slaap slaap fKAPOK KAPPIE .aezomC 75 LEZERS SCH Verreweg de meest gerookte Amerikaan ZEGE OF GELIJKSPEL GEEFT NU TITEL I A AAN LEWED. BOYS en de prentbriefschatkaarten WWi NIEUWE STRAALJAGER: TWEE KEER ZO SNEL ALS GELUID slechts Ct Sinds tientallen jaren aan de spits Drie boeken uit de Cultuurserie 14 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 21 APRIL 1956 WIE WORDT TWEEDE DEGRADANT Vlissingen III en Zeel. Sp. IV verdringen Retranchement Eindelijk zal dan in de afdelingscon petitie de beslissing in de le klas A kunnen vallen. Kunnen vallen, want het is niet uitgesloten, dat dit nog niet gebeurt. Als Lewed. Boys echter thuis van Walcheren wint is het kampioen schap voor de thuisclub een feit. De Vlissingse ploeg zal in Lewedorp hard nekkige tegenstand bieden met het oog op het degradatiegevaar. Maar zelfs met een gelijkspel zijn de Boys reeds kampioen. Verliezen de Lewe- dorpers echter en wint Schoondijke in Domburg, waarop grote kans bestaat, dan zal een beslissingswedstrijd nodig zijn. De mogelijkheid is dus groot, dat ook de tweede degradant in deze klas na a.s. weekeinde bekend zal zijn. In I B is het nog niet zover. Hier is slechts één wedstrijd vastgesteld, Krui- ningenVogelwaarde, waarin de thuis club misschien een gelijkspel uit het Sterke Nederlandse ploeg voor „De Waalse Pijl" Voorbereidingen voor de Tour de France. Op 5 mei wordt de klassieke weg wedstrijd de Waalse P\jl gehouden en op de volgende dag staat de tweede wedstrijd van het jaarlijkse Arden nen-weekeinde, Luik-Bastenaken- Luik op het programma. Een sterke Nederlandse ploeg zal aan beide klassiekers deelnemen. Wagtmans (St. Willebrord). De Groot (Amster dam), Van der Brekel (Echt), Nol ten (Elsloo), Van Breenen Amster dam en Hinsen (Ryckevorsel, Bel- fië) zullen onder leiding van Kees ellenaars in deze wedstrijden, welke moeten worden gezien als uitsteken de voorbereiding voor de Tour de France, uitkomen. De mogelijkheid bestaat, dat Van der Pluim (Dussen) en Schoenmaker (Eindhoven), beiden nog onafhankelh'ken ook worden inge schreven, evenals dc Amsterdammer Donker. Verder zijn er onderhandelingen gaande om een Nederlandse ploeg van tien man te laten deelnemen aan de ronde van België, welke van 10 tot en met 13 mei wordt gehouden. Vervolgens zullen Nederlandse ren ners starten in de Ronde van Italia, welke 19 mei begint en in de ronde van Zwitserland, waarvan de data 16 tot 23 juni zijn. Daarna wil Pellenaars een aantal „mogelijken" voor de ron de van Frankrijk, „ergens op de Ve- luwe" tezamen brengen om hen daar ook mentaal voor te bereiden op de tour, welke 5 Juli begint met de etap pe Reims-Luik.' De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de renners uit het „Veluwse kamp" bij wijze van training en verkenning naar de Alpen zullen gaan om daar te oefenen op de reeds vastgelegde alpenétappes van de ronde van Frankrijk. - Zaterdag veldlopen op Modderoord Middelburg. Zaterdag 21 april a.s. houdt de Mid delburgse Atletiek- en Handbalver eniging E.M.M. op het z.g. Modder oord veldlopen. Voor deze wedstrij den schreven reeds 22 lopers in, maar verwacht wordt, dat dit aantal nog groter wordt: Bij de senioren zal dit maal de strijd geheel open zijn, omdat Staf Dobbelaere noch Hein Cujé van de partij is. Deze beide atleten zul len namelijk deelnemen aan een 10.000 meter wedstrijd in Rotterdam. De senioren lopen 3000 meter. De strijd zal vermoedelijk nu gaan tus sen Johan Cujé en Piet Zwartepoor- te. beiden van-E.M.M. Bij de A-junioren, die een afstand van 2000 nieter' afleggen, is G. van Aart van Olympia '47 Halsteren sterk favoriet. Hrj zal wel zijn vierde zege in suecessie behalen. Bij de B-junio ren tenslotte is de E.M.M.-er Cas Mulder de grote kanshebber, hoewel hij een eventuele overwinning niet cadeau zal krijgen. Aan deze wed strijden kunnen ook E-klassers als scholieren, wielrenners en voetballers deelnemen. De aanvang van dit eve nement is om 16 uur. „Een beschouwing over het Zeeuwse voetbal" in Goes De Technische Commissie van de K.N.V.B., afdeling Zeeland, houdt donderdag 3 mei a.s. des avonds om 20 uur eén lezing in melksalon „De Landbouw" te Goes met als onder werp: „Een beschouwing over het Zeeuwse voetbal". Deze lezing zal worden verzorgd door de heer A. P. M. van de Ven jr. uit Tilburg, oud-secretaris van Wil lem H, die o.m. bekendheid verwierf door zijn boekje: drie jaar voetbal concentratie. De heer Van de Ven maakt deel uit van het districtsbe- stuur van Zuid I (amateurs), en staat bekend als een prettig spreker. Op deze bijeenkomst is ieder welkom, doch wel in het bijzonder de clubbe sturen, trainers, elftal- en jeugdcom missies der voetbalverenigingen op Walcheren en Zuid- en Noord-Beve land. vuur haalt. Bij de reserves laat de beslissing nog wel enige tijd op zich wachten. De kanshebbers zullen win nen. Vlissingen III is capabel voor een zege bij Goes III, Clinge II haalt de punten van Luctor II en Zeel. Sport III klopt Oostburg II. Kruiningen II moet zijn kans benutten om hekke- sluiter Biervliet II, die op bezoek komt, onder zich te houden. De kans is groot, dat Retranche ment dat wat op zijn retour lijkt opnieuw voor een nederlaag ge steld wordt. Zeeland Sport IV zal in Vlissingen namelijk alles op al les zetten om de beide punten te bemachtigen. Vlissingen III en Aar denburg II nemen dan de kop over, want deze clubs zullen zeker win nen. Eerstgenoemd team stuurt Noormannen II puntloos naar huis en de tweede ploeg keert zegevie rend uit Middelburg terug. Bres- kens III zal er tegen Groede niet aan te pas komen. Dreischor speelt in 2 C zijn laatste wedstrijd. Daar kampioen Brouwers haven de tegenstander is ziet het er wel naar uit, dat de Dreischorse re serves definitief op de onderste plaats zullen eindigen. SVOWK zal proberen weer boven Zierikzee III te komen, door van deze ploeg te winnen, hetgeen misschien gelukt. Een gelijk spel is evenmin uitgesloten. De competitie in 3 A wordt besloten met het duel Vlissingen VSchoon dijke II, dat voor de eindstand van geen belang meer is en voor de thuis club gewonnen lijkt. In 3 B gaat men naar het einde toe met opnieuw een viertal wedstrijden. Vogelwaarde II zal bij Sluiskil III nog eens blijk ge ven van zijn superioriliet en Rapen burg II zal ook tegen Steen III wel machteloos blijven. Koewacht II heeft betere papieren dan Robur II en Clin ge III hoeft voor Kwadendamme II niet te vrezen. Programma Het programma luidt: le klas A: DomburgSchoondijke, Lewed. Boys Walcheren; le klas 13: Kruiningen Vogelwaarde; res. le klas: Kruiningen IIBiervliet II, Luctor IIClinge II, Oostburg IIZeeland Sport III, Goes IIIVlissingen III; 2e klas A: Bres-; kens IIIGroede, Middelburg IV Vlissingen IV, Zeeland Spout IVRe tranchement, Aardenburg IINoor mannen II; 2e klas C: Dreischor II Brouwershaven II, SVOWKZierikzee III; 3e klas A: Vlissingen VSchoon dijke II; 3e klas B: Clinge IIIKwa dendamme II, Koewacht IIRobur II, Sluiskil IIIVogelwaarde II, Rapen burg IISteen III. Reims in finale Europese voetbalbeker. De Franse club Reims heeft met 10 van de Hibernians gewonnen (ruststand 00). De thuiswedstrijd was door Reims reeds gewonnen met 20. Reims heeft nu de finale van het toernooi oni de Europese voetbal beker bereikt. 71. „Dlef-boeven!" bulder de de hulseigenaar, „ik zal jullie leren, mijn pronkmeu- belen te vernlel-slopen! Carramba carambola! Mijn lijf-corpus schok-schudt van gramschap!" Maar inmiddels had Kap- pie de eigenaar herkend. „Rivaldi!" riep hij, „ken je me niet meer?!" „Sapperdekrlekos!" riep Rivaldi, „mijn amigo de ca- pitano! Hoe komt GIJ hier in mijn kamer-vertrek?!" „Die boef daar probeerde een kastje van je te stelen", antwoordde Kappie, op de stuurman van de Kraker wijzend, die duizelig over eind kwam. „En dat wilden we verhinderen". „Dat is edel-braaf", zei Rivaldi. „Maar waarom wil de hij juist dat kast-meubel steel-gappen!" Kappie aarzelde even. Als hij nu het geheim ver telde, zou het kastje niet meer te koop zijn en dat was toch wel bitter na al die moeite. Maar hij wüde toch geen uitvluchtjes tegen een vriend verkopen en daarom antwoordde hij ronduit: „We vermoeden, dat er een verborgen la in dat kastje zit, waarin een schat is verstopt." Nauwelijks had hij dit gezegd, of er klonk een luid gerinkel. De stuurman van de Kraker, die we! voel de, dat zijn rol hier was uitgespeeld, was dwars door het raam naar buiten gesprongen! Tweede „Holatoernooi" in Den Bosch tussen R.V.I/s Op zaterdag 21 april wordt in Den Bosch het tweede „Holatoernooi" ge houden tussen het personeel van de rijksverkeersinspectie van Middel burg en 's Hertogenbosch. Het pro- yramma bestaat uit tafeltennis, bil- larten. schaken, dammen, bridge, iieden en hersengymnastiek. Het eerste Holatoernooi", dat vo rig jaar in Middelburg werd gehou den, eindigde in een 59 overwin ning voor de Brabanders. Wandelsportkalender De Zeeuwse wandelkalender van de Nederlandse Wandelsport Bond is thans gereed voor het komende sei zoen. De lijst vermeldt de volgende tochten: 10 mei (Hemelvaartsdag); WSV Kruiningen; 26 mei Mediobur- gum, Middelburg ter gelegenheid van het 65-jarig jubileum; 2 juni: wan deltochten van het Zeeuws Dagblad te Goes: 59 juni: avondvierdaagse van de NWB te Oostburg, Souburg. Goes, Kruiningen, Krabbendjjke, Bie- zelin°;e en Scherpênisse; 21 juli: stichting „Vrederust", Bergen op Zoom; 22 september. Hansweei't. Ongeval in walserij van Hoogovens eist slachtoffer. Tijdens werkzaamheden aan een walstuig in de walserij West bij de Koninklijke Hoogovens en Staalfa brieken N.V. te IJmuiden zijn twee bankwerkers in de enkele meters die pe walsput gevallen doordat een roos ter, dat bij dit werk wordt gebruikt, brak. Een van de mannen, de 35-jarige gehuwde H. J. F. Vonk uit Velsen- Noord, moest met ernstige kwetsuren aan het hoofd in het ziekenhuis te Beverwijk worden opgenomen, waar hij is overleden. De andere bankwerker liep geen noemenswaardig letsel op. (Advertentie) Rapide '54 li kampioen In de afdeling B van de Goese tafel- tenniscompetitie, is Rapide '54 II uit Ka- pelle kampioen geworden door een 01 overwinning op Quick (Goes). DEMONSTRATIE IN AMERIKA. Men kan zich snijden aan de vleugels De Amerikaanse straaljager Lock heed F-104a „Starfighter", waarvan het prototype al meer dan twee jaar vliegt, is gisteren op de Amerikaanse vliegbasis Palmdale aan journalisten getoond. De „Starfighter" kan even snel klimmen als hij rechtuit kan vliegen en zyn diensthoogte ligt „in de bo venste lagen van de stratosfeer". Het vliegtuig heeft een lange slan- Advertentie) aatiepas Rijwielhandel „WIBKA' V .Ss' .:Ks# De veerboot Hoewel de dienstboot der Provin ciale Stoombootdiensten om vijf mi nuten voor het halve uur van Vlis singen naar Breskens vertrekt, was ik heden (donderdag 12 april, red.) reeds om kwart voor negen aanwezig om de boot van half tien te halen. Ik hoopte echter, omdat het nogal eens druk kan zijn, dat er een boot om negen uur zou varen. Dit was ook inderdaad zo. Or.- precies negen uur kwam er een extra boot uit de haven en alle wachtenden dachten natuur lijk, dat deze boot de fuik zou bin nenvaren en de minstens 35 wagens, die er op dat moment stonden, zou den opladen. Wij rekenden echter verkeerd, want de boot voer ledig naar Breskens. Hoe eenvoudig zou het geweest zijn om de wachtende wagens even te laden, want tussen negen uur en half tien zijn er natuur lijk nog de nodige wagens bijgeko men, die met de dienstboot van vijf voor half tien mee moesten. Gaarne, mijnheer de redacteur, wist ik, waarom zoiets gedaan wordt. Na tuurlijk ben ik een leek in scheep vaartproblemen, maar als nuchter zakenman weet ik toch wel, dat een particulier zijn zaak niet zo kan drijven. Het aanbrengen van de be ruchte hekken op de boot heeft de capaciteit toch al met de nodige au to's verminderd en ais men dan nog met een lege boot gaat varen, ter wijl er een massa wagens staan te wachten, dan is bij de slachtoffers met recht „de boot aan". Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, J. VOS. Noot van de redactie: Van de zijde der Provinciale Stoombootdiensten deelde men ons desgevraagd mee, dat het vooral op donderdag kan voorkomen, dat men uit Breskens te lefonisch om een extra boot verzoekt, omdat daar dan een zeer groot ver voersaanbod is. De boot, die om on geveer negen uur de haven van Vlis- geveer negen uur de haven van Vlis- Nw. Haven 3, tel. 3807, Middelburg, singen verliet direct na het tele foontje kon niet meer in Vlissin gen laden. Daarvoor zou ongeveer een kwartier gereserveerd moeten worden en de poot, die om kwart over negen arriveert, zou moeten wachten. Hierdoor zou de dienstrege ling voor de rest van de dag ernstig in gevaar komen. Dit kan vooral voor reizigers uit Zeeuwsch-Vlaanderen, die in Vlissineen op de trein moeten zeer bezwaarlijk zijn. Controle woonruimte. Naar aanleiding van de berichten in uw blad van donderdag 12 april j.l., betreffende de controle op de woningruimten en wat daarmede verband houdt, zou ik wel gaarne het volgende zien opgenomen: ,.U gewaagt van de personen met de controle belast, althans met woor den van soortgelijke strekking, zijnde in het bezit van een identiteitsbewijs en gerechtigd tot het binnentreden van woningen. Ik zou hieraan willen toevoegen, gelet op de vierde afde ling van het Wetboek van Strafvor dering, tegen m^n wil komt niemand mijn woning binnen, tenzij ik word verdacht van een strafbaar feit en dan nog dient de ambtenaar te wor den vergezeld van de kantonrechter, van een commissaris van politie dan wel van de burgemeester in gemeen ten. waar géén commissaris is of wel dient hij voorzien te zijn van een al gemene of bijzondere schriftelijke last van de procureur-generaal by het desbetreffende gerechtshof, casu quo van de officier van justitie of eén zijner hulpofficieren". (oud-politie-inspecteur) G. A. VERBURG Middelburg. Noot van de redactie. In het wo ningtellingwetje is door de wetgever een afzonderlijke bepaling opgeno men, waarbij de tellers het recht krij gen de woningen te betreden. Er is nog geen jurisprudentie voor wat betreft de toepassing van dit voor schrift. Zevenhandbalcompetitie Voor de Zeeuwse jeugdcompetitie zevenhandbal werden in ae afgelopen week slechts twee wedstrijden ge speeld. Het leidende Olympus kreeg op eigen veld van EMM een stevige 17 nederlaagje slikken, maar bleef 'toch nog aan de kop. Walcheren bleef met 30 baas over de eigen re serves, waardoor de stand als volgt luidt: Olympus 1114; Marathon 9 —12; EMM 10—12; Walcheren 10— 11; Zeeland Sport 99; Walcheren II 89; Olympus II 74; Zeeland Sport II 71. Examens judo en jiu jitsu Leden van de Goese judoclub „Aki Jama" legden examens af voor judo en jiu-jitsu. Voor het judo-examen slaagden: 2e kyu (blauwe band) H. C. van Sabben, 3e kyu (groene band) A. J. A. de Kok, 4e kyu (oranje band) J. de Kok,«H. de Lint, 5e kyu (gele band) G. J. van Ketel, C. H. van Sabben, G. J. Colenbrander, P. De Marco. Voor de jiu jitsu-examens slaagden: le graad (gele cirkel): G. J. van Ketel, C. H. van Sabben, P. Demarco. De examens werden onder auspi ciën van de N.J.J.A. afgenomen door de trainer, de heer C. W. de Leeuw van Weenen. De wedstrijden stonden op hoog peil. ke romp, die van voren in een zeer spitse punt uitloopt, het heeft een korte, zeer dunne vleugel die zo scherp is dat men hoezen over de ran den doet als het vliegtuig op de grond staat, omdat anders het grond personeel zich eraan zou kunnen sno eien. De „Starfighter" heeft een Gene ral Electric J-79 motor. Als het vlieg tuig op maximum snelheid vliegt stroomt de lucht zo snel de motorm- laat binnen, dat nog maar weinig compressie nodig is. De vlieger wordt in noodgevallen niet naar boven uit zijn stuurhut geschoten, maar naar beneden via een luik in de bodem. Het prototype van de nieuwe jager, de XF-104, maakte zijn eerste viucht op 28 februari 1954. De produkticversie, aangeduid als F-104a, vloog voor het eerst op 17 februari-j.l. Een produk- tie-order voor dit type is inmiddels geplaatst en met de bouw van de eer ste serie is begonnen. Inmiddels is ook opdracht gegeven tot het bouwen van een tweepersoons-versie van de „Starfighter", de F-104b, deze zal niet alleen kunnen worden gebruikt als lesvliegtuig, maar ook als jacht vliegtuig voor alle weersgesteldheden. Men neemt aan dat het vliegtuig tweemaal zo snel is als de snelheid van het geluid. De afmetingen van het toestel zijn: spanwijdte 6,68 meter, romplengte 16,69 meter, hoogte 4,11 meter. De bovenste foto toont de F 10het 'prototype, dat al geruime tijd vliegt, de onderste foto toont de F lOJ/a, net produktietoestel. De vleugels van het toestel zijn zo dun, dat op de begane grond een bescherming van fluweel moet worden aangebracht, omdat het grondpersoneel zich er aan zou kun nen snyden. Hoog bezoek voor trainende soldaten. Prins Philip van Engeland, de hertog van Edinburgh, die kolonel is van het Engelse regiment Welsh Guards, heeft een bezoek gebracht aan het trainingscentrum van dit regiment te Irbright in het graafschap Surrey Zoals de foto laat zien amuseerde de prins zich uitstekend met de acroba tische toeren van de manschappen. In de Cultuurserie van de Zuid- Holi. Uitgevers Mij. Den Haag zijn drie boeken verschenen, die stuk voor stuk werken zijn van grote literaire en menselijke waarden. In „De lege lauwerkrans" van de Duitse schrij ver Helmuth Agthe komt een man te rug uit de oorlog. Alles heeft hij ver loren, zijn vrouw en kind en zijn va derland. De na-oorlogse wereld van zwarte handelaren en smokkelaars, van verplaatste personen en gezeten burgers spoelt over hem heen. Deze man heeft alleen zichzelf en het sim- {jele leven en dat wordt met ontstel ende duidelijkheid uitgebeeld. Moei zaam en na veel strijd vindt hij ten slotte weer de zin voor en de diepe betekenis van het leven. De „Lege lauwerkrans" is een boek dat van het begin tot het einde weet te boeien. De Israëlische auteur H. Schade vertelt in „Eeri engel ging naast mij" het levensverhaal van een 16- jarige Poolse jongen Stefan, die door de Duitsers in het ghetto te Krakau wordt gepakt en daarna wordt weg- fevoei'd naar de beruchte kampen, 'el en meedogenloos worden de wreedheid en het lijden in de kampen beschreven, maar wat het boek zo wonderlijk ontroerend en uiterst le zenswaard maakt is, dat het ons meevoert naar een wereld van nobele gedachten. „Zij die in de schaduw leven" van Hugh Sykes Davies, is de fascineren de geschiedenis van Londense deser teurs, in het bijzonder van één van hen, Stretcher. De schrijver is er uitstekend in ge slaagd dit interessant gegeven van de literaire kant te benaderen. Het verhaal is volkomen wars van alle sensatie, een grote rust voort zelfs de boventoon. Juist misschien daar door is de beklemming zeer groot en is het boek diep menselijk gebleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6