PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Lysenko ontslagen als president van Russische Landbouwacademie Cyprische E0KA ook actief in Engeland Nieuwe haven biedt St. Annaland vele mogelijkheden BILT Kraan siorüe neer in Sluiskil MINISTER KONDIGT NIEUWE 3,5 PROCENT STAATSLENING AAN PROTESTCOMITE JUNGSCHLAGER ROEPT OP TOT MASSALE TOCHT 199e jaargang - no. 85 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 10 april 1956. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304), Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); O >sthu»g KinJandstraai 2. lelef. 16: Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. N. Bogerdstraat 24 teler INVLOED VAN KROESJTSJEW WEER GROTER Beschermeling van Stalin bestreed andersdenkenden In Rusland is gisteren een van de plaatsvervangende premiers, P. P. Lobanow, afgetreden, 'n Oekraï nse protégé van Kroesjtsjew, Wla- dimir Matsketitsj, de minister van landbouw, werd in zijn plaats be noemd. De nieuwe functie van Lobanow zal zijn: president van de Sowjet-Academie voor Landbouwwetenschappen. Hij volgt T. D. Ly senko op, 'n Russische bioloog, die lange tijd de protégé van Stalin was en die sinds Stalins dood aan felle kritiek heeft blootgestaan. Ly senko is „op eigen verzoek" van zij n functie ontheven. Het heengaan van Lysenko duidt blijkbaar op een ingrijpende wijzi ging van de in de Sowjet-Unie ge volgde landbouwpolitiek, waarop door Kroesjtsjew, de secretaris van de Russische communistische par tij, op het twintigste partijcongres stevig kritiek is geoefend. Dit is de eerste verschuiving in de regering van Rusland sedert het communis tische partijcongres in februari. De stelling van Lysenko in augus tus 1948 dat zyn opponenten „een verkeerd biologisch en ideologisch standpunt innemen" op het terrein van de erfelijkheidsleer en de agrari sche wetenschappen, heeft belangrij ke gevolgen in de Sowjet-Unie ge had. Een aantal vooraanstaande ge leerden werd ontslagen en sommige instellingen werden als gevolg van ae kritiek van Lysenko gesloten. Vorige week deelden geleerden in Geval John: nog steeds een mysterie Dr. Otto John, de gewezen chef van de inlichtingendienst van de Bondsre publiek is nog steeds één van de 500 gevangenen in de gevangenis van Mannheim. Het mysterie van zijn vlucht naar Oost-Duitsland en van zijn opzienba rende terugkeer, zet zich voort in de behandeling van zijn geval. Zijn eigen verklaring is dat hij in 1954 door zijn vriend, Wolfgang Wohlgemuth, ontvoerd was. Sinds zijn terugkeer is hij echter omringd door een waas van geheimzinnigheid, en hoewel hij gezond zou zijn en bij zondere voorrechten zou genieten, wordt hij streng geïsoleerd gehouden. Het is nog steeds niet bekend, of hij wegens verraad terecht zal staan doch wel is bekend gemaakt, dat het onderzoek nog twee of drie maanden duren kan, en dat er redenen zijn om te twijfelen aan John's verhaal dat hij in 1954 bedwelmd en ontvoerd zou ztjn. Prof. Beel niet weer terug als minister. Het is vrijwel zeker, dat prof. dr. L. J. M. Beel, minister van binnen landse zaken, zich na de verkiezin gen niet meer voor het minister schap beschikbaar zal stellen. Dit heeft minister Suurhoff te Scheveningen in een openbare ver gadering van Cz Partij van de Ar beid meegedeeld. Moskou mee, dat de bekende Sowjet- geleerde, Nikolai Wawilow, die Ly- senko's theorieën hevig bestreed en uit de gratie geraakte, posthuum is gerehabiliteerd. Wawilow overleed reeds in 1941. Betrouwbare zegslieden in We nen verklaarden gisteren, dat de bewegingsvrijheid van de dochter van Stalin Svetlana, tot Moskou zou zijn beperkt. Volgens hen zou zij tot nader order niet de stad Moskou mogen verlaten. Svetlana, Stalins enige dochter, trouwde in 1951 met Mihael Kaganowitsj, zoon van de tegenwoordige plaats vervangende premier Lasar Mois- sejewitsj Kaganowitsj. Haar moe der was Stalins tweede vrouw, Nadja, een Joodse, die. naar be weerd wordt, door Stali'n zelf zou zijn doodgeschoten. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag verklaard, dat 't „per tinent onwaar is. te beweren", (zoals van Russische zijde is geschied), dat de Britse regering nauwer contact tussen Boelganin en Kroesjtsjew bij het komende bezoek aan Engeland wil verhinderen. In elk geval is het uit gesloten, dat het programma thans nog veranderd wordt", aldus de woordvoerder van het Foreign Office. Frankrijk roept 70.000 man meer onder de wapenen Volgens welingelichte kringen in Parijs heeft het Franse kabinet be sloten de twee groepen reservisten, klasse I en II, met ingang van don derdag onder de wapenen te roepen. Het gaat hier om een aantal van 70.000 man. De noodzakelijke docu menten zullen woensdag worden ge tekend; het besluit gaat donderdag in werking. liiiipiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiipiiiiiiiiiiiiiiiiiiio Droog en iets warmer j s (Van onze weerkundige §j medewerker) ff Na een week met winterse s temperaturen steeg het kwik gisteren in Zeeland weer tot 12 f| 13 graden Celsius, hetgeen voor aprii vrij normaal is. De H lucht, die met zuidwestelijke =j winden wordt aangevoerd, is van oorsprong vrij zacht, maar s wordt door het Noordzeewater sterk afgekoeld. Boven de Al- M s= pen en zuid-Europa ligt een j| H 'logedrukgebied, terwijl een la- jedrukgebied boven de oceaan zich langzaam verder naar ff West-Europa uitspreidt. Dit zal s tot gevolg hebben, dat de wind langzaam iets meer naar zui- delijke richting gaat draaien, waardoor er minder koude ee lucht uit Frankrijk wordt aan- ff gevoerd. Een nog verdere stij- ging van de temperatuur is ff hierdoor in de komende dagen mogelijk. De neerslagkansen blijven klein, terwijl er overdag ff eee flinke perioden van zonneschijn H zijn te verwachten. IlllllllllllllllllllilllllllllillllllllllllllllM Groot 400 miljoen, koers 99 procent, looptijd 30 jaar. Blijkens mededeling van het mi nisterie van Financiën is de minis ter voornemens over te gaan tot de uitgifte van een 3^2 pet. 30-jarige staatslening groot 400* miljoen, waarvan reeds bij rijksfondsen zal zijn geplaatst 100 miljoen. De le ning zal worden uitgegeven tegen een koers van 99 pet. Een beeld van de verwoesting in het Ef<iptische noodziekenhuis van Ga za, ■waarin tijdens het bombardement verschillende patiënten werden ge dood. Eén van de verplegers zoekt •n de ruines naar nog bruikbaar ma- 'eriaal. Onder voorbehoud van versterkte of algehele delging zal de lening, te beginnen op 1 mei 1957, worden afge lost in 30 jaarlijkse termijnen en' wel afwisselend 3 pet., 4 pet. en 3 pet. per jaar, zodat telkens in drie opeenvol gende jaren 10 pet. der lening wordt gedelgd. De rente gaat in op 1 mei 1956. De coupons zullen verschijnen halfjaar lijks op 1 mei en 1 november. De stor ting op de toegewezen schuldbewijzen zal moeten geschieden op 1 mei 1956. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zullen worden afgegeven in stukken van 1000.terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregister- inschrijvingen zal kunnen geschieden tot bedragen van tenminste 100.000. Het ligt in de bedoeling de inschrij ving open te stellen op donderdag 19 april 1956 van 9 tot 16 uur, bij het agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam. De opne ming van deze lening in de notering ter beurze van Amsterdam en Rotter dam zal worden bevorderd. Het pros pectus van deze lening zal binnen kort, vermoedelijk op 13 april a.s. verschijnen. Op het terrein van de cokesfabriek te Sluiskil werd zaterdagavond een gro te ravage aangericht toen een kraan en een brug tegen de grond sloegen! Van het gevaarte bleef niet veel meer over dan een hoop verwrongen ijzer. Bij dit ongeluk ontsnapten drie man nen aan de dood. De hefarm van de kraan steekt omhoog en in de grij per zit nog een lading cokes.K (Zie verslag op pagina 2). (FOTO P.Z.C.) Kr. Ms. „Piet Hem" in Karachi door zware storm overvallen Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein" heeft van 4 tot 7 april een be zoek gebracht aan Karachi, waar de zich thans snel uitbreidende Paki staanse marine het schip een gast vrije ontvangst bereidde. In de nacht voor de dag van ver trek werd het schip verrast door een plotseling opkomende zeer zware storm, waardoor de gehele beman ning een uur lang in de weer was om schade zoveel mogelijk tegen te gaan en de zonnetenten en dergelijke te redden. Enige zonnetenten sneuvel den en veel woestijnzand woei aan boord, doch overigens werd geen schade geleden. Een zware regenbui met hagel spoelde het schip de vol gende ochtend weer enigszins schoon. Ook in de stad was schade aange richt. Hr. Ms. „Piet Hein" wordt 8 mei te Den Helder verwacht. Scotland Yard is op zijn hoede Volgens een artikel in The Eve ning News is de Grieks-Cyprioti sche organisatie EOKA ook in En geland actief. De speciale afdeling van Scotland Yard die zich met politieke activi teiten bezig houdt, vreest dat bin nenkort ook in Engeland bomaan slagen zullen worden gepleegd. Men heeft al herhaalde malen de letters EOKA op muren gezien. Volgens The Evening News is het doel van de EOKA-cel in Engeland tweeledig: Ten eerste hoopt men bomaanslagen te kunnen plegen op gebouwen in Londen en de provin- Het „Protestcomité Jungschlager., heeft een oproep tot de bevolking van Nederland gericht Inzake Jungschlager, Schmidt c.s. „Naast het betuigen van adhesie met het „manifest van zeven" dient het gehele Nederlandse volk ten overstaan van de wereld op een rustige en waardige wyze een ge tuigenis af te leggen van zijn verontwaardiging over de rechtsgang in In donesië", aldus het comité, dat oproept tot een korte tocht op zaterdag 21 april om 15.30 uur van het stadhuis, burgemeester De Monchyplem te Den Haag, naar het Binnenhof. Een prominent Nederlander zal de deelnemers op het Binnenhof toespreken, (een en ander behoudens nadere goedkeuring van de burgemeester) aldus het comité. De betoging wordt gesteund door het Nationaal Contactcomité Jungschlager. ANDERE TIJDEN, ANDERE EISEN Dorpsbeeld zal in de toekomst veranderingen ondergaan De havens van Stavenisse en St. Annaland zullen worden afgesloten en in Stavenisse is daarover veel stof opgewaaid. Maar in St. Annaland wordt daarover weinig gesproken. Dat behoeft ook niet: rijks- en pro vinciale waterstaat hebben een nieuw havenplan al goedgekeurd, zodat nu alles bestekklaar kan worden gemaakt. Sint Annalands bestaan wordt niet bedreigd, integendeel! Een nieuwe haven betekent immers uitbrei ding van de bestaansmiddelen en men is reeds n._ bezig met plannen voor de uitbouw van het veilingbedrijf en van de coöperatieve aai.koop- vereniging „Tholen." In het fraaie, juist jij het uitbre ken van de oorlog gereedgekomen, gemeentehuis vertelde ons burge meester J. van den Bos, die kort na de ramp het vissersplaatsje Arne- muiden voor het Thoolse land ver wisselde, over de mogelijkheden van zijn gemeente en haar 2700 inwo ners. Wanneer er geen tegenslag komt, zal het dorpsbeeld van Sint Annaland over enkele jaren niet al leen gewijzigd, maar in hoge mate verfraaid zijn. Zo is het uitbrei dingsplan in de z.g. Cureelanden bij na voltooid en kan het daar gebouw de wijkcentrum van het Groeae Kruis worden geopend. De niet meer aan de eisen van deze tijd aangepaste riolering van het dorp is opgeruimd en een geheel nieuw rioleringsplan is in uitvoering. Er komt een riool zuiveringsinstallatie, waarvan de persleiding op open water uitspoelt. De afvoer wordt over de dijk geleid, wat niet alleen belangrijk goeakopcr is, maar ook geen nodeloze hiaten in de zeewering met zich brengt. Na tuurlijk wordt de gelegenheid aan gegrepen om bij dit werk ook het stratendek te hernieuwen. De schoolgebouwen zijn een bijzondere zorg voor het gemeen tebestuur. Gewacht wordt op een urgentieverkiaring om de chris telijke en openbare school een nieuw modern gebouw, te geven. Wanneer deze wens vervuld is, zal Sint-Annalands nederlands hervormde kerk weer dorpsmid delpunt kunnen worden. Het ligt n.l. in de bedoeling de tegenwoor dige scholen naast de kerk af te breken en rondom het kerkge bouw een plantsoen aan te leggen. In het kader van de krotoprui ming zijn reeds zeven nieuwe wonin gen gereedgekomen en een gelijk aantal is in aanbouw. Er is grote be hoefte aan een verenigingsgebouw; alle hoop is nu gevestigd op de in Zeeland beroemd veworden „rampgel- den-pot". De jeugdverenigingen en andere ontspanningsclubs moeten nu een onderdak vinden in de café's, hetgeen als noodoplossing aanvaard baar is, maar de uitbouw en verste viging van het verenigingsleven niet ten goede komt. Het kleine wederop- bouwplan voor de bij de ramp weg gespoelde Voorstraat is geheel ge reed. Maar het spectaculairste plan voor Sint Annaland is dat voor de haven! De bestaande, officieel tot een zwak ke plaats in de polder verklaard, gaat verdwijnen. Zowel de rijks- als (Vervolg op pag. 2) cies' en ten tweede is men op zoek naar recruten, die bereid zijn op Cyprus tegen de Britten te vech ten. Onmiddellijk heeft Scotland Yard een wacht geplaatst in de Turkse ambassade te Londen. Het blad voegt hieraan toe, dat naar schatting vier tot vijfduizend pond per week wordt ingezameld van rijke Cyprioten in LGnden en van restaurants in 't Lon- dense West-End, die veelal door Cy prioten worden gedreven. Een andere zegsman, de voorzitter van de „Cyprus is Brits"-organisatie, verklaarde dat ook wapens van Lon den uit naar Cyprus werden gesmok keld, waarschijnlijk via Spanje. Scotland Yard verklaarde desge vraagd dat men natuurlijk geen vei ligheidsmaatregelen openbaar kon maken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinn Koninklijk gezelschap 1 op Keukenhofen 1 „Madurodam". §j Koningin Juliana heeft maan- M dagmiddag in gezelschap van prins Chula Chakrabongse van Thailand en diens gemalin een onaangekondigd bezoek ge- bracht aan de bloemententoon- |f stelling Keukenhof bij Lisse. De koningin heeft de tentoon- stelling bijna onopgemerkt door het publiek kunnen be- M zichtigen. De ijlings gewaar- schuwde voorzitter van de ten- toonstelling heeft de koninklij- §§j ke bezoekers daarna het zater- dag aangekomen nieuwe beeld van Zadkine ,JDe boodschap- peren een beeld van Yencesse ff getoond. ff Later op de middag bezocht If s het gezelschap incognito de miniatuurstad .jüa'durodam" in Den Haag. ff niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Amerikaanse mariniers bij strafmars omgekomen Vijf doden; een vermist. Van een groep van 75 Amerikaanse mariniers, die by een „strafmars" door een moeras nabij hun kamp in 't kustgebied van Zuid-Carolina wer den gevoerd, zijn er vijf om het leven gekomen. Eén marinier wordt nog vermist. De sergeant, die de strafmars had geleid, is hangende het onderzoek in hechtenis genomen. De opperbevel hebber van het korps mariniers, ge neraal Randolph Pate, is naar Zuid- Carolina vertrokken om persoonlijk de kwestie te onderzoeken. DE VERWACHT... DEZELFDE TEMPERATUREN Droog weer met veranderlijke be wolking en, vooral in het zuiden van het land, flinke opklaringen. Overwe gend matige wind tussen west en zuid. Weinig verandering in tempe ratuur. ZON EN MAAN 11 april Zon op 5.55 onder 19.33 Maan op 5.39 onder 20.31

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1