Nog ongekende mogelijkheden voor de sportvisserij in Zeeland Zeeuwse Almanak DEMPINGSPLAN „SPUIBOEZEM" Griep? TIEN JAAR ZEEUWSE BOND VAN RIJVERENIGINGEN EERSTE STENEN GELEGD VOOR 2 SCHOLEN IN MIDDELBURG Itoin TELEVISIE-REGEN" IN GOES RAPPORT BEJAARDENZORG IN ZEELAND IS IN STUDIE rijwielen m mét Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 11 APRIL 1956 INTERNATIONALE HENGELWEDSTRIJD Vissende schrijvers verkenden terrein en lieten zich oesters goed smaken Zeeland biedt nog ongekende mogelijkheden voor de sportvlssery! Want of de man, die er op een vrye dag met zyn hengel tussenuit trekt, nu zee baars, paling, pijlstaartrog of makreel, tong, bot en geep wil vangen, aan de kusten van de Zeeuwse eilanden kan hy voor al deze vissoorten terecht! Dit werd ons verzekerd tydens een persconferentie, die dinsdagmiddag In Tholen gegeven werd door de directeuren van de provinciale V.V.V.'s In Zeeland en Noord-Brabant. Reeds lang bestaat het plan om door een grote, Internationale wedstrijd de aandacht te richten op de vele mogelijkheden voor de sportvisserij in Zeeland, met name het vissen met de werphengel. Dank zy het initiatief van enkele enthousiaste sportvissers uit Bergen op Zoom zal nu op tweede Pinksterdag ln de Oosterschelde op de zeedijk by Stryenham (gemeente Poortvliet en Scherpenisse) een eerste Internationa le zeehengelwedstrijd worden gehouden. Dinsdagochtend verkenden reeds enkele tientallen befaamde schrijvers over de sportvisserij het „jachtter rein"! En op de zeedijk bij Strijen- ham werden reeds vele lijntjes met lokkend aas uitgegooid. Maar het was nog veel tc vroeg in het seizoen, zodat de oogst zich beperkte tot wat kleine visjes: een enkel „knorhaan- tje" en een „harnasmannetje", zoals de deskundigen de beestjes na enige studie noemden. Overigens was dit niet de enige vangst, want de heer P. J. J. Jacobs, directeur vaii de provin ciale V.V.V. van Noord-Brabant, kreeg, nadat hij zijn hengel even niet in het oog gehouden had, in een on bewaakt ogenblik een gestoomde ma kreel aan de lijn! Prompt werd hij uitgeroepen tot kampioen der kam pioenen Later deed het gezelschap van schrijvende vissers of, zo U wilt, vis sende schrijvers, een betere vangst. Want terwijl het gezelschap met de (Slot van pag. 1 de om het geheel goed te kun nen overzien een technisch bu reau in. Dat bureau kwam met een kostenberekening voor de dag, die hoewel wat aan de lage kant toch nog niet gering was. Gebaseerd op prijzen van mei 1940 had men uitgerekend, dat het pro ject de gemeente om en nabij de f 300.000.zou gaan kosten. Wanneer men nu het prijspeil van vandaag vergelijkt met dat van mei 1940 is een vermenigvuldiging van de kosten met 3 tot 4 vermoede lijk niet ver naast de huidige werke lijke kosten. Het adviesbureau bestudeerde ook nog een ander plan het verleggen van de spuikom naar de omgeving van het Nollebos maar dit bleek nog duurder te worden. Plan in de kast Sinds 1948 zyn de plannen dus in de kast gebleven, maar dat wil niet zeggen, dat zij uit de gedachten zijn; zy zyn zeker niet uit de gedachten van de inwoners van Vlissingen. Ty dens de laatst gehouden gemeente raadsvergadering is er in de rond vraag dan ook nog een vraag over gesteld. Een der raadsleden wilde er een nota van B. en W. over en het college zegde dit toe. Het ziet er echter niet naar uit, dat het project binnen korte tijd zal worden uitgevoerd. Een belangrijke rol speelt immers de Vlissingse ge meentebegroting, die thans sluitend is en die men maar liefst sluitend wil hóuden. Er staan nog enkele kapitale werken op de lijst, die enorme be dragen zullen opslokken. Men denke daarbij aan de bouw van het nieuwe stadhuis, dat voorlopig is begroot op omstreeks vier en een half miljoen, en de bouw van het tehuis voor be jaarden aan de Koudekerkseweg. Vlissingen zal zich nog wel even moeten bedenken alvorens nog een bedrag van zeven cijfers op de ge meentelijke begrotifig van een der komende jaren te plaatsen. Weliswaar gelden bij het dempen van de spuikom twee overwegingen: 1. in hoeverre zal het totale beeld van de stad er op vooruitgaan en 2. weegt deze vooruitgang tegen de ontzettend hoge kosten op? Deze punten zullen in de nabije toekomst misschien nog terdege onder ogen gezien worden. En misschien ook zal er in een van de komende jaren een onverwachte ruimte in de begroting zijn, waardoor de demping van de spuiboezem toch nog mogelijk wordt, maar voorlopig ziet het er niet naar uit (Advertentie) knapt Uopnr een ommezien. O Oct „Tholen 12" van de gebroeders Schot- Baay naar Tholen werd gebracht, hees men een flinke lading oesters aan boord. En dit betekende een aan gename kennismaking voor velen een hernieuwde kennismaking met dit Zeeuwse produkt. In het „Wapen van Zeeland" te Tholen zette de heei J. W. P. M. Jur- gens, sportvisser te Bergen op Zoom en één der initiatiefnemers van de in ternationale hengelwedstrijd, uiteen, dat Zeeland op het gebied van de sportvisserij kan wedijveren met de bekende kustplaatsen ln Holland. Reeds bestaat er voor Zeeland be langstelling van de zyde der Belgi sche sportvissers, maar ook de Bra banders en de Limburgers, die nu nog naar Holland trekken, moeten weten, dat Zeeland het gebied by uit stek is voor de sportvlssery. „Van gedrang zal hier voorlopig geen sprake zyn", betoogde de heer Jurgens, „want we hebben in Zee land een enorm lange kustlijn". De heer J. H. Bal, directeur van de Oestermaatschappij „Bonafides" en voorzitter van de Thoolse V.V.V., zet te uiteen hoe de stand van zaken, zyns inziens, na uitvoering van het Deltaplan, voor de sportvisserij in Zeeland zou zijn. Hij gaf als zijn me ning te kennen, dat in de afgesloten wateren de toevoer van zoet water te gering zou zijn om tenslotte een vol komen zoet waterbekken te krjjgen. „Het zal een watergebied worden", aldus de heer Bal, „waarin noch zoet watervissen, noch zoutwatervissen liunen leven". In elk geval werd ter conferentie wel duidelijk, dat het thans in vrij wel iedere kustplaats van Zeeland goed vissen is! Men kan terecht by Cadzand, bij Nleuwvllet, bij Domburg en Oostkapelle, bi) Schelphoek en West en se*1-unveii en bij Sint-Anna- land en Nieuw Vosmeer. Liefhebbers voor Bij deze conferentie waren ook aanwezig burgemeester mr. A. J. v. d. Hoeven van Tholen, burgemeester W. J. van Doorn van Poortvliet en burgemeester D. L. Bouwense van St. Maartensdijk. JAARVERGADERING TE GOES Kampioensstrijd weer in Vrouwenpolder. De Gewestelijke Bond voor Zee land van de Landelijke Ryverenigin- gen hield dinsdagmiddag in „De Prins van Oranje" te Goes zijn algemene ledenvergadering. De voorzitter, ir. J. D. Dorst lüt Goes, memoreerde in het openings woord de in het afgelopen jaar be haalde successen en hoogtepunten. Speciale aandacht schonk hij aan het feit, dat de Gewestelijke Bond voor Zeeland dit jaar zijn tienjarig bestaan herdenkt. Ter gelegenheid hiervan overhandigde ir. Dorst aan mevrouw M. v. d. Bosch, als stuwen de kracht van de rijverenigingen, 'n klein aandenken. Het bestuur, dat 's morgens reeds bijeen was geweest, had enkele plan nen voor het komende seizoen be sproken, waarover ook tijdens deze bijeenkomst nog uitvoerig werd ge discussieerd. Zo werd de deelneming aan het concours hippique op Twee de Pinksterdag te Bergen op Zoom besproken, evenals het plan om in SCHOOLHOOFDEN HANTEERDEN TROFFEL Universitair examen. Aan de Rijks Universiteit te Lei den slaagde voor het kandidaatsexa men theologie, de heer A. Geense Jr. te Den Haag, vroeger te Goes. Gebouw voor chr. I.o. aan de Olmenlaan 1 oktober gereed Aan de Olmenlaan in Middelburg wordt sedert enkele maanden hard gewerkt aan het nieuwe scholen complex van de vereniging „De Christelijke Burgerschool", dat een lagere school en een ulo-school om vat, die evenwijdig aan elkaar en ten opzichte van de weg komen te staan. Het is op dit bouwwerk nog niet zo druk geweest als dinsdag middag, toen honderden leerlingen van beide schoolhoofden er zich ver drongen om een officiële eerste steen legging mee te maken voor de ge bouwen, die zij straks zullen bevol ken. Deze steenlegging geschiedde door de beide schoolhoofden, achter eenvolgens de heren C. Kranendonk van de l.o.- en R. A. Swanborm van de u.l.o.-school. Het eerst ging men over tot de steenlegging voor de lagere school, die het verst gevorderd is. De muren rijzen daar reeds boven de funda menten uit en vrijwel alle kozijnen zijn op de begane grond reeds inge bracht. Dit gebouw zal ook het eerst fereed zijn, vermoedelijk op 1 okto- er a.s., hetgeen een maand latei- zal zijn dan eerst werd verwacht. Het gebouw voor de u.l.o. komt eerst ongeveer drie maanden daarna klaar. De heer R. Batten, voorzitter van de schoolvereniging, verwelkomde op de plaats, die in de toekomst de hal wordt, de genodigden, onder wie zich de architect, ir. F. H. Klokke en de aannemer, de heer L. Goede- mondt, bevonden, de leerkrachten en de leerlingen. Hij zei, dat het be stuur deze eerste steenlegging wil beschouwen als een „familiebijeen komst." De aanwezigheid van de schooljeugd geeft haar reeds een soort van binding met het toekom stig onderdak. De jeugd ziet hier hoe het bouwen in zyn werk gaat. Straks, als beide gebouwen ge reed zijn, volgt opnieuw een grote bijeenkomst bij de feeste lijke ingebruikneming. „Maar de bouw gaat ons eigenlijk te lang zaam", aldus de heer Batten. Spr. merkte vervolgens op, dat allen meebouwen aan dit werk. De schoolhoofden doen dit in liet bijzonder. Zy bouwden in het geestelijke en mede daardoor werden nieuwe gebouwen, die het grote leerlingental kunnen be vatten, nodig. „Zij bouwden naast God", zo zei de voorzitter, die hoopte, dat de schoolhoofden straks ook in de nieuwe gebou wen weer de jeugd zullen leren God en Christus te verstaan. Hierna was de daad aan de heer Kranendonk, die met vaardigheid 'n gedenksteen metselde in de toekom stige halmuur. Op de steen staat „Steenlegging 10 april 1956 door C. Kranendonk, hoofd der school". Na dat de steen was aangebracht sprak het hoofd in een korte toespraak begin juli een Zeeuws ruiterkamp in het Federatie-centrum te Amers foort te organiseren. Over de datum voor de kampioen schappen, welke ook dit jaar weer te Vrouwenpolder zullen worden ge houden, werd nog geen beslissing genomen. De Gewestelijke Bond voor Zeeland heeft zijn medewerking voor de Z.L.M.-dagen te Domburg volle dig aangeboden, maar tot nu toe is men nog niet tot overeenstemming kunnen komen. De heer H. van Damme bracht 'n financieel verslag over de jaren '54 en '55 uit. Hieruit bleek, dat men in 1954 met een nadelig saldo van 121,06 en in 1955 met een tekort van 8,69 sloot, terwijl thans nog ruim 1200 op de bank staat. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Gewestelijke Bond gaf ir. M. Sanders uit Goes een his torisch overzicht van de behaalde firestaties in Zeeland in deze afge- open tien jaren. Er zijn in Zeeland verenigingen, die reeds langer be staan n.l. „Schouwse ruiters" (17 jaar) en „Oranje ruiters" (19 jaar. Men heeft thans wel enige aanvul ling van jongeren nodig. Hierna gaf.de secretaris-inspec teur van de Koninklijke Nederland se Federatie van Landelijke Rijvere nigingen, de heer P. A. Voorsluys, een uiteenzetting over de gang van zaken in de Federatie op organisa torisch en rijkundig gebied. Uitvoerig werd hierover van ge dachten gewisseld. Spreker deelde mee, dat de Federatie het plan heeft om provinciale jeugdkampioenschap pen in te stellen, terwijl dan over enkele jaren nationale jeugdkam pioenschappen kunnen worden gehou den. Hij feliciteerde de Zeeuwse af deling met haar tienjarig bestaan. De vereniging „Maria Christina" uit Sint Maartensdijk deed dit met een mooie plant. Tenslotte werden nog enkele filmpjes vertoond, w.o. opna men van eigen verenigingen. Mevrouw v. d. Bosch werd herko zen tot afgevaardigde naar de Fe deratie. „Jonge Kerk"-weekeinde te Goes. Gedurende het a.s. weekeinde zal te Goes een provinciaal weekeinde wor den gehouden door de „Jonge Kerk" in Zeeland. Het moderamen van de landelijke „Jonge Kerk" zal aanwezig zyn en de aanpak van dat werk in de- provincie bespreken. De heer A. P. Cornet, leraar te Goes, zal spreken over „Het geeste lijke lied van de negers". zijn dank uit jegens het bestuur voor deze eer, die hem was gegund na 37 jaar arbeidin de Singelstraat- school. Hij deelde de leerlingen nog mee, dat zij ter ere van de steen legging vandaag, woensdag, een ver snapering zullen ontvangen. Nadat de leerlingen „Lof zij den Heer" hadden gezongen, begaf men zich naar het andere bouwwerk, waar de heer Swanborn „zijn" steen in de halmuur metselde. Op deze steen was hetzelfde opschrift maar met een andere naam aan gebracht. Ook het hoofd van de u.l.o.-school sprak zijn dank uit voor het feit, dat het bestuur hem in de gelegenheid stelde deze daad te ver richten. De korte plechtigheid werd besloten met het zingen van ps. 37 door de ouderen. VAN OM EEN BRIEVENBUS In Bruinisse heeft men sedert eni ge tijd moeilijkheden met een brie venbus mét 'n brievenbus die er niet is, maar er nodig op korte termijn komen moet. De gemeente is in to taal twee van dergelijke „rode vrien den" rijk: één bij het postkantoor en één bij de haven. Maar in de laatste jaren lieeft Bruinisse zich voorname lijk in oostelijke richting sterk uitge- JEUGD Kinderen hebben sotns zo een ge heel eigen taal, waar volwassenen de draagwijdte bepaald niet van kunnen vatten. In Vlissingen is een nieuw soort spelletje opgebloeid, waarbij de jeugd, een volkomen onbegrijpelijk, éénregelig liedje zingt, met als tekst: ,J2én, twee, drie, piano" en op dat „piano" blijft er dan een tegen een muur of een hek geleund staan, ter wijl de anderen wegrennen Eén, iwee, drie, piano. Geen touw aan vast te knopen. Er is geen enkele aanwijsbare reden om er een plano bij te slepen, muar dat soort dingen gebeuren. Al jaren. Want wie kent niet het wartalige epos, dat begint met: „In de kelder is het donker, waarom zou het donker zijn Een deel van de Vlissingse jeugd heeft ook een ander, bijyia vergeten mopje uit de mottenbaïlen gehaald. Een goeie kennis van ons vloog er in. Hij antwoordde beleefd, dat hij de knapen helaas niet kon inliohten, toen ze hem vroegen waar of meneer De Haan woonde. Terwijl ook hij kon weten, dat me neer de Haan al jaren in het kippen hok verblijf houdt Enfin, U weet het, wanneer de jeugd bij U naar de verblijfplaats van meneer De Haan vraagt. breid er werden 105 huizen in de Nieuwbouw gebouwd en de beide bestaande bussen zijn nogal ver van dit wooneentrum verwijderd. Weshal ve men reeds enkele malen pogingen heeft aangewend bij de P.T.T. om een derde brievenbus geplaatst te ltrü- gen. Evenwel zonder resultaat. In ae laatst gehouden gemeenteraadsver gadering is de zaak opnieuw aan de orde gesteld; de gemeente zal we derom trachten een brievenbus in de Nieuwbouw gevestigd te krijgen. Ho- Kelijk strijkt „Tante Pos" ditmaal de arid over het hart HET ZWIN GESLOTEN De stichting „Het Zeeuwse Land schap" heeft besloten om het na tuurreservaat „Het Zwin" bij Re- tranchement tot 15 juli aanstaan de voor het publiek te sluiten. Dit. in verband met de broedtijd voor de vele vogels, die daar immer verblijven. NIEUWE BOMEN Nee, de nieuwe bomen, die de wa terstaat op de Buthdyk het ge deelte van de provinciale weg Axel Sluiskil te Axel heeft geplant, vangen nog niet veel wind. Dat kan ook niet, want ze zijn er te klein voor. Enige maanden geleden werd dit weggedeelte van de beplanting- ontdaan, maar de nieuwe rijen olmen zullen te zijner tijd de weg weer aan beide zijden overschaduwen. Ze zrjn nu ook ten behoeve van het ver keer iets verder van de weg ge plaatst. Tijdens een korte plechtigheid werden gistermiddag in Mid delburg de eerste stenen gelegd voor de scholen van „De Chr. Burgerschool"die daar aan de Olmenlaan in aanbouw zyn. 't Waren de beide schoolhoofden die de troffels hanteerden. Men ziet hen hier aan het werk: de heer C. Kranendonk van de l.o. (links) en de lieer R. A. Swan born van de ulo-scliool. (FOTO P.Z.C.) Advertentie yy „We namen vlug een juist besluit, en zoch ten Goes als koopstad uit", zeiden de heer en mevrouw C. Nobels uit de Kamperfoeliestraat te Goes. Zij voegden de daad bij het woord, le verden daarna hun bon nen van de Goese zo- meractie in en depo neerden hun slagzin in de bus vóór het stad huis. En het resultaat....? Dinsdagmorgen stop ten er twee auto's voor de deur en twee heren sjouwden een knaap van een televisietoestel, ter waarde van negen honderd gulden, naar binnen.' De Goese „te levisieregen" is begon nen. De familie Nobels was de eerste gelukki ge, die mag profiteren van deze „regen", wél ke het comité voor de Goese zomer actie 1956 over 't kopend publiek uitstort. Tot en met 19 mei a. s. zal er iedere week een zelfde televisieap paraat worden toege kend voor de beste slagzin. Hoewel de gelukki gen reeds op de komst van enkele comitéleden waren voorbereid, ston den z\j toch wel een 'n beetje verbaasd te kij ken, toen de heer W. J. Dominicus hen namens het comité complimen teerde en het prachtige geschenk officieel aan bood. Maar de lieer No bels zou in zijn vrije tijd geen goed regisseur zyn, wanneer hy niet snl een gezellige ont vangst in elkaar had gezet, waarbij deze blijde verrassing passende wijze werd „gevierd". Het comité is zeer te. vreden over de start van deze nieuwe zom er- actie. Iedere zaterdag avond, om zes uur wordt de bus met slag zinnen geledigd. De eerste maal waren er reeds ongeveer 250 in zendingen, die door een onpartijdige jury wor den beoordeeld. Zoals bekend, ontvangt ieder die na aankoop bij de deelnemende winke liers voor 200.aan bonnen inlevert, 'n toe gangsbewijs voor 't de ze zomer te houden openluchtspel en een formulier, waarop een slagzin moet worden, ingevuld, die een televi sietoestel kan opleve. ren. Soortgelijk rapport in Friesland afgewezen. In Friesland heerst thans ont stemming over een rapport, dat is uitgebracht over de oudelleden- zorg- in dit gewest door het Bu reau voor marktanalyse en socio grafisch onderzoek n.v. onder lei ding van drs. J. Diederich te Am sterdam. Dit rapport maakt deel uit van een groter geheel, waarin de levensomstandigheden der be jaarden in de elf Nederlandse pro vincies onder de loep wordt geno men. De directeur van de Stich ting Friesland voor Maatschappe lijk Werk, de heer G. van Dam, en het lid va.t de Friese commis sie voor oudeliedenzorg, drs. L. J. Locht, hebben het ranport „on juist en onbetrouwbaar' genoemd. Aan het bestuur van de Stichting Friesland werd geadviseerd het rapport niet uit te geven. In 1949 werd door de toenmalige Nationale commissie voor de oude- liedenzorg opdracht gegeven aan het bureau Diederich een onderzoek in te stellen naar de bejaardenzorg in de Inspectie Zeeuwse spoorlijn. Dinsdag heeft ir. J, Wessels Boer, directeur van -de Ned. Spoorwegen, vergezeld van een aantal hoofden van dienst, per directietrein een inspectie reis langs de Zeeuwse lijn gemaakt. Eerst ging de tocht naar Walcheren, waarna in de middaguren de stations van Rilland tot Goes aan een inspec tie werden onderworpen. Het gezel schap dat de nacht doorbracht ln ho tel „de Korenbeurs" te Goes, zal van daag de spoorwegwerken in Z.-Vlaan- deren in ogenschouw nemen, om in de namiddag via Kruip Ingen naar Utrecht terug te keren. AdVértenne „vyeiwiH/ireii wrijving" elf provincies. Destyds beschikten de provinciale opbouworganen nog niet over sociologen, zodat zii dit werk niet zelf ter hand konden nemen. De afspraak werd toen gemaakt, dat de opbouworganen wel het enquête- ringswerlt zouden verrichten, maar dat de samenstelling van de rappor ten door het bureau-Diederich zou gebeuren. Voor elke provincie dien de er. één te worden gemaakt, dat dan door het betrokken opbouwor- §aan zou worden uitgegeven, zonder at het evenwel verantwoordelijk voor de inhoud kon worden be schouwd. Het concept-rapport Zeeland is door de Stichting Zeeland voor maat schappelijk en cultureel werk bestu deerd en voorzien van aantekeningen en opmerkingen aan het bureau te ruggezonden. Over deze op- en aan merkingen is met de samensteller van het rapport overeenstemming bereikt. De directeur van de Stich ting, mr. J. F. Hornstra, verklaarde ons, dat hij niet dezelfde afwijzende houding aanneemt als zijn collega in Friesland. Niettemin is de vraag ge rezen of ook na het aanbrengen van allerlei noodzakelijke correcties de uitgave van het rapport, dat is geba seerd op gegevens van 1950, nog wel van groot nut zou enheii" legeriheid heeft het Stichting thans in onderzoek. zijn. Deze aange- t bestuur van de VANDAAG: Middelburg Electro: „De schaduw van Zorro", (14 jaar), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Muiterij op de Caine", (C.F.A.), (14 jaar), 20 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: expositie herverkaveling, 9—18 uur; Concert en Gehoorzaal: Z.V.U.: causerie C. Sipkes over „Gran Paradlso", 20 uur; Schuttershof: samenw. pers,ver., „De Ton.ver.", met „Zeeman, pas op", 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Vrouwen en soldaten", (18 jaar), 19 en 21 uur; Lu xor: „Het dodendal", (14 jaar), 20 uur. Goes Grand: „Moeder", (18 jaar), 20 uur; Prins van Oranje: „in Lon den staat een huls", blijspel op te voeren door de toneelgroepen van de Hervormde Jeugdraad en het Gast huis, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2