Buitenplaats „Welgelegen" een fraai gebouw in achttiende eeuw O C WALCHEREN VOORZITTER „LUCTOR" TOT LID VAN VERDIENSTE BENOEMD 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 18 APRIL 1958 DE OUDE VLISSINGSE WEG (V.) Van „Het Jagertjenaar „Het Zwaantje Zagen wü ln het vorige artikel, dat de buitenplaats Schoonenburg dicht b\j het dorp Oost-Souburg lag, nog meer is dit het geval by de buiten plaats Welgelegen naast en achter de gebouwen van de dorpsherberg „Het Jagertje". In zyn glorietijd ln het midden der 18e eeuw was het een fraai gebouw met een koetshuis en stalling. Evenals alle buitenplaatsen had zij ook een koepel. Het bijbehorend overhof, dat aan de overzijde van de dorpsstraat lag, Is nog op een schlldery te zien, dat in het gemeentehuls van Souburg hangt. Opmerkelijk is, dat de buitenplaats een paar malen van naam is veran derd. Toen Claude de Chuy, burge meester van Vlissingen, haar in net midden der achttiende eeuw bewoon de. noemde hij haar Thorenlust naar zijn vrouw Cath. R. van Thoren. Na zijn overlijden bleef deze er wonen. Zij schonk in 1792 aan Oost-Souburg de eerste brandspuit, waarvoor een stenen bergplaats by de kerktoren door B. J. DE MEIJ. werd gebouwd. Bij de laatste restau ratie van de toren is het gebouwtje afgebroken. De buitenplaats is later tweemaal bewoond geweest door een gepen sioneerd vice-admiraal. Toen de admi raal G. Verdoorn haar van 1815 tot 1824 bewoonde noemde hij de buiten plaats naar zichzelf Doornlust. De tegenwoordige Doornlustlaan op het terrein van de vroegere buitenplaats houdt de oude toestand in herinne ring. Later werd de buitenplaats be woond door de vice-admiraal A. J. de Smidt van den Broecke van 1862 tot 1874, die haar de oude naam Wel gelegen teruggaf. Beide admiraals zyn op het oude kerkhof bij de kerk begraven. Voor ieder is een grafmonument opgericht. Een volgende bewoner van Wel gelegen was dokter G. A. Peters, na hem C. L. van Woelderen, directeur van de maatschappy De Schelde. Omstreeks 1885 werd het heren huis aangekocht door de kerk- voogdg der Nederlands Hervorm de gemeente om te dienen als pastorie. By elke verwisseling van eigenaar verloor de buiten plaats iets van zy'n heerlijkheid, totdat ten laatste het woonhuis overbleef. De koepel verdween en het bossage werd gerooid. Alleen een paar vijvers zijn gebleven. Toen ds. L. C. Terneden op 4 jan. 1919 was overleden, werd in hetzelfde jaar het gebouw afgebroken. Thans staan ongeveer op dezelfde plaats een christeiyke school met onaerwyzers- woulng en het verenigingsgebouw Re- hoboth. wy hebben ons wat lang opgehou den bij de buitenplaats en richten nu onze schreden naar de dorpsstraat van Oost-Souburg. Links van ons ligt de zandweg naar Ritthem, welke weg toen vanaf het Souburgse kerkhof het eigendom was van de kerk te Rit them, die ook voor het onderhoud zorgde. Verderop bh de bocht van de weg stond het z.g. houten molentje. LANDBOUWDORP. Oost-Souburg was op het eind der 18e eeuw een landbouwdorp nauwe lijks 500 inwoners tellende. De enige dorpsstraat kreeg later de naam van Paspoortstraat, genoemd naar jhr. mr. M. C. Paspoort van Grypskerke, die van 1835 tot 1852 burgemeester was van de samengevoegde gemeen ten Oost- en West-Souburg en op de reeds genoemde prachtige buiten plaats Schoonenburg woonde. Aan net eind der dorpsstraat begint de Westsouburgse weg met amper enke le woningen. Verderop, dicht bij het dorp West-Souburg staat de molen, De Peer genaamd en aldus genoemd naar de ambachtsheer Cornelis van Pere, die de stenen molen in 1723 liet bouwen ter vervanging van de hou ten standaardmolen. Na 1873, toen het kanaal van Mid delburg naar Vlissingen was gegra ven, kreeg de Westsouburgse weg de naam van Kanaalstraat. Allengs kwamen hier meer woningen. Daar het doel van onze wandeling Vlissingen is gaan wy de aloude Vlis- singse weg verder op, die hier de grens is van de ambachten Oost- en West-Souburg. De laatste was dan ook groter in grondgebied dan de eerste. Vanaf het dorp Oost-Souburg tot aan de herberg „Het Zwaantje" stond maar een enkele woning. Links van de weg letdt een laan naar de lust hof Putwyk. Was de herberg La belle Vue op de Grote Abeele de uitspanningsplaats van de ryke Middelburgers, Het Zwaant je was dat voor de Vlissingers. De eenvoudige burger of boer nam echter zyn natje ln net tegenoverlig gende kroegje 't Gansje, dat onge veer ln het midden der vorige eeuw is gesloten. Blijkbaar kan de Gans het niet tegen de Zwaan uithouden. Voor wjj onze laatste etappe afleggen stap pen wij Het Zwaantje binnen om wat uit te rusten en ons te verfrissen met een kan bier. (Slot volgt) Tentoonstelling van leger en luchtmacht in Goes Dit jaar zal de afdeling personeels- publiciteit van het ministerie van oor log een eenvoudige reizende leger- en luchtmachttentoonstelling organise ren. Deze tentoonstelling zal een opper vlakte van ongeveer 500 vierkante me ter hebben. Op deze tentoonstelling zullen enkele onderdelen van het le ger worden getoond, zoals de lucht doelartillerie, de verbindingsdienst, de technische dienst, camouflageschool, mobiele colonnes en nationale reserve. De luchtmacht zal een beeld geven van de vliegdienst, de elektronische dienst, de technische dienst en de lo gistieke dienst, terwijl uiteraard ook de samenwerking in N.A.V.O.-verband tot uitdrukking zal worden gebracht. Ook het werk van de vrouw in deze krijgsmachtonderdelen zal niet wor den vergeten. Deze expositie zal onder meer in Goes worden gehouden van 18 tot en met 23 mei. Collecte De collecte voor „Het Hoogeland" heeft te Nieuw- en Sint-Joosland f40,12 opgebracht. De netto-opbrengst van de in Mid delburg gehouden collecte voor de SIMAVI bedroeg 701.14. Middelburg Cabaret voor bejaarden Uitgaande van het Damescomité Ontspanning Bejaarden trad het ca baretgezelschap „Onder Ons" van de buurtveren „De Veerseweg" don derdagavond in het Middelburgse Schuttershof op voor een groot aan tal bejaarden. Het gezelschap voer de op verdienstelijke wijze een pro gramma van zang, muziek en sket ches ten tonele. Hugo Reinders be geleidde met zijn accordeon de kras- se heer L. Reijnhoudt, die uit de zaal geroepen, enige liederen ten beste gaf. Dit onvoorziene programmapunt werd door de aanwezigen hogelijk gewaardeerd. De regie was in han den van de heren G. Bruggeman en L. A. de Plaa en de heer Hugo Rein ders droeg zorg voor de muzikale omlijsting. Mevrouw L. van Roo Biesen sprak aan het begin van de avond een openingswoord. Van onze adverteerders Agentschap diepvries Aan de Heerenstraat 4 in Middel burg vestigde de heer G. J. Rijnten Jr. dezer dagen zyn agentschap in diepvriesprodukten. Dit agentschap, dat vroeger in handen was van de c.v. J. J. de Vlieger en Co. te Mid delburg, omvat groenten, vis en con- sumptie-ys. Om deze produkten te bewaren en op de vereiste tempera tuur te houden is beneden in het pand een vriescel aangebracht met een capaciteit van 15 m3. In deze cel worden de waren door middel van een zelfregulerende motor con stant op een temperatuur van 22 C° gehouden. Deze vriescel heeft een uiterst moderne en hygiënische in richting. Tevens beschikt de heer Rynten over een auto, waarmee de produk ten naar de afnemers worden ver voerd. Deze wagen is geheel inge richt om de groenten, vis en het ijs in „diepvriesomstandigheden" te houden. Daartoe werden kleine koel cellen aangebracht, terwyl een spe ciale koelmotor voor een tempera tuur van 20 C° zorgt. Ook de auto beschikt over een benoorlyke capa citeit, waarmee aan de vraag van de afnemers-hotels, café's, restau rants, zaken e.d. in midden- Zeeland kan worden voldaan. De vestiging van dit agentschap bete kent een aanwinst voor het Middel burgse bedrijfsleven. Chef de bureau Ruilverkaveling De heer J. Jonker te Middelburg, landmeetkundig ambtenaar, is met ingang van 1 mei a.s. als opvolger van de heer G. Dekker benoemd tot chef de bureau van de dienst Ruil verkavelingen aan de Loskade. Jaarvergadering K.A.B. Vrydagavond hield de K.A.B. afde ling Middelburg in de bovenzaal van de Schouwburg te Middelburg haar jaarvergadering. De heer B. C. Scheers, voorzitter, sprak een ope ningswoord, De secretaris, de heer F. Meyer, las vervolgens-het jaarverslag voor, waaruit bleek dat de afdeling thans ongeveer 180 leden telt. Het fi nancieel overzicht van de penning meester, de heer D. Niesthoven, toon de een batig saldo van 235.42. By de hierna gehouden bestuursverkiezing werden alle bestuursleden herbe noemd. Vervolgens deed één van de leden mededelingen over het Kanunnik van Schaickfons ten bate van de opleiding van priesterstudenten. Daaruit bleek, dat in de eerste maanden van 1956 reeds een bedrag van 131,72 kon worden opgehaald. De heer Vermeu len vertelde hierna het een en ander over het werk van de stichting „Her wonnen Levenskracht", die aan de le den van de K.A.B. steun, hulp en ver pleging biedt by de bestryding van allerlei volksziekten zoals: t.b.c., reu ma, suikerziekte, etc. De voorzitter brak vervolgens een lans voor het streven van enige K.A. B.-ers om in samenwerking met het „Parochie-contact" een „bliksemac tie" te voeren, teneinde de Middel burgse geestelyl m een paar brom fietsen te schenken. De kapelaans hebben namelijk de taak op by'na het Behele eiland dienst te doen. e jaarlykse K.A.B.-bedevaart naar Onze Lieve Vrouwe van de Polder in Vrouwenpolder zal dit jaar op 17 ju ni gehouden worden. Ook de mei-vie ring zal dit jaar doorgang vinden. Een geanimeerde rondvraag besloot het eerste gedeelte van deze avond. Na de pauze voerde de heer J. M. Jel- lema uit Middelburg een geslaagd goochelprogramma ten tonele. Feestavond jeugdclubs Vele jongeren van de gereformeer de jeugdclubs „Nunia" en „Samuël" woonden vrydag in de Middelburgse Bogardzaai het jaarfeest van him clubs by. De heer C. de Bruin ir. sprak een openingswoord, waarin hij o.m. ds. W. J. Meister, voorzitter van de oudervereniging, welkom heette. De gezameniyke jongens en meisjes clubs brachten op verdienstelyke wy- ze vervolgens een gevarieerd pro gramma van zang, muziek, sketches, poppenkast en toneel op de planken. Ook gemeenschapsspelen ontbraken niet. „Het nieuwe hondje", een hu moristische sketch oogstte een dave rend succes, evenals het toneelstukje „De erge zieke", waarin vooral de patiënt, Ernst Barendsen, de lachers op zijn hand kreeg. Een mondharmo- ka-trio zorgde voor aardige melodie tjes. Tot slot volgde een zangspel „Vergeet-mij-niet", dat de loop der seizoenen bezong. Ds. W. J. Meister verrichtte de sluiting van deze zeer geslaagde feestavond. Geslaagde uitvoering Donderdagavond hield de buurtver eniging „Noordweg" te Middelburg ln „de Gouden Poorte" haar grote uitvoering, die ook dit jaar weer ge heel door eigen krachten werd ver zorgd en goed geslaagd genoemd mag worden. Er werd het publiek een gevarieerd programma aangeboden, dat bestond uit schetsjes, afgewisseld met entr'ac te muziek door een orkestje. Eén van de hoogtepunten van deze gezellige avond, waarvan de leiding by de heer C. J. de Reeper berustte, was onge twijfeld het optreden van de „Bóeren- kapel". Na afloop uitte het publiek zyn waardering voor deze avond door een luid applaus. Tot slot was er een gezellig samenzyn. „Volksdansfeest" Na het „Volksdansfeest" van vo rig jaar, dat zeer succesvol verliep en waaraan velen deelnamen, heeft de Volksdansgroep van de C.J.M.V. in Middelburg besloten ook dit jaar een dergelyk evenement te houden. Dit tweede volksdansfeest zal zyn op zaterdagavond 21 april a.s., dit maal ook weer in de veilinghal. De heer J. Krug uit Velp heeft de lei ding van het dansen. De „English Square Dance" verzorgt de begelei ding, door middel van gramofoon- platen. Vlissingen Lezing Willem van lependaal Voor de personeelsvereniging „In- terscaldis" van de dienst Invoerrech ten en Accijnzen te Vlissingen sprak vrijdagavond de bekende schryver Willem van lependaal uit Laren, in de zaal van het A.N.M.B.-gehcmw. De heer Van lependaal sprak onder het motto „Vrolijk en leerzaam bezighou den" over „Volkstaal en volkshumor". Het ontstaan hiervan maakte spre ker op een uitermate geestige wijze aan zyn toehoorders duidelyk, waar- by vele voorbeelden, gegrepen uit het dagelijks leven, werden aangehaald. De neer E. H. M. van den Dungen, voorzitter van „Interscaldis" sprak een openings- en slotwoord. Biljartcompetitie. De biljartcompetitie T.O.P. van de ambtenaren der Kon. My. „De Schel de" en de biljartvereniging P.Z.E.M. Vlissingen hebben een biljartcompe titie gespeeld om een beschikbaar gestelde beker. De eerste ontmoeting werd gehouden in het Scheldekwar- tier, waar 10 partijen werden ge speeld, waarvan er 6 door T.O.P. en 4 door P.Z.E.M- werden gewonnen. De revanchewedstryd, eveneens 10 partyen, werd gespeeld in het recreatiezaaltje van de centrale Vlis singen, waar P.Z.E.M. 7 partyen won en T.O.P. 2, terwijl 1 party in gelyk spel eindigde. De eindstand luidde derhalve T.O.P. 17 p., P.Z.EE.M. 23 p. waardoor de beker in het bezit kwam van P.Z.E.M. De hoogste serie van deze competitie was 8 c&ramboles. Vergadering V.V.V. De Vlissingse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer houdt woens dag a.s. 's avond om 8 uur haar jaar. vergadering in het Maarten Luiher- huis. De agenda vermeldt o.m. de verkiezing van bestuursleden, waarby de aftredende heren M. F. van Hyfte, P. Ventevogel en T. Oosterhuis her kiesbaar zijn, cn het bespreken van het contributiebeleid. Het bestuur stelt voor hotels en pensions resp. maximaal 50 en 35 te doen con tribueren en de overige winkels en bedrijven 12. Na afloop van de ver gadering spreekt de heer A. S. de Jonge, algemeen secretaris van - de Zeeuwse Kamer van Koophandel over „Enige problemen rond de Zeeuwse veren*'. Het exploitatie-overzicht van de vereniging over 1955 geeft een voor delig saldo te zien van 559,19 met aan baten en lasten resp. 9997,70 en 9438,51. Voor dat jaar was een nadelig saldo begroot van 1250. De heer Van Vliet voor de K.V.P. Vrydagavond om acht uur zal het Tweede Kamerlid, de heer F. van Vliet uit Eindhoven, in het Ariensge- bouw een spreekbeurt vervullen voor de afdeling Vlissingen van de KVP. De heer Van Vliet zal spreken over „Woningbouw en andere belangryke problemen in de politiek". Uitvoering Groningse vereniging. De Gruneger Verain „Oet loug en stad" hield in Vlissingen de laatste contactavond van het seizoen. Men had voor deze avond het toneelstuk in drie bedryven van Ger. Griever „Mit lege oarms" gekozen. Het stuk speelt zich af in de kamer achter een kruidenierswinkel. Vooral de heer Platje, die de rol van Bolt vertolkte, de heerszuchtige man, gaf een goede creatie. Ook de dames Buitenkamp en Koning gaven een uitstekende vertolking van respectieveiyk Ida, de door grootmoeder onderdrukte vrouw, en de grootmoeder zelf. Décors en grime waren goed verzorgd. Aan het slot van de avond dankte de voorzitter, de heer H. Kwant, de toneelclub en in het byzonder de leid ster. mevrouw Koning. Tijdens de jaarvergadering van de Middelburgse Reddingsbrigada, Zwem- en Poloclub „Luctor et Emer go", die donderdagavond in restau rant Wöhler te Middelburg werd ge houden, is de voorzitter, de heer J. A. van Dixhoorn, benoemd tot lid van verdienste der vereniging. Het be stuurslid, mr. P. C. Adriaanse, sprak de onderscheidene op hartelyke wyze toe, dankte hem voor het werk, dat deze in de afgelopen jaren voor „Luc- Af deling opgericht van Bond van V ervoerspersoneel. Tijdens geen gecombineerde ver gadering in het ANMB-gebouw der afdeling Vlissingen van de ex-CBT (Centrale Bond van werknemers in het Transportbedryf) en de ex-NV (Ned. vereniging van Vervoerperso neel) is besloten een nieuwe plaatse lijke afdeling op te richten van de Nederlandse Bond van Vervoersper- soneel. Nadat de heer A. Kamstra, de oud-voorzitter van de CBT, deze by- eenkomst geopend had, sprak de heer W. A. Kieboom, de algemeen secre taris van de NBV, een inleidend woord, waarbij hy wees op de achter gronden van de omschakeling. De nieuwe bond, die thans ruim 40.000 leden telt, werd op 1 januari jl. opge richt uit de twee oude organisaties. De afdeling Vlissingen, waartoe ook de onlangs opgeheven afdeling te Westkapelle behoort, telt thans 247 leden. De bond is onderverdeeld in vier bedrijfsgroepen, namelyk de spoorwegen, het wegvervoer, de bin nenscheepvaart en net havenbedryf. In het afdelingsbestuur werden ge kozen de heren A. Kamstra, voorzit ter; B. C. Minderhout, 2e voorzitter; R. Eijgelaar, secretaris; A. M. Bras ser, 2e secretaris; J. M. Parent, pen ningmeester; A. J. de Buck, J. C. de Jong, J. Siegers, W. van Vlaanderen, A. de Vos, J. de Wyze en K. Lous, le den. In het bestuur van de vakgroep „haven" werden gekozen de neren Kamstra, voorzitter, Eygelaar, secre taris, Siegers, Van Vlaanderen en De Vos, leden. In de vakgroep „spoor" werden benoemd de heren Minderhout voorzitter, Brasser en De Jong, leden. Het bestuur van de vakgroep „weg vervoer" bestaat uit de herentParent De Wijze en Lous. Verder werd in de vergadering af scheid genomen van de heer J. Bliek, de oud-secretaris van de CBT. Na mens het hoofdbestuur van de NBV sprak de heer Kieboom een dank woord, waarna hy de heer Bliek een boekenbon overhandigde. De heer Bliek dankte tenslotte voor de onder vonden vriendschap. Domburg Raad vergadert De gemeenteraad van Domburg zal donderdag 19 april a.s. om 19.30 uur in het gemeentehuis vergade- ren. De agenda vermeldt o.a. voor stellen met betrekking tot garantie geldlening, benoeming vertegen woordiger in Stichting Werkplaat sen Walcheren, vakantie-uitkering ineens 1955 en kindertoelageveror- dening. Veere Programma Koninginnedag Tydens zyn vergadering heeft het bestuur van de Veerse Oranjever eniging dezer dagen een zeer attrac- tiel programma voor de viering van Koninginnedag, 30 april, samenge steld. Deze feestdag begint 's och tends met een carilïonconcert en een zanghulde van de kinderen op de Markt voor het stadhuis. Daarna is er in de Schotse Huizen een voor stelling van het miniatuur-poppen theater van de heer Popma uit Mid delburg. Opgevoerd wordt „Tyl Uil en spiegel'L 's Middags wordt ingezet met een „vossenjacht" door geheel Veere, waaraan iedere inwoonster of inwo ner van 6 tot 80 jaar kan deelnemen! Daarna zal er worden gevoetbald. Eerst is er een wedstrya tussen de ploegen van de openbare en de by- zondere scholen om een wisselbeker. Voor deze gelegenheid krijgen de teams de namen „Borsselens" en „Bourgondiërs" aangemeten. Deze wedstrijd duurt twee maal een half uur en wordt gevolgd door een match tussen Veere en waarschijnlijk een Ambonezenelftal. De burgemees ter, jhr. I. F. den Beer Poortugael, zal de pryzen uitreiken. De dag ein digt met een uitvoering door de chr. zangvereniging „Valerius" in de mu ziektent. tor" verzette en speldde de heer Van Dixhoorn tot slot net aan de onder scheiding verbonden speldje op. Nog een lid van „Luctor" mocht op deze avond een onderscheiding ontvangen. Het was de zwemmer Jan Dirkse, die voor zijn prestaties op de 100 m borstcrawl van de K.N.Z.B. de bron zen medaille ontving, zoals reeds werd gemeld. Dit eremetaal werd hem thans overhandigd. In zyn openingswoord memoreerde de voorzitter de successen, die de zwemsters en rweramers ook in het afgelopen jaar weer behaalden. Ten aanzien van de Reddingsbrigade liet de heer Van Dixhoorn pessimistische geluiden horen. Te weinig leden zijn fn deze afdeling actief. „Zo lang nog niet iedereen kan zwemmen is het noodzakelyke, dat reddend zwemmen wordt geleerd", zei hy. De secretaris, de heer P. Slabber, meldde in zijn jaarverslag een leden tal van 280 en memoreerde verder o.a. de opening van het nieuwe zwembad en het verloop van de diverse compe tities. Uit het verslag van de pen- ningmeesteresse mej. C. Sturm, bleek een batig slado van f 491,85. By de bestuursverkiezing zagen de heren C. F. Frumau en A. H. Pierhagen zich herbenoemd. Voorts werd het a.s. seizoen besproken; er zullen. 3 zwem- competitiemiddagen worden gehou den, waarvan één in Middelburg. In de polocompetitie zal „Luctor" uitko men met één dames- en. één heren- PTydens deze vergadering werden ook weer de leden bekendgemaakt, die over het gehele vorige seizoen de beste prestaties verrichten. By de he ren was dit Jan Dirkse, bij de dames viel de eer te beurt aan Janny van Loo. Beide kregen de daarby behoren de trofee en een attentie. VAN ONZE ADVERTEERDERS. Firma De Klerk richtte modelwoning te Souburg in. De eerste zestien woningen van een complex van 66, die te Souburg ge bouwd worden voor de n.v. maat- schapriii tot exploitatie van onroeren. de goederen „Scheldestad", zyn ge reedgekomen. De firma H. H. de Klerk en Zonen uit Vlissingen heeft één van deze eengezinswoningen ge stoffeerd en geïnstalleerd. Men heeft by de inrichting van deze ruime en moderne woning gebroken met de traditionele ameublementen. De gro te kamer en keuken beneden en de drie slaapkamers boven zyn uiterst smaakvol ingericht met aardige, praktische en moderne meubels. De woonkamer bestaat uit een zit- en eethoekje, uitgevoerd in een kleuren combinatie, die het uitstekend „doet" en aangepast is aan de moderne styl. Aan net kleureneffect is grote aan dacht besteed, terwyl ook de factoren licht, ruimte en lijn speciaal naar vo ren gebracht zyn. Een degelijk, maar eenvoudig ledikant, een handig bed kastje en een gemakkelijke stoel ble ken voldoende om de kleine slaapka mers gezellig in te richten. Een spe ciale vermelding verdienen de vitra ges de vlag, die de lading dekt eveneens aangepast aan het opgestel de meubilair. De voor de woning zeer geschikte „aankleding" geeft alle vertrekken een ruime bewoonbaar heid. Om een gezellige sfeer te waarbor gen. vooral in de woonkamer, zorgde de firma J. Suurmond te Souburg voor een aparte verlichting. In alle kamers vallen de moderne en aardi ge hang-, lees, en schemerlampen zeker niet uit de toon. De ruime keu ken tenslotte is ingericht door de n.v. P.Z.E.M., compleet met een modern fornuis met thermostatische oven en snelkookapparaat, een koelkast, een koud- en warmwaterreservoir, enz. Onder de vele bezoekers, die reeds een kykje kwamen nemen, bevond zich onder meer burgemeester A. H. Stemerding van Souburg, vergezeld van zijn echtgenote. Officiële publikaties GEMEENTE MIDDELBURG Verzoek vergunning en W. .van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat door B. J. Buijs, wonende te Middelburg, een verlof A als bedoeld in artikel 30 der Drankwet (Stbl. 1931, nr. 476) is aangevraagd voor enkele lokalen van het perceel Wagenaarstraat nr. 12. Binnen veertien dagen na de dagteke ning van deze publikatie kunnen bij hun college schriftelijk bezwaren worden In gediend tegen inwilliging van dit ver zoek. Middelburg, 16 april 195G. P0MTH0UD IN OKTOBER FEUILLETON door MENNO DE MUNCK 19 „Nee, Matthias", zei hy toen. „Toen jy Maarten liet studeren wat hy graag wilde, had je hem niet kwyt hoeven te raken. Nu heb ie het gevoel, dat dat wel is ge peurd. Zo erg is het natuurlyk met, maar soms lijkt het er misschien een beetje on. Zou dit ook aan je zelf kunnen liegen?" „Je bedoeltwat je juist hebt gezegd? Van die belangstelling voor zijn werk?" „Ja. dat bedoel ik. Toen jij Maar ten zelf liet beslissen, stond je er niet werkelijk achter. En toen heb je je van hém afgewend Hij keok rny geschokt aan, „Heb ik mij van hem afgewend?" „Ja. Op zekere dag heb je tegen hem gezegd, dat je het goed vond dat hy muziek ging studeren. Meer heb je eigenlijk niet gedaan. Je bent naar je kantoor gegaan naar je akten en je verkopingen. Dat werk is jouw wereld zoals Maartens muziek zyn wereld is. Maarten be- grypt die wereld van jou niet zoals jy de ziine niet begrijpt. Maar waarom heb ijl nooit eens gepro beerd tot zijn wereld door te drin gen? De jongen heeft daar recht op! Jy had hem graag in jouw plaats gezien dat zal nu niet ge beuren en daardoor stierf er een il lusie in je. Maar by een dode illu sie kunnen wij niet leven,,...." Hh zuchtte diep. „Nee, dat kunnen we zeker niet, MatthiasIk heb het al duidelyk gemerkt." „En wat denk je nu te doen?" „Ikik zal niets meer kunnen doenHij maakte een onbeheerst febaar. „Ik..".... de jongen wil weg, latthias! En ik kan hem niet te genhoudenik voel het „Wil hy weg?" vroeg ik ver baasd. „Waarheen?" „Naar het buitenland om te stu derenGuttenaer kan hem niets meer leren „Zegt Maarten dat?" „Ja. En Guttenaer beweert het zelf ook. Hij is gisteravond bij ons ge weest. Heel lang." „Wat zei hy?7' „Hij beweerde dat hij met Maar ten klaar was, De jongen moest er uit, zei hij, Naar het buitenland. Pa rijs leek hem het beste. Hy zei, dat het zonde zou zijn als Maarten hier bleefomdat hy hier verstik ken zou Ik dacht even na. „Tjerk", zei ik toen, „Tjerk, dat prachtig! Je begrijpt toch hoe prachtig dit 1 Ik voelde, dat ik hem ontzettend bezeerde, dat ik hem in de steek liet, maar ik wist dat dit nu het bes te voor hem was. Hij sprak niet. Hy zat met gebogen hoofd. Hy voelde dat hy had verloren, maar nog steeds begreep hij het niet. Ik had mede- lyden met hem, maar ik trachtte het te verbergen. „Begryp je dit nu echt niet?" vroeg ik. Hij knikte moeilijk. „Misschien", zei hij. „Maar het is wel zeker dat ik hem nu helehiaal kwyt ben geraakt Ut lachte, hoewel het my pyn deed niet alleen om hem doch ook om zyn vrouw. „Luister", zei ik. „Waarom zou je hem kwijtraken? Dat is toch hele maal niet nodig?" Hy keek mij aan. zyn ogen waren donker. „Mijn beste ljerk", vervolgde ik zacht, „je hoeft hem toch niet kwijt te zyn door een afstand van zes- of zevenhonderd kilometer Zelfs al zou hy aan het andere einde van de aarde zitten, dan zou hy nog dichter by je kunnen zijn, dan wanneer hij vlak naast je zou staan. Iemand bezitten, betekent toch niet, dat je hem in je directe nabijheid moet hebben? Ik geloof toch, dat je dat wel heel zeker kunt weten... is het niet?" Heeft hij mij niet begrepen? Ik kan het my moeilijk voorstellen. Maar waarom bleef hrj dan het ant woord schuldig Of voelde hy toen reeds wat hem wachtte Ik ben niet bygelovig, maar ik heb in myn praktyk voor veel raadselen gestaan, en ik moest sterk aan zijn zwijgen bij het einde van ons gesprek denken, toen lk, enige maanden later de eerste symptomen van een ellendi ge nierziekte by hem constateerde een ziekte, die, binnen niet al te lange tyd zyn dood zou worden. Wel was toen reeds beslist, dat Maarten naar Parys zou gaan, maar een datum was nog niet bepaald, en het zou in elk geval nog wel een tydje duren. Ik liet Lydia onkundig van Tjerks toestand, maar met Maarten was het anders. Een paar dagen liep ik er over te denken; toen was dit voor my opgelost en meende ik te weten wat my te doen stond. Ik moest hem op de hoogte brengen voor bet te Iaat was en hy de datum van zyn vertrek zou hebben vastgesteld. Ik nam my voor hem, by myn eerstvolgende visite aan het notarishuls, even apart te ne men en hem te vragen eens by mij te komen. Dit leek erg gemakkelyk, maar lk vroeg my af of het zou lukken zonder argwaan van Lydla op te wekken. Wel ls zij zeer argeloos, te argeloos eigenlijk, maar het ging hier om iets ernstigs en ik wilde geen enkel risico lopen. Het werd mij evenwel gemakkelyk gemaakt. Op ae ochtend na de dag, waarop ik mrjn besluit had genomen, helde hij mij tijdens het spreekuur op en vroeg mij of ik die dag een ogen blikje voor hem zou kunnen reserve ren. We maakten een afspraak voor 's avonds. Ik ontving hem in de spreekamer. Hij draaide niet om het doel van zyn komst heen doch stak meteen van wal. „Ik kom met U praten over vader, oom Matthias," zei hij. „Moeder weet niet dat ik hier ben en zy mag het ook niet weten". Ik knikte. „Best, mijn jongen". Hy keek my recht in de ogen. Zyn open blik trof my. „Oom Matthias", zei hy, „als ik U nu iets vraag, wilt U my dan een eer- iyk antwoord geven? Niet alleen maar voorzichtig, zodat lk het op twee manieren kan uitleggen?" „Ja, Maarten, natuurlyk wil ik dat. Helemaal eeriyk, myn jongen. Zonder omwegen" Hy wendde zich af en vestigde de blik op de kostbare vaas, die ik by myn vyf en twintigste jubileum van myn patiënten heb gekregen en die op myn bureau stond. Hij liep er heen en nam de vaas op. Hy bekeek haar schijnbaar heel aandachtig, maar ik wist, dat het nauwelijks tot hem door drong wat hy daar in zijn handen hield. Het was duidelyk waarvoor hy was gekomen; hij moest op de een of andere wijze het vermoeden hebben gekregen dat het met Tjerk niet goed ging, en had zich voorgenomen my te vragen hoe dit zou aflopen, maar nu hij er voor stond en de vraag moest stollen, die hem zekerheid zou ver schaffen nu stelde hy het uit. Er hing voor hem ook zoveel van af. Tjerk was zyn vader... en dan was er zyn muziek... Hy zette de vaas neer maar bleef by het bureau staan, de rug naar my toe. Ik wachtte nog even; toen maak te ik er zelf een eind aan. „Maarten", zei ik, „je vader kan niet meer beter worden myn jongen". Er ging een schok door hem heen. Ik bleef stil zitten. Het, was alsof hij ineenkromp. Toen hij zich eindelijk omdraaide, was hij lijkbleek. Ik stond op en bracht hem terug naar zijn stoel. Wij spraken niet. Hij zat voorover gebogen en de handen, met nerveus bewegende vingers, tussen de knieën, de kaken opeen geklemd. Hij deed mij aan Tjerk denken, zoals die, enige maanden eerder, voor de kaart met de letters aan de wand tegenover mij had gestaan. Na enige tijd verliet ik de kamer. Ik riep Laura en zei haar dat ik plot seling weg moest: ik kon geen adres achterlaten en zij moest de boodschap pen, als die binnenkwamen, maar op het lijstje schrijven. Daarna ging ik weer naar de spreek kamer. Maarten zat nog in dezelfde houding. „Sta eens op", zei lk, „Kom mee, jon gen". Hij keek mij verbaasd aan. „Kom, Maarten", zei ik. Ik ging hem voor, door de gang en de keuken naar de achterdeur. Ik draaide de sleutel om en liep naar bui ten. De auto stond aan de zijkant van het huis, voor de open garagedeur. Ik ontsloot het portier. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 8