PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mevr. BoumanBewijs geleverd dat Jungschlager onschuldig is St. Maartensdijk ontwikkelt zich thans als „eilandcentrum" Wenens beurs door vlammen verwoest BILT D EGYPTE ZOU HAMMARSKJOLDS PLAN WILLEN AANVAARDEN DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 89. Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 14 april 1956. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen Walstr. 58-60, telef. 2355 4 Lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): O -thing Fimandstraai 2 telef 16 Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zlerlkzee. N Bogerdstraat 24 teiei „TENLASTELEGGING IS GETORPEDEERD" Onwaarheid getuigenverklaringen ook door buitenlanders aangetoond De verdedigster, mevrouw Bouman, heeft gisteren in Djakarta dupliek gehouden in de zaak-Jungschlager. Zij las daarbij een ver klaring voor van de Britse ambassadeur in Indonesië, de heer O. E. Morland, waarin staat, dat er nooit Britse vliegtuigen zijn gebruikt voor het afwerpen van wapens, munitie of voorraden in Indonesië ten behoeve van opstandelingen, zoals door getuigen a charge is beweerd. Mevrouw Bouman kondigde aan, dat zij een verklaring zal over leggen van de Amerikaanse sehout-bïj-nacht W. R. Sheely, waarin wordt aangetoond, dat tussen augustus 1951 en februari 1953 nooit een passagier genaamd Manoch, aan boord van een Dakota van de Amerikaanse Ambassade is geweest en dat evenmin een piloot Ken nedy dit toestel heeft gevlogen. De kroongetuige Manoch heeft nl. verklaard, dat 'n Dakota van de Amerikaanse ambassade, met als piloot Kennedy, gebruikt was voor „droppings" ten behoeve van op standelingen. Toen mevrouw Bouman de ver klaring van de Britse ambassa deur voorlas, maakte de rechter hiertegen bezwaar, zeggende, dat in deze fase van het proces geen nieuw bewijsmiddel kan worden aangevoerd. Maar hij aanvaardde de verklaring van de ambassadeur als inlichting. Na haar dupliek overhandigde mevrouw Bouman nog een docu ment aan de rechter, waarin een Nederlandse horlogemaker ver klaart, dat hij voor beklaagde een horloge heeft gerepareerd, in de tijd, dat die volgens de getuigen a charge in Indonesië is geweest. Mevrouw Bouman was in haar du pliek tot de conclusie gekomen, dat naars inziens redelijkerwijze niet meer kan worden ontkend, dat beklaagde gedurende de door hem opgegeven tijd inderdaad met verlof in Neder land vertoefde. „Hiermee is, zoals ik het zie, de zaak eigenlijk al geheel getorpedeerd". Wat door de geniigen a charge over deze periode is verteld, is dus onwaar gebleken. Op grond daarvan verdienen hun verhalen over andere gebeurtenissen ook geen ge loof. In vele afgelopen zittingen fdït was de 64ste) is naar mevrouw Bou- mans mening niet alleen niet bewe- T elling Het is zeker niet met aller in stemming, dat thans de wonin gen in Nederland worden ge teld. Er is vrij veel twyfel uitgespro ken aan het nut van deze telling. Ook zijn velen het er niet mee eens, dat de wetgever voor deze speciale gelegenheid aan de woningtellers de bevoegdheid heeft gegeven de wonin gen te betreden. Deze bezwaren onderschrijvend, kan gelukkig toch nog een klein lichtpuntje ontdekt wor den in het duister van de woning- tellerij. Dat betreft dan de woningtoestan den op het platteland. Eerste Kamer leden vroegen de aandacht van mi nister Mansholt (landbouw) voor de woningtoestanden. Zij meenden dat de woningnood op het platteland ernstiger zou zyn dan in de steden en zij vreesden, dat landarbeiders min of meer werden gedwongen het platteland te verlaten. In zyn me morie van antwoord heeft minister Mansholt deze Kamerleden geant woord. Het is hem ..iet bekend, dat de woningnood op het platteland ernsti ger zou zijn dan elders. Wel. zo schrijft hij, schijnt de kwa liteit van de woningen op het plat teland veel minder te zyn dan in de steden. e minister had hier het woordje „schijnt" rustig kunnen wegla ten. Bij de laatste volks- en wo ningtelling (1947) is namelijk reeds duidelijk gebleken, dat het aantal eenkamerwoningen m abnormaal kleine woningen op het platteland het grootst is. Vooral Noord Zeeland sloeg bij die telling een slecht figuur. Die telling is verscheidene jaren ge leden gehouden, maar gezien de ge ringe toewijzing van bouwvolume voor de dorpen zal in de woningtoe stand niet veel verandering gekomen zijn. Men kan er daarom wel zeker van zijn, dat bij de huidige tel ling, bepaalde streken van Zee land wat de kwaliteit van de wo ningen betreft slecht uit de bus zul len komen. Er zullen teveel krotten en te klei ne huisjes gevonden worden. Het lichtpuntje van de huidige telling is dan, dat minister Mansnolt, als hij straks na de Kamerverkiezingen weer op zijn ministerpost terugkeert, aan zijn Eerste Kamerleden kan ver zekeren, dat hy nu gecontroleerde gegevens heeft over het verschil in woningkwaliteit tussen de stad en het platteland. En dat er voor het platteland zeker iets extra's gedaan zal moeten worden. zen, dat beklaagde zich aan het ten laste gelegde zou hebben schuldig ge maakt, maar daarentegen is bewe zen, dat hij zich niet er aan schuldig heeft gemaakt en volmaakt onschul dig is. Na opgemerkt te hebben, dat zij volhardde bij al hetgeen zij in haar pleidooi had aangevoerd, besloot zy: „Aan U, mynheer de rechter, ls thans de beslissing in deze moeilijke zaak". Beklaagde Jungschlager voelde zich op deze zitting kennelijk niet goed. Hij zal heden een dokter raad- gle^en daar hy te hoge bloeddruk Geen demonstraties. Er was weinig publieke belang stelling. Slechts enige kijkers stonden buiten het gerechtsge bouw; zij demonstreerden niet, toen mevrouw Bouman en Jung schlager het gebouw binnengin gen. De zitting werd bijgewoond door de politieke adviseur van het Ne derlandse Hoge Commissariaat, R. C. Kwantes en door de Ita liaanse consul G. Mariani en de directeur van de K.P.M. Na de dupliek van mevrouw Bou man hield Jungschlkger zelf een kort pleidooi. Hij zei tot de rechter; Ik vertrouw dat God U als handhaver van de wet de juiste weg zal wijzen". Jungschlager verklaarde voorts na drukkelijk, dat hij tussen 3 juni 1950, toen hij voor verlof naar Nederland ging, én mei 1951 niet in Indonesië is geweest. Hij zei, dat hij in Indone sië als een burger, die de wet res pecteert, heeft gewerkt voor zijn maatschappij. Het was niet bij hem opgekomen, zich tegen Indonesië of zyn regering te wenden, aldus be klaagde. Rechter Maengkom heeft gisteren medegedeeld, dat hij in de zaak- Jungschlager 27 ïpril vonnis zal wij zen. (Vervolg op pag. 3) Regenachtig, maar zacht (Van onze weerkundige M medewerker) Gedurende vijf weken is er geen regen van betekenis ge- M vallen, zodat velen met de neer- slag, die in de afgelopen 36 uur in ons land viel, zullen zijn in- genomen. Op de meeste plaat- sen viel reeds meer dan 10 mm eeee en naar het zich laat aanzien, p zal het bij deze hoeveelheid niet blijven. H Boven de Golf van Biscaye treffen we een depressie aan, die nog langzaam iets diehter- H by komt, terwijl enkele regen- storingen zich via West-Frank- rijk in de richting van ons land blijven bewegen. Het voordeel is, dat in het zuiden van Neder- ee land de aangevoerde lucht een s belangrijk hogere temperatuur heeft dan de lucht, die met een e§ oostelijke wind boven het noor- H delijke deel van ons land wordt aangevoerd. Terwyl in Zeeland de tempe- ratuur overdag tot ongeveer 12 tot 13 graden C. stijgt, moet §1 men het in het noorden met een temperatuur van 6 tot 7 graden C. doen. II Veel verandering zal ër gè- durende het weekeinde in dit regenachtige, maar betrekke- ji lyk zachte weer niet komen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VORDERINGEN NAAR VERGELIJK? Betogers in Egyptisch gebouw te New York Uit hoge officiële bron te Cairo werd gisteravond vernomen, dat Egypte een programma van acht punten, dat door de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, is voorge steld voor het verminderen van de spanning aan de grenzen van Egypte en Israël „zo goed als aan vaard" heeft, op voorwaarde, dat Israël zich er ook mee eens ver klaart. Egypte had alleen maar be zwaren van minder belang, ver meldde deze bron en zij betroffen 't directe contact tussen de plaat selijke Egyptische en Israëlische militaire leiders aan de grenspos ten. Hammarskjöld zal waarschijnlijk naar Tel Aviv gaan om te proberen, het program ook door Israël aan vaard te krijgen. Mocht hij echter in Tel Aviv niet slagen, dan zal hij voor verdere besprekingen in Cairo terugkeren. Er hebben zich vrijdag enige lich te Jordaans-Israëlische incidenten voorgedaan. Volgens Israëlische woordvoerders heeft een Jordaanse sluipschutter uit het Jordaanse deel van Jeruzalem geschoten op een Is raëlische jongen, die aan een been werd gewond. In het dal van Beisan hebben Jordaniërs óp Israëlische boeren geschoten, die het vuur be antwoord hebben. Aan Israëlische zijde vielen geen slachtoffers. Een groep jonge mannen en vrouwen, die zeiden lid te zyn van een anti-communistische zio nistische jeugdorganisatie, is vrjj- dag het gebouw van het Egypti- se consulaat in New-York, waar ook de delegatie van dit land bij de N.V. haar hoofdkwartier heeft, binnengedrongen om er een her- Emmabloemcollecte op dinsdag 24 april Overal in Nederland zal op dinsdag 24 april de Emmabloemcollecte weer worden gehouden, waarvan de baten ten goede komen aan de bestrijding van tuberculose in de plaatsen van in woning. denklngsdienst te houden voor „de drie %inderen en him rabbi, die woensdag nabij Tel Aviv door Egyptische moordenaars werden gedood." Na een uur verlieten de jongeren het gebouw. Gisternacht is een lege whiskey- fles door een ruit geworpen van het Egyptische consulaat-generaal aan de Herman Beijermansweg in Am sterdam. Deze vernieling zou, volgens de politie, verband kunnen houden met de spanningen in het Midden- Oosten. Om op alle eventualiteiten te zijn voorbereid zal voorlopig dag en nacht een politiepost bij het pand worden geplaatst. Gen. Gruenther legt Navo-functie neer Al een jaar van plan om zich terug te trekken. De Navo-raad heeft gisteren met leedwezen het ontslag per eind 1956 aanvaard van generaal Alfred M. Gruenther als operbevelhebber van de Navo-strydkrachten In Europa. Gene raal Gruenther heeft gisteren gezegd, dat hy heengaat omdat „het reeds meer dan een jaar geleden b(j my op kwam, dat Ik elgenlyk van het toneel moest verdwynen". Gruenther zei te menen, dat een periode van drie jaar lang genoeg was om opperbevelheb ber te zijn, daar men anders gevaar zoi lopen, ideeën in de organisatie te stagneren. De 57-jarige generaal trekt zich ook terug uit net Amerikaanse leger. De Navo-raad heeft tot zijn opvolger benoemd de 49-jarige generaal Lauris Norstad, opperbevelhebber van de Amerikaanse en geallieerde lucht strijdkrachten in Europa. De Neder landse minister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, heeft gisteren des gevraagd over dit ontslag meegedeeld, dat het voornemen van de generaal om ontslag te verzoeken reeds gerui me tyd bij de Nederlandse regering bekend was. De Nederlandse regering betreurt zeer, dat generaal Gruenther zijn functie opgeeft, maar acht het gelukkig, dat hij in elk geval nog tot het eind blijft- van dit jaar op zijn post Vijftien personen werden gewond Vrydag was voor Wenen een ongeluksdag. In een felle brand heeft de beroemde Weense Ringstrasse, die zo pas feestelijk de restauratie van het Burgtheater en de Staatsopera had kunnen beleven, een van haar prachtigste renaissance-gebouwen verloren. De Weense beurs ging in vlammen op. Kort na middernacht brak de brand uit in de kelder van het gebouw en van daar breidde het vuur zich met razende snelheid uit, tot het historische en zo kostbare plafond van de beurszaal verteerd door de vlammen bezweek en met donderend geraas omlaag stortte. Dat zich het vuur met zo gro te snelheid kon uitbreiden, moet geweten worden aan enorme hoe veelheden papier de politie spreekt van 50 spoorwagens vol die zich in de kelder van het beurs- gebou\y bevond. Zo stond de fraaie beurs reeds geheel in lich ter laaie toen de brandweer aan kwam. Tot overmaat van ramp echter was in de beurs juist een tentoonstelling ingericht, „De vrouw en haar huis", waartoe ettelgke houten stands waren getimmerd. Hierin vónd het vuur een overvloed van voedsel. Urenlang kon de brandweer nauwelyks meer doen dan de aangrenzende gebouwen be- Wijziging salarisregeling voor ulo-onderwijzers Met terugwerkende kracht tot 1 september 1955 is de beloning voor de eerste en tweede lagere ulo-be voegdheid en die voor een middelba re ulo-bevoegdheid van ulo-onderwij zers op twee en een half maal het voordien geldende bedrag gesteld. schermen tegen het overslaan der vlammen. Fel rood was de hemel boven We nen gekleurd en duizenden Weners kwamen, gewekt door het tumult der aanstormende brandweerauto's en de sirenes der politie, op de been. Ter neergeslagen stond men toe te zien, hoe de vlammen een der mooiste ge bouwen in de toch al zo zwaar geha vende stad verteerden. De brand van gisteren heeft geen doden gekost, wel werden 15 perso nen, onder wie een aantal brand weerlieden, gewond. Tal van deel nemers aan de tentoonstelling kwamen naar het toneel van de ramp gesneld en stonden verslagen toe te kijken, hoe hun veelal kostbare inzen dingen verloren gingen. Doch velen hunner poogden ook te redden wat er nog te redden viel. Het was by deze bergingspogingen, dat er gewonden vielen. Ey het wegslepen van bontjassen, menbelen, wasmachi nes, radio's en dergelyke werden drie exposanten door omlaagvallende brok stukken getroffen. Een vrouw, die haar bezittingen zag verbranden, liep blindelings het laaiende gebouw bin nen en kreeg zeer ernstige brandwon den. Men schat de schade aan de beurs op ongeveer veertig miljoen gulden. THOLEN EN HET OUDE GRIEKENLAND „Kerngebied" is het toverwoord Het is interessant verschillende overeenstemmingen te zoeker, tussen net oude Griekenland van rond het begin van onze jaartelling en het Tholen van de twintigste eeuw. In die jaren dat in de landen van het westen van Europa de eerste bewoners zich een eigen, voor ons wezensvreemde cultuur schiepen, was er in het oude Griekenland een voortdurende machtsstryd tussen de verschillende steden. De schooljeugd van nu wordt geplaagd met jaartallen en stadsnamen uit onbekende tijden en 'anden, waarvan een ge paalde stad de hegemonie, de macht tot zich trok. Na verloop van tyd is er dan weer een sterker geworuen stad, die na een lange of korte oorlog zich een machtspositie veroverde en eiland. ook op het /aar trekken e Stavenissers niet meer ten o - log tegen d^ jongelui van Sint Annaland of alleen incidenteel wanneer het een meisje betreft maar het dalen en stijgen" van de belangrijkheid der Verschillende dorpen is opvallend. In oude kronieken lezen we van de stad Tholen, die een vierde plaats innam bij de Staten van Zeeland en als de stad Tolna van Aelbrecht van Beieren bijzondere vrijheden en rech ten genoot. Bij Stavenisse is het Jan van Heenvliet, die na 1396 het dorp tot grote bloei bracht een welvaart die zo hoog kwam dat Stavenisse domineerde op het Griekse scliier- zelfs een eigen baljuw en schout ver kreeg. Dit alles is nog maar een klei nigheid vergeleken by de heerlijkheid van Vossemeer, die op een groots ver leden bogen kan. Wanneer de vooruitzichten niet be driegen, lijkt het als of nu voor Sint Maartensdijk de tijd is aangebroken, dat het in belangrijkheid de overige Thoolse steden en dorpen naar ae kroon steekt. Niet dat-St. Maartens dijk zich zou moeten schamen voor het verleden! Heeft niet de eerste Zeeuwse drukker Piet Werrecoren in Sint Maartensdijk gepionierd en was het Jacoba van Beieren niet, die de ze stad uitkoos voor kaar huwelijks plechtigheden met de edelman Franck van Borsselen? Dit moge dan voor de historieschrij ver van waarde zijn, voor de tegen woordige „Smerdiekers" is de verkla ring tot ontwikkelings- en kernge bied van meer belang, en met groot ongeduld wacht het gemeentebestuur op de ministeriële beslissing, die aan Sint Maartensdijk zulke belangryke voorrechten schenken zal. Met de technische school, die voor het vak onderwijs Sint Maartensdijk als cen trum zal krijgen, en het industrieter rein zal dé stad, naar verwacht wordt, een nieuw bloeitijdperk tege moet gaan. Gehoopt wordt dit jaar, zij het op bescheiden voet, xeels met industrie vestiging aan te vangen. Er bestaat een uitgebreid contact met het de partement voor economische zaken en de raad wees een plaats voor het industrieterrein aan. Het terrein komt n.l. in de Slabbecornepolder aan de Molendijk. Wanneer de Pluympot gedicht is, kan dit weer een verrui ming van het terrein betekenen. Er is weer vooruitgang in de wo ningbouw te bespeuren; onlangs kwa men 11 woningen gereed en m 1956 kunnen er zeker nóg 9 worden opge leverd. In de loop van april kan be gonnen worden met het plaatsen van een houten gebouw voor de bijzonde re school, weliswaar als tijdelijk on- (Vervolg op pag. 2) Een foto van de brand in de Weense beurs. De vlammen slaan uit de ge vel van het dak. KORTE PREDIKATIE Opdat zo ook wij in nieuwheid des levens zouden wandelen. Romeinen 6 Jj Bij Pasen hoort nieuw leven, niet alleen in de natuur, maar ook in het doèr en laten van een Christenmens. Want nu de Heer is opgestaan, nu vangt het nieuwe leven aan". Wij wil len gemakshalve wel eens denken, dat dat nieuvje leven aan ons pas zicht baar zal worden na onze dood, maar de Bijbel denkt daar anders over. Die weet niet beter dan dat een mens die er werkelijk weet van heeft, dat Christus is gestorven om onze over tredingen èn opgewekt om onze rechtvaardiging, daardoor een ander mens is geworden. Een mens, over loiens wandel te zien is, dat hij bij Christus hoort. Dat ligt ons eigenlijk niet. Wij willen liever blijven zoals wij zijn. Ja, zo hier en daar kan er wel een kleinig heid opgeknapt worden, maar hele maal nieuw? De Engelse schrijver C. S. Lewis vergelijkt ergens de Christen met een ei. De bestemming van een ei is, dat er een jonge vogel uitkomt. Gebeurt dat om. een of andere reden niet, dan bederft het. Het kan onmogelijk een goed ei blijven. Als dat ei nu zo'n soort gedachte over zichzélf had als wij hebben, dan zou het zéker zeggen: laat mij maar blijven zoals ik ben. Maar dat kan niet. Net zo min kan een Christen blijven zoals hij is. Hij moet óf toelaten, dat God een nieuw mens van hem mankt, óf hij wordt als kind van God p.en mislukking. Hij kan dan best een redelijk prettig mens zijn. maar voor Gods Koninkrijk is hij mislukt. Tenzij...., want gélukkig gaat die vergelijking ook alweer niet hélemaal op. Een ei kriigt maar één keer een kans. Gods liefde blijft ons roepen en trekken, dat wij ons laten bekeren tiif onze duisternis tot Zijn wonderbaar Licht. Middelburg A. H. A. Bakker. Het weer in Europa. Volgens de rapporten van gister avond 7 uur: weer Helsinki sneeuw Stockholm motsneeuw Oslo half bew. Kopenhagen half bew. Aberdeen zwaar bew. Dublin regen Londen regen Amsterdam regen Brussel regen Parijs half bew. Bordeaux regen Grenoble geheel bew. Nice geheel bew. Berlyn motregen Frankfort regen München regenbui Zürich regen Genève regenbui Locarno regen Wenen licht bew. Innsbruck half bew. Rome zwaar bew. max. temp. 1 gr. 0 gr. 11 gr. 7 gr- 7 gr. 7 gr. 12 gr. 9 gr. 13 gr. 18 gr. 17 gr. 15 gr. 13 gr. 5 gr. 16 gr. 18 gr. 16 gr. 13 gr. 11 gr. 19 gr- 18 gr. 18 gr. OOSTELIJKE WIND. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Overwegend matige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN SLAAN 15 april Zon op 5.46 onder 19.40 Maan op 8.22 onder 0.10 16 april Zon op Maan op onder 19.41 onder 1.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1