WATERSCHAP SCHOUWEN HEEFT GEEN VERTROUWEN IN R.W.S. WALCHEREN MARKTBERICHTEN BOERENLEENBANK TE YERSEKE VIERDE GOUDEN JUBILEUM KLMffi uit de ETHER .WOENSDAG 25 APKlL 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 ZEEWERINGEN WERDEN BEZICHTIGD Inlaagdijk bij „Den Osse" wordt van de hand gewezen De tegenstelling tussen het waterschap „Schouwen" en Rijkswaterstaat is duidelijk tot uitdrukking gekomen bij de tocht, die heemraden en hoofd ingelanden dinsdagmiddag over het eiland hebben gemaakt en waarbij de zwakke plaatsen in de zeewering werden bezichtigd. Tijdens de discussie en de toelichting bleek, dat niet alleen wat de delingsdyk betreft, beider standpunt recht tegenover elkaar staat, maar dat dit ook het geval is bij de werkzaamheden aan de Langedijk. „De zwakste schakel in een dijk bepaalt de veiligheid", zei de voorzitter, de heer J. Klompe, die zich zelfs liet ontvallen, dat bij Rijkswaterstaat alle logica zoek is. Samenvattend zei de heer Klompe, dat na de ramp duidelijk gebleken is, dat er geen vertrou wen is geweest in het waterschapsbestuur, waardoor ook voor urgente za ken geen overleg is geweest. De tocht begon na vertrek van 's Lands Kamer in Zierikzee over de Schouwse dijk, waar aan de westzij de nog duidelijk de zeewering zicht baar is aan de steenlaag; volgens be slissing van de Deltacommissie is de ze dijk nu tot o meter boven N.AJ?. gebracht. Op de Langedijk ontspon zich een langdurig gesprek over het beleid. Heemraden wilden vooral de nadruk gelegd zien op de buitendijk, waartegenover de mening van Rijks waterstaat gesteld werd. Het waterschapsbestuur heeft een plan gemaakt voor de beveiliging van ait gedeelte van de polder, uit te voeren door eenvoudig de weg te verplaatsen, de 50 jaar ou de muur op de dijk te vervangen en zo een stevige en tegen de storm bestand zijnde zeewering te construeren. Rijkswaterstaat eehtpr heeft bekend een geheel ander en grripender plan, waarbij niets aan de buitendijk gebeurt, maar er een in laagdijk komt, zover naar achter, dat zelfs nog enkele onlangs gebouwde woningen tussen beide dijken in ko men te liggen. In 1948 had de provin cie reeds gezegd, dat de vooroever van de Langedijk niet deugd. Heem raden wijzen dan ook het plan van Rijkswaterstaat geheel van de hand, waarbij vanaf „Kloosternol" tot „Den Össe" een inlaagdijk wordt aangelegd. Voor de veiligheid aan do Langedijk zal dan toch nog bezon ken moeten worden. De heer Klompe noemde dit onver antwoordelijk. Het waterschap heeft haar eigen plannen ingediend en zal deze bij uitvoering ook geheel moe ten financieren, daar de provincie weliswaar met de plannen akkoord gaat, maar geen verzoek om subsidie zal doen. Wat dijkvallen betreft, werd ge wezen op de steeds dieper wor dende geulen, die de oever uitschu- ren, waardoor dus ogenschijnlijk het aantal dijkvallen groter zou moeten worden. Het tegendeel is echter waar, daar tussen 1600 en 1882 in totaal 152 dijkvallen zijn voorgekomen en van 1882 tot 1958 slechts vijf, hetgeen een verhou ding van 1:7 is. GEMAAL „DEN OSSE" Ook werd een kijkje genomen bij de bouw van het nieuwe gemaal aan „Den Osse", waar met neien kan worden begonnen, nadat eerst een put van 11 meter diepte onder de kruin gegraven is. Dit wordt een ge maal, zoals bij de Schelphoek stond en waarvan de pomp naar het nieu we gemaal wordt overgebracht. De grond is ter plaatse kleiig en bronbe maling is onmogelijk. Het gemaal komt einde 1956 gereed en omdat de Flaauwers nog niet in gebruik is, komt de bemaling van het oude Osse- gemaal er nog bij. Opgemerkt werd nog, dat het plan van Rijkswaterstaat is om over de kruin van de delingsdijk een weg te projecteren, vermoedelijk een ver hard gedeelte van 5 meter, zodat de totale kruinbreedte 10 meter zal be dragen. Na het bezoek aan de dijk bij de Plompe toren in de Westhoek werd naar Borrendamme gereden via het Pikgat. Het ligt in de bedoeling de dijk daar te versterken tot „Levens strijd" op 6.75 meter hoogte. Van „Levensstrijd" tot de Zierikzeese ha- vendijk wordt niet verhoogd. Na deze rondrit, waarbij de water bouwkundige, de heer T. B. van der Straaten, uitvoerige toelichting ver schafte, werd in hotel „Van Oppen" nog langdurig nagepraat. 's Gravenpolder werd Zeeuws kampioen der EHBO-ploegen Wedstrijd in Middelburg Dc ploeg V-a 's-Gravenpolder mag zich E.H.B.O.-kampioen van Zeeland noemen en zal v. arden b' .-ardigd naar de wedstrijden, die op 9 juni a.s. in Den Haag worden gehouden, om het landskampioenschap. Dit is het resul taat van de dinsdaepvord in de Mid delburgse Bogardzaal gehouden pro vinciale E.H.B.O.-wedstrijd, waaraan 6 ploegen deelnamen, die tezamen de districten Walcheren, Zuid-Beveland en Noord-Beveland vertegenwoordig den. Volgens de opgave, die het zestal teams af te werken kreeg, waren er 3 E.H.B.O.-ers onderweg naar huis van een oefenavond. Een wandelaar, die voor hen uitloopt, wordt bij het over steken gegrepen door een wagen, die acter een passerende tractor is gekop peld. De E.H.B.O.-ers, die ter hulp snellen, constateren, dat één der benen van het slachtoffer een abnormale stand vertoont met een wond, terwijl één der ellebogen is verbrijzeld. De opdracht luidde nu het verlenen van i :rste hulp en het zorgdragen voor vervoer. Bovendien valt nog een v<, bijganger fl.->"w bij dit gezicht. *.o- dat er dus twee patiënten waren. Zeer velen waren naar de Bogard zaal gekomen om dit evenement bij te wonen. Zij hebben een spannende strijd gezien, die meestentijds onder doodse stilte en in uiterste concentra tie verliep. De ploegen hebben hun ui terste best gedaantoch werden er ui teraard fouten gemaakt. Dat bleek na afloop, toen drie leden van de uit zes deskundigen bestaande jury 2 per betrokken district een toelichting gaven. Het waren de artsen K. Wouda uit Kloetinge, J. Nieuwenhuijzen uit 's-Gravenpolder en mevrouw J. Pel- Mellink uit Middelburg. De voorzitter van de jury, dokter D. N. van Gelderen uit Middelburg, maak te tenslotte de volgende uitslag be kend: 1. 's-Gravenpolder 613 pnt., lei der 150 pnt.: 2. Goes, 571 pnt., leider 168 pnt.; 3. Middelburg I 533 pnt., lei der 172 pnt.; 4. Middelburg III, 502 pnt., leider 178 pnt.; 5. Kortgene, 457 pnt., leider 142 pnt.; 6. Wissekerke, 395 pnt., leider 150 pnt. Maximaal kon de ploeg 720 punten behalen, de leider 200. Oostkapelle Jaarfeest geref. meisjesvereniging De geref. meisjesvereniging „Mar tha" te Oostkapelle hield in net ver enigingsgebouw haar jaarfeest. De sinas kort in functie getreden presi dente, mej. Truus Geertse, had de leiding. Na een stijlvolle opening en een inleiding van Bets Janse over het leven van dr. Albert Schweitzer, volgde opvoering van het lekespel „Totdat de oogst komt". De uitvoe ring hiervan was uitstekend en werd door een geheel bezette zaal met gro te aandacht gevolgd. Na de pauze volgde een program ma van korte schetsjes, muziek en zang. Sonja Verhage oogstte met enkele aecordeonnummers en Suus Rotte met een ernstig en een vrolijk lied veel succes. „Het kookpraatje'1' van Nelie Geertse was zeer origineel. Uitvoering „Crescendo" De muziekvereniging „Crescendo" te Oostkapelle gat in het vereni- S'ngsgebouw haar vierde, tevens atste uitvoering in dit seizoen. Ook hiervoor was grote belangstelling Onder leiding van de dirigent, de heer P. Wisse, werd een achttal num mers voortreffelijk uitgevoerd. De toneelgroep onderafdeling van de muziekvereniging Apollo" uit Dom burg bracht hierna het toneelspel in arie bedrijven „Om de Karashoe- ve" van H. van Assen en Ben Heuer. De vele aanwezigen hebben genoten van de vertolking". De voorzitter van „Crescendo", de heer A. Don. vertolkte de dank van de aanwezigen voor dit goede spel. Hij bood de dames bloemen aan en tevens een enveloppe met inhoud. Hij hoopte dat uitwisseling op cultureel gebied tussen de dorpen onderling in de toekomst uitgebreid zou worden. De voorzitter van „Apollo"', de heer W. Brand, sprak een dankwoord. Officiële publikaties VLISSINGEN. SPREEKUUR WETHOUDER VOLKSHUISVESTING. De wethouder van volkshuisvesting te Vlissingen, is donderdag 26 april a.s. ver hinderd spreekuur te houden. Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. Bevallen: A. Thenu-Tuatanassy, d.: L. E. Beekman-Slof, z.\ H. J. Kole-Van Bel- zen, z.: M. Wlelemaker-Oosse, z.; P. Mal- jaars-Louws. d.; M. H. Meerwijk-Burge meester, z.; C. S. Hitz-Verswijveren, z.; A. Pijlman-Mol, d.: E. M. O. de Raad- Block, z. Ondertrouwd: A. Minderhout, 35 j. en A. J. Cummings, 39 j.; G. D. Verstraten, 29 j. en M. Bakker, 21 j. Getrouwd: A. Nikijuluw, 24 j. en J. A. S. Kramer, 21 j. F. Bliek 34 j. en C. Epker, 22 j. Overleden: A. H. Mulder, 75 j. man v. J. de Klerk. D. L. van Driel, 70 J., man van A. C.. Reijnierse. M. H. Albers, 76 wed. van U. J. Pots. G. C. van Pien- broek, C. J, Tilroe, man van W. J. Mar- cusse. L. van der Vliet, 67 j„ man van C. J. van den Broeke. VROUWENPOLDER. Bevallen: M. Geerse—Gldeonse, d. A. de Bruine—Lous, z. Middelburg Egalisatiewerkzaamheden op Walcheren aanbesteed In het gebouw Ruilverkaveling te Middelburg heeft de Nederlandse Heide Mij. dinsdag voor de herverka veling Walcheren aanbesteed egali satiewerkzaamheden in de Oostwate ring van de Polder Walcheren. De volgende inschrijvingen kwamen bin nen achtereenvolgens bestek L 126 en L 135)1 G. J. Eland, Vlissingen 110.800 en 247.000; 2 fa Hillen en Roosen, Amsterdam, 116.000 en 265.000; 3 Amsterdamse Aann. Mij. Den Haag, 108.900 en 254.000; 4 Walcherse Aann. Mij., Middelburg, 114.880 en 264.000; 5 G. Volker, Vlissingen, 114.400 en 253.000; 6 W. Uijl, Amsterdam, 119.000 en 254.000; 7 Nederlandse Cult, techn, Mij. N.V., Den Haag, 129.700 en 288.500; 8 C. V. J. van 't Verlaat, Hardinxveld, 135.000 en 267.000; 9 Aann. Mij. Zeeland, Middelburg, 108.680 en 244.870; 10 fa. J. D. Janse, Middelburg, 136.000 en 239.450; 11 fa. De Oude en De Jon ge, Zierikzee. 128.000 en 244.000. De gunningen werden aangehouden. Huis geveild Ten overstaan van notaris mr. P. Loeff uit Middelburg werd in Sou burg geveild het huis met tuin, Nieu we vlissingseweg 115. Koper werd de heer N. C. But q.q. te Souburg voor f 3225. Pijlenrit „De Zeeuwen" Zaterdag houdt de Motor Club „De Zeeuwen" uit Middelburg een voor 't clubkampioenschap meetellende rit door Walcheren. Het is ditmaal een zogenaamde ingetekende Pijlenrit over een afstand van 65 km. De start is om 14.30 uur bij hotel „Westduin" in Koudekerke. De deelneming staat open voor alle motorrijders. Van onze adverteerders Twee „voetverzorgingsdagen" De schoenhandel fa. J. Allewijn en Zn. te Middelburg houdt dinsdag en vandaag, woensdag, „voetverzor gingsdagen", waarop speciale aan dacht wordt besteed aan voet en schoeisel. In verband hiermee wer den dinsdag 's middags en 's avonds twee lezingen in de grote Schutters hofzaal gehouden. Tijdens deze bij eenkomsten was een gedegen cause rie te beluisteren van de heer S. Lissauer, deskundige op het gebied van maat-schoeisel, over „De voet en haar verzorging". De heer B. Boer- sen, vertegenwoordiger van een schoenfabriek, sprak over „Welke schoenen zrjn voor U het meest ge schikt?" Beide heren gaven tal van nuttige wenken aan een publiek, dat hoofdzakelijk uit dames bestond. In de zaal was voorts een aantal stands ingericht, dat betrekking had op het onderwerp van de lezingen. Voor beide bijeenkomsten bestond een goe de belangstelling. Bovendien houdt de heer Lissauer in de zaak der fa. Allewijn aan de Langeviele 2 consult voor voetklachten. Van deze gelegen heid maakte het koperspubliek tot dusver druk gebruik. B. en W. Vlissingen vragen Scheep vaartberich ten Vlissingen aangekomen: 25/4 Avontuur van Antwerpen. Vlissingen vertrokken: 23/4 Avontuur n. Londen. Gepasseerd naar Antwerpen: 23/4 Cele bes naar Amsterdam. Aaltje van Londen. H.A.S.T. van Rotterdam. Dongedijk naar Hamburg. 24/4 Saba van Nothfleet. Al- kaid van Buenos Aires. Vianna van Gr. Yarmouth. Catex Nederland van Ras Ta- nura. Jacob Oorburg van Londen. Mar- garetha van Boston Lines. Heemskerk van Rotterdam. Ootmarsum van Vlaardingen. Gepasseerd van Antwerpen: 23/4 IJsel- borg naar W. Ierland. Prins Willem III naar Bremen. Farmsum naar Karstad. Rini naar Londen. 24/4 Eems naar Londen. Brandarls naar Laurent. Anda naar Ports mouth. krediet van f 159.000.— Voor openbare kleuterschool aan de Schuitvaartstraat B. en W. van Vlissingen stellen de gemeenteraad voor om het college 'n krediet te verlenen van f 159.000. voor de bouw en inrichting van een nieuwe openbare kleuterschool aan de Schuitvaartstraat. In de toelichting herinneren B. en W. er aan, dat reeds in de vergade ring van 27 november 1953 besloten werd om over te gaan tot het stichten van een nieuwe openbare kleuter school in het plan Bonedijke. De voorbereiding van de bouwplannen heeft echter ernstige moeilijkheden ondervonden. In de eerste plaats be troffen deze het verkrijgen van het vereiste bouwvolume door plaatsing op de urgentielijst en in de tweede plaats het verkrijgen van goedkeu ring op de. bouwplannen. Het college verwacht nu, dat de moeilijkheden zijn overwonnen, met dien vertsande ech ter, dat voorlopig zal moeten worden volstaan met een kleuterschool, be staande uit twee werklokalen en een speellokaal. Jubileum-plannen „Vrienden van Bethesda" Dinsdagavond werd in het christe lijk streekziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen een bijeenkomst gehouden van het werkcomité „Vrienden van Bethesda". De heer W. Sanderse, voor zitter, zette het doel van deze bijeen komst uiteen. Hij herinnerde er aan, dat op 1 september a.s. het 25-jarig bestaan van het ziekenhuis zal worden gevierd. Het comité heeft gemeend, dit feit niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan. Het stelt zich voor om een geschenk aan te bieden aan het bestuur van „Bethesda", waarvan de vorm nader zal worden bepaald in overleg met het bestuur. De heer Sanderse deelde mede, dat een comité van aanbeveling voor dit Jaarvergadering Centrum Kraamzorg Onder voorzitterschap van de heer A. I. Vos. arts te Wolf aartsdijk werd dinsdag in het Medisch Centrum te Goes de jaarlijkse vergadering van het Algemeen Bestuur van het Cen trum voor Kraamzorg van het Groe ne Kruis voor Zuid- en Noord-Beve land en Tholen gehouden. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer A. de Lange, bleek, dat in 1955 640 kraamvrouwen door het Centrum aan kraamhulp waren ge holpen, tegen 654 in 1954, terwijl net aantal verzorgingsdagen 6700 be droeg tegen 7208 in het vorig jaar. Deze kleine teruggang is te wyten aan het te kleine aantal kraamver zorgsters. Het aantal gediplomeerde kraamverzorgsters bedroeg per 31 dec. 1955 23 tegen 24 per 1 januari 1955. Dit aantal is voor een zo uit gestrekt rayon te weinig, zodat aan verschillende aanvragen niet kon worden voldaan. Dank zij de goede samenwerking met 't Groene Kruis- centrum te Middelburg nam dit een aantal verzorgingen over. Het aan tal leerlingen bedroeg per 31 decem ber 1955 vier, per 2l maart werd weer een nieuwe cursus met 5 leerlin gen begonnen. De vooruitzichten zijn dus weer iets gunstiger geworden. Verder herinnerde de secretaris aan het vertrek van de vorige voor zitter, dokter P. Staverman, die bui tengewoon veel voor bet Centrum heeft gedaan, aan de ontslagaanvra ge van de vorige leidster-docente zus ter C. M. Vernimmen en aan de be noeming van zuster B. M. Aarens tot leidster-docente en van zuster B. S. Haak tot assistente. Het bestuur deed in 1955 een be roep op artsen, wijkverpleegsters enz,, teneinde mede te werken bij de propaganda voor meer kraamver zorgsters, en maakte de opleiding fi nancieel wat aantrekkelijker. Ten slotte deelde spreker mede, dat de subsidie-voorwaarden en de pensioenverzekering voor de kraam verzorgsters thans znn gepubliceerd. De salarisregeling echter nog niet. Dit verslag werd goedgekeurd, het zelfde geschiedde met de rekening van de penningmeester, de heer C. Corstanje over 1954, de voorlopige re kening over 1955 en de begroting voor 1956. Nadat de heer A. de Lange als se cretaris was herkozen en de- nieuwe subsidievoorwaarden waren bespro ken, kwam een voorstel van het dagelyksbestuur in bespreking om in principe te besluiten tot aankoop van een auto voor het Centrum. De nood zakelijkheid daarvan werd aange toond, gezien de uitgestrektheid van het rayon, wil de controle behoorlijk kunnen gebeuren en het prenatale bezoek, zoals wenselijk is, kunnen ge bracht worden Allen waren overtuigd van de nood zakelijkheid. Over de financiering zal nog een tweede schrijven tot de Groe ne Kruisverenigingen worden ge richt. doel zal worden samengesteld en het verheugde hem te kunnen mededelen, dat de commissaris der koningin in Zeeland, jhx. mr. A. F. C. de Casem- broot, zich bereid heeft verklaard in dit comité zitting te nemen. Verder zal dit comité van aanbeveling samenge- s'eld worden uit vooraanstaande per- uit de Vlissingse bevolking. Aan alle oud-patiënten, die in de loop der jaren in „Bethesda" verpleegd zijn, en verder alle andere sympatiserenden zal een circulaire worden gezonden met het verzoek om een bijdrage voor dit ~h*."k te geven '-kertoe zal de 1 in wijken -erieelc worden; voor de or". atk .-dt in elke wijk een hoofd amgesteld, 'oijge .taan door een aantal medewerkers. Ook de dorpen zullen via de plaatselijke verenigingen worden ingeschakeld. Op deze mede delingen .an de vjorzilter volgde :en geanimeerde di.-cussie, waarbij de aan wezigen verschillende raadgevingen en wensen naar vc en brachten. Als secretaris ,n het comité zal de heer .T. Gillissen fungeren. Geslaagd voor scheepswerk tulgkundlge (diploma C I) de heer W. v. d. Berg (met lof), leerling van de „De Ruyterschool", te Vlissingen. Oost- en West-Souburg Examen. Bij de in Breda gehouden examens slaagden voor het theoretisch gedeel te landmachinist A de heer H. F. Wagenaar en voor het theoretisch gedeelte landmachinist B de heer J. Heynsdijk, beiden uit Souburg. OMZET MEER DAN ZEVENTIGVOUDIG Onmisbaar element in economische leven VEEMARKT ROTTERDAM. 24 April. Aanvoer ln totaal 5285 dieren. Weekto- taal 7330. Vette koelen en ossen 610. Ge- brulksvee 1597. ld. t.b.c.-vrl) 1*02. Vette kalveren 70. Graskalveren 303. ld. t.b.c.- vrlj 233. Nuchtere kalveren 2031. Varkens 99. Biggen 167. Paarden 136. Veulens 7. Schapen of lammeren 150. Welde-zulglam- meren 95. Bokken of gelten 30. Prijs ln cents p. kg. Ie kw. 2e kw. 3e kw. 310—344 286-308 270—280 290—300 280—280 220—250 Vette koelen Vette kalveren Slachtpaarden 260 246 Dinsdag was het 50 jaar geleden, dat enkele initiatiefnemers uit de land- bouwvereniging „Helpt en leert elk ander" te Yerseke hun handtekening zetten onder de akte tot stichting van een coöperatieve boerenleenbank in deze gemeente. In de loop der jaren is deze op bescheiden voet opgezette kre dietinstelling uit gegroeid tot „een on misbaar element in het economische leven van Yerseke", zoals burgemees ter A. C. Willemsen het in de 's-mid- dags gehouden receptie in hotel Nolet opmerkte. Begrijpelijk was het daar om, dat het op deze jubileumdag niet aan belangstelling ontbrak. In de rijk met bloemstukken ver sierde zaal van hotel Nolet kwamen talrijke vertegenwoordigers van zus- terbanken in Zuid-Beveland, alsmede andere relaties het bestuur en de kas sier gelukwensen met dit gouden ju bileum. In zijn felicitatiespeech wees burgemeester Willemsen op de ge meenschapszin in landbouwkringen, waarvan deze boerenleenbank een be wijs is. Ondanks verschillende pogin gen van enkelingen is men bij de vis serij op organisatorisch gebied nog ver verwijderd van waar men zou moeten zijn. Voor honderden inwoners van Yerseke is deze bank reeds van groot nut geweest. Spr. hoopte dan ook, dat de jubilerende bank nog vele jaren tot zegen van deze gemeenschap zal mo gen werken. De heer G. J. Colenbrander uit Goes, bracht als inspecteur van de, Prijs ln gld. p. stuk le kw. 2e kw. 3e kw. Graskalveren 500 400 300 Nuchtere kalveren 60 54 50 Biggen 08 60 45 Schapen 150 120 100 Lammeren 140 110 80 Kalfkoeien 1200 980 750 Melkkoeien 1200 980 760 Vare koeien 900 775 600 Vaarzen 875 725 600 Pinken 600 450 375 Vette koeien aanvoer als vorige week, handel kalm, niet geheel prijshoudend, prima's even bov. not. Vette kalveren aan voer iets meer. handel kalm, niet geheel prljsh. Graskalveren aanvoer als vorige week, handel goed, ruim prljsh. Nuchtere kalveren aanvoer even korter, handel vlot, met stijgende prijzen. Biggen aan voer iets ruimer, handel tamelijk, prijzen vooral niet lager. Slachtpaarden aanvoer iets meer, handel lui, met staande prij zen. Schapen aanvoer tets minder, han del flauw, niet geheel prljsh. Lammeren aanvoer iets minder, handel flauw, niet geheel prijsh. Kalfkoeien aanvoer flink, handel goed, prijsh. Melkkoeien aanvoer flink, handel goed, prijsh. Vare koeien, aanvoer ruim, handel vlotter, prijzen con stant. Vaarzen, aanvoer als vorige week, handel levendiger, prijzen wat stijver. Pinken aanvoer als vorige week, handel levendiger, prijzen wat stijver. Raiffeisenbank de gelukwensen van deze centrale bank over en deed zijn woorden vergezeld gaan van een geschenk in de vorm van een wandklok. Hij werd hierbij verge zeld door de heer A. Oudkerk uit Goes, eveneens inspecteur van de Raiffeisenbank. Voorts bracht de heer D. W. Lindenbergh, voorzitter van de Ring van Boerenleenbanken op Zuid-Beveland, de gelukwensen van de ring over. Hij hoopte dat de bank nog vele jaren de landbouw en visserij zal mogen dienen. De voorzitter, de heer -J. Schipper, bracht alle sprekers dank. In de avonduren werd het jubileum met de leden gevierd in een feestelijke samenkomst in zaal Nolet, onder lei ding van de heer W. Poley, de voor zitter van de feestcommissie. De kas sier, de heer C. J. de Jonge, gaf hier een historisch overzicht, waarin hij het ontstaan en de groei van de bank schetste. Onder leiding van de heren E. de Jonge, directeur-voorzitter, J. J. de Bruyne, tweede voorzitter en C. Rijk, secretaris als het eerste bestuur in 1906, begonnen met een omzet van 29.000, groeide dit cijfer in 1956 tot 2.294.000. De bank die nu bijna 1.4 miljoen aan spaargelden beheert, telt ruim 1100 cliënten. Verder vermeldde het programma van deze feestvergadering enkele schetsen over het dagelijks leven op de boerenleenbank, de vertoning van een tweetal films en voorts declama tie. Vananvond (woensdag) wordt deze bijeenkomst herhaald voor de overige I leden van de bank. Waar zijn onze schepen? Aalsdijk 2 2500 m w Pt. de Galle. Aalsum 20 Bombay. Aagtekerk 21 Geelong. Abbekerk 22 Bangkok. Akkrumdijk 20 New Orleans n. Antw. Albireo 21 Kaapstad. Alphard 23 Rosarlo. Alwaki 23 Karatsjl. Alamak 21 v. Londen n. Khorramshar. Alchlba 22 480 m zw. Lands End. Almdijk 22 Rotterdam. Amsteldijk p. 23 kp. Hatteras n. Le Havre. Amerskerk 20 Manilla. Annenkerk 22 Tanga. Andijk 21 v. New Orleans te Rotterdam. Appingedijk 24 Paranagua. Arnoudspelder 21 v. Lissabon n. Antw. Averdijk 22 430 m no. v. Azoren. Axeldljk 22 350 m z. v. Bahia. Alpherat 2A Buenos Aires. Attis 23 New York n. Port au Prince. Almkerk 21 Vlissingen. Baud 20 v. Ambon te Makassar. Ball 22 Pt. Said. Banka 22 v. Suez. Blitar 22 1075 m zo v. Pt. de Galle. Blljdendljk 21 Norfolk n. New Orleans. Brltsum 22 510 m zw v. Kaap Race. Beninkust 22 Takoradi n. Freetown. Bolssevaln 23 Mauritius n. Belawan. Blommersdijk 22 300 m w. Lizard. Boschfontein 23 Mombassa. CIstula p. 22 Diamond Point n. Abadan. Cottlca 23 Plymouth n. A'dam. Camltla 22 200 m n. Cayenne. Cleodora 22 600 m o. Kp. Guardafui. Crania p. 23 Algiers n. Curacao. Delft 23 Hamburg. Dongedijk 24 Antw. Drente 22 Makassar. Enggano 22 100 m n. Lissabon. Esso - Amsterdam p. Malta n. Rastanura. Esso - Nederland 22 200 m no Rasmadrak. Guineekust p. 22 Madeira. Grootekerk 22 90 w. Rome. Groote Beer p. 23 Scillys n. Southampton. Gaasterland 23 Rlo de Janeiro. Harold 21 60 m o. Wiek. Korenla p. 22 Kiel n. Stockholm. Koratla 22 725 m w. Sabang. Keizerswaard 21 Suez n. Mena el Ahmadi. Kota Agoeng 22 New York. Kalydon 23 Rotterdam. Korovina 20 120 m zw v. St. Maarten. Kota Baroe 22 v. R'dam te Southampton. Kota Gede p. 22 Perim n. Suez. Kyllx 23 Panamakanaal n. Auckland. Kabylia 22 400 m w. Mlnlkol. Laagkerk 22 800 m o. Kp. Guardafui. Laurenskerk 21 40 m' z. Barcelona. Langkoeas p. 22 Ceylon. Lutterkerk 22 Hamb n. Abenraa. Leopoldskerk d. 23 Gibraltar. Liberty Bell 23 360 m w. Gibraltar. Lievevrouwekerk 21 40 m zw Genua. Limburg p. 22 The Brothers. Lemsterkerk 22 Bahrein. Leuvekerk 21 Genua n. Valencia. Lissekerk 22 Bahrein. Maas 23 Barcelona. Maashaven 22 60 m n. v. St. Pauls Rock. Marlsa 23 110" m w. V. Fayal. Mariekerk 21 450 m nw. v. Gavdo ell. Maetsuyker 20 v. Fremantle n. Singapore. Markab N 21 20 m. nw. v. kaap Ivl. Mataram 22 300 m. 20 v. Gavdo-eil. Macoma 23 Marseille n. Napels. Meerkerk 24 Pt. Said n. Genua. Mellskerk 24 Cadiz. Muiderkerk 24 Valencia n. Antw. Merwede 21 v. R'dam te Hamburg. Maashaven p. 23 Fernando Norona n. Rio de Janeiro. Maasdam 22 1200 m o. Kp. Race. Noordam 23 Rotterdam. J. v. Oldenbarnevelt 24 Aden. Ondina p .23 kp. Bon. n. Curacao. Oranje p. 23 Algiers n. Pt. Said. Oranjefontein 23 Kaapstad n. Las Palmas. Overijsel 22 1000 m o. Aden. Pendrecht p. 23 Malta n. Rotterdam. Roggeveen p. 21 Sabang. Rondo 23 Amsterdam. Roepat 23 Port Said. Ridderkerk 23 Dar es Salaam. Sunetta 22 50 m n. Rastanura Marquez. Stad Dordrecht 22 Rotterdam. Schelpwijk 22 8 m zw. Bombay. Samarinda 23 P. Sudan n. Suez. Schle 23 Kalamata n Ceuta. Sarangan 22 Gibraltar n. R'dam. Schouten 22 Osaka n. Nagoya. Schiedljk 22 1025 m. w. Lands End. Statue of Liberty 23 P. Said n. Philadelphia. Soestdijk 22 Galveston. Sibajak p. 24 Thursday Bil. n. Surabaja. Salatiga 22 100 m o. Tabaco (Luzon). Straat Makassar 23 Rio de Janeiro. Talisse 23 120 m zw Fayal Tegelberg 24 Kaapstad. Triton 2 25U0 m no. Barbar' Telamon 22 Porto Cabellr. Tibia 22 Miri n. Geelong Tjisadane 23 Buenos A ,s Tasman 21 Padang n p. i<>: Utrecht 22 n. Djibouti Van Riebeeck 22 Priok Vasiim 22 100 m nw. Alexanoi Willem Ruys 24 Suez n. Pt Sa: Weltevreden 22 Londen. Waterman 23 R'dam n. Fremaniie Wonorato 22 300 m zw. Manilla. Zuiderkruis 22 150 nw. Kp. Palmas. Zeeland 24 Basrah. VISMIJN VEERE 24 april. Exportgarnalen, aanvoer 4345, prijs per kg 65—72. handelsgamalen 1488, 54—60. Schar 129, 24—36. Bot 252, 16—33. Wijting 3. 38. Middel tong 99, 248. Rog 135, 3141. Ongesorteerde vis 9, 19—164. EIERNOTERING GOES Kipeleren 9& ct. Poelje-eieren 8 ct, KERKNIEUWS Ds. P. Zandt 50 jaar predikant Zondag 29 april a.s. viert ds. P. Zandt to Delft ,lid van de Tweede Ka mer der Staten Generaal zijn gouden ambtsjubileum als predikant in de Ned. Horv. Kerk. Ds. Zandt werd op 6 maart 1880 te Stedum geboren, bezocht het gymna sium te Kampen en studeerde vervol gens aan ae rijksuniversiteit te Utrecht. Nadat kand. Zandt in november 1905 door het provinciaal kerkbe stuur van Zeeland was toegelaten tot de evangeliebediening in ae Ned. Herv. Kerk, wrd hy op 29 april van het daaropvolgend jaar (1906) te Kamporveen (classis Kampen) in het ambt bevestigd. Daarna stond de ju bilaris achtereenvolgens nog te Loon op Zand 19091910; IJsselmuiden 1910—1915; Ede 1919—1919 en ten slotte nog zes jaar te Delft, waar hem in verband met ztfn benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor de Staatkundig Gereformeerde Party mot ingang van 15 september 1925 eervol ontslag met de bevoegheid van emeritus werd verleend. Na het overlijden van ds. G. H. Kersten werd ds. Zandt voor zitter van de Staatkundig Gerefor meerde Party en tevens fractieleider. Van zyn hand verscheen een boek werk: Uiteenzetting van 't beginsel program van de Staatkundig Gere formeerde Party. Verder zyn vele van zijn redevoeringen en beschou wingen in brochurevorm uietgko- men. Dr, Zandt vervult nog regelmatig preekbeurten. NED. HERV. KERK. Beroepen te Vollenhove (toez.) en te Marrum: K. M. de Bruyn te Nes er Wierum; te Opheusden: K. v. d. Pol te Veenendaal; te Rotterdam- Feyenoord (vac. P. A. A. Klusener) A. Terlouw te Bennekom. Benoemd tot geestelijk verzorgster van de Herv. Diaconesseninricnting te Rotterdam: mej. Da. A. M. Broek man, laatstelyk pred. 'e Soerabaja. Bedankt voor Ter Aa (toez.): H. Stolk te Scheveningen. GEREF. KERKEN (art. 31 K.O.). Beroepen te Amsterdam-C.: P. Wulffraat te Barendrecht-Pernis. Examen Aan de sportschool Felix Janssens te Bergen op Zoom slaagde voor de oranje Dand judo de heer L. de Jongh uit Middelburg. Zaterdag slaagde voor het praktisch gedeelte van het examen Landmachi nist A de heer J. C. Heijnsdyk uib Souburg. Aan de landbouwhogeschool te Wa peningen slaagde de heer J. P. Koole uit Middelburg voor het kandidaats examen. DONDERDAG 26 APRIL. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. T.OO KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Water- st. 9-40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11,00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnbouwme- ded. 12.33 wij van het land. 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws, en kath. nws. 13.20 Pianorecital. 13,45 'Hammondorgel- spel. NCRV: 14.00 Kamerork, 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Instr. Trio. 15.40 Gram. 18.00 Bijbellezing. 16.30 Cello en plano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Metropole ork. 18.15 Amus. muz. 18-40 Schaken. 18.45 Leger des Heilskwartler. 19.00 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. pro gramma. 21.45 Gram 22 00 Tljdschrlften- kron. 22.10 Orgelconc 22 40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23 oo Nws. 23.15 Sport- uitsl. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM n. 298 m 1007 kc/s. t.M AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24 00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de hulsvrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11,00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Nederl. muz, 11.45 Boekbespr. 12.00 Zang en piano. 12.25 ln 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.35 Ham mondorgelspel 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nws 13.15 Meded of gram. 13.20 Mil. ork T3 55 Beursbei 14 00 Gevar. muz. 14.45 Cèllo en plano 15 15 Voor de zieken. 16.00 Gram is 15 Vnnrdi 16 30 Lichte muz. 16.45 Voor de ipugd 17 so Verkeersvlieger, een mooi beroep! caus 17 45 Regeringsultz.: Nederlano en de wereld Amerikanen in Nederland Neder landers in Amerika, door mei dr I J van Duliemen. execu tive officer U S "durational foundation in the Netherlands ifi oo Nws. 18.15 Sport- problemen 18 25 Lichte muz. 18.55 Ge sproken brier uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Cabaret 19 30 Middenstands congres Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie. 20.00 Nws 20 05 Bultenl. overz. 15 Omr ork en solist 21 in Voordr. en uz. 21.35 Pianorecital 22.05 Dansmuz. 22.40 Act. 22.50 Sportact 23.00 Nws. 23.15 Act. of gram. 23.25 Het moeilijke kind. caus. 23.45—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA, KRO: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 a Wij stellen U voor b. Televltrlne. c.' Van phonograph tot pick-up. d De ge schiedenis van de tijd, fllmdocumentaire. e Vader, behuwd- en grootvaderspel, f. Epiloog. u -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7