Noordafrikaanse ijveraars werden in de Franse hoofdstad gegrepen f KLAMBORD Witte hoed van april voor heel West-Europa Zuidwestelijk zeekleigebied had het meest te lijden onder vorst ZATERDAG 7 APRIL 1956 PROVINCIALE ZEE TJ w 8E CO O RANT 8 SYRISCH PROTEST BIJ DE NAVO-RAAD Zware verliezen voor Fransen en rebellen in Algerijns gebergte Rechercheurs van het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken arresteerden gisteren acht redacteuren en drukkers van ondergrond se in Frankrijk verschijnende Algerijnse bladen die werden gesteund door de twee nationalistische partijen. Twee Mohammedaanse redacteuren en twee Franse drukkers van „De Stem van het Volk", het blad van de Nationale Algerijnse Be weging, M.N.A., werden gisteren voor de rechter gebracht. Vier Franse leden van de internationalistische communistische partij werden eveneens gearresteerd en beschuldigd het orgaan „Het Algerijns Verzet" te hebben verspreid. Dit is het blad van het Nationale Liberale Front, F.L.N. Het Franse commando in Alge rije heeft gisteren bekendgemaakt, dat in het woeste Nemencha-ge- bergte een bloedige slag woedde tussen Franse eenheden en een sterke bende rebellen van het „Leger van Allah". Volgens het Franse commando heeft men tij dens deze slag tot dusver aan bei de zijden zware verliezen geleden. Met het oog op de situatie in Algerije zal Frankrijk de militaire De politie legde tevens beslag op kaartsystemen en nog niet ver spreide oplagen. Een zegsman van het ministerie verklaarde, dat de politie vermoedde dat het blad van de F.L.N. in België werd gedrukt. Terwijl de arrestanten verhoord werden hield premier Mollet in zijn kantoor in het Matignon een aantal geheime besprekingen over het Alge rijnse probleem. Mollet kreeg eerst de onderminister van oorlog op be zoek, Max Lejeune, waarschijnlijk om de hulp aan Lacoste te bespreken. De Parijse bladen beweerden, dat Lacoste niet naar Algiers zou terug gaan als hij zijn honderdduizend man niet kreeg. Lacoste had zelf bespre kingen met de minister van defensie Maurice Bougès-Maunoury en de mi nister van staat Mendès-France. Het gesprek tussen Lacoste en Mendès werd als zeer belangrijk be schouwd, omdat Mendès een politieke oplossing voorstaat. Gisteren ver scheen in de Express, een blad dat hem is toegedaan, een artikel waarin geëist werd, dat Mollet moest aftre den, omdat hij niet in staat was ge bleken, de Algerijnse kwestie tot een goed einde te brengen. Kandidatenlijst A.R.-partij De kandidatenlijst voor de komen de Tweede Kamerverkiezingen van de Anti Revolutionaire partij is thans vastgesteld. In alle kamerkieskringen zal prof. dr. J. Zijlstra, de minister van econo mische zaken als lijsttrekker funge ren. De nummers twee tot en met twaalf op de centraal vastgestelde lijst mogen door de onderscheidene kamerkieskringen in een andere volg orde worden geplaatst. De nummers dertien tot en met vierentwintig mogen onderling niet worden verwisseld. De kamerkieskringen hebben ten slotte nog het recht de lijst met ten hoogste zes regionale kandidaten aan te vullen. De centraal vastgestelde lijst ziet er als volgt uit: prof. dr. J. Zijlstra, Amsterdam, mr. J. Algera, Den Haag, mr. A. B. Roosjen, Amster dam, prof. mr. P. S. Gerbrandy, Sche- veningen, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, Aerdenhout, A W. Biewenga wzn., Garsthuizen, drs. C. P. Hazen- bosch. Den Dolder, mr. dr. E. P. Ver kerk, Boskoop, H. van Eijden, Rot terdam, ds. J. Fokkema, Ede, J. van Eijbergen, Utrecht, ds. C. v. d. Zaal, Harlingen, J. Smallenbroek, Assen, mr. B. W. Biesheuvel, Wassenaar, mr. Th. A. Versteeg, Amsterdam-z, prof. dr. L. W. G. Scholten, Utrecht, mr. dr. J Meulink, Enschede, G. A. Kieft, Utrecht, C. van Nierop, Zeist, dr. A .Veerman, Rijswijk (Z.H.), dr. J. van Baal, Doorn, mr. dr. N. G. Geelkerken, Leiden, A van Santen, Arnhem, en P. C. Elfferich, Delft. Dode en zwaar gewonde bij autobotsing Een auto uit Assen, bestuurd door de 50-jarige PI. H., is vrijdagmiddag om half twee op het kruispunt Kerk straatRijksweg te Zuidbroek tegen een auto, bestuurd door de heer M. uit Finsterwolde gebotst. De heer H. werd op slag gedood, zijn medepassagier, de 52-jarige A. G., eveneens uit Assen, werd zwaar fewond naar het academisch zieken- uis te Groningen gebracht. De au to's werden zwaar beschadigd. SLIJTAGE. Een Britse verslag geefster heeft in haar blad geschre ven, dat zij twee paar schoenen en zes paar kousen versleten heeft bij het najagen van Malenkow. Deze heeft nu medegedeeld, ervoor te zul len zorgen, dat de slijtage wordt ver goed. TE IVIIN. Matti Raivio in Pater- son (V.S.) werd schuldig bevonden aan het stelen van 193 dollar uit een drankwinkel ondanks zijn verklaring: „Als geoefend saboteur en spion, zou ik zo'n kinderachtige misdaad nooit bedrijven". NIET IDEAAL. Mevrouw Ourania Karabelas in Milwaukee (V.S.) be klaagde zich bij de rechtbank over haar man. Zij wilde scheiden. Hij had, zo sprak zei, niet de verantwoorde lijkheid op zich genomen van het hu welijksleven. En daar stak wel iets van waarheid in. Hij was veroordeeld geweest tot- vijftien jaar gevanenis- straf wegens ontvoering van een kind, vervolgens tot- vijf jaar wegens uitbreken uit de gevangenis en kort geleden had men hem aangehouden omdat hij op een agent had gescho ten. Dr. E. H. Krelage overleden Te Haarlem is in de ouderdom van 87 jaar overleden dr. E. H. Krelage, die op het gebied van bloembollen cultuur een internationale naam heeft verworven. Nadat hij van 1907 tot 1921 deel had uitgemaakt van het hoofdbestuur der Koninklijke al gemene vereniging voor bloembol lencultuur, werd hij in laatstgenoemd jaar voorzitter. Tot december 1935 heeft hij deze functie waargenomen. 1 Pas op met vuur 1 in de duinen H De kans op brand in het duin- gebied o" het ogenblik bij- is zonder groot, In de eerste plaats doordat tijdens de stren- ge vorst veel planten, o.a. helm, zijn doodgegaan, waarvan de s dorre resten uiterst brandbaar z(jn. 'n Lucifer, brandend weg- gegooid, kan ernstige schade §f veroorzaken in het recreatie- gebied. Niet alleen financiële schade, maar vooral r odè doordat het tien tot twintig H jaar k&n duren eer een duin- terrein, dat in enkele minuten is kaal gebrand, weer volledig begroeid is. Dit jaar reeds ver- nietigden twee branden ruim 18.000 m2 i-ecreatiegebied, be ll horende to hek waterwinter- rein van de Haagse duinwater- leiding. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zee- en Iuchtmanoeuvres in de Middellandse zee. De westelijke bondgenoten zullen van 11 tot 20 april zee- en Iuchtma noeuvres op grote schaal houden om de bescherming van konvooien en transportverbindingen in de Middel landse Zee te beproeven. De Franse autoriteiten deelden me. de, dat de manoeuvre „Medflex Dra gon" genoemd is en dat schepen en vliegtuigen uit Frankrijk, Italië, En geland, Griekenland, Turkije, de Ver enigde Staten en Portugal er aan zul len deelnemen. De „blauwe macht „onder leiding van admiraal Guy Grantham, com mandant van de geallieerde strijd krachten in de Middellandse Zee, zal trachten de scheepvaart gaande te houden en te verdedigen. De „oranje macht bestaande uit de verschillende deelnemende landen zal de „vijand" voorstellen. De manoeuvre zal worden afgeslo ten met een gecombineerde lucht- en vlootschouw voor de haven van Mal ta. Twee Duitse soldaten in hun splin- ternieuwe uniformen in gesprek met een Belgische grenadier (links) en een lid van de Franse rde rem.'M- caine tijdens een pauze in de herden king van de zevende verjaardag van Shape in Rocquencourt. diensttijd van de tegenwoordige achttien maanden op twee jaar brengen, zo wordt uit welingelich te bronnen te Parijs vernomen. Koning Idrls van Libië heeft de Amerikaanse regering verzocht, in Algerije tussenbeide tc komen om een eind te maken aan „het bloed vergieten en de massamoorden van de Franse stryd krachten in Algerye". Volgens officiële zegslieden in Da mascus heeft Syrië bij de leden van de NAVO een protest ingediend naar aanleiding van de door de NAVO- raad aan Frankryk gegeven toestem ming, om in Algerye gebruik te ma ken van troepen die aanvankelijk voor de NAVO bestemd waren. Luchtschip onder sneeuw bezweken De winter is vrijdag in Europa teruggekeerd en heeft in verschei dene landen sneeuw gebracht. In de Italiaanse Alpen woedden vrijdag zware sneeuwstormen. In Rome daalde de temperatuur des middags tot vier graden Celsius. Ook in de Zwitserse en Oostenrijk se Alpen is veel sneeuw gevallen. Voorts is melding gemaakt van sneeuwbuien in West-Duitsland en Frankrijk. Zelfs op Corsica viel sneeuw. In Schotland, North Kent en East Anglia is gisternacht een be hoorlijke hoeveelheid sneeuw ge vallen en verder was het weer in Engeland ongeveer als bij ons, pe riodes van zonneschijn, afgewisseld door jaagsneeuw, hagel en ijskoude regen. In het weekeinde wordt het ech ter warmer. furt heeft het gevroren, de lager ge legen stad bleef echter vrij van vorst en alleen een hoeveelheid natte sneeuw belemmerde het drukke ver keer. Op de Kassel-Goettingen Auto bahn waren de automobilisten niet bepaald gezellig uit: door de glad heid ontstond er een opstopping van meer dan honderd auto's. Het enige slachtoffer van het on bestendig weer was een klein Ameri kaans luchtschip dat voor adverten tiedoeleinden uit de V.S. in Duits land was geïmporteerd en dat ten koste van 50.000 marken onder de sneeuwlast bezweek. Door de précaire situatie op het plat teland van Algerije is er een voedsel tekort ontstaan in de stad Al 'ers, De Franse autoriteiten hebben daar om een distributiesysteem in het le ven geroepen: op bepaalde punten in de stad knfvttén de Moslims op ge zette tijden graan verkrijgen. Man mishandelde zijn dochtertje Tegen de 33-jarige fabrieksarbei der W. E. S. te Enschede is proces verbaal opgemaakt wegens mishan deling van zijn anderhalfjarig doch tertje. De man wordt ervan beschul digd het meisje te hebben geslagen, met het hoofd onder de kraan te hebben gehouden en toen het kind nog harder begon te huilen, het met een pook te hebben bewerkt. Het kindje kreeg ettelijke slagen op hoofd en lichaam. Het moest naar een zie kenhuis worden overgebracht. S. is voor de officier van justitie f eleid. De man die onder medische ehandeling staat, was reeds eerder veroordeeld wegens mishandeling van kinderen. Hooidroppings voor eenzaam paard Burgemeester Ben Jorgensen van Gunni son Colorado) V.S., heeft, gisteren gezegd, dat twee piloten een paard, dat door de sneeuw gevangen zit op een 4200 m hoog rotsplateau, in het le ven houden door uit een vliegtuig balen hooi op het plateau neer te gooien. Jorgenson vertelde, dat het paard eind vo rige maand voor de eerste maal door de pi loot. var. een lucht vaartmaatschappij Wallace Powell, was waargenomen. Eet paard bevond zich toen tussen de 4800 m. hoge Mount Harvard en de 4200 m hoge Mount Yale en kon kennelijk niet naar minder barre oorden afdalen vanwe ge de grote massa's sneeuw op de berghel lingen. Sindsdien hebben Po. well en zijn werkgever Gordon Warren, twee maal per week een vlucht naar het rots plateau gemaakt om balen hooi voor het dier af te werpen. In totaal zijn nu 12 balen afgeworpen. Bur- aemeester Jorgenson betaalwel 't hooi als de vluchten naar het plateau. Warren re kent hem hievoor de uiterst schappelijke prijs van 12 dollar per afgeleverde baal. Jor'- s i.'.l deze hooi droppings laten door gaan totdr 'e sneeuw gesmolten is en het paard de héllingen af kan komen. Het gestr de paard heeft de naam „Elia"- gekregen naar de bij belse pro' -f. die ~>r de raven in de woestijn werd gevoed. United Press.) DE FELLE WINTER EN DE LANDBOUW Helft van Nederlandse wintertarwe ging door bevriezing verloren Nu de vorstperiode meer dan een maand achter de rug is, kan de invloed van de vorst op de landbouw getaxeerd worden. Met name de invloed op de te velde staande gewassen is pas nu met voldoende nauw keurigheid te bepalen. De berichten uit België en Frankrijk deden ook voor Nederland het ergste vrezen. Hoewel hier en daar individuele landbouwers een niet te onderschatten schade geleden hebben, valt de schade voor de landbouw als geheel erg mee, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mee. Voorzover er van vorstschade gesproken kan worden, wordt deze in het zuiden van het land gevonden en wel vooral in het zuidwestelijk zeekleigebied. De te velde staande gewassen hebben in het noorden van het land betrekkelijk weinig geleden. Hoe verder we naar het zuiden gaan, hoe meer schade de vorst veroor zaakt heeft, zonder dat er ergens van een calamiteit gesproken kan worden. Van de wintertarwe bleef in het gehele land meer dan de helft staan. In het noorden is er nauwe lijks een betekenisvolle oppervlakte uitgevroren, terwijl in het zuidwes ten, zoals wij reeds eerder schre ven, ongeveer driekwart van de op pervlakte omgeploegd is of nog zal worden. Van de wintergerst welke voor namelijk in het noorden geteeld wordt heeft een vijfde-van de oppervlak te een zodanige invloed van de vorst ondervonden, dat ze wel omgeploegd zal moeten worden. Van de grote oppervlakte koolzaad die verleden jaar ingezaaid werd, zal ongeveer vier vijfde blijven staan, in i het zuidwesten, waar de oppervlakte uitzonderlijk groot was, zal net als bij de wintertarwe minder overblij ven. Van de ruim 10.000 ha klaver, die verleden jaar gezaaid werd, zal ver reweg het grootste deel blijven staan. Alleen in het zuiden zullen hier en I daar klaverpercelen omgeploegd worden. Het gras heeft evenmin als de winterrogge een betekenisvolle scha de ondervonden, terwijl ook het kar- wïjzaad vrijwel helemaal behouden gebleven is. De omgeploegde oppei-vlakten zul len voor de normale zomergewas sen gebrui' t kunnen worden, waardoor de schade aan de te vel. de staande gewassen beperkt blijft tot de kosten voor ploeg- en zaaiarbeid en zaaizaad van het uitgevroren gewas. De in kuilen bewaarde consump tie-aardappelen zijn er over het algemeen goed afgekomen. Hier en daar is een klem beetje bevro ren, wat in de meeste gevallen nog geschikt is voor veevoeder. Het snel invallen van de strenge vorst veroorzaakte in de eerste dagen in sommige aardappelkoelhuizen enige schade, maar ae bedrijfslei ders konden snel maatregelen ne men om verdere schade te voor komen. De in glazen poterbewaar plaatsen bewaarde aardappelen zijn in enkele gevallen voor een deel bevroren, maar dank zij flink stoken is ook hier de schade be perkt. Samenvattend wordt vastgesteld dat de meeste schade in de landbouw is geleden in de eerste dagen door het snel invallen van de strenge vorst» Bovendien kwam de sneeuw pas na de eerste vorstweek, zodat de kale vorst een deel van de gewassen deed doodvriezen. Als geheel is echter de schade betrekkelijk gering, hoewel voor sommige landbouwers het ko mende jaar veel goed zal moeten ma ken. aldus het overzicht van het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Soekarno 14 mei naar Verenigde Staten President Soekarno van Indonesië zal 14 mei voor een officieel bezoek aan de Verenigde Staten uit Djakar ta vertrekken. Aldus is gisteren in kringen van het paleis té Djakarta bekendgemaakt. Soekarno zal vier dagen in Washington verblijven en vervolgens twee weken een rondreis door de Verenigde Staten maken. Het Wereldgebeuren. Drie mannen Mei een zorgelijke trek op het ge zicht zei Israels premier Da vid Ben Goerion dezer dagen: „Als we wapens krijgen zal er geen oorlog komen. Als men ze ons niet verstrekt, dan zal er gevochten wor den en we zullen winnen na grote en onnodige verwoesting aan beide kan ten". Hij bedoelde vooral de wapens, waarom de Israëliërs hadden ge vraagd aan de Verenigde Staten van Amerika. Nog .-.teeds houden de Ame rikanen een slag om de arm; het is dan ook geen gemakkelijke beslis sing, die van hen wordt gevraagd. De grootste tegenstander van de Is raëliërs. Egypte, voelt zich met de dag sterker worden door de wapen leveranties van achter het ijzeren gordijn, en het machtsevenwicht aan de grenzen van Palestina dreigt ver loren te gaan. Maar de Amerikanen willen voorkomen, dat in het Mid den-Oosten een bewapeningswedloop ontstaat. Menigeen zou het onjuist vinden om wapens te leveren aan Is raël om andere politieke redenen: in de Arabische landen liggen de rijke oliebronnen, die door westerse maat schappijen worden geëxploiteerd. En zouden die oliebelangen niet in ge vaar komen, wanneer men de Ara bieren tegen zich in 't harnas joeg? Toen Ben-Goerion zijn sombere woorden sprak, kwam hij juist terug van de grens, waar hij in eigen per soon een bijdrage had geleverd voor de verdediging: een dag lang had hjj prikkeldraad gespannerf langs de Egyptische grens. Duizenden kan toorbedienden uit Tcl-Aviv hadden hun bureaus verlaten om aan de grens graafwerk te verrichten. Graven... Het is een woord, waar bij de Egyptische premier, Ga- mal Abdel Nasser, moet denken aan zijn allereerste rebellie. Toen hy zeven jaar was, kreeg hij, naar een verhaal zegt, van zijn vader te ho ren, dat hy moest ophouden met het graven van gaten in de tuin. Diezelf de avond groef Gamal een gat zo diep, dat zijn vader erin viel. En in zijn verdere jongelingsjaren kwam hy ook meer dan eens in opstand te gen het gezag. Eens werd hij door de politie opge pakt omdat hij een der raddraaiers was bij woeste relletjes. Pas op het politiebureau hoorde hij, waarvóór er eigenlijk werd betoogd... Maar sinds zijn allergrootste re bellie: de verdrijving van koning Fa- roek, blijkt dat Nasser hèel goed weet, waarvoor hij drukte maakt Vooral na de aankoop van wapens in Tsjecho-Slowakije heeft hij ont dekt, dat de leiders in andere Ara bische landen een zeker ontzag voor hem hebben. Hij droomt nu van een groot Arabisch imperium, waarin Egypte de baas zou moeten spelen. Dat ontzag zou nog groter worden, wanneer hij erin zou slagen, om dat vreemde element in de Arabische wereld: Israël, te verslaan. Men zegt, dat dergelijke overwegingen hem door de bol spelen en dat hij hierbij niet overhaast te werk wil gaan: hij moet eerst zeker weten, dat het ge lukken kan. Hij is dan ook bekend om zyn geduld: heeft hij niet tien jaar gedaan over de voorbereiding van Faroeks verbanning? En intus sen houdt hy het vuurtje brandend. De „dreiging" van Israël is immers een voorwaarde van de (wankele) Arabische eenheid. Hoe gespannen de situatie aan de grens tussen Israël en Egypte is, bleek donderdag ten over vloede, toen 42 mensen werden ge dood en een 120-tal gewond bij een hevig grensincident in de streek van Gaza, dat een hele dag duurde. En gisteren werden uit die streek weder om schermutselingen gemeld- Bewij zen te meer voor de noodzaak, dit conflict te zien als een gevaar voor de vrede. Veler hoop is daarom ge vestigd op de derde man, die in deze streek een rol van betekenis kan spelen, een buitenstaander, en wel de Zweed Hammarskjöld, secretaris generaal van de Verenigde Naties, die, met instemming van de betrok ken partijen, door de Veiligheidsraad naar het gevaarlijke gebied is gezon den om een onderzoek in te stellen naar de manier, waarop Israël en de Arabische landen de bestandsvoor- waarden naleven en binnen 'n maand hierover rapport uit te brengen. Hammarskjöld. die dit gebied ook al bezocht in januari, maar toen op een gewone goodwillreis, waarbij hij ook verder het oosten in trok, kan misschien als nuchtere noorderling wat Arabische olie op de golven gooi en, en wie weet, komt hij terug met construktieve plannen. Van hoogdra vende woorden houdt hy niet, en don derdag, aan de vooravond van zijn vertrek uit Washington, volstond hij ermee, te zeggen, dat hy de opdracht niet zou hebben aanvaard wanneer hij niet van mening was geweest, „dat er iets nuttigs uit voort zou kunnen komen". Het is te hopen, dat dit nut tige kan worden sumengevat in de ze vijf letters: vrede. DAG HAMMARSKJÖLD «...Iets nuttigs....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3