PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Acht mistere-straaljagers door Frankrijk geleverd aan Israël Bloedige onlusten in Kni (Spaans Afrika) U.N.A.-werkers namen afscheid van Nieuwerkerk en bewoners oe BILT ALGERIJEBENDE DOOR VLOOT EN LUCHTMACHT VERNIETIGD 199e jaargang - no. 90 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 16 april 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4.—. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen. Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g 2228); O i 2 telef 16. Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee N BitgerdRtraat 24 telef OM WEERSTAND TE BIEDEN AAN MIGS Ben GoerionVoor elke klap geven wij er twee terug Zondag is te Parijs bekendgemaakt, dat Frankrijk kortgeleden acht straaljagers van het type Mystère aan Israël heeft geleverd. In ant woord op vragen zeiden woordvoerders van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat deze acht Mystères deel uitmaken van een zending van twaalf, die verscheidene maanden geleden door Israël is besteld- Israël is, naar uit Jeruzalem wordt vernomen, van plan om nóg twaalf Mystère-straaljagers van Frankrijk te kopen binnen afzienbare tijd. De Israëlische luchtmacht beschouwt de Mystère als het enige straalvliegtuig dat in staat is, de Russische Migs te weerstaan, die Egypte onlangs heeft aangekocht. Israël heeft intussen het verzoek aan de Canadese regering om twintig Sabrejets verhoogd tot een verzoek om 36 Sabrejets. De premier van Israël, David Ben Goerion, heeft zondag in een radio rede zijn land gewaarschuwd dat het wellicht een zwaardere proef te doorstaan zal hebben dan die van de ArabischIsraëlische oor log, acht jaar geleden. Hij opende deze rede, die gehouden werd naar aanleiding van het feit, dat Israël heden acht jaar onafhankelijk is, met het verzoek aan het volk om de slachtoffers van de „guerilla die de Arabische landen tegen Is raël voeren" te willen herdenken. Sprekend over Egypte, Jordanië en Syrië zei hij„Voor iedere klap zullen wij er twee teruggeven". Over de bewapening van Egypte ver klaarde hij,"- dat deze bewapening niet alleen de vrede van Israël bedreigt, maar die van de gehele wereld en dat de landen die Egypte van wapens voorzien en Israël deze wapens weige ren, een grote verantwoordelijkheid in de geschiedenis op zich nemen. „Het geweten van de grote mogend heden", aldus Ben Goerion, „heeft ge faald toen de nazi-dictator zes miljoen Europese Joden naar de slachtbank leidde. Zal dat geweten weer falen nu de Egyptische dictator en zijn bondge noten dezelfde plannen hebben voor Israël zelf?" Nabij Rez, in het gebied van Ga za, hebben Israëlische en Egypti sche voorposten elkaar zaterdag middag een uur lang met automa tische wapens beschoten. Zeven Israëlische militairen zijn zaterdag gewond, toen hun auto over twee mijnen reed in de buurt van Niriz- HIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Faroek vraagt invitatie j voor Narriman Ex-koning Faroek van Egypte 1 die uitgenodigd is voor het s bruiloftsfeest te Monaco, heeft ook om een uitnodiging aan i zijn gewezen echtgenote, Nar- riman, verzocht. Dit is van be- voegde zijde te Monaco mede- gedeeld. Prins Rainier heeft een sui- te in het Metropole-hotel te Monte Carlo voor de ex-ko- n ||j ning laten reserveren. llllllllllllllllllllllllllllllllllll hak, op Israëlisch gebied, eveneens in de buurt van Gaza. De secreta ris-generaal van de Verenigde Na ties, Dag Hammarskjaid, heeft zich zaterdag, op weg van Cairo naar Beiroet in Gaza, persoonlijk op de hoogte gesteld van de situa tie. Voor zijn vertrek uit Cairo zei hij, gedaan te hebben, waarvoor hij geko men was. Diplomatieke waarnemers te Cairo zijn van oordeel, dat hij nu zal trachten Israëlisch-Egyptische in stemming te verkrijgen met het te rugtrekken van hun strijdkrachten tot buiten schootsafstand en een belang rijke versterking van het waarnemers-' korps der V.N. Cycloon eist 107 doden in Afrika Een cycloon heeft vorige week in de districten Nampula en Niassa in Portugees Oost-Afrika tenminste 107 slachtoffers geëist, aldus blijkt uit berichten, die zaterdag te Beira zijn ontvangen. Reddingsploegen zijn in de geteis terde gebieden nog steeds op zoek naar slachtoffers. Over land en door de lucht worden medicamenten en voedsel aangevoerd voor de overle venden. Volgens de ontvangen berichten heeft de cycloon, bekend onder de codenaam „Edith", een groot aantal slachtoffers veroorzaakt onder de Europese en Afrikaanse boeren. Gen. Gruenther kandidaat voor presidentschap De Amerikaanse democratische af gevaardigde Thurmond Chatham heeft verklaard, dat generaal Gruen ther, wiens aftreden als Navo-opper- bevelhebber in Europa vrijdag be kendgemaakt werd, „geheel beschik baar" is voor benoeming tot kandi daat van de democratische partij voor het presidentschap. Volgens Chatham zou Gruenther een „compromis-kandidaat" kunnen zijn, als de democraten op hun par- tiiconventie geen keuze zouden ma ken tussen Adlai Stevenson en sena tor Kefauver. Na insluiting door landstrijdkrachten Volgens in Algiers ontvangen berichten heeft de Franse kruiser „(juichen" met een intensief bom bardement een bende Algerijnse opstandelingen volledig vernietigd, nadat de bende door mariniers en troepen, ondersteund door laag- vliegende jachtvliegtuigen, in de bossen van Kaap Kosa, ten oosten van Bone, in een val waren gedre ven. De rebellen waren, na een verras sende landing van Franse troepen, teruggedreven naar een dorp. Terwijl het zware geschut van de kruiser dood en verderf zaaide, hielden de Ti Nieuioerkerk nam zaterdag de U. N.A. afscheid na jaren van intensie ve hulpwerkzaamheden aan deze ge meente. Er werden een gedenksteen en een straatnaambordje onthuld en voorts bomen geplant. Een overzicht tijdens het planten door een meisje van de U.N.A. Burgemeester A. van Eeten (midden) kijkt toe. Franse troepen alle toegangen tot het dorp afgesloten, zodat geen en kele opstandeling ontsnappen kon. Na het bombardement door de krui ser volgde een beschieting met ra ketten en machinegeweren door gol ven zeer laag vliegende jachtvlieg tuigen. Alle mgesloten rebellen zyn gedood. Vrouw door gas gestikt In een woning aan de Pepersteeg te Katwijk a. d. Rijn is de alleenwo nende weduwe J. Snippetabak door gasverstikking om het leven geko men. De slang van het gaskomfoor in de keuken was van de kraan afge schoten. Daar deze krrai. niet was dichtgedraaid, was het gas uitge stroomd. Bij het maken van een nood- landing in de haven van Ge- j§ nua, verloor deze Engelse „So- lent" vliegboot de linker drij- ver .Onmiddellijk werd om a-s- j§ sis ten tie gevraagd en in af- p wachting van die hulp gingen bemanning en passagiers, 39 man sterkop de rechter vleu- gel zitten, om zo voor een te- p gewicht te zorgen, zodat de machine in evenwicht zou big- M p ven. De hulp kwam na tien mi- p nut en en allen konden zonder letsel, doch een spannende er- p varing rijker, gered worden. lllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Tsjechen bieden Soedan wapens aan Tsjecho-Slowakije voert onderhan delingen over de verkoop van wa pens aan Soedan, aldus heeft de pre mier van Soedan, Ismail el Azhari, zondag te Cairo verklaard. De premier zei dit in antwoord op vragen op een persconferentie aan het begin van een bezoek van tien dagen aan de Egyptische hoofdstad. In Cairo zal hij de bijeenkomst van de raad der Arabische Liga bijwo nen. De premier verklaarde dat een Soedaanse missie bezoeken heeft ge bracht aan Engeland, Frankrijk, België, India, Pakistan en Tsjecho- Slowakije om te onderhandelen over wapenaankopen. Hij zei verder dat op het ogenblik te Khartoem met Tsjechische vertegenwoordigers wordt onderhandeld. Over de manier van betaling wilde hij zich niet uit laten. Echtpaar met auto te water geraakt en verdronken Tussen Scheemda en Heiligerlee is in de nacht van zaterdag op zondag een personenauto, waarin net echt paar De Haan-Schuurma« uit Mee- den was gezeten, in het Winschoter- diep gereden, waarbij beide echtelie den verdronken. Uitsluiting voor Spaanse stakers Een woordvoerder van het de partement voor Marokko en de koloniën te Madrid heeft gisteren bevestigd dat verscheidene in heemsen het leven hebben gelaten in wanordelijkheden in Ifni nadat aan de rest van Marokko onafhan kelijkheid verleend was. Hij voegde hieraan toe, dat de situatie er thans weer normaal is. Hij sprak tegen dat Ifni gebombardeerd is door een Spaanse kruiser. De kleine Spaanse bezatting Kni, die door Frans-Marokko wordt in gesloten, heeft geen onafhankelijk heid verkregen in de recente SpaansMarokkaanse onderhan delingen. Ifni is Spaans soeverein gebied, zoals de havens Ceuta en Melilla en bleef daarom buiten de Spaanse erkenning van de Marok kaanse onafhankelijkheid. De rdvoerder dementeerde bui- ter'an^.e berichten dat Spaanse offi cieren vermoord zijn. De Spaanse regering heeft zater dag voor naar schatting 40.000 sta kers in Noord-Spanje een uitsluiting ingesteld, een stap die volgens de mening van waarnemers de spanning in het arbeidsconflict nog zal doen toenemen. De stakingen, die vorige week in Pamplona begonnen en oversloegen naar San Sebastian en Barcelona, zijn tot dusverre vreedzaam geweest. Door na haar wekelijkse kabinets zitting bekend te maken dat zij fa brieken zal sluiten die bij de staking betrokken zijn; heeft de regering de stakingssituatie op de spits gedre ven. De stakers eisen een loonsverho ging van minstens 40 procent, in- piaats van de ZO procent die de re gering met mgang van deze maand wil laten geven. Jhnkele industriële beclrgven In het noorden van Spanje nebben vrywil lig de lonen extra verhoogd met het oog op de stakingsgolf. NA DRIE JAAR ARBEID Prof. Inebnit onthulde gedenksteen in bejaardenwoningen De U.N.A. (United Nations Assocation) heeft zaterdagmiddag, na drie jaren van intensieve arbeid aan het herstel van Nieuwerkerk, afscheid genomen van Nederland. De jonge U.N.A.-werkers vertrek ken nu naar Oostenrijk, waar 75.000 vluchtelingen en slachtoffers van de laatste oorlog hulp behoeven. De erkenning van het werk dat in Nieuwerkerk gedaan werd zal zichtbaar blijven in de „Unastraat", de eerste straat in de wereld die deze naam draagt. Een gedenksteen in het laatste werk van deze vrijwilligers, drie huisjes voor alleen staande bejaarden, alsmede 500 bomen zullen tot in lengte van jaren de arbeid van 225 jongeren uit 20 landen doen voortleven. Dit af scheid werd o.m. bijgewoond door oud-minister, mr A- M. Joekes, president van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde en lid van de Baad van State. tellen, hoe er genoten is van de Nieuwerkerkse gastvrijheid. Of schoon wat de Una-werkers deden gering is, was hun arbeidslust groot", aldus prof. Inebnit, die in het bijzonder dank bracht aan bur gemeester van Eeten en wethou der S. Overbeeke. Na de onthulling werd een begin gemaakt met de beplanting van de Una-straat. Vijfhonderd schenkers, die overigens Nieuwerkerk nog nooit hebben gezien, hadden ieder een boom voor hun rekening genomen. De eer ste was van een thans overleden En gels parlementslid. Vrijwilligers plant ten deze eerste boom in de grond, waarna de burgemeester meedeelde nog een chèque van 530 gulden voor verdere aanplant te hebben ontvan- Burgemeester A. A. van Eeten bracht in een rede zijn dankbaarheid tot uitdrukking voor wat jongelui uit verre landen deden voor zijn gemeen te. „Waar ter wereld zij zich thans ook mogen bevinden, Nieuwerkerk is de Una-werkers diep erkentelijk" zo zei de heer van Eeten, die daarop de president van de wereldfederatie, prof. dr. J. P. Inebnit, een geboren Zwitser en oud-lector aan de univer siteit van Leeds, uitnodigde de ge denksteen te onthullen. Onder de tonen van het Engelse volkslied viel de Unavlag weg en kwam de steen tevoorschijn, die het opschrift draagt: „Oude men sen die verloren, huis en haard stee door de ramp, vinden hier een nieuwe woning, "p.-oixiiiwd door Una-kamp" Prof Inebnit, ver taald door ds. Westerhof, zei na mens zyn vrienden te moeten ver ste van deze hulpverlening na de ramp Nieuwerkerk bezocht. Nog was dit het einde niet van het afscheidsfeest, want aan de algemeen secretaris Edward Candler, viel de eer te beurt de Unastraat te dopen. De heer Candler, die eerst in. zyn ei gen taai sprak, richtte zich ook in een keurig Nederlands tot de Nieuwerker- kers. Grote dank was er by hem voor het feit dat Nieuwerkerk de eerste „Unastraat" in de wereld hebben zal. Zoals de vrijwilligers Nieuwerkerk hielpen, zo moeten de naties leren elkaar te helpen", zo zei de heer Cand ler, die de hoop uitsprak, wanneer la ter de mensen zullen vragen naar de betekenis van dit vreemde straat bordje, de kinderen van nu zich dit zullen herinneren en over kunnen ver tellen. Met een „Lang leve Neder land" besloot de heer Candler zyn toespraak. Onder grote belangstelling van de Nieuwerkerkers onthulde de heer Candler het straatnaambordje, waar na de Nieuwerkerkse muziekvereni ging het volkslied speelde. In de jeugdzaal van de gereformeerde kerk bleven de genodigden, onder wie ge meenteraadsleden, vertegenwoordi gers van de Heide My en oud-werkers in het Una-kamp, geruime tijd voor de thee bijeen. De werkers, die nu Nieuwerkerk en daarmee Nederland gaan verlaten, zullen hun charitatief werk voort zetten in een ander land. Gezien de grote nood die er in Oostenrijk is on der 75.000 vluchtelingen en slachtof fers van de wereldoorlog, zal de hui zenbouw en andere arbeid daar wor den voortgezet. Een bijzonderheid is dat ditmaal ook een Nederlands meis je in Una-verband mee zal gaan naar gen. By zondere dank werd gebracht Oostenrijk, n.l. Tineke Westerhof, aan de organisator van de bomenac- J dochter van de hervormde predikant tie, Charles Charpenter, die als eer- van Nieuwerkerk. Inbreker verwondde Rotterdamse dame De politie te Rotterdam zoekt op het ogenblik naar een man, die in de afgelopen nacht een slaapkamer van een woonhuis aan de 's-Gravenweg binnendrong en de 28-jarige mejuf frouw A. S. met een voorwerp op het hoofd sloeg, zodat zij in een zieken huis verbonden moest worden. De man moet via een muurtje op een plat zijn geklommen, waar hy een slaapkamerdeur op een kier zag staan. Hij ging naar binnen en in het donker gaf hij meteen mej. S. enige klappen op het hoofd. Toen zy gil lend wakker werd sloeg hij nogmaals, deed een masker voor en draaide 't licht aan. Daarop vroeg hij haar waar geld te vinden was. Zij verwees hem naar de slaapkamer naast de hare, waar hy toen een kijkje ging nemen, evenwel zonder succes. De onbekende kwam daarop terug en zei het meisje, dat zij gedurende vijf minuten niets mocht doen. Ver volgens ging hij er vandoor. Het slachtoffer belde toen de politie, die er tot nu toe nog niet in geslaagd is de man in de kraag te pakken. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van zondagavond 19 uur: Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome geh. bew. geh. bew. half bew. zwaar bew half bew. half bew. licht bew. zwaar bew. regen nevel regen regen regen geh. bew. regen half bew. weerlicht zwaar bew. regen licht bew. half bew. nevel 17 5 15 19 2 18 VERWACHT... IETS MINDER KOUD. Wisselende bewolking en later mo gelijk enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen Iets minder koud. /.ON EN MAAN 17 april Zon op 5.41 onder 19.43 Maan op 10.44 onder 151

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1