Waarde nam nieuw wijkgebouw en badhuis in gebruik M. H. BOASSON ZONEN N.V. OESTERS WORDEN VERMALEN TOT KALKGRIT BOUW VAN 26 WONINGEN UIT VOLUME VAN MIDDELBURG 'join Wijfie Zeeuwse Almanak GEREF. MANNENVERENIGINGEN VERGADERDEN IN GOES 9 PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT MAANDAG 23 APRIL 1956 GESCHENK VAN ZWITSERLAND Blijde dag voor voormalige rampgemeente „Als balsem op de in februari 1953 geslagen wonden", zo zag de voorzitter van het Groene Kruis te Waarde, de heer M. Waterman Mzn., de vorstelijke Zwitserse gift, welke het mogelijk maakte om ook in deze voormalige ramp- gemeente een prachtig, modern geoutilleerd wijkgebouw te stichten, dat zaterdagmiddag op feestelijke wijze werd geopend. In de voortuin wapperden vrolijk de Zwitserse en de Groene Kr uisvlaggen in de voorjaarswind, toen de echtgenote van die burgemeester, mevr. Lokker, met het doorknippen van een lint de officiële opening verrichtte van het voor Waarde zo belangrijke centrum. Niet alleen zal het de volksgezondheid, doch ook de volkshygiëne dienen, want in hetzelfde complex deed het gemeentebestuur tegelijk een keurig uitgevoerd badbuis inrichten. Nadat het bestuur met de talrijke genodigden zich in het gemeentehuis had verzameld, begaf men zich lopen de naar het nieuwe gebouw, waar de kleine Alberdina Oudesluis aan me vrouw Lokker de schaar aanbood voor de symbolische handeling en tevens een ruiker bloemen overhandigde. In de voor wachtkamer bestemde ruimte hebben daar tal van sprekers uiting gegeven aan hun grote dank baarheid over de totstandkoming van dit gebouw. Voordat de heer A. de Lange, hoofdbestuurslid van de Alge mene Nederlandse Vereniging „Het Groene Kruis" en secretaris van de af deling Zeeland het gebouw overdroeg, sprak eerst de heer M. Waterman Mzn. een openingswoord. De heer De Lange herinnerde in zijn toespraak aan de februaridagen van 1953, die mede van invloed zijn ge weest voor de totstandkoming van dit wijkgebouw. Het Zwitserse volk is in die dagen door naastenliefde gedron gen tot helpen. Spreker memoreerde de Ln Zwitserland gevoerde inzame lingsactie, waarvan de opbrengst een miljoen Zwiterse francs ofwel on geveer 900.000 dankzij een „tip" van de commissaris der koningin, jhr. mr. De Casembro'ot, tijdens een toevallige ontmoeting met een Zwitserse afge vaardigde, aan het Groene Kruis werd geschonken voor het stichten van wijk- gebouwen in de rampgebieden. Als vijfde in de reeks van ongeveer twin tig gemeenten mocht Waarde thans de blijde dag beleven, dit prachtige ge schenk in gebruik te nemen. De heer De Lange sprak de hoop uit, dat de gehele bevolking het bestuur zal hel- §en en steunen bij het exploiteren van it gebouw en door het symbool van het Groene Kruis, de dienende liefde, zal worden gedragen. Na nog de wens te hebben geuit, dat Gods zegen op dit werk der liefde zal mogen rusten, droeg hij het gebouw aan de plaatse lijke afdeling over. Namens de pro vinciale afdeling schonk hij een elek trische blok. De voorzitter aanvaardde het ge bouw en bracht daarbij dank aan het Zwitserse volk. Deze dank werd ook telegrafisch aan de Zwitserse gezant overgebracht. Voorts sprak de 'heer Waterman woorden van dank aan de A.N.V.V., de gemeenten die Waarde adopteerden en voor de inrichting zorgden, alsmede o.a. aan het gemeen tebestuur van Waarde en de Rotary- club Goes voor hun financiële steun. Uiteraard was de voorzitter zeer blij met het gereedkomen van dit bouw werk, dat door omstandigheden nogal enige tijd had geduurd. Hij noemde het wijkgebouw een sieraad voor Waarde en zo hypermodern, dat het voor deze gemeente zijn tijd vooruit is. Na nog op de ideële kant van het Kruis-werk te hebben gewezen, bracht de voorzitter tenslotte dank aan God, die het Zwitserse volk neigde tot gro te barmhartigheid. GELUKWENS EN GESCHENK Burgemeester A. Lokker bood de gelijkwensen van het gemeentebe stuur aan en hoopte dat het gebouw zal mogen strekken tot een goede volksgezondheid in deze gemeente. Het gemeentebestuur heeft gaarne financiële steun verleend, terwijl spreker voor de toekomst verdere medewerking toezegde, wanneer dit nodig mocht zijn. De twee artsen, die straks o.a. voor hun spreekuren van dit gebouw gebruik zullen maken, n.l. de heren J. Noome en J. P. Roos uit Krab- bendijke wezen ook op het grote be lang van dit gebouw voor de volks- gezondlieid en -hygiëne in deze ge meente. Hulde werd daarbij ook ge bracht aan het bestuur. Nadat de oud-burgemeester, de heer J. C. van der Burg zijn geluk wensen had aangeboden, sprak bur gemeester J. Vader van Krabbendij- ke, als voorzitter van de Ver. van Wijkverpleging en t.b.c.-bestrijding te Waarde en Krabbendyke en bood een voorzittershamer aan, terwijl hy namens de afd. Krabbendijke van het Groene Kruis de inventaris van het gebouw verrijkte met een servies en lepeltjes, voor gebruik bij de be stuursvergaderingen. De heer A. Weststrate getuigde van het medele ven van de zustervereniging te Krui- ningen-Hansweert-Schore en over handigde namens deze een geschenk onder couvert. Nadat de heer C. Goud nog het woord had gevoerd namens de Geref. gemeente, sprak de heer Waterman een dankwoord voor de ve le goede wensen en geschenken. Burgemeester Lokker vroeg nog even aandacht voor het gemeentelijk badhuis, dat thans tegelijk in gebruik kan worden genomen en waarover reeds sinds 1952 de plannen in de raad aan de orde waren geweest. Na het serveren van enkele verver singen was er hierna volop gelegen heid om het fraaie complex te be zichtigen. Het wijkgebouw bevat be halve een wachtkamer en een onder zoekruimte, een keurig ingerichte dokterskamer, alsmede een magazijn en een keukentje. Het badhuis telt vijf douchecellen en een kuipbad, die ook naar de nieuwste eisen zijn inge richt. Voorts is in het complex nog een woongedeelte voor de concierge ondergebracht. Als „openingsattractie" voor het badhuis, konden de Waardenaren za terdagmiddag gratis een bad nemen. (Advertentie) MIDDELBURG NOORDSTRAAT 19—21. Wü exposeren in onze toonzalen: SLAAPKAMERAMEUBLEMENTEN BEDDEN DEKENS KARPETTEN GORDIJNSTOFFEN (levering uitsluitend via de detailhandel). Aanbesteding Op het bureau der genie te Bergen op Zoom werd door de eerstaanwe zend ingenieur het uitvoeren van verfwerken aan de militaire gebou wen in het district Vlissingen open baar aanbesteed. Ingeschreven werd als volgt: A. Weijsters, Bergen op Zoom 11.900; W. van Broekhoven, Steenbergen 13.000; M. v. d. Bogaard, Nijmegen 14.400; G. Buitelaar, Vlissingen 14.565; J. Mertens, Amsterdam 18.700; A. de Goede, Rotterdam 18.900. Bedrijfschap heeft besluit genomen DE VERWACHTE BESLISSING IS GEVALLEN! Het bestuur van het Bedrijfschap voor Visserijprodukten heeft, overeenkomstig het advies van de Oesteradviescommissie besloten, de ongeveer drie en een half miljoen oesters, die door het fonds uit de markt waren ge nomen, naar de maalderij te Yerseke te doen overbrengen om daar tot kalkgrit te worden verwerkt. Er waren verschillende suggesties gedaan om de oesteroverschot ten te liquideren. Zo was er o.a. een voorstel om de voorraad, die nu in enkele oesterputten te Yerseke en Tholen ligt opgeslagen, op een perceel in de Oosterschelde in reserve te houden. Dit kost echter weer veel geld aan transport, terwijl een en ander niet zonder risi co's is. Het bestuur van het Bedrijfschap is daarom uiteindelijk tot de conclusie gekomen, dat het vermalen tot grit nog de meest aan vaardbare oplossing onder deze omstandigheden is. De oesters bren gen dan nog een zij het zeer gering bedrag op, terwijl ze anders nog maar meer uitgaven zouden vergen. De maalderij zal waarschijnlijk volgende week met het verwerken beginnen. Opdracht voor dr. Meertens De minister van oirderwys, kunsten en wetenschappen heeft aan dr. P. J. Meertens te Amsterdam opdracht verleend een tekstuitgave te ver zorgen van de gedichtenbundel „De Zeeuwse Nachtegaal" Deze bundel werd destijds samen gesteld door een aantal Zeeuwse dich ters rond Jacob Cats, die in die dagen pensionaris van Middelburg was. De aanleiding tot de samenstelling was een bezoek van Anna Roemer Visser en Maria Tesselschade. De minister heeft voorts aan mej. Jo Landheer te Loenen opdracht ver leend tot het samenstellen van een beredeneerde inventaris van de lite raire nalatenschap en de brieyen van dr. P. C. Boutens. Mej. Landheer is in verband met deze opdracht reeds in Zeeland geweest. Examen Te Amsterdam slaagde voor het examen stenografie Engels, mejuf frouw J. Clemminck, vroeger te Ter- neuzen. VOORSTEL VAN B. EN W. Voor „Volksbelang" 19 arbeiderswoningen De Middelburgse gemeenteraad krijgt in zijn vergadering van dins dag 1 mei a.s. twee voorstellen te behandelen, die tezamen de bouw van 26 woningen betreffen. Het gaat hier om de 19 arbeiders woningen, die uit het bouwvolume zijn toegewezen aan de Woning stichting „Volksbelang" en om 7 woningen de rest van het volume die ais woningwetwoningen ge bouwd zullen worden aan de Tromp straat. (Advertentie) MOTTENPRAATJES ...an mof/engooljej dot zo'n imwJtsJlvJk eoatuu/m, ovhweesi met Su&oun MicurideJlxi zovt zyrv ^--Se MET EULAN BEHANDELDE STOFFEN ZIJN BLIJVEND MOTECHT. ZE ZIJN OVERAL VERKRIJGBAAR EN TE HERKENNEN AAN DIT ETIKET i_D cc SIP Examen De heren B. Goedbloed, gemeente secretaris van Domburg, L. M. Sinke, Middelburg en P. Sanderse, St. Lau rens. beiden ambtenaren ter Prov. Griffie en L. de Pree, ambtenaar ter secretarie van Zoutelande, slaagden voor het schriftelijk gedeelte van het examen gemeente-financiën (2e deel). Mej. C. Don, hoofd van de Chr. Kleu terschool in Arnemuiden, wonende te Middelburg, slaagde voor het te Rot terdam gehouden examen voor hoofd akte kleuteronderwijs. YAN TOT WOORD DE AUTO VAN DE ZUSTER Wijkzuster Kuiper te Kapeile-Bie- zelinge legt sedert tal van jaren haar bezoeken in die gemeente af per au to. De vereniging voor wijkverple ging, die destijds het besluit tot aan schaf van de auto nam, kon vier jaar geleden tot baar spijt de kosten, die aan de exploitatie van de auto ver bonden waren, niet meer dragen. Er werd toen een commissie in het leven geroepen, die een collecte organiseer de, waaruit de helft van de onkosten bestreden zou worden. De opbrengst was zo groot, dat vier jaar lang de bijdrage geleverd kon worden, maar nilis de kas leeg, Er is nu in Kapelle-Biezelinge huis aan huis een rondschrijven gezonden, waarin om een jaarlijkse bijdrage wordt ge vraagd. Ongetwijfeld zullen velen aan deze oproep gevolg geven. VIJFENVIJFTIG JAAR GETROUWD Dinsdag aanstaande zal het echt paar P. van den Boogaart en A. van den BoogaartPoulusse, dat aan de Hoenderweg te St.-Annaland woont, zijn 55-jarige echtvereniging vieren. De beide oudjes genieten nog een AARDAPPEL Zaterdag stond een sombere en grim mige loods op de brug van een kust vaartuig. Zyn zoveelste aardappel- schuit die week. Tot dusver had de loods zich slechts voor de zeevaart geïnteresseerd, maar sinds hij dagen in touw was voor de aardappeleo:port, moet hij vaak aan de landbouw in het algemeen denken en aan minister Mansholt in het bijzonder. En zijn lief de voor de aardappel was bepaalde lijk toegenomen Plotseling werd hij gestoord in zyn gal-bittere overpeinzingen, toen men nem beleefd vroeg: .jLoods, wil je soms een hapje eten?'- De loods gromde van ja. Doch getergd riep hij de koksmaat achteraan: ,jaaar als je aardappelen brengt smijt ik je overboord" Bij kreeg rijsttafel goede gezondheid en gezien de zeer uitgebreide familie het zal hun zonder twijfel niet aan belangstel ling ontbreken. De heer Van den Boogaart, die vroeger schipper was, maakt nog dagelyks zijn wandeling naar de haven. BELANGSTELLING VOOR „AXEL" Voor de zaterdag en zondag gebo den gelegenheid tot bezichtiging van de in de Terneuzense haven liggende mijnenveger „Axel" is door het Terneuzense en Axelse publiek een zeer druk gebruik ge maakt; zó druk zelfs, dat velen der bezoekers die in ploegen werden rondgeleid zich in de rij moesten opstellen om hun beurt af te wachten. Hr. Ms. „Axel" zal vandaag Terneuzen weer verlaten. BRAND EN KLAMP STRO Vrijdagavond omstreeks zeven uur brak brand uit in een klamp stro op het erf van de landbouwer M. de V. te Stroodorp (NNoord-Beveland). De brandweer was spoedig aanwezig en was na korte tijd het vuur meester. Dank zij de gunstige windrichting bleef de brand tot de klamp beperkt. Het vuur ontstond, doordat kinderen in de nabijheid van het stro met vuur speelden. De heer De V. was tegen brandschade verzekerd. DS. RIENKS SPRAK OVER „ZIELZORG" Bestuur Zeeuwse Bond met drie leden uitgebreid Zaterdagmiddag werd in 't jeugd- gebouw der geref. kerk te Goes een vergadering gehouden der afdeling Zeeland van de Bond van Gerefor meerde Mannenverenigingen, die zich in een zeer grote belangstelling mocht verheugen. Zij stond onder leiding van de heer A. de Klerk uit Vlissingen. Tot hoofdbestuurslid werd de heer A, de Klerk gekozen. Besloten werd om het bestuur van de Zeeuwse afdeling met drie leden uit te breiden. In dit bestuur wer den benoemd de heren ds, A. Middel koop uit Zaamslag, A. Stoffels uit In hoofdbestuur benoemd Nijmegen werd zaterdag de al- ene jaarlijkse vergadering gehou- Te gemene den van" de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen Tijdens deze vergadering werd de heer I. van Bel uit Goes benoemd tot lid van het hoofdbestuur. Benoeming en overplaatsing De heer Chr. de Rijke, wachtmees ter le klasse by de rijkspolitie te Sou burg, is overgeplaatst en benoemd als postcommanaant te Schoondijke. De heer W. Uiterlinden, wachtmees ter le klasse bij de rijkspolitie te Schore, is overgeplaatst naar Sou burg. Examen Voor het te Utrecht gehouden exa men eerste gedeelte kleuteronderwij- zeres, slaagde mej. J. Kloosterman te Kapelle. Rilland-Bath en A. Langevelde Goes. De heer A. Zeevaart uit Krab bendijke werd aangewezen plaatsvervangend lid van het hoofd bestuur. Nadat de voorzitter de hoop had uitgesproken, dat de mannenvereni gingen in Zeeland, die nog geen lid van de bond zijn, zich bij de afdeling zullen aansluiten, declameerde mevr. Rienks uit werken van o.a. Willem de Mérode en Jan Prins. Ds. Th. Rienks, geref. predikant te Schoondijke, sprak vervolgens over „Zielzorg". Spr. noemde het een ver heugend verschijnsel, dat een geref. centrum voor de zielzorg is opge richt. Hij wees op de zeer nauwe band tussen de zielzorg en de gene zing van lichamelijke ziekten. De materialistische negentiende eeuw heeft deze verbondenheid bruut ge loochend en ziel en lichaam absoluut gescheiden behandeld. Vooral na de eerste wereldoorlog echter kreeg de overtuiging de overhand, dat de oor zaak van vele kwalen in de ziekte van de' ziel ligt. Artsen en zielzorgers vinden elk aar al meer in samenwerking om de mensen te genezen. Op gecombi neerde congressen worden opgedane ervaringen uitgewisseld. Een grote taak is hier nog voor de kerk en haar ambtsdragers weg gelegd en het is verheugend, dat de ze manier van zielzorg steeds meer belangstelling vindt. Van de gelegen heid tot gedachtenwisseling met inleider werd zo'n druk gebruik maakt, dat de beantwoording van de vragen terwille van de tijd moest worden afgebroken. Daarom werd besloten om ds. Rienks te verzoeken op een volgende vergadering weder om te spreken. (Advertentie) Tilanus sprak in Goes voor C.H.U. Statenkring hield vergadering Geen algehele overheidsinmenging ten aanzien van het maatschappelijke leven, zoals de socialisten voorstaan, maar een gedeeltelijke vrijheid waar dit redelijker wijze mogelijk is. Dit was het standpunt dat door de heer II, W. Tilanus, lijstaanvoerder van de Christelijk Historische Unie werd verdedigd, tijdens zjjn zaterdagmid dag in ae Prins van Oranje te Goes gehouden rede „De C.H.U. en de komende verkiezingen" voor de sta tenkring Goes der C.H.U. Hij sprak zijn dankbaarheid er over uit dat er een Zeeuwse kandidaat is voor de Tweede Kamer, maar wees er op, dat Zeeland alles op alles zal moeten zet ten, om deze kandidaat, de heer C. F. v. d. Peyl, te Goes de plaats in de Tweede Kamer te doen innemen. Uitvoerig ging spreker in op maat schappelijk leven en het overheidsin grijpen, vooral gezien vanuit het ge zichtspunt van de socialisten en de C.H.U. De socialisten staan een vol ledige overheidsinmenging voor, maar de C.H.U. gaat er van uit dat overheidsingrijpen in sommige geval len noodzakelijk is, maar niet in zijn algemeenheid mag worden toege past. Er zal dan ook een zekere vrij heid m»eten blijven juist daar, waar dit op redelijke wijze mogelijk zal zijn. Over de woningbouw zei de heer Tilanus, dat het noodzakelijk zal zyn meer vrijheid te geven aan de gemeen tebesturen. Ook de ontevredenheid die er ontstaan is ten opzichte van het uitblijven van de bouwvergunningen werd door spreker naar voren ge bracht. De heer Tilanus wees er op, hoe de P.v.d.A., die het zuilenstelsel bestrijdt zelf op zuilen is gebouwd, namelijk een humanistische-, rooms- katholieke- en protestantse zuil. De P.v.d.A. kan niet opkomen voor de protestantse beginselen, aldus de heer Tilanus, want zy heeft alle mo gelijke levensbeschouwingen in haar gelederen. Zo zijn er van de dertig P. v.d.A.-kamerleden 5 Rooms Katholie ken. HUISHOUDELIJKE VERGADERING Tijdens de huishoudelijke vergade ring, die vooraf werd gehouden, heb ben de heren J. Duvekot te Goes en M. v. d. Weele te Colijnsplaat af scheid genomen als bestuurslid. In hun plaats werden gekozen de heren S. Duvekot te Goes en P. G. v. d. Weele te Colijnsplaat. In de vakatu- res ontstaan door het vertrek van de heer D. Meeuwse te Yerseke en A. J. Dees te Rilland, werden gekozen de heren C. J. de Jonge te Yerseke en M. A. Francois te Rilland. De heren M. van Oosten te 's Heer Arendsker- ke en P. G. A. de Lange te Wisseker- ke werden als bestuursleden herko zen. Collecte De te Goes gehouden Emmabloem- collecte ten bate van de t.b.c.-bestrij ding heeft in totaal .262.01 opge bracht. „Volksbelang" heeft voor haar woningen een plan doen opmaken door net architectenbureau irs. A. Rothuizen en P. J. 't Hooft. Dit plan omvat 5 woningen, geschikt voor de huisvesting van 9 mensen en 14 woningen voor 7 mensen. De stichtingskosten worden geraamd op rond 280.000, gesplitst in grond- kosten 27.000 en bouwkosten 253.000. De gemiddelde huur be draagt na raming 7.70 per week. „Volksbelang" heeft het gemeente bestuur verzocht een bouw- en grondvoorschot te willen verstrekken tot genoemde bedragen om de bouw te financieren. Het college stelt voor hiertoe te besluiten. Met de bouw van de 7 woningwet woningen zal de ring rond de bus- sengarage van de Stoomtram „Wal cheren" vrijwel volledig gesloten zijn. Het ontwerp voor deze wonin gen waarin 6 mensen huisvesting kunnen vinden, is door gemeente werken vervaardigd. De voorkant der woningen ligt op het noorden en is gesloten gehouden. De achterzijde is op het zuiden gelegen en heeft veel glas. De provinciale directeur van de Wederopbouw, die zich met het plan verenigde, schreef tevens voor hoe veel de maximum aanneemsom mag bedragen. In verband met dit laat ste zal een directe onderhandeling met een aannemer volgens B. en W. meer kans van slagen bieden dan door middel van openbare aanbeste ding. De totale stichtingskosten worden geraamd op 86.000, ge splitst in 80.000 aan bouwkosten en 6.000 aan grondkosten. Ge vraagd wordt nu een krediet van 86.000 te besluiten uit 's rijks kas een zo hoog mogelijke bijdrage in de jaarlijkse kosten te vragen en machtiging om de bouw onderhands aan te besteden. Zeeuwse loodgieters waren in Goes bijeen. Het gewest Zeeland van de Bond van Loodgieters- en Fitters patroons hield zaterdagmiddag in „de Land bouw" te Goes haar jaarvergadering onder leiding van de voorzitter, de heer A. Jobse sr. uit Middelburg, die in zyn openingswoord het doel van de organisatie uiteenzette en daarbü wees op de goede samenwerking, welke er momenteel heerst tussen de bond en de gas- en waterleidingbe drijven op Walcheren. In verband hiermee noemde hij de provinciale tweejarige cursus, die momenteel te Goes wordt gegeven, in samenwerking met de directies van de gas- en waterleidingbedrijven *eheel Zeeland. )e secretaris, de heer J. van der Klooster uit Goes, memoreerde in zijn jaarverslag de diverse vergade ringen en de contacten met de ver schillende directies van de gas- en waterleidingbedrijven. Op Schouwen- Duiveland zijn pogingen in het werk resteld om te komen tot een oplei- lingscursus, zoals reeds in Goes wordt gegeven. Deze cursussen, die tot doel hebben bekwame vaklieden te verkrijgen, noemde hij voor Schouwen-Duiveland van zeer groot belang. Het gewest heeft voor de cursus te Goes een subsidie van 150 uitgetrokken. Het ledental van het gewest Zeeland steeg tot ongeveer 110, terwijl het ledental van de lande lijke groeide tot 2400. De penningmeester, de heer A. Steutel uit Zierikzee, maakte mel ding van een batig saldo. Het gehele bestuur werd herkozen, terwijl de heer Jobse tot afgevaar digde naar de Verenigingsraad werd benoemd. De heer Jobse zal ook de bond vertegenwoordigen op het in ternationaal congres te Rome, dat eind mei zal worden gehouden. Tijdens de middagvergadering gaf de bondsvoorzitter, de heer E. Groe- neveld uit Enschede, een nadere toe lichting op het loonvraagstuk. Ook de directeur van de bond, de heer D. Brieër uit Delft, belichtte de verschillende punten, waarna een uit gebreide gedachtenwisseling volgde. FABRIEKEN TE LEEUWARDEN Indienststelling telefooncentrale Dinsdag 1 mei aanstaande, 's na middags om één uur zal de automa tische telefooncentrale te Bruinisse in de Molenweg in dienst wor den gesteld. Dit wordt de eerste automatisering van het telefoonver keer op Schouwen-Duiveland,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2