Eerste Kamer voor uitbreiding van Tweede en Eerste Kamer mmoRv j Zendstation met luidsprekers in Berlijnse telefoontunnel Kroesjtsjew verloor geduld bij Labour WOENSDAG 25 APRIL 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 INCIDENTELE VERANDERINGEN Senatoren verdiepten zich in grondwetswijzigingen (Van onze parlementaire redacteur) In de afgelopen maanden heeft de Tweede Kamer zich enkele keren bezig gehouden met incidentele wijzigingen van de grondwet. Tenslotte leidde dat tot goedkeuring van verscheidene veranderingen. De Eerste Kamer had ze opgespaard en daardoor kwamen alle voorstellen dinsdag gelijktijdig aan de orde, dat wil zeggen op voorstel van de Kamerpresident mr. Jonkman splitste men de behandeling ln drie delen. Eerst hield men algemene be schouwingen en besprak men de grondwetswijzigingen, die uitsluitend op ons eigen land betrekking hadden en tenslotte besliste de Kamer over een lnltlatlefsvoorstel van het Tweede Kamerlid prof. Oud. Achter de rege ringstafel zaten behalve minister-president dr. Drees, de minister van bin nenlandse zaken, prof. Beel en de minister van buitenlandse zaken mr. Bejjen. Ook waren aanwezig de gevolmachtigde ministers van de Neder landse Antillen en van Suriname, resp. de heren Lampe en Pos. Wanneer de Eerste Kamer zich met alle ontwerpen heeft verenigd en zij tot wët ver heven zijn, zullen Tweede en Eerste Kamer ontbonden worden. De nieuw te kiezen Kamers moeten dan de wijzigingen met een versterkte meerderheid goedkeuren. De volgende wijzigingen vroegen de aandacht: schrapping van de artikelen, die uitspreken dat de dienstplichtigen van de land- en luchtmacht niet zonder hun toestemming naar de Nederlandse Antillen, Suriname en Nieuw-Guinea gestuurd mogen worden; vervanging van de uitdrukking zee- en landmacht door krijgsmacht, welke term zowel de zee- en de landmacht als de lucht macht omvat; hernieuwde regeling van de procedure in de Staten Generaal omtrent de toetreding, de goedkeuring en de opzegging van overeenkomsten met vreemde mogendhedenaanpas sing van de grondwet aan de feitelijke toestand zoals deze ontstaan is na de afscheiding van Indonesië en de vast stelling van een statuut van het Ko ninkrijk, dat op Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen betrekking 'heeft. De heren Kropman (k.v.p.), Ane- ma (a.r.), Beaufort (k.v.p.), Pollema (c.h.), Diepenhorst (a.r.), De Vos van Steenwijk (v.v.d.), Molenaar (v.v.d.), Gerretson (c.h.), Geugjes (c.p.n.), voer den er het woord over. In het alge meen betreurde men, dat de regering de laatste jaren herhaaldelijk met in cidentele herzieningen van de grond wet gekomen is. Men vreesde namelijk, dat de grondwet er door aan waarde en betekenis zou inboeten. Er is in dertijd een algehele herziening in het vooruitzicht gesteld. Aan zo'n herzie ning gaf men de voorkeur boven alle afzonderlijke veranderingen. Met de voorgestelde wijzigingen ging men ak koord, al hadden sommige leden en kele artikelen gaarne enigszins anders geformuleerd gezien. In haar avondvergadering nam de Kamer een tweede serie voor stellen tot wijziging van de grond wet in behandeling. Zij betroffen in de eerste plaats de uitbreiding van het aantal leden der Tweede Kamer van 100 tot 150 en van het aantal leden der Eerste Kamer van 50 tot 75. Een andere verandering, betrekking hebbende op de provinciën, betrof het vervallen van de eis van koninklijke goedkeuring voor verordeningen van Provinciale Staten, het overlaten van de bepalingen van de zittingsduur der leden der Provinciale Staten aan de wetgever, het vervallen van de beper king van het aantal zittingen der Pro vinciale Staten, de schrapping van de woorden in artikel 150, lid 1, die de commissaris der koningin belasten met het toezicht op de verrichtingen der Staten en het schrappen van arti kel 138 der grondwet inzake de door de leden der Staten af te leggen eed of belofte. Evenals voor de leden van de gemeenteraad de eed in de gemeen tewet is opgenomen, kan met opne ming van de eedformule voor de leden van de Provinciale Staten in de pro vinciale wet worden volstaan. Daarbij kan met de van Friese zijde geuite ver langens rekening worden gehouden. Een volgend voorstel liep over het opnemen van een additioneel artikel bepalende, dat de wet het toezicht op de gemeenten in door inpoldering ver kregen gebieden, die nog geen deel uit maken van een provincie, regelt. Voor de uitbreiding van de beide Ka mers liepen de heren Pollema (c.h.) en Kropman allerminst warm. Laatst genoemde vreesde, dat de uitbreding van de Tweede Kamer zal leiden tot uitvoeriger voorlopige verslagen memories van antwoord en tot meer amendementen, hetgeen vertragend werkt. Daarom zou hij graag gezien hebben, dat de uitbreiding beperkt was tot 20 procent. Wel zou hij voor de uit breiding stemmen, doch hij was er nog niet zeker van, dat al zijn fractiege noten dit zouden doen. Verdachte viel officier van justitie aan. In de zittingszaal van de arrondisse mentsrechtbank te Maastricht heeft dinsdag een verdachte gepoogd de of ficier van justitie aan te vallen. Het was de 26-jarige mijnwerker T. uit Valkenburg, verdacht van het plegen van een roofoverval met doodsbedrei ging op de Valkenburgse bioscoopex ploitant Hirschberg. Verdachte vloog plotseling op en sprong over de tafel van de deurwaar der heen, op de lessenaar van de offi cier van justitie, mr. P .O. A. M. van Mierlo. Deze sprong onmiddellijk ach teruit, waarna de verdachte door vijf a zes parketwachters werd overmees terd en uit de zaal verwijderd. Tegen de psychiater had verdachte reeds eer der verklaard, dat hij zich van het leven zou beroven als hij een lang durige gevangenisstraf zou krijgen. De officier van justitie, die verdachte als een gevaarlijk psychopaat be schouwt, eiste een gevangenisstraf van vier jaar en ter beschikkingstelling van de regering. Filmfestival in Cannes met Frans produkt geopend Het internationale filmfestival in Cannes is maandagavond geopend met de vertoning van de Franse film Marie Antoinette" met Michelle Morgan en Richard Todd in de hoofd rollen. „RECIIT": Nu al de opwinding over de huwelijksfestiviteiten in Monaco is geluwd is het goed aandacht te schenken aan de knapen, die óók ge probeerd hebben er aan te verdienen. Een van hen. een juwelendief, zeide na zijn arrestatie: „Ons recht om aan de Rivièra te opereren is ouder dan het Magna Charta en prins Rainier heeft geen recht om ons van de huwelijks feesten uit te sluiten." POLITIEK: Politici hebben het soms niet gemakkelijk. Dame Irene Ward, een Labour-afgevaardigde in het La gerhuis, verzuchtte: „Wanneer ik denk aan de regeringsleden, die verantwoor delijk zijn voor de financiën, voel ik soms de neiging om een houten hamer te nemen en ze hard en goed op het hoofd te slaan." En Lord Mountbatten: „Iedereen probeert mij een vlootbasis te verkopen." JAGERS GEVRAAGD. Vijf inwo ners van Angola, een Portugese kolo nie in West-Afrika, zijn door leeuwen verslonden. Een blad, dat verschijnt in de streek van Menengue, waar dit ge schiedde, heeft om instelling van een jagersbrigade verzocht, daar in de af gelopen drie jaar tientallen het slacht- offer van wilde dieren werden. Leerzaam kijkje in het Lagerhuis Gaitskel], de leider van de Brit se Labourpartij heeft tijdens een diner dat de partij aan de Russi sche bezoekers Boelganin en Kroesjtsjew aanbood, gepleit voor internationale controle en inspec tie op de ontwapening en vrijlating van socialistische leiders in de Sówjet-Unie en Oosteuropese lan den. Ook sprak hjj even over de vervolging van Joden in de Sowjet- Unle. De secretaris van de Russi sche communistische partij Kroesjtsjetw, die in een rede van een uur de Sowjet-politiek van voor de oorlog had verdedigd en met bitterheid over de Britse hou ding in die tjjd sprak, verloor toen zijn geduld. Zeer luid en zeer snel sprekend zei hij„Ik ben het helemaal niet eens met de heer Gaitskell. Wat ons betreft: wij zijn communisten. En de vijanden van het volk moe ten gestraft worden. Er zijn op het ogénblik geen socialisten in Rus land en wat de andere volksdemo cratieën betreft, daarvoor zijn wij niet verantwoordelijk. Dinsdagmiddag hebben Boelganin en Kroestjsjew na de lunch een zit ting van het Lagerhuis bijgewoond. De oppositie gaf een demonstratie van het kruisvuur van vragen en opmerkingen, waaraan de Engels man zijn regering mag onderwer pen en de Russische gasten lachten hartelijk over sommige van de op merkingen van de socialisten, die voor hen werden vertaald. Op een receptie ter ere van de gas ten, gisteravond gegeven deor de Rus sische ambassade te Londen kwamen wel 1500 genodigden. Boelganin en Kroesjtsjew stonden in een hoek, even als de gasten, hevig transpirerend, te gen een muur gedrukt en keken min of meer verbijsterd naar dit sehouw- spel. De deken van de westelijke cor respondenten in Moskou, Henry Sha piro van United Press, die naar Lon den overgekomen was, verklaarde nog nimmer in zijn 25-jarige loopbaan van het verslaan van diplomatieke recep ties zoiets meegemaakt te hebben. Kroesjtsjef heeft dinsdagavond een onderhoud van één uur gehad met Harold Stassen, de voornaamste adviseur van president Eisenhower voor ontwapeningsaangelegenheden. Kroesjtjef ontmoette Stassen op de receptie en nodigde Stassen uit voor een bespreking in een afzonder lek vertrek. Bij het onderhoud was H Maandag zijn Boelganin en Kroesjtsjeio op bezoek geweest H in de Britse industriestad Bir- m mingham. Men ziet hen hier ge- fotografeerd, terwijl de maar- schalk het gastenboek van de H gemeente tekent, onder de ogen van partijsecretaris Kroesjt- sjeiv. Naast de maarschalk staat burgemeester A. L. Gib- son van Birmingham. IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllillillllllI Haagse rechtbank vonniste ambtenaar en journalist Verduistering en aanneming van vertrouwelijk stuk De Haagse rechtbank heeft de 26- jarige journalist J. D. gistermorgen veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 14 dagen met een proeftijd van drie jaar en een geld boete van 60 gulden. De 43-jarige ar- chiefbediende W. K. L. kreeg een maand voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en een geldboete van 40 gulden. L., die werkzaam was op het mini sterie van verkeer en waterstaat, werd beschuldigd van het zich wederrech telijk toeëigenen van een document waarover hij uit hoofde van zyn func tie als ambtenaar beschikte en dit ter inzage te hebben gegeven aan de journalist. Aan de journalist werd ten laste gelegd, een document te hebben aangenomen waarvan hij wist dat het van verduistering afkomstig was. Het betrof hier een brief van het ministerie, gericht aan H. M. de Ko ningin betreffende het Deltaplan, die L. uit hoofde van zijn functie had moeten vermenigvuldigen. L. had een öromyko, de eerste plaatsvervangen- i exemplaar aan de journalist ver- de minister van buitenlandse der Sowj et-Unie, tegenwoordig. strekt, die een uittreksel er van in zijn blad had gepubliceerd. Turkse Cyprioten staken Griekse winkels in brand Cyprische Turken hebben dinsdag in Nicosia zeker zes Griekse winkels in de Turkse wijk van de stad in brand gestoken als wraak wegens het doodschieten van twee jonge Turken door Griekse verzetslieden. De autoriteiten hebben snel het uitgaansverbod in de Turkse wijk, dat dinsdagochtend was opgeheven, weer van kracht verklaard. Het uit gaansverbod voor de 20.000 Griekse Cyprioten, in Nicosia maandag afge kondigd na het neerschieten van twee Turken, waarvan een politieman, was dinsdagochtend nog van kracht. Een duizendtal Turken heeft in Famagusta een protestbetoging ge houden. De demonstranten voerden de Britse vlag met zich mee en rie pen „Wij willen wraak" en „Wij wil len Grieks bloed". Incidenten deden zich niet voor. Een 250 Turkse havenarbeiders hebben in Famagusta als protest het werk neergelegd. Negerpredikant door blanken met steen gedood Vier blanken zijn maandag in Hunts- ville (Alabama) gearresteerd, nadat zij een negerpredikant met een zware steen hadden doodgegooid. Een der arrestanten heeft reeds be kend, dat hij van een passerende au to uit een steen van ongeveer vijf ki logram naar de wandelende predikant heeft geworpen. De predikant werd aan het hoofd getroffen en overleed in het ziekenhuis. De plaatselijke politiechef ver klaarde te geloven dat de daders „het meer als een kwajongensstreek be doeld hadden". Het Wereldgebeuren. ONALLEDAAGSE PERSEXCURSIE Russisch opschrift: „Verboden toegang, de Sowjet-commandant" Nadat de Russische autoriteiten maandag bekend gemaakt hadden dat zij een tunnel tussen de Amerikaanse en Russische zones van Ber lijn ontdekt hadden, is deze tunnel door ongeveer 100 journalisten bezichtigd. Volgens de Russische autoriteiten is de tunnel aangelegd met het doel Sowjet- en Oostberlijnse telefoonleidingen af te tappen. De ver slaggevers werden in groepen van tien onder geleide van Russische officieren, door gedeelten van de tunnel gevoerd. Tegenover een gat in de straat waar de telefoonkabels ongeveer een meter onder het wegdek blootgelegd waren, bevindt zich de tunnelingang. De tunnel leidt naar een goed verlicht zendstation, waar de luid sprekers en verlichtingsbuizen van Brits fabrikaat bleken te zijn. Deze ruimte is afgesloten door zware ijzeren deuren, waarop in het Russisch en in het Duits te lezen was: „Verboden toegang, de In een kunstsmederij aan de Van Dul- ckenstraat in Nijmegen werkt de beeldhouwer Charles Hammes aan de voltooiing van een relief, een metaal plastiek, dat hij ontwierp in opdracht van het ingenieursbureau Van Has selt en De Koning. Het is de bedoe ling. dat het relief zal worden aan gebracht op een door dit ingenieurs bureau gebouwd poldergemaal van het vraterschap Schoutoen. De voorstelling van het beeld, een uit een waterkolk oprijzende zee meermin, verbeeldt symbolisch de functie van het poldergemaal: het aantrekken van het water uit de lage polder en het doen wegvloeien van dit water naar zee. De figuur van de zeemeermin is in harmonischhe lijnen hierin veriverkt. Het met zorg afgewerkte relief, dat een hoogte heeft van anderhalve me ter zal worden geplaatst in de machi nehal van het poldergemaal. Het wordt uitgevoerd in bladgoud ol okergele tint, waardoor het goed zal afsteken tegen zijn achtergrond, de groen gespoten contouren van Schou wen-Duivéland. De uitvoering in ijze> van dit nieuwe ontwerp van Hammes wordt verzorgd door de firma Beijnes Bekker. Verwacht wordt, dat het re- lief nog deze maand in het Zeeuwse gemaal kan worden aangebracht. Sowjct-kommandant". Deze aan kondiging zou daar geplaatst zijn om Duitse technici die daar even tueel verzeild zouden raken, af te schrikken. Ook waren er kartonnen borden met de mededeling: „U komt nu in de Amerikaanse zone". Waarschijnlijk zijn deze er, bij wijze van grap ge plaatst door de Russische militairen die de tunnel ontdekt hebben. Achter dit ondergrondse doorzend station is de tunnel met "prikkeldraad afgesloten. De Russen zeggen dat hij naar de Amerikaanse sector leidt. Te oordelen naar de data die op de instrumenten gevonden werden zou het doorzendstation ongeveer een jaar in werking zijn geweest. De Russen toon den waardering voor de vakkundige wijze waarop de Sowjet-legerkabel af getapt was, zonder de andere leidingen te verbreken. De tannel Is uitstekend geconstru eerd, maar het schijnt dat de gebrui kers veel last van vochtigheid hebben gehad. De grond was bezaaid met zand zakken, en pompen van Amerikaans fabrikaat waren nog steeds in werking. Nieuwe baas Vulko Tsjcrvenkow heeft eieren voor zijn geld gekozen: htf heeft, op het ogenblik dat de Sowjet-premier Boelganin en de Rus sische communistische partijsecreta ris Kroesjtsjew voet aan land zetten in Engeland, bekendgemaakt dat hij aftrad als eerste minister van Bulga rije. De anti-Stalincampagne had zich in zijn land voornamelijk tegen hem gericht en niet zonder reden, want het was vooral aan hem te wij ten, dat vice-premier Traicho Kos- tow in 1949 wegens hoogverraad en „titoïsme" ter dood werd gebracht. Dat was nu echt stalinistisch optre den van Tsjervenkow. En nu is hij dan van het politieke toneel verdwe nen. Waar hy zit is niet aan de grote klok gehangen. Maar hij zal niet het lot van Kostow delen. Als hy zich rustig houdt, is er nog kans op een rustig bestaan, ergens op de achter grond. Eén van de doeleinden van de nieu we Sowjet-koers is waarschijn lijk om maarschalk Tito in Joe- go-Slavië weer wat gunstiger te stem men voor zijn medecommunisten in Moskou en in de satellietstaten. Tsjer venkow was, toen Tito uit de Ko- minform stapte, meteen bereid om in Bulgarije alle door Rusland gevraag de maatregelen tegen Joego-Slavië te nemen en in 't openbaar allerlei aan vallen op die brutale ondeugd Tito te ondernemen, die het gewaagd had om zomaar weg te lopen uit het huis van het goede vadertje Stalin. Nu wijlen Stalin van zijn voetstuk is getrokken en Tsjervenkow van het Bulgaarse regeringstapijt verdween, is het toch nog zeer de vraag, of Tito tevreden is gesteld. Men mag met reden veron derstellen, dat dit niet het geval is. Want al verdween Tsjervenkow, het ziet er niet naar uit dat in Bulgarije mannen aan de macht zijn gekomen, die, los van Moskou, een eigen com munistische politiek uitstippelen. En dat is het nu juist, wat men onder ti toïsme verstaat. Dezer dagen is de opvolger van Tsjervenkow bekendgemaakt. Het is een man met een avon tuurlijke levensloop, de 62-jarige An ton Joegow. Menigmaal is hy in zijn communistische carrière door het oog van de naald gekropen. In de tijd, dat Kostow terechtstond, meende men dat ook hij zijn leven niet zeker kon zyn. Want achter dit proces stak in feite een heel ander onding: de strijd om de macht, die begon kort voor de dood van Georgi Dimitrow in 1949. Het zag ernaar uit, dat Joegow, toen tertijd minister van binnenlandse za ken, ook het slachtoffer zou worden van de druk ellebogende Tsjervenkow maar hij werd alleen maar ontslagen. En nu zit hij dus op Tsjervenkows "be geerde post. Al eerder leefde Joegow onder be narde omstandigheden. Zo werd hij in 1932 ter dood veroordeeld door de rechtervleugel van de Mace donische revolutionaire organisatie I.M.R.O. Hij was toen zelf leider van de „Progressieve Beweging in Mace donië", een mooi woord voor de com munisten uit die streek. Twee jaar la ter, toen dictator Kimon Georgiew di verse Macedoniërs arresteerde, werd Joegow per boot op bevel van zyn partij het land uitgesmokkeld. Twee jaar was hij in Moskou, waar hij een uitgebreide politieke opleiding kreeg. Dat was dus een opleiding in Stalins leerEn vervolgens werd hij naar Bulgarije teruggesmokkeld. In de tweede wereldoorlog behoorde hij tot communistische guerillabenden en van 1941 tot 1944 was hij eerst secre taris van de militaire afdeling der partij. Echt een held, om er een mi nister van binnenlandse zaken van te maken, hetgeen dan ook na de oorlog gebeurde. Een belangrijke regerings post, vooral, omdat daaronder de vei ligheidsdienst ressorteert. Men zegt, dat hy zich in de vier jaar dat hij die functie bekleedde niet erg bemind heeft gemaakt. Het is zeer de vraag, of deze op volger van Tsjervenkow 'n zelf standige koers voor Bulgarije, zal uitstippelen. Het is dan oók niet zo, dat inplaats van een anti-titoïst een echte titoïst aan het roer staat. De Russen blijven het op prijs stellen wanneer in de satellietstaten mannen aan de macht zyn die ervoor zorgen dat de telefoonlijnen naar Moskou roodgloeiend staan, wegéns verzoe ken om orders. Zolang Joegow aan 't bewind is, behoeven zij zich niet on gerust te maken. Illllllllllilllillllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllj Rustig maar koud weer. (Van onze weerkundige j| medewerker) Ondanks de zonnige perioden g kwam de temperatuur gisteren in Zeeland niet veel hoger dan 10 graden C. In de noordelijke provincies, waar veel bewol- king overdreef, bleef het be- langrijk kouder. Er komt ook de eerstvolgende dagen niet veel fi verandering zodat dit uitzonder- lijke koude aprilweer nog voort- duurt. In De Bilt bedraagt de gemiddelde etmaaltemperatuur nog 2,6 graden beneden normaal. Neerslag van enige betekenis is er de laatste dagen niet geval- M len en wij verwachten dit in het .esterende deel van deze eek f§ ook niet. Voor belangrijk war- mer weer moeten .vij naar de Baixan of Zuid-Italië gaan, waar temperaturen van meer dan 20 II graden C. voorkomen, maar el- ders in Europa blijft het voor M g eind april belangrijk te koud. lllllllllllilillllllllllllllllllllllllllllllllllllIjlllllllllllllllllllllllllllllllllllUlP ANTON JOEGOW gesmokkeld per boot Baron Van Lynden opvolger van mr. Jaspar In de dinsdag te Brussel gehouden bijeenkomst van het Beneluxminis- terscomite is er mededeling gedaan, dat C. D. A. baron van Lynden wijlen mr. Jaspar zal opvolgen als secretaris generaal van de Nederlands-Belgisch- Luxemburgse douaneovereenkomst. Baron van Lynden was tot dusver te Luxemburg werkzaam bij de minister raad van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 9