Mr. Van Meerwijk nam afscheid als kantonrechter te Oostburg <5 toi J OMalk h r Zonnevelds bezit is weer nuttig verrijkt Zeeuwse Almanak in ijfe BEROEmE FRANSE KATOEN OP MODESHOW TE GOES Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRUDAG 20 APRIL 1956 NA DERTIEN JAAR VERTREK UIT ZEELAND „Samenwerking was altijd uitstekend" Mr. P. W. C. C. M. van Meerwijk, die dertien jaar kantonrechter te Ter- neuzen en Oostburg is geweest, gaat Zeeland verlaten; met ingang van 1 mei a.s. is hij benoemd als kantonrechter tc Hilversum. „Na deze lange periode doet het me pijn dc banden met Zeeuwsch-Vlaanderen te moeten verbreken", zei mr. Van Meerwijk donderdagmorgen, toen hij in het kantongerecht te Oostburg afscheid nam. „Ik heb een Oostburg gekend, dat door het oorlogs geweld bijna geheel vernietigd was. Maar ik heb ook dc opbouw in deze plaats meegemaakt. Daarom ben ik gehecht aan Oostburg. Ook van andere steden in deze streek, JBreskcns, Schoondijke, Aardenburg, Sluis, zal ik mij moeilijk kunnen losmaken", aldus de scheidende kantonrechter. De heer Van Meerwijk zei verder' zich er van bewust te zijn, dat hij der tien jaar geleefd had onder een bevol king, die buitengewoon hartelijk en gastvrij is. „Die gulheid van de bevol king", aldus spreker, „heeft zich vooral gemanifesteerd tijdens de bezetting, toen hier geholpen werd waar mogelijk was, zonder winstbejag". Mr. Van Meerwijk bracht dank aan de plaatsvervangend-kantonrechters, „die altijd paraat waren, zodat het werk zonder hiaten kon verlopen". Ook dankte hij de leden van de pacht- kamer. Veel woorden van lof wijdde de heer Van Meerwijk aan de uitste kende samenwerking met het O.M., waarbij hij zich in het bijzonder richt te tot mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop. Veel dank had mr. Van Meerwijk ook voor de griffie: „Ik geloof te kunnen verklaren, dat de griffie van Oost burg een modelgriffie is!" Verder wees de scheidende rechter op de goe de samenwerking met de deurwaarder, de heer I. A. Brakman, met de prak- tizjjns en met het notariaat. Aan de heer A. P. Modde, wethouder van Oostburg, vroeg de heer Van Meer wijk zijn dank te willen overbrengen aan burgemeester mr. K. Hoekzema, die om ambtelijke redenen verhinderd was. Mr. Van Meerwijk toonde ook veel waardering voor de rijkspoli tie, „die ondanks een tekort aan personeel haar taak op uitstekende wijze heeft gedaan." Een speciaal woord van dank richtte hij tot de post Terneuzen, verkeerspolitie. Ook mejuffrouw E. Maanhout, die het kantongerechtsgebouw schoon houdt, hoorde prijzende woorden tot zich gericht door de heer Van Meer- wij k. Verkeersovertredingen Vele aanwezigen voerden daarna het woord. De heer J. Mijs sprak als oud ste waarnemer. Hij wenste mr. Van Meerwijk allereerst geluk met zijn be noeming. Vervolgens memoreerde hij de „jongste geschiedenis" van het kan tongerecht Oostburg. Hij wees daarbij onder meer op het feit, dat het kan tongerecht het lange tijd zonder een eigen gebouw heeft moeten stellen. „Ondanks alle moeilijkheden hebt U echter altijd recht gesproken, zoals het behoort." it Advertentie J. ■k Ben 80, nog lang niet versleten. Maar 'k drink dan ook TIP vóór het eten. Want dat is een drank Waar 'k niet voor bedank, Dit laat ik H. Bootz gaarne weten' 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. J. B. Ontv. 1 fl. TIP Bootz' Oude Genever. De heer A. P. Modde, dankte mr. Van Meerwijk namens de pachtkamer en namens het gemeentebestuur van Oostburg. Mi-. Ph. M. Schenkenberg van Mier- ambtenaar van het openbaar mi nisterie verklaarde, dat hij de samen werking met mr. Van Meerwijk altijd buitengewoon prettig had gevonden. „Het oordeel van het O.M. werd door U altijd op prijs gesteld, zonder dat U overigens van uw mening afweek". De heer Schenkenberg van Mierop wees nog op de steeds snellere ont wikkeling van het verkeer. „De ver keersovertredingen, die U moest be handelen, hebt U altijd verkeerstech nisch en juridisch op de juiste manier afgedaan". De heer I. Herman, griffier, wenste de kantonrechter geluk met zijn be noeming, maar betreurde het, dat men het in Oostburg nu zonder mr. Van Meerwijk moest stellen .Namens het personeel bood hij de scheidende rech ter een boekwerk („Rodin") aan. Ook de heer I. A. Brakman, deur waarder, en mr. W. Lemaire richtten woorden van dank tot mr. Van Meer wijk. Namens de vijf notarissen in West Zeeuwsch-Vlaanderen sprak de heer A. H. M. v. d. Hoek. De heer P. A. Bril, gemeente-secretaris van Oost- burg, voerde nog het woord en bood de heer Van Meerwijk 't boekwerk „His torische geografie van West Zeeuwsch- Vlaanderen" aan. De districtscomman dant van de rijkspolitie, majoor W. H. van Ballegoijen de Jong, dankte mr. Van Meerwijk voor de goede samen werking. Bij dit afscheid was ook aanwezig mr. J. Moolenburgh, kantonrechter te Middelburg en mr. T. W. Attema, grif fier te Middelburg. GELUIDSINSTALLATIE OVERGEDRAGEN Dankbaarheid voor gift sportlieden „UW ACTIE DWINGT bewonde ring af. U hebt de kinderen verlost uit hun isolement. Mede door uw werk gaan zij hier volwaardig van daan". Dit zei dokter W. J. dc Groof, voorzitter van het bestuur van „Zon neveld", gisteravond tijdens eon bij eenkomst in de recreatiozual van dit kindersanatorium. Hij drukte daar- iriee de dank uit van vele kinderen, die een gedeelte van hun jeugd ten- §evolge van t.b.c. in dit hospitium oor moeten brengen jegens de Zeeuwse sportwereld. Want ook in 1955 is de actie van het comité „Sport Steunt Zonneveld" weer bij zonder goed geslaagd. Dankzij bij dragen van éen groot aantal sport organisaties uit onze provincie is „Zonneveld" sinds gisteravond dan ook weer een fraaie aanwinst ryker. Een bedrag van 4500 stelde het co mité namelijk in staat een complete geluidsinstallatie te kopen, die thans werd overgedragen. Het was de derde maal, dat een dergelijke bijeenkomst kon worden gehouden. In 1954 kon „S.S.Z." een omvangrijke jeugdbibliotheek aanbie den, die sedertdien vele lezertjes al vele genoeglijke uurtjes heeft ver schaft. Het jaar daarop volgde een filmprojector, een apparaat, dat in middels ook al weer nuttige diensten bewees. En thans prijkte dan in deze zaal, keurig ingebouwd in een kast een juweel van een Installatie. Alles in één: radio, versterker, pick-up en platenwisselaar! Bovendien nog een eollectie. platen met een tachtigtal nummers in een grote variatie, van Kathleen Ferrier en de „Maastrich ter Staar" tot een potpourri van kin- VAN TOT VERKEERSEXAMEN van het examen zal binnenkort aan - 1 de deelneemstertjes worden megedeeld. KLOKKEN LUIDEN Enkel dagen geleden, kort na het middaguur begonnen te Hulst plotse ling zowel de klokken van de basiliek als van de nederlands hervormde kerk en van het raadhuis te luiden. Menigeen vroeg zich af wat dit te betekenen had, maar op dat moment was er iemand, die licht in deze zaak kon verschaffen. Later bleek echter, in plan Oost'te A*c7 door de de decinemertjes consul en de secrtaris van de plaat selijke afdeling der Vereniging voor Veilig Verkeer een parcours uitgezet, waar de leerlingen van de lagere scholen het praktisch examen konden afleggen voor het diploma Veilig Ver keer. In totaal namen 166 leerlingen van de vier scholen deel aan het exa men, dat werd afgenomen door d8 groep Axel van de rijkspolitie. De ',iL- n.1Ti Ipvrpiipn denvyskrachten kondon tevreden zyn over de behaalde resultaten. Uiter aard werden wel enkele foutjes ge maakt door de junioren-weggebrui kers en vooral bij de verkeerslichten en de -agent „struikelde" menig ad- spirant-gediplomeerde. r De uitslag VERGANE GLORIE Het was nog niet zo lang geleden dat men bij Krabbendijkc over de rijksweg reed onder het heerlijke lo verdak van de machtige reuzen, die daar diep in de bermen geworteld stonden. Zij beschermden 's zomers tegen de brandende hitte van da zon en Js win ters tegen de snijdende scherpte van de ijskoude noordooster. En voorts sierden zij de weg en het gehele land schap. Thans zijn zij niet meer De reuzen zijn gevallen onder de scherpe bijl. Want ze moesten ver dwijnen. Goed, het mag dan nodig zijndat ze werden opgeruimd, om welke r den dan ook, maar het is jammer! Wie zioh het Zeeland van vóór 19^0 herinnert, het Walcheren en Schou- loen-Duivèlnnd met hun heerlijke boomformaties, zal met weemoed de ze bomen zien verdwijnen. Want ondanks de vele boomplant- dagen, zal het nog lang, heel lang duren, èer deze jonge bomen met hun bladeren het Zeeuwse land zullen overschaduwen. dat een deskundige de geluiden van de Hulsterse klokken eens wilde.ho ren in verband met de samenstelling van het carillon. TWEE VAARZEN Te Zuiddorpe werd door de amb tenaren van de dienst der invoer rechten en accijnzen een vracht auto aangehouden, waarin zich o.m. twee vaarzen bevonden, die voor de smokkel bestemd bleken te zijn. De bestuurder van de auto wist te ontsnappen.... De auto en de vaarzen (waarde totaal onge veer 2500 gulden) werden in he- slag genomen. AANRIJDING Te Axel-Sassing werd de wielrijder J. toen hij in een file van zijn werk naar huis terugkeerde, gegrepen door een personenauto, die bestuurd werd door de heer E. uit Hulst. De aanrij ding ontstond doordat de heer J. de weg op reed. De fiets werd vrij zwaar beschadigd en de berijder liep enkele lichte kneuzingen op. derliedjes en de K.L.M.-mars toe „Zioiuieveld" zal er veel nut van hebben. Want op deze geluidsinstal latie zullen 25 luidsprekers in de za len worden aangesloten, zodat de pa tiëntjes radio-programma's kunnen beluisteren, waaronder uiteraard de kinderuurtjes een voorname plaats zullen innemen. Ook de eigen platen worden „uitgezonden" voor de kinde ren en bovendien kan men zo nu en dan een „eigen omroepje" tot stand brengen. Want er is ook een micro foon Dij en de recreatiezaal leent zich goed voor gebruik als studio. Daar komt nog bij, dat ook de onderwijzers voor de microfoon zouden kunnen do ceren Het bijna voltallige „S.S.Z."-comi- té was naar het hospitium getogen voor deze overdracht. Dit college werd daar ontvangen door leden van het bestuur en van de-staf. Voordat het officiële deel van de bijeenkomst begon werd eerst de op één na laatste aanwinst van „Zonneveld" gedemon streerd, het televisietoestel, dat men dankt aan de „Bakhuys-actie". Tot hun verrassing kregen de genodig den om kwart over acht een volledi ge reportage van Grace Kelly's hu welijk met prins Rainier van Mona co! Het was hierna de voorzitter van het comité, de heer C. L. Wester weel, die het geschenk overdroeg. „Het Is de derde maal", zo merk te hij op, „drie maal is scheeps recht, maar wij gaan hierna toch rustig door". Spreker zei, dat nu de tijd van de. opbouw voor het co mité voorbij is. Thans komt de uitbouw aan de beurt, de kinder ziekten zijn voorbij. Nummer één was vorig jaar wat de bijdragen betreft de motorsport en in dit verband herinnerde de heer Wes terweel aan de zo uitmuntend ge slaagde „Zonncveldrit", waarvan dit jaar de tweede „uitgave ver schijnt". Het batig saldo van deze rit zorgde ervoor, dat zulk een groots geschenk kon worden aan geboden. Het heeft wat langer geduurd dan verwacht door stagnatie bij de fabriek voordat het apparatuur afgeleverd kon worden. „S.S.Z." be sloot toen er nog een collectie platen bij te doen, waartoe zelfs buiten de grenzen werd gekocht! De,oude radio die eigenlijk ingeruild zou moeten worden, wilde de heer Westerweei niet terughebben. „Behoudt U die maar voor de afdeling huishouding", zo zei hij. „Op de tonen van de mu ziek gaat dan het aardappelen jassen wel wat vlotter en dunnerTot slot dankte spreker zijn „rechter hand", secretaris-penningmeester Harry L. Plompen, die naar de voor zitter zei „de spil" is waaromheen alles draait. Dokter De Groof sprak een dank woord, waarin hij de „erelijst der Zeeuwse sportvrienden", die een bij drage gaven, in de herinnering te rugriep. „Uw arbeid voor het kind vervult het bestuur met warmte", zo zei spreker ook. „Uw werk getuigt van diepe bezinning en steekt daar mee schril af tegen de oppervlakkig heid van deze tijd. Het is moeilijk te zeggen wat dit 'alles voor het kind tengevolge heeft, maar de waarde is ongetwijfeld groot". Na deze woor den van erkentelijkheid sprak dc heCr De Groof dc hoop uit, dat „S.S.Z." ook het volgend jaar weer terugkomt. „Want wij hebben nog, een klein ver langlijstje Advertentie DE KREMLIN BOYS OP STAP Vindt U niet dat Boelie en Kroetsjie er aardig uitzien? Opgewekt, onbekommerd en veilig met al dat Staal-in hun pakjes. Dully, als steeds, beminnelijk en tactvol voor zijn vrienden, stuurde uit Amerika een slof Lexington van America's Best Tobaccos. Koninklijke onderscheiding. Bij koninklijk besluit is de ere-me- daille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, toegekend aan de heer G. C. Breas, die dezer dagen 50 jaar als timmerman in dienst was bij de firma R. Slotema v.h. M. H. van Hee te Wissekerke. Wegens ziekte van de heer Breas kon het ere-metaal nog niet aan hem worden uitgereikt. Diploma's voor emigranten. De Chr. Emigratie-centrale afde ling Zeeland hield te Axel een cursus voor emigranten. Behalve Engels werd land- en volkenkunde onderwe zen, terwijl de aanstaande Canade zen geneeskundig werden voorge licht. De diploma-uitreiking wordt ge houden op 25 april a.s. in hotel „het Gulden Vlies" te Axel. i Advertentie Ongeval. dorp met zijn fiets het echtpaar J. aan. De wielrijder bleef buiten be wustzijn liggen. Later constateerde de dokter bij hem een hersenschud ding en bij de vrouw een gescheurd spiertje in de nek. CAMERA'S 1 1 FILM Stichting schippersschool Terneuzen wordt overwogen Onder leiding van de heer J. J. Kaan, voorzitter van de afdeling Ter neuzen der schippersveren. „Schutte- vaer" werd donderdagavond in ,,'s Lands Welvaren'' een oriënterende bespreking gehouden over de stich ting van een schippersschool en een internaat voor schipperskinderen in Terneuzen. Aan deze bespreking werd deelge nomen door bestuursleden van „Schuttevaer", vertegenwoordigers van de besturen der christelijke scho len en van Volksonderwijs ter plaatse en door de heer G. de Jong, secreta ris van de hervormde schippersraad. Het ligt in de bedoeling om te ko men tot de oprichting van een zoge naamde compromis-school en een stichting te vormen, die een overkoe pelend karakter zal dragen. Het ini tiatief tot de oprichting van een der gelijke school werd genomen door het bestuur van de plaatselijke afdeling van „Schuttevaer". Dit bestuur stond in geregeld contact met de burge meester van Terneuzen, mr. P. H. W. F. Teilegen. Naar een onderzoek heeft uitgewe zen, bestaat voor een dergelijke school te Terneuzen bij de schippers veel be langstelling. Binnenkort zal over de ze aangelegenheid een tweede bespre king worden gehouden. Porselein en oude prenten leverden de dessins (Van onze redactrice) Er is dit seizoen veel geschreven over de voorjaarsstoffen van de be roemde Franse katoenkoning Boussac; zoveel dat elke rechtgeaarde vrouw langzamerhand heel nieuwsgierig is geworden naar deze befaamde „ka toentjes". Gistermiddag en gister avond waren ze te zien in de Goese Korenbeurs, op een tweetal mode shows van het stoffenmagazijn „Fo ley" waar bijna zestig voorjaars- en zomermodellen werden getoond, voor het grootste deel vervaardigd uit deze katoen-met-wereldnaam. De faam die de Boussac-katoen is vooruit gesneld, is een verdiende faam. Het materiaal is niet alleen opvallend door soepelheid, glans en groot kreuk- herstellend vermogen, maar vooral door de originele dessins waarvoor de ontwerpers inspiratie zochten en von den in verzamelingen vanoud por selein en oude prenten. Zo vindt men in deze stoffen regelmatig- het „scho tel-motief" terug, men ziet er dessins in de vorm van kleine medaillons op een effen achtergrond, en miniatuur- schilderijtjes, gedrukt op een wit-en- gouden fondAls ere-saluut aan de Franse marine is er een witte stof, be zaaid met gekleurde zeilscheepjes, ver werkt in een hoogzomer-japon die van voren een ronde, van achteren een vierkante halsuitsnijding heeft. En het Franse chauvinisme komt nogmaals om de hoek kijken in een stofje, be drukt met figuurtjes die bij nadere beschouwing „Napoleon-te-paard" blij ken voor te stellen. De stoffen zijn verwerkt in model len die bijna allemaal een wijde zwierige rok hebben, welke voor al over zo'n moderne ruisende petticoat goed tot zijn recht komt. Op of in rleze wijde rokken meest al een H-lijn-accent, terwijl de lijf jes vaak gedécolleteerd en mouw loos zijn. Bij sommige van de ja ponnen behoren stola's in felle af stekende tint, die dit seizoen niet op de traditionele manier om de schouders worden gedrapeerd doch achterstevoren worden ge dragen. Mooi zijn ook de cachemire-stoffen ze doen het met name uitstekend voor de ensembles bestaande uit geklede, gedécolleteerde japon met los jasje, die dit voorjaar zo „en vogue" zijn. Verrassend goed byjkt de combinatie te kunnen zijn van de kleuren hard- blauw-hardgroen, onder meer te zien in een gedurfde tuniekjapon. Van zachtgetinte zomer-tweed zijn er en kele goede kostuums. Op deze show, evenals andere jaren gebracht door explicator N. Bosboom en vier mannequins, met muzikale medewerking van de pianist Ed San chez, worden hoeden getoond van mai- Een van de hoogzomer.japonnetjes van Franse katoenzoals' er vele te zien zijn op de modeshow die heden avond in de Goese Korenbeurs nog maals te zien is. Foto PJZ.C.) son De Vlinder. Veel hoofddeksels m de moderne zandkleur, zowel in grote als in kleinere modellen; een bij uit stek zomers hoedje in eierschaal-tint met lila garnering; een geslaagde, vrij breedgerande hoed in wit met zwarte noppen en enkele mooie klassieke mo delletjes in zwart;-wit en marine-wit. „Het Parapluiehuis" toont een aantal tassengeklede exemplaren, maar bij de rokken-en-blouses ook pretentie loze grote tassen, geschikt voor het winkelen of voor een bezoek aan het strand. Het slot van dc show is een verras send hoogtepunt, gevormd door een drietal fraaie avondjaponnen die niet alleen opvallen door hun origineel mo del, maar tevens de toeschouwers nog eens in verbazing brengen over het feit, dat tegenwoordig uit katoen avondkleding van dergelijke allure ge maakt kan worden! Deze fleurige en bezienswaardige modeshow, waarvan de modellen ook ditmaal door middel van knippatronen kunnen worden na gemaakt, wordt vanavond nogmaals gebracht in „De Korenbeurs". KUNST Flierefluiters Oponthoud voor Arbeiderskunstkring Er is een tijd geweest, dat de Me rijntje Gijzen-cyclus van A. M. de Jóng behoorde tot de meest-gelezen romanliteratuur in Nederland. De be langstelling voor de werken van A. M. de Jong is nadien heel wat ver minderd, niet omdat zijn boeken geen belangstelling zouden verdienen, maar ze speelden in een romantische wereld, die misschien wat te zoetelijk is voor ons geslacht dat de schok kende jaren van 1933 tot 1945 door worstelde. De theatergroep „De Verenigde Spelers" bracht woensdagavond voor de Arbeiderskunstkring te Vlissingen 'n toneelbewerking van 't deel uit de Merijntje Gjjzen-cyclus, dat de. titel draagt „Flierefluiters oponthoud." Deze toneelbewerking deed het goed. Ze was eenvoudig en strak ge houden. De hoofdfiguur Fliereflui ter is een romantische zwerver, die een belichaming van de levens vreugde wil zijn. Gerrit Schild speelde de Fliereflui ter-rol met groot surces. Naast hem voldeden Gerrit Lindenberg goed als de gemoedelijke dorpspastoor en me vrouw Hunsche als Jars, de bejaarde pastoorsmeid. Als vierde volwassene was er dan nog Lies de Wind in de rol van de jonge weduwe. De twee kinderrollen werden vervuld door Detlev Pols (Merijntje Gijzen) en Jeany van Wely (Bloze kriekse). Het publiek, dat goedlachs en gul met applaus was, toonde daarmee dit eenvoudige en vriendelijke toneel spel wel te waarderen. W. L. Collecte. De collecte welke gedurende een jaar door een aantal dames te Sou burg werd gehouden voor de vluchte lingenhulp in Karlnthië heeft een be drag van 1392,60 opgebracht. Advertentie Zorg er voor Aspirin*] in huis te hebben, maar denk er aan: Er bestaat geen Aspirin*) zonder Bayer-kruis 'j gedeponeerd handelsmerk VANDAAG Middelburg Schouwburg: HMDT, „Het Mannion Mysterie", 20 uur; Electro; „De woestijn leeft", (a.l.), 19 en 21.15 uur: Conc.- en Geh, zaal: Concert Ver, voor Instrumentale Muziek, 20 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie over herverkaveling, 9—18 uur. Vlissingen Alhambra: „Barricade", (14 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Lavastroom over Java", (14 jr.), 20 uur. Goes Grand: „Onderbroken melodie", (a.l.), 20 uur; Korenbeurs: Modeshow, 19.30 uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2