Basis van bestaanszekerheid voor blinden, dank zij overheidszorg Expositie L. NELEMANS ACHT DE NIEUWE LOONPOLITIEK GEVAARLIJK REGERING PAST BIJ INZAKE INDONESISCHE PENSIOENEN VRIJDAG 20 APRIL 1956 PROVIN CI ALE ZEEUWSE COURANT SOCIALE TAAK VOOR GEMEENTEN Voor zover het vorenstaande om administratief-technische redenen niet dadelijk kan worden geëffec tueerd en dus de lopende pensioenbe taling nog korte tijd zal moeten wor den voortgezet, moeten de betrokke nen dit zijn in hoofdzaak de niet- Nederlanders, de uit de tijdelijke dienst gepensioneerden en de gepen sioneerden met een P.G.P.-pensioen, uitgaande boven hetgeen de garantie- wet garandeert ermede rekening houden, dat hetgeen aldus teveel wordt betaald, door Nederland zal worden teruggevorderd". Baby-uitzetten voor Griekenland Het Nederlandse Padvindstersgilde zal ter gelegenheid van zijn „jubeldag" op 22 mei a.s. een aantal baby-uitzetten overdragen aan het kinderfonds der Verenigde Naties. Deze uitzetten, die bestemd zijn voor het werk van de „Unicef" in Thessalië in Griekenland, worden op het ogenblik door de padvindstersgroepen in vele plaatsen ge maakt en samengesteld. Danny Kaye was bij paus Pius XII op audiëntie De toneel- en filmkomiek Danny Kaye heeft voensdag enkele woorden gewisseld met paus Pius XII tijdens een algemene audiëntie in de consi storiehal van het Vaticaan. Danny Kaye bevond zich onder de 8000 pelgrims, die de wekelijkse audiëntie bijwoonden. HQ zat echter op een speciale plaats vooraan ter linkerzijde van de gouden troon waar op paus Pius gezeten was. Toen de paus hoorde wie Kaye was wisselde hij enkele woorden met hem alvorens zich tot andere vooraan staande personen op de audiëntie te wenden. De fiinikomiek kwam dinsdag in Rome aan. Hij maakt een rondreis langs de hoofdsteden der wereld als ambassadeur van het kinderfonds van de Verenigde Naties. Na tien jaar, waarvan de meeste in zware strijd zijn doorgebracht, ver laten de troepen van het Franse Vreemdelingenlegioen Indo-China. Op de foto ziet men vrouwen en meisjes uit Saigonde hoofdstad van Indo-China, die hun tranen de vrije loop lieten toen een schip met legion naires de haven verliet. Vele Nederlandse studenten hebben woensdag in Delft deelgenomen aan een massale demonstratie tegen het plan van minister Cals om 'de duur van de studie aan de technische hoge school in Delft te gaan beperken. De foto toont de demonstrerende massa bijeen op de Delftse Paardenmarkt. Robert Curtius overleden De Duitse professor Ernst Robert Curtius, een wereld-autoriteit op het gebied van de Europese litteratuur, is gisteren te Rome aan een leverziekte overleden. Hij was zeventig jaar. Tot zijn werken behoren essays over de Franse schrijvers Maurice Barrès en Honoré de Balzac en de Ierse schrij ver James Joyce. België staat uitvoer van 25.000 ton aardappelen toe. Het Belgische ministerie van land bouw heeft besloten van maandag af de uitvoer van 25.000 ton aardappe len toe te staan. Gelet op de toestand van de binnenlandse markt na het voorafgaande vrijgeven van 15.000 ton, de huidige stand van de reserves en het feit dat de vergunningen gel dig zQn tot einde mei, is er voldoende reden om te geloven, aldus wordt in bevoegde kringen te Brussel verno men, dat het vrijgeven van deze hoe veelheid geen enkele weerslag zal hebben op het verbruik en de prijzen in het binnenland. METAALARBEIDERS IN KURHAUS BIJEEN Produktie per werknemer in metaalindustrie gestegen In de grote zaal van het Kur- haus te Scheveningen is gisteren de tweejaarlijkse algemene bonds vergadering van de thans 93.128 leden tellendt Algemene Neder landse Metaalbedrijfsbond (A.N. 3VI.B.) door de waarnemende voor zitter, de heer L. P. G. Neltmans, geopend. Dit congres zal drie da gen in beslag nemen. Ruim 5(K afgevaardigden uit de afdelingen, bondsraadsleden en binnen- en buitenlandse gasten vulden de grote zaal. Op het podium was het bestuur gezeten, met ter weerszijden aan afzonderlijke tafels de vele buiten landse gasten, vertegenwoordigers van metaalbewerkersbonden uit tal van landen. De heer Nelemans memoreerde in de loop van zijn rede onder meer, dat men met de nieuwe per 1 april afge sloten C.A.O. voor de metaalnijver heid het maximum heeft gekregen, dat redelijkerwijs verlangd mocht wor den. Op het ogenblik, zo gmg de heer Nelemans verder, beleeft Nederland een tijd van super-hoogconjunctuur en de werkgelegenheid heeft een peil be reikt als nooit tevoren. Afgelopen maand waren 1100 werkloze metaal arbeiders geregistreerd; het aantal aanvragen beliep echter rund 30,000... Inmiddels steeg de produktie in de metaalnijverheid het afgelopen jaar met 15 procent, welke produktiestij- ging voor een deel mogelijk werd door een toeneming van de produktie per werknemer van 10 procent. Maar men moet niet uit het oog verliezen, zo waarschuwde spreker, dat de gunstige situatie in de metaalindustrie voor een belangrijk deel te danken is aan de fensieopdrachten. Bovendien is dc toestand niet ln alle sectoren van de metaalindustrie gelijk. In de klein-industrïe en in de verzor gende ambachten is de toestand be langrijk ongunstiger. Daarom vond spreker de in 1955 ingevoerde nieuwe loonpolitiek gevaarlijk. Naar de me ning van de waarnemend voorzitter van de Algemene Nederlandse Metaal bedrijfsbond zal een differentiatie- politiek tot gevolg hebben, dat de aan dacht van het verdelen van de natio nale welvaart als geheel wordt afge leid en dat strijd ontstaat tussen de verschillende werknemersgroepen. doeleinden bQ wQze van bQzon- dere maatschappelQke zorg, in dien ten gevolge van zijn blind heid de financiële omstandighe den van hem en eventueel zijn gezin daartoe aanleiding geven. De stichting „Het Nederlandse Blindenwezen", het overkoepelend orgaan van nagenoeg alle organisa ties van en voor blinden, heeft naar aanleiding van de invoering van een z.g. blindenrente, telegrammen van hartelijke dankbetuiging gezonden aan de ministers van sociale zaken en volksgezondheid, maatschappelijk werk, en de staatssecretaris van so ciale zaken. „Het Nederlandse Blindenwezen" zond telegrammen aan regering De ministerraad heeft zich verenigd met de invoering van een lan delijke regeling ter tegemoetkoming in de financiële moeilijkheden van blinden van 18 tot en met 64 jaar, die niet of nog niet in staat •zijn, door arbeid in hun levensonderhoud te voorzien. Deze regeling, welke de vorm zal krijgen van een gezamenlijke beschikking van de staatssecretaris van sociale zaken en de minister van maatschappelijk werk, zal de gemeentebesturen in staat stellen om van 14 mei a.s. af een rijkssubsidie van 60 percent te ontvangen in uitgaven, welke met inachtneming van de bepalingen dezer beschikking zijn gericht op de bevordering van de maatschappelijke zelfstandigheid van de bedoelde blinden. De nieuwe regeling genaamd ..voorziening voor blinden" zal tweeërlei soort uitkeringen kennen. In de eerste plaats zal zQ het mo gelijk maken aan de bovenbedoelde categorie van blinden een basis van bestaanszekerheid te verschaffen langs de weg van toekenning van normatieve uitkei'ingen voor levens onderhoud (uitkeringen derhalve volgens vaste, voor het gehele land eldende maatstaven). De mogelrjk- leid van het ontvangen van zo'n uit kering zal echter worden beperkt tot die blinden, wier inkomen beneden een bepaalde, in de regeling aangege ven grens blijft (aanvullende giften of uitkeringen bij wQze van armen zorg of liefdadigheid zullen hierbQ niet als „inkomen" worden aange merkt). Voor kostwinners zal de ge noemde inkomensgrens (naar ge meenteklasse) variëren van 42 tot 38 per week. te vermeerderen met het bedrag dat de betrokken blinde, ware hij in loondienst, krachtens de kinderbijslagwet zou hebben ontvan gen. Voor kostwinners, voor zover deze niet over andere inkomsten beschik ken, zal de hierboven bedoelde nor matieve uitkering afhankelijk van de gemeenteklasse van 31.50 tot 28.50 per week kunnen bedragen, eventueel vermeerderd met een kin- derbQslag. Inkomsten van andere aard (wederom met uitzondering van aanvullende uitkeringen, welke het karakter van armenzorg of liefdadig heid dragen) zullen geheel of ten dele op genoemde uitkering in min dering worden gebracht. Daarnaast zal de nieuwe re geling de mogelijkheid inhouden van het verstrekken van indi- viduële uitkeringen aan de blin de ten behoeve van bepaalde E Zaadhandel veroordeeld tot boete van 3000 Wegens inbreuk op het kwekersrecht De Alkmaarse economische poli tierechter mr. J. A. Markus heeft de zaadteelt en zaadhandel S. en G. te Enkhuizen gisteren veroordeeld tot een geldboete van 3000 gulden (of dertig dagen hechtenis) ter zake van de inbreuk op het kwekersrecht. De officier van justitie had verleden week 5000 gulden of drie maanden hechtenis geëist. De firma was ten laste gelegd het in de handel brengen van een radQs- soort die gelijk was aan of veel over eenkomst vertoonde met een radijs soort, Cherry Belle genaamd, die door de firma Van der Z. en Zn. te Voorburg in de handel wordt ge bracht. Dit produkt is beschermd door de raad voor het kwekersrecht. De P.T.T. op Koninginnedag Op maandag 30 april a.s. zal de dienstuitvoering bQ P.T.T., voor zo ver het de postdienst betreft, zQn als op zondagen. Er zal die dag dus geen postbestelling worden uitgevoerd. In de nacht van maandag op dinsdag zullen geen nachtposttreinen rijden. De kantoren en stations van de tele graaf- en de telefoondienst zullen van 8-9 uur voor het publiek zijn opengesteld. De bestelling van tele grammen wordt uitgevoerd tot 12 uur. De kantoren, die doorlopend opengesteld zQn, blQven normaal ge opend. Demonstratie van ontsnapte gevangenen in Taza Uit de gevangenis van Taza (Ma rokko) zijn donderdag 75 Marokka nen uitgebroken. Buiten de gevange nismuren gekomen organiseerden zij een optocht door de stad, waaraan door de politie een einde werd ge maakt. Slechts twaalf gevangenen konden worden gearresteerd en nog twéé uitbrekers nebben zich uit eigen beweging gemeld. De rest is voort vluchtig. Aan de rijksweg Bergen op Zoom VUssingen zijn thans onder de ge meente Krabbendijke de laatste bo men, die dit weggedeelte nog sierden, geveld, en ook zijn zij voor een groot gedeelte reeds weggevoerd. De reuzen zullen worden verwerkt tot fineer voor exportdoeleinden. De foto toont, hoe een der laatst overgebleven bo men voor het vervoer wórdt opgeladen. (Foto P.Z.C.) In januari van dit jaar werden door de Rijksuniversiteit te Utrecht een aantal oud-christelyke papyri aangekocht, die in de jaren voor de oorlog door de beroemde onderzoeker Carl Schmidt naar België waren gebracht. Deze papyri zijn thans te bezich tigen op een tentoonstelling die in het kader van de viering van het 64ste lustrum van de Utrechtse Universiteit in het Theologisch In stituut wordt gehouden. In de stil le vitrines hebben deze papyri na een veelbewogen leven eindelijk rust gevonden. Een veelbewogen leven, want tweemaal zijn ze opge graven: eerst in Egypte, uit het eeuwige zand, toen in Berlijn uit het puin van de oorlog. De safe van professor Schmidt doorstond het bombardement en de dikke laag puin bewaarde de papyri voor plundering en verwoesting. Geluk kig, want ze zijn de bestudering, die ze nu aan de theologische fa culteit te Utrecht ten deel valt ten volle waard. Niet alleen de Utrechtse papyri, ook andere opzienbarende vondsten van de laatste jaren zQn op deze ex positie tentoongesteld, deels in oor spronkelijke handschrn ten, deels in prachtig verzorgde uitgaven: de on bekende handschriften van Origenes, Jonge christendom spreekt er zijn eerste woorden gevonden in Tura (1941), gedeelten van de gnostische bibliotheek uit Nag Hammadi (1945), beide in Egypte en orachtie materiaal van de z-g. „vondsten bQ de Dode Zee", ge daan in 1947. Aan al deze geschriften is een „verhaal" verbonden: een ploegende fellah stootte op een steen" en vond een verzameling geschriften uit gnostische kringen; een Bedoein in het onherbergzame gebied van de Dode Zee. ging een geit na, die weg- y^door: R. v. d. BROEK liep van de kudde en vond tiental len kruiken, vol met geschriften van een joodse secte, die in de eeuwen voor 'onze jaartelling in deze streek moet hebben geleefd. Maar oneindig veel belangrijker dan het verhaal van de vondsten is bet verhaal, dat deze papyri en oude oerkamenten zelf vertellen. Wie zich van de ene vitrine naar de andere laat meevoeren, voelt zich verplaatst in de eeuwen, waarin het Christen dom groeide, in het land en de streek, waar Johannes de Doper optrad met zijn oproep tot boete en waar Jezus zQn vreugdevolle boodschap verkon digde van het doorbrekende RQk van God Men bestreedt het oude Egypte, waar in de eerste eeuwen het Chris tendom zo krachtig bloeide, maar dat het ontstaan en de eerste ge schiedenis van deze jonge kerk als een van zQn laatste geheimen heeft meegenomen in zijn zandige bodem. Levende getuigenissen. Een tip van deze sluier ziet men opgelicht op deze belangwekkende tentoonstelling. Hier geen geleerde boeken, maar de levende getuigenis sen van het verleden zelf. Het jonge Christendom spreekt er zijn eerste woorden. Men ziet er fragmenten van een geschrift over de geboorte van Christus, gedeelten van de tot nu toe onbekende Handelingen van de apos tel Andraeas, een paprus, waarin verteld wordt dat de mythologische vogel Phoenix zich op de achtste dag na de geboorte van Christus op de tinnen van de tempel verbrandde, een wonderlQk mengsel van heidense mythologie en bijbelse getuigenis. Men voelt iets van de zuigkracht van het heidendom: hoe men meege sleept werd: toverpapyri met sterk joodse invloed, gedeelten van het handschrift van het Evangelie der Waarheid, toegeschreven aan Valen- tinus, de aartsketter, die bQna nog bisschop geworden was in de kerk van Rome! Maar ook bemerkt men, hoe men zich verzette; het strijdge- sprek, dat Origenes, de grote theo loog van de Oude Kerk, voerde met Herablides. een voorman van de ket terse gnosis. Tenslotte vestigt deze tentoonstel ling de aandacht op het enorme werk, dat momenteel aan de Utrecht se Theologische Faculteit onder lei ding van professor Van Unnik, wordt voorbereid: de uitgave van het Griek se N. T. met op ieder woord roveel mogelgk parallellen 'Ut de Grieks- Romeinse wereld. Het Theologisch instituut staat op de Trans, no. 10 en de tentoonstelling is tot en met 21 april geopend, op werkdagen .an 10—5 uur. De uitvoer van appelen en peren naar Zweden. Onder presidium van de heer H. J. Math'ot vergaderde het bestuur van het prodUktschap voor groenten en fruit in Den Haag, Mededeling werd gedaan omtrent gemaakte afspraken met Zweden en aanzien van de invoer van appelen en peren. De uitvoer naar dit land van Ne derlandse appelen en peren zal nor maliter op 13 oktober Kunnen begin nen. Indien echter Zweden een abnor maal grote oogst heeft, dan kan, in overleg met ons land, deze datum verschoven worden, echter voor 13 september. Medegedeeld werd o.m., dat nog geen oplossing is gevonden voor de moeilQkheden met de 'uitvoer van to maten naar België. Omgekomen bij autobotsing Op de rijksweg tussen Coevorden en Emmen nabij het dorp Erm is me vrouw M. L.-E. uit Groningen omge komen bQ een auto-ongeluk. Me vrouw L., de echtgenote van de arts L. uit Groningen kwam met de auto, die zQ bestuurde, uit Gramsbergen en botste in volle vaart tegen een boom. De auto waarin tevens een tweejarig zoontje en een paar maanden oude baby zaten, werd door de botsing to taal vernield. Beide kinderen kwa men er echter vrij goed af. Mevrouw L. overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Emmen. Beurssluiting op 30 april. I-Iet ministerie van financiën deelt mede, dat de beurzen voor de geld- en fondsenhandel op 30 april 1956 (ver jaardag H.M. de Koningin) gesloten zullen zQn en dat die dag voor de geldleningen als bedoeld in afdeling V der beursvoorschriften 1914, niet als werkdag zal worden beschouwd. Onder bepaalde voorwaarden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: „De regering van de republiek In donesië heeft medegedeeld, dat de door haar aangewezen burgerljjke en militaire overheidsdienaren van Indo nesië verschuldigde pensioenen en daarmede in aard overeenkomende periodieke uitkeringen ingaande 1 mei a.s. bulten Indonesië slechts tot de tegenwaarde van het roeplah-be- drag zullen worden betaalbaar ge steld. Voorts wenst genoemde rege ring de op deze uitkeringen buiten Indonesië toekomende duurtetoesla- gen en kindertoeslagen niet langer te voldoen. Ook de landsonderstanden, welke uit hoofde van bestaande voorschrif ten bQ behoefte ten laste van de In donesische geldmiddelen zijn toege kend, zullen, voor zover betrokkenen buiten Indonesië zQn gevestigd, niet langer door haar worden betaald. In verband hiermede heeft de mi nisterraad beslist, dat bij wijze van voorlopige voorziening en vooruitlo pende op overleg met de Indonesische regering, van de zijde der Nederland se regering voor de betrokkenen, voor zover zij Nederlander zQn, zal worden bQgepast datgene, waarin de Indonesische regering in gebreke blijft, behoudens net hierna volgende Voor wat betreft de op de voet van de Indonesische pensioenwet 1952 toekomende eigen pensioenen, met pensioengrondslagen, gebaseerd op bezoldigingen krachtens de bepalin gen van de Peratoeren Gadji Pegawai Negeri 1948 (p.g.p.-1948) zoals deze regeling sedert is gewijzigd, zal de suppletie worden beperkt tot het ver schil tussen het krachtens de garan- tiewetten gegarandeerde bedrag en het bedrag dat ten laste van de repu bliek Indonesië wordt betaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5