PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Egyptische straaljager boven Israëls Negeb neergeschoten Hevige gevechten in Algerije: 81 doden Twee grote hangbruggen over de Westerschelde nodig en mogelijk deBILT MONACO LIEP UIT OM ZIJN VORSTIN TOE TE JUICHEN 199e jaargang - no. 88. Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van.de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 13 april 1956. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); O iai 2. telef 16: Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. N. Bogerdstraat 24 i SPANNING IN MIDDEN-OOSTEN DUURT VOORT Vreedzame beloften van beide partijen aan Hammarskjöld Van de zijde der Verenigde Naties te New York heeft men gisteren meegedeeld, dat de secretaris-generaal, Dag Hammarskjöld, zowel van Israël als van Egypte, resp. maandag en dinsdag, de belofte had ge kregen, zich van oorlogsdaden te zullen onthouden. Maar intussen kwamen berichten binnen over nieuwe gevechten, die zich gisteren in het luchtruim afspeelden. Volgens Israëlische au toriteiten zijn gisteren vier Egyptische straaljagers boven Israëlisch gebied doorgedrongen en is vervolgens een luchtgevecht met Israëli sche vliegtuigen begonnen, waarbij een Egyptisch toestel werd neer geschoten. En gisteravond hebben drie Israëlische straaljagers, vol gens Jordaanse zegslieden, het Jordaanse luchtruim geschonden en een Arabisch passagiersvliegtuig nagejaagd. Deze straaljagers had den echter niet geschoten; het passagiersvliegtuig was veilig in Cairo, de Egyptische hoofdstad gearriveerd* Het secretariaat van de V.N. heeft een aantal mededelingen ge publiceerd, welke waren uitgewis seld tussen Hammarskjöld en de premiers van Israël en Egypte, resp. David Ben Goerion en Gamal Abdel Nasser, waarin de voor naamste min of meer belligerente mogendheden van het Midden- Oosten ermee instemden, om arti kel H van hun algemene wapenstil standsovereenkomst te eerbiedi gen, welk artikel „oorlogs- of Vijandige daden" uitsluit. Maar zo wel Egypte als Israël behielden zich het recht voor, om tot militai re actie over te gaan uit zelfverde diging. Hammarskjöld zond deze medede lingen naar het hoofdkwartier van de V.N. voor circulatie onder de leden van de Veiligheidsraad. Een officiële woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken.-heeft gisteren ver klaard, dat „Israël het doordringen van Egyptische straaljagers boven het Bejaarden Een van de weemoedigste verha len in Hildebrands Camera Obscura is de geschiedenis van het diakenhuismannetje, dat tien Sulden bewaarde omdat hii niet „van e armen" begraven wilde worden. Hij moest het geld afgeven, want gestichtsbewoners mochten geen geld bezitten. Men was in de vorige eeuw en ook in de eeuwen daarvoor niet altijd even barmhartig jegens mensen, die oud en arm waren! Daarvan getuigen nu nog de oude hofjes, die in al hun „schilderach tigheid" toch middelpunten van ver eenzaming en achteruitzetting wa ren. Daarvan getuigen ook de meer dan sobere voedingsrekeningen uit vorige-eeuwse oudeliedengestichten. Vanzelfsprekend is er in de twin tigste eeuw veel ten goede veran derd, zoveel dat we durven praten over sociale verzorging van de wieg tot het graf. Er zijn móóie usthuizen, pensions en flats verrezen, waar oudere men sen de verzorging kunnen vinden, welke ze behoeven. Ook in ander opzicht wordt veel voor het stoffe- lijk welzjjn van de bejaarden ge daan. Maar is dat genoeg? Leeft de zorg voor de bejaarden onder ons volk? Sommige deskundi gen geven daarop een ontkennend antwoord. In 1950 is opdracht gege ven aan een (particulier) bureau te Amsterdam om een rapport op te stellen over de bejaardenzorg in de elf provincies. Hét rapport is vijf jaar uitgebleven en als het straks verschijnt heeft het nog slechts his torische vaarde. Wanneer de bejaardenzorg in Ne derland werkelijk de volle publieke belangstelling had, dan zou zoiets niet gebeurd zijndan had men geen vijf jaar durven talmen met net verwerken van de in 1950 ver zamelde gegevens. Er hapert dus iets aan de publie ke belangstelling! Dit is ook opgevallen aan mej. Alma Royalton. een Engelse da me, die bezig is in de Noord- europese landen een onderzoek in te stellen naar de sociale verzorging van de bejaarden. Ze vertoefde geruime tijd in Ne derland voor het verzamelen van vergelijkingsmateriaal, ze rekende Nederland tot de meest sociaal- vooruitstrevende landen van de we reld, ze constateerde ook dat de overheid grote aandacht schonk aan de bejaardenzorgmaar deson danks was ze teleurgesteld. Zoals ze ook in Finland, in Noorwegen, in Engeland enz. teleurgesteld was ge weest. In geheel West Europa namelijk beijveren deskundigen en over heidsinstellingen zich voor de be iaardendoch het grote publiek loopt er niet warm voor. Het be schouwt de bejaardenzorg uitslui tend als een noodzakelijkheid. Voor de jeugd, voor de kinderen kan men enthousiast zijn en hartelijke gene- fenheid tonenvoor de oudjes is at er maar heel weinig bij. Mej. Royalton kon niet begrijpen, waarom de publieke belangstelling voor de bejaardenzorg niet sneller toenam. Ze was ook teleurgesteld door de lawaaiigheid in sommige gestichten. Ze bemerkte, dat in Nederland de bejaarden teveel als een groep wor den behandeld en niet als mensen met een eigen karakter. Kortom ze vond, dat men ook in Nederland nog niet toe was aan ziel- kundig-juiste aanpak van de bejaar denzorg. Dat was duidelijke taal, waarover we ons toch weer niet al te bezorgd moeten maken. Wanneer we vast stellen, dat eigenlijk pas na 1945 de verbetering van de bejaardenzorg in Nederland met kracht werd ter hand genomsn, dan kan het niet an ders of Nederland staat nog pas aan een begin. Er is zeker nog geen plaats voor een gevoel van zelfvoldaanheid over hetgeen bereikt werd. Na de verschaffing van redelijke huisvesting en levensonderhoud komt nog het moeilijkste probleem; de verbetering van het geestelijk kli maat, waarin de bejaarden leven. Wanneer dat probleem eenmaal aangevat wordt zal ook de publieke belangstelling wel stijgen en dan verdwijnen automatisch vele Mach ten van de Engelse deskundige en- van de bejaarden. grondgebied van het land als een zeer ernstige zaak beschouwt". Functiona rissen van ditzelfde ministerie deel den mee, dat het luchtgevecht gebeur de boven de woestijn de Negeb. Nasser en Hammarskjöld hebben gisteren hun tweede bespreking ge had. Deze duurde twee en een half uur. Na de bijeenkomst werd verklaard, dat „er tot zaterdag een pauze zou zjjn In de tegenwoordige onderhande lingen tussen Hammarskjöld, Nasser en Fawzl (de minister van Buiten landse Zaken). Hammarskjöld zal in tussen overleg plegen met zijn raad gevers. Deskundigen van de V.N. en van Egypte zullen afzonderlijk elkan ders plannen opnieuw onderzoeken. A'dam staakt faciliteiten voor bouwvaklieden De gemeente Amsterdam zal reke ning houden met de wens van de re gering, in de toekomst het verlenen van financiële faciliteiten achterwe ge te laten bij het aantrekken van bouwvakarbeiders van buiten de stad. Uit besprekingen met de ministers van binnenlandse zaken, wederop bouw en volkshuisvesting en sociale zaken is gebleken, dat de regering geen bezwaar heeft tegen het be schikbaar stellen van een woning voor deze arbeiders, doch wel tegen de door de gemeente rechtstreeks te verlenen faciliteiten. De uitgaven, die de gemeente op grond van reeds gedane toezeggin gen zal moeten doen, bedragen on geveer 35.000, waarbij is uitgegaan' van een aantal van circa 100 plaat singen. B. en W. van de hoofdstad vragen de raad dit bedrag te vote ren. Meisje door vrachtauto overreden Het twee en een half-jarig meisje Hennie de B. uit Houtigehage (Fr.) is gistermiddag aldaar door eeh vrachtauto overreden en op slag ge dood. Waarschijnlijk heeft het meis je onder de auto gezeten of gelegen,, toen deze stilstond. De chauffeur heeft dit niet gemerkt en is van een erf de weg opgereden, waarbij het meisje onder de wielen raakte. V.S.-mariniers op visite bij Grieken „Geen pantserwagens naar Midden-Oosten". Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade in Athene heeft donderdag meegedeeld, dat de Verenigde Staten Griekenland om vergunning hebben verzocht voor het aan land gaan van 1.800 mariniers, wanneer schepen van de zesde vloot dc volgende maand Griekse havens bezoeken. Volgens de woordvoerder zijn der gelijke verzoeken gebruikelijk wan neer Amerikaanse oorlogsschepen Griekse havens aandoen. De Verenig de Staten hadden evenwel niet om toestemming gevraagd om de mari- niets te „stationeren", zoals aanvan kelijk in berichten van diverse kanten was gesuggereerd. Het verzoek had slechts betrekking op het aan land faan voor de duur van het verblijf er Amerikaanse oorlogsschepen in de betrokken havens. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft het bericht in een Amerikaans blad, dat de tweede divisie pantserwagens bin nenkort van Duitsland naar het Midden-Oosten, met name Saoedi- Arabië, zal worden overgebracht, met nadruk tegengesproken. Delftse studenten contra de minister De actie, welke de Delftse studenten al geruime tijd voeren tegen de plan nen van de minister van Onderwijs om de studie aan ene inrichting van technisch hoger onderwijs bij wet te regelen, en daarbij o.a. een tijdslimiet vast te stellen waarbinnen de studie moet zijn volbracht, is in een nieuwe fase getreden. Op grote schaal zijn in Delft pamfletten verspreid en aan geplakt met de woorden „Delft wenst vrijheid van studie als grondslag voor een academische opleiding". Het prinselijk jacht „Deo Juvante", dat Grace Kelly van boord van de „Constitution" heeft gehaald, heeft de haven van Monaco bereikt. Op de foto ziet men prins Rainier en Grace Kelly. Zij zot voet aan wal van haar nieuwe vaderland. Laffe „krijgslist" van rebellen Een tot het uiterste verbitterd Frans vreemdelingenlegioen, waar van een eenheid in een verrader lijke hinderlaag was gevallen, heeft gisteren in een strijd van 24 uur 71 Algerijnse opstandelingen gedood. Het waren gevechten van man tegen man, met de bajonet op het geweer, tussen de legioensol daten en 400 geüniformeerde, wei- uitgeruste rebellen, die zelfs sta len helmen droegen. In een rotsachtig ravijn bij Tlemcen kwam een groep fella- i's op de legionaires toe met de armen in de lucht, als wilden zjj zich overgeven. Toen tien legionai res hun dekking verlieten en hen op het open veld tegemoet liepen, begon het lugubere geratel van machinegeweren. Doorzeefd van kogels vielen de militairen neer- Hun woedende strijdmakkers onder namen een aanval op de vijand en rie pen artillerie en luchtmacht te hulp. In Douar Benizid, 70 km ten noor den van Constantine, mitrailleerden jevechtsvliegtuigen fellagha's, die zich diep in de bergen, onbereikbaar voor hun achtervolgers, trachtten te dekken. De Raad van de Arabische Liga heeft besloten een technische commis sie in te stellen die een studie zal nia- keh van het probleem van een politie ke, culturele en economische boycot van Frankryk, aldus heeft de secreta ris-generaal van de Liga, Abdel Kha- Mgr. dr. P. J. M. van Gils in Roermond overleden In de nacht van woensdag op don derdag is te Roermond overleden mgr. dr. P. J. M. van Gils, oud-bis- schoppelijk inspecteur van het bij zonder onderwijs in het bisdom Roer mond, geheim kamerheer van de paus en erekanunnik van het kathe drale kapittel van Roermond. lek Hassoenan, donderdag meege deeld. Deze commissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van de landen die lid zyn van de organisatie, zal zo spoedig mogelijk verslag uitbrengen aan de raad. De Raad van de Liga heeft don derdag zijn 25ste gpwone zitting be sloten met een dringend beroep op de ledenstaten, intussen de actieve steun aan de Algerijnse nationalistische be weging voort te zetten. Nieuwe eredoctoraten aan Utrechtse universiteit Op een plechtige bijeenkomst in ie Domkerk te Utrecht werden don derdag ter gelegenheid van de vie ring van de 320e dies natalis van de Utrechtse ruksuniversiteit vier eredoctoraten verleend aan buiten landse geleerden. De nieuwe eredocto ren zijn: prof. Henri Ch. Puech, hoogleraar in de godgeleerdheid te Parijs, prof. L. Fredencq, hoogleraar in de rechten te Gent, prof. Keilin, doctor in natuurwetenschappen in Parijs en prof. dr. M. Leumann, hoogleraar in de vergelijkende taal wetenschap te Zürich. Tevoren had de rector magnificus van de Utrechtse rijksuniversiteit, prof. dr. C. P. Raven een diesrede uitgesproken over ..Het avontuur der wetenschap en het wonder der embryonale ontwikkeling." Na af loop van de bijeenkomst in de dom kerk recipieerden de rector magni ficus en de eredoctoren in het uni versiteitsgebouw. Onder een oorverdo vend lawaai van bulde rende kanonschoten, luidende kerkklokken en juichende mensen, heeft de Amerikaanse filmster Grace Kelly donderdagochtend voet aan wal gezet in het kleine vorstendom, waarover haar toekom stige echtgenoot heerst. Toen de „Constitu tion", het schip waar mee zij de reis maakte- omstreeks tien uur in donker regenweer op de rede van Monaco aankwam, voer prins Rainier met zijn jacht ,J)eo Juventeuit om zijn aanstaande bruid en haar familie af te halen. Op zee werd er tus sen de beide schepen 'n loopplank gelegd. Ter wijl in de lucht helikop ters boordevol met fo tografen hingen en vijf tig motorboten met journalisten om de bei de schepen zwermden, stapte Grace op de loopplank, gekleed in een marineblauwe ja pon en met een grote, mousseline zonnehoed op haar hoofd. In haar linkerarm, hield zij de poedel Oliver, die zij van de prins ten ge schenke had gekregen. Vólgens de toeschou wers hebben zij elkaar niet gekust. Toen Rai nier haar bij het aan boord stappen van zijn jacht behulpzaam wilde zijn, deinden de sche pen nogal. Het leek of hij zijn armen uitstak om haar te kussen, maar op het kritieke moment bleek de poe del een spelbreker. Met een zwaai schoot Grace Kelly aan boord van de „Deo Juvente" en ten slotte gaf Rainier haar een links handje. Daar na verdween hij schie lijk in de hut van het jacht, xcaarheen Grace en poedel hem volgden. Toen het jacht in de haven van Monaco af meerde, scheerden vliegtuigen gierend over de masten van de talloze, gepavoiseerde jachten en wierpen witte bloemen uit. De kanonnen van het fort losten het ene salvo na het andere en ongeveer dertigduizend mensen, die rond de haven een plaatsje gevonden had. den, juichten op huizen en gebouwen, het jonge paar loe. Net toen Grace met de armen vol orchidee- en aan land stapte, brak de zon door. E.T.I.-DIRECTEUR TE BRESKENS: In V.S. bouwt men thans brug van S.7 km lengte De directeur van het E.T.I. voor Zeeland, ars. M. C. Verburg, heeft donderdagavond te Breskens in een bijeenkomst van burgemeesters, se cretarissen en raadsleden uit YVest-Zeeuwscli-Vlaanderen, de suggestie gedaan twee enorme hangbruggen over de Westerschelde te bouwen, één in het westen en één in het oosten, waardoor het eeuwenoude isolement der streek kan worden opgeheven. Drs. Verburg vroeg zich af of een tun nel wel rendabel en technisch mogelijk zou zijn en wees er op, dat thans in de Verenigde Staten een dergelijke grote hangbrug wordt gebouwd over de straat Mackinac in het Michlgan-meer, waar de situatie te ver gelijken valt met. Zeeuwscli-Vlaanderen. De brug arginds is namelijk uitsluitend bestemd voor zuiver regionaal verkeer ten dienste van een gebied van zes miljoen inwoners. De breedte van de straat is evenals de Westerschelde by Vlissingen ruim drie kilometer en er moeten daar ook grote zeeschepen paoseren. Dc totale lengte van de brug is 8,7 km en de middelste overspanning 2.870 meter. In Zeeland zou bij Saaf- tinge de oostelijke brug slechts een afstand van één kilometer moeten overbruggenWanneer men nu de streek van Amsterdam tot in Noord- Frankrijk als één geheel rekent, komt men tot niet veel minder dan zes miljoen inwoners. De heer Verburg deed zijn suggestie aan het slot van een uitvoerig betoog, waarin hij de toekomstige ontwikkeling van West- Zeeuvvsch-Vlaanderen aan een nader onderzoek onderwierp. Spreker begon met er op te wijzen, dat van oude tijden af de welvaart van West-Zeeuwsch-Vlaanderen steeds zijn impulsen kreeg uit het achterliggende (later Belgische) Vlaanderen, waartoe het tot de 80- iarige oorlog heeft behoord. Vanuit het latere Nederland en Zeeland kwamen die impulsen maar zelden. De Kelto-Germaanse Moriniërs wa ren de eerste bewoners van de kust moerassen en zij kwamen van het Vlaamse heuvelland. De Romeinen hadden in Aardenburg waarschijn lijk een vlootstation, dat als liit- valspoort aansloot op het oude Vlaamse en Romeinse wegennet. De Vlaamse lakennijverheid was er de oorzaak van, dat er al in de 8e en 9e eeuw schapenweiden werden in gericht. Zelfs de ontvolking van dit gebied in de 9e en 10e eeuw vond haar oorzaak dd&rin, dat de Noor mannen door West-Zeeuwsch-Vlaan deren plunderend naar Vlaanderen trokken. Aardenburg en Oostburg werden in die tijden als versterkin gen opgenomen in het Vlaamse sys teem van burgers, gericht tegen deze rooftochten. De landaanwinning en bedijkingen in de 11e en 12e eeuw werden van Vlaanderen uit onderno men. In de 13e eeuw bereikte het ge bied rond Aardenburg en Oostburg met St. Anna ter Muiden, Biervliet en IJzendrjke alle steden zijn grootste bloei. Het kernpunt hiervan was gelegen in de doorverbinding, die de Hanzeaten, Rijnlanders en vele andere handelsvolken naar de we reldmarkt Brugge leidde. Maar in de 14e eeuw eiste deze metropool alle welvaart voor zich op. Ook de wa tervloeden van 1377 en 1404 brachten verval en ontvolking. Alleen Sluis bloeide nog, maar alleen als voorha ven van Brugge. De 16e eeuw bracht Brugge tot verval ten bate van Ant werpen en het Zwin verzandt. In de 16e eeuw eist de defensie op de aan val der Spanjaarden moedwillige inundaties en pas in de. 17e eeuw komt het gebied weer bóven. De situatie in die dagen lijkt op die van nu, 300 jaar later, 'zo be toogde drs. Verburg. De „doorver binding" is verdwenen en de agrari sche structuur wordt alleen doorbro- Vervolg op pag. 4) Hoofdinspecteur-directeur van de Arbeid Bq k'oninMrjk besluit is met ingang van 1 februari 1956 benoemd tot hoofdingenieur-directeur van de ar beid in algemene dienst, toegevoegd aan de directeur-generaal van de ar beid, ir. M. H. steenbergen te Voor burg. Ir. Steenbergen was tot ge noemde datum inspecteur van de ar beid eerste Masse in algemene dienst. Het weer in Europa. Volgens de weerrapporten van gis teravond 7 uur. weer max. temp. Helsinki sneeuw 1 gr. Stockholm sneeuw 1 gr. Oslo onbew. 8 gr. Kopenhagen onbew. 8 gr. Aberdeen regen 7 gr. Dublin half bew. 9 gr. Londen regen 14 gr. Amsterdam regen 9 gr. Brussel regen 15 gr. Parijs zwaar bew. 18 gr. Bordeaux zwaar bew. 20 gr. Grenoble regen 20 gr. Nice regen 15 gr. Berlijn licht bew. 9 gr. Frankfort regen 14 gr. MUnchen geheel bew. 17 gr. Zürich zwaar bew. 20 gr. Genève regen 18 gr. Locarno geheel bew. 12 gr. Wenen regenbui 17 gr. Innsbruck zwaar bew. 21 gr. Rome onbew. 17 gr. VERWACHT... IETS HOGERE TEMPERATUREN. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige regen. Zwakke tot ma tige wind draaiend naar zuidelyke richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1