Bevolkingsonderzoek naar reuma in vier gemeenten van Zeeland televisie o :mn Umm 4!manak GEMEENTERAAD NAM AFSCHEID VAN JUBILERENDE ONTVANGER MEUWE WONINGBOUWREGELING O DE LICHTBRON Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 7 APRIL 1956 INVULLEN FORMULIEREN BELANGRIJK EN GEWENST! Sluis, Middelburg, Krabbendijke en Oud-Vossemeer verlenen medewerking Deze maand zal ook in Zeeland het bevolkingsonderzoek naar het voor komen van reuma beginnen. Niet in elke gemeente zal dit onderzoek wor den gehouden, slechts "n 4 van de 101 Zeeuwse. Elke van dit viertal verte genwoordigt een :>epaalde categorie gemeenten. Sluis komt het eerst aan de beurt, daarna volgen Middelburg, Krabbendijke en Oud-Vossemeer. In ieder van deze plaatsen zal een aanta. inwoners een formulier ontvangen met. het verzoek dit in te vullen. Een groot aantal vragen staat op dit for mulier vermeld. Blijkt uit de gegeven antwoorden, dat men thans last heeft van reumatiek dan volgt voor deze mensen een oproep om naar een bepaald lokaal te komen. Zy worden daar dan door deskundigen onder vraagd over de verschijnselen van hun kwaal. Het onderzoek gaat uit van de „Gezondheidsorganisatie T.N.O.", organisatie voor toegepast natuurwe tenschappelijk onderzoek ten behoeve van de volksgezondheid, die hiermee reeds ongeveer 2 jaar over het gehele land bezig is. Uiteraard is het onder zoek naar deze volksziekte, waarover nog zo weinig bekend is, van groot belang. Men hoopt dan ook, dat iedere betrokkene het formulier zal invul len. Het onderzoek draagt een weten schappelijk karakter, doordat met het houden van deze schriftelijke en quête een beeld zal worden verkregen van de aanwezigheid van reuma over het gehele land. Door het systeem, dat wordt gevolgd, krijgt men over het voorkomen van deze ziekte een zo zuiver mogelijke „doorsnee". Het is uiteraard tnans onmogelijk om iedere Nederlander te onderzoeken. De enquête strekt er echter met na me toe de reuma-symptomen in ver band met de levensomstandigheden aan het licht te brengen. Tot dusver werd reeds een veertig tal plaatsen geënquêteerd. Nog der tig gemeenten zullen volgen, waarna dan 1 tot 1 van de gehele bevol king onderzocht zal zijn. Het huidige onderzoek, dat voortkwam uit een enquête op bescheiden schaal, die reeds in 1952 op de Waddeneilanden werd gehouden, moet eind 1957 ge reed zijn. Men gaat te werk volgens een systeem, dat door het Centraal Bureau voor de Statistiek is aange raden. Dit houdt in, dat in het alge meen alle inwoners van 15 tot 64 jaar worden geënquêteerd. Dit stuit echter, waar het een gro te plaats betreft, op moeilijkheden in verband met tijd en geld. Dan neemt men echter van die groep die met name dus de zg. beroepsbevolking omvat ook weer een doorsnee, een soort „steekproef". Zo zal in Middel burg één op elke 12 inwoners van de genoemde categorie een formulier ontvangen. Volgens het bevolkings register wordt steeds de 12e uitge zocht en wanneer deze niet tot de be. trokken categorie behoort, de volgen de of de daaropvolgende. In de drie andere Zeeuwse gemeen ten zal men echter anders te werk gaan. Hier wordt uitgegaan van de gehele beroepsbevolking. Zo worden m Sluis aan 1600 inwoners formulie ren gezonden, in Krabbendijke aan 2000 en in Oud-Vossemeer aan 1200. Het getal voor Middelburg is 1800. Bij dit alles ondervindt men de mede werking van de gemeente-secreta rieën. Want in elk der betrokken ge meenten is tevoren overleg gepleegd met de gemeentebesturen, die alle hun toestemming voor het onderzoek ga ven. Speurwerk Het onderzoek is gericht op de toe komst en aan de hand van de gege vens, die het oplevert, wil men een krachtige bestrijding van de reumati sche verschijnselen ter hand nemen. Dit onderzoek is dus zeer algemeen, zodat het duidelijk zal zijn, dat het hier niet om de geconstateerde ge vallen afzonderlijk gaat, maar om het totale beeld. Wel worden in dien nodig individuele gevallen, VAN WEGWIJZER De Wegwyzerdiensl van de A.N.W. B. heeft dezer dagen de Bondspadde- stoel te Cadzand-Haven, op de split sing van de wegen naar Cadzand- Bad en Retranchement door een op vallende drie-armige wegwijzer ver vangen. Het gebeurde hier vorig toe ristenseizoen nl. dat gemotoriseerd verkeer de voor dit verkeer verderop verboden weg naar het Zwin insloeg. Thans vindt zowel het auto- en mo tor-verkeer als het rijwiel en brom- fietsverkeer bij de sluis over het Af wateringskanaal een duidelijke oriën tering omtrent de te volgen richting. HET MUZIEKFESTIVAL Zoals reeds eerder is gemeld, wor. den te Terneuzen pogingen in het werk gesteld om te komen tot een in de zomermaanden te houden mu ziekfestival, dat zo mogelijk een in ternationaal karakter zal dragen. Naar nader vernomen wordt, is het initiatief hiertoe uitgegaan van het bestuur van de „Harmonie Terneu- GERUSTSTELLING De tocht, die de vierjarige Jantje met zus, broertje plus pa en ma door Zeeuwsch-Vlaanderen had mogen ma ken, werkte nog dagenlang na. Voor al het leven op et. om de boerderij had diepe indruk op hem gemaakt en zo had hij vaak met aandacht gekeken naar het bedrijvig gedoe van de var- Hij was een beetje baw voor die beesten. Toen papa dan ook enkele dagen later, vermoeid van een dag inspan nende arbeid, een dutje na het eten deed en daarbij nogal hoorbaar snurkte, sprak Jantje tot z'n speel- goed-paaskuïken: „Wees maar niet bang hoor. t Is geen echt varken".... die voor behandeling in aanmerking komen, doorgegeven aan plaatselijke reumatologen. Welke richting deze toekomstige bestrijding zal opgaan is niet duidelijk. Men moet dit alles nog zien als een soort „speurwerk". In ieder geval is het van het aller grootste belang, dat iedere ge- enquêteerde zün of haar volle me dewerking verleent ook de ge zonden, dat wil zeggen zij, die geen reuma hebben. Een verplich ting bestaat echter niet. Daar het hier gaat om een geprojecteerde doorsnee zal ieder, die zijn mede werking weigert, geen goed doen aan het streven om een totaal beeld te krijgen. Sluis komt dus eerst. Reeds op 11 april a.s. gaan daar de formulieren „de deur uit". De zittingen voor de opgeroepen inwoners zullen in deze gemeenten op 7, S en 9 mei worden gehouden. In Middelburg worden de formulieren 13 april.verzonden. Na de 16e zullen in de Zeeuwse hoofd stad vier enquêteurs de in totaal 1800 adressen bezoeken waar de for mulieren zijn ontvangen. Zij halen dan het ingevulde formulier op. Dit werk zal ongeveer 10 dagen duren. De zittingen in Middelburg in het medisch centrumworden gehou den op 14, 15 en 16 mei, in Krabben dijke op 30 en 31 mei en op 1 juni en in Oud Vossemeer op 18 en 19 juni. Tijdens de genoemde zittingen zal een staf van deskundigen, die onder leiding staat van de reumatoloog dr. R. de Graaff uit Rotterdam, de op- geroepenen ontvangen. Door middel van een vraaggesprek tracht men vast te stellen welke de reumaver schijnselen zijn en in welke mate de lijders daardoor worden gehandicapt. De tijd, waarop men wenst te ko men, kan op het enquêteformulier worden ingevuld. Zij tenslotte nog vermeld, dat de Gezondheidsorganisa tie T.N.O. een onderafdeling is van de Centrale Organisatie T.N.O., waarin overheid, wetenschap en het maatschappelijk leven samenwerken. Mr. P.W. van Meerwijk benoemd te Hilversum. Mr. P. W. C. C. M. van Meerwijk, kantonrechter te Terneuzen en Oost burg en plaatsvervangend kanton rechter te Zierikzee, is benoemd tot kantonrechter te Hilversum. Mr. Van Meerwijk zal deze functie waarschijn lijk begin mei aanvaarden. Hij was gedurende dertien jaar als opvolger van mr. Stokvis, als kantonrechter in Zeeuwsch-Vlaanderen werkzaam. De heer Van Meerwijk heeft zich daar bij de gehele bevolking een gro te sympathie weten te verwerven, getuigde ook het grote aantal func ties in het openbare leven, die hij be kleedt en waarvoor hij werd aange zocht. Zo is mr. Van Meerwijk, die mén in Zeeuwsch-Vlaanderen 'slechts node ziet vertrekken, voorzitter van de werkgroep der ZVU te Terneuzen, van net actiecomité van het Neder landse Rode Kruis, het r.k.-universi- teitsfonds, de KVP-afdeling Terneu zen, Wïllibr.ordusstichting, de Ter- neuzense afdeling van het Wit-Gele Kruis, bestuurslid van het Provincia le Wit-Gele Kruis, plaatsvervangend lid van de kamer van toezicht voor notarissen en kandidaat-notarissen en curator van het Terneuzense lyceum Ook was hij lange tijd plaatsvervan gend tuchtrechter voor de provincie. Mr. Van Meerwijk is verder mede oprichter en voorzitter van het r.k.- priestercomitTijdens een openbare zitting zal de heer Van Meerwijk of ficieel afscheid nemen. Benoeming Per 1 april 1956 is aan de open bare lagere school te Oostburg als onderwijzer benoemd, de heer M. Ka- boord,, voorheen te Arnemuiden. Advertentie J. FRANSS CHARME VOOR ZEELAND. Het zijn de hoog veredelde BOUS- SAC katoenstoffen die rechtstreeks uit Parijs gekomen, thans voor de Zeeuwse vrouw bereikbaar zijn. Juist deze mooie katoenstoffen zijn „bij de tijd". U weet toch dat katoen weer volop in de mode is. En niet al leen de stof maar ook de dessins, ze zijn een voorbeeld van moderne ont- werpkunst. Franse dessinateurs maakten de BOUSSAC stoffen zo vlot, zo charmant en apart dat deze stoffen ook dit seizoen weer in de Haute Couteure-wereld met enthou siasme zijn ontvangen en verwerkt. Juist BOUSSAC stoffen vertegen woordigen de hedendaagse mode, en zijn zo bijzonder geschikt om tot vele uiteenlopende modellen te wor den verwerkt. Ze zijn bovendien ge heel kreukherstellend. Al deze redenen nodigen U vanzelf uit om deze hartveroverende stoffen vrijblijvend te bezichtigen. Ze zul len U direct imponeren. U bent welkom bij Magazijn Poley, Ganzepoortstraat, Goes, die als bij zondere service deze wondermooie stoffen voor het eerst binnen uw be reik brengt. TOT zen". Getracht wordt om met finan ciële steun, zowel van de plaatselijke Horeca-bedrijven als van de Terneu. zense middenstand, de benodigde gelden bijeen te krijgen, In tegen stelling met een eerder bericht, kan worden medegedeeld, dat men ook van de zijde van het gemeentebe stuur de nodige steun verwacht. Bij vorige gelegenheden verkreeg men ook medewerking. HERBEPLANTING In het kader van de herbeplanting van Oosterland worden thans door de firma Romijn van Zierikzee in samenwerking met gemeentewerken, de Molenweg en de plantsoenen bij de Leugenput en de toren van boompjes en heesters voorzien. NIEUWE WEG OPENGESTELD De Rondweg te Poortvliet, voor re kening van de provincie Zeeland door de firma Sanders uit Delft aange legd, is woensdag voor het verkeer vrijgegeven. De weg moet overigens nog afgewerkt worden, terwijl ook 'n rijwielpad gelegd moet worden. ELF NIEUWE WONINGEN Van de 52 woningen, die aan de Callenfelsstraat te Oostburg worden gebouwd door de Zuid-Nederlandse Bouw- en Handelscombinatie uit Vlissingen, is dezer dagen het eerste blok van elf door de bewoners be trokken. De rest van deze woningen zal met tussenruimten van enkele weken voor bewoning gereedkomen. Een der mooiste projecten, die na de ramp op het eiland Tliolen verrezen, is liet streekcentr i in Sclierpenis- se. Het prachtige gebouw is een ge schenk voor de stichting „Eiland gemeenschap", zodat het centraal ge legen Sohcrpenisse in de toekomst ook cultureel een belangrijk centrum kan worden. Door het vertrek van de vooitter oud-burg:m er- burg van Stavenisse,' is de opening nog uitgesteld, maar dit zal naar verwacht wot kwestie van e\ kele weken zijn. De opening zal waarschijnlijk geschieden door een burgemeester uit één der Noordhol landse adoptiegemeenten. Foto P.Z.C.) N.S. toont interesse voor woningen in Vlissingen Naar wij vernemen znllen twee ambtenaren van liet bureau „Wo ningzaken" der Ned. Spoorwegen maandag a,s. een bezoek brengen aan Vlissingen. Zij zullen hier de woningen in ogenschouw nemen, die de „Zuid-Nederlandse Bouw- en Han delscombinatie" zoals bekend in een bijzonder snel tempo heeft ge bouwd, volgens een nieuw systeem. Subsidie voor restauratie „St.-Sebastiaan" in Veere De minister van onderwas, kunsten 'en wetenschappen heeft een subsidie verleend voor de restauratie van het pand „St. Sebastiaan", Kade A 65 te Veere. Dit pand heeft een trapgevel- fragment uit de 18e eeuw, zandste nen hoekbttkken en twee geprofileer de waterlijsten. Voor het huis is een hardstenen stoepbank. De buitenplaatsen te Oostkapelle In bloementooi Hoewel Pasen dit jaar vroeg en koud was, waren cr in de bossen van de buitenplaatsen Westhove en Ber- kenbos (Oostkapelle) toch weer al een groot aantal bezoekers, die de eerste tekenen van de lentegroei kwamen bekijken. Als gewoonlijk waren onder deze mensen ook weer enkelen, die meen den, dat zij van het gemeenschap pelijk bezit een deel voor zichzelf konden meenemen en werden weer narcissen geplukt en primula's met kluit en al uitgestoken. Enkele pro cessen-verbaal waren weer nodig om die bezoekers tot andere gedachten te brengen. Het lijkt goed om, nu in de ko mende weken de bloementooi weer op zijn mooist zal zijn, nog eens te gen deze misdragingen te waarschu wen, welke on lange termijn blijven, de schade aan de nlantengroei kun nen berokkenen. Intrekken van de toegangskaart of een proces-verbaal is overigens van de misdragingen het onmiddellijk gevolg. Kring-commissaris Ned. Roode Kruis Bij besluit van Hare Majesteit de koningin is mr. J. A. Heyse herbe noemd tet kringcofnmissaris van het Nederlandsche Roode Kruis in de Kring Zeeland voor een periode van vijf jaar, ingaande 1 januari 1956. VIJFTIG JAAR IN DIENST VAN GRIJPSKERKE Zijn opvolger beëdigd In een bijzondere zitting lieeft gemeenteraad van Grjjpskerke onder grote belangstelling vrijdagmiddag afscheid genomen van de gepensio neerde gemeente-ontvanger, de heer P. K. Geschiere, en diens opvolger, de heer J. J. Engelvaart, in zun nieu we ambt geïnstalleerd en beëdigd. De heer Geschiere heeft vijftig jaar lang, sinds 27 maart 1906, ae functie van ontvanger vervuld en daarvoor zwaaide burgemeester H. U. Bouw man de jubilaris alle lof toe. „Een langdurige ambtsperiode als de uwe is zeldzaam", aldus de burgemeester. „Tot volle tevredenheid van het gemeentebestuur en het verificatie bureau bent U een halve eeuw ont vanger geweest en ik dank U voor de trouw en de toewijding door U be toond". Als bl\jk van waardering bood hij de scheidende functionaris een envelop met inhoud aan en gaf hij mevrouw Geschiere een bloemstuk ten geschenke. Bij de beëdiging van de heer Engel vaart sprak burgemeester Bouwman: Donkere annexatiewolken hangen dreigend boven ons eiland en onze buren „dreggen" naar stukken van ons grondgebied. Wat er zal gebeu- L. Verbost uit Middelburg tot ridder O.N. benoemd. Bjj koninklijk besluit is de heer L. Verbost uit Middelburg benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau. De heer Verbost is waterbouw kundige bij de Rijkswaterstaat en se dert 1 februari i949 in de Zeeuwse hoofdstad gestationneerd. De onder scheiding werd hem verleend ter ge legenheid van zijn 40-jarig jubileum in waterstaatsdienst, dat de heer Ver bost zondag 8 april a.s. zal vieren. De heer Verbost, die op 17 maart 1897 werd geboren, kwam in 1916 als buitengewoon opzichter in dienst bh" de rïvierwerken aan de ÏJsel. In 1919 werd hij overgeplaatst naar de Maas kanalisatie met standplaats Roer mond, waar hij tot 1921 bleef. In dat jaar volgde zijn benoeming tot op zichter 2e klas bij de Zuiderzeewer ken. In juni 1922 ging de heer Ver bost naar Wieringen, waar hij de wer ken aan de afsluitdijk meemaakte en de inpoldering van de Wieringer- meer. Op 1 april 1925 werd de thans on derscheidene benoemd tot technisch- ambtenaar. Daarna had de heer Ver bost achtereenvolgens als standplaats o.a. Den Haag, Harlingen, Medem- blik en Den Oever op Wieringen. Met ingang van 16 september 1933 werd hij benoemd bij de directie Wegen verbetering van de Rijkswaterstaat. In die functie werkte hij aan de rijks weg Den HaagArnhem. Latere standplaatsen waren o.a. nog Arn hem en Den Haag, waarna de heer Verbost per 1 januari 1948 tot teeh- nisch-hoofdambtenaar werd benoemd. In Zeeland waar hij dus in 1949 kwam verrichtte de heer Verbost tijdens de periode na de februariramp verdienstelijk werk. Zo voerde hij de taak uit een noodweg aan te leggen om de geïnundeerde polders in Zuid- Beveland heen, ongeveer vanaf de Vlakebrug tot aan Krabbendijke. De taak van de heer Verbost in de direc tie Zeeland van de Rijkswaterstaat is thans gelegen op het gebied van we genverbetering en dijksbouw, in wel ke beide facetten van 't waterstaats werk hij grote ervaring opdeed. ren weten wij niet, maar er wordt getracht recht over willekeur te doen zegevieren. Van U wordt verwacht, dat de raad in U een goede keus heeft gedaan". Na het afnemen van de eed kregen nog vele sprekers het woord. Wet houder A. Geschiere feliciteerde de scheidende ontvanger met zijn jubi leum. „Het is echter moeilijk om af scheid te nemen" zo sprak hii. „want iedereen wil wel oud worden, maar niemand wil oud zijn". De heer J. Vlieger sloot zich hierbij aan. De secretaris, de heer L. Jakobsen sprak namens het gemeentepersoneel hartelijke woorden van afscheid en prees de prettige sfeer van samen werking, die er altijd tussen de heer Geschière en hem had bestaan. De heer Engelvaart wenste hij geluk met zijn promotie. „Ik weet. dat U met dezelfde voortvarendheid en ijver het ontvangerschap zult vervullen, die wij van U als ambtenaar ter secre tarie gewend zijn." In een toespraak dankte de heer Geschiere voor de vele binken van waardering. Hoewel er sinds hij in 1906 op 24-jarige leeftijd ontvanger werd (voor een jaarwedde van 125!) veel was veranderd, had hij zijn werk toch altijd met veel plezier gedaan en het viel hem zwaar afscheid te moeten nemen. In een rede, die van welsprekend heid getuigde, dankte de 25-jarige nieuw-benoemde ontvanger, de heer J. J. Engelvaart uit Kortgene, voor het in hem gestelde vertrouwen. Tijdens een feestelijke receptie, die op de raadsvergadering volgde, gre pen vele sprekers nog de gelegen heid aan om de twee ambtenaren te feliciteren. (Slot van pag. 1 CORRECTIES. Bij het hierboven geschetste voor overleg kan het wel eens nodig blij ken bepaalde correcties aan te bren gen. Die correcties kunnen liggen op het gebied van de eisen, die de pre mieregelingen nu eenmaal stellen b.v. aan de opzet van de bouw, maar kunnen ook te maken hebben met totaal andere factoren, zoals bijvoor beeld de arbeidsmarkt. Wanneer ge meente X. een plan indient voor 20 premie-woningen en het zou blijken, dat de aannemers ter plaatse dit werk eigenlijk niet aan kunnen, om dat zij óf te weinig arbeiders heb ben óf omdat die bij werken elders zijn ondergebracht, dan kan het ge beuren, dat de beschikking niet wordt verleend of enige tijd wordt aangehouden, totdat het moment wel gunstig is. Of er wordt een beschik king verleend voor bijvoorbeeld 8 woningen en pas als die gereed ko men, kan worden bekeken in hoe verre de resterende 12 aangepakt kunnen worden. In een ander geval zal de bouw van een complex woningen in een bepaalde gemeente ten koste gaan van de woningbouw in een naburige plaats, terwijl er op dit moment juist daar groot gebrek is. Om al de ze belangen en factoren zo goed mogelijk tegen elkaar af te wegen Kandidatenlijst A.R. Het provinciaal comité in Zeeland van de anti-revolutionaire kiesver enigingen heeft ter aanvulling van de kandidatenlijst van de Tweede Ka mer, voor zover het de provincie Zee land betreft, de volgende personen bij de plaatselijke kiesverenigingen aanbevolen: 1. J. A. van Bennekom Middelburg; 2. J. Hommes, Nieuw- dorp; 3. C. de Putter, Axel; 4, drs. J. J. Knibbe, Goes; 5. J. van de Bos, Sint-Annaland; 6. D. Geuze, Oost burg; 7. J. C. Spaans, Zierikzee; 8. W. Poppe, Vlissingen; 9. A. A. van Eeten te Nieuwèrkerk en 10. Ir. J. A. van 't Leven te Goes. (Advertentie) Vakkundige plaatsing. Gratis demonstratie. MIDDELBURG Tel. 3873 en te regelen is daarom voortdurend overleg nodig met het provinciaal bestuur, met de hoofdinspecteur-di recteur van de arbeidsvoorziening en met de betrokken gemeentebesturen. „Niettemin ben ik van mening, dat deze nieuwe regeling voor Zeeland kansen biedt. Het sy steem van toewijzing maakt ni mogelijk de continuïteit in het bouwen zoveel mogelijk te bevor deren en te regelen. Maar men zal moeten oppassen voor over schatting en men zal moeten be grijpen, dat er even tijd voor no dig is om alles zo efficiënt mo gelijk te organiseren", aldus de heer Glerum. Het is inderdaad een afwegen van allerlei belangen, niet alleen ten op zichte van de woningbouw, maar ook met betrekking tot vele andere grootse projecten, die thans in Zee land ook onderhanden zijn. Zoals men weet kunnen thans de gemeen tebesturen goedkeuring verlenen voor projecten van twee tot tien duizend gulden, terwijl die van tien tot honderdduizend moeten worden goedgekeurd door de hoofdingenieur- directeur en boven de hónderddui zend de minister beslist, een inter departementale commissie gehoord. Wanneer voor een dergelijk groot project de rijksgoedkeuring af komt, dan gebeurt ait via de provin ciale directie, zodat ook in dergelijke gevallen de hoofdingenieur-directeur overleg pleegt met de hoofdinspec teur-directeur van de arbeidsvoorzie ning en met Ged. Staten. Hoe is de arbeidsmarkt ter plaatse, hoe ligt het met de urgentie enz. enz., zie daar vragen, die nu eenmaal beant woord moeten worden, omdat men de bouwcapaciteit wil laten „vollopen", zoals men in vakkringen zegt. „Natuurlek zullen wy daar wel eens fouten bij maken" aldus de heer Glerum, „maar men kan er van over tuigd zijn, dat wij niets zullen nala ten om alles zo soepel en zo vlot mo gelijk te laten verlopen. Aanvragen om ryksgoedkeuring voor grote pro jecten komen vla onze dienst binnen, zodat wy lang voor het afkomen van de goedkeuring de zaken bekeken kunnen hebben. Wy zullen ook ons uiterste best doen om de tyd tussen het indienen van de aanvraag en het afkomen van beschikkingen voor wo ningen zo kort mogelijk te laten zijn. Maar wij moeten bij de behandeling nu eenmaal allerlei factoren laten meespreken, die de aanvrager over het algemeen niet kent." Benoemd in groepsbestuur N.O.V. Tijdens het congres van de f nijverheidsonderwijs van de N landse Onderwijzersvereniging (N.O. V.), dat te Amersfoort gehouden werd, is besloten het landelijk groeps bestuur uit te breiden met twee le den. Tot bestuurslid werd onder meer benoemd de heer P. J. van Duyne uit Middelburg. Inspectie Zeeuwse lijn Op 9 en 10 april a.s. zal de Zeeuw se lijn van de Ned. Spoorwegen ge- inspecteerd worden door de directeur der N.S., ir. J. Wessels Boer, spe ciaal belast met exploitatiezaken, en enige van zijn medewerkers. Het be treft hier de gebruikelijke inspectie, waarbij o.m. alle stations langs de Zeeuwse lijn bezocht zullen worden, Contactavond van Zeeuwse Vereniging in Breda Dezer dagen hield de Zeeuwse Ver eniging in Breda, „Luctor et Erner- go'1 in „De Veste" een contact avond, die geopend werd met het ge zamenlijk zingen van het Zeeuwse volkslied. De voorzitter, de heer M. G. Zandée, leidde daarna de heer. C. Burger Sr. uit Wilhelminadorp in, die deze avond optrad. De heer Bur- fer, die voor deze gelegenheid in eeuws kostuum was gekleed,, droeg een drietal zelf bewerkte schetsen voor in Zeeuws dialect. Een en ander was niet van humor gespeend en oogstte een groot succes. Het be stuur had tevens gezorgd voor een muzikale omlijsting. Zowel de decla mator als het muziekensemble moch ten hartelijk applaus in ontvangst ne men. Het was een geslaagde avond, die in gezellige sfeer verliep. Woningtelling begonnen In Middelburg is thans ook de wo ningtelling begonnen. Een negental enquêteurs ïse woensdag met zijn werk, het bezoeken van ae wooneen heden, gestart. Men denkt in totaal ongeveer 9 weken over deze telling te doen. Aan de hand van de ver kregen gegevens, die zo is uit drukkelijk bepaaid niet mogen worden aangewend ten nadele van huiseigenaren door deze inwoning op te leggen, zal tevens een woning cartotheek worden samengesteld, hetgeen uiteraard grote voordelen heeft. Steenlegging voor chr. scholen in Middelburg Dinsdag 10 april a.s. om 17 uur zal de. eerste steenlegging geschieden voor het scholencomplex, dat reeds geruime tijd in aanbouw is aan de Olmenlaan in Middelburg. Het be staat uit een lagere school en een ulo school, die evenwijdig aan elkaar ko men te staan met de zijgevels naar de Olmenlaan toegekeerd. Beide scho len zijn bestemd voor de vereniging „De christelijke burgerschool". Deze steenlegging zal uitgevoerd worden door de heren R. A. Swanborn, hoofd van de ulo-school en C. Kranendonk, hoofd van de l.o.-school. AGENDA. Middelburg Kunstmuseum: „Van luml- nisme tot kubisme", 1012, 1417 uur; Kunstzaal Van Benthem Jutting: Expositie herverkaveling Walcheren, 15—18 uur; Electro: „O, mijn papa", (a.l.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Napoleon", (14 j.), 20 uur: Schutters hof: Liefdadigheidscabaret t.b.v. beh. in Indonesië, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Jaloezie" 14 jaar) 19 en 21 uur; Luxor: „De piraat vaq,Jamaica" (18 jaar), 19 en 21 uur; Stedelijk museum: Tentoonstelling re- produkties Chinese kunst; Chr. mil. tehuis „De Meerpaal": Bazar, kinder middag 14—17 uur; avond 19.30—23. u. Goes Grand: „Jaloezie" (14 jaar), 19 en 21 uur; Prins van Oranje: Goese ope rettevereniging met „In het witte paard", 19.30 uur. MORGEN. Middelburg Electro: als vandaag, 15.30, 19 en 21.15 uur: Schouwburg: als van daag, 14.30 en 20 uur. Vlissingen: Alhambra: als vandaag, 15, ',9 en 21 uur; Luxor: als vandaag, 15, 19 en 21 uur. Goes: als vandaag, 15, 19 en 21 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2