PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Pro-Franse dorpen in ^Igerije door rebellen uitgemoord Vier Israëliërs gedood bij Jordaanse grens Zweedse coaster „Kare" zonk na aanvaring in de Westerschelde D£ BILT DULLES: RUSSISCHE GREEP OP SATELUETEN VERSLAPT 199e jaargang - no. 98 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 25 april '56 ADVERTENTIEPRIJS 2S cent per mm Minimum p. advertentie 4, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, N. Bogerdstraat 24, telef. 20. SOMBERE BERICHTEN UIT NOORD-AFRIK A Tunesische premier spreekt van „zijn Algerijnse broeders" Algerynse opstandelingen hebben massamoorden gepleegd om zich te wreken op de bewoners van de vallei van de Soumman, die zich aan de zijde van de Franse autoriteiten hebben geschaard. Een honderdtal bergbewoners zijn afgeslacht en drie dorpen met de grond gelijkge maakt. Als een gevolg van deze moordpartijen teekken 300.000 Mo hammedanen uit de vallei weg. Aldus berichtten gisteren de Franse bladen France-Soir en Paris-Presse. Bij dit sombere nieuws voor de Fransen kwam gisteren nog, dat de Tunesische premier Habib Bourguiba in een vraaggesprek met een correspondent van het Franse blad Figaro over Algerije verklaarde: „Wij beschouwen de Fransen als onze vrienden, maar de Algerijnen zijn onze broeders. Als wij gedwongen worden, te kiezen, zullen wij aan de kant van onze broeders staan". Wat de massamoorden in de vallei van de Soumman betreft, spreken de bladen van „een Alge rijns Oradour" (Oradour is een plaats in West-Frankrijk, die ten tijde van de geallieerde invasie in Normandië door de Duitsers werd uitgemoord). De massamoorden begonnen, toen verscheidene dor pen in het betrokken gebied, dat in West-AIgerije ligt, van de Fran sen wapens kregen om zich te ver dedigen. De bevolking van Tichi-Afmir en Sidi-Bou-Aza werd voor het merendeel vermoord. In Arbala en Ichaben wer den alle mannen om het leven ge bracht. Vrouwen werden ontvoerd of op afschuwelijke wijze gedood. Kin deren ondergingen hetzelfde lot. De Fransen, die talloze verzoeken om wa- fiens hebben ontvangen, zijn in de val ei van de Soumman een groot offen sief tegen de opstandelingen begonnen. In het interview met de Tunesi sche premier Bourguiba, dat de Fi garo publiceerde, verklaarde Habib Bourguiba, dat Frankrijk met de opstandelingen moet onderhande len, wil het niet uit Noord-Afrika worden gegooid zoals dat in Indo- China het geval is geweest. De pre mier bevestigde, dat hij bereid' is tot bemiddeling in de strijd tussen de 15.000 opstandelingen met de Franse autoriteiten. Hij zei, niet te kunnen geloven, dat zijn regering de Fransen zal helpen om een eind te maken aan de wapenleveranties aan de Algerijnse rebellen. Men verwacht dat deze uitlatingen van de Tunesische premier het mis noegen onder de Franse politici, spe ciaal die vanrechts, over de wijze waarop Tunesië van zijn pas verwor- De massa Als onze hedendaagse zielkundi- gen en opvoeders praten over kinderen dan gebruiken ze hele reeksen vaktermen, die voor eenvou dige vaders en moeders weinig zeg gend en dus inhoudloos zjjn. Daar tegen is geen bezwaar, wanneer die termen uitsluitend in vakkringen worden gebruikt. Soms echter wor den ze plotseling gemeengoed. Ieder een neemt ze in de hand en weini gen begrijpen ze. Zo is sedert enige jaren de uit drukking „massajeugd" in ge bruik, maar het is de vraag, of de gebruikers zich wel altijd realise ren, dat „massa" slechts een vaag be grip dekt, dat voorts nog een wisse lende betekenis heeft. Bovendien heeft het woord in de loop der jaren een kleinerend karakter gekregen, zodat men óók met de uitdrukking „massajeugd" toch wel uiterst voor zichtig moet zijn. Ieder mens behoort op bepaalde ogenblikken tot een mas sa, maar er zijn ook momenten, waar op hij zich welbewust buiten de mas sa kan en wil stellen en alleen maar zichzelf wil zijn. Dat is het recht van ieder mens en ook het recht van ieder kind. Wanneer we over een groep kinderen praten als de massa-jeugd, dan klinkt dat ongenuanceerd en aan doen we in feite die kinderen al eni germate tekort. Er is echter nog een veel belang rijker punt, dat vooral in Neder land betekenis heeft. Het is mo- §elijk. dat men in andere landen' Üvoorbeeld in de Verenigde Staten in „grote massa's" denkt en dat daarvoor bijzondere dingen moeten worden gedaan. Maar in ons land zal men deze massa's buiten de randstad Holland slechts met moeite vinden. Indien men nu buiten deze randstad aan jeugdwerk doet, dan is daarbij om aandacht aan het individuele kind te schenken en dan is er nog niet di rect sprake van grote horden jongens en meisjes, die avond-aan-avond maar wat rondzwerven van de ene dancing naar de ander en van de ene bioscoop naar de ander. De vraag rjjst dus, of het hier wel gemotiveerd is om het modewoord „massajeugd" te gebruiken. Deze vraag wordt hier gesteld, om dat het woord dezer dagen in Zeeland opdook in een officieel stuk waar bij ovei*igens terecht door de opstel lers enige reserve in acht werd geno men. Het werd met de beste bedoe lingen gebruikt, maar toch: het is een modewoord, dat naar het ons lijkt in Zeeland (nog) niet behoeft te wor den aangewend. ven zelfstandigheid gebruik maakt, nog zullen vermeerderen. Reeds eer der was in Parijs ontevredenheid ont staan over de mededeling van de Tu nesische nationalistische leider en oud minister van volksgezondheid dr. Sa- dok Mokkadem te Damascus, dat zijn land tot de Arabische Liga en niet tot de Navo zal toetreden. Geen vers brood op koninginnedag In het bakkersbedrijf zal op konin ginnedag, 30 april, niet worden ge bakken en bezorgd. Ook de winkels zullen op deze dag zijn gesloten. In verband hiermede kunnen de bedrij ven, die sluiten, gebruik maken van de speciale arbeidsvergunning, welke normaliter geldt voor Pasen. Op 5 mei zal het bakkersbedrijf normaal werken. Staatsveiligheidsdienst in Rusland onder toezicht Het hoofd van het openbaar mini sterie in de Sowjet-Unie heeft offi cieel het recht gekregen, toezicht uit te oefenen op de methoden van onder zoek van de staatsveiligheidsdienst. In een decreet van de Opperste Sow- jet wordt gezegd, dat het bureau van de openbare aanklager een speciale afdeling hiervoor heeft gekregen. De voornaamste openbare aankla ger heeft door middel van andere af delingen van zijn bureau het uiteinde lijk gezag over alle strafrechterlijke en burgerlijke zaken, met inbegrip van die welke militaire misdrijven betreffen en bovendien het oppertoe zicht op gevangenissen en gevangen kampen. Russische kruiser gezonken Volgens met-officiële berichten die in Moskou ontvangen zijn, is ver scheidene maanden geleden op de Zwarte Zee een Russische kruiser op een mijn gelopen en gezonken. Ver scheidene opvarenden zouden om het leven zijn gekomen. Men meent te weten, dat de kruiser een vroeger Italiaans oorlogsschip was dat in 48 als herstelbetaling aan de Sowjet- Unie uitgeleverd werd. Suikerindustrie geeft 3 pet. uitkering aan werknemers Aan de werknemers in de suikerin dustrie, die op 1 mei nog in dienst zijn, zal een uitkering van drie pro cent over het jaarloon van 1955 wor den uitgekeerd. De onderhandelingen over een loonsverhoging van 0 tot 6 procent tussen werkgevers en werknemers moeten nog beginnen. Overval op boerenleenbank in Hoogkerk mislukte. Gemaskerde indringers op de vlucht In de nacht van maandag op dins dag is een roofoverval gepleegd op de coöperatieve boerenleenbank te Hoogkerk. Financieel is deze overval geen succes geworden, want de beide gemaskerke indringers, sloegen na een vechtpartij met de beheerder, de 55-jarige heer D. S., diens echtgenote en zijn dochter op de vlucht, toen alarm gemaakt kon worden. De familie S. was reeds naar bed toen de heer des huizes onraad hoor de. Aanvankelijk dacht hij, dat zijn zoon laat thuis kwam. Hij vroeg of deze het was, dóch op dat moment zag hij twee gemaskerde indringers in zijn slaapkamer. Dezen sloegen er met een hard voorwerp op los. De heer S. wist uit bed te komen en naar het platte dak te vluchten om daar alarm te slaan. Daarop namen de indringers de vlucht. De beheer der en zijn dochter, die inmiddels was toegelopen, kregen lichte verwondin gen. De echtgenote werd zodanig aan het gezicht gewond, dat zij per am bulance naar het Diaconessenhuis is gebracht voor behandeling. De poli tie heeft de zaak in onderzoek. Nieuwe Sowjet-politiek is premie op titoisme Op een dinsdag gehouden perscon ferentie heeft Dulles, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, als zijn mening uitgesproken, dat de greep van de Sowjet-Unie op de „sa tellietstaten" van Midden- en Oost- Europa losser wordt, Dulles ontkende, dat de Verenigde Staten de koude oorlog met de Sow jet-Unie aan het verliezen zijn. Het westen had een grote zege in de kou de oorlog behaald als de Sowjet-Unie verdraagzamer werd en als zij in haar optreden soepeler begon te worden. Het doel van de koude oorlog was niet het in stand houden van de haat gevoelens jegens.de Sowjet-Unie of net ontzeggen van enige toegang tot de vrije wereld aan de Russen. Dulles sprak over de Oosteuropese landen, toen hem gevraagd werd of er enige aanwijzing was, dat de Rus sen zelf hun heerschappij over deze landen matigden. Hij antwoordde, dat geen tekenen hiervan te bespeuren waren. Wel waren er tekenen, dat de green van de Sowjet-Unie-zwakker werd. Dit was het gevolg van verande ringen in de Sowjet-politiek, die een zekere premie gesteld had op het titoisme. De „satellieten" waren van mening, dat president Tito van Zuid-Slavië het meeste voordeel verkreeg uit zijn betrekkingen met de Sowjet-Unie én de westelijke wereld en vroegen zich af, waarom zij dit ook niet konden doen. Het belangrijkste kenmerk van het titoisme achtte Dulles, dat het er kende, dat het communisme een na tionale en niet een internationale or ganisatie kan zijn. Zonder recht streeks te doelen op het onlangs ge nomen besluit om de Cominform te ontbinden, zei Dulles, dat als de Sow- jet-communisten thans zeggen, dat communisme op nationale grondslag goed is, dit Polen, Tsjeeho-Slowakije en andere landen, die liever hun ei gen nationale soort communisme wil den hebben dan aan de leiband van Moskou te lopen, grote vooruitzich ten bood. Franse soldaten bewaken enige verdachtendie gearresteerd zijn na een aantal aanvallen op burgerauto's in Algerië. Spe- daal de weg van Tablat naar s Algiers was het toneel van de aanvallen. Bij een overval op een autobus werden verschei- dene van de inzittenden gedood Iljlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin Dood van Jungschlager is voor Nederland voordelig. Volgens Indonesische ministerie van voorlichting In een radio-uitzending voor geheel Indonesië, heeft het Indonesische mi nisterie van voorlichting een verkla ring gegeven over de dood v an Jung schlager. Hierin werd gezegd, dat Ne derland gebruik maakt van het over laden van Jungschlager om de sym pathie van de wereld te winnen. In de verklaring stond voorts: de Nederlanders voelen aan, dat de dood van Jungschlager voordelig voor hen is, daar nu niet kan worden bewe zen, dat deze Nederlander de leider is geweest van een ondergrondse or ganisatie. Maar dit zal uitkomen bij e gerechtelijke vervolging tegen de subversieve elementen die thans te recht staan, aldus de verklaring van het ministerie van voorlichting. Zaak-Schmidt De 46e zitting in de zaak-Schmidt, die dinsdag zou worden gehouden, is uitgesteld tot 7 mei. In de rechtszaal deelde rechter Roehjani mede, dat de getuigen, die dinsdag zouden worden gehoord, niet aanwezig waren en dat hij daarom had besloten de zitting uit te stellen. Hij voegde hieraan toe, dat twee getuigen ziek waren en dat de derde te laat was opgeroepen. Syrië bereid het vuren te staken Syrië is bereid, een staak-het- vnren in acht te nemen langs de Syrisch-Israëlische grens, als Is raël de verzekering geeft, dat de resoluties van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties nageleefd zullen worden. Dit is dinsdag in Damascus door de Syrische rege ring bekendgemaakt. De Syrische belofte is een gevolg van de be sprekingen, die de secretaris-ge neraal der Verenigde Naties, Dag Hamraarskjöld, in Damascus heeft gevoerd. Hammarskjöld heeft vori ge week een dergelijk bestand tus sen Israël en Egypte tot stand ge bracht. De secretaris-generaal zal nu het Syrische standpunt met de Israëliërs bespreken. Intussen werden vier Israëlische burgers, technici van de water voorziening, gedood toen hun au to maandagavond uit een hinder laag werd overvallen en in brand gestoken. De overval geschiedde nabij Beer Menuha, op de weg van Beersheba naar Eilath, die langs de Israëlisch-Jordaanse grens loopt. Israëlische kringen geloven, dat de hinderlaag is gelegd door Jordaanse infiltranten. De auto is volledig uitge brand. Waarnemers van de Verenigde Naties zijn een onderzoek begonnen. Men vond bewijzen dat acht man bij de hinderlaag betrokken waren. Hun sporen werden gevolgd tot aan de grens van Jordanië, ongeveer een kilo meter van de plaats van de overval, waar de deelnemers daaraan zich in drie groepen hebben gesplitst. Dit is het ernstigste incident sedert Hammarskjöld in het Midden-Oosten arriveerde om daar de situatie op te klaren. Binnenkort zal hij in de Jor daanse hoofdstad Amman aankomen. ERNSTIG ONGELUK IN DIKKE MIST Kapitein vermoedelijk omgekomen Dinsdagmorgen omstreeks kwart voor acht is de 498 brt. metende Zweedse kustvaarder „Kare" van de Stockholm Bed a.b. S.V.E.A., na in de mist een aanvaring te hebben gehad met het Nederlandse motorschip „Dongedijk", dat voor anker lag, ter hoogte van Hoe- dekenskerke in de Westerschelde in ongeveer 30 meter diep vaar water gezonken. Elf bemanningsleden en de Belgische loods, de heer R. G. Boel uit Antwerpen, die te water waren gesprongen, konden in veiligheid worden gebracht. Kapitein Ernst Weiander wordt ver mist. Vermoed wordt, dat hy bij de botsing een ernstige wond aan het hoofd heeft opgelopen en verdronken is. Opvarenden hebben hem wel overboord zien springen. Een helikopter van de marine lucht vaartdienst heeft assistentie verleend bij het zoeken naar de ver miste kapitein. Twee schipbreukelingen de 16- jarige Duitse kok en de Belgische loods werden in Hoedekenskerke aan land gebracht, acht werden aan boord genomen door het Deense schip Brazilian Reefer" en twee door de „Dongedijk'». De twee in Hoe dekenskerke aan land gezette man nen waren eerder door de veerboot „Prins Willem I" van de Provinciale Stoombootdiensten aan boord geno men. Des middags om twee uur zjjn zij naar Antwerpen vervoerd, waar zij met dë andere geredden werden samengebracht. In café Den Dekker tè Hoedekens kerke trof onze verslaggever de twee geredden aan, die door de Prins Willem I" aan land gebracht waren. Zij waren door de familie Den Dek ker reeds van droge onderkleding voorzien en in bed gestopt. Medische hulp dokter Kole was spoedig aanwezig, maar het bleek, dat bei den er goed afgekomen waren. Al leen de loods, de heer Boel, die lange tijd aan een lijn van de ..Dongedijk" had gehangen, klaagde over pijn in de armen. Hoe het gebeurde „Direct begon het schip te kapsei zen en daarom grepen we allemaal naar een zwemvest en sprongen overboord", vertelde de heer Boel. De „Kare" was met een lading kali op weg van Antwerpen naar Stock holm. Vannacht om twee uur waren we wegens mist ten anker gegaan. Ik was gaan slapen, maar tegen ze ven uur werd ik gewekt, omdat het weer helder was. We voeren verder, maar plotseling was het weer pot dicht. Het vaarwater lag echter zó vol schepen, dat we geen gelegenheid meer hadden om ten anker te ko- Vervolg op Dag 2) Twee geredden van de Zweedse kust vaarder ,J£are", die donderdagmor gen na een aanvaring bij Hoedekens kerke in de Westerschelde zonk: de zestienjarige Duitse kok Otto Nagel (links) en de Belgische loods R. G. Boel (rechts). Zij werden in Hoede kenskerke inn land gebracht en ogenblikkelijk onder de wol gestopt Z.Ó.) Drie nieuwe luchtlijnen van K LM. geopend. Vluchten op Luxemburg, Majorca en Warschau Het luchtnet van de K.L.M. is dins dag aanmerkelijk uitgebreid. Tegen elf uur vertrok de eerste- D C 4 van Schiphol op de nieuwe route War schau. Aan boord bevonden zich als fasten der K.L.M. o.a. ^e gezant van e Poolse Volksrepubliek in Neder land, Tadensz Findzinski met zijn echtgenote, de Nederlandse gezant in Warschau, die voor deze vlucht spe ciaal naar ons land was terugge keerd, dr. F. A. van Woerden en de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn J. d'Ailly. In de loop van de middag werd ook de nieuwe luchtlijn naar het Spaanse eiland Majorca in de Middellandse Zee geopend. Deze tocht naar La Palma op het eiland werd meege maakt door een aantal Nederlandse journalisten, samen met de directeur der K.L.M., mr. J. van der Wiel. Tenslotte arriveerde 's avonds het eerste toestel op Schiphol van de nieuwe luchtverbinding tussen Lu xemburg en Amsterdam. Het weer in Eüropa (Foto P.Z.C Volgens de weerraporten van 7 uur. gisteravond Helsinki, onbewolkt 9 gr. Stockholm, zwaar bewolkt 11 gr. Oslo, zwaar bewolkt 14 gr. Kopenhagen, regen 7 gr. Aberdeen, regen 7 gr. Dublin, regenbui 11 gr. Londen, zwaar bewolkt 13 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 9 gr. Brussel, half bewolkt 11 gr. Parijs, onbewolkt 15 gr. Bordeaux, licht bewolkt 19 gr. Grenoble, licht bewolkt 17 gr. Nice, licht bewolkt 16 gr. Berlijn, geheel bewolkt 10 gr. Frankfort, half bewolkt 13 gr. München, regenbui 12 gr. Zurich, zwaar bewolkt 15 gr. Geneve, licht bewolkt 15 gr. Locarno, zwaar bewolkt 16 gr. Rome, onbewolkt 21 gr. Innsbruck, geheel bewolkt 14 gr. Wenen, half bewolkt 14 gr. VERWACHT... Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien. In het binnenland weinig wind, in de kust provincies zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Aanhoudend vrij kond. M)N EN MAAN 6 april Zon op 5.22 onder 19.58 Maan op 22.00 onder 5.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1