VERTEGENWOORDIGER ZAG KANS OM 1.700 TE VERDUISTEREN AMUSANTE DORPSGESCHIEDENIS MET GINA L0LL0BRIGIDA ARGENTIJN HERMAN PILNICK IS REEDS KANSLOOS TE NOEMEN Waar zijn onze schepen? 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 7 APRIL 1956 VONNIS: HALF JAAR VOORWAARDELIJK Dronkenschap en schuldheling voor de politierechter „U bent een grote vijand van uzelf', zei dinsdag de Middelburgse poli tierechter, mr. P. van Empel, tegen verdachte J. v. d. G., een 47-jarige vertegenwoordiger uit Driewegen. V. d. G. maakte zich schuldig aan ver duistering van geldsbedragen. Hij reisde in dienst van een zaak op de Bevelanden en in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Bedragen, die hij ontving en voor zijn opdrachtgevers bestemd waren, eigende hij zich toe. De ont stane leemte vulde hij weer op met ander geld, zodoende het ene gat met het andere dekkend. Tenslotte liep het in de gaten om maar in deze trant te blijven en bleek, dat V. d. G. in totaal ongeveer 1700 ver duisterd had. Hij werd nu veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van 6 maanden met 8 jaar proeftijd en ondertoezichtstelling van de P.C.R.V. De zaak, waarvoor V. d. G. werk te, had verdachte goed behandeld en hem als het ware te paard geholpen door een minimumloon te garande ren en aan de man een bromfiets te geven. „Maar u liep er de kantjes af, u was oneerlijk", zei de politierech ter, voor wie V. d. G. geen onbe kende is. De officier, mr. J. L. An- dreae, belichtte nog een andere kant van deze zaak. Bij de betrokken fir ma kwamen namelijk wel eens slor digheden voor. Het toezicht op V. d. G. is niet „stevig" genoeg geweest. Overigens meende de officier, dat verdachte typisch onzakelijk te werk is gegaan, zodat hij op den duur vanzelf in de knoei kwam. Reeds eerder is V. d. G. veroordeeld, tot gevangenisstraf wegens een econo misch vei-grijp. Hij is thans bezig regelmatig zijn schuld aan de opge lichte opdrachtgever te betalen er heeft ook ander vast werk. Het gaat nu beter met V. d. G-, mede omdat er streng toezicht op hem wordt houden. Mede om die reden wilde de officier geen onvoorwaardelijke straf eisen. De raadsman, mr. G. J. van den Burgt uit Goes, onderstreepte verschillende punten uit het requisi toir, waarna de rechter conform de eis vonniste. „Ik kan goed een auto besturen, maar ik had toch wel veel op", zei de koopman L. de V., 23 jaar, die in Hulst werd geverbaliseerd, omdat hy „onder invloed" chauffeerde. Een wachtmeester van de rijkspolitie zag de. auto manoeuvreren en volgde het voertuig, waarin nog twee trawan ten van verdachte in beschonken toe stand aanwezig bleken. De verbali sant hoorde De V. tegen zijn vrouw zeggen: „Maak gauw straffe koffie gereed", toen de wagen was gearri veerd! „Ik drink anders nooit", zei ver dachte nu nog. „Wat had u op?", vroeg de politierechter. „Een paar flesjes bier", was het antwoord. De V. heeft nu al sedert enige tijd niet meer gereden, omdat zijn rijbewijs is afgenomen. Daardoor kan hij zijn zaken een handel in oud ijzer e.d. niet goed uitoefenen. De officier vond de wijze, waarop De V. reed, geen manier van doen. Hij zal zich daarvoor moeten verant woorden en een vrijheidsstraf dienen te ondergaan. De eis was dan ook één week onvoorwaardelijk met een ont zegging van de rijbevoegdheid voor 4 maanden. De rechter ging akkoord met de gevangenisstraf, maar ver kortte de ontzeggingsperiode tot 2 maanden in verband met de zakelijke omstandigheden van verdachte. De jeugdige varensgezel J. W. van R. uit Middelburg had op de avond van 8 februari wat gedronken, teza men met enkele vrienden. Men was wat uitgelaten en besloot naar een feestje bij kennissen te gaan. Op dat adres wilde men de jongelui echter niet binnenlaten. De „vrolijke vrien den" namen toen wraak door een tegen het huis staande fiets mee te nemen. Zij maakten dit karretje on bruikbaar, waarna Van R. het ten slotte in het water van de Heeren gracht gooide. „Ik werd kwaad „Ik werd kwaad", was nu ver- dachte's verweer. Hij zal nu de fiets gaan vergoeden, hoewel dit niet ge makkelijk zal zijn, daar Van R. nu een walbaantje heeft met een gerin ger salaris. Reeds jarenlang is deze verdachte „klant" bij de justitie en de politierechter vroeg zich dan ook af wanneer er nu een eind aan dit „verhaal" komt. „Het is weer mis met Van R.", zo zei ook de officier, die een geldboete de enige manier achtte om dronken zeelui, die tekeer gaan te straffen. Hij vroeg dan ook 40 subs. 8 dagen, waarop een con form vonnis volgde. De 35-jarige machinist A. C. uit Terneuzen moest terechtstaan we gens schuldheling. Hij kocht op straat van twee kinderen een hor loge, dat 180 waard bleek, voor 4.50! Het uurwerk was van diefstal afkomstig. „Is het in Terneuzen zo gewoon, dat kinderen horloges ko men aanbieden?" vroeg de politie rechter. „Ik wist het niet", zei vei- dachte. C. had het aanbod eerst af gewimpeld, maar was later de kin deren een meisje van 8 en een jongetje van 10 jaar achterop ge fietst om er nog eens over te pra ten. De jeugdige diefjes vroegen 7.50 voor het horloge, maar C. wist af te dingen tot 4.50. „U moest uw ogen uit uw hoofd schamen", voegde de politierechter verdachte tog. Me de omdat C. verder goed hekend staat vroeg de officier niet meer dan een boete van 75 subs. 15 dagen, hetgeen ook vonnis werd. BelgiëNederland onder Britse leiding De wedstrijd BelgiëNederland, zondag 8 april te Antwerpen, zal ge leid worden door de Britse scheids rechter Alfred Bond. bijgestaan door zijn landgenoten J- Kelly en A. Mur doch als grensrechters. De heer Bond is een oud-voetballer, wiens carrière afgebroken werd door een arbeidsongeval, dat hem zijn rech terarm kostte. Hij is scheidsrechter sinds 1948 en zal te Antwerpen zijn vijfde landenwedstrijd leiden. De Saarlandse scheidsrechter Neu- fang uit Saarbrücken zal de wedstrijd Nederland BBelgië B, die op zater dag 7 april op het Longa-terrein te Tilburg wordt gespeeld, leiden. De Nederlandse grensrechter die hem as sisteert is de heer J. Mooren uit Maastricht. Zeeuwse handballers weer in het veld. Walcherse derby tussen EMM en Marathon Nadat de Zeeuwse handballers tij dens het paasweekeinde van een al dan niet welverdiende rust hebben ge noten, komen deze sportlieden dit weekeinde wel in het veld. In de dis tricts 2e klasse B wordt alleen de wedstrijd EMMMarathon (heren) gespeeld. De Vlissingers zullen waar schijnlijk op beide punten beslag we ten te leggen. Voor de afdeling Zeeland is het vol gende programma vastgesteld: le klasse A dames: Walcheren IIWal cheren I; Marathon IIOlympus. In beide wedstrijden gaat de winst naar de bezoeksters. le klasse B: Luctor IIVolhar ding; De MeeuwenLuctor I. Ook hier hebben de bezoekende clubs de beste kans op de winst. Dames-iunioren, afdeling B: Vol hardingLuctor. De thuisclub zal Luctor niet van de winst kunnen hou den. Heren le klasse: Tonido IIEMM II; OlympusHellas II; Marathon II Tonido III. In tegenstelling met de dameswedstrijden, zijn hier de ont vangende elftallen favoriet. Verder vermeldt het programma nog een zeven-handbalwedstrijd- tus sen Tonido en EMM (jongens). Programma K.N.V.B.-voetbaI De K.N.V.B. heeft voor zondag de volgende competitiewedstrijden vast- EERSTE KLASSE C: Volendam— Zwartemeer; DHGHilversum. AMATEUR le KLASSE C: Braban- tiaMau'rits. DERDE KLASSE C: Zierikzee— wsc. Anderlecht niet tegen voorlopig „Oranje" De KNVB heeft bericht ontvangen, dat Anderlecht, de Belgische eredivi. sie-club zijn toezegging om op 2 mei te Rotterdam tegen het voorlopig Ne derlands elftal uit te komen, niet ge stand kan doen. Competitiemoeilijkhe den vormen van dit besluit de oor zaak. Het bestuur van de KNVB is thans in onderhandeling met enkele andere buitenlandse verenigingen om als sparring partner te fungeren van het Nederlands elftal. Naar men weet is deze wedstrijd vastgesteld als laatste wapenschouw voor de landenontmoe- ting Nederland en Ierland, welke op 10 mei (Hemelvaartsdag-) te Rot terdam is vastgesteld. FILMS IN ZEELAND Op dinsdag 10 april icordt in het theologisch instituut van de univer siteit rcht een tentoor »g geopend vr.n handschrift welke in de laatste 'ijd zijn gevonden. De bo venste foto toont een ambtenaar van de univer iteit bezig met het prepa reren van de bladen van de Utrechtse collectie, terwijl men op de onderste toto eniae van de in Egypt: gevonden boeken in soepele leren band ziet welk- dateren uit de vierde eeuw na Christus. Guitry's „Napoleon" in Middelburg „Jalouzie" (Grand, Goes en Al- hambra, Vlissïngen) luidt de Neder landse titel van de Italiaanse film, die voluit „Brood, liefde en fantasie" genoemd werd en waarin niemand minder dan de grote Gina Lollobri- gida een kan het anders? enigszins ondeugende hoofdrol ver tolkt. Het is geen wonder van film kunst, deze Italiaanse rolprent, maar het is beslist wel een onder houdend en amusant geval. Het is een dorpsgeschiedenis, waarin een adjudant van de carabi nieri zich een vrouw zoekt en die vindt in de knappe, nijvere en jonge vroedvrouw van het dorp. Maar er is nog een andere dorpsschone! Een nogal opgewekt levende juffrouw (Gina). die roet in het eten dreigt te gooien. Er zijn nog velerlei andere moeilijkheden, die overwonnen moe ten worden voor en aleer alles in kannen en kruiken is, maar dat maakt het verhaaltje juist onder houdend. De karaktertyperingen blijven wat aan de oppervlakte, maar toch telt „Jalouzie" ook menig menselijk trekje. In de hoofdrollen ziet men verder Vittorio de Sica (die als regisseur een beter figuur slaat dan als acteur!), Marisa Mer- lini en Roberto Risso. Sacha Guitry heeft zich een zekere reputatie verworven door het op touw zetten van spectaculaire eve nementen en zijn films getuigen nu ook niet bepaald van een bekrompen inborst. In de Schouwburgbioscoop (Middelburg) draait thans zijn film visie op „Napoleon", als soldaat, kei zer en minnaar. Niet meer en niet minder. Ontegenzeggelijk een impo sant werkstuk, waar kosten noch moeiten aan gespaard zijn en waar in men wel degelijk een indruk krijgt van Napoleons omgeving, zijn tijd en zijn werken. Sacha Guitry vertolkt zelf de rol van Talleyrand, die de film inleidt en van commen taar voorziet en dan draait het leven van de „kleine korporaal" aan u voorbij, compleet met liëfdes-affai- res. veldslagen, overwinningen, ne derlagen en verbanning. Er is een honderdtal medewerkenden, onder wie acteurs en actrices van naam. Géén verfijnd werkstuk, Guitry werkt nu eenmaal met grof geschut, maar beslist wel een interessant ver. schijnsel aan het filmfirmament en boeiend op een wat vermoeiende tvijze. Het liedje „O, mijn papa", een soort lofzang op een circusclown, is geruime tijd bijzonder populair ge weest. Thans kan men de gelijkna mige film aanschouwen i" Flectro (Middelburg); een genoeglijke ge schiedenis over een circus, dat on rust brengt in een gezapig dorp. De wereld van het klatergoud is goed getekend tegen de achtergrond van een ietwat zoetsappig verhaaltje, dat men wel op de koop kan toenemen en waarin zelfs wel grappige dingen gebeuren. „O, mijn papa" hoort thuis in het genre pretentieloos amusement. „De piraat van Jamaica" Luxor (Vlissingen) is weer eens een plezie. rige, „ouderwetse" avonturenfilm, waarin een gevreesd piraat in op dracht van de koning van Engeland achtervolgd wordt door eenge wezen rover, „Een fijn stel", om zo te zeggen en men kan dan ook ver zekerd zijn van een serie stevige ge. vechten. De romantiek ontbreekt niet en de spanning evenmin. Wanneer er in de haven van St. An- naland een kustvaarder binnenloopt, dan neemt zo'n vaartuig wél enige plaats in! Deze coaster die vrijdag arriveerde om een lading aardappe len in te nemen, ligt genoegélijk „tussen de huizen". Foto P.Z.C.) Weinig krachtsverschil bij driebandenkampioenschap, Het toernooi om het kampioen schap van Nederland biljarten hoofd klasse a driebanden, dat te Arnhem wordt gespeeld, wettigde reeds in de eerste partijen het vermoeden dat het krachtsverschil niet ver uiteen zal lopen. Een uitblinker heeft zich niet gemeld. Er zijn wel briljante stoten uitgevoerd, maar slechts één briljan te serie bracht de vrij goed gevulde concertzaal van Musis Sacrum in ex tase. Dat was de serie van tien ca ramboles, die van Bommel in zijn partij tegen Sweering maakte. Toch verloor de Tilburger deze party tegen de gelijkmatiger spelende Sweering. Stikkelman kon tegen De Ruyter moeilijk tot scoren komen, doch des avonds tegen Sweering herstelde de Arnhemmer zich en won hij vry roy aal. Popeyus herstelde zich eveneens van een onverwachte verliespartij n.l. in de wedstrijd tegen Broekhuizen. Dramatisch was het verloop van de partij BroekhuizenMetz. Broek huizen vocht tegen zijn wisselvallig heid. Metz maakte bedaard caram boles en hij scheen bij de 83e beurt bij de stand 4051 de partij volko men in handen te hebben. By de 90e beurt van deze langdurige party was de stand 4853. Metz maakte toen een carmabole die volgens de scheids rechter slechts twee banden had ge raakt. De meningen waren verdeeld. Metz accepteerde enigszins verbaasd de beslissing. Broekhuizen greep nu meteen zyn kans en de overwinning door een geconcentreerd uitgevoerde serie van 7. De 55 was nu voor Broek huizen vol. Metz bleef staan op 54. Student Breen verbetert wereldrecord 1 mijl De Amerikaanse student George Breen, heeft in het 50-meter zwem bad van de Yale-universiteit te New- Haven het wereldrecord 1 mijl vrye slag verbeterd. Hy legde deze afstand af in 19 min. 40,4 sec. en bleef 9 se conden onder het oude record, dat se dert 7 juli 1950 op naam staat van de Australiër John B. Marshall, die het toen, eveneens te New-Haven, bracht op 19.49.4. Smyslov en Keres speelden remise (Van onze schaakredacteur) Een derde van de wedstrijden voor het kandidatentoernooi te Amster dam, namelijk zes ronden, zijn thans gespeeld. Het verschil tussen num mer één en nummer tien is reeds „ge rekt" tot 2'/? punt. Om bij de laatste te beginnen is Herman Piinik, de Ar gentijnse vertegenwoordiger nu reeds kansloos te noemen. Hij sluit de rij met I/2 punt en hij mist als eerste de aansluiting met het peloton, dat de nummers 7, 8 en 9 resp. Panno, Petrosian en Gelier boven hem vor men. Want over het algemeen is een achterstand van één punt slechts in twee ronden in te halen. Van de zes partyen heeft niemand er meer dan twee gewonnen en niemand er meer dan drie verloren of minder dan drie remise gemaakt. De Rus Spassky moest zijn eerste nul incassei'en, zodat alleen nog de Russen Smyslov, Bronstein en Keres de grote kanshebbers nog on geslagen ziin. Filip (Tsj-Sl) heeft zich als enige hiet-Rus ih de kopgroep gewerkt, maar toch is voor hem geen blijvend succes te voorspellen. Hij is de knapste openings-theoreticus, maar volgens het boekje een toer-^ nooi winnen is nog niemand gelukt. Zijn tegendeel is Pilnik, die voor de openingstheorie een minachting heeft. Dit andere uiterste levert ech ter evenmin successen op. Bronstein had tegen ae Hongaar Szabo bij het afbreken slechts de ruil van een stuk en een pion toege staan. Zo doet de lezer ook tegen de speler, die hij als zyn mindere be- Aalsdijk 4 Alexandrië. Aagtedijk 6 Colombo. Aldabi 6 Rotterdam. Aalsum 7 Aden. Aagtekerk 4 Fremantle. Abbekerk 5 Djibouti. Akkrumdijk 3 15 m. n.o. v. Abaco. Albireo 5 Las Palmas. Alphard 4 Santon. Alwaki 4 p. Gibraltar. Arnoudspolder 4 dw. v. Kaap Villano. Alphacca 4 560 m. n.o. v. Paramaribo. Alchiba 2 370 m. z. v. Halifax. Almdijk 4 630 m. w. v. Ouessant. Amsteldijk 2 v. R'dam te Houston. Amerskerk 5 v. Bangkok n. Hongkong. Annenkerk 4 Port Said. Andijk 4 310 m. z.w. v. Key West. Appingedljk 4 B. Aires. Arendskerk 5 v. Port Kembla n. Sydney, Artenis 4 25 m. n. v. Carupano. Averdijk 3 Houston. Attis 4 v. Curagao n. Guanta. Blitar 5 p. Sabang, Baud 5 Priok. Banka 6 Barcelona. Batavier X 4 Bordeaux. Blijdendijk 4 740 m. o. v. New York. Britsum 4 700 m. n.o. v. Bermuda. Beninkust 4 Lagos. Bontekoe 4 Djakarta. Boschfontein 1 Mombasa. Camitia 4 p. Ouessant. Cistula 5 Balikpapan. Cottica 6 Paramaribo. Cleodora 4 v. Singapore n. Pladju. Crania 3 v. Calcutta n. Curasao. Delft 4 v. Curasao n. A'dam. Dongedijk 5 Rotterdam. Ena 2 Willemstad. Eos 5 Wismar. Eibergen 1 20 m. o. v. Valencia. Esso - Amsterdam 4 Sldon. Esso - Nederland 5 p. Algiers. Gaasterkerlc 5 v. A'dam n. Hamburg. Grootekerk 5 v. Hamburg n. Antw. Grote Beer 4 v. R'dam n. Hamburg. Haulerwijk 4 820 m. v. Fayal. Heemskerk 5 v. Le Havre n. Marseille. Jason 4 v. R'dam te A'dam. Japara (K.R.L.) 3 Suez. Kylix 5 Curacao. Kieldrecht 6 Chittagong. Kertosono 4 560 m. z.o. v. Fayal. Kalydon 5 Gotenburg. Korovina 5 v. R'dam n. Curasao. Kota Baroe 5 v. R'dam n. Hamburg. Katelysia 5 v. Suez n. Bandarmahur. Kellia 5 v. R'dam n. Oslo. Kota Agoeng 5 v. Algiers n. Halifax. Koratia 4 100 m. n. v. Sabang. Krebsia 5 Maracaibo. Larenberg 5 p. Finlsterre. Laurenskerk 5 p. Jabal Attair. Lawak 3 San Francisco. Lutterkerk 4 P. Said n. Antw. Lekhaven 5 v. Montevideo n. B. Aires. Lievevrouwekerk 5 Antwerpen. Limburg 6 Rotterdam. Lemsterkerk 5 P. Said. Maashaven 5 Rotterdam. Maasdam 5 v. New York n. Cobh. Marisa 4 500 m. n. v. St.-Paulsrock. Mariekerk 6 Rotterdam. Maetsuyker 4 Djakarta. Markab N. l dws. v. Vlana. Mataram 1 Belawan. Macoma 2 1500 m. z.w. Azoren. Meerkerk 6 Bombay. Meliskerk 3 940 m. o. v. Guardeful. Mulderkerk 3 v. Cochin n.o. v. Porto Ale- gro. Merwede 5 Las Palmas. Moordrecht 6 Rotterdam. Molenkerk 3 v. Cochin n. Aden. Nw. Amsterdam 5 Rotterdam. Noordam 4 700 m. z.o. v. Kaap Race. Ouwerkerk 5 Bangkok. Oostkerk 4 v. R'dam n. Hamburg. Ondina 4 55 m. z. v. Colombo. Oranje 5 Southampton. Oranjefontein 5 v. Port Elizabeth. Pendrecht 4 p. Kuria Muria-eil. Perregaux 2 Casablanca. Perna 4 v. Singapore n, Balikpapan. Raki 5 v. Southampton. Rondo 5 Napels. Rotula 4 800 m. w. v. Azoren. Schelpwijk 4 v. Suez. Schie 6 v. Alexandrië. Woudstra startte goed in jeugdschaaktoernooi Gabe Woudstra, de jeugdschaak- kampioen van Zeeland, neemt op het ogenblik deel aan het toernooi om 't jeugdschaakkampioenschap van Ne derland, dat in Den Haag wordt ge houden. In de eerste ronde kwam de Zeeuw se jeugdkampioen uit tegen de jeugd kampioen van Utrecht, V. d. Zouwen. Gabe wist deze partij te winnen, maar in de tweede ronde, waarin hy de strijd aanbond met de jeugdkam pioen van Noord-Holland, May, moest hij met remise genoegen ne men. Niettemin mag dit begin, waarin Gabe Woudstra dus iy2 punt uit twee partijen behaalde, uitstekend worden genoemd. Sarangan 5 Colombo. Schouten 4 Makassar. Schiedijk 2 Boston. Sliedrecht 1 p. Finlsterre. Statue of Liberty 6 v. Suez. Str. Malakka 4 Balikpapan. Sinabang 3 v. Sydney n. Hollandia. Stad Leiden 5 Port Elizabeth. Slbajak 4 2100 m. n.w. v. Fremantle. Sunetta 2 v. Rangoon n. Calcutta. Talisse 4 p. Perim. Tjibodas 4 v. Balikpapan n. Moji. TJiluwak 4 Hongkong. Tegelberg 3 v. Penang. TJisadane 4 510 m. n.w. v. Tristan da Cun- ha. Triton 4 120 m. z.o. v. Kingston. Telamon 4 anker Baltimore. Tibia 6 p. Sabang. Tiba 5 Arhuus. Vasum 6 p. Perlm. Van Cloon 4 720 m. w. v. Amsterdam-eil W Alton Jones 4 25 m. n.o. v. Kaap Tenez. V*'llemstad 5 v. La Guaira n. Curagao. Willem Ruys 5 Djakarta. Westland 5 v. B. Aires n. R'dam. van Waerwijck 4 Dar es Salaam. Zeeland (K.R.L.) 6 v. Ras Tamura n. Mena al Ahmadi. schouwd. De stelling liep echter ge heel vast en Bronsteins taktielc om zonder risico toch op winst te spelen, leverde hem slechts een half puntje op. Verder speelde de jongste deel nemer, de 19-iarige Rus Spassky re mise met de oudste deelnemer, Pilnik (42 jaar) De zesde ronde bracht de grote strijd tussen Smyslov cn Keres t het resultaat was remise, nadat Keres een nadeeltje had wegge werkt. In de overige partijen heer ste grote tijdnood. De party Gel- ler-Bronstein werd na 97 zetten opnieuw afgebroken. Tweemaal robeerde Bronstein een door raak te forceren. De eerste maal met zijn koning, nadat hij een stel torens afgeruild had, maar op het laatste moment slaagde Gelier er in gevaar te voorkomen. Niette min had de kleine Bronstein nog een foefje in netto, maar of hij zyn tegenstander nog in het nauw kan brengen, is onwaarsch:'"nlijk. Spassky vercombineerde zich in zijn haast tegen Szabo, hetgeen hem een nul opbracht. De Rus Petrosian won na een slechte ronde van Pilnik, ter wijl Filip ondanks een goede ope- ningsvoorberciding naar een neder laag liep, toen de Argentijn Panno hem in tijdnood liet struikelen. De stand na zes ronden luidt: 1 Smyslov, 4 punten, 2 en 3 Filip en Keres' ieder 3% punt; 4 en 5 Bron stein en Geiler, ieder 3 punten en een afgebroken party; 6 Szabo 3 punten; 7, 8 en 9 Panno, Petrosjan en Spas sky, allen 2y2 punt; 10 Pilnik 1% p. In een lal. ratorium 'i de Ameri kaanse mari.: hi Oak, Mary land, zijn geleerden er in geslaagd foto's te maken van de sterke dub bele geluidsgolven die als twee klappen hoorbaar worden, wanneer een vlieg' (l ''el'ü'ls .ère door breekt, m.a.w. sneli gaat vliegen dan het gelui.Men gebruikte b\j 'de proeven vlusticmodellen van de mo dernste sf -'•'a.nc, s die volaens een gc' eél nieuwe rocédé vierden gelan ceerd. met ep' snelheid die iets boven die van het geluid, lag. Deze opmer kelijke foto laat. zien 1 npn van die mod door de geluidsbarrière schiet. HOOG EN LAAG WATER U.+ N.A.P. U.+N A.P. U.—N.A.P. U«N.A.P. 8 april. Vlissingen 0.17 1.51 12.45 1.85 6.47 1.82 19.01 1.65 Terneuzen 0.44 1.67 13.08 2.01 7.09 1.95 19.23 1.78 Hansweert 1.07 1.83 13.40 2.20 7.38 2.12 19.55 1.95 Zierikzee 1.30 1.02 14.01 1.33 7.16 1.66 19.40 1.44 Wemeldinge 1.50 1.22 14.15 1.54 7.37 1.87 20.03 1.62 9 april. Vlissingen 0.55 1.72 13.23 2.01 7.27 1.98 19,35 1,80 Terneuzen 1.22 1.88 13.46 2.16 7.50 2.11 19.59 1.93 Hansweert 1.48 2.03 14.23 2.24 8.21 2.28 20.32 2.10 Zierikzee 2.14 1.16 14.46 1.44 7.52 1.72 20.09 1.48 Wemeldinge 2.33 1.38 14.57 1.67 8.17 1.94 20.38 1.67

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6