Zwarte lijst (17.000 namen) tegen knoeien bij aanvraag rijbewijs Leeuwentemmer „Tarzan" had geen geluk Grote rijkdom naast ontstellende armoede EXPERIMENT MET VERVROEGDE POSTBESTELLINGEN GELUKT WOENSDAG 11 APRIL 1956 PROV in Cl ALB ZEEUWSE COURANT „EIGEN VERKLARINGENEN WAARHEIDSLIEFDE Keuringen van C.B.R.: vaak goed sociaal werk (Van een speciale verslaggever) Kortgeleden reed een automobili sfc een bromfiets aan, waardoor deze ernstig werd gewond. Hij had hem niet gezien! Het bleek, dat deze automobilist slechts één oog had en dat bovendien het andere oog slecht was. Toch was deze man goedgekeurd. Hy kreeg als bij komende straf drie maanden intrekking van het rijbewijs, ofschoon de Officier van Justitie vijf jaar, het maximum, had gevorderd. De rechtbank overwoog bij het vonnis, dat door een intrekking van vijf jaar de justitie zou treden in de bevoegdheden van de instantie, wel ke de rijbewijzen uitreikt. Of met andere woorden: als deze man op grond van zijn ogen niet geschikt was, een motorrijtuig te besturen, dan mag hem dat niet verboden worden in de vórm van een straf maatregel. Maar wanneer de Officier hem een zodanig gevaar op de weg vindt, dat hij de maximum intrek- kingstijd van het rijbewijs eist, hoe is het dan mogelijk, dat deze man werd goedgekeurd En met die vraag zitten we met een midden in de problemen rond de zogenaamde „eigen verklaring" (betreffende lichamelijke en gees telijke geschiktheid tot het bestu ren van motorrijtuigen), welke moet worden overgelegd aan het Centraal Bureau voor Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen C. B. R. alvorens men het rijexamen mag afleggen. Op deze verklaring moet de aan vrager een aantal vragen betreffen de zijn gezondheid beantwoorden. En daarmee kan hij natuurlijk knoeien. Maar meer dan 90 procent van de aanvragers doet dat niet er staat trouwens een strafsanctie op en vult de formulieren naar waarheid ln. De rest, die knoeit, wordt ge woonlijk achterhaald, maar dan kan er al een ongeluk gebeurd zijn, zoals in het hiervoor genoemde geval. Want deze man had op de eigen ver klaring ingevuld, dat zijn ogen goed Waren. Daarna is hij op vordering van de politie gekeurden goed gekeurd. Dat kan: ergens is een grens gesteld. Eén oog mag men missen, het andere moet aan be paalde eisen voldoen en daar werd in dit geval aan voldaan. Maarals deze man zijn „eigen verklaring" niet onjuist zou hebben ingevuld, dan zou men hem een speciale spiegel op het spatbord van zijn wagen hebben voorgeschreven en zou men hem gewezen hebben op de grote verantwoordelijkheid en hem hebben geïnstrueerd, hoe hij, juist met dat ene oog tóch per auto zijn beroep kon uit oefenen. Zwarte lijst. De overheid zou het liefst ieder een gekeurd zien. Maar dan góéd en met begrip voor de specifieke eisen, die aan bestuurders van motorrijtui- 5en gesteld dienen te worden. Maar at is praktisch onmogelijk. Zowel hier als in het buitenland. Op inter nationale congressen is dit probleem uit en te na besproken. En de con clusie: „Eigenlijk keurenmaar we hebben te weinig keuringsartsen om de zeven- tot achtduizend exa menkandidaten dat is dan het ge tal voor ons land volledig te keu ren. De artsen zijn al overbelast en het artsenpotentieel is te klein." Blijf dus de „eigen verklaring". Gelukkig probeert slechts een klein gedeelte daarmee te knoeien. Probeert want op het C.B.R. hebben ze .een indrukwekkend lange zwarte lijst. Zeventienduizend namen staan er op. Van mensen, van wie bekend is, dat zij een gebrek hebben. Van mensen, die de rijbevoegdheid voor langere of kortere tijd ontzegd is. Van mensen, die het al eens ge probeerd hebben eerlijk toen werden afgekeurd en het nu nog al dom redenerend: Dat merken ze toch niet" opnieuw oneerlijk pro beren. Van alle mogelijke lieden, die om de een of andere reden niet zon der meer of helemaal niet in aan merking komen voor een bewijs van rijvaardigheid. Zeventienduizend na men en die lijst groeit, vooral nu de rechters kwistig ontzeggingen rondstrooien, met de dag. Laat men vooral niet denken, dat ze daar op het C.B.R. een soort beu len zijn. Integendeel, door ieder ge val individueel te bekijken verricht men een belangrijk -stuk sociaal werk. Dat het C.B.R. probeert alle be trokkenen zo veel mogelijk te helpen, blykt wel uit de cijfers over 1955. In dat jaar werden er 2271 rijbewij zen met bijzondere voorzieningen uitgereikt en werden slechts 112 kan. didaten afgekeurd. Aan de medische adviseur is thans een technicus toe gevoegd. Elk speciaal geval bekijkt hij van de technische kant en dik wijls laat hij mensen nog weer ver beteringen aanbrengen, die hun spe ciale bediening nog veiliger maken. Het gaat immers vaak om hun be staan. Volksvliegtuigen in West-Duitsland West-Duitsland gaat na het suc ces met de „volkswagen" ook „volksvliegtuigen" bouwen. De fa briek van Alfons Pützer te Bonn is al met de produktie begonnen en men hoopt tegen het eind van het jaar vijf toestellen gereed te hebben. Het toestel, genaamd ..Mora", biedt plaats aan twee personen en het zal 14.000 mark (ongeveer 13.000 gulden) kosten. Dit bedrag zal later wellicht met anderhalf duizend mark kunnen worden verminderd. De spanwijdte van de vleugels be draagt 13,5 meter en de lengte 6,5 meter. Het vliegtuig wordt aange dreven door een Porsehe-motor van 1.300 cc, geconstrueerd door en ge noemd naar de ontwerper van de „volkswagen". Het brandstofverbruik is '6,5 liter per uur. DRUKWERKEN KOMEN NA Nog geen algemene invoering (Van onze Haagse redacteur) De klachten, die in lalryke plaatsen van ons land geuit zyn over een te late bezorging van de eerste ochtend post, hebben geleid tot een proefne ming met een vroegere bestelling in Delft en Tilburg. De vervroeging kon bereikt wor den door de drukwerken, behalve de dagbladen, des morgens niet in de eerste, doch in de tweede bestelling op te nemen. Tegenover het geringe nadeel van een latere ontvangst van drukwerken stond het grotere voor deel, dat de geadresseerden de overi ge post doorgaans in hun bezit had den, voordat zy des morgens hun kantoren of werkplaatsen opzochten. Reeds bij de behandeling van de begTOting van de P.T.T. voor 1956 in de Tweede Kamer heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Al- gera, medegedeeld, dat de proef in Delft en Tilburg geslaagd is. De Eer- ste-Kamerleden hebben nu, blijkens het voorlopig verslag over de begro ting van de P.T.T. daarover hun in genomenheid betuigd en de verwach ting uitgesproken, dat de vervroegde bestelling meer algemeen zal worden ingevoerd. Prinses Christina van Hesse, een 2S- jarige nicht van de hertog van Edin burgh heeft haar verloving aange kondigd met de 26-jarige prins An- drej ,de jongste broer van ex-koning Peter van Joego-Slavië. De prins heeft een flinke boerderij in Engeland, waar het paar later zal werken en wonen. Bij informatie bij de P.T.T. deel de men ons mede, dat het in de bedoeling ligt, de proefneming uit te breiden. Van een meer algeme ne invoering is dus nog geen spra ke. Men wil eerst meer ervaring opdoen. Het is nog niet bekend, welke plaatsen voor nieuwe proeven aangewezen zulen worden en wan neer men er mee denkt te begin nen. Dat is op het ogenblik in studie. Aangenomen mag worden, dat de P.T.T. zich voorlopig 'zal bepalen tot het centrum van het land. Kernenergie voor twee Amerikaanse tankers? Twee grote Amerikaanse oliemaat, schapoijen hebben aangeboden twee tankschepen van 38.000 ton, die door kernenergie worden voortbewogen, te bouwen en te exploiteren, wanneer de Amerikaanse regering de kosten wil dragen voor de machines. Elk schip zou 7 a 8 miljoen dollar kosten en een atoominstaliatie 10 a 11 mil joen dollar. De gebruikelijke stoom- voortbeweging zou omstreeks 3 mil joen dollar per schip kosten. Déze telefoto laat zien hoe de Fran se militairen in Algerijebeschermd door één van de nieuwe helikopters, waarvan er inmiddels alweer 'n paar door geweervuur tot landen zijn ge dwongen, een Algerijns dorp omsin- Tweede Kamerleden voelen voor meer keus m namen De vaste commissie voor justitie uit de Tweede Kamer, in wier handen is gesteld het wetsontwerp tot vaststel, ling van boek 1 van het Burgerlijk Wetboek, met uitzondering van de ti tels 9, 10 en 12 schryft in haar voor lopig verslag over dit wetsontwerp onder meer In het toekennen van een of meer voornamen zal men volgens de voor gestelde redactie van liet betreffende artikel vrijer zijn dan op het ogenblik het geval is. Voortaan zal men niet meer gebonden zyn aan de kalenders en de, al of niet authentieke, histo rische namen. Iedere gebruikelijke voornaam zal aanvaardbaar zijn en ook de ongebruikelijke, zo deze niet ongepast is. OLIE IN MIDDEN-OOSTEN Wapens worden met dollars betaald Het westen veroorzaakt zelf om vangrijke moeilijkheden in het na bije oosten, zo schrijft J. J. J. Seholtz in het Zuidafrikaanse dag blad „Die Burger". Het doet dit, aldus mr. Seholtz door het geld dat het betaalt voor het recht, de fabelachtige olierijkdommen van Saoedi-Arabië (een tiende van de wereldvoorraad) te exploiteren. Op de foto's ziet men hoe de nieu we leeuw een elegante sprong door een ring maakt. Saoedi-Arabië, is het land dat de meeste Amerikaanse dollars ontvangt en is tegelijkertijd het lapd dat het Arabisch verzet tegen het westen fi nanciert. In Jordanië, Syrië en Liba non worden de anti-westerse elemen. ten al geruime tijd door Saoedi-Ara bië van geld voorzien. En Egypte be taalde voor de eerste zending wapens uit communistisch Tsjecho-Slowakije met geld uit Saoedi-Arabië. Koning Ibn Saoed, groot organisa tor (hij huwde verschillende stam- doehters om de eenheid van zijn land te bewerkstelligen) en de motor van de pan-Arabische beweging, laat zich thans weinig gelegen liggen aan de omstandigheden waaronder zyn volk leeft, hoewel hij minstens ti'en mil jard gulden per jaar ontvangt voor de olierechten. In het buitenland geeft de koning tijdens zyn reizen gemak kelijk voor arie miljoen aan juwelen weg (aan keizerin Soraja van Per- zië), maar aan de gezondheidszorg in het lijdende Saoedi-Arabië wordt jaarlijks niet meer dan 30 miljoen besteed. Het is dan ook geen wonder dat de gemiddelde leeftyd hier 30 jahr is Tuberculose is algemeen; zeven tig procent van de bevolking lijdt aan trachoom (een kwaadaardige oogziekte) en een groot percentage lijdt aan andere ernstige ziekten. De gemiddelde jaarlijkse inkom sten van de Saoedi-Arabiërs zijn nog geen 200 gulden. Amerika heeft reeds veel gedaan voor de ontwikkeling van Saoedi- Arabië, maar dat „veel" is zeer be trekkelijk ten aanzien van de grote ellende. Amerika heeft nooit een aan merking gemaakt op het beleid van koning Saoed, want de Amerikanen passen wel op, hem niet kwaad te maken. De Verenigde Staten hebben niet alleen enorme economische belan gen op het Arabische schiereiland. Er is ook nog de kwestie van de geweldige Amerikaanse lucht machtbasis Dharan, één der voor naamste Amerikaanse bolwerken in het nabije oosten. Romeo, de leider van de troep stierf Wie vandaag door Berlijn loopt, vraagt zich af, waar de grote problemen van Oost-en-West gebleven zijn, al die dingen die de mensen zozeer kun nen bezighouden, want op dit ogenblik schijnt deze stad nog slechts een zorg te hebben: hoe gaat het met Remus? Remusde zieke leeuw die in een circuswagen bij de „Funkturm" ligt. Remus, die vitamine-inspuitingen krijgt en met druivensuiker gevoed wordt. Remus die met penicilline behandeld wordt. Remus, die longont steking heeft. Eigenlyk denken de Berlijners een beetje boos aan het verre Amster dam, waar Remus zijn longontste king haalde. Een beetje boos, omdat Berlijners nu eenmaal mateloze die renvrienden zijn, die op kosten der vrijgevige burgerij de oude paarden der stadsreiniging in een park laten grazen, omdat ze de gedachte aan de paardenslager niet konden velen. Boos op Amsterdam, omdat er wei nig twijfel over bestaat, dat Remus zijn longontsteking in Amsterdam opliep, toen hij met vijf andere Ber- berse voestijnkoningen iedere dag in circus Strassburger optrad en van zyn warme circuswagen naar de pis te door de open lucht moest open lucht die bitter koud was toen. Treuren doet Berlijn ook, samen met temmer „Tarzan". in het bur gerlijk leven Charly Baumann, gebo ren Berlijner, die met zijn zes reu zenkatten zo'n succes had. Getreurd wordt er om twee leeuwen, die reeds aan diezelfde longontsteking gestor ven zijn: Romeo, de leider van het zestal, en Emir, de koorddansende leeuw. Romeo werd in Amsterdam al ziek en kreeg penicilline. Het zag er toen naar uit, dat het wel in orde kwam en toen Strassburger in Amsterdam opbrak, en Charly Baumann met zijn beesten en wagens de terugtocht naar Berlijn aanvaardde, was Romeo aan het beter-worden. Maar nog voor de tent van „Circus Roland" in Berlijn bij de „Funk turm" stond, legde Romeo het moede leeuwenhoofd voor goed neer. Voor Charly Baumann was dat een harde slag. Maar niet alleen om de waarde van het dier, of omdat hij nu eenmaal al zo lang met Romeo werk te. Vooral, omdat Romeo de leider van de troen was. Wat dat beteken de, zou Charley twee dagen voor de première merken. Hij was droevig, omdat Romeo dood was. Maar het nummer moest dan maar met vijf inplaats van zes dieren worden gemaakt. Dat dacht de directie van circus Roland. Dat dacht Charly Baumann. Alleen de leeuwen dachten anders. Op de vooravond van de generale gebeurde het. Dat cr met de dieren moeilijk te werken was,- merkte „Tarzan" dadelijk. Want waaraan wel geen toeschouwer denkt, die de beesten zo .gehoorzaam door hun loopren ziet komen en verdwijnen: de dieren moeten een leider hebben. En de leider was dood. Met geen geweld waren de beesten er toe te krijgen, door de loopren te gaan. De een wilde niet voor de an der, het was en bleef een aarzelen en draaien. Tot eindelijk de geduldi ge maar onverzettelijke „Tarzan" ze zo ver had: ze flitsten door de loop ren. Maar nauwelijks waren zij in de grote kooi, of daar raakten er twee hardhandig slaags. De leider was dood, welnu, dan zouden ze eens uit maken, wie er leider werd Nog voor Charley Baumann met dat probleem klaar was, kwam de nieu we ramp: twee van de vijf overge bleven leeuwen werden ziek. en Remusrfonsr-a Binnen enkele dagen verloren Emir en Remus ieder 150 pond aan ge wicht. Zij weigerden alle voedsel en lagen apathisch in hun kooi. „Tar- zan's" nummer was van de baan. Toen kwam een politieman voor de wagen van beide zieke dieren. Hij was gewapend met een karabijn, vereniging voor dierenbescherming wenste, dat beide zwaar zieke dieren werden afgemaakt. Het ochtendblad alle ochtendbladen hadden het bericht al verspreid. Niet neergeschoten Doch wie denkt, dat in Berlijn iets dergelijks zo maar gaat, vergist zich. Want het was niet alleen een door het dolle heen geraakte Char ley Baumann, die zich te weer stel de. Het was een ontelbare menigte Berlijners, die zonder enig onderling overleg die ochtend reeds voor dag en dauw de directrice van de dieren tuin, de president der politie, de ver eniging voor dierenbescherming en alles en iedereen, die er vel en niet mee te maken had, opbelde. De dierenarts van de Berlijnse die rentuin, mevrouw Von Düring, was zo goed niet of zij ging naar het cir cus en onderzocht de beide zieken op nieuw. De dierenarts der dierenbe scherming kwam. Men beraadslaag de en zette bedenkelijke gezichten, maar daarbuiten, om het circus, be gonnen de eerste Berlijners al „samen te scholen", de persfotografen waren er met hun camera's, en al met al hing er een atmosfeer van niet vrien delijke en wel hevige publieke be langstelling. En men besloot, het er nog maar eens mee te proberen. Pe- nieiline, vitaminen, druivensuiker, en geduld Nu, na een kleine week, is het De Sociaal-Economische Raad wachten beloond, zo al niet volledig, hc icclamatie besloten de re- Emir, de koorddanser, heeft het nint ge- te adviseren orof. mr. dr. F. gehaald. Hij, zo zeldzaam in zjjn de Vr-es opnieuw te benoemen tot soort er zijn in de wereld mis- zyn voorzitter voor de periode van schïen vier of vijf leeuwen, die koord- J april 1956 tot april 1958. dansen stierf. Maar Remus is weer gaan eten. Aarzelend eerst, met een ongelukkig onsje vlees per dag, en toen meer en meer, zodat hij nu zyn \ier pond per dag al weer verslindt. Een week lang stond in Charly Baumann's circuswagen de tele foon niet stil. Bij honderden belden de Berlijners op om te horen, hoe het ging. En het waren waarachtig niet alleen maar zonderlingen, al waren er wel een paar zonderlingen bij. Een belangstellende wist een middel, dat haar dochter bij long ontsteking zo prachtig geholpen had: inwrijven met zegellaker kwam een hypnotiseur die de bees ten ging „bestralen" Er waren ook roerende aanbiedin gen bij. Een echtpaar liet aan de kas sa van het circus shock-tabletten voor de dieren achter. Een oude vrouw vroeg: geef me een stoel en een lantaarn, ik zal ze gezond bid den „Tarzan" treedt intussen weer op, met de drie cezond gebleven oud-ge- dienden, en met „Menelik", een jeug dige spring-ïn-' t-veld van veertig maanden, eigenlijk nog te jong voor de piste, maar in de nooden hier helpt hem ook de dierenliefde der Berlijners. In lange nachten heeft Charly Baumann Menelik een paar kunsten bijgebracht. „Maar in de voorstelling raakt hy altyd in de war en doet pi-eeies het omgekeerde van wat ik wil", vertelt „Tarzan". „Maar iedereen weet er immers van, en als hij weer iets doms doet, hebben de mensen extra plezier". (United Press).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7