PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nuttige en openhartige discussie met Boelganin en Kroesjtsjew Thools probleem: tussen landbouw en industrie „Verklaring minister Luns betreurd" BILT Vandaag... BEHANDELING VAN DELTAWET IS UITGESTELD 199e jaargang - no. 95. Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 21 april 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 859300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Q<xsU..urg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zicrlkzee. N. Bogerdstraat 24. telcf. 26. „IN VRIENDSCHAPPELIJKE SFEER" Moskou wenst „wederzijds begrip" De Britse en Russische leiders hebben de Anglo-Russische be trekkingen, het Midden-Oosten, de ontwapening en de Europese situatie besproken, zo is vrijdag officieel in Londen bekendgemaakt. Volgens het officiële communiqué vond er een nuttige en openhar tige uitwisseling plaats van de standpunten, in een vriendschappe lijke sfeer. Over het Midden-Oosten zal men verder overleggen. Vanavond zal het gesprek worden gevoerd op Chequers, het buiten van de Britse premier. Aangenomen wordt dat het óverleg tenslotte tot de con clusie zal leiden, dat het Midden-Oosten als vraagstuk door de Ver enigde Naties verder behandeld zal moeten worden. Wat de Europese situatie betreft is inmiddels wel gebleken, dat de Rus sen een hereniging van Duitsland geen urgente kwestie vinden. Inzake de ont wapening werd geen vordering ge maakt. De Engelsen kregen de indruk, dat de Russen werkelijk betere betrekkin gen met het westen wensen maar dat zij niet bereid zijn enige drastische stap in deze richting te doen. Na de middagbesprekingen maak ten Boelganin en Kroesjtsjew een boottocht op de Theems met Green wich als einddoel. Aan een lunch heeft Boelganin op nieuw een lans gebroken voor vreed zame co-existentie tussen oost en west. Hij constateerde, dat de spanning in de koude oorlog de laatste tijd eings- zins is afgenomen. is het 100 jaar geleden, dat M de Nederlandse portrettekenares s Sara A. Boddaert-Le Jolle te Middelburg overleed. =1 wordt koningin Elisabeth II M van Engeland 30 jaar. flllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Strijdlust De datum van de komende Kamer verkiezingen in Nederland is nog niet geheel zeker. Vermoe delijk wordt het 13 juni a.s., maar de regering moet nog beslissen. De lei dende politici trekken intussen van vergadering naar vergadering en de afdelingen van de politieke partijen hebben hun propaganda-acties inge zet. De vraag wordt nu actueel of deze verkiezingsstrijd inderdaad levendi ger zal zijn dan in voorgaande jaren. Reeds heeft do voorzitter van de C.H.U., de heer H. W. Tilanus gewaarschuwd tegen een ver scherping der verhoudingen in ons volksleven. Hij zag daarin geen winst, omdat men naar zijn mening hier ten lande altyd moet komen tot enigerlei vorm van samenwerking. Het opmerkelijke is, dat deze waar schuwing tegelijk een geruststelling is. Ook al gaat het wat heftiger toe in de verkiezingsdagen en ook al bekri tiseren de tegenwoordige bondgeno ten elkaar stevig, zij kunnen elkaar uiteindelijk toch niet helemaal mis- Daarom moet men het niet te zwaar tillen als een enkele keer de satire het wint van de welle vendheid en als er som3 grof geschut in stelling wordt gebracht. Het is zelfs tijdelijk nuttig, want wanneer men de zaken fel zwart-wit stelt wordt de scheidslijn duidelyk zichtbaar en dan kunnen aarzelende stemgerechtigden gemakkelijker hun keuze doen. Na de verkiezingsstrijd verdwijnt bij het optrekken van de kruitdamp die felle zwart-wit-instelling waar lijk wel. Dan moet er op grond van de verkiezingsresultaten een kabinet gevormd worden endat wordt altijd een kwestie van overbrugging, waarin zich onze politici sedert jaren ware meesters hebben getoond De voortekenen wijzen thans uit, dat de verkiezingsstrijd iets he viger wordt, dan in het jongste verleden het geval was. Met name tussen de K.V.P. en de P. v. d. A. is de spanning toegenomen. De polemieken in de partijbladen werden wilder en men deinsde niet terug voor tamelijk scherpe verwijten. Van K.V.P.-zijde wordt betoogd, dat het thans gaat om de vraag of de K.V. P. de grootste partij in Nederland zal zijn. Van P. v. d. A.-kant zegt men, dat gekozen moet worden tussen Drees of Romme. Bij dit alles staat op de achtergrond de merkwaardige schommeling, welke het aantal stemmen van de K.V.P. se dert 1948 vertoonde. De curve van haar stemmenaantal boog bij de Ka merverkiezingen in '52 plotseling om laag. doordat de P. v. d. A. in Brabant en Limburg verrassend veel stem men aan de K.V.P. ontnam. Nadien zijn er gemeenteraadsverkiezingen ge weest, waarbij de K.V.P. in staat bleek een deel van het verloren terrein te herwinnen. Er kwam ook een bisschop pelijk mandement, dat beoogde de rooms-katholieke samenwerking te in tensiveren. Bij de komende verkiezingen zal nu moeten blijken welke uitwerking deze activiteiten en contra-activiteiten hebben gehad. (Vervolg pag. 3, eerste kolom). Hij vertelde dat het doel van het Russische bezoek is te proberen we derzijds begrip te bereiken met pre mier Eden en andere Britse regerings leiders. Gedacht wordt aan samenwer king op economisch, wetenschappelijk. technisch en cultureel terrein en spe ciaal zou Rusland uitbreiding van de handel met Engeland willen. REDE VAN KROESJTSJEW. Kroesjtsjew heeft gisteravond aan gedrongen op een vermindering^ en tenslotte op afschaffing van alle ge wapende strijdkrachten. Kroesjtsjew richtte zich tot een schitterende groep van de hoogste ge neraals, admiraals en luchtmaarschal- ken van Engeland, die aanzaten aan een diner, dat in het Greenwich Royal Naval College gegeven werd ter ere van maarschalk Boelganin en van hemzelf. „De uitdrukking is misschien niet geheei juist", zeide Kroesjtsjew, „maar ik vind, dat het niet veel zin heeft voor ons volk, als we tegenover elkander blijven staan als vechthanen U, verenigd in de N.A.V.O. en wij door het pact van Warschau." Indonesische stem over dood van Jungschlager Naar aanleiding van een in de pers gepubliceerde verklaring, afge legd in Den Bosch door minister Luns bij het overlijden van de heer Jungschlager, heeft de woordvoerder van de diplomatieke vertegen woordiging van de republiek Indonesië in Den Haag medegedeeld, dat hij deze verklaring in dit stadium ten zeerste betreurt. Het overlijden van Jungschlager VOORDAT de rechter een vonnis heeft uitgesproken is een betreurenswaardige gebeur* Js. Maar het is onjuist dat minister Luns hierin aanleiding heeft gevonden om be schuldigingen te uiten jegens de organen van de regering van de re publiek Indonesië. De Russische Jantjes maken evenals hun hoogste leiders trips door Lon den. De matrozen zijn afkomstig van de Russische schepenwaaronder de Sowjet-kruiser „Ordzhonïkidze"die momenteel voor anker liggen in de haven Portsmouth. Op de foto ziet men de matrozen in volle bewonde ring voor de wacht te paard van de Hor se Guards Parade" in Whitehall te Londen. Had men in 1953 de raadgevingen van Indonesische autoriteiten dat de heer Jungschlager Indonesië zou verlaten ter harte genomen, dan zou er nooit een zaak-Jungschlager zijn geweest. Een woordvoerder" van het Neder landse ministerie van buitenlandse zaken zeide desgevraagd, deze mede deling van Indonesische zijde te be treuren en daarot» zeer ongaarne te reageren. Het is immers algemeen bekend, aldus deze woordvoerder, dat de Nederlandse regering sedert jaar en dag heeft geprotesteerd tegen de methoden, die zijn gebezigd bij de te gen de heer Jungschlager ingestelde vervolging, zodat minister Luns in dit opzicht niets nieuws heeft ge zegd. Wat betreft de raadgevingen van Indonesische autoriteiten aan de heer Jungschlager om Indonesië te verla ten, werd verwezen naar de dupliek van mevrouw Bouman. Diep geschokt Mevrouw Bouman heeft verklaard diep geschokt te zijn door het plot seling overlijden van de heer Jung schlager. Zij zei het een merkwaar dige samenloop van omstandigheden te vinden, dat de heer Jungschlager een dag, voordat volgens het oor spronkelijke plan de uitspraak in zijn proces zóu worden gedaan, is overle den. Aanvankelijk zou rechter Maeng- kom- reeds vrijdag uitspraak doen. Later deelde hij mee, dat hij de slot zitting van het proces had uitgesteld tot 27 april. HammarskjöldLange en moeilijke weg Dag Hammarskjöld, de secretaris generaal van de V.N. heeft vrijdag zijn besprekingen met de Israëlische leiders na drie dagen beëindigd. Voor zyn vertrek uit Israël naar Beiroet verklaarde hij over zijn be sprekingen: „Ik ben er van overtuigd dat wij op de goede weg zijn en per soonlek zie ik geen enkele reden waarom wy daar weer van af zouden dwalen". Hij voegde hier echter aan toe dat zyn taak in het Midden-Oosten nog niet voltooid is en dat hij nog „een lange en moeilijke weg" voor zich heeft. „Seafury" in de start verongelukt Een Hawker Seafury-eenpersoons gevechtsvluiegtuig van de marine- luchtvaartdienst is vrijdagmiddag omstreeks kwart over twee tengevol ge van een motorstoring na de start op het marinevliegkamp Valkenburg verongelukt. De vlieger, luitenant ter zee der tweede klasse oudste catego rie) J. Bouma uit Katwijk werd hier bij niet ernstig gewond. Hij is onmid dellijk na het ongeval per marine-he likopter overgebracht naar het ma rinehospitaal te Overveen. Een aardbei 50 cent Aan de veiling te Zaltbommel zijn gisterochtend de eerste aardbeien van dit seizoen aangevoerd. Zij brachten 50 cent per stuk op. Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinil Nieuwe mijnenveger wildeniet... H Vrijdagmiddag zou mevrouw A H Voetelink-Riemersma, echtge- note van de burgemeester van Steenwijk, op de werf van de Haarlemse Scheepsbouw Maat- schappij aan het Noorder Bui- e! tenspaarne te Haarlem, de mij- nenveger „Steenwijk" te water H laten. Dit is echter niet ge- schied, daar door onbekende redenen het schip niet in het §f water gleed. De mijnenveger n zat muurvast en ondanks de H hulp van drie sleepboten en ka- m bels slaagde men er niet in het schip in 'zyn element tè krijgen. M Vanochtend zal opnieuw ge- p tracht worden de boot te water H te laten. M llllllllllllUllllllllllillllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllll Tot volgend zittingsjaar der Tweede Kamer Naar wij vernemen zal het ontwerp-deltawet door de Tweede Ka- toer niet meer gedurende het huidige zittingsjaar in openbare be handeling worden genomen. Het voorlopig verslag van de Tweede Kamer is inmiddels gereed en zal binnenkort verschijnen, doch het ministerie van Verkeer en Waterstaat zal enige tijd nodig hebben voor het samenstellen van de memorie van antwoord. In verband daarmee zal deze memorie pas in het volgende zittingsjaar en, das aan een Kamer in nieuwe samenstelling worden overhandigd. Deze gang van zaken houdt in geen enkel opzicht verband met een aandrang, die van Belgische zijde op de regering zou zijn uitgeoefend om de behandeling van het wetsontwerp op te schorten. Het minis terie wil uitsluitend de tijd hebben om alle zaken uit het voorlopig verslag grondig te bestuderen en te beantwoorden. Thoolse landarbeiders gdan naar de industrieën in Brabant en Holland. Op pagina zeven vindt men hierover Hier ziet men de Tholenaar Stout jes- dijk uit Staveniss met enkele van zijn mede-arbeiders in de fabrieken van de Hollandse Kunstzijde Industrie te Breda. (Zie pagina 7). (Foto P.Z.C.) ROND 250 THOLENAREN trekken dagelijks of tenminste een maal per week naar industrieën buiten Zeeland. Naar Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Vlaardingen, Slikkerveer en zelfs naar Rot terdam. Dat is niet plotseling gekomen. De landbouwende bevolking van Tholen is niet van de ene dag op de andere warm gelopen voor een „baantje in de fabriek". Ook hier is een samenstel van factoren aan te wijzen, dat de achter grond vormt van de feiten, zoals die zich sinds de zomer van 1955 ten aanzien van Tholen manifesteren. Evenals andere landbouwgebieden kende Tholen tot voor februari 1953 de rampmaand een grote seizoenwerkloosheid, die daarna terugliep tengevolge van werkzaamheden voor dijkherstel en herver kaveling. Werkgelegenheid dus met een sterk tijdelijk karakter. De vrees voor een nog grotere seizoenwerkloosheid, mede tengevolge van de mechanisatie in de landbouw, was niet ongegrond. Intussen zijn de werken voor dijkherstel vrijwel beëindigd en de her- verkavelingswerken konden het arbeidersoverschot, ook al tengevolge van mechanisatie, niet wegwerken. Tal van grote industrieën buiten Zeeland Philips, Roosendaal Hollandse Kunstzijde Industrie, Bre da Heinekens Bierbrouwerijen, Rotterdam Levers Zeep Mij., Vlaardingen, kampten met te korten aan arbeiders en staken hun licht op in gebieden met een over schot aan arbeiders. Ook in Tholen. In samenwerking met het districts bureau voor de arbeidsvoorzie ning in de provincie Zeeland en het nevenbureau Tholen organiseerde men een voorlichtingscampagne. Men lichtte de mensen in over de mogelijkheden, welke de industrie bieat en men deed dat grondig en de gelijk, zo verzekerde ons de heer K. van Dijk, hoofdinspecteur-directeur van het districtsbureau. Daarmee won men het vertrouwen van de mensen. Vele Tholenaren zagen in, dat er zo langzamerhand een keuze ge maakt moest worden tussen land bouw en industrie. Een keus, die ook vergemakkelijkt werd omdat zij vol komen vrijwillig gemaakt kon wor den. Een keus, die nu voor de jon gere generatie bovendien nog ten gunste van de industrie gestimuleerd wordt door de bouw van een lagere technische school in St. Maartens dijk. Langzamerhand, „druppelsgewijs", meldden zich de eerste gegadigden om in de industrieën te gaan werken. De ervaringen, die zij er opdeden, waren gunstig. De arbeiders (en ar beidsters) ontdekten, dat men hun niets voorgespiegeld had en toen dat bekend werd. volgden er meer. Thans zijn er complete „pendel diensten", die dagelijks of eenmaal per week arbeiders van het gehele eiland Tholen afhalen en naar de industrieën brengen. Werkloosheid kent men er praktisch niet meer. De industrie bracht uitkomst. Toch blijft een zekere aanvoer naar de landbouw nodig. Maar in landbouwkringen zal men dienen te beseffen, dat het „arbeids milieu" de omstandigheden, waar in de landarbeiders moeten verke ren aangepast dient te worden aan de huidige tijdsomstandigheden. Wanneer de grote industrieën straks in de gelegenheid zouden zijn wonin gen aan te bieden, is het gevaar van wegtrekken der jongeren niet denk beeldig en dan zou er sprake kunnen zyn van een r :kere „ontvol king"; een gevaar, waar Zeeland al jaren tegen strijdt. Daarom ook dient men alle aan dacht te schenken aan gegadigden, die op Tholen zelf werkgelegenheid willen scheppen. Die zijn er. Diet name Levers Zeep Mij. 'uit Vlaardin gen de Kaveeweefabrieken uit Roo sendaal en „Victoria" uit Dordrecht toonden reeds belangstelling. Vestiging van industrieën zou de omschakeling voor de arbeiders, die nu dagelijks grote afstanden moeten afleggen om in de fabrieken te kun nen werken, nog sterker in de hand werken en een definitieve keus tus sen landbouw en industrie vergemak kelijken. Want In het „hoogseizoen voor de landbouw" zijn er toch nog altyd, die tijdelijk de fabriek weer vaarwel zeggen. Dat kan nu nog wel. Maar op den duur zullen de indus trieën toch de voorkeur geven aan permanente, liefst geschoolde krach ten. Ziedaar enige conclusies van een bezoek, dat enkele onzer redacteuren brachten aan Tholen en Brabant, een bezoek, waarover men op pagina 7 meer lezen kan. KORTE PREDIKATIE HIJ IS HET ZELF! Ziet mijne handen en mijne voeten, dat IK het zelf ben. (Lucas Zit vers 39). Het is zowel merkwaardig als leerzaam om in de tijd tussen Pa sen en Hemelvaart de Heilige Schrift met aandacht te lezen! Merkwaardig immers om te erva ren hoe de discipelen en vrienden van Jezus'telkens weer de grootste moeite hebben gehad om de Opgesta ne te herkennen en aldus mede de vreugden van Christus1 Overicinning te smaken. Maar het is tevens leer zaam er dan ook telkens weer op te letten hoe de Heiland de twijfel en angst der mensen overioint, hoe Hij hen tegemoet treedt en geruststelt, Zou het niet belangrijk zijn voor ons, Christenen der twintigste eeuw, om ons van het een zowel als van het ander nauwkeurig rekenschap te ge ven? Wellicht dat wij aldus de weg vinden om eigen geloofsmoeilykhe- den te overwinnen! In Lucas Z.'t vers 39 de tekst, die wij hierboven afschreven ont moeten wij beide aspecten, die vrij hierboven aanwezen. De discipelen „werden ontzet en verschrikt en meenden een geest te aanschouwen (vers 37), terwijl zij midden in een gesprek met elkander over het toon der der Opstanding Hemzelf ontmoe ten! Hoe is dif mogelijk? Wij menen, omdat de herkenning van hun zijde ontbreekt. Het 15 du.s blijkbaar niet voldoende om na het Paasfeest over de Opstanding te praten en te rede neren, neen er moet een wezenlijke ontmoeting plaats hebben. En deze is slechts mogélyk, wan neer wij Christus Zelf tegemoet tre den. Maar juist dit laatste kunnen de discipelen blijkbaar niet. Het valt ons Christenen daarom zo ontzettend moeilijk, omdat hierbij van ons wordt gevraagd, dat wy buiten ons zelf treden en ons aan Hem onder werpen. ,£ie mijne handen en mijne voe ten, dat Ik het zélf ben." Op dit mo ment grijpt de Heiland in. Want thans gaat het er Hem om, de strek king van Pasen tot haar doel te brengen. Wij horen er immers bij! De Opgestane wil tot ons komen en gemeenschap met ons hebben. Daar om komt Hij zélf en draagt aan han den en voeten nog de tekenen van Zijn lijden, van Zijn sterven voor de zonden der mensen. De dood Icon wél veel, maar God kan alles. Hij heeft Christus verheerlijkt, juist ook door Zijn lichaam. Het is goed in deze wéken tussen Pasen en Hemelvaart, de tijd van Zijn verschijningen, ons steeds weer te herinneren hoe de Opgestane Zélf doorgaat naar lichaam, ziel en geest! met Zijn werk om ons te brengen tot de dankzegging en de aanbidding. Kattendijke. Dr. B. Breek. DE VERWAtm. HOGERE TEMPERATUREN. Wolkenvelden maar ook opklarin gen. Overwegend droog weer. Hogere middagtemperaturen dan gisteren. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. ZON EN MAAN 22 april Zon op 5 Maan op 17 onder 19.52 onder 4.03 23 april Zon op Maan op 5.29 18.29 onder 19.53 onder 4.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1