Op vijf mei geen vrije dag voor het Rijkspersoneel Eindelijk zonneschijn in Monaco Een matig Mens is zijn Vrijheid waard Kilo's slanker BonKorets NIEUW SYSTEEM VOOR DE ENGELSE SPAARDERS NOTARIËLE AKTE LEVERING ONROERENDE ZAKEN Stroom van geschenken 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG IS APRIL 1956 REGERING BLIJFT BIJ BESLISSING Tweede Kamer niet tevreden Van onze parlementaire redacteur). De regering is niet voornemens van haar standpunt af te wijken, dat op de vijfde mei het rijksoverheidspersoneel geen vrijaf gegeven behoort te worden voor de viering van de bevrijdingsdag. De minis ter-president, dr. Drees, en de minister van binnenlandse zaken, prof. Beei, hebben dit dinsdagmiddag in de Tweede Kamer medegedeeld in antwoord op de mondelinge vragen van de heer Koersen (k.v.p.). De katholieke afgevaardigde wenste te weten, hoe de organisaties over de houding van de regering denken en op welke wijze de regering bjj het bepalen van haar standpunt rekening gehouden heeft met de op 30 november 1955 door de Kamer aangenomen motie van Koersen, die zich met 51 tegen 30 stemmen uitsprak voor het zoveel mogelijk stilleggen van de arbeid voor personeel in overheidsdienst. De heer Koersen had namelijk de indruk, dat sociaal-economische overwegin gen bij de regering zwaarder hebben gewogen dan de uitspraak van de Tweede Kamer. 1 merkte op, dat de viering van de be vrijdingsdag niet direct gehouden is aan het vrij zijn op de vijfde mei. Hij vestigde er verder de aandacht op, dat in het particuliere bedrijfsleven het aantal vrije dagen per jaar wordt verruimd van twaalf op vijftien. Verleden jaar is het aantal vrije da gen voor het overheidspersoneel wat net minimum betreft, gebracht van twaalf op veertien met een vermeer dering over de gehele linie met twee dagen. Het antwoord van de beide minis ters klonk zeer formeel en wekte wei nig bevrediging. Dr. Drees deelde mee, dat het comité, dat de viering van de bevrijdingsdag in 1956 heeft voorbereid, een aantal suggesties voor de beste viering in verschillen de plaatsen heeft uitgegeven en dat dit comité tevens heeft vermeld tot wie men zich daarvoor kan wenden. Prof. Beel zei, dat aan de centrale commissie voor georganiseerd over leg is medegedeeld, dat aan het rijksoverheidspersoneel geen extra vrije dag zal worden toegekend. Tot deze houding is de regering gekomen op grond van het verslag van het comité, waarin het Nederlands Cul tureel Contact, De Nederlandse Jeugdgemeenschap, het Nationaal overleg voor gewestelijke cultuur en het Prins Bernhardfonds vertegen woordigd zijn. Over de motie-Koersen bleek geen eenstemmigheid te bestaan. Men vond de zaak in het comité nogal moeilijk, omdat niet in alle delen van het land de bevrijding op hetzelfde ogenblik gekomen is en omdat konin ginnedag en bevrijdingsdag zo dicht bij elkaar liggen. Er was onder deze omstandigheden voor de regering geen aanleiding, aldus minister Beef, om van haar sinds enige jaren ge volgde gedragslijn af te wijken. Vragen Dat de Kamer niet tevreden was met dit antwoord bleek uit nadere vragen die werden gesteld door de he ren Koersen (lt.v.p.), Scheps (p.v.d. a.), Wagenaar (c.p.n.), Beernink <c. li.), Gortzak (c.p.n.) en mevrouw Forta.nier-de Wit (v.v.d.). Uit het door de beide bewindslieden gegeven antwoord werd de Kamer niet zoveel wijzer. Dé heer Drees Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest Konden per week. BonKorets werken volgens et principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, van loom heid en verstopping heeft u geen weet meer. Veroverende charme straalt van n af. U voelt u weer opgewekt en monter - een ander mens I Begin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets, f 330 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES als minimum nog één dag meer te geven. Laat men de vrije dag, die men er nu weer bijkr jjgt voor de vie ring van de vijfde mei gebruiken, zo beval de minister-president, aan, maar tegelijkertijd merkte hij op, dat als men daar unaniem tegen is, dit niet de indrukt wekt, dat er grote geest drift voor de viering bestaat. Kentekenen Nederlandse oorlogsvaartuigen In het staatsblad van dinsdag is verschenen een K.B. van 19 maart 1.1., houdende de kentekenen van een Ne derlands oorlogsvaartuig. Daarin wordt bepaald, dat een Nederlands oorlogsvaartuig ter onderscheiding van alle andere onder Nederlandse vlag varende vaartuigen voert: a. Hetzij de wimpel, te weten, een lan ge, zeer smalle, gespleten scheeps vaan in de kleuren van de Nederland se vlag; b. Hetzij een der commando- vlaggen, zijnde vierkante vlaggen in de kleuren van de Nederlandse vlag, met in de rode baan aan de broeking- zijde, hetzij twee gekruiste maar schalkstaven, hetzij vier, drie of twee sterren of een ster van wit doek; c. Hetzij de standaard, te weten een vierkante vlag in de kleuren van de Nederlandse vlag, met een driehoe kige insnijding in de breedte- over de halve lengte van de vlag. Onder Nederlands oorlogsvaartuig wordt verstaan elk vaartuig, beho rende aan of in dienst van het Ko ninkrijk der Nederlanden, dat staat onder bevel van een militair der zee macht en waarvan de bemanning is onderworpen aan de krijgstucht. Dit K.B. is bereids in werking ge treden. MACMILLAN IN LAGERHUIS Kredietbeperkingen blijven De Engelse minister van financiën, MacMillan heeft in het Lagerhuis zijn begroting voor het komende belastingjaar Ingediend. In het afgelopen jaar heeft Engeland een nadelig saldo op de betalingsbalans gehad van 103 mil joen pond sterling. De centrale goud- en dollarreserves daalden met 229 miljoen pond sterling. Weliswaar trad er een verbetering in maar men zal nog een lange weg moeten afleggen, wil de situatie opklaren. Voorlopig zuilen de kredietbeperkingen op het lenen van gelden door particulieren en op het kopen door afbetaling gehandhaafd moeten worden. Het dringendst nodig is het herstel van de spaargewoonte onder alle klassen der bevolking. „Wjj moeten sparen om vry te zijn", zo merkte MacMUlqn op. De regering zal hogere rentetarie ven aanbieden voor kleine besparin gen b.v. een rente van 'iy2 inplaats van 4 voor defensieobligaties van de staat. Bovendien zullen de eerste 15 pond sterling, welke als inkomsten worden ontvangen voor inleggingen bij spaarbanken, vry van inkomsten belasting zijn. Vervolgens kondigde de minister „Iets geheel nleuWs voor de spaarder" aan, n.L een plan om prijzen van maximaal 1000 pond sterling vrij van belasting voor houders van spaarobli- gatïes uit te loten. Elke obligatie van 1 pond sterling, welke men gedurende een zekere periode bezeten heeft, komt in aanmerking voor een loting, welke elke drie maanden zal plaats vinden. „Dit is geen dobbelspel, want de inschrijvers kunnen niet verlie zen", zo verduidelijkte de minister. De tabaksbelasting wordt met on middellijke ingang verhoogd met 3 shilling per pound. De prijs van 20 si- Ijzervreters weer onder de wapenen Zestien Tilburgse oud militairen met de ge middelde leeftijd van 65 jaarkomen woensdag 25 april voor een dag voor herhaling onder de wapenen". Uit ge schiedt op aandringen van de 16 veteranen zelf. Zij vinden, dat zij het nog best op kunnen nemen tegen de solda ten van 20 jaar. De oud-gediehden voe len zich mentaal en fy siek volkomen geschikt voor de dienst. Zij heb ben een verzoek gericht tot prins Bernhard om een maand voor herha ling te mogen opko men. De staf van de prins heeft een uitvoe rige brief terugge stuurd, waarin wordt gezegd, dat de geste zeer op prijs wordt ge stéld, maar dat de mannen uiteraard geen maand onder de wape nen kunnen worden ge roepen. Wél worden de Zestien uitgenodigd woensdag 25 april een dag de gast te zijn van het leger. De mannen moeten opkomen bij het vierde bataljon zware tanks in het boskamp te Amersfoort. Zij wor den des morgens om aclit uur te Tilburg per auto van het leger ge haald. De oudste vete raan is 7If jaar en be hoorde tot de lichting 1902. De jongste maak te deel uit van de lich ting 1910. De zestien ijzervreters staan onder leiding van de initiatiefnemer de heer Hoes (die meester kleermaker was in 1910 te Amersfoort)Zij hebben gevraagd in het oude uniform te mogen komen. Tijdens zaterdag gehouden demon straties in Kopenhagen kwamen sta kers in botsing met de politie. Dat het niet zachtzinnig toeging laat de foto zien. garetten zal daardoor stijgen van 3 shilling 8 pence tot 3 shilling 10 pen ce. Ook de winstbelasting zal worden verhoogd. Voor het derde en voor volgende kinderen wordt de kinderbijslag ver hoogd van 8 tot 10 shilling per kind. Kinderen, die nog op school zijn of in de leer zijn zullen ook na het berei ken van de leeftijd van 16 jaar in aanmerking blijven komen voor kin derbijslag. Twee mille voor de Brabantse ooievaars De Nederlandse vereniging tot be scherming van vogels te Amsterdam heeft van het te Eindhoven gevestig de comité, dat in de afgelopen winter een grote actie heeft gevoerd voor de voedering van hongerende watervo gels in de Biesbosch, bericht ontvan gen, dat het een bedrag van 2000 beschikbaar stelt voor het herstel van ooievaarsnesten in het land van Heusden en Altena en de Langstraat. Men wil voor dit gebied maatregelen nemen, opdat gevechten tussen paar tjes ooievaars om nesten, zoals die verleden jaar o.a. in Dussen en Alm- kerk zijn geconstateerd, worden voor komen. 0 Bij Tavoy in Zuid-Birma is vorige week een motorsloep gekapseisd, toen de passagiers in paniek raakten door een be schieting van opstandelingen vanaf de oever van de rivier. Negentien mensen, van wie veertien vrouwen en kinderen, zijn verdronken. is in Nederland gelukkig nog steeds geen uitzon dering. In tegendeel: sedert 1913 is het aantal gevallen van misbruik van sterke drank van 498 tot 111 per jaar en per honderdduizend inwoners gedaald; het aantal ordeverstoringen na misbruik van 23 tot 7. Dat behoeft niemand te verwonderen want het alcoholverbruik in ons land is het laagste van Europa. Vergeet echter nooit: de beste propa gandist voor drankverbod of accijnsverhoging is de man, die meer drinkt dan hij kan verdragen. Alleen een matig mens I PUBLICATIE VAN HET CENTRAAL GEDISTILLEERDBUREAU SCHIEDAM Kamer na 3 mei voorlopig niet meer bijeen (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer zal nog verga deren tot en met de eerste week van mei. Daarna kómt zij voorlopig niet meer byeen, aangezien op 13 juni a.s. de verkiezingen voor de nieuwe Tweede Kamer gehouden worden. Intussen zal in die eerste week van mei niet vergaderd worden op 1 mei, welke dag voor de socialistische en de communistische fracties bijzonde re betekenis heeft en niet op 4 mei, de dag, waarop de nationale herden king wordt gehouden en het monu ment op de Dam in Amsterdam ont huld wordt. De Kamer vergadert die week dus alleen op woensdag en don derdag. Wet toezicht kredietwezen (Van onze parlementaire redacteur). Dinsdagmiddag hebben in de Twee. de Kamer enkele deskundige leden hun instemming betuigd met het wetsontwerp, dat een gewijzigde re geling bevat van het toezicht op het kredietwezen, bestemd om in de plaats te treden van de bestaande wettelijke regeling, die met ingang van 1 januari 1957 buiten werking gesteld wordt. 1-Iet ontwerp voorziet evenals de bestaande wet in twee erlei toezicht, het sociaal-economi sche en het bcdrijfs-economische toe zicht. De minister van financiën, de heer Van de Kieft, zal het ontwerp woens dag in de Kamer nader toelichten en de sprekers antwoorden. Bulgarije heeft een nieuwe premier Het Joegoslavische persbureau Tan- joeg meldt uit Sofia dat Anton Yoe- gow gekozen is tot premier van Bul garije. De 52-jarige Yoego\fr heeft sedert 9 september 1944 steeds deel uitge maakt van het kabinet. Tot 1949 was bij minister van binnenlandse zaken. Vervolgens was hij vice-premier, tot januari 1950, toen hij minister van in dustrie werd. In augustus 1952 trad hij als zodanig af om weer vice-pre mier te worden. 0 In het Pamirgebergte in Noord-Afgha- nistan heeft zich 'een hevige aardbeving voorgedaan, aldus radio-ICaboel. Drie plaatsen, waaronder Faizabad, zijn zwaar getroffen. De materiële schade is aanzien lijk en men vreest, dat een groot aantal mensen is omgekomen. Brandweerlieden hebben de startbanen van „London Air- port" tijdens een demonstratie kletsnat gespoten. Het drogen geschiedde cloor een machine, bekend als de „Aeroduck"die is uitgerust met een enorm zuigmechanisme, dat binnen 10 minuten meer dan 2500 liter water kan opzuigen. Als men ■■de deskundigen mag geloven .zuigt de machine de grootste gevaren van de startbanen ook op zoals kiezelstenen en zand. De foto toont de „Aeroduck" in actie op het Londense vlieg veld. Door Kamer verplicht gesteld (Van onze parlementaire redacteur) Na soms verwarde discussie heeft zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen, dat een notariële akte verplicht stelt bij de de Tweede Kamer dinsdagmiddag levering van onroerende zaken en bij de vestiging van zakelijke rech ten op onroerende zaken. De minister van justitie, prof. Van Oven, heeft er niet veel ple zier van beleefd. Er is nogal wat kritiek op geleverd. Dat kan de be windsman echter moeilijk kwalijk genomen worden. Hij had dit wets ontwerp namelijk overgenomen van zijn v torganger, wijlen minis ter Donker. Prof. Van Oven had al op een be ning van een nota van wijzigingen, paald punt toegegeven, door de indie- waarin hij voorstelde, dat de zoons van zaakwaarnemers, die in het be drijf van hun vader werkzaam zijn, In Monaco hebben de regenwol ken eindelijk plaats gemaakt voor een stralende zon en de voorspel ling is, dat het weer de komende dagen goec zal blijven. Intussen houdt de stroom van huwelijksgeschenken nog steeds aan. Zo hebben de 2500 Monegas- ken het vorstelijk paar een grijze Rolls Royce aangeboden. Van de bevolking van het Franse Saint Jean Cap Ferrat, waar prins Rai nier een "illa bezit, kwam er een vijftienvoets zeilboot. Vanmorgen om elf uur zal in het paleis het burgerlijk huwelijk wor den voltrokken, waarna om één uur een luncl. ter ere van de bui tenlandse delegaties volgt. In de namiddag zal een Monegas kische ploeg een voetbalwedstrijd te- Een een elftal uit Genua spelen, 'aarna begint dan om vier uur net tuinfeest, dat de prins zijn onderda nen aanbiedt. Koningin Juliana en prins Bern hard hebben een grote Delftse vaas met Nederlandse bloemen geschon ken. De vaas en'bloemen zyn door l|llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| :oninkljjk paar bij het huwdiik zal vertegenwoordigen, uit Nederland naar Monaco meegenomen. De politie heeft een Amerikaanse fotograaf in de gevangenis gestopt. Irwin Tress van International News Photos werd in een restaurant op de rots van Monaco gerresteerd bin nen honderd meter van de paleis muren en in de Monegaskische bak gestopt. Een zegsman van de politie verklaarde dat Irwin met opzet een agent had aangereden en niet was gestopt toen, hii dat feit had gepleegd Prins Rainier had de beschuldiging persoonlijk goedgekeurd. Veel kruit verschoten Er is dinsdag ve.l kruit verscho ten in het vorstendom. Er was een artillerieduel tussen drie torpedo jagers, een karteringsvaartuig en de 18e eeuwse kanonnen die prins Rai nier tegen aggressie vanuit zee moe ten verdedigen. Het was bovendien nog vroeg. Eerst arriveerde de Fran se torpedojager „Kersaint". daarna kwam de Amerikaanse torpedojager „Heermann", toen kwam het Britse karteringsvaartui- Dairymple" en tenslotte arriveerde de Italiaanse torpedojager „Airone". Om acht uur vuurde de „Kersaint" 21 saluutscho ten af ter er. van prins Rainier Daarna vuurde de ..Kersaint" 21 sa luutschoten af ter ere van Grace. De ramen trilden en talloze Mone- gasken schoten haastig uit bed. Toen vuurden de kanonnen van het kas teel antwoordschoten. En daarna werd het pas goed hard. De andere salvo's van respectievelijk Ameri kaanse .Britse en Italiaanse oor sprong deden niet voor do Franse on der. Na afloon van dit alles was Mo naco goed wakker. Nieuwe diefstal De diev n hebben ten tweede ma le toegeslagen. Van het bruidsmeisje mevrouw Maree Pamp hebben ze ju welen ter waarde van een 5000 a 10.000 dollars gestolen. Rainier heeft een «Amerika nse detective en vier inspecteurs van de Franse Süreté te hult) geroepen. Toen de kruitdamp weggewaaid was bood een groep jonge meisjes uit Monaco des middags aan het bruids paar een boeket bloemen aan. Daar na was er om half ze een receptie voor het corps diplomatique. niet tweemaal op hun geschiktheid om hun vader te vervangen gewogen behoeven te worden. De Kamer vond dit overdreven, en gaf de voorkeur aan slechts éénmaal. De Kamer nam met ingenomenheid kennis van deze verbetering, maar zij ging haarniet ver genoeg. Zij verenigde zich daarom met 48 tegen 27 stemmen met een amendement van jonkvrouw Wttewaall van Stoetwe gen (c.h.), dat de invloed van de mi nister van justitie op de beoordeling van de geschiktheid tot de zoons nog enigszins beperkte. Tegen stemden alleen de P.v.d.A. en de C.P.N. De Kamer verwierp ook nog het ar tikel van het wetsontwerp, waarin be paald werd dat voor het ryk zelf én de provincies niet geldt dat een no tariële akte vereist is. De Kamer vond het onjuist dat deze uitzonde ring waarvan notabene de ge meenten waren uitgesloten ge maakt werd. Tegen het artikel verklaarden zich 43 en er voor 33 afgevaardigden. De voorstemmers waren de leden van de fractie van de P.v.d.A. en de C.P.N. Minister Van Oven bewaarde bij deze tegenslagen zijn gemoedelijkheid. De zaak was niet belangrijk genoeg om het wetsontwerp nu maar iri te trek ken. MEER SUCCES. Even later had de bewindsman veel meer succes. De Kamer nam zonder hoofdelijke stemming het eveneens door hem verdedigde wetsontwerp aan. dat regelen bevat omtrent de sa menstelling van de rechterlijke colle ges en de opleiding van jonge juris ten. Het was gelijkluidend aan een ont werp, dat op 20 september 1954 werd ingediend, maar later werd ingetrok ken, omdat ernstig verschil van me ning was ontstaan tussen de Tweede Kamer en de toenmalige minister van justitie, wijlen de heer Donker, over de vorming van een commissie van advies over de rechterlijke organisa tie, die zal bestaan uit leden van de Hoge Raad. In het nieuwe ontwerp is rekening gehouden met de mogelijkheid van de inwinning van adviezen van de kort geleden opgerichte vereniging voor rechtspraak. Prof. Mey tegen algemene welvaartsronde. Rede voor Groningse Commerciële Club Prof. dr. J. L. Meij, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen, heeft voor de leden van de tienjarige Com merciële Club te Groningen gespro- keu over het onderwerp „Bedrijfs economische aspecten van de huidige loonpolitiek". De welvaartsronde is volgens spr. als middel om de arbeiders in de toe nemende welvaart te laten delen ver werpelijk. De stijging van de wel vaart kan men niet door middel van loonronden op economisch adequate wijze verdelen. Men kan evenmin zeg gen, dat een verdeling door middel van loonronden aan eisen van billijk heid of rechtvaardigheid voldoet. Er is geen enkele reden waarom iedereen precies in dezelfde mate zou moeten delen in de gestegen welvaart. Juist de ongelijkheid ook in dit op zicht is wel één van de krachtigste prikkels om tot groter welvaart te geraken. Bovendien kleeft aan de wel. vaartsronde de moeilijkheid van het bepalen van een algemeen aanvaard baar uitgangspunt. Men denkt vaak, dat men algeme ne loonsverhogingen naar believen al of niet kan doorberekenen in de pry- zen. Dat is geenszins het geval. De situatie kan hier van bedrijfstak tot bedrijfstak verschillend zijn. Ook al maken echter in een bedrijf stale alle bedrijven winst dan vloeit daaruit nog niet voort dat loonsverhogingen niet zullen worden doorberekend. De ze doorberekening kan zelfs zeer noodzakelijk zijn, aangezien ook de winst een voor het bedrijf noodzake lijke functie vervult. Er zijn gelukkig tekenen, die er op wijzen, dat men van de politiek van algemene loonronden af wil, aldus prof. Mey. Met name de vakorganisa. ties willen er van af. Ook van over heidswege staat men welwillend te-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6