Mr. Dijckmeester uit Den Haag wordt burgemeester van Zierikzee Zeeuwse Almanak Ook voor repen! P U ROL :mn ïjfc SHOW VAN MODE EN ALLERLEI IN „PRINS VAN ORANJE" DE GESCHIEDENIS VAN DE ZEEUWSE SPOORLIJN Agenda PRO VIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 26 APRIL. 1956 WAS GEHEIM AGENT IN DE OORLOG Kleinzoon van vroegere commissaris der koningin in Zeeland (Van onze Haagse redacteur) „Iedereen heeft zo een plaats, waar hij zich het meest thuis voelt. Dat heeft iets mysterieus, je kunt het niet verklaren. Voor mij is dat, Schou wen'", zegt mr. F. T. Dijckmeester, de zojuist by Koninklijk Besluit be noemde nieuwe burgemeester van Zierikzee. Misschien is deze voorkeur voor Zeeland en in het bijzonder Schouwen niet zo verwonderlijk, want van moeders zijde is mr. Dijckmeester een Zeeuw zij kwam uit Zierikzee, een van der Lek de Clerq en zijn grootvader Dijckmeester was Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland. Burgemeester Dijckmeester, die op 16 mei zijn functie zal aanvaarden, is ned. herv. Hij werd geboren in 1917, studeerde te Utrecht rechten en voltooide die studie in het begin van de oorlog. „Eigenlijk begint dan pas mijn geschiedenis. Ik stak, via Spanje, direct 'na het eind van mijn studie naar Engeland over. In Londen liet het Bureau Inlichtingen dat was in 1943 het oog op mij vallen. Ik kreeg een speciale opleiding en werd al gauw weer naar Nederland teruggezon den, gedropped als parachutist. Ik bleef de verdere oorlog in Nederland, werkte hoofdzakelijk rond Amsterdam als agent van de regering te Lon den". Veel meer vertelt mr. Dijckmeester er niet van zomin als al die anderen, die speciale opdrachten kregen. In 1945 werd hij naar Stockholm ffezonden als attaché by de Neder- andse ambassade aldaar. Hy had een speciale opdracht, die verband hield met zijn werkzaamheden in de oorlog. „Toen strikt geheim „Maar ook nu geeft hij er de voor keur aan, er niets van te vertellen. Al in 1946 kwam hij terug in ons land. De ambassadeur in Stockholm had hem wel gevraagd in diplomatie ke dienst te treden, maar dat jaar was voldoende voor hem om tot de conclusie te komen, dat het hem niet zou liggen. Mr. Dijckmeester kwam toen in dienst van het Kabinet van de Koningin, de trait-d'union tussen de Koningin en het regeringsappa raat. Het Kabinet werkt achter de scher men, wat er om gaat is niet specta culair en vaak strikt vertrouwelijk. „Ik ben zeer erkentelijk voor de ja ren, die ik op het Kabinet heb ge werkt. Ik heb er begrip gekregen voor de werking van de „staatsma chine". ZEEUWSE VOGELTJES Mr. Dijckmeester, rustig, sportief en vol belangstelling voor alles wat de provincie Zeeland aangaat, is uiterst dankbaar, dat hij voor deze functie werd uitverkoren. „Ik heb mij niet gespecialiseerd in de gemeenteadministratie, wel heb ilc my, op het Kabinet van de Koningin, staatsrechtelijk kunnen bekwamen. Maar ik kén de bur gemeesterssfeer. Mjjn vader was Huidgenezing Huidxuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder Mr. DIJCKMEESTER blij met benoeming Er, burgemeester van Zutplien. zal genoeg te doen zyn. Daar is al leen al de kwestie 'van de indu strialisatie van Schouwen, dat steeds zo geïsoleerd is geweest. Ik kom op een goed moment, met het Deltaplan in zicht Mevrouw Dijckmeester charmante moeder van twee nog kleine kinde ren, 2 en 5 verheugt zich al niet minder op deze nieuwe functie van haar man. Zij is eveneens van af komst Zeeuwse haar eigen naam is De Braauw. „Heel wat voorvaderen van me hebben in de vroedschap van Zierikzee gezeten. En dan, burge meestersvrouw is een van die zeldza me posities voor een vrouw, waar je werkelijk met je man samen kunt werken". VAN TOT HUWELIJKSFEEST EN MUZIEK Het zal bij het 25-jarig huwelijks feest van 't echtpaar P. BosKoop man uit Heinkenszand, dat dezer da gen onder grote belangstelling werd gevierd, niet aan muziek ontbroken SCHOONMAAK Een dame in Goes wilde de voor kamer schoonmaken en vroeg daar toe assistentie van een behulpzame kennis. Zoals een goede vriendin be taamt was deze onmiddellijk bereid en dus werd een dag voor de uitvoe ring van het karwei afgesproken. Maar kort voor deze „Dag der Schoonmaak" zou aanbreken, traden er enige onverwachte complicaties op, waardoor de vrouw des huizes plot seling moest afreizen naar elders. Zij droeg derhalve een huur jongen op de vriendin in te lichten en haar tevens te verzoeken één dag later te komen. Haar vertrouwen in de buurjongen was echter te groot, want al had de jongeman braaf van ja geknikt, ver der had hij de zaak blanw-blauw ge laten. Zo arriveerde op de vroege morgen van de afgesproken dag de bereidwil lige vriendin, doch zjj vond het huis verlaten. Maar zij wist waar de sleu tel hing, namelijk ergens op een ver borgen plaatsje in het schuurtje en snel verschafte zij zich toegang tot de woning om welgemoed met de Reiniging fe beginnen. Vriendin was wellicht even boodschappen doen, zo dacht ze Gestaag werkte z[j door en hoewel de vrouw des huizes tot, haar ver wondering weg blééf, maakte ze het werk af en ging daarna, nog steeds in verbazing, moe maar tevreden, naar haar eigen woonstede. Die avond laat keerde dame num mer één in haar vesting terug en ging onmiddellijk naar bed en toog de andere dag vroeg aan de schoon maak. Zij reinigde de kamer van alle smetten en hoewel tot haar verba zing, haar vriendin wegbleef, maakte ze het werk af en ging die avond moe. maar tevreden naar bed. Sterk verhaal f Inderdaad vrienden en ditmaal richten ivy ons speciaal tot U maar helaas, helaas, is het waar. En mao-kt dit bittere verhaal niet duidelijk, dat het bg de schoon maak door uw en onze vrouwen hé lemaal niet om het stof en het vuil gaat? Vuil of niet vuil, de schoon maak moet doorgaan! Mocht uw vrouw nog niet klaar z\jn: van harte sterkte, vrienden! hebben. De heer Bos is namelyk diri gent van de beide plaatselijke mu ziekverenigingen, „Symphonette" en de fanfarevereniging. Vanzelfspre kend moest het echtpaar vele handen schudden eh uit de woorden van de voorzitters der beide muziekvereni gingen, de heren C. Paauwe en J. Duijvestein, bleek hoezeer de muzika le leiding van de heer Bos gewaar deerd wordt. Namens de beide ver enigingen werd hem als geschenk overhandigd... een windscherm voor zijn bromfiets. Men had dit geschenk gekozen, opdat hij dan steeds zonder last te hebben van kou, wind en re gen naar de zaal waar de repetities gehouden worden, kan gaan. PRETTIG WACHTEN Voor de Zeeuws-Vlamingen, die in Axel nogal eens op de bus moeten wachten, is er goed nieuws! Op het Szydlowskiplein in deze plaats is men namelyk begonnen met de bouw van een wachtlokaal by het bussta tion. Er wordt tevens een restauratie (annex kantoor) gebouwd, zodat de buspassagiers zich dus ook 'n „klein tje koffie" kunnen aanschaffen. DRUMBAND In Sint Jansteen bestaan er al eni ge tijd plannen om een drumband sa men te stellen. Naar onze correspon dent ons meldt, kunnen deze plannen nu binnenkort worden uitgevoerd, want vrijdag 27 april zullen de attri buten voor deze band aan het be stuur worden overgedragen. Een spe ciaal woord van lof komt toe aan de gebroeders C. en A. Valke, die tyd noch moeite hebben gespaard om 'n drumband in Sint Jansteen op te richten. MOTORSTORING Het motorschip Bru. 27 uit Brul- nisse heeft maandagavond in de vluchthaven van Zype het Zwitserse motorschip „Expres 21" uit Basel, 'n zogenaamde „hardloper" binnenge sleept. Het Zwitserse vaartuig, dat op weg was van Basel naar Antwer pen, had in het Slaak motorstoring gekregen. De geschiedenis van Zeeland, trou wens geschiedenis in het algemeen is een van de hobby's van mr. Dyck- meester. „En dan Zeeuwse vogeltjes" zegt mevrouw Dijckmeester. „Nou ja, ik ben een groot natuurliefhebber en omdat we onze vakanties altijd in Zeeland doorbrengen mjjn moeder heeft nog een buitenhuis 'in Haam stede zjjn het wel speciaal de Zeeuwse vogeltjes, die ilc bestudeer. En dan lieb ik nog de muziek", voegt haar man daar aan toe. In de zitka mer staat een grote vleugel. Terwjjl wij met hem praten wordt er vele malen getelefoneerd. Felici taties voor liem en mevrouw Dijck meester. Als we afscheid nemen, heb ben we de overtuiging, dat iedere fe licitatie er tevens een voor Zierikzee is. (Advertentie) altijd welkom GOESE MIDDENSTANDSVROUWEN BRENGEN: yy Geslaagde tweedaagse manifestatie (Van onze redactrice) In „De Prins van Oranje" te Goes is de Goese Middenstands Vrouwen vereniging gisteren voor de eerste m3ai voor het voetlicht getreden met een officiële manifestatie. Het is een „show van mode en allerlei" zoals de officiële naam luidt, maar de mode neemt een overheersende plaats in! Gistermiddag om half drie is deze show officieel geopend. De presidente van de vereniging, mevrouw M. S. Do- minicusDe Graaff, sprak welkomst woorden tot de aanwezigen in het bijzonder tot de echtgenote van de bur gemeester en de vertegenwoordigers van andere vrouwenverenigingen en legde nog even de nadruk op het feit, dat de echtgenoten van de leden der vereniging ook hun steentje had den bijgedragen aan de totstandko ming van deze manifestatie. De echtgenote van de burgemeestër van Goes, mevrouw A. C. ten Kate Poppinga, verbrak hierna op het po dium een lint ten teken, dat dit twee daagse showfestijn begonnen was. In een korte toespraak roemdè mevrouw Ten Kate vervolgens het initiatief van de vereniging, aan welker bestuur en leden zij niet alleen durf én energie, maar ook een goede onderlinge .samen werking toeschreef. Zij sprak de wens uit, dat de onvermoeide ijver der or ganisatrices bekroond zou worden door de komst van vele bezoeksters. Uit handen van de kleine Wilma van Eijsden ontving mevrouw Ten Kate een boeket bloemen in de Goese stadskleuren: rood en wit. Modeshow. Een achttal Goese firma's bracht hierna het voornaamste punt van het programma, een modeshow, ten tonele. Er werd dames-, heren- en kinderkle ding getoond, in combinatie met hoed jes, schoehen, tassen en zonnebrillen. Aan de make-up van de „mannequins" gerequireerd uit „eigen krachten" was eveneens bijzondere aandacht besteed. De zaken die de verzorging van deze show voor hun rekening na men, waren: „Berco", Janse van Noordwijk, Modehuis Dominicus, Eversdijk-Schrijver, Verburg, „Het Parapluiehuis", Kampman en van Eijs den. De goede onderlinge samenwer king der deelnemende firma's kwam tijdens deze show nog eens duidelijk aan het licht, want aan het samenstellen der kledingcombi- naties was kennelijk heel veel zorg besteed. Het resulaat mocht gezien worden; kleding en accessoires harmonieerden uitstekend in stijl en kleur. Er waren kostuums in het moderne tweed en van klassiek garen; japon netjes in de lijnen die dit voorjaar „up to date" zijn, met laag-aangezette rokken,, moderne, vrij lage halslijnen, strikgarneringen' op rok of lijfje: èr waren de altijd populair blijvende rokken en blouses, en de befaamde ja ponnen met losse jasjes. Bij de man tels waren, behalve de traditionele Kitty Dominicus is een ras-echte kleine amateur-mannequin! Zij liep haar rondjes op de show van de Goe se Middenstands Vrouioenverenïging zonder een spoortje van planken koorts (Foto P.Z.C.) swaggers, ook de moderne driekwart- jassen in diverse materialen poplin, ribfluweel en tweed te zien, en ook was er een opvallende mantel hardblauw vilt. De hoedjes waren me rendeels klein, voornamelijk uitge voerd in pasteltinten rose, bleu, grijs, zandkleurig en bij de schoenen zag men, naast de klassieke hoogge hakte pump, de queenie en de flat in moderne kleuren. De tassen waren goede voorbeelden van de huidige mo de op dit gebied: niet té groot, maar toch met een redelijke bergruimte. Er waren ook sportieve zonne- en strand- pakjes, vervaardigd uit ultrazomerse stoffen, en de bruidsstoet, die aan het slot van de show door de zaal para deerde, oogstte terecht veel bewonde ring. Tijdens de pauze waren de bezoek sters in de gelegenheid, om in de voor zaal een aantal fleurige stands te be zichtigen, ingericht door een aantal Goese zakenlieden. Meubels, boeken, eet-, drink- en rookbare waar, alle mo gelijke huishoudelijke apparaten wa ren te zien in dit winkelstadje-in-het- klein, dat grote belangstelling oogstte van de bezoeksters. De demonstraties met breimachines trokken de aandacht van wel bijzon der veel huisvrouwen, evenals de stand met door de leden vervaardigde handwerken, welke ten bate van de kankerbestrijding verloot zullen wor den. Gisteravond werd deze „show van allerlei" herhaald en ook vanmid dag en vanavond kunnen vrouwen én heren der scheppingdie voor deze geslaagde manifestatie van de Goese Middenstandsvrouwenvereni ging belangstelling hebben, in „De Prins van Oranje" terecht. Rechtbank deed uitspraak in drietal appèlzaken De rechtbank te Middelburg heeft woensdag uitspraak gedaan in een aantal appèlzaken, die vrijdag 13 april j.l. werden behandeld. De Yersekse oesterkweker P. P. 69 jaar, werden twee boeten van elk 50 subs. 10 da gen opgelegd. Hem was tenlastegelegd dat hij van een pèrceel in de Ooster- scheld'e, dat aan een ander toebehoort, een aantal kreeften had opgevist. De officier van justitie had bevestiging van het vonnis van de kantonrechter geëist: 2 maal 25 subs. 5 dagen. De vrachtwagenchauffeur J. B. Hansweert, die op 29 september 1955 bij de Vlakebrug een botsing had ver oorzaakt doordat hij bij het afslaan de doorgang voor achteraankomend ver keer niet vrijliet, zag zich tot een boe te van 30 subs. 10 dagen veroordeeld. Dit betekende bevestiging van het vonnis, dat de Middelburgse kanton rechter hem had opgelegd. L. F. W. van B., directeur van een uitgeverij uit Bergen op Zoom, kreeg 20 subs. 4 dagen, wegens eenzelfde overtre ding, gepleegd op 24 januari j.l. onder 's-Heerenhoek. De kantonrechter te Middelburg had deze verdachte inder tijd vrijgesproken. De officier van jus titie eiste op 13 april 30 subs. 6 d. Plan Ylissings stadhuis wordt bestekklaar gemaakt Naar wij vernemen hebben gedepu teerde staten van Zeeland toestem ming gegeven tot 't bestek-klaarmaken van het ontwerp-plan voor de bouw van een nieuw stadhuis te Vlissingen. KUNST. Het Vlissingsch Schouwspel „Per Luchtpost", comedle van Norman Krasna. De Amerikaanse familie Wilkïns leefde zo omstreeks het jaar 1944 sterk mee met de strijdkrachten, die op vele fronten vochten. En omdat die familie bestond uit een vader, moeder en twee dochters viel het ac cent op de taak, welke jonge vrou wen in oorlogstijd kunnen vervullen. De toneelschrijver Norman Krasna heeft rond die jonge-vrouwen-taak en rond het dagelijks leven van de fa milie Wilkins een aardige comedie ge fantaseerd, waarmee schouwburgbe zoekers zich enige urenlang prettig kunnen amuseren. De jongste dochter schrijft opwek kende brieven aan de frontstrijders en de oudste dochter ziet zich verplicht de illusies, welke haar zuster heeft verwekt, te verwerkelijken. Dit vriendelijke en optimistische blijspel, werd door het Vlissingsch Schouwspel woensdag in de Bri- tannia-zaal te Vlissingen vlot op het toneel gezet. Er was een kleine tegenslag, omdat de hoofdrolspeler, de heer J. C. Ver kerk, verstek moest laten gaan. Maar de heer Lems had zich met grote ijver op deze rol die van de familievader Harry Wilkins geworpen en hij bracht het er heel goed af. Bepaald opmerkelijk was het leuke spel van Coby van Liere die de doch ter Miriam Wilkins speelde. Zij had een even dankbare rol als de heer An ton Gillissen, die als de bankbedien de Albert Kummer het verbreken van zijn verloving met tragische vreugde droeg. Men legt het nu eenmaal in oorlogstijd grif af tegen een man in uniform als luitenant Seawright (An ton Vader) Cora Poppe bracht een aannemelij ke Ruth Wilkins, die vlot overscha kelde van de bankbediende op de lui tenant. Dan waren er nog mevr. Jansen- Verhulst als verloofde van de kloeke sergeant Chuck Vincent (G. van Oor schot) en mevr. J. v. d. Meer als het actieve dienstmeisje. Er werd plezierig geacteerd en het publiek was enthousiast. Vooral omdat in dit stuk verschei dene jonge krachten optraden, die voor het eerst op het toneel stonden, kan het Vlissinsch Schouwspel met grote voldoening op dit experiment terugzien. W. L. Het beste gedicht voor Reinaert-dagen Op de dinsdagavond gehouden verga dering van het Reinaert-comité is De- sloten om een prijs van 150 uit te loven voor een gedicht. Aan deze wed strijd mag alleen door Zeeuwen wor den deelgenomen. Op de litteraire dag van de Reinaert-dagen (tweede Pinksterdag) zal de jury uitmaken, wie de winnaar zal zijn. Nog enkele vroeg broedende merels In aansluiting op ons bericht van 20 april ontvingen wij uit Middelburg en Yerseke meldingen van merelnes ten, waarin reeds jongen voorkomen. De eerste zwaluw blijkt niet in Nieuwvliet maar in Hontenisse te zijn waargenomen. De heer J. Geene uit Hulst zag deze vogel reeds op 8 april. smakelijk verpakt,smakelijk gegeten FABRIEKEN T£ LEEUWARDEN., (Slot van pag. 1) Maar in 1860 begon het te dagen voor de spoorweg-voorstanders. Er werd een wet aangenomen om de lyn van staatswege te doen aanleggen. Afdamming van de Kreekrak en gra ven van een kanaal door Zuid-Beve land waren hiervoor nodig en ook daartoe werd besloten. In verband daarmee werd een ge luid gehoort, dat nu nog altijd ac tueel is: België protesteerde!' Het kwam met allerlei technische bezwa ren, voorspelde verzanding van de vaargeul bij Bath en schade aan de Antwerpse haven. Maar de Neder landse regering ging kalm haar gang en in 1866 kwam het kanaal gereed. In 1867 werd de dam door de Kree krak gelegd en in 1868 werd de lijn Bergen op ZoomGoes opengesteld. WALCHEREN Daarna volgde het Walcherse tra ject, waarmede in 1867 werd begon nen. Weer werd grondig feest ge vierd. zo blijkt uit de vele program ma's. die de provinciale bibliotheek thans exposeert. Maar daarna werd serieus en hard gewerkt aan de moei lijke werken rond dit project: afdam ming Sloe en graven van kanaal door Walcheren. In 1867 begon men met deze af damming, waarmee men nog in hetzelfde jaar gereed kwam. En dat gebeurde zonder caissons! i Precies een jaar later op 1 maart 1872 werd de spoorlijn Goes-Middelburg geopend, al weer met groot gejuich en feest gedruis, en op 1 november 1872 werd de dienst Roosendaal-Vlis- singen gereden. In gemiddeld twee uur kon dit traject worden gere den. Wanneer men deze vrij korte tyd ver gelijkt met het omslachtige tempo van het „diligence-traject" Vlissin- gen-Middelburg-Nieuwland-Sloe- Goes-Yerseke-Oosterschelde-Goris- hcek-Tholen-Eendracht-Brabant, dan mag men inderdaad de aanleg van de spoorlyn welhaast even belangrijk achten voor een deel van Zeeland als het Deltaplan nu. De geschiedenis van de Zeeuwse lijn is de historie van Zeelands ontsluiting! Over dit alles heeft de bibliotheca ris van do provinciale bibliotheek, de heer H. Pieters o.a. met médewerking van het gemeente-archief van Vlissin gen, bijzonder veel materiaal bijeen gebracht: dienstregelingen van dili gence- en veerdiensten, van de eer ste trein, stukken over de concessies, over de afsluiting van het Sloe en Kreekrak, vele en fraaie foto's van de uitvoering van deze werken, feest programma's, kranten enz. In de reeks tentoonstellingen, die de provinciale bibliotheek de laatste jaren op zulk een verzorgde wijze heeft uitgevoerd, neemt deze spoor weg-expositie een belangrijke plaats in. Zij wordt vrijdag eveneens door dr. Den Hollander geopend na de plechtigheden op Miniatuur-Waiche- ren. 1 Douanekantoren bij Sluis worden samengevoegd Het Nederlandse douanekantoor in St.-Anna-ter-Muiden (gemeente Sluis) en de Belgische douanepost in Schapenbrugge (gemeente Westka- pelle B.) zullen binnenkort worden samengevoegd, zodat reizigers, die de grens willen passeren, slechts op één plaats hoeven te stoppen voor de controle van de Nederlandse en Bel gische douane. Met deze samenge voegde douanebehandeling zal woensdag 2 mei 's middags om half drie een begin worden gemaakt tij dens een bijeenkomst, waarbij ver schillende autoriteiten aanwezig zul len zijn. Onder meer zullen aanwezig zijn de heer J. D. Hamstra Pik, di recteur van de belastingen district Breda, en de directeur van de belas tingen uit Gent. Ook zullen aanwe zig zijn de burgemeesters van de be trokken gemeenten en functionaris sen van de rijkspolitie, de mare chaussee en van de Belgische rijks wacht. GOUDEN HUWELIJK Vandaag viert het echtpaar D. Lu- teyn en M. LuteynVisser te Wemel- dmgc zijn vijftigjarige echtvereniging. (Advertentie) telt zijn trouwe rokers met honderd duizenden. Weet U waarom? Omdat hij goed is! VANDAAG. Middelburg Electro: „Unsterblicher Mozart", (14 j.), 19 en 21.15 uur; Kunst zaal Van Benthem en Jutting: Expo sitie over herverkaveling Walcheren, 9—18 uur. Vlissingen Alhambra: „Het hunkerend hart", (14 j.), 19 en 21 uur; Luxor: „Ge vaarlijke liefde", (18 j.), 20 uur; Bri tannia: Het Vlissingsch Schouwspel toneelstuk „Per luchtpost", (20 uur); Scheldekwartler: Uitvoering Nationa le Reserve (20 uur); Ariënsgebouw: Bazar vpor ouden van dagen, 14.30 u. Goes Grand: „Magdalena de zondares", (18 J.), 20 uur; Prins van Oranje: Show van mod en allerlei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2