Voorstel instelling wijkraad te Sluiskil afgewezen Zeeuwse Almanak van 3win W.LEDEL SCHILDERDE PORTRET VAN BEROEMDE VOORVADER ALGEMENE WONINGTELLING Mm Jltossee Agenda 2 F KO VIN OI ALE ZEEUWSE VOUKANT DONDERDAG 12 Ar ALL, 1906 GEMEENTERAAD TERNEUZEN (Advertentie) Nieuwe subsidie helikopterdienst Na een uitgebreide discussie, waaraan door vele leden werd deelgenomen, besloot de raad van de gemeente Terneuzen woensdagavond met acht tegen vtJf steramen (p.v.d.a.) een voorstel af te wijzen van de heer S. W. Henry (arb.) om door een stemming onder de Inwoners van Sluiskil te doen uit maken of voor dit deel van de gemeente een wijkraad zal Worden ingesteld. Verder werd na enige bespreking zonder hoofdelijke stemming besloten aan de helikopterdienst Zeeuwsch-VlaanderenBotterdam een subsidie van 875 te verlenen voor de termen 1 mei1 november 1956. Bij de discussie over het voorstel inzake de wijkraad te Sluiskil zei de heer Henry o.m., dat een dergelijke raad een wezenlijke bijdrage kan le veren voor het gemeenschapsleven. Tevens kan deze raad de bevolking een beter inzicht geyen in dé bestaan de moeilijkheden, waardoor bij de be volking een zekere Verantwoordelijk heid in het besturen van de gemeente ontstaat. Zijns inziens is een proef voor de kleinere gemeenten met een wijkraad zeker gerechtvaardigd en slaagt deze niet, dan dient men zich er op te bezinnen, of het mogelijk is om door andere middelen, bijvoorbeeld door wfllfcomite's de nodige belang stelling bij de bevolking op te wek ken. Spreker wees er verder op, dat zijn voorstel zeker geen kritiek bete kent op de drie mederaadsleden te Sluiskil. Tijd niet rijp.... De heer J. A. de Feijter (c.h.) acht te de tijd nog niet rijp voor de wyk- raadgccïachten, welke raad hoogstens een adviesorgaan zou kunnen z0n. Hy wilde gaarne medewerken aan de op lossing van de moeilijkheden, maar dit kan niet door middel van een wijk raad. Ook de heer M. van Langevel- de (a.r.) zag in een wijkraad geen op lossing en meende, dat hier een taak ligt voor de politieke organisaties. Nadat ook de heer F. Dieleman (s.g.) verklaard had de noodzaak van een wijkraad niet in te zien, zei de heer R. F. de Waal (kath.) dat hij te Sluis kil het oor te luisteren had gelegd om te onderzoeken, of men daar behoefte gevoelde aan een wijkraad. Hem was daarbij gebleken, dat er zeer weinig enthousiasme bestond. De heer De Waal meende, dat de politieke party- en hier het beste de belangen van de Sluiskllse bevolking kunnen dienen. Ook de heren J. van Riet (e.h.j en P. Fijn van Dfaat (v.v.d.) ver klaarden zich tégen een wijkraad, waarna burgemeester rar. P. H. W. F. Tellegen onder meer zei het te betreuren, dat er zo weinig be langstelling bestaat voor een pu blieke zaak. Een wijkraad past echter weinig voor een gemeente als Ternctizen en deze zal weinig bijdragen tot vermeerdering van de publieke belangstelling. Het ge meentebestuur houdt zich steeds bezig met bet zoeken naar de weg om uit de pijnlijke impasse, ont staan door de geringe belangstel ling van een groot deel der bevol king voor wat er in de gemeente gebeurt, te geraken. De beharti ging der Slutóki e belangen zag mr. Teilegen het be t gediend door de raad. Wethouder M. d, V.~ (p.v.d.a.) zei als minderheid van het coiidge het Voorstel van do hoor i-Ienry wel te steunen, ai had lij begrip Voor de be zwaren, die tegen een Wijkraad be staan. Spr. bestreed de bij sommigen aanwezige mening dat Sluiskil zou worden achteruitgesteld bij de kom der gemeente en hij meende, dat door een wijkraad een nauwer contact zou kunnen ontstaan en dat zulk een raad een kans moet krijgen. Wel wilde hij het voorstel dusdanig wijzigen, dat minstens 60 procent van het Sluiskil- se kiezerskorps zich voor een wijk raad zou kunnen Uitspreken. Deze suggestie werd door de heer Henry overgenomen. Na dupliek van de heer Henry en de voorzitter werd het voorstel tenslotte afgewezen. Helikopter d ienst Bij de bespreking over de subsidie verlening voor de helikopterdienst zei de heer Van Lange velde, dat zyns inziens door het geringe aantal passa giers, dat eenmaal per week vervoerd wordt, de verlossing uit het isolement niet zo bijzonder groot is. Hy kon de noodzaak van een dergeiyke dienst nief erg inzien en vroeg of de moge- lykneld tot het zichzelf bedruipen van deze dienst in de toekomst bestaat. De heer F. Dieleman zag de helikop terdienst niet als een belang voor de gemeente, waarna wethouder De Vos verklaarde eveneens de dienst niet als een oplossing van het isolement te kunnen zien. Temeer omdat bij stagnatie van de andere verbindingen door bijvoor beeld mist, de helikopterdienst even eens lam ligt. Hy meende echter, dat nu er sprake van is, dat de provincie meedoet, ook Terneuzen niet mag achterblyven, in de hoop, dat door uit breiding de dienst zich op den duur zelf zal kunnen bedruipen. De voorzitter verklaarde, dat het uitgangspunt voor de subsidieverle ning is geweest de mogéiyltheld te steunen om het Isolement te vermin deren. Het ligt verder in de bedoeling, dat de dienst zal worden uitgebreid, De raad keurde hierna het voorstel goed. Fruittelers naar Italië. Uitgaande van de N.F.O. (Ne derlandse Fruittelers Organisatie) zal voor de Nederlandse fruittelers een excursie worden georganiseerd naar de Italiaanse fruitteeltgebieden. Aan deze excursie kunnen in totaal 140 personen deelnemen. De belang stelling hiervoor is echter zo groot, dat verschillende personen waar schijnlijk af zullen móeten vallen. Ook uit de kring Zeelyand bestaat er voor deze excursie grote belang stelling. Het deelnemersaantal Uit Onze provincie loopt rond de-40. Dë reis zal in totaal 9 dagen duren én wel van 4 tot en met 13 juli ö;S. Vertrokken Wöi'dt VÉlnuit Venlo per trein tot aan Bolzano, alwaar de reis verder per bus zal worden ge voerd. Zo zullen 6 én 7 juli excur- sie's ondernomen worden naar diver se fruitteeltbedrijven en pakstations in de omgéving van FeVrara. Zóndag 8 juli is een vrije dag, welke doorge bracht zal worden in Venetië. Maan dag 9 juli zal dé réis worden voort gezet langs liet zéér móóie Garda- fiieer met zijn subtropische planten groei vla Trënto naar Bolzano. Op 10 en 11 juli zullen weer excursies worden gehouden in de omgeving van Bölzano of naar keuze op 11 juli éen tocht dooi* de Dolomitisöhe Alpen. In de ftaftiiddap; van 12 juli zal dé terugreis aanvangen. POOLS BEZOEK De zoon van de Axelse ereburger en bevrijder, kolonel Szydlowski, zal dezer dagen, vergezeld van zijn echt genote, een bezoek aan Axel brengen. De heer Christopher Szydlowsky zal o.m. het graf van zyn moeder op de roöms-katholleke begraafplaats te Axel bezoeken alvorens hij naar Ca nada emigreert. Óp maandag 16 april zullen de Poolse eregasten worden ontvangen door de vereniging „Axel - Polen" en de daaropvolgende dag opent de heer Szydlowski het naar zjjn vader genoemde „Szydlowski- plein". De plaatselijke muziekvereni gingen zullen naar aanleiding van de ze opening concerteren. SCHIP OVER DE DIJK Evenmin als de befaamde Hani- bal er destijds tegenop zag om VIJVER Er scheen die dag een pril voor jaarszonnetje, maar enige bejaarde Oostburgse mannen waren er best tê- vreden mee. Ze hadden zich zorgvul dig een plaatsje gezocht rond dé Een hoorn en dat 'is alleszins begrijpelijk! Dat kostelijk plantsoentje, in het cen trum van Oostburg, is een voortreffe lijke plaats om op eèn vroege voor jaarsdag te vertoeven. Daar behoeft ge niet eens bejaard voor te zyn.' Ge zoudt daar zo willen aanschuiven, op zö'n mooie batik, oth öök Stil të genie ten van de eerste koesterende zonne stralen en van alles wat daar in en rond dat plantsoentje gebeurt. Om ook te kijken naar dé traag bewegen de vissen in het héldere water van het ijvertjë; Om alle haast en alle gejaagdheid eens éven té vergeten en om traag te worden met de trage vis sen. Om het zo maar eens te zeggen. Een yijvèr Pan rust in, hét jachtend geweld dezer dagen. Alléén madf zon eh vissen in éen kléine vijver. Geèïi maximum-snelheden, geen aandacht- verslindende teevee, geen opgewon den débatten ever vrije of önvrijè vé ren,en. niets, hélemaal niets ovér po- Alleen maar zon en vissen. Een mooi plantsoentje om stil en dankbaar voorjaar ie vieren. over de Alpen té, ti'ëkken, hééft iriéri ér iii SiLjdftsiaftd tegenop ge zien eéii schip ovéf dé dijk te zét ten. De hulpmiddelen, die hierby gebruikt Werden, waren weliswaar van iets moderner aard dan die, welke de veldheer indertijd kon aanwenden, maar tóch was het lidg geert éênVOUdlg karwei. Het lijdend voorwerp van deze opera tie, die met twee zware drijvende bokken werd uitgevoerd, was de zandzuiger, die bi'nnendyks in liet dijkwater werkzaamheden ver richtte voor de verzwaring van de zeedyk. STÉENSE VEEMARKT. Even spectaculair als de gendemdé scheepsbeweging hoopt men in Sint- Jansteen, dat de aanstaande jaarlyk- se veemarkt zal worden. Déze wordt gehouden op dinsdag 24 april aan staande van negen töt twaaalf uur 's morgens eh omvat paarden, runde ren en varkens. Het gemeentebestuur heeft diep in de portemonnaie getast éft liét orgenisefénd corriité van de nodige gêldmiddèlén .Vóórzien, opdat zij deze jaarmarkt wéér tót één in al le opzichten geslaagd zal kiinneh ma ken.- Gezien dé belangstelling van voorgaande jaren, laat hét ook thans geen twijfel, dat dit evenement de nodige boeren én handelaren op de been zal brengen. Nd de lange vorstperiode is dezer da gen met het heien voor de nieuwe la gere technische schóól te St. Maar tensdijk een aanvang gemaaktHoe wel de bouw van dit tot dusver op 't eiland Tholen onbekende onderwijsin stituut eerst in de zomer 1057 gereed zal zijil, kunnen de lessen. September 1956 reeds aanvangen in liet ont spanningslokaal voor de rijpere jeugd in de Zweedse' kleuterschool. (FOTO P,Z>CJ Koordirigenten gediplomeerd By de door de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratorium-verenigingen (Federatie van Ned. Zangersbon den) gehouden examens ter verkrij ging van het diploma voor koordiri gent kon aan 20 van de 38 geëxami- heerden het diploma worden uitge reikt, n.l. o.a. aan: mevr. T, G. den Boer-van Boven te Soüburg; mej. C. B. Kousemaker, Goes; mej. P. J. Meulblok, Heinltenszand; mej. J. J. de Schipper, 's-Gravertpolder én dé héér B. Leynse, Middelburg. (Advertentie) Situatie „Zeeuwse stromen" niet bevredigend geacht Bacteriologisch werk echter niet naar rijksinstituut In antwoord op een vraag, of dé minister van landbouw en visserij het wel juist acht, dat het bestuur der visseryen op de Zeeuwse stro men nog steeds ressorteert: onder het departement van Financiën, ant woordde hij, dat inderdaad oester- cn mosselpercelen in de Zeeuwse stro men worden uitgegeven door een daartoe door de minister van Finan ciën Ingesteld bestuur. Elders (de Waddenzee, de Zuid-Hollandse stro men) geschieden dergelyke uitgiften door de diverse inspecties van domei nen, dus zonder inschakeling van een bestuur. Dit verschil houdt verband met het feit, dat de werkzaamheden van het bestuur verder gaan dan alleen het regelen van de uitgifte van domeingronden. Het verrichten van werkzaamhe den ter bevordering van een behoor lijke uitvoering van de visserijwet en ter verbetering van de visserij be hoort tot de taak van de minister. Niettemin zijn in het reglement voor de visserij in de Zeeuwse stromen diverse bevoegdheden aan het be stuur van de Zeeuwse stromen op gedragen. Dé minister acht Inder daad dé huidige situatie niet geheel bevredigend. De samenwerking tussen de we tenschappelijke bacterioloog van het bestuur der Zeeuwse stromen en het rijksinstituut voor visserijondet'zoek heeft steeds in goede harmonie plaats gevonden. Déze bacterioloog heeft een controlerende taak; hy is Verant woordelijk Voör de bacteriologische zuiverheid Van dé Oesters, die aan de afnemers wórden verkócht. De miiiister vindt geen aanleiding om Stappen te dóen dat deze werk zaamheid wordt ondergebracht by Het rijksinstituut voor visserijonder- zoek. VOOR THEATER IN OOSTBURG Burgemeester Hoekzema deed een merkwaardige ontdekking Wie rondkijkt in de rnlme hal van het Ledeltheater In Oostburg kan daar oog in oog komen te staan met een streng uitziende heer. Het is echter niet een héér in levende lijve; hij is namelijk te zien op een portret, dat geschilderd is in één van de nissen in de hal van dit theater. Het is de beeltenis van de roemruchte kolonel Jo/.eph Lëdel, die zich in Zeeuwsch- Vlaanderen roem verwierf door in 1830 plunderende Belgische troepen bij Oostburg en Aardenburg een halt toe te roepen. Naar hem werd het moderne cultuurcentrum van West Zeeuwsch-Vlaanderen, het Ledel theater, genoemd! In dit geval is echter de bijzonder heid niet zo zeer het schilderij zelf, maar het feit, dat dit portret ver vaardigd is door één van de nazaten van deze krijgsman, namelijk door de Amsterdammer Willy Ledel. Het is grotendeels aan burgemeester mr. K. Hoekzema van Oostburg te danken, dat zich dit merkwaardige feit heeft voorgedaan. Enige maanden geleden reeds vatte de eerste burger van Oostburg namelijk het plan op de opening van het Ledeltheater te la ten bijwonen door enkele nazaten van kolonel Jozeph Ledël, Het heeft burgemeester Hoekze ma heel wat tijd en moeite gé- kost om eventuele achter-achter kleinkinderen té ontdekken. Er werd nijverig getelefoneerd met gemeentesecretarieën van diver se plaatsen en met het Centraal Bevolkingsregister. Ëii naarstig grasduinde de burgemeester iu oude archieven. Maar het resul taat was er ooit naar. Want in Helmond, Hilversum, Amster dam, Parijs en Rotterdam bleken nazaten fe Wonen. Vanzelfsprekend Ontdekte de heer Hoekzema toen Ook, dat één van de nazatênrln-rechte-iijh, cêü kunstschil der is. Het idee was töen snel gébo ren: deze naZa&t, Willy Ledel, zou een portret Van zyn voorvader schik deren. Er bestond reedë één sóhildefy van Jozeph Ledel, maar tijdens de oorlogshandelingen tussen 1940 en 1945 Werd dit weflt Verwoest. In een vergeeld, oud boekje reeds in 1833 werd het uitgegeven 'ontdekte men een reprodüktie van eeri schilderij Van kolohel Ledel. Naar deze repröduktie vervaardigde Willy Ledel het schilderij in het Ledel theater. Vanzelfsprekend bleef de ge lijkenis met het oude portret, maar de romantische inslag, die dit werk kenmerkte, moeét nu plaatsmaken voor een wat modernere visie. Willy Ledel had overigens al lang voor hij in Óostburg kwam van het Lédeltheatef 'gehoord. Want enkele artiesten, die „in de provincie" regel matig op de planken stonden, hadden heiri iri Amsterdam gezegd: „jij houdt er daar in dat verre Zeeland een aardig theater op na!" Zodoende was Hét Vöör dé 29-jarige Willy- Ledel gééft verrassing mëêi' in Oóstburg een niOderft theater aari té treffért. Met genoegen aanvaardde hij de opdracht om in het Ledeltheater een portret te schilderep. „Dat ik met plezier ge werkt heb, blijkt wel uit het feit, dat ik slechts één dag nodig had om het klaar te krijgen", verklaarde Ledel, die grafisch ontwerper is, maar ook dikwijls wandschilderingen en decors vervaardigd. „Ja, ik wist het wel, dat één van ni'n voorvaderen het vroeger nogal dapper heeft gedaan in deze con treien", zei de schilder nog. „Overi gens voei ik zelf maar heel weinig» voor het krijgshaftige vak van Jo zeph Ledel." In de hal van het Ledeltheater schilderde hy niet alleen het portret van zijn beroemde voorvader. Ook schilderde hy in een andere nis het gestileerde wapen van Oostburg. De schilderijen waren een geschenk van het personeel, dat bij de bouw van het Ledeltheater betrokken was. (Advertentie). (Slot van pag. i het bukken", zei een dame van middelbare leeftijd, die haar zeil boende Het doel Eigenlyk is het woord telling iiiet juist. Inventarisatie zou beter zijn. De woningen worden geheel geïnven tariseerd waaraan natuurlyk tellen te pas "komt evenals het aantal mensen, dat; er in woont. Maar. hét voornaamste doel vandeze telling is het registreren van aantallen en soor ten van woningen en mede daardoor van het woningtekort. Aan de hand van deze gegevens kan worden nage gaan, welke behoefte er in Nederland bestaat aan Woningen voör gezinnen, voor alleenstaanden en voor bejaar den. En aldUs komen richtlijnen voor dé toekomstige woningbouw tot stand. Het is niet de bedoeling, dat de ge meenten van dé gegevens gebruik gaan maken oni inwoning té eisên of dat de belastingen er hun voordeel mée zullen doen. Het gaat hier alleen om statsitische gegéVénS. Er wordt ook gevraagd naar het welstandspeil van de betrokkene. Dit geëchiédt iftet het óóg óp de toekom stige bouw van Z.g. afbeidefs- en mid- denstandswöningert, iftaaf ftieft dielit aileen te weten of liet inkomen boven of onder de algemene loongrens voor de sociale verzekering is gelegen. Het prettige is iiU, dat de ondervraagden zonder aarzelen deze gegevens mee delen, Soms töt op de gulden nauw keurig, hoewel dat uiteraard niet no dig is De hixut Hetzelfde is het geval met de huur, die echter Wel tot op de cent nauw keurig worllt genoteerd. Een vraag, die nog wel eens problemen veroor zaakt is de huurwaarde van het per ceel wartneer dit eigendom van de hoofdbewoner is. Het blykt, dat de huisvrouwen dit in vele gevallen niet wetën. Daar de meeste mannen over dag weg zijn moeten de tellers wel eens terugkomen. Verder wordt ge vraagd naar de aard van de woning, de bouwwijze, ligging en aantal en gebruik der vertrokken, de aanwezig heid van gas, water en elektriciteit, badruimte e.d. en naar de datum of het jaar, waarop men het pand be trok. Een wat delicate vraag is die naai de ouderdom van de vrouw des huizes. „Onze" teller loste dat handig op, hy Vroeg eerst liét- geboortejaar van de man en pas daarna met een hoffeiyk compliment naar dat van de vrouw... En tot slot Wordt ook nog geïnfor meerd naar het beroep van de hoofd bewoner, Het lijkt, misschien veel, maar zö'n telling is toch vlug afgelopen. Een ge routineerd teller speelt Het in 20 mi nuten klaar. En als inefi de bewoners vraagt: „Is de „operatie" meegeval len?", dan zeggen zij meestal vol mondig: ja! Zodat de Algemene Wo ningtelling 1956 heus wel voor elkaar komt Het Damesmodehuis „DE DRIE SPUITEN" hééft dé Beiiger Ribaiia Perion kou sen steeds voorradig. Aanbevelend, R. PLIJTER, Korte Delft 6^-8, Middelburg. Steeds In voorraad by Grote Markt, 5 GOES. Telefoon 2326. VANDAAG. Middelburg Electro: „MacoUtnba", (al.), 19 en 21.15 uur; Kunstzaal van Ben- them en Jutting: Expositie herverka veling, 9—18 uur. Vllssingen Alhambra: „Madame Butter fly", (a.l.), 19 en 21 uur; Luxor: „Het DodeHdal", (14 jr.), 20 uur. Goes Grand: „Carosello Napoletano", (a.l.), 20 uur. AütórnatiseHng telefoon in West-Z.-Vlaanderen. De telefoonnetten Breskéns, Schoon- dijke en IJzendijke zuilen in mei a.s. geautomatiseerd worden, zo vernemen wij van de zyde der R.T.T, De tele foonnetten Aardenburg, Cadzand, Ëëde, Gr'öéde, Hoofdplaat, NieuW- vllêt, Siöt-Ktüis', Rëtranbhëmeftt, Sasput en Sluis zullen in de loop van hét dërdé kWartaal 1956 worden gë- automatiëéérd. De netten Sint-Kruis, Eede, Sasput, Retranchement en Nieuwvliet zullen daarbij worden op geheven. Eede komt bij Aardenburg, Nieuwvliet bij Groede, Retranchement bij Cadzand, Sasput bij Hoofdplaat en Sint-Kruis ^y Aardeftburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2