Wijziging pensioenwetten viel bij Kamerleden in goede aarde KA PP IB BELGISCHE KELLNER MAAKTE „DRANKRITJE" DOOR SLUIS Griep EERSTE KAMER KEURDE HET MELKPRIJSBELEID AF KERES KRIJGT VANDAAG TEGEN PANNO KANS VAN ZIJN LEVEN en de BOEVENKAPITEIN 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 24 APRIL 1956 EENSTEMMIGHEID IN TWEEDE KAMER Beperking van voorkeursdagen in de uitverkoopwet De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming haar goedkeuring gehecht aan enige wetsontwerpen tot wijziging van pensioenwetten. Dezq ontwerpen-betroffen wijziging van de pensioen wetten voor de zee- en landmacht 1922, de pensioenwetten voor het personeel der Koninklijke Marinereserve en het Reservepersoneel der Landmacht 1923, de wet Buitengewoon Militair pensioen 19141918 en de wet van 14 januari 1954, voorts wijziging van de wet buitenge woon pensioen 19401945 en van de wet buitengewoon pensioen zee lieden oorlogsslachtoffers. De militaire pensioenwetten heb ben van hun totstandkoming af de pensioengrondslag gebonden aan een minimumbedrag. Dit bedrag is voor andere militairen dan officie ren thans f 1500. Voorgesteld werd onder meer, dit bedrag te brengen op f 2850. In het wetsontwerp tot wijziging van een wet buitenge woon pensioen 1940-'45 was voor gesteld, het wettelijk minimum van de pensioengrondslag met ingang van 1 januari 1954 te verhogen van f 1500 tot f 2350. In het ontwerp tot wjjziging van de wet buitengewoon pensioen zeelie den-oorlogsslachtoffers werden over eenkomstige wijzigingen voorgesteld. Van alle zijden werd instemming met deze wetsontwerpen betuigd. De staatssecretaris van oorlog, de heer Kranenburg, bracht dank aan de Bond van Ned. Militaire Oorlogs slachtoffers, die in het voor-overleg had bijgedragen tot het bereiken van de voorgestelde regelingen. In ant woord op een vraag van de heer Koer sen (kvp) zei hij, dat verhoging der wezenpensioenen nog wordt overwo gen. De verhoging van de vakantie uitkering zal in de pensioengrond slag van het volgend jaar worden op- fenomen. Ook de ministers Van hiel (maatschappelijk werk) en Al- gera (verkeer en waterstaat) toon den zich erkentelijk voor de waarde ring. die de wetsontwerpen hadden ondervonden. Er werd niet gerepli ceerd. Zonder beraadslaging of stemming werd goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot verhoging van de militaire pensioenen met een toeslag in verband met de loonsverhoging per 1 oktober 1954 Uitverkopen De beraadslaging over het wetsont werp betreffende de uitverkopen en opruimingen (uitverkoopwet) werd in Zeeuws bridge-seizoen is Hoewel a.s. zaterdag de bridge club „Zuid-Beveland" nog een Ho- well-wedstrijd houdt, behoort het bridge-seizoen 1955-1956 in Zeeland weer tot het verleden. Alle beslissin- ffen in de bondscompetitie zijn geval- en. Zo werd Hulst I kampioen van de hoofdklasse (viertallen), terwijl ook de titel in de eerste klasse naar Zeeuwsch-Vlaanderen ging. Hier won namelijk'Oostburg I de beslis singswedstrijd tegen Fles n uit Vlis singen met 72-45. De uitslag in de finale van de open paren wedstrijd luidt: 1 de heren Klink-Corveleijn (Fles, Vlissingen) 86% pnt; 2 heren Catsman-Van Veen (Oostburg) 81 pnt; 3 en 4 heren Ran- schaert-Remery (Sas van Gent) en mevr. Maat de heer De Feyter (Luc- tor) beiden 78 pnt; 5 en 6 echtpaar Braak (V.B.C.) en mevr. Dronkers- de heer Heyboer (Middelburg) bei den 72 pnt. De heren Klink en Corveleijn zul len Zeeland vertegenwoordigen in de landelijke finale, die op zondag 13 mei in Amsterdam gespeeld zal worden. In de finales van de parencompeti tie, die in Uti'echt worden gehouden, bezetten de Sas-spelers Al en Cat- toir (eerste klasse) na acht ronden de vierde plaats. Mevr. Franken en de heer Bakker (Luctor), die in de tv/eede klasse uitkomen, staan op de tiende plaats. Junior voetbaluitslagen In de juniorencompetitie van de afdeling Zeeland K.N.V.B. werd het afgelopen weekeinde Clinge B I kam pioen van groep B VLtl door by Hulst B II met 03 te winnen. De uitslagen luiden: Groep A I: Middelburg A ISe- rooskerke A I 2—1; Vlissingen A I— Arncmuidcn A I 3—0; Walcheren A IMeeuwen A I 02. Groep A III: A.Z.V.V. A I—Ter- neuzen* A I 15; Hontenisse A I Cora Boys A I 24. Groep B I: Arnemuiden B IV. C.K. B I 42; Vlissingen B IBeve landers B I 3—5; Walcheren B I— Middelburg B I 1—11; Zeelandia B I OS B I 7—0 Groep B II: R.C.S. B II—Vlissin gen B III 3—3. Groep B IIIGoes B I—Robur B I 9—1; Goes B II—Wemeldinge B I 02; Wolfaartsdijk B IKapelle B I 130; Rillandia B I—Yersoke B I 120. Groep B IV: Nieuwdorp B IS. V.D. B I 100; Patrijzen B IVol harding '32 B I 101. Groep B V: Oostburg B IIBres- kens B I 24. Groep B VI: Renesse B IBurgh B I 31; Zierikzee B IMevo B I 5—0. Groep B VII: Terneuzen B I Corn Boys B I 6—0; Spui B I—Ter- neuzense" Boys B I 32. Groep B VIII: Hulst B II—Clinge B I 03 (Clinge kampioen)Graauw B I—Hulst B I 2—8. de zitting van gistermiddag voortge zet. De staatssecretaris van economi sche zaken, dr. Veldkamp, zette zijn vrijdagmiddag begonnen rede voort. Twijfel was uitgesproken, of de voor keursdagen niet geleidelijk tot het hele publiek zullen worden uitgebreid. Hier sluit de regeling, aldus dr. Veldkamp, inderdaad misbruiken niet uit. Een door de heer Van den Heuvel (ar) gesuggereerde rege ling, waarbij een niet-openbare aankondiging aan vaste klanten zou worden toegestaan, zal naar sprekers mening misbruiken ook niet wegnemen. Zijns inziens zou de wet kunnen wor den uitgebreid met verbod van niet- openbare aankondiging, met een uit zondering voor een periode van zes dagen vóór een normale opruiming. Dit idee viel in goede aarde, zodat de staatssecretaris een nota van wijzi ging kon indienen, waarin de sugges tie was geformuleerd. De aanvaar ding van het wetsontwerp geschiedde hierna zonder hoofdelijke stemming. Tweede Kamer voor produktschap vis De Tweede Kamer heeft gisteren aangenomen het wetsontwerp hou dende instelling van 'n produktschap voor vis en visprodukten. Dit wets ontwerp heeft betrekking op de in stelling van een produktschap voor ondernemingen, waarin de visserij wordt uitgeoefend, vis wordt be- of verwerkt, dan wel de handel in vis of visprodukten wordt uitgeoefend. De regering had nauwe aansluiting gezocht aan een advies van de S.E.R. over dit ontwerp. Na de aanvaarding van dit wetsontwerp werd tevens be sloten tot opheffing van het bedrijf schap voor visserijprodukten. De minister voor P.B.O., de heer De Bruyn, zei in antwoord op vra gen van de heer v. d. Ploeg (kvp) dat hij het aan het beleid van het be stuur van het produktschap wilde overlaten of er behoefte bestaat aan bevoegdheid tot het maken van een verordening op de minimumprijzen. Aan een commissie voor schelpdie ren hebben de betrokkenen, aldus mi nister De Bruyn, geen behoefte. De C.P.N. kreeg de aantekening, dat zij geacht wilde worden, te hebben te gengestemd. Leo Hom leidt landenwedstrijden De Nederlandse scheidsrechter Leo Horn jr. uit Bentveld zal in de maand mei twee internationale ontmoetingen leiden. Hij is uitgenodigd voor de wed strijd SaarlandZwitserland, die 1 mei a.s. in Saarbrücken wordt ge speeld. Op 16 mei fluit hij te Stock holm de wedstrijd ZwedenEngeland. SCHAAPHERDERS KWAMEN IN CONFLICT Politierechter gaf vrolijke zuiderbuur 2 weken! Een vrqlyk tweetal van Belgische nationaliteit „laveerde" op 5 maart per auto door het stedeke Sluis in feestelijke stemming na het genot van allerlei spirutaliën. Een wachtmeester van de rijkspolitie, attent gemaakt op deze „vrolijke mensen", volgde hen per auto en hield de zuiderburen aan. Deze vrolijke heren werden „in kennelijke staat" bevonden en één van hen, de 34-jarige H. J. E. F. B., kellner uit Ostende, die de wagen bestuurde, stond daarom nu terecht voor de politierechter ~t Middelburg. „In mijn gedachten was ik niet dronken", zei de Belg, die een vriendelijk man bleek en kennelijk nog nagenoot van de drankjes, die op 5 maart Waren „verschalkt". Het was niet weinig: 4 glazen oude klare, 1 ver mouth, 2 likeur, 2 'wijn en dan nog wat bierAl bij al leverde het B. twee weken gevangenisstraf en zes maanden ontzegging van de rijbe voegdheid, althans in Nederland, op! De twee Belgen waren met hun wederhelften naar het Sluisse ge trokken om daar de bloemetjes eens buiten te zetten. Men dronk wat, men at lekker en opeen gegeven mo ment „bestegen" de mannen de auto, terwijl de dames maar liever gingen winkelenNadat de wachtmeester op bovengeschetste wöze zijn maat regelen had getroffen, viel het hem op, dat B. zeer onvast liep en dat de vrolijke automobilist „met over slaande tong" sprak. Hij nam de man mee naar de kazerne en sloot hem daar op. Even later voegde B.'s vriend zich ook aan de poort van dit gebouw. Ook hem werd onderdak ver schaft-; de dames hebben de nacht in een hotel geslapen Een bij komende omstandigheid was nog. dat beide heren nogal wat lawyt hebben geschopt in de cel. „Zij waren zéér vervelend", aldus de verbalisant. Verdachte verweerdt zich nog door te zeggen, dat hij minder drank heeft gedronken dan werd opgesomd. De officier van justitie, mr. J. L. An- dreae zei in zijn requisitoir, dat er geen reden was om op dat moment zo maar wat in een auto té gaan rij den. De politierechter, mr. B. S. Sie- perda, vonniste daarop conform. De 21-jarige veehandelaar J. R. uit 's-Heerenhoek was met zijn vriend G. J. N. op 3 maart in zijn auto op stap. Beiden liadden wat gedronken onder weg en 's avonds kwam er ruzie van. Dit had tot gevolg, dat N. met een klomp een ruit van R.'s auto stuk sloeg. Verdachte ontkende stellig, dat hij de ruit heeft vernield; R. heeft het zelf gedaan. Maar de officier was van N.'s schuld overtuigd. Mede gezien het feit, dat verdachte reeds eerder veroordeeld is luidde de eis 2 weken gevangenisstraf onvoorwaardelijk. Het vonnis werd 2 weken voorwaar delijk met 2 jaar proeftijd en een boe te van 75 subs. 15 dagen. R.,. die in deze zaak getuigd had, kon hierna onmiddellijk als verdachte voor de tafel komen. Op de bewuste dag reed hij namelijk zonder in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs. Het was reeds de derde maal. dat hij een dergelijke overtreding beging en binnen vrij korte tijd! R. en N. neb ben op die dag verschillende trajec ten gereden en verdachte zei nu, dat hrj slechts eenmaal aan het stuur heeft gezeten. Maar uit getuigenver klaringen was het tegengestelde ge bleken. De officier merkte op, dat R. rustig doorreed, terwijl hij ae dag vaarding voor zijn vorige overtreding al in zijn zak had. Voor deze recidive achtte hij slechts gevangenisstraf op zijn plaats: 2 weken onvoorwaarde lijk. hetgeen ook het vonnis werd. Hoewel Zeeland weinig schaapher ders telt is het onlangs toch voorge komen, dat twee Schouwenaren, die dit eerzame beroep uitoefenen, ruzie kregen! Dat gebeurde op 7 maart aan de Schouwse dyk, waar J. R. uit Zierikzee met zijn kudde weidde, toen zijn collega M. juist naderde. Er ont stond een woordenwisseling over het territoir, waarop beiden recht had den. Toen is R. tot handtastelijkhe den overgegaan. „Hij zat me dwars", zei R., die nu terechtstond. Maar verdachte ontkende, dat zijn optreden opzettelijk geweest was. Volgens de tenlastelegging heeft hij M. met een stok geslagen. ,.Het was afweer", zei R. en hrj liep tegen de stok aan, een dood stokie, dat ik voor de lammeren gebruikte". M. ge tuigde daarop, dat hij wel was gesla gen met het gevolg, dat hij bloed op gegeven had. R. werd kwaad, omdat M. gezegd had, dat hjj (R.) van de dijk af moest, daar dit zijn gebied was. De tweede getuige was een bus chauffeur, die vanuit zijn voertuig alles had gezien en verklaarde, dat R. wel degelijk had geslagen. De of ficier vond de mishandeling dan ook bewezen en vorderde 25 subs. 5 da gen. Het vonnis luidde conform. knapl U op p C in een ommezien. OUCt - KERKNIEUWS Vervroegd emeritaat De nestor der Rotterdamse gere formeerde predikanten ds. M. van Wijk heeft wegens gezondheidsrede nen vervroegd emeritaat aange vraagd. Ds. van Wijk die 15 mei 1898 geboren werd. was predikant in Oost burg vanaf 6 juni 1926 tot 2 februari 1930, waarna hij naar Bolnes ver trok om op 7 september 1932 zyn in trede in Rotterdam te doen. Ds. Van Wijk is reeds geruime tijd door ziek te verhinderd zijn ambtswerk uit te voeren. Motie met 32 tegen 11 stemmen aangenomen (Van onze parlementaire redacteur). Minister Mansholt smaakte dins dagmiddag in de Eerste Kamer het genoegen dat de leden zijn begroting voor 1956 met 42 tegen twee commu nistische stemmen aannamen. Dit ple zier werd echter vergald doordat de Kamer met 32 tegen 11 stemmen een motie aannam van de heer Mertens (KVP), die medeondertekend was door de heren Rip (AR), Kolff (CH), Louwes (VVD) en die een afkeuring inhield van zyn melkprijsbeleid. Te gen stemden alleen de fractie van de P.v.d.A. Deze motie luidde. „De Ka mer, overwegende dat de voor 1955 en 1956 door de regering vastgestelde garantieprijzen voor melk onvoldoen de rekening houdt met de kostprijzen in verschillende gebieden en dat deze garantieprys voor grote groepen van veehouders, speciaal in zandgebieden en daarmee gelijk te stellen streken, onvoldoende is en geen redelijke be- Grootscheepse poging van Bronstein tot aansluiting (Van onze schaakredacteur) Alhoewel de partij BronsteinGeiler tijdens de 15e ronde van het kandida tentoernooi in het Minerva-paviljoen te Amsterdam werd afgebroken, is de uitslag zo goed als zeker in het voor deel van Bronstein. De kleine Rus trok in tijdnood aan het langste eind. Hiermee is Geiler uit de kopgroep te ruggevallen, hetgeen wij reeds hebben voorspeld. Keres speelde tegen Smys- lov de verwachtte voorzichtige par tij én kon geen voldoende voordeel behalen; na 19 zetten besloten beiden tot remise. Het is duidelijk, dat vooral de par tijen tegen de zwakkere niet-Russen de Russen gelegenheid tot voorsprong zullen geven. Daar Smyslov vanavond (woensdag) zijn landgenoot Bronstein ontmoet en Keres met zwart Panno General Motors moet prijzen verlagen Volgens Amerikaanse Senaatscommissie De General Motors Corporation, die behalve auto's een grote verscheiden heid van machines en apparaten ver vaardigt, maakt volgens een Ameri kaanse senaatscommissie uitzonderlijk hoge winsten en dient daarom haar verkoopsprijzen te verlagen. In een door deze commissie uitge bracht rapport wordt opgemerkt, dat in 1955 de winst der Genei-al Motors Corporation na aftrek van belastingen 31 procent bedroeg van het kapitaal dat in het. bedrijf was geïnvesteerd. Ter vergelijking voert de commissie aan, dat de Amerikaanse industriële óndernemingen gemiddeld een winst van 12 procent op haar geïnvesteerd kapitaal maken. In het rapport, dat is samengesteld onder leiding van de democratische se nator Joseph O'Mahoney, wordt er op aangedrongen, dat de maatschappij de banden met de General Motors' Accep tance Corporation, een dochtermaat schappij, die zich met de verstrekking van financieringskredieten bezig houdt, verbreekt, teneinde betere concurrentie mogelijk te maken. Gouverneur Struycken in Nederland aangekomen Het vliegtuig waarmede gouverneur Struycken maandag naar nederland is vertrokken, is dinsdag op Schiphol aangekomen. Welingelichte kringen te Willemstad beschouwen de reis van de gouverneur als een uiting van zijn behoefte, om deel te nemen aan een discussie, die te Willemstad behoort te worden ge voerd, doch in Den Haag wordt ge houden. Deze zegslieden beschouwen het gerezen verschil van mening als een Antilliaanse zaak, waarbij ten onrechte de positie van de gouverneur in het geding is gebracht. Volgens hen is in het nuidige stadium van vor ming van het rijksdeel de Nederland se Antillen, het begrip „autonomie" discussiabel. (Argentinië) krijgt Keres hiermee een kleine kans uit te lopen. Er is een reden temeer voor hem om hiertoe een poging te doen, daar immers ook Gel- Ier en Spassky tegen elkaar spelen en deze twee wildebrassen zullen niet snel tot remise komen. De eerste ontmoeting werd door Gelier gewonnen. Zou Keres dus vanavond geen winst behalen, dan wordt hij waarschijnlijk door Gei ler of Spassky tot op een halve punt benaderd, en beiden hebben dan een vrij „gemakkelijk" programma, namelijk nog slechts een Rus onder de drie tegenstanders. Keres zal dus wel zijn uiterste best doen, daar zijn uitloopkansen na van avond veel geringer zijn. De eerste partij tegen Panno heeft Keres ge wonnen. De partijen Filip tegen Panno, Spassky tegen Szabo en Pilnik tegen Petrosian werden allen afgebroken. Spassky heeft goede winstkansen, ter wijl Panno en Pilnik iets beter staan. De stand na de 15e ronde: 1. en 2. Smyslóv en Keres 9 pnt.3. Gelier 8% pnt. en 1 afgebroken partij4., 5. en 6. Bronstein, Petrosian en Spassky 7% pnt en 1 afgebroken partij7. Szabo 6% pnt. en 1 afgebroken partij8. Fi- Panno 5% pnt. en 1 afgebroken par tij; 10. Pilnik 4 pnt. en 1 afgebroken lip 6 pnt. en 1 afgebroken partij; 9. partij. staansmogelijkheid biedt, nodigt de regering uit de garantieprys te her zien en. te wijzigen in de geest van het Landbouwschap, neergelegd in de brief van het Landbouwschap aan de minister van 22 maart j.L" De suggestie van het Landbouw schap hield in handhaving van de prijs voor de zandgebieden op 24,9 cent, thans 24,1 cent per kg melk. De minister is aan deze motie niet ge bonden. Hij kan met andere woorden de uitvoering van het voorstel van de Eerste Kamer tot her ziening van de garantieprijs van de melk voor de zandgebieden af wijzen. Aangenomen mag worden, dat de minister de motie voorlopig naast zich zal neerleggen en het resultaat van de verdere besprekingen met het Landbouwschap zal afwachten. Geen tandheelkundige bevoegdheid voor technici. De regering acht het verlenen van al dan niet beperkte bevoegdheden op tandheelkundig terrein aan tandtech- nici in strijd met het belang van de volksgezondheid. Dit blijkt uit de memorie van ant woord op het voorlopig verslag van de vaste commissie voor sociale zaken en volksgezondheid uit de Tweede Ka mer inzake het wetsontwerp „aanvul lende bepalingen tot het verlenen van de bevoegdheid van tandheelkundige". De ministers van volksgezondheid en justitie vestigen er echter de aandacht op, dat er in ons land een „algemeen probleem der tandtechnici" niet be staat. De bevoegdheden van tandart sen en tandtechnici zijn duidelijk af gebakend. Het werken in de mond van de patiënt, inclusief het nemen van een afdruk voor de vervaardiging van een prothese behoort tot de uitsluitende bevoegdheid van de tandartsen. Tand technici doen niet anders dan het ver vaardigen van kunstgebitten en an dere werkstukken in opdracht van de tandarts. De tandheelkundige voorziening in Nederland vormt thans onderwerp van studie van een commissie van de ge zondheidsraad. - In dit verband wordt thans ook het probleem der tandheel kundige hulpkrachten bij de school- tandverzorging bestudeerd. Sportdag voor Zeeuwse Landbouw Jongeren Op zaterdag 26 mei houdt de streek West-Zeeuwsch-Vlaanderen van de Landbouw Jongeren Gemeenschap 'n sportdag op de gemeentelijke sport velden van Oostourg. In een halve competitie zullen voetbal- en korfbal- wedstrijden worden gespeeld. Verder kan men deelnemen aan atletiekwed strijden. Bij voldoende deelname zul len ook handbalwedstrijden worden gehouden. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Lusteloze markt op lager niveau 2 april 24 april Nederland 1955 (3%) 95 Nederland 1951 (3%) 99% 99% Nederland 1947 (3%) 3 97% 973,4 Nederland 1937 3 933,4 93% Dollarlening 1947 3 96% 96% Investeringscertificaten 3 97% 97% Nederland 1962-64 3 9734 97% Nederland N.W.S. 2% 773,4 77% Ned. Indlë 1937 A 3 94% 943% Grootboek 1946 3 93% Nat. Handelsbank 148 147% Ned. Handelmij 223% 223% A.K.U. 317% 313% Bergh's en Jurgens 303 303 Calvé-Delft 317 318 Kon. Ned. Hoogovens 330 330 Unilever 383% 383% Ned. Kabelfabriek 334 334 Philips 325% 327% Wilton-Feij enoor d 303e.s. Billiton 360% Kon. Petroleum Mij. 762% 752% Amsterdam Rubber 115% 113% Holland Amerika Lijn 201% 200% Kon. Paketvaart 193 196 Rotterdamse Lloyd 193 189% Ned. Scheepvaart Unie 203% 202% Stv. Mij. Nederland 208% 207 H.V.A. 133% 132% Deli Mij. 163% 157% Bank v. Ned. Gem. 4% 103% 1023,4 Bank v. Ned. Gem. 0-5-10 Van Berkels Patent 127 127 Centrale Suiker 215 213 Kon. Mij. De Schelde N.B 222% 223 Baltimore-Ohio 49% 49% Missouri K.T. 14% 14 New York Central 42% 43% Pennsylvania 26% 26% Anaconda 78 77% Bethlehem Steel 162% 1623,4 General Motoi's 45% 44% HOOG EN LAAG WATER U.+N.A.P. U.+N.A.P. U.—N.A.P. U.—N.A.P. 26 april. Vlissingen 2.36 2.22 15.02 2.27 9.10 2.25 21.16 2.15 Terneuzen 3.07 2.36 15.30 2.41 9.41 2.36 21.47 -2.26 Hansweert 3.45 2.43 16.18 2.52 10.15 2.55 22.24 2.45 Zierikzee 4.11 1.36 16.40 1.46 9.38 1.83 21.46 1.67 Wemeldinge 4.25 1.63 16.51 1.74 9.58 2.11 22.15 1.93 l. De goede sleepboot Kraak lag in de haven van Lutje wier. „Gaan jullie maar een uurtje passagieren, jongs", zei Kappie tegen zijn be manning. Daar hadden de Maat, de Meester en Okki wel oren naar en een minuutje later stapten zij de wal' op. „Ik ga eerst maar even een nieuwe scheerspiegel kopen", zei de Meester, „want de mijne heb ik van ochtend gebroken. „Heb je een spiegel ge broken?" riep de Maat ver schrikt, „weet je wel, dat zoiets een slecht voorteken is? Dat betekent ongeluk!" „Pas op. ome Tjeerd, an ders krijg je meteen al een ongeluk!" riep Okki. terwijl hij de Maat voor een langs- razende auto opzij trok. Maar, vreemd genoeg, was de Maat hier helemaal niet dankbaar voor. „O, o." wat heb je nu ge daan?!" jammerde hij. „Nu krijgen lende!" „Wat nou?" vroeg Okki verbaasd, „ik zorg ervoor, dat een auto geen gehakt van je maakt en nu maak je nog heibel!" VAST el- „Maar je hebt me onder een laddè» doorgetrok ken". riep de Maat, „en dat betekent „ok al onge luk! Eerst een gebroken spiegel, nu een ladder.... dat wordt allemaal ellende en...." Hij brak at en wees oevencl naai een /.warte kat, die hun weg kruiste. „Nog een slecht voorteken", fluisterde hij hees. „Het derde! O, o, wat een ellende en narigheid staat ons te wachten!" Intern. Nickel 92% 92% Kennecott 133% 132% Republic Steel 49% 48% U.S. Steel 62% 63% North American Cy. Midcontinental Shell Union 78% 77% Tide Water 45 45*,i PREMXELENINGEN Amsterdam 119 119 Breda 1954 104% 104% Eindhoven 1954 103 103% Enschede 1954 106% 106% 's-Gravenhage 1052 I 127 1 124 's-Gravenhage 1952 H 127 128% Rotterdam 1952 I 124% 124% Rotterdam 1952 H 124% 124% Utrecht 1952 119 118 ANP-CBS BEURSINDICES. 20/ 23/4 24/4 Intern. Concerns 294.58 295.90 294.91 Industrie 172.83 173.18 172.91 Scheepvaart 168.94 169.12 168.56 Banken 150.95 150.79 150.62 Ind. fondsen 144.97 143.52 141.70 Algemeen 224.37 225.37 224.06 Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Amsterdam, 24 april. Londen 10.65%—10.6614.. New York 3.82%— 3.82%. Montreal 3.84^—3.84^ .Parijs 1.0817%—1.0827%. Brussel 7.62%— 7.6314. Frankfurt 90.78 166 90.83. Zürich 86.84%—86.89%. Zü- rich (vr. francs) 89.29%—89.34%* Stockholm 73.18%—73.23%. Kopen hagen 54.95%55.00%. Oslo 53.26— 53.31. Milaan 60.73%—60.78%. Argen tijnse verrekeningsdollar 3.79%— 3.80%. Japanse verrekeningsdollar 3.76%—3.77%. Turkse verreke ningsdollar 3.79%—3.80 nom. V\**'WWV\MVWi\<VWVVWW De Amsterdamse Effectenbeurs heeft dinsdag een uitermate lusteloos verloop gehad. Gezien de onregelmatige stem ming in Wallstreet voelde zowel publiek als beroepshandel er weinig voor tot transacties over te gaan en de activiteit bleef dan ook beperkt. Bij de internatio nale soorten noteerde Kon. Olie gevoelig lager, namelijk circa 752 tegen maandag 763. Unilever Icon zich nog het beste hand haven op 383% en AKU moest opnieuw enig terrein prijsgeven. Het rayonbedrijf sloot op 314 (317%). Philips lag ook be trekkelijk gunstig in de markt. Gisteren is het dividend betaalbaar gesteld, zodat zowel de oude als de nieuwe aandelen exd respectievelijk 8 en 2 procent no teerden. Het onderscheid tussen de oude en de nieuwe aandelen ïs hiermee komen te vervallen. Slot 327 tegen maandag 335%. Ook op de andere afdelingen viel bitter weinig te beleven. De scheepvaart sector sloot over het algemeen Iets lager met uitzondering van K.P.M., die wegens incidentele vraag twee punten verbeterde. Bij de cultures moest Verenigde Deli een openingsverlies incasseren van vijf pun ten. Voor dit papier volgde later geen herstel. Amsterdam Rubber en HVA cir ca twee lager. De stemming op de staats- fondsmarkt blijft aarzelend. De nieuwe lening 1956 heeft haar niveau nog steeds niet gevonden en daalde gistermiddag van 97fü tot 97%. De andere soorten onver anderd of een fractie luier. Prolongatie 3 pet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 4