers voor 6 pa tiënten, separreerrulmten en ver der o.a. spreekkamers voor familie van de patiënten e.d. en bovendien werkplaatsen voor toepassing der arbeidstheraple. Achter het hoofdgebouw is een ui terst moderne keuken geprojecteerd, waarin de outillage sterk gemechani- Vervolg op pag. 2) Prinses Beatrix bezocht expositie „Wij mensen" Prinses Beatrix heeft gistermiddag onverwacht een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Wij mensen". Zij was vergezeld door haar hofdame me vrouw Boers en betaalde de toegangs prijs als iedere andere bezoeker. Meer dan een uur bleef zij in het museum en bij haar vertrek liet zij zich enthou siast over de tentoonstelling uit. Als de prinses later in de week de tentoon stelling had bezocht, was zij misschien de honderdduizendste bezoekster ge weest. De honderdduizendste wordt uiterlijk zaterdag verwacht. stonden, op te dringen, zonder er re kening mee te houden, dat er zich on der die tienduizenden talloze kinde ren en ouden van dagen bevonden. De kleine kinderen op de voorste rijen dreigden onder de voet gelopen te worden. Terwijl in de opgerichte muziektenten de „bruiloft" in volle gang was, liepen kleine kinderen hui lend rond. De tientallen agenten, die voor de afzetting moesten zorgen stonden voor een onmogelijke taak en toen op enige plaatsen de mensenme nigte dreigde door te breken werd het feest gestaakt, nadat Johnny Jordaan een ode aan zijn vrouw „Als ik jou niet had" had gezongen. Maar pas toen het echtpaar met ouders, grootouders, broers, zusters, tantes, ooms en al de genen, die .bij een dergelijk feest er plotseling „bij horen" met veel moeite waren weggebracht, verspreidden de „gasten" op dit bruiloftsfeest zich ge leidelijk, al bleef het nog lang druk in het hartje van de Jordaan. Zware sneeuwval in Noord-Engeland Noord-Engeland heeft donderdag een laat naproefje van de winter gehad. Er viel in dat gebied namelijk niet min der dan'15 cm sneeuw, waardoor o.a. de grote weg van Manchester naar het 32 km verderop gelegen Huddersfield onberijdbaar werd. Het weer in Europa Volgens de weerraporten van gister avond 7 uur. Helsinki, regen 7 gr. Stockholm, zwaar bewolkt 7 gr. Oslo, regenbui s gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 8 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 9 gr. Dublin, half bewolkt 8 gr. Londen, regen 12 gr. Amsterdam, half bewolkt 11 gr. Brussel, zwaar bewolkt 15 gr. Parijs, half bewolkt 15 gr. Bordeaux, regenbui 15 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 19 gr. Nice, half bewolkt 17 gr. Berlijn, half bewolkt 15 gr. Frankfort, licht bewolkt 18 gr. München. onbewolkt 16 gr. Zurich, onbewolkt 18 gr! Geneve, half bewolkt is gr. Locarno, half bewolkt 15 gr. Wenen, licht bewolkt 17 gr. Innsbruck, half bewolkt 17 gr. Rome, regen is gr. VERWA-CHT... NOORDELIJKE WIND. Wisselend bewolkt met voorname lijk Ln het zuiden van het land plaat selijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit noor delijke richtingen. Dezelfde tempera turen ais gisteren of iets lagere. ZON EN SLAAN 28 april Zon op 5.18 onder 20.02 Maan op 23.50 onder 7.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1