Minister Van Oven had succes: hij mag wetsontwerp omwerken Meningsverschil over lonen in de landbouw Nederlandse straaljager viel op huizen in Woudenberg KLANKBORD DONDERDAG 12 APRIL 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 TWEEDE KAMER OVER VROUW EN MAN Opheffing van prijsbeheersing voor niet-landbouwgronden (Van onze parlementaire redacteur) Het moet de minister van Justitie, prof. Van Oven, grote voldoe ning hebben geschonken, dat de Tweede Kamer zich woensdagmiddag heeft verenigd met zijn conclusie, dat bij de verlening van handelings bekwaamheid aan de gehuwde vrouw, de wettelijke gemeenschap van goederen in die zin behoort te worden geregeld, dat de rechtspositie van man en vrouw ten aanzien van hun gemeenschappelijk vermogen gelijk is. Prof. Van Oven heeft tijdens zijn hoogleraarschap sterk voor de volledige gelijkstelling van man en vrouw in het huwelijk geijverd. Hoewel het wetsontwerp tot opheffing van de handelingsonbekwaam heid van de gehuwde vrouw nog in het parlement behandeld moet worden, heeft hij woensdagmiddag de overtuiging gekregen, dat de meerderheid van de Tweede Kamer zijn standpunt deelt. Hij zal nu het wetsontwerp, dat wijlen minister Donker hem heeft nagelaten, en waarin een beperkte gelijkstelling was opgenomen, om werken, zodat de volledige gelijkstel ling van man en vrouw ten aanzien van het gemeenschappelijk vermogen daarin tot uitdrukking komt. De Kamer gam de conclusie van prof. Van Oven met 56 tegen 16 stemmen aan. Zij zal, als het wetsontwerp zelf aan de orde gesteld wordt, zich als nog in volledige vrijheid er over kun nen uitspreken. Tegen de conclusie van de minis ter stemden de A.R., de heer Van Dis van de S.G.P. en de heren Beer- nink, Schmal, Tilanus en De Ruiter van de C.H. Vooraf had professor Gerbrandy (a.r.) nog eens duidelijk uiteengezet, waarom hij tegen de volledige gelijkstelling was. Mei. Zeelenberg (p.v.d.a.) ver duidelijkte, dat zjj voorstandster was van de gelijkstelling, doch de weg waarlangs de minister deze tracht te bereiken, niet de juiste vond. De bewindsman was aan vankelijk van mening, dat mej. Zeelenberg de volledige gelijk stelling niet wenste. Voor dit ver keerd begrip bood hij haar ruiter lijk zijn verontschuldiging aan. Mej. Zeelenberg stemde met haar fractie voor de conclusie van de minister. Prijsbeheersing Nadat enige jaren geleden de be zettingsmaatregel is afgeschaft, die de beheersing van de prijzen van ge bouwde eigendommen in handen van de regering legde, zal nu binnenkort ook de beheersing van de prijzen van niet-landbouwgronden worden opgeheven. De regering heeft name lijk reeds een jaar geleden 'n wets ontwerp ingediend tot vervallenver klaring van het vervreemdingsbe- sluit niet-landbouwgronden en tege lijkertijd daarbij voorgesteld ook in de onteigeningswet de wederopbouw- wet en de wet op de vervreemding van landbouwgronden enkele nood zakelijke veranderingen aan te bren gen. Woensdagmiddag kwam dit wetsontwerp in de Tweede Kamer in openbare behandeling. De prijsbeheersing zal worden op- Centrale van christelijke bedrijfsgroepen 40 jaar Algemene vergadering in Scheveningen In Scheveningen werd woensdag een algemene vergadering geopend van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale, waarop tevens het veertig jarig bestaan werd herdacht. De voorzitter, de heer C. van Baren jr., hield een jubileumrede, waarin hij o.a. opmerke, dat deze tijd, waarin „de levensstandaard voor velen een afgod is geworden", de inzet vraagt van alle krachten. Al is de Christe lijke Bedrijfsgroepen Centrale sinds de oprichting, toen zij 1750 leden tel de, tot 22 500 leden uitgegroeid, er staan nog vele christenarbeiders bui ten de gelederen van deze organisa tie. aldus de spreker. De heer Van Baren sprak voorts de hoop uit, dat wanneer het centrale loonbeleid via een loonraad bij de So ciaal Economische Raad zou komen, dit met grote voorzichtigheid zou ge beuren. Het rapport over het ruimte onderzoek," zo zei hij, heeft er voor alsnog niet toe bijgedragen, dat de arbeiders het gevoel hebben, dat hun zaak bij de S.E.R. in goede handen is. Het contact met de r.-k. bonden me morerend, sprak de heer Van Baren de hoop uit, dat er weldra een vorm van duurzaam contact met de bij de diverse vakcentrales aangesloten bonden mogelijk zal blijken. MAGERE JAREN. W. Z. Sulenski betaalde in Pittsburgh (Verenigde Staten) dezer dagen een gasrekening van zes dollar, die was gedateerd 8 december 1926. Hij verklaarde, dat het uitstel was veroorzaakt door „ernstige financiële problemen". VERDACHTE KISTEN. Een zes tal „verdachte" kisten, die dinsdag op ds luchthaven van le Bourget bij Parijs uit een Brits vliegtuig, van Cyprus afkomstig, werden gelost, bevatten slechts persoonlijke bezit tingen van een onderofficier van de Britse marine, aldus is door de ad miraliteit te monden meegedeeld. De kisten waren op het laatste moment te Nicosia in het toestoel gebracht. Daar de piloot er niet zeker van was of zij het gewone veiligheidsonder zoek hadden ondergaan, besloot hij ze zo spoedig mogelijk te lossen. Men had de kisten op het Parijse vliegveld neergezet op een plaats, waar een eventuele „ontploffing" geen kwaad zou kunnen doen geheven voor niet-landbouwgronden en voor landbouwgrond, waarvan de waarde door niet-landbouwkundige factoren wordt bepaald. Tot de laatste categorie behoren gronden, die in een goedgekeurd uit breiding»- of wederopbouwplan zjjn gelegen en een niet-agrarische be stemming hebben gekregen. De opheffing van de prijsbeheer sing is voornamelijk van belang voor de bouwgronden. Dat bleek woensdagmiddag duidelijk uit de discussie, waaraan werd deelgeno men door de heren Van den Heuvel (a.r.), Van der Feltz (c.h.), Den Hartog (v.v.d.), Ten Hagen (p.v.d. a.), Droesen (k.v.p.) en Gortzak (c. p.n.). Behalve de heren Ten Hagen en Gortzak, spraken zij zich voor de opheffing van de prijsbeheersing uit. «Daarbij onthielpen zij zien echter niet van kritiek. Zo be greep de heer Van den Heuvel, dat aan wijziging, van de onteige ningswet niet viel te ontkomen. Ingenomen met de wijze, waarop de regering dit wenst te doen, was hij evenwel niet. Ook wilde hij nu meteen elke bemoeiing van de grondkamers met de over dracht van niet-landbouwgronden afschaffen, een denkbeeld, dat ook door de heer Droesen gehul digd werd. Het bezwaar van de heren Ten Hagen en Gortzak tegen de ophef fing van de prijsbeheersing, was vooral gelegen in de ongemotiveer de prijsstijging, die kan optreden als de kans op bebouwing van uiteinde lijk voor bebouwing bestemde gron den groter wordt. Donderdag zal de regering achter de ministerstafel zaten de he ren Witte en Mansholt het wets ontwerp verdedigen. A.N.A.B. sluit geen contracten meer De Algemene Nederlandse Agra rische Bedrjjfsbond (A.N.A.B.) is voornemens, per 1 mei geen contrac ten meer af te sluiten in de akker bouw-, weidebouw- en veehouderij sector. Dit besluit is genomen naar aan leiding van het standpunt van het dagelijks bestuur van het Landbouw schap om aan het bestuur een loons verhoging voor de landarbeiders voor te stellen van drie procent, af te zien van een algemene uitkering over '55 van drie procent en de mogelijkheid van een vakantieverruiming van twee procent. Tijdens gistermorgen te Den Haag gehouden besprekingen in het da gelijks bestuur van het landbouw schap, heeft men zich geconformeerd aan het advies van de hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouw schap, waarvan de meerderheid zich uitsprak voor een loonsverhoging van niet meer dan drie procent. De minderheid vormde de Algemene Ne derlandse Agrarische Bedrijfsbond. Het voorstel komt op 18 april in het bestuur. De heer D. Tiggelaar, voorzitter van de A.N.A.B., heeft op een gister middag te Utrecht gehouden verga dering van de Vakgroep Zuivelbe- werkers verklaard, dat zijn bond in het dagelijks bestuur van het land bouwschap te kennen heeft gegeven, zich alle vrijheid van handelen te willen voorbehouden. De heer Tiggelaar herinnerde er aan, dat enige tijd geleden in de landbouw (akkerbouw, weidebouw, veehouderij) een tussentijdse loonwij- zïging tot stand is gekomen van drie en halve cent per uur voor de losse arbeiders en vijf cent voor de vaste groepen. Deze loonwijziging hield geen enkel verband met het rege ringscommuniqué, zo zeide hij. Drie arbeiders, André MichellodRo bert Rey en Celien Jacquier, werden tijdens werkzaamheden bij de bouw van de nieuwe stuwdam van Grande Dixencebij Nendaz in Zwitserland, door enorme massa's steen bedolven toen er op een nabijgelegen berghel ling een steenlawine ontstond. Hoe wel de tientallen collega's van de drie mannen onmiddellijk met al het be schikbare zware materiaal aan 't uit graven van het onfortuinlijke drietal begonnen, leek dit aanvankelijk een hopeloos karwei. Na 55 uur evenwel vond men de drie mannen ongedeerd in een stuk tunnel, waar zij beschut ting tegen het vallend gesteente had den gevonden. Bij vele instanties heerst de opvatting, dat door deze loonwij ziging de achterstand zou zijn ingelopen. Dit is volgens hem stellig niet het geval. Er is slechts een compromis bereikt, waardoor de achterstand niet is opgeheven. De regering, aldus de heer Tig gelaar, laat thans een totale loonsverhoging toe van elf pro cent (d.i. 2 procent vakantiever ruiming, 3 procent uitkering in eens en hoogstens 6 procent loonsverhoging) Het landbouwschap heeft nu besloten slechts drie procent hier van te realiseren. Hierdoor is 'n achterstand in de landbouw be reikt van 9 procent. In verband met het feit, aldus de heer Tiggelaar^ dat het Landbouw schap steeds betoogd heeft, dat er geen sociale achterstand in de land bouw mag komen, zoals ook in de motie-Vondeling in de Tweede Ka mer werd gezegd, heeft de A.N.A.B. in het Landbouwschap voorgesteld, om naar de regering te gaan en deze te vragen of men bereid is de con sequenties van deze loonsverhogin gen in de kostprijzen en in de ga rantieprijzen te verdisconteren. Aan het nu gevolgde beleid, zo be sloot de heer Tiggelaar, doen wij niet mee. Wij zijn dan ook niet voor nemens per 1 mei nieuwe contrac ten te sluiten. Op deze foto, gem.aa.lct na de aan komst van, de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjold, op het vliegveld van Tel-Avw, ziet men v.l. n.r.: aeneraal Burns, hoofd van de wapenstilstandscommissie van de V. N. in het. Midden-Oosten; Hammars kjold, een Israëlische functionaris en Raphael Gideon, de adviseur voor de V.N. van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken. Negerzanger Nat King Cole op toneel neergeslagen Aanvallers gearresteerd De negerzanger-pianist Nat King Cole is dinsdagavond in Birmingham (V.S.) door een groep van ongeveer zes blanken op het toneel neergesla- Bg zijn tweede lied stormden onge. veer zes mannen het toneel op en sloegen hem met microfoon en al te gen de grond. Een tiental politie agenten snelde hem te hulp en arres teerde de aanvallers. Bij twee van hen werden geweren en andere wa pens in de auto' gevonden. Toen Cole zich achter de coulissen had teruggetrokken stonden de men sen in de zaal op en riepen een half uur lang om hem. Toen hrj kwam riep iemand: „Wij wilden, dat U terug kwam om u te kunnen zeggen hoe zeer het ons spijt, dat dit in Birming ham is gebeurd". C.P.N.: Stalins fouten zijn zeer leerzaam Napraterij betreurd Het partijbestuur van de commu nistische partij Nederland heeft na bespreking van het twintigste con gres van de Russische communisti sche partij, een resolutie aangeno men, waarin wordt gezegd, dat de be studering van Stalins fouten zeer leerzaam is voor alle communisten, omdat het begrijpen van de tekort komingen bij de opbouw van de eer ste socialistische staat ter wereld de communisten in andere landen zal helpen, deze fouten nu en in de toe komst te vermijden. De figuur van Stalin zal echter de geschieaenis ingaan als een van de bekwaamste denkers en organisato ren van de marxistisch-leninistische beweging. De reeds genoemde fou ten hebben tot ernstige provocaties f;eleid, zoals de arrestaties van dok- ers, en de breuk met Joego-Slavië, die tijdelijk de zaak van de vrede ern stige schade heeft toegebracht. Het partijbestuur betreurt, dat het deze en andere gebeurtenis sen (zoals het proces-Rajk) te genover het Nederlandse volk heeft verdedigd. Vastgesteld wordt dat de C.P.N. haar politiek zelf bepaalt in haar eigen democrati sche organisatie, zonder inmen ging van buitenaf. Circus-„koning" boos op Rainier Er woont in Hamburg een „ex-koning" die boos is omdat men ver geten heeft hem uit te nodigen bij het huive- lijk van prins Rainier van Monaco en Grace Kelly. Ex-koning O ito de Eerste van Albanië, thans eigenaar van een draaimolen in het Hamburg se amuse mentsdistrict St. Pauli, heeft bekendgemaakt, dat hij een telegram, naar Monaco heeft ge stuurd waarin staat: „Waarom geen invita tie voor koninklijk hu welijk? Verwacht ant woord". Otto, wiens oorspron kelijke naam Otto Wit te is, heeft in 1913 in feite precies vijf dagen op de Albanese troon gezeten, tot hij er werd afgeworpen door een complot van tegenstan ders, die geen circus man als hun koning wensten. Op Otto's pas sta,at nog altijd, als be roep Ex-koning van Albanië". De thans 85-jarige vroegere avonturier, die voor de eerste we reldoorlog als degen slikker en vuureter met een circus naar Alba nië ging, was er in ge slaagd voldoende vrien den om zich te verza melen om met hun hulp tot koning van Albanië te worden uitgeroepen. Toen hij echter omver was geworpen, moest hij het land uitvluchten en hij is er nooit meer teruggekeerd „In 19Jf5 hebben de geallieerden me met vol eerbetoon behandeld en de meeste autoriteiten hier spreken me met „majesteit" aan. Waar om moet de prins van het kleine Monaco dan vergeten me bij zijn huwelijk uit te nodi gen?", klaagt Otto. Hij zegt, dat hij reeds een huwelijksgeschenk had gekocht een ga lopperend porcëleinen paard met een middel eeuwse Italiaan er op. ,gk heb besloten 't ge schenk alleen persoon lijk te overhandigen en ik hoop nog steeds, dat ik het niet vergeefs ge kocht heb", aldus Otto. PILOOT REDDE ZICH MET SCHIETSTOEL Geen persoonlijke ongelukken Een straaljager van de Koninklijke Luchtmacht, afkomstig van de vliegbasis Soesterberg, is gistermiddag in de kom van de gemeente Woudenberg neergestort. Het vliegtuig viel op het kantoorgebouw van het waterschap „Heiligerbergerbeek" aan de Stationsweg en ramde twee andere panden. Het gebouw van het waterschap brandde af en het tweede raakte ook in brand doch kon gedeeltelijk worden be houden. Onder de bewoners vielen geen slachtoffers. Ook de bestuur der van het vliegtuig, een toestel van het type „Meteor", de tweede luitenant-vlieger W. Oldhoff, wist er het leven af te brengen. Hij maakte gebruik van zijn schietstoel en kwam aan zijn parachute behouden aan de grond, enkele honderden meters van de plaats van het ongeval. Hij lijdt aan shock. Omstreeks kwart over twaalf vloog boven Woudenberg een for matie van drie straaljagers. Een van de toestellen liet opeens een rookspoor achter zich en kwam omlaag. Het toestel ging vlak over de Stationsweg en boorde zich in het gebouw van het waterschap waar het was lunchtijd nie mand aanwezig was- De brokken van het toestel vlogen ver in het rond en ook stukken van het gebouw kwamen meters verder terecht. Het gebouw werd totaal vernield. De er naast gelegen villa raakte in brand, evenals de er tegen over aan de andere kant van de straat gelegen woning van een groen tehandelaar. De villa, die niet riet ge dekt was, brandde geheel af, ondanks het ingespannen werk van de brand weren van Woudenberg en Scherpen- zeel. Deze slaagden er wel in, het huis van de groentehandelaar althans ge deeltelijk te behouden. De bewoners van beide panden konden zonder let sel op te lopen hun huizen verlaten. De commissaris der koningin in Utrecht, mr. C. Th. N. graaf van Lynden van Sandenburgh en de bur gemeester van Woudenberg, de heer J. A. Hosang, waren spoedig ter plaatse om zich op de hoogte te stel len. De ravage in de omgeving van de plaats van het- ongeluk is groot. Be halve de drie geraakte huizen kregen ook andere panden schade, zoals af gerukte pannen en gebroken ruiten. De branden trokken zeer grote pu blieke belangstelling, daar zij van vrij grote afstand zichtbaar waren. Ten tijde van het ongeval was hét op de Stationsweg niet druk. Een automobilist, die er reed, kon zich in veiligheid brengen door vol gas te geven, zodat het neerstortende toe stel hem net miste: Het Wereldgebeuren. Kinderkasteel Het valt niet mee, om een eind te maken aan de rassenscheiding. Dat blijkt bij herhaling in Zuia- Afrika, waar men zijn best doet om de rasgordijnen nog wat beter te sluiten, en dat is ook duidelijk in de Verenigde Staten, waar het Opperste Gerechtshof bezig is, om aan het ver schil in behandeling van negers en blanken in de zuidelijke staten een eind te maken. Ook onder degenen, die voor algehele gelijkstelling van de negers met de tot nu toe superieure blanken zijn, bestaat verschil van me ning over het tempo, waarin de ge- lnkstelling moet worden voltrokken. Het is bijvoorbeeld een heel groot verschil, of men Thurgood Marshall, een grote neger met een klein, net snorretje, een der voormannen van de Amerikaanse Nationale Bond voor de Vooruitgang van Kleurlingen hoort spreken, dan wel senator Wil liam Fulbright, die zich als Arkan- sasser ook bijzonder voor het rassen probleem interesseert. Marshall vindt, dat het nu opschie ten geblazen is. Negentig jaar geleden, zo zegt nij. eindigde de burgeroorlog en toen kwamen ae sla ven vrij. Negentig jaar geleden En het zou niet goed zijn, wanneer de negers nu nog langer tweederangs burgers bleven. Senator Fulbright daarentegen is van mening, dat net Opperste Gerechtshof het wel wat kalmer aan kan doen. Met het geven van een bepaalde uitleg aan de wet ten kan men nog geen fundamente le problemen veranderen. Men moet niet forceren. Hij gaat kennelijk uit van het feit, dat die rassenkwestie wel heel diep geworteld is in de har ten van degenen, die daar in het zui den wonen, waarbij de angst van arme blanken om door de negers overvleugeld te worden een belangrij ke rol speelt. Zoiets verandert men met een-twee-drie, hoe graag men ook zou willen. Ook in Frankrijk wordt het Ame rikaanse rassenprobleem behan deld, niet alleen met woorden, maar vooral ook met een practisch experiment. Degene, die daarbij de toon aangeeft, is een dame, een mu lattin, een kind dus van een Ameri kaanse hegerin en een blanke, of om gekeerd. Dinsdagavond stond die vrouw in het brandpunt van het schijnwerperlicht. Het was niet de eerste keer in haar leven, misschien wel de laatste. Het was Joséfine Ba ker, danseres en zangeres, die haar Amerikaanse vaderland (zij werd ge boren in St. Louis, Missouri) on danks de gevaarlijke negerprogroms die zij daar in haar jeugd meemaak te, nog intens liefheeft, maar die ook een grote plaats in het hart heeft ingeruimd voor haar nieuwe land, Frankrijk, en in het bijzonder voor Parijs. Vandaar misschien wel, dat een van de liedjes, die door haar ver tolkingen beroemd zijn geworden de ze titel had: „J'ai deux amours, mon pays et Paris"Ik heb twee ge liefden: mijn land en Parijs En het was dinsdagavond, dat zg officieel afscheid nam van de planken om zich geheel te wij den aan een grot etaak. Joséfine Ba ker, die nu 50 is, en die in haar ge boorteland al krachtig streed tegen rassenvooroordeel (eens verliet zij een zeer exclusieve nachtclub in New York omdat daar geen negers werden toegelaten) wil de rest van haar leven wijden aan wat zij noemt „een zeer belangrijk experiment". Op verre reizen hebben Joséfine en haar man, de Franse bandleider Jo Bouil lon zes jongetjes aangenomen van verschillende nationaliteit, ras en godsdienst. Het echtpaar hééft het slot Milandes in Dordogne, dat een ruïne was toen Josefine het kocht, helemaal laten restaureren en op nieuw inrichten; het zelfs omringd met een soortement stadje, waartoe ook een hotel behoort. Aan blijken van artistieke eerzucht ontbreekt het er niet, want er is een Joséfine-plein en de naam Joséfine vindt men ook ge heel of gedeeltelijk in allerlei andere benamingen terug zoals het Jorama, een soort museum betreffende José- fine's levensloop. Maar het belang rijkste doel van het kasteel is toch wel, om hier de zes kinderen samen op te voeden en zo aan te tonen, dat de mensen, ondanks verschil in na tionaliteit. godsdienst en ras, geluk kig naast elkaar kunnen leven. Met een pleegmoeder, die de zaak van de gelijkheid der rassen zo warm is toegedaan, is er veel kans dat het" experiment slaagt. Laatst stroomden zoveel toeristen naar het kasteel, dat Joséfine het be ter vond, om de twee Japannertjes, het negertje, het (Finse) Europeaan- tje, het Zuidafrikaantje, het Indische en het Mexicaanse kind tijdelijk on der te brengen in een klein afgelegen landhuis, waar een kinderjuffrouw en een huisonderwijzer voor hen zou den zorgen. Het kleine Finnetje wei gerde mee te gaan. „En waarom dan niet?" vroeg Joséfine. „Omdat ik blond benwas het antwoord. Een nieuw bewijs, dat voor' de oplos sing van het rassenprobleem even de ■tjd moet worden genomen. JOSÉFINE BAKER ..met beschermeling....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3