PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sowjet-Unie wil V.N.-vredesactie in Midden-Oosten steunen Weer moeilijkheden in Ambonese woonoorden op Walcheren Kominform werd door Moskou ontbonden BILT 199e jaargang - no. 92. Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 18 april '56. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van L—..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, N. Bogerdstraat 24. telef. £6. VERRASSENDE VERKLARING UIT MOSKOU Dulles gelooft niet aan oorlog In een verklaring van het Sowjet-ministerie van buitenlandse zaken wordt gezegd, dat de toestand, die zich thans in het Midden-Oosten ontwikkelt, „de aandacht verdient van alle mogendheden, die belang hebben bij vrede en ontspanning". In de verklaring wordt de „noodza kelijke steun" beloofd voor de maatregelen van de Verenigde Naties voor het tot stand brengen van vrede tussen Israël en de Arabische sta ten. Een beroep wordt gedaan op de landen van het Midden-Oosten zich te onthouden van acties, waardoor de toestand aan de Arabisch- israëlische grenzen erger zou kunnen worden. In de verklaring wordt geen partij gekozen voor een der staten in het Midden-Oosten maar het westen wordt er van beschuldigd de toestand in het gebied te hebben verergerd door de oprichting van militaire blokken. Het verrassende in deze verkla- conflict een beroep wordt gedaan ring is, dat op beide zijden in dit realistische vredespogingen te on dernemen. De Sowjet-Unie heeft al geruime tijd de Arabieren ge steund. Voorts wordt gezegd, dat Nieuwe tijd Overal in West-Europa verrijzen thans de nieuwe televisietorens, die het huiselijk vermaak van de toekomst binnen ieders bereik moeten brengen. Ook in Nederland blijft men niet achter, maar het schijnt, dat West-Duitsland de televi- sietorenbouw toch wel tot een top punt wil voeren door nabij Bonn een toren neer te zetten, die op honderd vijftig meter boven de aarde eindigt in een geweldige bol, waar men kan eten, drinken, dansen en van het uit zicht genieten. Op die wijze bevor dert men én de televisieontvangst én het toeristenbezoek. Sommigen in Noord-Nederland zijn jaloers op dat Duitse plan. Ze wil len in deze „lage landen" althans één enkele televisietoren met ook zo'n" uitktfkbol en omdat de torens te Goes en elders al te ver afgebouwd zijn moet de bol-toren in Usquert (Fries land) komen. Dat klinkt allemaal optimistisch en vreugdevol, maar het is niet uitgesloten, dat er in de toe komst ook vele mensen zullen zijn, die minder optimistisch en vreugde vol naar de televisietorens kijken. Vanzelfsprekend niet in de allereerste tijd nu de Nederlandse televisie nog in de kinderschoenen staat. Het zal de eerste jaren nog wel rustig blij ven in het Nederlandse televisie-we reldje. Maar straksals de televisie het peil heeft bereikt, waarop zij thans reeds in Noord-Amerika en Canada staat, dandreigt er een totale verandering in de samenleving en niet iedereen zal die verandering willen aanvaarden. Het zal namelijk niet blijven bij aangebrand eten, omdat de huis vrouw te zeer aan het televi sietoestel was gekluisterd. Uit de jongste onderzoekingen in de Ver enigde Staten is gebleken, dat het hele huisgezin onder invloed van de televisie nieuwe gewoonten aan neemt. Elseviers Weekblad bracht enke le gegevens uit een recent Ameri kaans rapport. Er blijkt geen sprake van te zijn, dat de eigenaars van te levisietoestellen na enige maanden uitgekeken zijn en hun vroegere le vensgewoonten hervatten. De gezin nen, waar men het meest kijkt en dat zijn gezinnen met kinderen zetten per week gemiddeld 56 uur het televisieapparaat aan! In de och tend- en middaguren kijkt nog 13 pet. van alle mensen naar de televisie. De mensen, die het minst kijken (kinderloze echtparen) halen toch nog een gemiddelde van 17 kijkuren in de week! Bij het lezen van deze cijfers moet toch aan de Nederlandeis, die nog vrij zijn van de televisie koorts, wel even de schrik om het hart slaan. Er is geen enkele reden, waarom wij minder vatbaar voor die koorts zouden zijn dan Amerikanen. Dat men er tot nog toe tamelijk im- muum voor was, vond uitsluitend zijn oorzaak in economische omstandig heden. West-Europa en ook Neder land konden zich tot voor kort geen snelle uitbreiding van de vrij kost bare television ^paratuur veroorlo ven. Bij het toenemen van de welvaart echter kreeg en krijgt de televisie haar kansWe zullen wel even aan het veranderde stadsbeeld moe ten wennenlege straten als bij een interland voetbalwedstrijd, ieder een voor het televisietoestel zit geen winkelende dames meer als de huwelijksplechtigheid van een toe komstige Grace Kellv met een of an dere prins wordt "uitgezonden Geen sproolcjesvertellende moeders meer als de televisie dat kindernieuws aanschouwelijker brengt We zullen er wel even aan moeten wennenof misschien kunnen we er juist niet aan wennen en dan zul len er wel eens boze blikken gewor pen worden naar de televisietorens in Nederland en zullen we terugver langen naar de goede, oude tijd! Moskou de acties van Engeland en Frankrijk waardeert, welke bij droegen tot verplichting van de problemen in het Midden-Oosten. Molotow deelde nog mede, dat de nieuwe Sowjet-verklaring over het Midden-Oosten dienst zon kun nen doen als basis voor de bespre kingen van Boelganin en Kroesjt- sjew met Eden in Londen. Op zijn wekelijkse persconferentie in het Witte Huis zeide minister Dul les, dat hij de volledige Sowjet-ver klaring nog niet had gelezen en dat dit altijd wel nodig is met het oog op de „kleine lettertjes". Overigens zou hij alle pogingen van de Sowjet- Unie in de verenigde Naties om een oorlog in het Midden-Oosten te ver hinderen toejuichen. Hij verklaarde voorts, dat een optreden via de Ver enigde Naties in deze kwestie de voorkeur verdient boven optreden van Amerika, Engeland en Frank rijk aan de hand van de verklaring van 1950. Dulles geloofde niet, dat er een oorlog komt in het Midden-Oosten, hoewel men niet kon zeggen, dat er geen gevaar bestond voor vijande lijkheden in dat gebied. Hammar- skjöld heeft reeds goede vorderingen gemaakt hoewel zijn missie nog lang niet voltooid is. Volgens Dulles moet niemand trachten Israël en de Arabische sta ten met geweld een regeling op te leggen. Wel zouden de V.S. een be langrijke rol kunnen spelen door uit breiding van de financiële hulp aan Palestijnse vluchtelingen en met krachtige garanties voor handhaving van de vrede. Op andere vragen verklaarde de minister nog: 1) Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft berich ten ontvangen volgens welke Egypte binnenkort in het oostelijk deel van de Middellandse Zee, waar de Ameri kaanse zesde vloot opereert, over zes duikboten afkomstig uit Oost- Europa zal beschikken. 2) Of de Veiligheidsraad in Genè- ve bijeen zal komen om over het Mid den-Oosten te spreken is een zaak die alleen de raad aangaat. 3) Hij heeft geen redenen om te geloven dat de Sowjet-pogingen om de economische hulpverlening uit te breiden tot landen als Soedan, zullen slagen, omdat er in die landen nogal wat scepticisme ten aanzien van de Sowjet-hulp bestaat. Omdat de „toestand veranderde" Aan de vooravond van het bezoek van Boelganin en Kroesjtsjew aan Engeland is op een receptie in Moskou bekend gemaakt, dat de Kominform ontbonden is. Dmitri Shepilow, hoofdredacteur van de „Prawda" heeft aan journalisten medegedeeld, dat de negen jaar oude Kominform werd ontbonden, omdat de „toestand veranderd is". Hij zeide, dat „iedere communistische partij nu voort kon gaan zonder de Kominform". De plaatsvervangende premier Mikoyan bevestigde de mededeling van Shelipow, doch wenste geen nadere bijzonderheden te geven. De Kominform is in 1947 opgericht door de communistische partijen in de Sowjet-Unie, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Polen, Joego-SIavië, Bulgarijë, Roemenië, Frankrijk en Italië, Joego-SIavië werd in juni 1948 uit de Kominform gezet. Een van de redenen voor de ont binding schijnt voorts te zijn, dat Moskou maarschalk Tito overtuigen wil, dat de Russische leiders de poli tiek van Stalin volledig desavoueren, want hij was verantwoordelijk voor het uitstoten van Joego-Slavxë. Andere leiders, die de weg van Moskou in de Kominform niet wens ten te volgen, werden geëxecuteerd. In 1952 begon Moskou communisten van hoge rang, die het meeste op de voorgrond waren getreden bij de or ganisatie van de Kominform, te ele- minei'en. Dat is een'van de redenen, waarom Anna Pauker en Rudolf Slansky, resp. de machtigste vrouw Dezer dagen werd door twee nationa- l:fi! .vi./ie u-ren een sduUIerit gestoten uit de bekende Tate Gallery" te Lon den. Zij waren van oordeel dat het schilderij ter waarde van f i 00.000 eigendom was van het Ierse volk. De foto toont de jonge Ier met het schilderij, terwijl zijn vriend boven aan de trap) de aftocht dekt. van communistisch Roemenië en de tweede secretaris-generaal van de Tsjechische partg in ongenade vielen. De ontbinding van de Kominform stond vast na het bezoek dat Boel ganin en Kroesjtsjew aan Joego-SIa vië brachten, toen zij aan maax-schalk Tito hun verontschuldiging aanboden, omdat hij uit de Kominform was ver wijderd. Dinsdagmiddag heeft koningin Juliana in Dwingelo (Drente) de daar gebouwde radio-ster- renwacht geopend en de hierbij horende radio-telescoop, tot nu toe de grootste ter wereld, of- M fideel in gebruik gestéld. Deze foto Iaat zien hoe de koningin met prof. J. H. Oort ,voorzit.ter H van de stichting Radiostraling van zon en melkweg, het ter- M rem van de sterrenwacht ver- laat na de enorme telescoop, zichtbaar op de achtergrond, in M werking te hebben gestéld. m M (Voor verslag zie pagina 11) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Enige weken rust voor Jungschlager Jungschlager, die naar het Tjinkini- ziekenhuis in Djakarta is overge bracht wegens te hoge bloeddruk, zal waarschijnlijk enige weken volkomen rust moeten houden. Jungschlager had verlof gekregen vier dagen voor observatie en behan deling in het ziekenhuis te blijven. Maar de dokters hebben inmiddels geconstateerd, dat een van de aderen in zijn hoofd is gesprongen ten gevol- ve van zijn hoge bloeddruk, die hem ook zware hoofdpijnen Politieambtenaren ontevreden Salariëring te laag In het Concertgebduw te Haaxiera is dinsdagmiddag de algemene veifea- dering begonnen van de R.-K. Politie bond „Sïnt-Michael". De bondsvoorzit ter, de heer Jos. P. H. Koerner, specteur-korpschef te Valkenswaard, sprak een openingsrede nit. Wij wilden, aldus spreker, dat de volksvertegenwoordiging zich eens even druk ging maken over het over heidspersoneel als zij het gedaan heeft b.v. ten behoeve van verlaging der successierechten. Van het verkrijgen van een redelijk deel der welvaart is voor ons ook nog geen sprake geweest, aldus de heer Koerner. Het beste bewijs, dat de politie dergewaardeerd is, wordt geleverd door de geringe animo die er bestaat om van het gezagsapparaat deel uit te maken. Behoorlijk personeel is bijna niet te krijgen. Dit geldt zowel voor het lager personeel als voor kandida ten voor de school van hogere politie ambtenaren in Hilversum. Spreker durfde vol te houden, dat het voorna melijk aan de te lage salariëring ligt. 9 Maarschalk Juin, bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in de sector Centraal-Europa, zal 16 april een vier daagse inspectiereis in zijn sector maken. Hij bezoekt achtereenvolgens Luxem burg, Duitsland, Nederland en België. VERSE WIJTING WERD GEWEIGERD Geen nieuwe gezinskeukens in Westkapelle en Middelburg Naar wij vernemen zijn in het Ambonezenwoonoord te Westkapelle moeilijkheden gerezen over de leveranties van vis. De bewoners, die vrijwel allen leden zijn van de niet officieel erkende Partai Maluku Selatan, wensten geen vis te eten. Zij maakten deze weigering op een dermate ongewenste manier kenbaar, dat van hogerhand werd beslo ten de leverantie van vis aan dit kamp geheel stop te zetten. Sedert j.I. zaterdag komt er dan ook geen zeebanket meer naar.dit woonoord. Aan de Walcherse kampen wordt door een bepaalde leverancier vis ge leverd, die telkenmale vers uit Bres- kens van de vismijn wordt aangevoerd. Deze leverancier heeft daartoe een contract met het commissariaat van Ambonezenzorg. Reeds sedert 1951 verricht hij dit werk en er waren daar over nooit klachten. Er wordt steeds die vissoort verstrekt, waarvan de be paalde dag de grootste hoeveelheid wordt aangevoerd. Vorige week was dit wijting. In het "begin van die week begonnen de wei geringen der kampbewoners. Er werd elf kg van deze vis naar het kamp ge bracht, maar men maakte kenbaar, dat men deze vis niet zou eten. De vis werd toen zo lang door de kampbe heerder opgeborgen. De laatste ont dekte de volgende morgen, dat de vis was weggehaald en voor zijn deur was neergezet in een teil. De volgende dag was er weer wijting en de geschiede nis herhaalde zich. Tot driemaal toe gebeurde hetzelfde; de vierde maal gingen de Ambonezen er zelfs toe over wat vissen in de ko zijnen der woning van de kampbe heerder „uit te stallen" naast de vis sen, die in een teil waren neergezet. De inspecteur van het commissariaat van Ambonezenzorg is toen naar het kamp gekomen. Hij heeft S. Siwalette, de leider van de P.N.M.S., gewaar schuwd, dat de leverantie gestopt zou worden. Vrijdag werd voor de vijfde keer vis aangevoerd weer wijting die dezelfde behandeling onderging. Toen is de leverantie gestaakt. Schoen naar hei hoofd Dinsdag is de heer G. J. van Boxtel, adjunct-inspecteur van het commissa riaat van Ambonezenzorg, bij een be zoek aan het kamp Middelburg I (Na dorst) licht gewond geraakt. De heer Van Boxtel reed met zijn dienstauto dit kamp binnen toen juist een Am bonees kind van achter de barakken te voorschijn kwam om de weg over te steken. De jeugdige kampbewoner kon de wagen niet meer vermijden en werd dan ook geraakt, maar kwam er overigens met de schrik af. De heer Van Boxtel had geclaxoneerd. Na dit gebeurde raakten de ge moederen van de kampbewoners enigszins verhit en sommigen van hen namen een dreigende houding aan. De moeder van het aangere den kind zette haar woede in da den om en wierp een schoen naar het hoofd van de adjunct-inspec teur. Deze liep slechts een onbe duidende hoofdwond op. De poli tie stelde naderhand een onder zoek in, maar bevond, dat alles rustig was in het kamp. (Vervolg op pag. 7.). Arrestaties wegens uitgifte van valse honderdjes. Haagse scholieren gingen hun boekje te buiten De Haagse politie heeft saterdag vijf arrestaties verricht naar aanlei ding van de verspreiding van 15 val se bankbiljetten van honderd gul den. Het zjjn vier scholieren n.I. de I8-jarige G. G. S-, de 19-jarige L. A. S., de 20-jarige R. G. S. en de 17-ja- rige H. W. R-, en de 48-jarige mas seuse A. S.R. De 20-jarige R. G. S. zou de biljetten hij hem thuis uit een doos hebben gehaald, waarin z(jn moeder, die ze uit Duitsland had ge stuurd gekregen, ze had opgrhorgen. Samen met de jonge R. zou hij er 12 in omloop hebben gebracht. Drie werden er doorgegeven aan de 19-jarige L. A. S.t die ze weer doorgaf aan mevrouw A. S.R. Me vrouw R. beweert er een in de kachel te hebben gegooid, een doorgege ven te hebben aan de jongeman G. G. S. en een te hebben gegeven aan een loper, die met 'n rekening kwam. De politie is erin geslaagd, de arres taties te verrichten, nadat haar het signalement van G. G. S. was ver strekt door het personeel van een warenhuis te Den Haag, waar hij bij het uitgeven van het aan hem gegeven biljet tegen de lamp liep. De biljetten die in hoofdzaak in Den Haag zijn uitgegeven zijn op drie na terecht. De gearresteerden, die geen familie van elkaar zijn, zijn allen in Den Haag woonachtig. Een in Gouda uitgegeven biljet is opge spoord. Pogingen tot uitgifte in Lei den en Rotterdam zijn mislukt. Drie mensen gedood bij verkeersongeluk in België. Maandagavond j.I. heetf zich te Fleurus, in België, een verkeerson geval voorgedaan, dat drie mensen het leven heeft gekost. Een grote vrachtauto met aan hangwagen stond, wegens motor- pech, aan de kant van de weg. Een takelwagen trok de auto een eindje weg, waarna de motor opnieuw aan sloeg. Noch de bestuurder van de vrachtauto, noch die van de takel wagen hadden echter gemerkt, dat het achterlicht van de aanhangwa gen niet meer werkte. Dit had vreselijke gevolgen. Een kleine wagen kwam plotseling in zicht en réed in volle vaart tegen de aanhangwagen op. Door de schok vlogen de deuren open en twee in zittenden, een inwoner uit Fluerus en zijn elfparig dochtertje, werden naar buiten geslingerd. De bestuurder van de auto. een broeder van de andere inzittende, bleef vastgeklemd achter het stuur zitten. De naar buiten ge slingerde man was op slag dood. Zrin dochtertje en zh'n broeder overleden na exxkele minuten. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii|n Fries orkest bieW er e"n stier nn na. 1 H Om de actie welke in Fries- j§ land was ontketend om 't eigen i| orkest 'n deugdelijke financiële basis te geven, werd ook 'n ere- comité „Orkest-Bolle (stier) op- gericht. Deze commissie nu heeft van de veehouders Sj. Brandsma te Lekkum en Th. H Oostenburg te Lieve Vrouwen Parochie aangekocht de op 3 mei 1954 geboren stier „Blitsard H H Jet Adema" en het dier aan het bestuur van het orkest aange- §f H boden. H Op zijn beurt heeft 't bestuun H de stier weer in andere handen ij doen overgaan door verkoop aan de KJ.-vereniging „De Toe- komst" te Giekerk. Ilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll Het weer in Europa Stockholm: sneeuw Oslo: licht bewolkt Kopenhagen: geheel bewolkt Londen: zwaar bewolkt Brussel: regenbui Parijs: half bewolkt Bordeaux: licht bewolkt Grenoble: geheel bewolkt Nice: licht bewolkt Berlijn: sneeuw Frankfort: regen München: regen Ziirich: regen Genève: zwaar bewolkt Locarno: regen Wenen: zwaar bewolkt Innsbruck: regen Rome: half bewolkt 1 gr. 7 gr. 3 gr. 9 gr. 7 gr. 10 gr. 13 gr. 7 gr. 15 gr. 3 gr. 4 gr. 10 gr. 5 gr. 6 gr. 9 gr. 24 gr. 18 gr. 21 gr. DE VERWACHT. AANHOUDEND KOUD. Perioden met zon, maar in de mid dag enkele verspreid optredende bui tjes. Matige noordelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als dins dag. ZON EN MAAN 19 april Zon op 5.37 onder 19.46 Maan op 13.22 onder 2.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1