PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT JUNGSCHLAGERS ONVERWACHTE DOOD: SCHOKKENDE WENDING Staking van het vuren door Israël en Egypte „Vlucht" van particuliere bouwers uit Goes naar elders? Indonesië kan onrecht nu niet meer ongedaan maken REGERING OVERTUIGD VAN JUNGSCHLAGERS ONSCHULD 199e jaargang - no. 94 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 5,85 p. kw.; fr. p. p. 640 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 20 april '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 548 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange VorsUtr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, N. Bogerdstraat 24, telef. 26. De Nederlander Léon Jungschlager is gistermorgen om zes minu ten over zeven (Nederlandse tijd) in het TjUrini-ziekenhuis te Dja karta gestorven. De radionieuwsdienst van het A.N.P. deed in een extra uitzending over beide zenders mededeling van dit overlijden, waarbij een overzicht werd gegeven van de ervaringen van de heer Jungschlager in het tegen hem in Indonesië gevoerde proces. Zoals bekend, was tegen de heer Jungschlager de doodstraf geëist op 23 februari j.l. De verdedigster, mevrouw Bouman had op 13 april j.l. nog aan de hand van bewijzen de onbetrouwbaarheid van de getui gen a charge aangetoond en Jungschlagers onschuld aan subversieve activiteit bewezen verklaard. De Nederlandse radioprogramma's wer- |den na het bericht over het overlijden van de heer Jungschlager ge wijzigd. Serieuze muziek kwam in de plaats van lichte programma's. De Nederlandse regering heeft, diep geschokt door het bericht over het overlijden van Jungschla ger, dat onder zulke intens tragi sche omstandigheden plaats vond, aan mevrouw Jungschlager haar deelneming betuigd. Jungschlager werd herdacht bij de aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer. „Op dit moment is zwijgen de beste welsprekendheid", zo sprak de voorzitter, dr. Korten- horst. „Ik verzoek u, Jungschlager met enkele ogenblikken stilte te herdenken". Het nationaal contactcomité Jung schlager gaf 'n communiqué uit, waar in het 't Nederlandse volk opriep, de vlaggen zaterdag a.s. halfstok te han gen als teken van rouw over het plotseling overladen van de heer Jungschlager. In verband met dit overladen werd de aangekondigde be toging op 21 april a.s. in Den Haag afgelast. Léon Nicolaas Hubertus Jungschlager. Onherroepelijk Met verslagenheid heeft het Neder landse volk er kennis van ge nomen, dat Léon Jungschlager in Djakarta is overleden. Hij is heen gegaan na een hopeloze strijd, gevoerd in meer dan zestig uitputtende zittin gen van een instelling,.die ten onrech te „rechtbank" werd genoemd, zittin gen, waarin hij moest vechten tegen onrecht en schaamteloze beschuldigin gen, tegen leugenachtige aantijgingen en felle haat. Dat alles is te veel voor hem geweestZijn dood heeft nu de machthebbers daarginds in staat van beschuldiging gesteld, want zij zijn verantwoordelijk voor deze deer niswekkende gang van zaken. Doch helaas, het is zeer de vraag of de lie den in Djakarta wel erg onder de in druk zijn gekomen van Jungschlagers trieste einde. Het tegengestelde zal eerder waar zijn: alle Indonesiërs, die bij dit schijn-proces waren betrokken, moeten zich wel bijzonder opgelucht voelen, nu Jungschlager niet meer leeft, immers, de publieke opinie in de wereld sprak zich steeds meer uit ten gunste van hem en algemeen werd er scherpe kritiek gehoord op dit pro ces. De verklaringen, die de laatste dagen van Amerikaanse zijde werden afgelegd, waren in dit verband veel zeggend. En daarom zal opluchting inderdaad wel het enige zijn, dat men daarginds zal kunnen merken.... De dood is onherroepelijk. Met an dere woorden: de mogelijkheid voor Indonesië om Jungschlager eerherstel te geven na een procedure, waarin het recht op allerlei manieren werd verkracht, is thans voorbij. Het laatste woord van mensen in dit pro ces is niet de vrijspraak van rechter Maengkom geweest, maar de repliek van de dappere Mieke Bouman, die fier en onverzettelijk Jungschlagers onschuld heeft aangetoond. Diens strijd is uitgestreden. Het was ccn moeilijke en wanhopige strijd, die het Nederlandse volk met ingehouden adem heeft gevolgd. Het gedenkt thans met eerbied deze man, die len offer viel aan wantrouwen en haat. Moge hij rusten in vrede! Het comité heeft telegrammen ge zonden aan mevrouw Jungschlager en mevrouw Bouman. Tegenover mevrouw Jungschlager betuigt het zijn diepe medeleven. „Heel Nederland rouwt en leeft met u mee. God sterke u bij dit verlies", aldus het telegram. Het comité dankt mevrouw Bou man voor alles wat zij voor de over ledene heeft gedaan en wenst haar sterkte toe bi) hanr verdere taak als verdedigster. De initiatiefnemers van het zogenaamde Manifest der Zeven, onder wie zich, zoals bekend, prof. Cleveringa bevindt, deelde mede dat deze actie (het verzamelen van veel mogeljjk handtekeningen) on verminderd doorgaat ondanks het overigden van de heer Jungschlëger, omdat nog verscheidene andere pro cessen tegen Nederlanders in Indone sië aanhangig zijn, waarbij evenzeer als bij het proces-Jungschlager de rechten van de mens in het geding zijn. Soenarjo De officier van justitie in het proces, Soenario, heeft donderdagavond ver klaard, dat de dood van Jungschlager „zeker zeer onaangenaam" is. Hij zei, dat hij gevoelens van de diepste mede leven jegens mevrouw Jungschlager koesterde. Hij zou alle medewerking verlenen, opdat het stoffelijk overschot naar Ne derland vervoerd wordt. Dit is door mevrouw Jungschlager verzocht, zei hij. Aan rechter Maengkom was de be slissing of een vonnis zou worden uit gesproken, nu beklaagde was overle den, zo zei hij. De ambassadeur der Verenigde Sta ten in Den Haag, H. Freeman Mat thews, heeft gisteren aan de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns. een brief doen toekomen waar in hij hem verzocht aan de familie van de heer Jungschlager zijn bijzon der medeleven en rouwbetuiging te doen toekomen met het door haar ge leden verlies. „Naar ik hoop", aldus de ambassadeur, „zal zij enige troost kunnen putten uit het feit, dat hij ge durende het langdurige proces zulk een onbezweken moed en waardigheid aan de dag heeft gelegd." MINISTER LUNS VERKLAART Minister mr. J. M. A. H. Luns heeft gisteravond tijdens een byzon- dere bijeenkomst van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde, afde ling Den Bosch, o.m. gezegd, dat on zegbaar leed is berokkend door het vervolgingsapparaat van Indonesië. De Nederlandse regering is diep over tuigd van de onschula van de heer Jungschlager. Indonesië heeft thans Seen mogelijkheid meer, het aange- ane onrecht ongedaan te maken. De Nederlandse regering is diep ge schokt. De minister sprak de hoop uit, dat deze afschuwelijke zaak de B. en K. in geheim overleg met Eden Brits publiek ontvangt de Russen koel Premier Boelganin van de Sowjet- -Unie en partijsecretaris Kroesjt- sjew zijn donderdag in Londen, na een zeer koele ontmoeting met het Britse pnbliek, hun eerste bespre kingen begonnen met premier Eden. Zij arriveerden in Edens ambtswoning na een lunch op de Russische ambassade. Na de besprekingen van donderdag is een communiqué uitgegeven, waar in gezegd wordt dat de Britse en Sow- jet-staatsliedcn het er over eens zijn dat de besprekingen en de vorderin gen die gemaakt worden, geheim ge houden moeten worden. Er zullen slechts gemeenschappelijke communi qués worden uitgegeven. De conferentie duurde van half vijf tot zeven uur en daarna gaf Eden een officieel diner in Downingstreet waar ook sir Winston Churchill en lord Attlee aanzaten. De B.B.C. heeft bekendgemaakt, dat het storen van B.B.C.-program- ma's, bestemd voor Rusland, de afgelopen vierentwintig uur aan merkelijk is afgenomen. Pro gramma's in andere talen voor an dere landen achter het IJzeren Gordijn worden echter nog wel gestoord. verhouding tussen beide landen niet nog meer zal vertroebelen. Li een radiorede merkte prof. J. M. van Bemmelen gisteravond op, dat rechter Maengkom en de officier van justitie Soenarjo in zoverre schuld aan de dood van Jungschla ger hebben, dat ze met de bewijzen van zijn onschuld voor zich gewei gerd hebben, hem in vrijheid te stel len. De officier van justitie die in 't requisitoir de doodstraf eiste, moet hebben beseft, dat zijn tenlasteleg ging juridisch feitelijk volkomen on houdbaar was geworden. Nimmer zullen wij weten, of de rech ter in Indonesië het toch zou hebben aangedurfd, een vrijspraak te geven tegen de publieke opinie daar in Hef comité Oprichting Limburgs Oorlogsmonument heeft het initia tief genomen om Jungschlagers nage dachtenis te eren met een hem waar dig gedenkteken in zijn geboorte plaats Maastricht. Naar wg van juridische zijde vernemen, zal door het overlijden van de heer Jungschlager het recht op strafvervolging verval len en zal formeel een vonnis moeten worden gewezen, waarbij het openbaar ministerie in zjjn eis nu niet meer ontvankelijk wordt verklaard. Verwacht kan worden, dat dit zal gebeuren op de 27e april, de dag, waarop de rechter uitspraak zou hebben gedaan. Tijdens de laatste zitting van het roces, 13 april j.l., toen mevrouw lounian haar dupliek uitsprak, voel de de heer Jungschlager zich niet goed; hij had last van hoge bloed druk en zware hoofdpijn. Ter obser vatie werd hij de volgende dag in het ziekenhuis opgenomen. *Op 17 april werd hem toegestaan, daar nog enige tijd te bljjven. De toestand van de heer Jungschlager werd tot woens dagavond niet ernstig geacht. Maar donderdagochtend vroeg werd hij tweemaal getroffen door een beroer te. Sindsdien is hg niet meer bij ken nis geweest. Zijn vrouw bevond zich aan zijn ziekbed. De kamer werd be waakt door tien politiemannen. Twee hielden de ingang van het ziekenhuis in het oog. (Vervolg op pag. 3) Telegram van de Koningin Hare Majesteit de Koningin heeft gisteren telegrafisch haar deelne ming aan mevrouw Jungschlager be tuigd. jlllllllljlllllllllllllllllllllllllll!l!lllllllllllll!llll|||||||||||||||||||!l!lll||||||||||||| Donderdagochtend werd het kerkelijk huwelijk voltrokken tussen Grace Kelly en prins Rainier in de kathedraal van H Monaco. Op de telefoto ziet H men het bruidspaar. De prins steekt de ring aan de vinger j§ H van de bruid, tijdens de huwe- n lijksvoltrekking. Iiiuliiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Acht toeristen getroffen door lawine in Oostenrijk Functionarissen van de Oostenrijk se Alpenreddihgsdietst hebben giste ren meegedeeld, dat acht toeristen op de 3000 m hoge Berliner-berg in het Tiroler Zillertal nabij de Italiaanse grens onder een lawine bedolven zjjn en waarschynlgk om het leven kwa men. De toeristen, twee Duitsers en zes Oostenrijkers, waren onderweg naar de 3000 m hoge Horn-gletscher, toen de eigenaar van de Berliner berghut plotseling een reusachtige lawine de berghelling zag afdonderen, waardoor alle acht mensen bedolven werden. Wanneer de redders er niet in sla- en de toeristen levend te vinden zal ie witte dood deze winter en dit voor jaar in totaal 49 levens opgeëist heb ben. Incident aan de Jordaanse grens De bemoeiingen van de secreta ris-generaal der Verenigde Naties om In het Midden-Oosten de span. GRONDPOLITIEK VAN GOES AAN DE ORDE Stalen rekenwonder antwoordde koningin in feilloos frans Koningin Juliana en prins Bernhard hebben donderdag een bezoek ge bracht aan het Kon. Shell laboratorium in Amsterdam. Na dit bezoek splitste het gezelschap zich in twee groepen. De kóningin bezichtigde Max Nauta's oorlogsgedenkraam en bezocht o.m. het distillatiecentrum, de afdeling olieproduktie research en de elektronische rekenmachine Miracle". Hier gaf z\j het stalen rekenwonder verschillende raadsels op, die het in een oogwenk oploste. Onder andere vroeg de landsvrouwe de dagen, waarop prinses Beatrix en prinses Irene geboren waren. In feilloos Frans antwoordde de rekenmachine, dat prinses Beatrix geboren was op „lundi". ,JJat is waar ook, ik had nog zo gehoopt, dat het een zondagskind zou worden", was het commentaar van de koningin. Prins Bernhard, die, vergezeld door een andere groep, eveneens de reken, machine bezocht, stelde de vraag op welke dag 29 februari 1955 was ge vallen. „Miracle" antwoordde gevat „nonsence". De rekenmachine, een ware polyglot gaf zijn antwoorden niet alleen in het Frans, doch ook in het Engels en het Nederlands. Prins Bernhard heeft verder nog een bezoek gebracht aan dok no 4 van de N.D.S.M., liet grootste gegraven dok in ons land. Koningin Juliana bezocht later op de dag de gecombineerde was-, bad en zweminrichting aan de Marnixstraat. Raadsleden menen dat grondprijzen te hoog zijn Het voorstel tot de bonw van 72 woningwetwoningen in Goes-west, dat overigens met algemene stemmen werd aanvaard, gaf in de donderdag avond gehonden vergadering van de Goese raad aanleiding om de grond- politiek van deze gemeente aan de orde te stellen. Verschillende raadsleden wezen er op, dat de ontwikkeling van de grondprijzen ernstig in het oog gehouden dient te worden, om te voorkomen, dat er een „vlucht van parti culiere bouwers naar gemeenten in de naaste omgeving komt". B. en W. die juist ook een gehele middag aan de bespreking van de problemen op het gebied van de behoeften aan grond e.d. hadden gewijd, gaven de verzekering, dat dit vraagstuk de volle aandacht van dit college heeft. Dat enkele Goesenaren besloten heb ben om elders te gaan bouwen, vindt volgens een verklaring van burge meester Ten Kate zijn oorzaak in het feit, dat Goes nog niet aangesloten is bij de Bouwkas van Nederlandse Ge meenten. Van deze bouwkas waren weer verschillende bescheiden ontvan gen omtrent aansluiting van de ge meenten Apeldoorn en Hilversum, die aan de raadsleden zullen worden over gelegd. B .en W. verzochten de raads leden op grond van deze gegevens zich er in een volgende vergadering over uit te spreken, of zij het destijds aan gehouden voorstel tot toetreding in verdere behandeling willen nemen. Bij de discussies over de grondpoli- tiek wees wethouder mr. H. B. Bouw man (p.v.d.a.) er op, dat in vergelij king met bijvoorbeeld Tilburg en Den Bosch waar grondprijzen van f 34 geen zeldzaamheid zijn, de prijs hier nog niet zo hoog is. Van hoogbouw moet men niet veel winst verwachten, zo merkte hij nog naar aanleiding van een vraag van de heer R. Zuidema (a.r.) op. In antwoord op een vraag van de 'heer E. N. C. van Riessen (v. joen gulden moeten worden betaald voor aangekochte en onteigende gron den, zo voegde wethouder J. J. van Melle (c.h.) er aan toe. Wanneer deze gronden lang onbebouwd blijven lig gen, kan dit een belangrijk rentever lies voor de gemeente geven, waarvan hogere huren het gevolg zijn. De heer Ph. Haverhoek (p.v.d.a.) rekende voor, dat men zich niet zo blind be hoeft te staren op grondprijzen van f 11 voor woningwetwoningen. Op de huren maakt dit niet zoveel uit. Het waren met name de heren Zuidema (a.r.) en Visscher (p.v.d. a.), leden van de financiële com missie, die wezen op de gevaren van hoge grondprijzen in verband met particuliere bouw. De heer - Zuidema gewaagde reeds van een „vlucht". Er zal meer voorlichting aan de raad moeten worden gege ven, waarom de grondprijzen zo hoog moeten zijn, zo gaf wethou der Bouwman ook toe. terwijl wet houder J. H. Roose (k.v.p.) in dit verband nog opmerkte, dat er een oorzakelijk verband tussen grond- politiek, grondprijzen en grens wijziging moet worden gezien. Naar aanleiding van de bezwaren die de financiële commissie t.a.v. het voorstel tot de bouw van een midden standswoning aan de Van Dusseldorp- straat had aangevoerd, zette wethou der Bouwman uiteen, dat dit voorstel aantrekkelijk is, omdat hierdoor met één bouwvolume, twee woningen be schikbaar komen, daar de heer Van de Vreugde, die tegelijk een woning bouwt, zijn huidige woning vrijmaakt. Thans komt de huur voor Goes wel licht nog wat hoog voor, doch na de te verwachten huurverhoging, zal dit verschil niet zo groot meer zijn, zo was de mening van wethouder Bouw man, hetgeen door anderen werd on derstreept. Nadrukkelijk werd er ook door de andere wethouders, Van Melle (c.h.) en Roose (k.v.p.), op gewezen, dat er voor verschillende diensten be hoefte bestaat aan dergelijke huizen. Op een opmerking van de heer Van Riesen werd verklaard, dat er geen enkel bezwaar bestaat om deze woning zo spoedig mogelijk te verkopen. Het v.d.) wees de heer Bollwmtï'iS I !K2*S& "Hf aanva"d met de financieel onvoordelige gevolgen 7. en Visscher en Zuide van een grondpolitiek op lange ter- tegen waren, mijn. Er zal nu reeds ongeveer 1 mil- 1 (Vervolg op pag. 10) ning te dren verminderen, hebben reeds succes gehad; donderdag middag kon te Jeruzalem worden bekendgemaakt, dat zowel Egypte als Israël onvoorwaardelijk hebben ingestemd met een staking van het vuren langs hun gemeenschappe lijke grenzen. Op 9 april vloog Hammarskjöld naar het Midden- Oosten en herhaaldelijk heeft h\j daar besprekingen gehad met Is raëlische en Egyptische leiders om een schikking tot stand te brengen. Hammarskjöld en het hoofd van de bestandscommissie der Verenig de Naties voor Palestina, generaal E. L. M. Burns, bevonden zich in Israël, toen het cease-fire werd be kendgemaakt. Eerder zijn zij in Sy rië, de Libanon en Cairo geweest. Inmiddels werd gemeld, dat gisteren een Israëlische en een Jordaanse mili tair zijn gesneuveld bij een schietpar tij tussen twee patrouilles nabij Ne- husah in de heuvels van Hebron. De Israëlische patrouille was volgens een Israëlische woordvoerder tijdens een normale verkenningstocht door de Jordaniërs beschoten. Later kwamen de Jordaniërs op Israëlisch gebied, waar zij een auto stalen om naar Jor daans gebied te rijden. Volgens Jordaanse zegslieden is het incident gebeurd op Jordaans gebied. Zeven Israëli's en één Jordaniër zou den ernstig zijn gewond. Jordanië heeft een klacht ingediend bij de ge mengde bestandscommissie te Jeru zalem. Historische proefneming met H-bom uitgesteld De datum voor de historische proef neming van de eerste „openbare" H- bom is gisteren van .1 mei naar 8 mei verschoven. De commissie voor de atoomenergie en het ministerie van defensie hebben meegedeeld, dat dit uitstel veroorzaakt is door „technische moeilijkheden bij het voorbereidende werk voor de ont ploffing op Bikini". DE VERWACHT... OVERWEGEND DROOG. Half tot zwaar bewolkt en overi gens droog. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Weinig -erandering in temperatuur. ZON EN MAAN 21 april Zon op 5.33 onder 19.50 Maan op 15.58 onder 3.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1