Teler moet vrij zijn .ongerepeld vlas naar België te verkopen PREDIKBEURTEN WALCHEREN VORMINGNIET WERKEN VOOR MAAR MET ONZE JEUGD! ZATERDAG 21 APRIL ±956^ PRO VlNUlALE ZE E W U E COURANT 6 DAGELIJKS BESTUUR Z.L.M.- Gelijkstelling van landarbeidersionen door regeringsmaatregel verdwenen Er zal ten aanzien vai. de export van ongeregeld vlas naar België, op korte termijn een practische oplossing moeten komen, waarbij de Neder landse teler zelf dient te kunnen bepalen of hy zijn vlas al of niet aan de Belgen ongerepeld kan verkopen. Dit is de mening van het dagelijks be stuur van de Z.L.M., dat in zijn jongste vergadering weer uitvoerig over deze voor de Zeeuwse vlasteler zo belangrijke kwestie -.prak. Besloten werd een spoedschrijven aan het bestuur van de N.A.K. te richten, waarin om een praktische oplossing wordt gevr aagd en tevens wordt verzocht om in afwachting van een nadere beslissing, de termen van aangifte te ver lengen. Zoals bekend, heeft het Landbouw schap aan de minister verzocht de ex port van ongerepeld vlas naar België volledig vrij te laten. De huidige re geling, waarbij alleen het niet te vel de gekeurde vlas ongerepeld uitge voerd mag worden, wordt zeer onbil lijk geacht voor hen, die hun vlas wel voor de keuring hebben aangegeven. Andere kringen dan de telers, zou den liever zién, dat in het geheel geen ongerepeld vlas mocht worden uitge voerd, tenzij een Belgische vlasser hier zelf op contract heeft geteeld. Ook de stopzetting van de aardap pelexport per 21 april, voor zover be treft reeds aangegane verplichtingen, werd uitvoerig in de dagelijkse be stuursvergadering van de Z.L.M. be sproken. Uit door inventarisatie ver kregen cijfers blijkt, dat de ministe riële maatregel niet onredelijk te noe men is, wanneer de bevoorrading van het eigen volk tot aan de nieuwe oogst gewaarborgd dient te worden. De vraag is echter wel gewettigd, hoeveel van de reeds afgesloten con tracten met het buitenland voor 21 april kan worden gehonoreerd. De vergadering was van mening, dat er bij de Zeeuwse boeren nog wel wat aardappelen zijn, al zullen ae hoeveel heden niet groot zijn en voornamelijk aardappelen van andere dan de be kende exportrassen omvatten. Men sprak tevens over een toe komstige regeling voor de con sumptieaardappelen, daar in het afgelopen jaar weer duidelijk is gebleken, dat een behoorlijke ex port nodig is om tot een redelij ke prijs te kunnen komen. Deze export is echter dikwijls afhanke lijk van het geheel of gedeeltelijk mislukken van de oogst in andere landen. De areaalheffing dient dan te vervallen. In beginsel heeft de minister zich o.a. tegenover de Eerste Kamer reeds tot een zoda nige regeling bereid verklaard. De export van landbouwzaden ver loopt dit jaar zeer gunstig. Vooral de zomertarwe is e: gewild artikel in de zuidelijke landen, in verband met de vorstschade aan wintertarwe. Ruim 26.000 ton werd reeds uitge voerd. Aan zaailijnzaad werd reeds meer dan 10.000 ton geëxporteerd, te gen 9600 ton vorig jaar. Ook .van zaaihaver, groene erwten, schokkers en suikerbietenzaad werd méér ge ëxporteerd dan vorig jaar. Het loonftrobleem. Ten aanzien van de jongste rege ringsmaatregel voor de lonen, was het dagelyks bestuur van mening, dat de gelykstelling van e landarbeiders- lonen met die in andere vergelijkbare bedrüfstakken verdwenen is, hetgeen ten zeerste wordt betreurd. De land bouw zou zeker de verhogingen in an dere bedrijfstakken moeten volgen en dus verder moeten gaan dan een loonsverhoging van 3 zoals voor gesteld, indien er maar doorbereke ning in de prijzen mogelijk zou zjjn. Voorts was de vergadering van oordeel, dat het hoog tijd wordt het gehele landhouwbeeld opnieuw te be zien, waarbij zeker ook de marges on der de loupe genomen dienen te. wor den, waar deze op verouderde nor men berusten. Uit recente kostprijs berekeningen blijkt wel, dat de ver schillen tussen de diverse gebieden eerder groter dan kleiner worden. Zo ook de moeilijkheden om in Neder land tot een bevredigend prijsbeleid te komen. Er wordt thans onderhandeld over het sluiten van een nieuwe interna tionale tarweovereenkomst. Er is sprake van, dat de grote exporteren de landen thans akkoord zouden gaan met een verlaging van de minimum- en maximumprijzen van 5 dollarcent per bushel. Van de importlanden zal Engeland weer niet meedoen. Wel zul- luen er hoogstwaarschijnlijk enkele exporterende landen bijkomen o.a. Ar gentinië, Uruguay en Frankrijk. Een Benoeming In de laatstgehouden bestuursverga dering van het Algemeen Ziekenfonds „Zuid- en Noord-Beveland" werd in de vacature van mr. H. B. Bouwman, die wegens drukke werkzaamheden zich genoodzaakt zag hiervoor te be danken, tot voorzitter gekozen mr. L. G. Wolf te Goes. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijn STAVENISSE. M Aan onze agente mej. A. T. de M s Graaf met wie wij geduren- de talrijke jaren op aangena- p me wijze mochten samenwer- i| ken, is op haar verzoek eervol ji H ontslag verleend. In haar p plaats is met ingang van 23 M H april a.s. aangesteld p I mej. L. WESDORP M Molendijk 30. M Abonnementen en adverten- H ties worden aan dit adres gaar- H ne aangenomen. jf Adm, P.Z.C. Immuunhuiiiiiiiiiiiiiiiii andere moeilijkheid vormt de tijds duur van de nieuwe overeenkomst. Daar eerstdaags de heffingen van het Landbouwschap over 1956 aan de orde worden gesteld, nam het dag. bestuur reeds het standpunt in, dat de heffing voor de fruitteelt van 12 tot 9 per ha dient te worden terug gebracht. Verslag werd uitgebracht over de vergadering van de geweste lijke raad voor het Landbouw schap. Het opstellen van een land bouwkundig rapport over de waar de van het land van Saeftinge zal van harte worden toegejuicht. Het moeilijke vraagstuk van de pol- derlasten in het herverkavelings- gebied polder Walcheren, werd op nieuw onder ogen gezien. Dit punt zal aan de commissie grondge bruik van het Landbouwschap worden voorgelegd. De voorzitter van de Raad van de Landbouwvoorlichting in Zeeland, de heer J. Kakebeeke, gaf aan het D. B. een kort overzicht van de werkzaam heden in de afgelopen twee jaar. Vervolgens werd nog gesproken over het aanwijzen van gebieden, die voor een streekverbetermgsplan in aanmerking komen. Reeds zijn gelden aangevraagd voor het ruilverkavelingsgebied Ede. Daar naast achtte de vergadering het ge wenst, dat ook een dergelijk plan in de komende jaren uitgevoerd zal worden in de zak van Zuid-Beveland, midden Tholen, Schouwen en Hoek, waarbij wat betreft de drie eerstge noemde gebieden aangesloten zal dienen te worden aan de vordering van de herverkaveling. Besloten werd voorts nog om de heer C. Philipse te benoemen tot voorzitter van de belastingcommis sie der Z.L.M. Middelburg Afscheid bij garnizoen Tijdens een bijeenkomst in het gar nizoensbureau in Middelburg werd vrijdagmorgen afscheid genomen van sergeant P. de Jonge, dié de militaire dienst gaat verlaten in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. De heer De Jonge, die in de Zeeuwse hoofdstad ruim 8 jaar lang verbonden was aan de Militair Geneeskundige Dienst van het garni zoen werd op hartelijke wijze toege sproken. Als eerste voerde het woord de garnizoenscommandant, overste A. Kornet, die de scheidende lof toe zwaaide voor diens werk'. Namens de C.O.A.K., sprak de commandant, overste J. Potteboom sergeant De Jonge toe onder aanbie ding van een fraai geschenk. Ook dokter M. Reyerse, de chef van de heer De Jonge, liet zijn woorden van waardering vergezeld gaan van een cadeau. Tot slot werd de scheidende toegesproken door sergeant-majoor S. Simonse, die de onderofficiersvereni ging „Ons Belang" vertegenwoordig de. Ook deze spreker overhandidgde een attentie. Sergeant De Jonge sprak een woord van dank aan het adres van de sprekers. Verkoop zomerpostzegels Maandag 23 april a^s. zal in het Mid delburgse postkantoor de verkoop van de zomerpostzegels de Rembrandt- serie weer beginnen. Zoals steeds, is de organisatie van deze verkoop actie, ook nu weer in handen van de U.V.V. Vanaf maandag zal het beken de stalletje weer in de hal van het P.T.T.-gebouw staan, waarin dames deze zegels ten verkoop aanbieden. De eerste koopster zal maandag zijn men begint om 10 uur mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse van der Feltz, echtgenote van de commissaris der koningin in Zeeland. De actie loopt tot 19 mei a.s. De opbrengst van de verkoop komt o.a. ten goede aan instellingen voor de volksgezondheid en voor cultureel en maatschappelijk werk. Herv. vrouwenvereniging hield jaarvergadering De hervormde vrouwenvereniging „In Dienst der Kerk" te Middelburg, hield woensdagavond in de Bogard- zaal haar, goedbezochte, achtste jaarvergadering. Na een welkomst woord van mevrouw Bastiaanse, die de presidente, mevrouw Don verving, werd 'n tweetal verzen van Psalm 145 en Gez. 147 gezongen. Het verslag van de secretaresse over 1955. uitgebracht door mevrouw Groenewold, getuigde van een opge wekt verenigingsleven over dat jaar. Het veren igingsjaar 1955 bleek, blij kens het door de penningmeesteresse, mevrouw Jobse gelezen verslag, met een niet onaardig saldo te sluiten. De dames Van den Klooster, Janse en Langejans. droegen vervolgens 'n stukje, getiteld „Tel uw zegeningen en vergeet er geen" voor, waarna mevrouw Den Hollander, declameer de. Leden van de vrouwenvereniging van 't Zand en van Middelburg en leden van de grote meisjesclub brach ten het lekespel ,,Dr. Ida", op ver dienstelijke wijze ten tonele. De prae- ses van de kerkeraad, ds. F. Don, sloot de jaarvergadering met dank zegging, nadat de presidente, me vrouw Don, die in de pauze ter vergadering kwam, een slotwoord had gesproken. Ringrijders vergaderden De Middelburgse Ringrjjdersver- eniging „Nooit Gedacht" kwam in jaarvergadering bijeen. Besloten werd de jaarlijkse wedstrijd op 5 mei a.s. te houden. Het gemeentebestuur verleende toestemming voor het uit zetten van een baan en stelde tevens een medaille beschikbaar. Tot dus ver gaven zich voor deze wedstrijd reeds 14 deelnemers op. De deelne ming staat open voor alle inwoners van Middelburg, ook dames zyn wel kom. Voorts werd besloten om deel te nemen aan de kamp-'oenschappen der Z.R.V. op 16 juni in St. Laurens (A-klasse) en op 14 juli te Nieuw- land (B-klasse). Voor deze evene menten dient de wedstrijd van 5 mei als selectie. Cabaret voor gedetineerden Het Middelburgs Cabaretgezelschap „Avedo" gaf woensdag een ontspan ningsavond voor de gedetineerden in het Huis van Bewaring te Middel ma van schetsjes, zang en muziek werd in een vlot tempo afgewerkt. De muzikale begeleiding en omlijs ting was in goede handen by de heer H. Remders. Aan het slot van deze zeer geslaagde avond sprak de direc teur, de heer G. J. Kamphuis, een woord van dank tot de uitvoerenden voor de uitstekende wijze, waarop zij deze avond gebracht hadden. Dit dankwoord werd onderstreept door een daverend applaus van het pu bliek. Vlissingen Personeelsavond „De Schelde" gaf cabaretavond De personeelsvereniging van de K. M. „De Schelde" heeft donderdag avond het seizoen met een feest avond in het Scheldekwartier te Vlissingen afgesloten. Hiervoor had men een cabaretgezelschap geënga geerd van artisten, die hun sporen in radioprogramma's hadden ver diend. De conferencier Frans Eyk- hof was niet alleen een onverbeter lijke humorist, maar ook als „Sle- miel" en als komisch sneltekenaar sloeg hij geen raar figuur. De twee Cavelli's, accordeonisten van meer dan gemiddelde klasse, en Ferry en Gerry, twee dwazen met een guitaar, zorgden voor muzikale intermezzi. De imitator Frans van Dusschoten ten slotte, de jongste van het gezelschap, bootste op uitstekende wyze stem en optreden van Nederlands bekendste cabaretartiesten o.a, Snip en Snap, na. Aan het slot van de avond sprak de voorzitter van de personeelsvereni- fing, de heer W. F. L. Korff, die ook e avond had geopend, een kort dank woord uit. Nagedachtenis Jungschlager Het Jungschlager-comité te Vlissin gen verzoekt de nagedachtenis van wijlen de heer L. Jungschlager te wil len eren door heden-zaterdag halfstok te vlaggen. Geen medewerking bouw nieuwe chr. kleuterschool B. en W. van Vlissingen stellen de gemeenteraad voor om de door het bestuur der vereniging voor chr. kleu teronderwijs gevraagde medewerking voor de bouw van een nieuwe kleu terschool aan de Bcrlagestraat te weigeren. Het college merkt hierbij op. dat de aanvraag niet aan de ge stelde eisen voldoet. Voorschrift is, dat de te stichten school door ten minste 30 kleuters zal worden be zocht. De verklaring voldoet echter slechts voor 24 kleuters. Het college verzoekt de raad om als zijn oordeel uit te spreken, dat 'n uitbreiding van het leerplan der ge meentelijke huishoud- en industrie school met een cursus voor coupeuse nodig wordt geoordeeld. Het is geble ken, dat er behoefte bestaat aan deze opleiding, die een vervolg ls op de bestaande- opleiding voor kostuum naaister. B. en W. zijn van mening, dat binnenkort voldoende belangstel ling zal bestaan om tot de vorming van deze cursus over te gaan. Raad vergadert De gemeenteraad van Vlissingen houdt vrydag 27 april a.s. 's namid dags om 2 uur een openbare verga dering in het gemeentehuis. Officiële publikaties MIDDELBURG VERZETTEN WEEKMARKT EN VEEMARKT B. en W. van Middelburg maken be kend, dat In verband met de Hemelvaarts dag de weekmarkt en de veemarkt zullen Worden gehouden op woensdag 9 mei a.s. In plaats van op donderdag 10 mei a.s. Middelburg, 19 april 1956. MIDDELBURG NATIONALE HERDENKING B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat met het oog op de Nationale Herdenking op vrijdag 4 mei a. s. van 18 tot 21 uur alle bioscopen geslo ten moeten zijn; dat gedurende die uren geen vermake lijkheden zullen worden toegestaan; dat op die dag na 18 uur geen muziek mag worden gemaakt; dat het café-bedrijf tot de kleinst mo gelijke omvang dient te worden beperkt; dat vanaf 19.00 uur de buitenverlich ting neon en lichtbakken gedoofd moet zijn. Middelburg, 19 april 1956. Marktberichten VISMIJN VEERE. 20 april. Aangevoerd: 2723 kg export del) 213; 4 kg rog 20. VEILING MIDDELBURG. 20 april. Fruit: Golden Delicious I SO BS; Jonathan keuken 71. Aardappelen: Koopmans blauwe grote 16,10—19; Bintjes grote 18,50—21,40; Blauwe Eigenheimers grote 18,20; Meerlandera grote 17,90—18,30; Furore grote 17,2017,50; Bevelanders grote 18,10, Groenten: Kropsla A 12—23; B 619; C 5—15; Bloemkool C 42; D 24; Komkom mers A 59—64; B 50; C 38; Bosradijs 14— 28: Spinazie 86—101; Rabarber 38—58; An dijvie 71—92; Snijsla 24—76; Sladunsel 42 —62; Prei 25—50; Witlof 47—63; Wijnpeen 5—12; Kroten per kg 69: Rode kool 13— 27; Uien per kg 50—54. De eerste kasbloemkool werd aange voerd door de heren D. Jozlasse en J. Kesteloo, beiden te Koudekerke. VEILING KAPELLE. 20 april. Groenten: Radijs SVa—18; Aard appelen 11—14; Selderij 8>/a; Witlof 43— 62; Kropsla 17—18. VEILING TERNEUZEN. 20 april. Groenten: Sla A 14,50—18; B 13,50—15,10; C 7,40—9,50; Radijs II 18—19, alles per 100 stuks; Spinazie 80; Witlof A II 42—48; B n 28—47; afw. 17—39: Rabar ber 41; Prei H 48—62; B 34—57; Andijvie 80; Waspeen A II 10; Breekpeen II 4; Sla 47—57, alles per kg. VEILING BERGEN OP ZOOM. 20 april. Groenten: Andijvie 74—93; Rode kool 17—27; Witte kool 31—36; Kroten 5%; Breekpeen 5—12; Prei 20—58; Radijs 15— 21; Sla 7—21; Stoofsla 33—40; Spinazie 76 —103; Witlof 27—72; Rabarber 31—58; Raap stelen 1115; Uien 3642; Schorseneren 2553; Asperges 370; Witte bonen 63. Peren: Saint Remy 54—61; Comtesse de Paris 38—40. VEILING GOES. 20 april. Groenten: Witlof A I 68; A II 56; BI 52—57; afw. 43—55; Kropsla A I 24—25; A II 20—21; B I 15—24; Spinazie I 94—96; II 75—92: Radijs 15—21; Rabarber 4549; Bosselderij 12—17; Prei 39. RAAD DOMBURG Voorstel tot afschaffen van kennis verworpen Baldadigheid der jeugd neemt toe De gemeenteraad van Domburg heeft donderdag met vier tegen drie stem- men een voorstel van de heer Joli. de Visser (s.gt) tot afschaffing van de kermis verworpen. Vóór de afschaf fing stemden de heren Joh. de Visser (s.g.), Jac. de Visser (a.r.) en J. War ners (c.h.). Bij de aanvang van de ver gadering herdacht de voorzitter, bur gemeester mr. W. J. E. Crommelïn, de onder zo tragische omstandigheden overleden heer Jungschlager. Hij meende, dat de wijze, waarop het pro ces tegen de heer Jungschlager in Dj'a- karta werd gevoerd, slopend voor hem moet zijn geweest. Over het voorstel tot afschaffing van de kermis merkte de heer De Visser (s.g.) op, dat naar zijn mening de ker mis niet meer in deze tijd past en ook achtte hij de kermis niet in het belang van de zomergasten. De voorzitter zei geen reden te zien om tot afschaffing over te gaaner gebeur ai geen af keurenswaardige dingen en bij aan vragen van een standplaats voor ver makelijkheden wordt steeds nauwkeu rig nagegaan of deze op een dorpsker mis toegelaten kunnen worden. Zomer gasten zijn er in die tijd nog niet zo veel en zij worden trouwens ook meer malen op de kermis gezien. Bij stem ming werd het voorstel van de heer De Visser (s.g.) verworpen. De voorzitter deelde mee, dat de laatste tijd veel klachten inkomen over de baldadigheid van de jeugd. Hij riep de medewerking van een ieder in om wandaden te helpen VLISS1NGSE JEUGDRAAD Probhem ruimte en leiding nog lang niet ongelost „Het gaat bij het leiding geven aan de jeugd niet om het werken vóór, maar mét de jeugd!" Deze doelstel ling bracht de heer J. Peters, de alge meen secretaris van de Nederlandse Jeugdgemeenschap, vrijdagavond de leiders, leidsters, bestuurs- en kader leden van de plaatselijke jeugdorgani saties onder ogen tijdens de bijeen komst van de Vlissingse Jeugdraad in het hervormd verenigingsgebouw. Op uiterst leerzame wijze gaf de heer Pe ters een uiteenzetting over „De ont wikkeling van de jeugdbeweging" en „De jeugdorganisaties van vandaag de dag". In zijn openingswoord zei de voor zitter van de V.J.R., de heer A. H. Le- feber, te hopen, dat de jeugdleiders en -leidsters iets zouden opsteken van deze eerste door de jeugdraad gehou den bijeenkomst, waarop tevens voor de eerste maal contact was gezocht met de Nederlandse jeugdgemeen schap. In zijn inleiding wees de heer Pe ters er op, dat het jeugdwerk en het jeugdzorgwerk vandaag de dag een steeds belangrijker plaats in de ge meenschap gaat innemen. Dit werk krijgt legio kansen en wanneer het kader deze kansen weet te benutten, zal het jeugdwerk een eigen functie gaan vervullen. In de laatste 50 jaar heeft zich reeds een bepaalde vorm afgetekend en is in het jeugdwerk een stukje geschiedenis gegroeid. In korte trekken gaf de heer Peters vervolgens enkele hoofdmomenten uit de groei van de jeugdbeweging aan. voorkomen en betreurde het, dat de gemeente voor de tijd van negen maanden over slechts één politie man beschikt. Wethouder mevrouw M. Vaandra gerVan 't Hof zal de gemeente ver tegenwoordigen in de Stichting Werk plaatsen Walcheren. De vakantie-uit kering en de uitkering ineens over 1955 zoals deze voor het rijkspersoneel geldt, werd ook van toepassing ver klaard op het gemeentepersoneel. In de rondvraag werd op een vraag van de heer L. Dourleyn (p.v.d.a.) me degedeeld, dat de nieuwe huisnum mers binnen enkele weken zullen wor den aangebracht, zodat dan een einde komt aan de thans heersende verwar ring. Burgerlijke Stand. VLISSINGEN Bevallen: W. Tomasowa-Latupeirissa, d.; M. Moens-v. Doeselaar, d.: W. v. d. Kree- ke-v. d. Klippe z.; F. Theune-Meulmees- ter, d.; J. Boon-Lorier, d.: P. Prlns-v. Be- veren, d.; A. Maljaars-Huijsman, d.; J. E. Dulzendstra-v. Velzen, d.; S. J. v. d. Vel- de-v. Beek, d.; S. A. C. Bleijenberg-De Roos, d.; E. Kort-De Nooijer. d.: J. P. Bal- jeu-v. Rijswijk, d.; I. E. Goormachtïg-v. Dalen, d.; L. Vercauteren-v. d. Voorde, d.; E. J. Markwart-Flipse, d.; C. E. M. Schef- fers-Baart, z.; B. J. M. Hupkes-De Haas, d. Ondertrouwd: J. G. P. de Leeuw 24 jr. en J. Stroo 20 jr.; L. C. v. Belzen 26 jr. en E. J. J. v. Leeuwen 25 jr.; J. A. J. Everaers 27 jr. en M. A. E. Woltering 26 jr.; T. Ver heid 26 jr.-en A. de Groof 22 Jr.; F. J. Cor nelius 33 jr. en K. H. Kroon 26 jr.; H. Bos- graaf 31 jr. en L. W. Roelse 29 jr. Getrouwd: F. G. Fisser 25 Jr. en A. J. v. Raalten 21 jr.; H. Hagenauw 22 jr. en J. de Wolff 21 Jr.; E. M. C. de Haan 35 Jr. en S. Laport 25 jr. Overleden: Johanna W. van Damme 84 jr. wed. van J. F. de Nooijer; Cornells M. van Dijke, 5 mnd.; Cornells de Vuijst 55 jr.; Machiel M. Blankert 61 jr. e.v. M. W. But. Walcheren ZATERDAG 21 APRIL. Neö. Herv. Kerk. Middelburg (Koor kerk) 88.30 Interk. avondgebed; Vlissingen (Engelse kerk) 7,308 Interk. avondgebed. Zevendedags Adventisten. Vlissin gen 9.15 ds. Smit, 10.15 Bijbelstu die. ZONDAG 22 APRIL. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 10 en 2.30 ds. Theunissen; Arnemuiden 10 en 2.30 de heer Begeer; Biggeker- ke 9.30 en 2 ds. Abbing; Domburg 10 ds. v. d. Meulen, 7 ds. de Boer; Gapinge 2 ds. de Boer; Grijpskerke 10 en 2.30 ds. Wisse; Kleverskerke 10 ds. Otte; Koudekerke 10 vic. de Meij, 10 jeugdlcerk. 2.30 ds. van 't Plof, Vliss. straat 7 ds. Hoffman; 't Zandt 10 ds. Hoffman, 10.15 jeugd- kerk, 7 vic. de Meij; Meliskerke 2.30 ds. Kwast; Middelburg Nw. kerk 10 ds. Don, 7 ds. Sneller; Oostkerk 10 ds. v. Woerden; Engelse kerk jeugd- kerk, 10 ds. Sneller; Koorkerk 7 ds. van Houte; Nieuw- en St. Joosland 10 ds. v. Voorst Vader. 2.30 ds. Sneller; Oost- en West Soubug 9.30 en 11 ds. Wagener. 7 ds. van Duijne dienst voor oud en jong)9.30 jeugd- kerk in Concordia; Öostkapelle 10 en 2.30 ds. Richard; Ritthem 10 ds. van 't Hof. 2.30 ds. Hoffman; Seroosker- ke 10 en 2.30 ds. v. d. Wind; St. Lau rens 10 en 2.30 ds.. Kalkman; Veere 2 ds. Otte; Vlissingen St. Jacobskerk 10 ds. de Groot, 5 ds. Kloosterman; Engelse kerk 9.30 kerk voor jonge ren; Johanneslcerk 10 ds. Kwast, 7 ds. de Groot; Havendorp 10 ds. Kloos terman; Vrouwenpolder 10 ds. de Boer; Wcstkapelle 9.30 leesd., 2.30 de "heer v. d. Meulen; Zoutelande 9.30 ds. van Houte. 2.30 ds. Wagener. G.G.N. Middelburg 9.30, 2 en 6.30 leesdienst. Geref. Kerk. Middelburg (Hof- pleinkerk) 9.30 ds. de Boer, 2 ds. v. Til, 5 ds. van Til; (Noorderkèrk) 9.30 ds. van Til (Bed. H.A.), 5 ds. de Boer (Dankz. H.A.; Rusthuis 2.30 ds. de Boer (Bed. H.A.); Luth. Kerk 7.15 ds. Meister; Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Poelman; Domburg 10 ds. Don- dorp, 2.30 leesd.; Gapinge 9.30 en 2 ds. Spoelstra; Grijpskerke 10 en 2.30 kand. Hanemeyer; Koudekerke 9.30 en 2.30 ds. Elshout Bed. H.A. en Dankz.); Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. Pontier; Öostkapelle 10 en 2.30 ds. van Egmond; Serooskerke 10 en 2.30 ds. van Wouwë; Souburg 9.30 en 2.30 ds. Brederveld; St. Laurens 10 en 2.30 ds. Boon; Veere 10 en 2.30 as. Streefkerk; Vlissingen 9.30 en 5 drs. Verschoor (Bed. H.A. en Dankz.) Vrouwenpolder 10 en 2.30 ds. Meis ter; Westkapelle 9.30 leesd., 2.30 ds. Dondorp. Geref. Gem. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd.; Meliskerke 9.30. 2.30 en 7 leesd.; Middelburg 9.30, 2 en 6.30 ds. Rrjksen; Öostkapelle 10 en 2.30 lees dienst; Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Westkapelle 9.30, 2 en 6 lees dienst; Zoutelande 10 en 2.30 leesd. Ohr. Geref. Kerk. Middelburg 9.30 en 3 ds. Leissen; Vlissingen 9.30 en 5 drs. de Vuijst. Ver. v. Vryz. Herv. en Remonstr. Kring. Vlissingen (Engelse kerk) 10.45 dr. Kleyn. Evang. Luth. Gem. Middelburg 10.30 ds. Happee; Vlissingen 9 ds. Happee. Doopsgez. Gem. Middelburg 10.30 mej. dr. Bakker; Vlissingen 10 ds. Matthijssen. Herst. Apost. Zendingsgem. Vlis singen (Bakkersgang) 10 en 4.30 dienst. Herst. Apost. Zendingskerk. Vlis singen (Kasteelstraat 5) 10 en 5 openbare dienst. Leger des Heils. Middelburg 10 Heil. dienst. 3.30 openl. samenk., 7.30 verlossingssamenk. o.l.v. kapt le Roy; Vlissingen 10 Heil. dienst,'6.45 openl. samenk., 7.30 verlossingssa menk. o.l.v. kapt. Eikenaar. Het Kruisleger. Middelburg 10 Wrj- dingsdienst, 7.30 heilssamenk. o.l.v. kol. Schuil. Evang. Ver. op G.G. Vlissingen 10 en 5 ds. Groenewegen. ZONDAGSDIENST ARTSEN Middelburg: mevr. J. Pel—Meilink, Rouaansekaai 11, tel. 2585; Vlissingen: "W. A. Bouwman, Koudekerkseweg 78. tel. 2525; Koudekerke, Zoutelande en West- kapeUe; H. Frima, Zoutelande, Duinweg 59, tel. 01186—282; Veere. Serooskerke en Öostkapelle: M. A. v. d. Sluis, Veere, Markt A 155, tel. 01181—271. Apotheken Middelburg: apotheek Hum- melen. Markt 69, tel. 2134; Vlissingen: apotheek Tan-Meyer, Singel 60, tel. 2025. Het begin was ivaar te nemen om streeks de helft van de 19e eeuw. In 1853 ontstond de CJ.M.V., in 1870 de katholieke beweging met de Sint-Jo- sephgezellen. Deze beide hielden zich meer met de godsdienstige vor ming bezig. Het begin van deze eeuw bracht weer een geheel nieuw tijdperk, waarin de jeugd een eigen plaats opeiste. De stoot werd gegeven In Duitsland en Engeland, maar ook "hl Nederland groeide dit besef reeds spoedig aan. De kleine groep van vroeger is nu uitgegroeid tot een organisatie met 56 aangesloten verenigingen Zelfactiviteit Het jeugdwerk is na de oorlog op een nieuwe grondslag aangepakt. Er werd gepropageerd voor zelf-activiteit, het bewust meedoen. Wat heeft jullie vrijetijdsbesteding voor zin, als er voor je geleefd wordt? zo stelde de heer Peters zijn gehoor de vraag. „We hebben een kader nodig, dat zijn taak verstaat om op prettige wijze met de jeugd om te gaan." Dit kader moet concrete middelen weten te vinden om op verantwoorde lijke wijze iets voor de wereld te doen. Bij de theoretische en praktische jeugd- vorming moeten ervaringen uitgewis seld worden, enz. „Als we dit begrij pen kunnen we een prachtig stuk werk voor de Vlissingse jeusd ver richten", zo besloot de heer Peters. Uit een aantal door de aanwezigen gestelde vragen bleek wel, dat deze problemen van het jeugdwerk ook on der de Vlissingse leiders leven. Tevens bleek er uit, dat ook in Vlissingen het flrote probleem ruimte en leiding nog ang niet opgelost is I Na de pauze wer den enige films vertoond, waarvan de kleurenfilm „Sheep trails in Arizona" e één van was. Plan voor bouw iweede bijzondere u.l.o.-school De vereniging voor chr. uitgebreid lager onderwijs heeft tot het ge meentebestuur van Vlissingen net verzoek gericht om medewerking te verlenen voor het stichten van een bjjzondere school voor u.l.o. te Vlis singen, ongeveer ln de omgeving, die begrensd wordt door de Bloemen- laan, de Hogeweg, de Rembrandt- laan, de Rozengracht en de Singel, Afdeling Zeeland N.C.H.V. vergaderde in Middelburg Onder voorzitterschap van de heer A. de Klerk uit Vlissingen hield de afdeling Zeeland van de Nederland se Chr. Handelsreizigers Vereniging in het geref. jeugdgebouw vrijdag avond haar jaarvergadering^ die een feestelijk karakter droeg. Tijdens het huishoudelijke deel van deze avond werden de gebruikelijke verslagen uitgebracht. De penningmeester, de heer C. de Bie uit Middelburg, ver meldde een batig saldo over 1955 en de secretaris, de heer F. N. Baan uit Middelburg, kon wyzen op een ge stegen ledental, dat thans 36 be draagt. Voorts werd gesproken door de heer J. J. Schuman, hoofdbestuur der uit Den Haag, namens de Chr. Be sturen Bond Middelburg door de heer A. Maas en namens de Chr. Be ambten Bond afdeling Middelburg door de heer A. Klaver. Hierna amuseerden de leden en hun dames zich met de film „Zeebonken", een klucht, waarin het bekende lach- duo Stan Laurel en Oliver Hardy de hoofdrol vervult. Het filmprogram ma omvatte voorts nog een drietal rolprenten van de U.S. Information Service. O.a. kreeg men een indruk van de schapentrek in de Verenigde Staten, van het Yellowstone Natio nal Park in dit land en van paarden, die op sommige plaatsen van de Nieuwe Wereld nog in het wild le ven. De bijeenkomst werd opgeluis terd door „The Rhythm Strings", een uit jeugdige leden bestaand en semble uit Vlissingen, dat zich dap per weerde. Van de zijde der leden werden nog enkele voordrachten ten beste gegeven tijdens een gezellig samenzijn, dat deze geslaagde avond besloot. Nagekomen advertentie. Heden overleed na langdurig smartelijk lijden onze innig gelief de zorgzame vrouw en moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder JACOBA ANNA DEES geboren IIEENSDIJK in de ouderdom van 71 jaar en ruim 4 maan den. Psalm 103, vers 8 be rijmd. IJzendijke: M. DEES. Waterlandkerkje J. AL J. DEES. VV. J. DEES— DE NOOD en kinderen. Groede: D AL LAKO— DEES. P. LAKO en kinderen. IJzendijke: M. J. DEES. E. M. DEES— RISSEEUW. en kinderen. Zuidzanae: D. DEES G. DEES— VAN HOEVE, en kinderen. IJzendijke: J. AL DEES. J. M. DEES— TOUSSAINT en kind. Uzendijke, 20 april '56. De teraardebestelling zal plaatsvinden op dinsdag 24 kpril des na middags te 3 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 15