oxo School voor tropische landbouw op internationale basis 4 smaken citroen Nederlandse Polen vieren hun Landdag NEDERLANDSE PADVINDSTERS HELPEN GRIEKSE MOEDERS NIEUWE ZENDER WERELD OMROEP IN JUNI GEREED Het beste van de kip in Uw soep PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 27 APRIL 1956 Advertentie) De een houdt van AMERI CAN. de ander van VIRGI NIA. nummer drie rookt graag HALFZWAAR en num mer vier ZWAAR. Al die smaken zijn op z'n best bij SHAGRETTA - de veredelde sigarettentabak! Shagretta smaakt beter! Lijk van bij Verdun verdwenen Amerikaan gevonden Reddingsploegen hebben het lijk van een Amerikaanse soldaat, Ge rald Dunnigan, die zaterdag in een onderaards fort nabij Veraun ver dween, gevonden op de bodem van een luchtverversingskoker, op een diepte van 25 meter. Dunnigan was onmiddellijk overleden. De Amerikaan verdween, toen hjj in een oude gracht liep, tijdens een bezoek met zijn vrouw aan 't slagveld van de eerste wereldoorlog. Vier honderd Amerikaanse en Franse mi litairen namen deel aan het zoeken in het netwerk van tunnels en ko kers van het verlaten fort, dat het laatst door militairen in de eerste we reldoorlog is gebruikt. DEVENTER TREKT DE WERELD'TOT ZICH Slechts vijf procent van de leerlingen naar Indonesië Zesduizend kippen kakelen op een farm. ergens In de buurt van Sydney Australië). De eigenaar van die kippenfokkerij is 'n Nederlander, die stu deerde aan de „Rijks Middelbare School voor Tropische Landbouw in De venter' Hij heeft daar geleerd hoofd en (beide) handen te gebruiken. Dit is slechts één voorbeeld van wat de leerlingen van dit instituut kunnen worden. We zouden met evenveel recht kunnen spreken over de jongens, die in Rhodesia in de tabak en in de voedingsgewassen zitten, of op een suikerplantage, ergens in Ethiopië, of in Suriname. Brits-Guyana, Colom bia, de Dominicaanse Republiek of w aar ter wereld ook maar suikerriet groeit. Want de oud-leerlingen van die .Rijks Middelbare School voor Tropi sche Landbouw zyn uitgezwermd naar alle windstreken van het kompas, met alle variaties die daar nog tussen zijn. Het is tegenwoordig een groot pro. bleem: Wat moeten de boerenzoons worden Waar kunnen zy heen Het land van vader kan niet versnipperd worden. Moeten ze naar de H.B.S. Naar kantoor Er is (en niet alleen voor hen) nog een andere toekomstmogelijkheid. Dat is wel gebleken op die school in De venter. Nog midden in de bebouwde kom van de stad ligt het geweldige en zware gebouwencomplex van de school, aie vroeger .Koloniale Land bouwschool" heette en die nu de ho ger genoemde naam draagt. Vroeger volgden hier de toekomstige planters, administrateurs en assistenten voor Indië hun opleiding. Na de zelfstan digwording van Indonesië werd die levensader voor de school abrupt af gesneden. Als U nu denkt ccn verlept, verlo pen en suffig geheel te vinden aan de Brinkgeverweg te Deventer, wel, dan hebt U het helemaal mis. Dat werd ons wel duidelijk, zou gauw we maar één minuut tegenover de directeur, dr. ir. N. H. van Harpen, zaten en hij begon te vertellen van zijn leerlingen, zijn school en de afzetgebieden. De kous, die blijft voldoen! kwal lila 20 denier 1. 4.50 kwal rood 30 denier I. 4.90 kwal groen 15 denier 1. 5.25 kwal blauw 60 denier 1.5.25 AGENT LV D NAP AMSTERDAM TEL 95060 Hele wereld „Ik weet, wat U denkt", zegt hij, „en ik moet zeggen, dat denken heel veel Nederlanders, jammer genoeg. Die school heeft niet veel meer om het lijf, want naar Indonesië gaat bijna niemand meer. Wel, laat flt IJ dan vertellen, dat de rollen nu omge draaid zijn: de hele wereld gaat naar mijn school. Ik heb hier jongelui uit India, Peru, Bali, Abessinië en een kolonie uit Suriname, die binnenkort nog weer wordt uitgebreid. En verder om U meteen maar uit de droom te helpen: vroeger ging meer dan 60% naar Indië, nu is dat nog geen vijf procent. Verder gaan mijn leerlingen naar Nieuw-Zeeland, Australië, Canada, Rhodesia en Nyassaland, in de land en bosbouw, op proefstations en hout vestergen en veel na een aanlooptijd in eigen bedrijf, waarvan de branches zich uitstrekken van hotelbedrijf tot handelsondernemingen. Zo heeft een oud-leerling bij Sydney een eigen farm met ruim 6000 kippen; in Cana da haalden oud-leerlingen een graad aan universiteiten. Ook Nederland Er blijven er ook heel wat in Ne derland. Zij vinden plaatsen in het on derwijs, bij voorlichtingsdiensten op ministeries en in het bedrijfsleven enfin, de mogelijkheden zijn vele, zeer vele. Ik kan U daar een leuk voor beeld van geven. Een van mijn oud leerlingen heeft het gebracht tot di recteur van een van Hollands groot- jste en mooiste hotels. Hoe komt dat? 'Wel, dat is nogal eenvoudig: omdat tonze opleiding zeer veelzijdig is..." En als we dan even later met de geduldig uitleggende directeur door het enorme schoolgebouw lopen, zien we dat ruimschoots bewezen, want *naast de verschillende laboratoria, >de collegezaal, de klasselokalen en de enorm grote klassen en stukken proefveld, bezit de school een tim mer- en een metaal-werkplaats, waar de leerlingen leren stoelen te maken, machineonderdelen leren draaien, kortom waar ze op het gebied van de praktische technielc leren, een linker en een rechterhand te hebben. Twee delen De opleiding, die de leerlingen zo •allround aflevert, kan natuurlijk niet iin een jaartje bekeken zijn. De school •is gescheiden in twee delen, en wel: ,de normale basiscursus, die drie jaar 'duurt, plus een tweetal leergangen met eenjarige cursus, die als vervolg op de basisopleiding moeten worden gezien. Wil men zich na volbrachte studie specialiseren, dan kan dat door de leergang Suikercultuur en Techno logie, of op de leergang Tropische en Subtropische landbouw, met als spe cialiteiten bodemkunde en planten- ziektekunde. Toelatingseisen zrjn MULO-B of driejarige H.B.S. en na afloop van de studie kan men naar Wageningen of Utrecht. voor jonge schrijvers Athosprijs ingesteld De Algemene Nederlandse Bond van Leesbibliotheekhouders Utrecht heeft een bedrag van 1000 aan het hoofdbestuur overhandigd, met de bedoeling dit bedrag te be stemmen als aanmoedigingsprijs voor een jonge Nederlandse auteur onder de 35 jaar. Het hoofdbestuur van de A.N.B.L. zal een schrijven richten aan de Ne derlandse uitgevers op bellettristisch gebied, met het verzoek tot opgave van Nederlandse romanschrijvers onder de 35 jaar die bij hen publi ceren, met vermelding van de boe ken van deze auteurs, die de laatste vijf jaar zijn verschenen. Rekening houdende met enige te stellen maatstaven voor het peilen der kwaliteit van deze boeken, zal de bond uit deze opga\ c een lijst van auteurs samenstellen, met vermel ding van de titels der boeken. De meest populaire auteur bij het le zerspubliek wordt door de bond uit geroepen tot de populairste jonge schrijver van Nederland. De uitrei king van het bedrag zal geschieden op de openingsavond van de lees- week 1956 op 28 september a.s. Het ligt in de bedoeling deze prijs te maken tot een elke vijf jaar we derkerende bekroning en hieraan de naam „Athosprijs" te geven. Wijlen de heer Athos heeft destijds de stoot gegeven tot de oprichting van de A..N.B.L. MOOIE PRESTATIE VAN JUBILEREND N.P.G. Dit citroentje pittig en puur is overheerlijk en niet duur. ,DE CR1.il WE HENGST Het beste paard van (de Schiedamse) stal. Baby-uitzetten voor Thessalië (Van onze speciale verslaggever) „Wees bereid" is het devies van de padvinders in het algemeen, óók dus van het Nederlands Pad- vindsters Gilde, het N.P.G. Het gilde bestaat 40 jaar, een jubel jaar en daarbij hoort een extra „Wees bereid", een extra gulle jubeldaad. Het woord dat onze koningin vo rig jaar in de Leidse Pieterskerk sprak tot de jeugd is voor de pad- vindsters aanleiding geweest, over de grenzen te zien bij het bepalen van wat die jubcldaad zou moeten zijn. Men wendde zich tot het Uni cef, het kinderfonds van de Ver enigde Naties, en dit fonds ant woordde: „Als je iets doen wilt, laten de meisjes dan babyuitzetten bijeenbrengen voor Griekenland, speciaal voor Thessalië. Daar heb ben ze zo iets hard nodig." Griekenland is een van de weinige landen van Europa, waar de Unicef nog werkt. Daar wonen 700.000 men sen in moeilijk bereikbare dorpjes en stadjes, in een land, dat dor en woest is en vooral héél arm, dat wordt ge teisterd door overstromingen er aardbevingen. Daar moet worden ge holpen, want de kinderverzorging is er slecht en de kindersterfte hoog: 120 tot 140 per duizend is het to- tai'e cijfer voor Griekenland, maar daarin zijn ook de steden met een veel lager getal verwerkt. De me dische verzorging is er slecht. Pre cieze cijfers zijn er niet, maar het arme, woeste Thessalië komt er in dit opzicht slecht af, óók wat betreft kraamvrouwenhulp en babyverzor ging. De sterfte onder de kraamvrou wen en zuigelingen is hoog en het aantal doodgeboren kinderen valt slechts te benaderen. Studioruimte te klein Radio Nederland Wereldomroep heeft vorig jaar het tweede lustrum Het Damesmodchuis „DE DRIE SPUITEN" heeft de Benger Ribana Perlon kou sen steeds voorradig. Aanbevelend, R. PLIJTER, Korte Delft 68, Middelburg. jaarverslag 1955, dat zojuist is ver schenen en waarin ook een terugblik op de afgelopen jaren wordt gegeven, geeft dan ook een illustratie van de groei van dit apparaat tot nu toe. Tegenover het begin van de uitzen dingen, die destijds anderhalf uur 8er dag duurden en uitsluitend in de Nederlandse taal geschiedden, staat nu een aantal van 16% zenduren per etmaal, zodat de P.C.J. in 1955 6101 uur in de lucht was. De zendtijd was verdeeld in 17 zenduren per dag, waarvan 6 in het Nederlands, 4 in het Engels, 3 in het Spaans, 2 in het Arabisch, 1 in het Indonesisch en 1 in het Afrikaans. Inmiddels is in 1955 niet de wens in vervulling gegaan, dat de eerste 100 kw zenaer in gebruik zou wor den genomen. Men hoopt nu deze zender in juni van dit jaar gereed te hebben en de drie andere korte tijd later. Maar het is niet te ver wachten, dat het vraagstuk van de studioruimte binnen afzienbare tyd zal zijn opgelost. Een belangrijk onderdeel van het werk van de wereldomroep was de transcriptiedienst, d.w.z. het vervaar digen van op band of plaat vastge legde programma's die aan buiten landse radiostations worden gestuurd Steeds in voorraad bjj iyi.dk JjfasSQP Grote Markt. 5 GOES. Telefoon 2326. Promotie-primeur te Groningen De rijksuniversiteit te Groningen beleefde woensdag een bijzondere promotieplechtigheid. Voor het eerst is een doctorandus in de tandheel kunde op grond van de nieuwe oplei ding gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Het was de heer F. von Bartheld, geboren te Malang, die 'n proefschrift verdedigde, getiteld „ontwikkeling en betekenis van gla- zuurknoop en glazuurstreng bij het melkgebit van het varken". Dit proef schrift is bewerkt in het anatomisch- embryologisch laboratorium van de universiteit te Groningen. Promotor was nrof. dr. J. Ariëns Kappers. De promotie geschiedde cum lau- de. om door deze te worden uitgezonden. In totaal 7328 platen van deze dienst werden gezonden naar 93 landen met een gezamenlijke zendduur van 2579 uur. De Wereldomroep spreekt in het verslag 1955 dank uit voor de be middeling, die de Nederlandse diplo matieke missies hierbij verleenden. Voor de toekomst wil men het aan tal „incidentele transcripties" (ge richte programma's) zien op te voe ren, mede in verband met de activi teit van andere landen op dit gebied, waardoor sneller een verzadigings punt is bereikt. De Oosterse trans criptiedienst maakte nog een aantal bijzondere programma's, die in 92.000 exemplaren hun weg vonden naar verschillende landen in het oosten in 17 verschillende talen. Zweden wil wapenlevering Arabische landen stoppen De Zweedse eerste minister Er- lander verklaarde woesdag in de Eer ste Kamer van het parlement, dat de regering overweegt om via een wetsbesluit de Zweedse bijdrage aan de bewapening van de Arabische lan den stop te zetten. „Men krijgt herhaaldelijk de in druk" zei Erlander „dat er een kom- plot bestaat om Israël van de kaart te vegen". De Zweedse regering ziet de situatie hoogst ernstig in. „Het geeft de regering zorg dat Zweedse experts en Zweedse produkten in Egypte worden benut om wapens te vervaardigen, die tegen Israël kun nen worden gebruikt. Advertentie branderige huid ge7nV'^, DEBRQLME Herdenking van Mickiewicz Polen uit geheel Nederland en zelfs uit België en Duitsland komen op 6 mei a.s. in Eindhoven bijeen, om de Poolse nationale dag, de 3e mei, te vieren en het eeuw feest van Adam Mickiewicz te her denken. Reeds voor de oorlog woonden In ons land voornamelijk in Limburg vierduizend Polen. Zij waren georganiseerd in de R.-K. Bond van Poolse Verenigingen in Limburg, die uit tal van plaatse- lijke verenigingen bestond. Na de bevrijding waarbij de eerste Poolse pantserdivisie en de Poolse parachntistenbrigade een belangrijke rol hebben gespeeld heeft de Nederlandse regering aan een aantal gedemobiliseerde Pool se militairen werk in de Neder landse industrie aangeboden. Dit aanbod werd door de Poolse soldaten die het leven in de bal lingschap hebben verkozen boven het leven in de slavernij in hun eigen land - gaarne aanvaard. Er arriveerden in ons land 2300 gedemobiliseerde militairen van de eerste pantserdivisie, de parachu tistenbrigade, van het befaamde tweede legerkorps van generaal An ders, de luchtmacht en marine. Bo vendien kwamen er in 1948 circa 1800 Polen van de Poolse bewakings compagnieën en uit D.P.-kampen in West-Duitsland. Het Poolse verenigingsleven ont plooide zich opnieuw. En naast de oude in Limburg, hebben zich in ver schillende andere plaatsen o.a. in Amsterdam, Breda, Den Haag. Eind hoven, Utrecht, Vlissingen en Venlo, nieuwe Poolse gemeenschappen ge vormd. Thans zijn ae Polen in Nederland georganiseerd in diverse verenigin gen, waarvan de voornaamste zijn: de R.-K. Bond van Poolse Verenigin gen in Nederland en de Vereniging yj|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|i S Indringer H „Vrouw, vrouw, wordt wak- p ker, er is een tankschip in de tuin". Met dit verrassende be- richt wekte de bejaarde Anders Lagerkvist op het Zweedse H eiland Stora Essingen dinsdag- avond laat zijn echtgenote. §f Een groot tankschip was het nu wel niet, maar de schrik F was er niet minder om, want toen de heer Lagerkvist in al- fï le rust op zijn waranda zijn scheepsberichten zat te lezen, H boorde een 150-ton metend motorschip de neus in de wal- 1 lek^nt Lagerkvist tuin grenst aan de zee en drong tot diep in 't grasveld door: 'n kerseboom stuitte de vaart van het schip. p De tanker was enkele hon- derden meters verderop losge- F raakt van een scheepswerf. Volgens de politie was de don- keyman dronken. p (United Press) Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi van Poolse Oudstrrjders. Het voor naamste doel van deze verenigingen is: het behouden en realiseren van het idee van een vrij en soeverem Polen; het onderhouden en verster ken van de banden tussen Polen en Nederland en het verdedigen en ver spreiden van de historische waarheid over Polen. Het is reeds een traditie gewor den, dat ter gelegenheid van de Poolse nationale aag. de 3e mei, elk jaar begin mei in een van de steden waar een Poolse gemeen schap bestaat, een Poolse land dag wordt gehouden. Dit jaar is Eindhoven aan de beurt. Behalve de Poolse constitutie van 3 mei 1791, wordt dit jaar in Eindhoven tevens de grootste Poolse dichter, Adam Mickie wicz herdacht, wiens eeuwfeest thans wordt gevierd. De hoogtepunten van deze Poolse dag te Eindhoven zullen z\)n: een dienst in de St.-Trudokerk en een samenkomst in de Philips schouw burg, tijdens welke dr. N. W. Komar, docent van de Kon. Militaire Aca demie te Breda, zal spreken over de betekenis van de Poolse constitutie van 3 mei 1791 en over het leven en werk van Adam Mickiewicz. Het ar tistieke gedeelte zal worden verzorgd door diverse Poolse dans- en toneel gezelschappen onder leiding van dë heer W, Rzemieniecki uit Breda. Van deze Poolse landdag die tegelijkertijd een manifestatie van de PoolsNederlandse vriendschap zal zijn, zullen behalve Polen uit geheel Nederland, ook diverse Poolse ver enigingen uit België en Duitsland deelnemen. Daarom werkt hier de Unicef met zes gezondheidscentra voor moeders en kinderen. Er komen er nog vijf bij en verder zijn er 9 mobiele teams, die langs we gen, die nauwelijks die naam verdienen, door het onherberg zame land kruisen en daar, waar het kan hulp bieden. Zij hebben d? steun van de Griekse regering, die de helft van de kosten op zich neemt dat gebeurt trou wens overal, waar de Unicef werkt de andere helft wordt door de Ver enigde Naties bekostigd. Maar anders dan bij de vorige organen van de Verenigde Naties, die betaald wor den uit een omslagstelsel, is de Uni cef aangewezen op de vrijwillige hulp der naties. Tweehonderdvijftig babyuitzetten hebben de padvindsters gemaakt en bijeengebracht. Dat lijkt misschien niet veel, maar zo'n complete uitzet kost zestig tot zeventig gulden en het waren kinderen van 7 tot 13 jaar gemiddeld, die er aan werkten. Het N.P.G. had gehoopt op honderd uit zetten. luiers, truitjes, hemdjes, luierbroek- jes, sokjes, poeder, zeep, handdoeken, alles wat een jonge moeder moet hebben, bevatten. Straks als op 22 mei in Lunteren de iubeldag van de padvindsters wordt, gevierd zullen de dozen aan de Unicef worden aangeboden. En het Padvindsters Gilde hoopt, dat men ergens in transportkringen zal willen zorgen voor gratis ver voer, want de aanbieding is gedaan: franco Thessalië (Advertentie) T Inderdaad, er zit kip in een pakje OXO „Chicken" kip pensoep zelfs het beste van de kip. Het is juist om die zuivere smaak van kip pensoep en het hoge vetge halte, dat de huisvrouw aan OXO „Chicken" de voor keur geeft. OXO kippensoep is niet zo maar soep uit een pakje, het is een verrukkelijk en voedzaam natuurproduct. Kies het beste en vraag Uw winkelier daarom met na druk OXO kippensoep in het bekende groen-geel- rode zilverzakje. j SOEPEN „Chicken"-kippensoep, Toma tensoep, Jullennesoep, Cham pignonsoep Vermlcelllsoep, Aspergesoep, Brulnebonensoep

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 14