PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT Geen aparte bijeenkomst van Grote Drie over het Midden-Oosten Honderdste coaster liep Cólijnsplaat binnen Veto van Eisenhower over landbouwwet NIEUWE BANKBILJETTEN VAN TWINTIG GULDEN Vand aag. DE BIL I VERWACHT... 199e jaargang - no. 91 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; Ir. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 17 april 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2 Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, N. Bogerdstraat 24, telef. 26. FRANSE SUGGESTIE AFGEWEZEN Hammarskjöld is optimistisch De Verenigde Staten hebben een Franse suggestie van de hand ge wezen om in mei een speciale bijeenkomst van de Grote Drie te beleggen over het Midden-Oosten. Volgens V/ashington zou een dergelijke con ferentie op het ogenblik „geen nut hebben". Uit Londen wordt bericht, dat men op de bijeenkomst van de Navo- raad in mei in Parijs de crisis in het Midden-Oosten zal bespreken. Hammarskjöld, de secretaris-generaal van de V.N., heeft in Beiroet verklaard, dat zowel Israël als Egypte in beginsel zijn voorstel om het niemandsland te verbreden, hebben aangenomen. Ook zou het aantal waarnemers van de V.N. vergroot worden. Vandaag gaat Hammarskjöld naar Israël om de bijzonderheden uit te werken van de overeenkomsten, die tussen Egypte en Israël zijn bereikt. Vrijdag keert hij terug naar Beiroet en daarna brengt hij een bezoek aan Damascus en Amman. Israël heeft aan Hammarskjöld ver zocht met Egypte de kwestie op te nemen van het blokkeren van de doortocht door het Suezkanaal voor schepen op weg naar Israël. Ham marskjöld antwoordde daarop, dat deze aangelegenheid buiten zijn man daat valt maar als de betrokken re geringen er met hem over willen spreken, is hij daartoe bereid. De directeur van het departement voor Palestijnse aangelegenheden van het Egyptische ministerie van oorlog, kolonel Salah Gohar, maakt op het ogenblik een reis langs de verschillen de Arabische hoofdsteden „teneinde de Arabische staten tot een gemeen schappelijke houding te brengen" ten aanzien van Hammarskjöld. vredesmissie van Pact van Bagdad Loy Henderson, de leider van de Amerikaanse waarnemers naar de bijeenkomst van de raad van het verdrag van Bagdad, heeft maan dag op die bijeenkomst verklaard; dat zijn land bereid is te spreken over een plan voor economische samenwerking op bredere basis, te coördineren door de verdragspart- Gevecht in een seinhuis Ongeveer drie kwartier lang ee heeft de 55-jarige seinhuiswach- ter van een post aan de Smeet- ee ee landsedijk te Rotterdam zater- M dagavond de seinen niet kunnen ee bedienen. Verscheidene treinen H op de lijn RotterdamDor- recht hebben daardoor vertra- ging gekregen. De seinhuiswach- ter was al die tijd in een vecht- partij gewikkeld met een man, M die onder invloed van sterke ee drank zijn seinhuisje was bin- ee nengekomen. H Het bleek later de 28-jarige §1 H spoorlegger J. B. te zijn. Toen ee ee de seinhuiswachter hem gelast had weg te gaan, was hij hem onder de woorden„Ik draai je H de nek om, je gaat er an" te lijf ee gegaan. Na ongeveer drie kwar- y tier moest hij de aftocht blazen. Later kon hij in zijn woning y ee worden aangehouden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De kustvaarder „Oranje" werd maan dag in Cólijnsplaat feestelijk ont vangen, compleet met muziek door de harmonie „Wilhelmina"Daan- was wel reden voor, ivant de „Oranje" was de honderdste coaster, die sinds 22 fe bruari 1955 de haven van Cólijnsplaat binnenliep. (Foto P.Z.G.J Deze toezegging op de openings dag van de conferentie in Teheran is door de leden met instemming be groet. Engeland heeft er de laatste weken bij Amerika op aangedrongen het pact te steunen. In de meeste openingstoespraken werd gewaagd van de mogelijkheid van een Amerikaanse toetreding tot het verdrag, hetzij alleen economisch, hetzij op volledige economische, mili taire en politieke basis. Studenten demonstreren voor hun vrijheid In de „Stadsdoelen" te Delft zijn maandag 1400 Delftse studenten bijeen gekomen voor een protestvergadering, uitgeschreven door de Delftse studen tenraad. De studenten werden toege sproken door prof. mr. F. J. F. M. Duynstee, hoogleraar te Nijmegen, prof. mr. C. YV. de Vries, oud-hoog leraar te Rotterdam en dr. ir. H. A. Stheeman, industrieel. Onder grote bijval las de president van de Delftse studentenraad, de heer E. J. Vies, een telegram voor met de volgende inhoud:,. Het bestuur van de vereniging van wetenschappelijke staf in Delft stelt er prijs op te verklaren dat een wettelijke regeling ter beper king van de studietijd voor het pro pedeutisch examen als voorgesteld in artikel 61 bis van het wetsontwerp wijziging hoger-onderwijswet betref fende het technisch hoger onderwijs naar de mening van dit bestuur voor de praktijk van weinig betekenis, doch principieel ongewenst is." De vergadering werd besloten met de bekendmaking, dat het slot van de protestactie een petitie-demonstratie zal zijn op woensdag a.s. te 17.00 uur te Delft, waar alle Nederlandse stu denten verwacht worden Weldra naast bestaande in omloop. De directie van de Nederlandsche Bank n.v. heeft bekend gemaakt, dat zij binnenkort, naast de thans circu lerende bankbiljetten van 20, bank biljetten van dezelfde coupure van een nieuw model in het verkeer zal bren gen. De biljetten, waarvan de afmetingen ongeveer 82151 ram zijn, zijn geda teerd Amsterdam 8 november 1955. Zij zijn allen aan de achterzijde genum merd en vertonen bij doorzicht als wa termerk de beeltenis van Hippocrates en profil (in het witte cirkelvormige veld), benevens enige malen het getal 20. Op de voorzijde is als tekst opgeno men: De Nederlandsche Bank twintig gulden, M. W. Holtrop, president, De Jong, secretaris. Amsterdam 8 novem ber 1955. De voorzijde, waarvan de voornaam ste kleuren zijn paars, bruin en groen, vertoont rechts een portret van Boer- haave, uitgevoerd in paarse kleur, en in het midden een rozet in de kleuren groen en paars, welke rozet de achter grond vormt voor de woorden: „twin tig gulden" envoorts voor een escu- laapstaf en een bladertak, symbolen respectievelijk van de geneeskunde en van de botanie. De handtekening en de woorden se cretaris en president zijn gedrukt op ■een rood en blauw vignet. Onder dit vignet staat, in bruine kleur, de da tum: „Amsterdam 8 november 1955". In de linker en in de rechter beneden hoek is in lichte cijfers het getal twin tig afgedrukt. De achterzijde vertoont, tegen een achtergrond van concentrische kran sen van bruine, paarse en groene lus- vormige lijnen, het sijmbool van de artsenijbereidkunde (een slang die zich om een beker kronkelt) in de kleuren groen en paars. Aan de rechterzijde staat boven het witte veld tweemaal de tekst van ar tikel 208 van het wetboek van straf recht. Het nummer voorafgegaan door twee letters en een cijfer, is in zwarte kleur in de linkerbovenhoek en in de rech terbenedenhoek gedrukt. In de benedenrand staat links J. F. Doeve del. en rechts Joh. Enschede en Zonen imp. vermeldt. ee verricht koningin Juliana te y Dwingeloo de officiële inge- y y bruikstelling van het nieuwe ee door de „stichting radiostraling y van zon en melkweg" te exploi- y y teren observatorium, waarin de grootste radiotelescoop ter we- y reld is opgesteld. y iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiil Geen akkoord over 3 procent in grafisch bedrijf De besprekingen over de uitkering ineens van 3 in de grafische Indus trie zijn na een op 13 april gehouden bespreking, waarbij men geen over eenstemming kon bereiken, geschorst, aldus „Het Parool". De werkgevers organisaties zullen zich donderdag a.s. in eigen kring beraden. De grafi sche werkgevers meenden dat het doen van een uitkering uit de winst over 1955 slechts dan zou kunnen worden aanbevolen, wanneer de werk nemersvertegenwoordigers zich zou den verbinden om per 1 september akkoord te gaan met een loonsverho ging van niet meer dan 3 onafhan kelijk van de vraay of minister Zgl- stra al dan niet toestemming zou ge ven tot doorberekening van deze loonsverhoging. De werknemers meenden, dat het percentage van de loonsverhoging afhankelijk zou moe ten zijn van de beslissing, die minister Zijlstra zou nemen ten aanzien van een verzoek tot prijsverhoging van al le grafische produkten. Een afspraak over een loonsverhoging van niet meer dan 3 werd door hen voorba rig geoordeeld. ee Maandag is in Monaco de „ge- y nerale repetitie" gehouden van het huwelijk tussen prins Rai- y y nier en Grace Kelly, Terwijl de brnidsionJcers geduldig staan te y wachten, bespreken de prins en y y zijn a.s. echtgenote de gang van e= zaken met de chef van het pro- y y tocol, graaf d'ATlieres Nices in de kerk. ee y Voor verslag zie pagina 3) liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï Oostduitse agent gaf zich over Uitgezonden om N.T.S.-leider te vermoorden In West-Duitsland wordt de 30-ja- rige Oostduitser Wolfgang Wildprett gevangen gehouden, die verteld heeft dat hg eind vorig jaar naar Frankfort is gestuurd door de Oostduitse veilig heidsdienst om daar het hoofd van de N.T.S. (een Russische anti-com munistische organisatie), dr. Wladi- mir Poremsky, dood te schieten. Op de dag voordat de moord zou moeten gebeuren stelde Wildprett zich echter met de N.T.S. in verbin ding. Deze organisatie haalde hem later ovei zich bij de Westduitse autorit ten te melden. Het verhaal van Wildprett wordt nu gecontro leerd. Dehousse voorzitter Europees parlement De Belgische socialistische senator, Fernand Dehousse, is maandag, by acclamatie gekozen tot voorzitter van het parlement van de Raad van Euro pa. Zijn voorgangers waren Paul Hen ri Spaak, Francois de Menthon en Guy Mollet. De Raad van Euorpa heeft de Oos tenrijkse toetreding als jongste lid van de raad een feit gemaakt, door de Oostenrijkse minister van buitenland se zaken Figl in zijn midden op te nemen. Even later namen zes Oos tenrijkse afgevaardigden die al se dert 1952 als waarnemers waren toe gelaten, hun plaatsen in als gelijkge rechtigde leden van het Europese par lement. President Eisenhower heeft zijn veto uitgesproken over de land bouwwet, welke de vorige week door het Amerikaanse congres werd goedgekeurd. In een boodschap aan het Congres deelde de president mee, dat hij zijn veto over de wet had uitgesproken omdat enkele van de bepalin gen der wet er toe zouden leiden, dat zich nog meer overschot-land- bouwprodukten zouden gaan ophopen. Vrees voor meer overschotten Tevens deelde de president aan het Congres mede, dat hij onmiddellijk regeringsmaatregelen zal nemen om het inkomen van de boeren te ver beteren. Tot de maatregelen, welke hij volgens 'zijn zeggen zal nemen, behoren: 1. Een verhoging van de steunprijs voor melk en hotervet. 2. Invoering van nieuwe steunni veaus voor de vyf basisoogsten- tarwe, mais, katoen, rijst en aard- noten. 3. Het gebruik van regeringsgelden tot verhoging van de prijzen van aan bederf onderhevige landbouw- produkten. Verder drong de president er bij het Congres op aan een geheel nieu- De „Altair" is waarschijnlijk verloren Het 6140 ton metende Nederlandse m.s. „Altair", dat naar gemeld zon dagavond nabij de Braziliaanse ha venstad Victoria aan de grond is gelo pen. is waarschijnlijk geheel verloren. De machinekamer en ruim vier staan onder water. Het schip is eigendom van de Rot terdamse rederij Van Nievelt Goudri- aan. De kapitein en negen leden van de bemanning, die nog aan boord wa ren, zijn in veiligheid gebracht. Veer tien passagiers en een deel van de la ding waren reeds eerder van boord gehaald. CÓLIJNSPLAAT, a.b. ms. „Oran je". liet was een niet alledaagse gebeurtenis, welke zich maandag avond op deze Rotterdamse coaster afspeelde. Voor kapitein Smit niet, die plotseling een gemeentebestuur en een heel muziekkorps op zijn schip op bezoek kreeg en al even min voor Cólijnsplaat, dat midden in de „aardappelroes" waarin dit dorp momenteel met vele andere Zeeuwse havens leeft, de mannen van de harmonie „Wilhelmina" naar de ha/ens zag uitrukken om daar in de koude noordwester de wangen bol te blazen. Daar was dan ook een bijzondere reden voor, want 't 231 ton metende motorschip „Oranje" was het honderdste kust vaartuig, dat sinds 22 februari '55 deze haven binnenliep. Dat men zich daar in Cólijnsplaat over ver heugde is logisch en daarom liet het gemeentebestuur het er niet bij, de verraste bemanning van de „Oranje" alleen maar te verwel komen met een voor deze gelegen heid aan de havenmonding geplan te vlag. Het haventje van Cólijnsplaat is sinds een jaar in het internationale scheepvaartverkeer opgenomen. De mensen van dit dorp staan er al hele maal niet vreemd meer van te kgken wanneer er een coaster de haven komt binnenvaren en de verschijning van een zeeloods op het havenpla teau is er ook al niets bijzonders meer. En dat allemaal dank zij het feit, dat de Engelse en Zweedse con sumenten ontdekt hebben dat Neder land lekkere aardappelen heeft. Voor al de Bintjes zijn in trek en omdat dit nu juist een ras is, dat veel in Zee land wordt verbouwd, nrofiteert on ze provincie en Noord-Beveland zeker niet in het minst, van deze gewaar deerde belangstelling. Al die coas ters, die havenmeester Gast in „zijn- haven ontvangt, komen namelijk aardappelen laden. Nauwelijks zijn de schepen gemeerd of de luiken gaan open en bij duizenden en tien duizenden verdwijnen de baaltjes met 50 kg. „Dutch potatoes" zoals er netjes gedrukt op de zakken staat m de ruimen, die met gapende mon den om hun lading vragen. Sinds de dreiging van het mi- „A ardappelkoorts in Zeeuwse havens nisteriële verbod aan dé aardap- pelexport-„hemel" is komen op doemen, is ook in Cólijnsplaat de thermometer snel tot koorts- temperatuur" gestegen. Met man en macht wordt er tot in de nacht gewerkt om nog zoveel mogelijk: aardappelen voor zaterdag weg te werken. Uit alle hoeken zyn de vrachtauto's opgetrommeld, de sorteerinrichtingen werken op volle toeren en onophou.delijk rij den de volgeladen wagens af en aan. De veerboot van YVolphaarts- dijk, die vele vrachtauto's met aardappelen over en weer moet vervoeren, kon maandag het ver keer goed aan. In handelaarskrin gen verwacht men echter cfat het nog kritiek zaL worden. Vier, vijf coasters lagen er maan dagavond in Cólijnsplaat en tiental len bedrijvige handen lieten een on afgebroken stroom met balen aard appelen langs gigplanken en trans portbanden in de ruimen verdwijnen De mannen hebben er slag van! Wan neer de controle van de Plantenziek- tekundige Dienst vlot kan verlopen.- draaien ze er hun hand niet voor om. een schip van 150 a 200 ton in vier uur tijds aan zijn lading te helpen Cólijnsplaat leeft in deze dagen meer dan ooit voor en door de aardappelen De werkers aan de haven, en in de sorteerloodsen, maar ook de midden stand. Ieder pikt er zijn graantje van mee. En daarom was het begrijpelijk dat het gemeentebestuur van Kort- gene de komst van de honderdste coaster niet zonder meer voorbij liet tan. Dat het nu juist de „Oranjè" moest zijn, was puur geluk voor kapitein Smit met zijn bemanning èn voor de harmonie ..Wilhelmina''. Want waar haal je als muzikanten anders zo gauw een passend nummertje muziek vandaan. Het leverde nu geen moei lijkheden op, want terwijl aan dé ka de vele inwoners van Cólijnsplaat de vrolijke bedrijvigheid op het met de oranje naamwimpel getooide kust vaartuig gadesloeg en op de andere coaster het laden rustig doorging, bliezen de mannen van „Wilhelmina" de vrolijke marspotpourri „Holland jubelt" met o.a. „Oranje boven" de lucht in. Burgemee9tc. A. A. Schuit riep de bemanning van de „Oranje" een har telijk welkom toe en sprak zün bij zondere vreugde uit over de komst van deze honderdste coaster. Door het aardappelvervoer ,op grote, schaal waarvoor hy huid bracht aan de han delaren voor hun activiteit, is er een nieuwe bron van welvaart en bloei in ■:.t dorp gekomen. Na nog te hebben gewezen op de problemen welke hierdoor voor het gemeentebestuur zijn ontstaan, orn aat de haven eigenlgk minder ge schikt is voor dit type schepen, bood hij kapitein Smit als aandenken een zilveren sigarettenkoker met inscrip tie aan. Daar men niet wist dat ook de echtgenote van de kapitein aan boord was, kwam de burgemeester voor haar met lege handen. Later op de avond werd dit echter goed ge maakt met een bloemetje. Ook de be manning en de Nederlandse zeeloods Harmenzon uit Vlissingen deelden in de feestvreugde en kregen elk een verzilverde flesopener met het wa pen van Cólijnsplaat. Kapitein Smit dankte hartelijk voor de vriendelijke ontvangst dhr. A. Ribbens, scheepsexpediteur uit Zierikzee, sprak een woordje van ge lukwens, en hierna ging men mèt de bemanning van de andere kustvaar ders naar hotel „de Patrijs", waar al len nog enige tijd de gast waren van het gemeentebestuur. Intussen -in^ op de kade het laden /erder. Er is geen tijd te verliezen want de fatale datum van 21 april, waarop de export mogelijk wordt stopgezet, komt reeds in zicht! we alles omvattende landbouwwet aan te nemen. Vervolgens het regeringsplan zul len de boeren uitkeringen ontvangen wanneer zij minder van de oogsten, waarvan overschotten bestaan, aan planten dan hun toewijzingen volgens het controleprogramma bedragen. Het Congres kan het veto onge daan maken wanneer het de land bouwwet opnieuw met een meerder heid van tweederde aanneemt. Het wetsontwerp zou dan toch wet wor den. Jungschlager in ziekenhuis Jungschlager is ter observatie op- enompn in lipf Itnninirin F1 was hem in verband met zijn klach ten daaromtrent toegestaan'zaterdag j-1: ,?en öokter te bezoeken. Jung schlager is thans voorlopig voor vier dagen ter observatie in het zieken huis opgenomen. Het paviljoen, waar •Jungschlager Is ondergebracht, wordt dag en nacht zwaar door de politie bewaakt. De Amerikaanse soldaat, John Jung, zoon van de. heer L. H. N. Jungschla ger. heeft van het Witte Huis een brief, gedateerd 10 april 1956. ontvan gen, getekend door Sherman Adams. Hierin wordt er op gewezen, dat de zaak nog steeds voor de rechter is. Daarom gelooft men, dat onder deze omstandigheden het geen nut zou heb ben, als er een mening wordt uitge sproken. Men twijfelt er echter niet aan, dat de Indonesische regering zich bewust is van de belangstelling, waarmede dit proces wordt gevolgd zowel in open bare als in officiële kringen in de Ver- Staten en in een groot aantal landen. De Amerikaanse regering zal alle toekomstige ontwikkelingen met be trekking tot deze zaak met nauwe en sympathieke belangstelling volgen. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van maan dagavond 19 uur: Helsinki: zwaar bewolkt Stockholm: zwaar bewolkt Oslo: onbewolkt Kopenhagen: geheel bewolkt Londen: geheel bewolkt Amsterdam: licht bewolkt Brussel: zwaar bewolkt Parijs: half bewolkt Bordeaux: zwaar bewolkt Grenoble: regen Nice: regen Berlijn: motregen Frankfort: geheel bewolkt München: geheel bewo'kt Zürich: regenbui Genèveregen Locarno: regen Wenen: regen Innsbruck: zwaar bewolkt Rome: zwaar bewolkt 1 gr. 3 gr. 7 gr. 3 gr. 12 gr. 9 gr. 8 gr. 10 gr. 16 gr. 14 gr. 14 gr. 9 gr. 16 gr. 15 gr. 14 gr. 8 gr. 21 gr. 18 gr. 24 gr. AANHOUDEND KOUD. Op de meeste plaatsen droog weer met overdrijvende wolkenvelden, maar ook opklaringen. Overwegend matige noordelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of Iets ho gere. /-ON EN MAAN 18 april Zon op 5.39 onder 19.45 Maan op 12.02 onder 2.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1