Jungschlager zat ruim twee jaar in Indonesische gevangenissen Rainier en Grace: hoofdpersonen in sprookjesachtig tafereel KLANKBORD j CONSUMPTIEMELK ZOU IN MEI IETS DUURDER WORDEN VRIJDAG 20 APRIL 1956 PROVIN 01 ALE ZEEUWSE COURANT 8 MAN VAN BIJZONDERE KWALITEITEN Van het begin af hield hij vol: „Ik ben volkomen onschuldig" (Slot van pagina 1). Léon Nicolaas Hubertus Jungschlager werd op 31 januari 1904 in Maastricht geboren. Zijn carrière bij de zeevaart werd bekroond met zijn benoeming tot gezagvoerder bij de Koninklijke Paketvaart Maat schappij. Bij het uitbreken van de oorlog met Japan was hij luitenant ter zee lie kl. bij de marine-luchtmacht in Nederlands-Indië. Na de slag in de Javazee, waaraan ook hij deelnam, en de overgave aan Japan week hij met het overgebleven deel van de lucht macht uit naar Australië. In de V.S. bekleedde hij o.m. tijdens de oor logsjaren de functie' van hoofdinstructeur voor navigatie in Jackson, een kamp voor de opleiding van oorlogsvliegers. Later werd hij als kapitein-luitenant-ter-zee commandant van dit opleidingsinstituut. Na vervolgens in opdracht van de Nederlandse regering in Londen een cursus te hebben gevolgd aan de school voor officier van de in lichtingendienst in New York werd hij commandant-navigator van ■een eskader van de Nederlandse luchtmacht. Met dit eskader stak hij nog tijdens de oorlog over naar Australië. Van hieruit nam hij met de •Engelse en Amerikaanse luchtmacht deel aan vele bombardementen. het proces, volgens welke een vlieg tuig van de Amerikaanse ambassade in Djakarta zou zijn gebruikt voor illegale „droppings", wordt verwor pen. Vice-admiraal Sheeley is thans waarnemend rechter en auditeur-mili. tair bij de Amerikaanse marine. De verklaring, gedateerd Washington, 11 april, bevatte meer dan 100 fotoco- pieën van het logboek van het Ame- Nog voor de Japanse overgave kwam hij bij de Nederlandse in lichtingendienst. Bij het einde van de oorlog met Japan was hij met de Engelse generaal Christeson in Batavia, nog voordat de Neder landse troepen daar aankwamen. Toen generaal Spoor de inlichtin gendienst de Nefis verliet, werd Jungschlager in zijn plaats tot hoofd benoemd. Na de over dracht van de soevereiniteit aan Indonesië werd hij in Nederland gedemobiliseerd. Als burger keer de hij daarna naar Indonesië te rug, waar hij werd opgenomen in de directiestaf van de K.P.M. als chef van de nautische dienst. Léon Jungschlager droeg naast een hoge Nederlandse onderschei ding hij was officier in de Orde van Oranje Nassau met de zwaar den een Amerikaanse en een Engelse onderscheiding. De heer Jungschlager was be klaagde in een van de meest opzien barende processen -an de laatste ja ren, dat m grote delen van de wereld de aandacht heeft getrokken en in ons land een golf van protesten heeft doen ontstaan. Beschuldigd van sub versieve handelingen tegen de Indo nesische republiek, heeft hij ruim 2 jaar in Indonesische gevangenschap vertoefd. Hij zou leider zyn geweest van een „Nederlands-Indische Gue- rilla-Organisatie", (NIGO), die zich ten doel stelde het omverwerpen van de Indonesische regering. Nadat hg ruim een jaar in voorarrest had door gebracht, begon op 17 februari 1955 voor het landgerecht het proces. Ge durende de 64 zittingen zijn in to taal 78 getuigen gehoord, van wie 29 a charge, 38 a décharge en 11 deskun digen. Zijn verdedigers, de Indonesische advocate mr. Nani Razak en de Nederlander mr. H. Bouman, wer den zodanige moeilijkheden in de weg gelegd, dat zij zich terug trokken, waarbij mr. Bouman zich in mei 1955 genoopt zag, onge merkt naar Nederland uit te wij ken. Zijn echtgenote, niet-juriste, zette de verdediging moedig en vindingrijk voort in afwachting van de aankomst van een buiten landse pleitbezorger, maar geen jurist kreeg van de Indonesische autoriteiten gelegenheid, het'werk van mr. Bouman voort te zetten. Ook een poging, de verdediging te doen geschieden door de Neder landse advocaat mr. Van Empel, slaagde niet. Hem werd slechts 'n visum voor een verblijf van enige weken verleend; elk contact met beklaagde werd hem ontzegd. In maart j.l. moest hij Djakarta ver- Niettwe stukken Juist gisteren had de verdedigster mevrouw Bouman aan rechter Maengkom 'n verklaring overgelegd van de Amerikaanse schout-bij- nacht W. R. Sheeley, waarin de ver klaringen van getuigen charge in WIJZIGING. In Fresco (V.S.) moest de 22-jarige Charles R. Fleeger zijn huwelijksdatum veranderen, toen hij tot vijf dagen gevangenisstraf was veroordeeld omdat hij zijn verloofde had geslagen tijdens een twist over de vraag, naar welke bioscoop zij zouden gaan. WAT ZE ZEGGEN. President Eisen hower van de V.S. tot zijn kleinzoon: „Als je voetbal wilt spelen, kan je het beste doelman worden. Je went er dan op tijd aan. dat ze op je schieten". De Britse politicus Aneurin Bevan: Als rijkdom werkelijk een last was, zouden de rijke mensen zich haasten om deze last met de armen te delen". rikaanse marinevliegtuig, dat tussen augustus 1951 en februari 1953 door de Amerikaanse ambassade is ge bruikt. Mevrouw Bouman ontving voorts nieuwe bewijsstukken, dat Jungschlager in Nederland vertoef de in de periode, waarin hij volgens de getuigen a charge bij benden in West-Java was gezien. Een fotostu dio in Maastricht heeft haar een or derboek gezonden waaruit blijkt, dat de heer Jungschlager daar op 5 iuli 1950 pasfoto's liet maken. Afdrukken van deze foto zijn eveneens naar me vrouw Bouman gezonden. De heer Jungschlager heeft van de eerste dag van zijn aanhouding af ontkend, zich aan strafbare hande lingen te hebben schuldig gemaakt. Na het pleidooi, dat mevrouw Bou man op 8 maart j.l. in het proces hield, sprak hij zelf een pleitrede uit, waarin hij geide: „Ik, Leon Nicolaas Hubert Jungschlager, vechtend voor mijn leven en mijn vrijheid, verklaar, mét God als getuige, onschuldig te zijn aan alle mij ten laste gelegde feiten". De plechtige uitvaartdienst voor wijlen de heer Jungschlager zal ge houden worden op zaterdag 21 april a.s. om 10.30 uur in de Sint Servaes- kerk te Maastricht. Onder zeer grote belangstelling is dins dagmiddag op de algemene begraafplaats te De Wijk ter aarde besteld de heer J. L. Nysingh, oud-voorzitter van het Ko ninklijk Nederlands Landbouw Comité, oud-voorzitter van het Drents Landbouw- genootschap, oud-lid van de Provinciale Staten van Drente en oud-voorzitter van het Ned. Rundveestamboek, die vorige week in de ouderdom van ruim 82 jaar overleed. Drie procent loonsverhoging in landbouw vrijwel zeker tenprijs in verhouding tot de verre- Met zeer grote mate van waar schijnlijkheid zal op 1 mei aanstaande een loonsverhoging van drie percent in de landbouw C.A.O.'s kunnen worden vastgelegd. In ingewijde kringen verwacht men, dat de rege ring geen bezwaar zal maken tegen de wens van de werkgevers In "de landbouw om deze loonsverhoging door te berekenen in de prjjzen. Een vraagpunt is, of in de land bouw twee percent extra, dus in to taal vier percent, vakantietoeslag zal kunnen worden betaald. Door de loonsverhoging van febru ari en de zeer waarschijnlijke drie percent per 1 mei, zal de verreken- prijs voor melk, die voor consump tiedoeleinden wordt geleverd, moeten stijgen. De verhoging van februari zou die prijs reeds op 25,6 cent per kg van 3.7 percent vet moeten bren gen terwijl de drie percent van 1 mei deze verrekenprijs op, afgerond, 26 cent zou brengen. Dit houdt in, dat de prijs voor con- sumpticmelk naar alle waarschijnlijk heid ingaande 1 mei over het gehele land met een cent per liter zal moe ten worden verhoogd, zulks om te vermijden, dat een te zwaar beroep op hét landbouw-egalisatiefonds zou moeten worden gedaan ter subsi diëring van de dan te lage consumen- Poolse Landdag te Eindhoven De Vereniging van Poolse Oud- Strijders en de R.-K. Bond van Pool se Verenigingen in Nederland houden op 6 mei te Eindhoven een Landdag ter viering van de 3e mei, de Poolse nationale dag. Behalve de Poolse constitutie van 3 mei 1791 wordt de grote Poolse dichter Adam Mickie- wicz herdacht. kenpnjs. Ook worden verhoogde ga rantieprijzen voor de aan de industrie te leveren melk verwacht. Ditzelfde geldt min of meer voor andere basisprodukten als tarwe en suikerbieten. De produktie hiervan is echter minder arbeidsintensief dan de melknroduktie, terwijl de ver koopsprijzen van het eindprodukt vrij zijn, zodat eventueel verhoogde tar we- en suikerbietengaranties voor de verbruikers niet of nauwelijks merk baar zullen zijn. Bij de restauratie van de nederlands hervormde kerk te Noordgouwe, voor welles herstel de plaatselijke arts, dr. J. H. van Eldik, zich bijzondere in spanning getroost, zijn voorbeelden aan de dag gekomen van vroegere „verbouw"Toen men namelijk in de vorige eeuw voor de klokketouwen een doorgang nodig had, werden ga ten in het gewelf geslagen. Natuur- lijk worden bij het tegenwoordige, in grijpende herstel dl deze souvenirs weggewerkt. (Foto P.Z.C. Militair verongelukt bij motorongeluk Op het kruispunt Uddelermeer is gisteravond de militair C. van B. die per motorfiets, komende uit de rich ting Elspeet, het kruispunt passeerde, dodelijk verongelukt. Het ongeval ge beurde doordat Van B. geen voorrang gaf aan de uit de richting Staverden komende auto, bestuurd door de mi litair J. H. W. uit Eerbeek. De auto reed met grote snelheid tegen de mo torrijder, die vrijwel onmiddellijk overleed. Opleidingsinstituut voor amateurmusici in Noord Holland Op een te Wormerveer gehouden vergadering van bestuurders van de Nederlandse Unie van Muziekvereni gingen der R.-K. Bond van Muziek verenigingen in Noord-Holland, de Chr. Federatie en de Kon. Federa tie van Harmonie- en Fanfaregezel schappen, is besloten tot oprichting van een opleidingsinstituut voor ama teurmusici in Noord-Holland. Dit overkoepelend orgaan zal de opleiding, van jeugdige muzikanten als aanvulling voor de bestaande muziekverenigingen, behartigen. Afdelingen van het instituut zul len worden gevestigd in Aalsmeer- dorp, Zaandam, Wormerveer en Bussum voor Gooi en Vecht. Het ligt in de bedoeling voorts afdelingen te stichten in Amster dam, Haarlem, Alkmaar, West- Friesland en Kennemerland. Op 't einde van de cursus, die door toon kunstenaars zal worden gegeven, zal een examen afgenomen worden, waarbij men ziek richt naar de eisen van de federatie-examens. SCHITTERING EN KLEUR IN MONACO Buitenlandse militairen op wacht bij Monegaskische kathedraal In de zonovergoten kathedraal van St.-Nicolaas, die hoog op een rots staande een prachtig uitzicht biedt over de Middellandse Zee, is gisteren het huwelijk van prins Rainier III en prinses Grace Patricia Grimaldi van Monaco kerkelijk bevestigd. De kathedraal bood een schitterende aanblik. De tonen van het machtige orgel mengden zich met de stemmen van het koor en de trompetfanfares van de paleiswachten. Het schip van de kerk was één kleurenschitteringde zwarte kostuums van de mannelijke gasten met hun glinsterende decoraties contrasteerden scherp met de stralende diademen der vrouwen. De plechtigheid:,Mie werd verricht door de bisschop van Monaco, mgr. Giles Barthe, werd bijgewoond door een kleine vijfhon derd gasten, onder wie e.x.koning Faroek van Egypte en ex-koning Peter van Joego-Slavië. Een stralend blauwe lucht spande zich des morgens over het vorstendom. Uit de vuurmonden van het kasteel daverden de schoten over de oorlogs schepen in de baai, toen de bruid in een ivoorkleurige bruidsjapon van de fijnste kant, taftzijde en tule, welke een sleep had van drie meter, van het paleis vertrok naar de St.-Nicolaas- kathedraal. Terwijl de trommen roffelden reed zij in de Rolls Royce, die door het volk van Monaco was geschonken, door de zonnige straten met juichen de mensen en wapperende vlaggen, terwijl stram in het gelid staande een heden van de Amerikaanse, Franse, Italiaanse en Britse vloten voor 'een hechte afzetting zorgden. Adn de hand van haar vader liep de 26-jarige prinses Grace met neergeslagen ogen naar het altaar, voorafgegaan door bruidsmeisjes in japonnen van witte organdie en taftzij. Twee minuten later ar riveerde de prins. Hij droeg een zwart-blauw uniform van Napo leontische snit, een degen aan de zij. De prins werd begeleid door zijn hofkapelaan Francis Tucker en mgr. Giles Barthe, bisschop van Monaco. Nadat prins en prinses elkaar de ge lofte hadden gedaan, nam prins Rai nier de trouwring van een zilveren schaal en schoof deze aan de vinger van zijn bruid. Toen de prinses een ring aan de vinger van haar gemaal had geschoven zegende de bisschop het paar. De diep bewogen congregatie in de kathedraal vertoonde een schittering van gewaden en decoraties, welke nau welijks onderdeed voor de scharlaken en met goud doorweven gewaden van de geestelijken. Het prachtige altaar met het grote kruis stond gevangen in de stralen van de zon, welke gezeefd werden door de gebrandschilderde ra men. Goudkleurige manden met le lies en witte seringen hingen van het plafond. Na de mis hoorde het paar staande een pauselijke boodschap van mgr. Paolo Marella aan, een speciale ver tegenwoordiger van paus Pins XH. Toen de plechtigheid was afgelopen begaven de prins en de prinses, die glimlachten en er gelukkig uitzagen, zich naar de open wagen buiten de kathedraal, die de prinselijke stan daard voerde, voor een triomftocht door Monaco. Bruid en bruidegom in de Icathedraal van Monaco. Het Wereldgebeuren. Voef bij stuk Ezra Taft Benson, heeft niet alleen in Amerika de ogen de kost ge geven. Als zendeling van de Hei ligen der Laatste Dagen ging hij al op 22-jarige leeftijd naar Engeland. Hij bleef er van 1921 tot 1923; meer dan twintig jaar later kwam hij er terug in een heel andere hoedanigheid en wel als afgevaardigde naar de Internatio nale Conferentie van landbouworgani saties (1946). Inmiddels had hij zich namelijk ontwikkeld tot éen erkend deskundige op het gebied van de land bouwpolitiek. Niet zonder reden heeft president Eisenhower hem uitgekozen voor de functie van minister van land bouw. Dat hij inmiddels zijn kerkge nootschap niet heeft vergeten, blijkt wel uit het feit, dat hij zitting heeft in de hoge ..Raad van Twaalf". Maar op het ogenblik doet hij niets aan het werk, dat dit ambt met zich mee brengt. Hij heeft als lid van het col lege verlof gekregen om niet naar de vergaderingen te komen. De functie van landbouwminister is immers geen akkevietje en men geeft hem de ge legenheid, om zich helemaal aan die functie te wijden. Dat is dan ook wel nodig, want Ezra heeft met zware pro blemen te kampen. In het begin van deze week stond hij voor een kruisvuur van vragen in Augusta, waar president Eisenho wer toen vertoefde voor een golf-va- kantie. Vakantie dat woord moet men in dit verband met een korreltje zout nemen. Weliswaar speelde de pre sident een partij met zijn zoon, majoor John S. Eisenhower, en was hij er ge tuige van, dat zijn kleinzoon, de acht jarige David, de eerste golfbewegin gen maakte, maar de problemen van het Witte Huis lieten hem intussen niet los. 's Morgens zat de president tot over de oren in het werk, veelal om ringd door ambtenaren, politici en an dere raadgevers. Het probleem, waar voor Benson kwam, was een van de in gewikkeldste. Dat was namelijk de kwestie van de toekomstige landbouw- wetgeving. Het congres had na aller lei gedelibereer en na wijziging op wij ziging een landbouwwet aangenomen, die een stelsel van starre prijssteun be vatte. En dat was nu iets, waarvoor president Eisenhower geen goed woord over had. De Amerikaanse boeren zit- ten inderdaad in de hoek waar de klappen vallen, zo vond de president, maar wanneer wij doorgaan met die hoge steunprijzen, dan wordt 't vraag stuk van de overtollige landbouwpro- dukten steeds moeilijker Hij wijt het onder meer aan die steunprijzen, dat de overschotten zijn ontstaan. De reporters vroegen nu aan Benson, toen die in Augusta aankwam, wat hij de presidènt zou adviserenzijn veto uit te spreken over 't wetsontwerp, of het ontwerp tekenen. Vanzelfsprekend wilde Benson zich niet bij voorbaat uitspreken over zijn mening, die hij immers nog aan de president moest voorleggen. Maar uit de ontwijkende antwoorden die hij gaf, werd wel dui delijk, dat hij zijn veto zou uitspreken, wanneer die taak voor hem was weg gelegd. Overigens wist men al dat hij evenals Eisenhower meer hei! ver wacht van een „grondbank" dan van die hoge subsidies. Zo'n grondbank die in het ontwerp wel was overgeble ven, maar op een ondergeschikte plaats zou tot taak hebben om de boeren die grond onttrekken aan de produktie van landbouwprodukten waarvan er al overschotten zijn, een vergoeding te geven. De vruchtbaarhied en de be bossing van Amerika zouden er wél bij varen. De uitslag van het overleg was, dat Eisenhower inderdaad zijn veto uitsprak over' het wetsontwerp. Hij heeft, kennelijk gesteund door Ezra Taft Benson, voet bij stuk gehouden omdat hij nu eenmaal vindt, dat door zijn handtekening de landbouw nog verder in de knoei zou komen. In plaats daarvan kwam hij op de proppen met een nieuw „grondbank'-voorstel. Bij voorbaat zullen de boeren, die grond willen onttrekken aan de landbouw de helft van de vergoeding ontvangen. Men heeft berekend, dat de boeren op die manier dit jaar nog 500 miljoen dollar van de regering kunnen incas seren. Dat is heel wat minder, dan het wetsontwerp van het Congres hun beloofde: een miljard dollar... Maar Eisenhower heeft geen zin, om een knieval te doen voor iets, waarvan hij alleen maar nadeel verwacht. Hij neemt daarbij grote risico's, waarvoor andere bezoekers in Augusta hem ge waarschuwd hebben: republikeinse partijgenoten, die waarschuwden, dat hij de stemmen van de agrariërs bij de presidentsverkiezingen dit jaar niet mag uitvlakken. Die bezoekers wezen hem er op, dat bij de voorverkiezingen al een paar keer een verminderde stemmenopbrengst voor de republikei nen is gebleken Toch komt er niets van in, heeft Eisenhower gezegd. An ders raken wij allemaal met de boeren nog verder in het moeras. En als een trouw medewerker heeft Benson ge meend, dat men dit risico door dik en dun maar nemen moet. Waardevolle schilderijen in Monte-Carlo gestolen Aan een inwoner van Monte Carlo, in het vorstendom Monaco, zijn woensdag vijf schilderijen, ter geza menlijke waarde van meer dan 30.000.000 frank (ruim 300.000 .gul den), ontstolen. Het betreft hier schilderijen van Rubens (twee), van Dyck, Güido Re- ni en John Russel. De politie van Monaco zal, om op sporing te vergemakkelijken, foto afbeeldingen der schilderijen en een beschrijving ervan verspreiden. Op vliegvelden en in de haven wordt scherp toezicht uitgeoefend in ver band met de mogelijkheid, dat ge poogd zal worden het gestolene bui ten Monaco te brengen. Ook naburige buitenlandse havens en vliegvelden zijn gewaarschuwd. De eigenaar van de gestolen schil derijen is dr. Serge Mikhailoff, ge neesheer van prins Pièrre, de vader van prins Rainier. Treinbotsing in Brazilië T.us?.en Santos en Junidiai in Bra zilië zijn woensdag twee treinen met elkaar in botsing gekomen. De ma chinist van een der treinen kwam om het leven, 50 passagiers werden gewond. De toestand van verscheide ne gewonden is ernstig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3