Dronken jongeman veroorzaakte ramp in Haagse binnenstad Tweede Kamer besprak belasting heffing voor overheidsbedrijven KLANKBORD j LANDBOUW PROFITEERT NIET VAN STIJGENDE WELVAART WOENSDAG 18 APRIL 1956 PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT 3 JOY-RIDING EINDIGDE IN TRAGEDIE Rotterdamse behanger hoorde vijf jaar tegen zich eisen Dinsdag stond de 22-jarige behanger A. M. L. uit Rotterdam, die op za terdag 24 september van het vorige jaar twee vrouwen doodde en negen tien voetgangers zwaar verwondde door dronken met een gestolen auto door de Veenestraat in Den Haag te jakkeren, voor zyn rechters. De sub stituut-officier, mr. J. M. H. Kemper heeft primair opzettelyke doodslag en zware mishandeling ten laste gelegd omdat L. door dronken zo roekeloos te blijven ryden de waarschijnlijke gevolgen van deze dolle rit voor zijn ver antwoording heeft genomen. Subsidair is ten laste gelegd het onder invloed van sterke drank rijden, het aan zijn schuld te wijten zyn, dat een ander is overleden of zwaar lichamelijk letsel heeft opgelopen en joy-riding. U was de laatste zes maanden, voor de fatale avond, elke zaterdag avond dronken, is 't niet vroeg de president, mr. Van Gelein Vitringa aan de tengere jongeman, die met ge bogen hoofd stond. „Ja, edelachtbare". „Ongeveer tien uur 's-avonds op 24 aeptember had U minstens tien glazen cognac en vier glazen bier gedron ken?" „Ja". „Kunt U goed tegen drank?" „Soms". „Voelde U zich toen dronken?" „Behoorlijk". „U bedoelt natuurlijk: onbehoorlijk. Zo dronken, dat U niet naar huis durfde, maar ging rondzwerven". Joy-riding Op een parkeerterrein zag verdach te een Opel staan. Hij kende dit soort wagen, omdat hij er rijlessen in had fehad. Het was geenszins zijn bedoe- ng geweest om de auto te stelen, maar om „even rond te rijden". Hij reed naar een café waar zijn kornui ten zaten en haalde daar zijn vriend A. op. „Uw vriend D. A. reed toen met U mee. Van wie was het plan naar Den Haag te rijden?" „Van A." De vriend van L. had tijdens de rit nog gezegd dat zy de auto in Den Haag ergens moesten neerzet ten en per trein teruggaan. Het was hem toch te gevaarlijk. De verdachte kon zich dit niet her inneren. Wel, zo bleek tijdens het ver hoor ter zitting, dat hij zich minder goed ging voelen. Op het kruispunt Wagenstraat Grote Markt reed L. een fietser en een bromfietser aan. In de Veene straat reed hij in op een menigte men sen, bioscoopgangers, die het theater verlieten. „U hebt toch wel bij de botsingen enige klappen gehoord?" vroeg de rechter, mr. J. Slotemaker. „Jawel". „Wat dacht U dat dat was?" „Dat weet ik niet". „U dronk wel veel, maar wat dronk U altijd?" vroeg de verdediger, mr. M. D. de Haas. „Altijd bier". „Had U al eens eerder cognac ge dronken?" „Neen, nog nooit". „Sla hem dood V* Verschillende getuigen, onder wie een agent van politie, verhaalden op sobere wijze hoe zij in de Veenestraat de auto op zich af zagen stormen. De agent had een stopteken gegeven, maar de auto reed door. Hij kon toen nog net opzij springen, wat niet allen gelukte. „Het was natuurlijk een enorme ravage, overal lagen mensen te kermen, het was vreselijk niet waar", zei de president. „De mensen riepen sla hem dood, maar U nam verdachte mee naar het bureau. Kreeg U de indruk, dat hij Twee Fransen wilden Mendès-France vermoorden Twee Fransen, gewapend met pisto len en kennelijk op zoek naar Pierre Mendès-France, de Franse staatsmi nister, hebben dinsdag getracht de woning van de Franse Hoge Commis saris in Rabat binnen te dringen. Een van hen werd door de kogels van een gendarme neergeveld en de andere even later door de politie ge vangen genomen. Mendès-France was al per vliegtuig uit Marokko vertrokken. GOEDE KEUS. „Je portefeuille of je leven", en de bedreigde, een 45-jari- ge Amsterdammer, koos maandag avond op het Rhijnspoorplein te Am sterdam, het laatste. De onderwereld- ling borg het pistool op en telde de portefeuille-inhoudvier zilver bonnen van een rijksdaalder. SCHEP MAAKTE WIJN. De brand weer van St. Peter Port, de hoofd stad van het Kanaaleiland Guernsey, heeft hulp verleend bij het leegpom pen van het voornaamste ruim van het 499 ton metende Nederlandse schip „Da Capo" van de rederij F. van der Laan. Het was echter geen water waar men last van had, doch port, afkomstig uit tien grote vaten, die bij een storm ter hoogte van de Portugese kust waren stukgeslagen RAADSELACHTIG. „Ik spring in het water", riep een vrouw de man toe met wie zij gisterennacht op de Singel te Amsterdam stond te pra te11en zij sprong er inderdaad in. Met hulp van voorbijgangers bracht de man haar weer op het dro ge. Een half uurtje later deed hij aan- fifte van vermissing van zijn porte- euille met inhoud. „Hij vermoedt dat deze gestolen is" zégt het politie rapport. dronken was?" Het antwoord van de agent luidde: „Neen". De jongeman, die met L. was mee gereden, de 22-jarige straatmaker D. A., stond in het uniform van korpo raal bij de luchtmacht voor het hekje. „U wist toch, dat de auto gestolen was", vroeg de president. „Jawel". „Toen de wagen eindelijk tot stil stand kwam, heeft U nog gezegd: „en nou lopennietwaar?" „Jawel". De korporaal had volgens zijn zeggen die avond wel gedronken bier, je never en cognac door elkaar maar was niet laveloos. Onderzoek Prof. W. Froentjes, directeur van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag, had de verdachte onderzocht in de psychiatrische inrichting „Maas oord". Men heeft hem dezelfde hoe veelheid drank gegeven als op de be wuste avond en toen de bloedproef ge daan. Hieruit bleek, dat het alcohol percentage in zijn bloed 1.51.6 moet hebben bedragen. De directeur van „Maasoord', dr. F. J. Tolsma, verklaarde, dat slechts van verminderde toerekeningsvatbaarheid sprake is. Dat L. zich niets meer kan herinneren kon hij wel verklaren uit de panische toestand, die L. heeft be zeten. De president las vervolgens een rapport voor, waaruit bleek, dat een groot aantal slachtoffers maanden lang in het ziekenhuis heeft gelegen. Van velen is nog niet te zeggen of zy geheel beter zullen worden. De substituut-officier mr. Kemper achtte doodslag en zwaar lichamelijk letsel, beide tweemaal ten laste ge legd, bewezen en eiste tegen L; een gevangenisstraf van vijf jaar. De verdediger, mr. M. D. de Haas, zei, dat hem uit gesprekken met L. wel was gebleken, dat de jongeman berouw heeft. Volgens hem is er geen sprake van opzet. Men kan toch, vol gens pleiter, niet aannemen, dat L. toen hij aan het drinken was, de ge volgen van zijn autotocht, waarvan toen nog zelfs geen sprake was, zou weten. De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. EERSTE-KAMERLEDEN i De heer Kolff „Onder boeren is onrust ontstaan" De Eerste Kamer heeft dinsdag een begrotingswijziging van financiën aanvaard, waarin fondsen worden aangevraagd voor deelneming in de emissie van de Nederlandse Midden- standsbank. De heer Hellema (a.r.) vond het ongewenst, dat de staat deelneemt in ondernemingen, tenzij het algemeen belang hiermede uitdrukkelijk wordt gediend. Minister Van de Kieft zeide geen enkele reden te zien, waarom de staat zich zou moeten terugtrekken uit een onderneming, als deze op de been is gekomen nadat de overheid daarin in de beginperiode grote risi co's heeft gedragen. De fractie van de V.V.D. kreeg aantekening van ge acht te worden te hebben tegenge stemd. De Kamer nam vervolgens z.h.s. aan het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het preventiefonds, evenals de begroting van het scheep vaartfonds voor 1956. Bij de behandeling van de begroting van het ministerie van landbouw, vis serij en voedselvoorziening wees de heer Louwes (v.v.d.) op het gevaar van het aantrekken door de industrie van arbeidskrachten uit de landbouw en vroeg tevens waar de prestatietoe slag blijft voor de boer. Spr. betreur de de opheffing van de garantieprijs voor koolzaad. De heer Kolff (c.h.) was van me ning, dat de landbouw, wat de inko mens betreft, achterblijft bij de rest van het volk. Er kan dan ook in de landbouw niet worden gesproken van stijgende welvaart. Onder de boeren, aldus spr., is door verschillende oor zaken onrust ontstaan. Een van deze oorzaken wordt gevormd door de moeilijkheden, die de nieuwe loonpo litiek met zich mee dreigt te brengen. Ook de heer Mertens (k.v.p.) was van mening, dat aan grote delen van de landbouw de goede kansen van de hoogconjunctuur voorbijgaan. Spr. bepleitte een wat royaler garantieprij- zenbesluit Begrip had spr. voor de maatregel tot het stopzetten van de uitvoer van consumptieaardappelen. Voorkomen Aan het Zuidpoolonderzoeh, dat mo menteel in volle omvang bezig is, wordt ook door de Bow jet-Unie deel genomen. De Russische onderzoekers hebben een basis ingericht, die de naam„Mirny nederzetting" draagt en van daar uit gaan z\j hun onderzoe kingen beginnen. De foto toont de of ficiële ingebruikneming van de basis. moet worden, dat tengevolge van dit uitvoerverbod de prijzen sterk gaan dalen en dat naderhand toch een over schot van aardappelen zou blijken aanwezig te zijn. De heer De Vos van Steenwrjk (v.v.d.) zeide, dat de mi nister zich te weinig aantrekt van de financiële positie van de landbouwer. Voorts achtte hij de richtlijnen voor het pachtbeleid onjuist. Hij wilde pro test aantekenen tegen het beleid van de minister ten aanzien van de ga rantieprijs voor de melk, waardoor vooral veehouders op de lichte gron den zich gegriefd voelen. Ook de heer Rip (a.r.) was van ge voelen, dat de hoogconjunctuur in ons land helaas niet geldt voor de land bouw. De heer Rip, de balans opma kend van vier jaren landbouwbeleid, zeide geen onverdeeld gunstig oor deel te kunnen uitspreken. Hij ver zocht de minister de landbouw te hel pen bij de dreigende moeilijke om standigheden. De Nederlandsche Bank zal binnen kort naast de thans circulerende bankbiljetten van f20 bankbiljetten met dezelfde waarde, doch van een geheel nieuw model in omloop bren gen. De foto toont de voor- en achter zijde van het nieuwe biljet, dat bij doorzicht als watermerk de beeltenis van Hippocrates en enige malen het getal 20 vertoont. Op de voorzijde, waarvan de voornaamste kleuren, paars, bruin en groen zijn, staat rechts een portret van Boerhaave, uitgevoerd in paarse kleur en in het midden een rozet in de kleuren groen en paars, welke de achtergrond vormt voor de woorden „twintig gulden". Nieuwe straaljager voor Amerikaanse luchtmacht De luchtmacht van de Verenigde Staten vertoonde dinsdag in Palm- dale (Californië) een nieuw type straaljager de F 104 starfighter. Het toestel kan een snelheid halen van bijna 2100 kilometer per uur (1400 mijl) en is uitgerust voor het dragen van atoomwapenen. Dit betekent dat de F 104 bijna het dubbele van de ge luidssnelheid kan halen. Generaal O. P. Weyland deelde op een persconferentie mede, dat er geen ander vliegtuig bestaat dat met de F 104 kan worden vergeleken. Het toestel is nu in produktie bij de Lock heed fabrieken en zal binnenkort in gebruik worden genomen. Kwestie Nieuw-Guinea opnieuw in V.N.? Voornemen van Djakarta De Indonesische minister-president, All Sastroamldjojo, heeft op een pers conferentie in Djakarta verklaard, dat Indonesië de kwestieNieuw- Guinea voor de derde keer voor de al gemene vergadering van de Verenig de Naties zal brengen. Hy voegde hieraan toe, dat de kwestie nog dit jaar voorgelegd kon worden. Gevraagd, of de Indonesische rege ring alleen vreedzame middelen zal gebruiken antwoordde Sastroamidjo- 30: „Wij zijn een vredelievend volk". Duitser woonde in warmelucht-tunnel. Een 24-jarige Duitser heeft sinds oktober van het vorig jaar gewoond in een warmelucht-tunnel onder een complex woningen voor Amerikaan se militairen in Heidelberg. Nu is hij ontdekt, doordat een (gestolen) klok zo luid tikte, dat de stoker van het complex hem hoorde. Erhard Schöfer placht, aldus de politie, regelmatig strooptochten te ondernemen naar de Amerikaanse woningen boven zijn hoofd. Daar haalde hij alles vandaan, wat hij no dig had: eten, dekens, kortom wat een mens -zoal gebruiken kan. Alleen kolen stal hij niet. Het was er lekker warm. Maar wel een klok, omdat je tenslotte weten moet, hoe laat je op het pad moet. Die klok werd hem noodlottig. Toen men hem uit ziin schuilplaats haalde, vond men gestolen goederen ter waarde van ca. 4000 guld ilden. Aantal werklozen daalde in maart aanzienlijk In Zeeland 917 mannen zonder werk Het aantal werkloze mannen in Nederland was eind maart gedaald van 55.210 tot 29.196. De bezetting van de aanvullende werken daalde van 19.106 tot 17.877, zodat de totale geregistreerde arbeidsreserve van 74.316 daalde tot 47.073. In Zeeland waren slechts 917 werklozen. In de andere provincies waren de cijfers op 29 maart: Groningen 3016, Friesland 3105, Drente 2231, Over- ijsel 1810, Gelderland 2545, Utrecht 1224, N.-Holland 4246, Z.-Holland 5712, Noord-Brabant 3340 en Lim burg 1050. De relatieve werkloosheid was het hoogst in Drente met 25 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefe naren en het laagst in Limburg met 4. Het landelijk gemiddelde bedroeg 9 tegen 18 in februari. De daling van de werkloosheid na de vorst werd nog versterkt, doordat veel extra personeel werd aangeno men om de achterstand weg te wer ken. De opleving kwam vooral in. ge bouwnijverheid en de landbouw tot uiting. Bij de aanleg van grondwer ken en waterbouwkundige werken werden ook grote aantallen landar beiders en losse arbeiders geplaatst. Mede hierdoor daalde het aanbod van landarbeiders van 11.863 tot 2945. Prof. Karl Barth 70 jaar Op 10 mei zal de Zwitserse theoloog Karl Barth, professor te Bazel, de 70- jarige leeftijd bereiken. Bij speciaal regeringsbesluit zal professor Barth zyn professoraat mogen blijven ver vullen om zijn levenswerk, de „Kirch- liche dogmatik" te kunnen voltooien. Professor Barth is te Bazel gebo ren en bracht zijn jeugd door in Bern, waar zijn vader professor in de theo logie was. Gedurende twaalf jaar was hij predikant te Safenwill. Daarna be kleedde hij professoraten te Goettin- gen, Münster en Bonn en sedert 1935 in zijn geboortestad, waar hij syste matische theologie doceert. DESKUNDIGEN AAN HET WOORD Verschillen moeten verdwijnen De belastingdeskundigen in de Tweede Kamer hebben zich dins dagmiddag beziggehouden met een wetsontwerp tot herziening van de hefting van de vennootschapsbelasting, de ondernemingsbelasting en de vermogenbelasting voor lichamen voor zover het de bedrijven van openbare lichamen en daarmede gelijk te stellen rechtspersoon be treft. De regering meent, dat voor de belastingheffing van de overheids bedrijven geen onderscheid behoort te worden gemaakt naar de vorm, waarin het bedrijf wordt uitgeoefend. Zij ziet het niet als redelijk, dat een direct overheidsbedrijf dat is en bedrijf dat rechtstreeks door een openbaar lichaam en veelal in een vorm van een min of meer autonoom administratief onderdeel daarvan wordt uitgeoefend van belasting wordt vrijgesteld, terwijl het gelijksoortig indirect overheidsbedrijf dat zijn naamloze vennootschappen en andere rechtspersonen, waarvan uitsliutend openbare lichamen aandeelhou ders, deelgenoteen of leden zijn aan de belasting wordt onderwor pen, louter omdat het veelal noodgedwongen de gestalte van een af zonderlijk rechtspersoon heeft aan genomen. De grote ge eenten geven haar elektriciteits-, gas- en waterleidings bedrijven vrijwel steeds het aanzien van min of meer zelfstandige admi nistratieve organisaties binnen de gemeentelijke eenheid Op het plat teland daarentegen schenkt men in de regel aan dergelijke bedrijven, die daar meestal meer dan één gemeente als verzorgingsgebied hebben, nood zakelijker wijs een juridische zelf standigheid bij voorkeur in de vorm van een NV. Het wetsontwerp bedoelt aan een verschil in belastingheffing een einde te maken. Aan het debat namen aan de kant van de Kamer de heren Hofstra (p.v.d.a.). Van Leeuwen (v.v.d.), Lucas (k.v.p.), Verkerk (a.r.) en Beemink (c.h.)) deel en van de zijde van de regering de staatssecretaris van financiën, dr. Van den Berge. De verschillende afgevaardigden had den vooral belangstelling voor de verschillendesoorten van overheids bedrijven en voor de vraag of bepaal de bedryven of ondernemingen wel tot de overheidsbedrijven gerekend kunnen worden. Tot een l dissing is men nog niet gekomen. Vandaag komt de Kamer namelijk op dit wetsontwerp terug. Geen uitzondering De staatssecretaris van financiën, de heer Van den Berge zeide, dat de minister en liij met voldoening heb ben ervaren dat de Kamer met de hoofdlijnen instemt. Die voldoening is er vooral omdat et zo'n ingewik kelde technische kwestie geldt. Een algemene formule is nu eenmaal niet te geven. Daarom is gekozen een concrete opsomming van bedrijven, die aan belasting onderworpenzijn. De kans bestaat, dat er dan iéts wordt vergeten. Dat is gebeurd met de bouwkas Nederlandse gemeenten. Die was aan de aandacht ontsnapt Spreker meende, dat de betrokken n.v. concurrerend is met andere bouwkassen en daarom belast moet worden. De vraag of niet alle bouwkassen moeten worden vrijgesteld was gisteren niet aan de orde, maar de staatssecretaris meende, dat die vraag de zaak wel zuiverder stelt. Hij legde er de nadruk nog op, dat het wetsontwerp uitgaat van de ac- tuele toestand. Het Wereldgebeuren. Russenkenner Ubent een handig onderhande laar. U neemt niet zonder meer orders aan maar U weet op een speciale manier tegen te spreken... In die geest sprak luitenant-gene raal Wladimir P. Swiridow, hoge commissaris van de Sowjet-Unie in Oostenrijk, een paar jaar geleden tot de Oostenrijkse kanselier Leopold Figl. De beide mannen zaten in de oude statige kanselarij in Wenen. De ogen van Figl begonnen te twinke len bij de compliment van de man, die in taaie onderhandelingen tel kens zijn tegenstander was. Aber natürlich, zei hij. Hjj vond het vanzelfsprekend, dat hij in het overleg met de Russen het been styf hield. Hij was immers kanselier, om zijn land te dienen... Sindsdien is er veel veranderd. Vo rig jaar heeft Oostenrijk de vry- heid herkregen. De vier bezet tende mogendheden verlieten 't land. De voortdurende pleidooien van Figl hadden eindelijk resultaat. Herhaal delijk had hy betoogd: „Waarom zou den wij, de eerste slachtoffers van de nazi's, het langst lijden?" Met de Fransen, de Engelsen en de Ameri kanen bliezen ook de Russen de af tocht, inclusief de luitenant-gene raal Wladimir P. Swiridow, die Figl zo'n raak compliment had toege dacht. Ook binnen Oostenrijk deden zich sindsdien veranderingen voor. Tegen woordig is Figl geen kanselier meer, maar minister van buitenlandse za ken, en het was in die functie, dat hij maandag in Straatsburg een re devoering hield. Zijn land werd offi cieel toegelaten als vijftiende lid van de Raad van Europa. Het had heel wat voeten in de aarde, voordat Oostenrijk het besluit nam om tot die Raad van Europa toe te treden. Een deel van Figls Volkspartij was eerst een beetje huiverig. Men had immers bij het sluiten van het Staatsverdrag in 1955 een losse verklaring van „per manente neutraliteit" ondertekend. Zouden de Russen het niet als een breken van de belofte beschouwen, wanneer men tot die westerse Raad toetrad? Aan de andere kant: de Russen hadden zelf erin toegestemd dat Finland, dat in net zo'n positie werkt met landen die beslist hadden gekozen voor de westerse verdedi gingsorganen. De Finnen waren ech ter buiten die verdedigingsorganen gebleven, en dat konden de Oosten rijkers immers ook doen. Tenslotte werd dan toch de grote „Europese" stap gedaan. Dat Figl in de Raad van Europa werd toegelaten en de Oosten rijkse bezoekers in Straatsburg niet meer als waarnemers maar als volwaardige deelnemers worden beschouwd, is ongetwijfeld een winst punt. In de eerste plaats voor Oos tenrijk zelf, dat op die manier de gelegenheid krijgt om zijn partij be ter verstaanbaar mee te spelen in het internationale orkest. Maar bo vendien voor de andere leden. Niet zonder reden zei Figl in zijn eerste Straatsburgse redevoering, dat hy de Raad ziet als „een symbool van de hoop" en dat zijn land waardevolle bijdragen zou leveren, speciaal op cultureel en sociaal gebied. Oostenrijks bijdragen zullen on getwijfeld welkom zijn. Ook de bijdragen, die door Figl nog niet met zoveel woorden werden ge noemd: die op politiek terrein. De Nederlandse afgevaardigde mej. Klompé heeft gisteren in Straats burg een vurig pleidooi gehouden voor spoedige samenwerking op het gebied van kernenergie en gemeen schappelijke markt. „Er dreigt op het ogenblik een groot gevaar, aldus mej. Klompé, dat Europa zijn laat ste kans zal verliezen tengevolge van enerzijds het toenemende natio nalisme in de verschillende landen, en anderzijds de nieuwe Sowjet-di- plomatie, die het algemene vredes- verlangen van de volkeren tracht uit te Duiten." Het is nu van de Sowjet-diploma- tie in het bijzonder, dat Figl meer weet dan de meeste andere afgevaar digden. Hij heeft ze van nabij mee gemaakt in brandende aangelegen heden en hij heeft zich temidden daarvan dapper geweerd. De Rus Swiridow zelf moest toegeven, dat hij zijn mannetje stond. De ervaring, die Figl zo opdeed, kan ook de Raad van Europa van pas komen. ARNOLD FIGL ..ervaren onderhandelaar.. Dorsgarniturenbesluit In het Staatsblad van gisteren is opgenomen een Kon. Besluit van 21 maart tot vaststelling van een alge mene maatregel van het bestuur, als bedoeld in de wet cp de gevaarlijke werktuigen. In 't belang van de vei ligheid worden hierin voorschriften gegeven, waaraan bepaalde soorten van dorsmachines-stropersen en strobinders moeten voldoen. Dit dorsgarniturenbesluit zal op een na der te bepalen tijdstip in werking treden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3