imn HjiÊbp Bouw van landarbeiderswoningen nodig voor agrarisch Zeeland ZEEHELDEN HOOFDFIGUREN IN AANTREKKELIJKE KOOPACTIE Zeeuwse Almanak ZWEEDSE KUSTVAARDER IN WESTERSCHELDE GEZONKEN Chefarine .4 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 25 APRIL 1956 „ONDERNEMERS" DIENEN OFFER TE BRENGEN Bouwbureau v. d. Landbouw bezig met bestudering van deze aangelegenheid De trek van het platteland naar de industrie in de steden en de daardoor ook in Zeeland ontstane dreiging: der ontvolking: van dit platteland heeft verschillende oorzaken. Eén daarvan is het gemis aan voldoende en be hoorlijke woningen voor de landarbeiders. Om het wegtrekken van onont beerlijke arbeidskrachten tegen te gaan is het dus nodig, dat dit probleem wordt opgelost. Daartoe ligt slechts één weg open: het bouwen van land arbeiderswoningen. De Z.L.M. heeft nu de eerste stap op deze weg gedaan. Het dagelijks bestuur gaf namelijk opdracht aan het Bouwbureau van de Landbouw in Zeeland om een studie van deze aangelegenheid te maken. Daarmee is men nu druk bezig en het is de bedoeling, dat dit vraagstuk aan de orde zal komen op de vergadering van de kringen der Z.L.M. De lieer H. Nienhuis, directeur van genoemd bouwbureau, zal daarbij ter toe lichting aanwezig zyn, zo vertelde deze ons tijdens een onderhoud. Dit vraagstuk doet zich voor in al le z.g. randprovincies van Nederland, zoals ook Groningen en Friesland. Maar in Groningen is men op dit ge bied al ver gevorderd, daar zijn reeds vele nieuwe landarbeiderswoningen verrezen. De Friezen zijn er volop mee bezig, maar wat Zeeland betreft is dit alles nog in een stadium van voorbereiding. „Wü hadden daarmee reeds eerder aan de gang moeten gaan", verzucht de heer Nienhuis, „want er zijn al veel landarbeiders weggetrokken, die bij aanwezigheid van goede woningen in hun provincie waren gebleven". Het staat, vast, dat er in Zeeland een tekort is aan woningen voor landarbeiders. Het staat ook vast dat vele huizen, waarin landarbei ders verblijven, absoluut onvol doende zijn. De directeur van het Bouwbureau van de Landbouw kent uit zijn praktnk diverse voor beelden van landarbeidersgezinnen die verblijven in huizen, waaraan men deze naam eigenlijk niet meer mag geven. „Van die krotten zyn er nog heel wat", zegt htf, „het zjjn onhoudbare toestanden en het is geen wonder, dat de mensen dan weggetrekken". De heer Nienhuis vindt, dat de nood zaak voor agrarisch Zeeland om land- arbeiderswoningen te bouwen op zo kort mogelijke termen onder de aan dacht moet worden gebracht. Maar de „ondernemers" in de agrarische sector, i.e. de boeren, zullen een offer moeten brengen. Zij zijn het, die het initiatief tot de stichting van deze woningen moeten nemen. Zij zullen zich investeringen moeten getroosten om personeel te behouden. „De indu strie bouwt toch ook woningen voor haar werknemers!", aldus de heer Nienhuis. De directeur van het bouwbureau wyst op het voorbeeld van de Gro- Advertentie) Voorkom en blus die znurbrand op de maag. Het Rennies. Wacht niet tot Uw maag door over tollig maagzuur „opstandig" wordt. Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies voor U in drie verpakkingen: klein - groter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en practisch om bij U te steken! Rennies helpen iedereen altijd direct enzij zijn nog smakelijk ook. nlngse boeren, die elkaar hebben ge vonden en samen woningen voor hun arbeiders bouwen. Een aantal boeren bijv. 20 verenigde zich en liet twintig woningen bouwen voor geza menlijke rekening. Mede omdat de fiermanente aanwezigheid van de andarbeiders niet meer op alle be drijven een grote noodzaak is, wer den deze huizen in de dorpskommen opgetrokken, in blokjes van 2 of 4 tegelijk. Naast het voordeel, dat de ze bouw uiteraard wat goedkoper is, brengt dit voor de bewoners mee, dat hun in de bewoonde kernen meer comfort kan worden geboden. Deze Groningse boeren sloten met elkaar een overeenkomst, die op schrift werd vastgelegd. Een mooi voorbeeld van samenwerking zon der dat men er direct een stich ting of vereniging van maakt/! Een belangrijke bijzonderheid is nu, dat geen enkele deelhebber één woning bezit. Allen bezitten de huizen tezamen. Het voordeel hiervan is, dat. als een arbeider uit één van deze woningen die zijn ontslag neemt om bij een an dere ook deelhebbende boer te gaan werken, niet behoeft te verhuizen! Overigens is dit maar een voorbeeld, dat missehien ech ter in Zeeland nagevolgd zou kun nen worden. r zijn verschi gelijkheden bij de bouw van landar beiderswoningen. Daar de bouw met volle premie van het rijk slechts toe gestaan is bij zelfbewoning kan men deze mogelijkheid wel uitschakelen. Ook de bouw met herbouwplichten is te verwaarlozen. Behalve het bouwen geheel voor eigen rekening blijft dus over bouw met halve premie. Voor zover dit thans te bezien valt is er wel kans om op deze manier een aantal woningen te bouwen, wan neer voldaan wordt aan de eisen, die de nieuwe bouwregelingen stellen. Maar ook dan blijft het voor de boer een offer. Want - zoals de heer Nienhuis het zegt „Er blijft in een dergelijke woning een onrenda bele top, die slechts ten dele door de premie wordt weggenomen". Het onderhavige probleem „speelt" voor geheel Zeeland, waarbij uiter aard factoren als de grootte der be drijven belangrijk zijn. De kosten zün bij voorbaat moeilijk concreet aan te geven. In Groningen bouwde men wo ningen van f 19.000 per stuk, maar ook van 13.000. In 1953 maakte het Zeeuwse Bouwbureau van de Land bouw reeds ontwerpen voor Landar beiderswoningen. Het heeft er ook een aantal gebouwd maar hoofdza kelijk met herbouwplichten. De heer Nienhuis die thans over tal van verschillende ontwerpen beschikt schat, dat de kosten per woning voor Zeeland tussen de f 12.000 en de 16.000 zullen komen. In het Bouwbureau van de Land bouw een coöperatie, die uitgaat van de agrarische organisaties beschikken de betrokkenen over een apparaat, dat bij de oplossing van dit probleem de nodige diensten kan verschaffen. De resultaten van het streeksgewijze overleg in de Z.L.M. zal straks ieren of men de geboden kansen zal grijpen. Tijdens de dinsdaamiddag gehouden receptie van de coöp. boerenleenbank, te Yerseke, ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan, gaf ook het ge meentebestuur van zijn belangstelling blijk. Burgemeester A. C. Willemsen wenste het bestuur van de jubileren de bank geluk in de persoon van de voorzitterde heer J. Schipper. (Foto P.Z.C.) Middelburgse bedrijfsleider moei 2500 boete betalen. Vonnis in „dragline-affaire" De politierechter te Middelburg heeft dinsdag schriftelijk vonnis ge wezen in de z.g. „dragline-affaire". Daarbij is de 23-jarige I. L. K. uit Middelburg, bedrijfsleider van een on derneming. die zicli bezighoudt met het revideren van draglines, veroor deeld tot een boete van 2.500 subs. 5 maanden onvoorwaardelijk. De offi cier van justitie had een boete van 3.000 subs. 6 maanden geëist. Zoals gemeld, werd K. ten laste ge legd, dat hij voor de revisie van en kele draglines te hoge prijzen heeft berekend. De benadeelden waren een aannemer uit Roosendual en een be drijf uit Dordrecht. De zaak werd voor het eerst behandeld op 29 no vember van het vorig jaar. Zij was aan 't rollen gekomen, toen een voor malige werknemer van K.'s bedrijf bij de politie aangifte deed. Vorig jaar kwam de behandeling niet tot een einde, omdat ter zitting nieuw feitenmateriaal werd aange voerd, dat eerst onderzocht moest worden. Nadat de zaak opnieuw in de instructie was gegaan, volgde 24 april j.l. de tweede behandeling. Toen liet de officier enkele punten van de tenlastelegging die niet minder dan anderhalve meter lang was vallen. Op andere punten was er vol gens hem wel sprake van het te hoog opdrijven der prijzen. Aanbesteding te Ouwerkerk Donderdag 19 april 1956 werd te Ouwerkerk gehouden de aanbeste ding der rioolwaterzuiveringsinstal latie. Ingeschreven werd als volgt Aannemersbedrijf „Hollandia" ti Eindhoven 73.634; Fa. Verstelle en Verhage te Vlissingen 64.000; Fa', van Oosterhout-Mol te Breda 63.300; Bouwbedrijf P. de Raat te St. Philips- land 61.840; Fa. S. W. Wandel te Nieuwerkerk ƒ58.967.50; Aannemers bedrijf H. Stouten te Brouwershaven 59.000. De gunning is aangehouden. ONDERDEEL VLISSINGSE ZOMERSHOW De Vlissingse middenstand heeft als onderdeel van de Vlissingse zomer- show voor de periode van 16 juni tot en met 12 juli een aantrekkelijke koop actie ontworpen. De koopactie van het vorig jaar heeft niet aan het doel be antwoord. Gelukkig heeft men van die gang van zaken geleerd en komt thans uit de bus met een ontwerp voor een actie, die sprekender, prettiger en didactischer is en daarom waar schijnlijk ook een beter effect zal sor teren. Vlissingen heeft in de loop der ge schiedenis een stevig steentje bijge dragen in Neerlands roem le water. Er zijn zeehelden geboren en getogen en er leven er nóg. Deze mensen nu, die geschiedenis maakten en nog ma ken, zullen het onderwerp zijn van de koopactie. De bij de actie aangesloten winkel bedrijven naar verwachting een goede 150 verstrekken hun klanten voor iedere bestede gulden een zakje, waarop aan de binnenzijde het portret van één onzer zeehelden staat afge beeld; er zijn tien verschillende af beeldingen, die een serie vormen. Van iedere zeeheld zijn enkele tientallen afbeeldingen afgedrukt in een afwij kende kleur. De taak van de mededingers naai een geldprijs is nu een volledige serie RAAD SINT MAARTENSDIJK- De heer Meloen met eervol ontslag per 1 augustus De heer Benou volgt hem op als gemeente-secretaris Dc gemeenteraad van Sint Maar tensdijk vergaderde, dinsdag onder voorzitterschap van burgemeester D. C. Bouwense. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd werd aan de gemeente-secretaris, de heer J. E. B. Meloen, per 1 augustus eervol ontslag verleend. De raad be noemde de heer Th. C. Benou, eerste ambtenaar ter secretarie en gemeen te-ontvanger, tot opvolger van de heer Meloen, eveneens per 1 augus tus. Tot eerste ambtenaar ter secre tarie en gemeente-ontvanger werd benoemd de heer M. G. Meerman, thans tweede ambtenaar. De heer Van Dijke, derde ambtenaar, zal nu door B. en W. aangesteld worden als tweede ambtenaar. Aan de heer C. Meloen werd eveneens eervol ontslag verleend als ambtenaar van de bur gerlijke stand; zijn plaats zal tevens ingenomen worden door de heer Be- VAN TOT AUTOMATISERING Van dinsdag 8 mei a.s. af zal het automatische telefoonnet in West- Zeeuwsch-Vlaanderen zijn „opmars" beginnen. Op die dag zullen namelijk des middags om 1 uur de automati sche telefooncentrales in Breskens, Sehoondijke en IJzendijke in dienst gesteld worden. Welke verbetering aeze automatisering inhoudt, behoeft geen betoog. MUZIEK EN PAPIER Op 2 juni a.s. wordt in Dreischor een muziekfestival gehouden. Aan een dergelijk evenement zijn altijd kosten verbonden, en ter bestrijding daarvan zal het harmoniegëzelschap „Crescendo" uit deze gemeente van daag (woensdag) een rondgang door het dorp maken. Als beloning voor hun optreden vragen de muzikanten alleen maar een grote hoeveelheid oud papier, dat tegelijkertijd inge zameld zal worden. Het ligt voorts in de bedoeling om deze papieracties enkele malen te organiseren. Ook OVERBOORD ER MEE! In Vlissingen wonen twee families. Dat wil zeggen: de ene woont er met terdaad en de andere „kiest er domi cilie", want zij is varende. Beide fa milies zyn dik bevriend en beide heb ben een zoontje, deze zyn respectie velijk vier en zes jaar. Wim 't zoontje van de „land"- lieden is niet meer te houden, wanneer de boot van Henk in de ha ven is en wil er dan altijd onmiddel lijk heen. Hetgeen ook meestal ge schiedt. Maar er zijn uitzonderingen. Toen het scheepje dezer dagen weer in de Vlissingse wateren lag, mocht Wim er niet naar toe. want", zo vertélde moeder hem, „Henk heeft de rode hond". Maar Wim, die van ziekten en haar vreemde benamingen geen kaas gegeten had en kennelijk met felge kleurde honden weinig op had, zag de zaak niet zo duister in: ,Jfou, dan gooi ik dat beest toch over boord!" geldelijke steun van de bevolking zal door de vereniging op hoge prijs ge steld worden. OMRIJDEN EXIT De weggebruikers, die dagelijks in Westdorpe him zaken moeten af handelen, hebben weer een grote zorg minder. De onderhoudsiverk- zaamheden in de kom van de ge meente z\jn namelijk geëindigd. Het verkeer hoeft dus niet meer de grote omweg te maken langs de weg door de Platte Kille. OUDSTE INWOONSTER Mevrouw E. Duininck-van Dale te 's-Heer-Arendskerke vierde temidden van haar familieleden haar 95e ver jaardag. Onder de talrijke bezoekers, die de nog krasse jarige kwamen ge lukwensen, bevonden zich burgemees ter D. M. Vermet en diens echtgeno te. In de avonduren bracht het mu ziekgezelschap „Excelsior" een muzi kale hulde. Mevrouw Duininck is mo menteel de oudste inwoonster van 's-Heer-Arendskerke. VOOR DE OUDJES De ouden van dagen, die het tehuis „Rozenoord" in Sluis bewonen, heb ben het wat ontspanning betreft, nog lang zo slecht niet. Deze maal was het de christelijke zangvereniging „De heer is onze Banier" uit Sluis, die onder leiding van de directeur de heer P. J. Lensen, de bejaarde in woners kwam verrassen met een keurig verzorgde uitvoering. De zang nummers, afgewisseld met enkele aardige schetsjes, werden dan ook uitermate op prijs gesteld. Aan het slot van deze geslaagde uitvoering dankten de heer I. Brakman namens de bewoners, en de directeur, de heer J. P. J. Wage, de uitvoerenden voor het gebodene. (Slot van pag. 1) men. En toen, ongeveer vlak voor de haven van Hoedekenskerke, gebeur de het. De „Kare" liep over de an kerketting van de „Dongedijk" er schoof daarna langszij van dit schip. We moeten nog iets geraakt hebben en daarna maakte ons schip onmid dellijk slagzij naar stuurboord. Ik zei nog tegen de kapitein: „We zinken". Toen sprong ik aan stuurboord in zee en zwom wat ik kon om uit de zuiging van het zinkende schip te komen." De kapitein zag hij nog van de brug springen. Van de „Dongedijk'werd een lijn uitgeworpen, die loods Boel kon grijpen. In zijn nabijheid zwom ae jeugdige Duitse kok Otto Nagel, die hij ook een eind van de lijn toewierp. Inmiddels waren er twee sloepen van de „Dongedijk" uitgezet, waarvan er een de Duitse knaap oppikte. De loods was zo verward in de touwen, dat hij pas kon worden ?ered, toen de „Prins Willem I" 2 huln was gekomen. Nieuwe boot Otto Nagel, die nog maar 16 maan den op zee was en aan boord van de „Kare" kwam, toen dit schip nieuw van de werf kwam, lag met zijn zwarte krullekop wat verlegen onder de witte lakens vandaan te kijken. Hij wist zich niet veel meer te her inneren, want het was alles zo vlug gegaan. Hij was beneden in de eet zaal. toen de schok kwam, rende naar boven, greep evenals de an deren eén zwemvest en dook het water in. Hoe lang hij in ,het water had gelegen, wist hij niet precies. Van de twaalf opvarenden hadden acht de Zweedse en vier de Duitse nationaliteit. Op de noodseinen van de „Donge dijk" zün uit Temcuzen de sleepboten „John P. Best" en „Holland" uitge varen om drenkelingen te zoeken; vertier voeren uit Antwerpen sleep boten ter assistentie uit en vertrok ken van de vliegbasis Valkenburg by onderhoudsprodukten geven DIEPGLANS aan uw auto, motor, scooter of fiets Katwijk twee helikopters van de M. L.D. Öok een marinevaartuig heeft naar drenkelingen gezocht. liet zoe ken naar de vermiste kapitein werd 's middags nog voortgezet door een marine-helikopter onder bevel van de luitenant-ter-zee vlieger tweede klas (o.c.) C. J. C. Hamilton, maar bleef zonder resultaat. De „Dongedyk" en de „Brazilian Reefer" zijn niet schip breukelingen aan boord naar Antwer pen gevaren. De „Dongedijk" was licht beschadigd. Andere lezing De Zweedse zeeman ke Sjoren, van de „Kare", die in Antwerpen gearriveerd is aan boord van het Deense schip ..Brazilian Reefer", vertelde dat zijn schip te ongeveer half acht geramd is aan stuur boord, toen het in een dichte mist voer. Sjoren, die bijna geen kleren aan het lijf had en zich een deken had omgeslagen om warm te blijven, zei dat de opvarenden van de „Kare" over boord sprongen in de kleren, die zij op het moment van de botsing droegen, en dat zij al hun bezittingen aan Doord achterlieten. Reddings boeien waren uitgeworpen en de schepelingen lagen ongeveer drie kwartier in het water. Intussen was het Zweedse schip „Heilo" gearriveerd. De boten wer den gestreken en vijf overlevenden werden opgepikt door de „Heilo", maar later overgezet op de „Brazi lian Reefer", die hen naar Antwer pen bracht. Na hun aankomst te Antwerpen werden de overlevenden naar het Zweedse zeemanshuis gestuurd. Een was gewond aan beide voeten en werd overgebracht naar het Stuyvenberg-ziekenhuis in Antwer pen. De jonge Duitser Mandred NMaeh- nert vertelde, dat kapitein Welander vermoedelijk verdronken was. Sa men waren zij overboord gesprongen en in eikaars buurt blyven zwem men. Op zeker ogenblik zag Maeh- nert de kapitein, die aan het hoofd gewond was, niet meer. Bevordering De heer F. J. van Daalen, tech nische ambtenaar van de rflkswater- staat, is per 1 juni bevorderd tot technisch ambtenaar le klas.. De heer Van Daalen is o.a. werk zaam geweest bij de dienst Droog making Walcheren en de dienst Droogmaking Zeeland. Hö is te Sluis geboren, 4-voudige combinatie inderdaad vul beter! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en. doen wonderen I Elk der vier bestanddelen van Chefarine „4" is op zich zeil al wereldberoemd. Maar de combinatie in één iablei werkt ioch nóg beter dan kon worden verwacht. Deze 4 middelen in één tablet doen wonderen en helpen ook dan wanneer andere middelen falen. u bij elkaar te krijgen en deze op te plakken op een opplakvel. Op zo'n vel moeten dan negen plaatjes in de ge wone kleur worden geplakt en één in de afwijkende. Tevens moet men dan in enkele korte bewoordingen een levensbeschrijving van de betrokken held (in de afwijkende kleur) geven. Dit opplakvel plus levensbeschrijving levert men in op het V.V.V.-bureau. Een jury, die is samengesteld uit bui tenstaanders, zal dan beoordelen, wel ke inzenders voor een prijs in aan merking komen. Voor deze actie is een groot aantal prijzen beschikbaar van respectievelijk 1000, 500. 300, 200, 100, f 50 en f 25. Wie dus in het bezit is van een volledige serie, waarin één afbeelding in afwijkende kleur, dingt mee naar een prijs. RUIL-ELEMENT Dit systeem zal vooral voor de jeugd een zekere aantrekkings kracht hebben, omdat het ruilen van afbeeldingen dubbele no dig zal zijn om één of meer series te krijgen. Men wil ook trachten het onderwijs in zoverre te interes seren, dat op de scholen een en an der over, de afgebeelde historische figuren wordt verteld, hetgeen de jeugd ook alweer ten goede kan ko men bij de samenstelling van de levensbeschrijving. Ook werden enkele nevenaclies uit gedacht. Tijdens deze koopactie zal een „Showman" door de Vlissingse straten gaan en aan voorbijgangers vragen of zij een volledig opgeplakte serie bij zich hebben. Wie dan die serie kan tonen, ontvangt tegen inlevering er van 5. Het verdient aanbeveling om op dit inlegvel geen plaatje van af wijkende kleur te plakken, omdat het wordt ingenomen en dus niet meedingt naar de grotere geldprijzen. Ook is er nog een prijs te winnen voor degene, die het hoogste aantal series met of zonder plaatje in afwijkende kleur inlevert. EVENEMENTEN Het werkcomité voor de Vlissingse zomershow heeft naast deze koopactie enkele aantrekkelijke evenementen in voorbereiding. Evenals vorig jaar wil men ook thans weer de show doen be ginnen met de feestelijke intocht van Neptunus. De „De Ruyterspelen" van het vorig jaar zijn goed bevallen en zullen naar alle waarschijnlijkheid ook dit jaar weer van de partij zijn. Er worden pogingen gedaan om het bekende kindercircus „Elleboog" naar Vlissingen te krijgen in de „showpe riode", om een hobby- en een schilde rijententoonstelling te houden en ook heeft een hengelsportvereniging er be langstelling voor om een hengelwed- strijd te houden. Overigens wil men aan sport weer een uitgebreid pro gramma bieden, waarvan het hoogte punt wellicht het verrijden van de Zeeuwse rolschaatskampioenschappen zal zijn. Voort wil men het publiek doen genieten van judo-, gymnastiek- er. boksdemonsïraties. wieier-, rol schaats-, handbal- en atletiekwedstrij den. Bejaarde visser redde jeugdige drenkeling Het vierjarig jongetje v. d. L. uit de Beursstraat in Vlissingen was dinsdagmiddag al spelende op de muur rondom de Vissershaven ge klommen. Het knaapje verloor echter zyn evenwicht en tuimelde in het wa ter. De 67-jarige J. de Nooijer, die zich aan boord van een der vissers vaartuigen bevond, zag het gebeuren en sprong onmiddellijk de jongen ach terna. Hij slaagde er in het knaapje te grijpen en vast te houden totdat enke le omstanders het tweetal hielpen weer aan boord te klauteren. Dank zij het doortastende optreden van de be jaarde visser heeft de jongen geen letsel opgelopen. Chr' kruideniers bespraken hun belangen te Goes De Zèeuwse leden van de Christe lijke Kruideniers Bond kwamen dins dagmiddag in „De Opril" te Goes bij een onder leiding van de voorzitter, de heer J. Blankenburgh uit Vlissingen. Deze bepleitte in zijn openingswoord een nauwere samenwerking tussen de leden onderling. Hierbij legde hij de nadruk op het nut van de afdelingen, die in Zeeland tot dusver alleen op Walcheren bestaan. Vervolgens sprak de secretaris de bond, mr. P. J. v. d. Hout, uit Den Haag. over „Consument en detaillist". Hij stond onder meer stil bij de ver schillende soorten van voorlichting die de consument geniet. Deze voor lichting is tevens een belangrijke taak voor de detaillist, aldus spreker. De heer Van der Hout deelde mee, dat in dc dinsdagmorgen gehouden vergadering overeenstemming is be reikt tussen het georganiseerd overleg van de drie bediendenorganisaties en anderzijds de drie middenstandsorga nisaties, de grootwinkelbedrijven en de coöperaties. Besloten werd om de vakanties van 12 dagen op te voeren tot 15 dagen en de vakantietoeslag van 2 op 4 procent te brengen. In verband hiermee behandelde spre ker uitvoerig het loonvraagstuk, ter wijl dit tevens een groot deel van de bespreking uitmaakte." Een lid uit Pnrgen op Zoom stelde voor om westelijk Noord-Brabant bij Zeeland aan te sluitev Di' '-ond alge mene instemming. Voorts werd medegedeeld, dat in Zierikzee een afdeling in wording is. Nutsbibliotheken in Zeeland Het hoofdbestuur van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen publiceer de dezer dagen een overzicht van de boekenvoorraad der bibliotheken van de Maatschappij in het gehele land. Hieruit blijkt, dat er in de provincie Zeeland 10 nutsbibliotheken zijn, n.l. in Aardenburg, Brouwershaven, Groede, Yerseke, Kapelle, Sluis, Tho- len, Vlissingen, Wolf aartsdijk (in heroprichting) en Zierikzee, met een totaal bezit van 14.486 boeken. Voor het gehele land zijn er 201 bi bliotheken met in totaal 268.616 boe ken. De grootste nutsbibliotheelc in Zeeland bevindt zich in Vlissingen met 2950 boeken en 9359 uitleningen. De bibliotheek in Yerseke heeft min der boeken, n.l. 1965, maar overtreft die van Vlissingen verre met het aan tal uitleningen, namelijk 15.001. Arjos-verkiezingsactie In het kader van 'de landelgke Arjos-verkiezingsactie, onder het motto „De jeugd stemt 3", zullen in Zeeland enkele bijeenkomsten worden belegd. Donderdag 17 mei: Zierikzee, spre kers de heer J. W. Ooms te Soestdijk en mr. C. J. Verplanke, burgemees ter te 's-Gravendeel. Het verdere pro gramma is voor rekening van de spel leider van de N.C.R.V.-toernee, de heer J. v. d. Does. 17 mei: Middelburg en Vlissingen, sprekers prof. dr. S. U. Zuidema te Amstelveen en ds. J. Hendriks te Rotterdam. Het verdere programma zal bestaan uit zang, toneel en schet sen. Donderdag 7 juni: Goes, sprekers mr. J. Algera, minister van verkeer en waterstaat en ds. P. Visser te Til burg. Het verdere programma ver meldt zang. muziek en toneel. Vrijdag 8 juni: Temeuzen. sprekers de heer J. Smallenbroek te Assen en mejuffrouw H. van Leeuwen te Delft. Aan het programma wordt verder medewerking verleend door Johan Bodegraven. 8 juni; Tholen, sprekers, ds. J. Fok- kerna te Ede en de heer T. Hopmans te Gouda. Medewerking wordt ver der verleend door het Chr. gemengd zangkoor uit Sint Annaland. VANDAAG. Middelburg Electro: „De onverschrok- kene", (14 j.), 19 en 21.15 uur; Kunst zaal Van Benthem en Jutting: Expo sitie herverkaveling, 9—18 uur. Vlissingen. Alhambra: „Om 50.000 dol lar" (14 j.), 19 en 21 uur; Luxor: „Ge vaarlijke liefde", (18 j.), 20 uur: Brit- tannia: „Het Vlissingsch Schouwspel"- toneelstuk „Per luchtpost", 20 uur; Concertgebouw: feestavond C.M.B., 20 uur. Goes. Grand: „Het kasteel in de scha duw", (14 j.), 20 uur; Prins van Oran je: Show van mode en allerlei, 4.30 en 20 uur; Korenbeurs: afscheid van de heer J. Eversdijk van de R.L.W.S., 14 uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2