PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Bestandscommissie maakte einde aan nieuw gevecht in Palestina Sowjet-Ieiders naar Londen zonder Serow Nieuwe woningbouwregeling moet eerst „ingespeeld" worden 199e jaargang - no. 83 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 7 april 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2. telcf. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. N. Bogerdstraat 24. telef. r GESPANNEN SFEER IN MIDDEN-OOSTEN Hammarskjöld en Selwyn Lloyd houden heden spoedbespreking Vrijdagochtend is het in het gebied van Gaza opnieuw tot een vuur gevecht gekomen tussen Egyptenaren en Israëliërs. Door optreden van de voorzitter van de Israëlisch-Egyptische bestandscommissie, kolonel Bayard, is na enige uren een einde gemaakt aan dit incident. In Cairo is vrijdag bekendgemaakt, dat bij dit vuurgevecht een Egyptisch soldaat gesneuveld is. Bij de Israëlische beschieting van Gaza op donderdag kwamen 59 burgers en vier militairen om het leven en werden 93 burgers en negen militairen gewond. Volgens een Israëlische woord voerder hadden de Egyptenaren vrijdagochtend het vuur op de Is raëlische stellingen geopend. Als zij weer met schieten beginnen, zo zei hij, zullen wij opnieuw het vuur be- De Navo In de Eerste Kamer heeft enige ontsteltenis geheerst over het lot van Nederland, indien een nieu we oorlog zou uitbreken. Biedt de Navo aan Nederland de nodige bescherming en zal het Ne derlands grondgebied wel tegen elke aanvaller verdedigd worden? Deze vragen kwamen op, nadat de Navo- opperbevelhebber, generaal Grünther aan journalisten had verteld hoezeer Duitse divisies nodig waren om een mogelijke stormloop van de rode le gerscharen te keren. De vragen werden bovendien actu eel toen men zich in Nederland weer eens bewust werd van de ontzagwek kende hoeveelheid geld, welke onze defensie kostnamelijk vijf mil jard gulden in drie jaar!! Wanneer Nederland voor dat enor me bedrag niet anders zou bereiken, dan dat het de rol van toeschouwer mag spelen bij een snelle Navo-terug- tocht naar Zuid-Frankrijk, waar ae strijdkrachten zich na een bliksem- aanval van dc roden moeten hergroe peren om tot een tegen-offensief te gerakendan zou dat toch wel te leurstellend zijn. Generaal Grünther heeft zich ge haast geruststellende woorden te spreken na z\jn verklaring aan de journalisten. Ook minister Staf in Nederland kalmeerde de gemoederen en thans is dan de ongerustheid over de nog steeds ontoereikende Navo-defensie wat weggezakt. Wij weten nu, dat overal dapper en hardnekkig gevochten zal worden, dat het gehele grondgebied verdedigd wordt en dat generaal Grünther al leen maar de nadruk wilde Jeggen op T och blijft er nog één probleem, dat misschien net zuiverst ge formuleerd kan worden in de vraag: koestert men in Nederland Seen al té hoge verwachtingen van de ravoleeft men niet in een idyl lisch gedachtenwereldje van te groot vertrouwen Er wordt in Nederland vrij veel propaganda voor de Navo gemaakt en daarbij wordt meestal de voorstel ling gewekt alsof deze verdedigings organisatie bepaald voortreffelijk zou zijn. Men overdrijft daarbij en dat is fout. De Navo is niet zo voortreffe lijk als velen menen. Generaal Grün ther heeft gelijk wanneer hij denkt aan mogelijke terugtochten en hij zal zeker niet beweren dat de Duitse di visies voldoende zullen zijn om een rode stormloop te keren. Dat kunnen die divisies in het kader van een atoom-oorlog stellig niet zijn. Militaire bondgenootschappen bie den overigens in een atoom oorlog slechts zeer beperkte waarborgen. Niet alleen voor landen als Nederland e„ België, maar ook voor landen als Engeland en Frank rijk. Het is een illusie, wanneer men meent, dat een bjpaald land, bijvoor beeld Nederland, ongeschonden uit worden. Bij de huidige stand van de vernietigingstechniek is dat ondenk baar. Evenzeer is het ondenkbaar dat er een vaste „frontlijn" zou zijn, waar ergens ver van de Nederlandse grens bijvoorbeeld aan de rivier de Oder, de rode strijdmacht tot staan ge bracht zou worden. In een atoom-oorlog is geheel Eu ropa één groot front, waarop en waarboven de militaire operaties zich voltrekken. Op dit ogenblik is de Navo nog niet voldoende bewapend om dat Euronese front te beheer sen. Er wordt aan de uitbreiding van de bewapening en aan de „atomise ring" van de strijdkrachten gewerkt. Misschien zal mén over zes of zeven jaar zover zijn, dat men het Europa- front wel beheerst. Dat zal enorme sommen kosten, die de Navolanden eigenlijk niet kunnen opbrengen. Vandaar dat men thans in Bonden over vrede praat. De Navo is evenals de communistische strijdorganisatie een onbetaalbare zaait geworden. Men zal daarmee óók in Nederland rekening moeten houden. Vooral als men propaganda voor de Navo maakt! antwoorden. Donderdagavond was de beschieting over en weer geëin digd na een oproep van generaal- majoor Burns, het hoofd van de V.N.-bestandscommissie. De directeur-generaal van het Is raëlische ministerie van Buitenlandse Zaken, Eytan, verklaarde vrijdag op een persconferentie, dat Egypte in het gebied van Gaza driemaal zoveel troepen heeft als toegestaan is vol gens de bestandsovereenkomst. In de afgelopen twee maanden hebben de Egyptenaren 34 maal Israëlisch ge bied aangevallen. Israël heeft gene raal Burns gewaarschuwd, dat op de duur de toestand niet meer te beheer, sen zal zijn, zo voegde Eytan hier aan toe. Een andere noge Israëlische functionaris zei naar aanleiding van vragen over het grote aantal slacht offers onder de burgerbevolking bij het incident van donderdag, dat de Egyptenaren artillerie en militaire stellingen in bewoonde gebieden heb ben. In officiële Egyptische kringen Twee huizen uitgebrand in Zaandam. Opgeslagen uitzet verloren gegaan Aan de Westzanerdjjk te Zaandam zijn vrijdagmiddag twee onder één kap staande woonhuizen van de he ren A. V. en P. V. totaal uitgebrand. Geen der bewoners was aanwezig toen een vermoedelijk oververhit ge raakte schoorsteen zoveel warmte uitstraalde, dat het achterhuis van de heer A. V. weldra in lichter laaie stond. Omwonenden en voorbijgan gers poogden in den beginne met emmers water het vuur te blussen, anderen trachtten voor zover dat nog mogelijk was enig meubilair uit de beiae huizen te halen. Hoewel de brandweer van Zaandam snel arri veerde kon van de inboedels weinig worden behouden. Op zolder bij de heer A. V. stond o.m. een uitzet van zijn dochter, die op het punt staat te trouwen. Dit alles ging door de vlam men verloren. Beide bewoners waren voor ongeveer 6000 verzekerd. De schade is nog niet bekend, doch zal waarschijnlijk het verzekerde bedrag overtreffen. Bom viel bijna op Op nog geen kilometer afstand van het „Nordheimstiftung" hospitaal te Cuxhaven (West-Duitsland) heeft een niet geïdentificeerd vliegtuig een bom laten vallen. Aangezien de Royal Air Force zes kilometer ver derop bij het zgn. Knechtsand een oefenterrein heeft, acht men het waarschijnlijk dat een Britse bom menwerper zich vergist heeft. verklaarde men vrijdag, dat de Is raëlische artillerie donderdag syste matisch het gebied van Gaza, Deir el Ballah en Khan Yoenes, waar veel Palestijnse vluchtelingen verblijven, beschoten heeft. Dat verklaart het grote aantal slachtoffers onder de burgerbevolking, zo zei men. Vrijdagmiddag heeft zich nog een incident aan de Ïsraëlisch-Jor- Jordaniërs Israëlische boeren ten zuiden van het Meer van Galilea. Een arbeider werd gedood. De Britse minister van buitenland se zaken, Selwyn Lloyd zal een spoed-bespreking houden met de se cretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjöld, wanneer deze heden te Londen aankomt op weg naar het Midden-oOsten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mede, dat Lloyd een uur met Hammarsköld zal doorbren gen op de Londense vlieghaven om over net jongste incident aan de grens bij Gaza te spreken. Illllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllll Langzaam minder koud (Van onze weerkundige medewerker Ook in Zeeland hebben wij in de afgelopen week enkele zeer koude aprildagen gehad. Gis teren vielen er nog enkele ha gel- en sneeuwbuien, waarbij de temperatuur zelfs midden op de middag niet meer dan drie k vier graden C. bedroeg. Dit zijn temperaturen, die in de wintermaanden bij een der gelijk guur weertype normaal zouden zijn. Er doen zich ech ter veranderingen voor! Nu mogen alle veranderingen nog geen verbeteringen zijn, dit keer is het wel het geval, want er is wat zachtere lucht onder weg. Een depressie bij IJsland krijgt gelegenheid wat zach tere oceaanlucht met westelij ke winden naar de Britse ei landen en de Noordzee le transporteren. Dit komt door- dat het hogedrukgebied bij Ierland zich in zuidelijke rich ting verplaatst. In onze omgeving, als ook boven Scandinavië, steeg de luchtdruk vrijdagavond nog re gelmatig, hetgeen boven Dene marken en een groot deel van Noord-Duitsland de wind naar noordoost deed draaien. Tegen zondag kan wat minder koude lucht ons land bereiken. De kans op neerslag blijft dit weekeinde klein en het is te verwachten, dat wij het diepte punt van deze aprilkoude te boven zijn! H Zij aan zij met Stalin Ex-premier Malen kow heeft een bezoek gebracht aan het wassenbeelden-museum van madame Tussaud. Hij zag er zichzelf zij aan zij met Stalin. Van gezicht viel niet af te lezen of hij dat leuk vond of niet. Lang keek hij naar de Britse koninklijke familie maar hjj meed de gruwelkamer van H het museum. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Auto op brug geslipt. Een dode, twee zwaar gewonden Donderdagnacht omstreeks een uur is, vermoedelijk door de gladheid van de weg, een auto met drie inzitten den in volle vaart tegen de hangers van de brug over de Noord bij Al- blasserdam gebotst. De auto werd to taal vernield. Hij kwam met de ach terbumper op de brugleuning terecht. Van de inzittenden is de heer K, van K. uit Ridderkei-k, oud 49 jaar en ge huwd, overleden. De twee andere in zittenden, twee tuinders uit Ridder kerk, zijn ernstig gewond opgenomen in de Cornelis Vroegekliniek te Al- blasserdam. Voor hun leven wordt gevreesd. Kroesjtsjew neemt zijn zoon mee Het Engelse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren een lijst gepubliceerd van de personen, die premier Boelganin van de Sow- jet-Unie en eerste partij-secretaris Nikita Kroesjtsjew op hun komen de bezoek aan Engeland zullen ver gezellen. Uit deze lyst blijkt, dat de chef van de Russische geheime politie, generaal I. A. Serow, niet mee naar Engeland zal komen. Zjjn naam stond althans niet vermeld op deze lijst» Serow was een week geleden In Londen om voorbereidingen te tref fen voor de veiligheid van Boelga nin en Kroesjtsjew tijdens hun be zoek aan Engeland. In de Britse pers werd Serow, die Lawrenti Be- rïa als chef van de geheime politie is opgevolgd, uitgekreten voor „moordenaar" en „Iwan de Ver schrikkelijke". Uit de lijst blijkt, dat Kroesjtsjew zijn zoon S. N. Kroesjtsjew mee neemt. Deze zoon is volgens de Russen een student op een Rus sisch elektrotechnisch instituut. Inplaats van Serow, die oor spronkelijk officieel was aangewe zen als chef van de lijfwacht der beide hoge Russische gasten, zal nu generaal-majoor N. S. Zacharow, die tijdens de topconferentie in Ge- nève vorig jaar zomer, chef van Boelganins lijfwacht was, in deze functie naar Engeland gaan. Zacharow zal 14 mensen onder zijn bevel hebben, onder wie de persoon lijke lijfwacht van zowel Kroesjtsjew als Boelganin. Opvallend is verder, dat de Russi sche minister van buitenlandse zaken, W. M. Molotow niet naar Londen reist. Het Sowjet-ministerie van bui tenlandse zaken zal in Engeland tij dens het bezoek vertegenwoordigd worden door de eerste plaatsvervan gende minister van buitenlandse za ken Andrei Gromyko. Koningin bezoekt oostelijk Flevoland Het ligt in het voornemen van ko ningin Juliana, op 26 april een werk bezoek te brengen aan de in uitvoe ring zijnde polder Oostelijk Flevo land. TRAGE GANG VAN ZAKEN? In liet dorpshuis te Hoogwoud bij Alkmaar heeft de gemeente Poortvliet zoals gemeld woensdag als dank voor de vele hulp van deze Noord hollandse gemeente na de ramp aan het Thoolse dorp, een schilderij aange boden. De gelden werden hiervoor opgehaald b\j de jaarlijkse actie in Poortvliet voor bijzondere doeleinden. Het schilderij stelt sy.nbolisch de situatie in Poortvliet voor na de ramp: de kerk als hoeksteen van het ge loof, de toren als brenger van goede en slechte tijdingen, de troosteloze verwoesting met nog bloeiende, reeds dode vruchtbomen en een kinder- wAegje als teken van nieuw leven. Het tableau werd vervaardigd door de heer S. Schipper, die ook de versieringen ïn hei gemeentehuis van Noord- gouwe aanbracht. Foto: mevrouw Van Door en, echtgenote van de burge meester van Poortvliet en mevrouw Kugel, geboortig uit Hoogwoud naast het aangeboden schilderij. Situatie op Zeelands bouwmarkt is van groot belang DE NIEUWE REGELING VAN MINISTER WITTE om de sluimerende bouwcapaciteit dienstbaar te maken aan de woningbouw is in Zeeland met groot gejuich begroet. Maar het feestgedruis is hier en daar reeds verstomd en soms wordt er ernstig met het hoofd geschud. Er zijn al raadsleden geweest, die aan hun college van B. en W. vragen hebben ge steld over een trage gang van zaken, waardoor er van deze nieuwe rege ling in de praktijk niet veel terecht zou komen Wanneer men zo deze klachten leest, dan krijgt men de indruk als zou minister Witte hebben beslist, dat men nu maar aan de bel van de pro vinciale wederopbouw-directie moet trekken, waar dan de stapeltjes be schikkingen in elke gewenste hoeveelheid op de liefhebbers liggen te wachten Maar zó eenvoudig ligt de zaak niet helemaal. Er is hier sprake van een geheel nieuwe regeling, waarmee alle betrokken instantCs vertrouwd moeten raken, waarop men moet „inspelen" en waarbij allerlei factoren een rol spelen, die zorgvuldig bekeken moeten worden. Dit bleek ons tijdens een gesprek met de hoofdingenieur-directeur van de wederopbouw en de volkshuisvesting, de heer M. D. A. Glerum. moet nemen. Zodra dit onderzoek gereed is, wordt het plan besproken met een commissie uit het college van Gedeputeerde Staten, want uiter aard heeft 't provinciaal bestuur het grootste belang bij een juiste verde ling van het bouwvolume. Waneer nu blijkt, dat Gedepu teerde Staten geen bezwaar heb ben, dat de betrokken woning (en) in die bepaalde gemeente wordt (en) gebouwd, dan adviseert dit college (le minister deze bouw mo gelijk te maken. Met dit alles is uiteraard tijd gemoeid, maar dat is ook het geval bjj de vroegere re geling, toen er ook wel gewacht moest worden op een beschikking al gaat het dan om huizen uit de „gewone" bouwvolume-pot. (Vervolg op pag. 2) Hoe is nu de gang van zaken Wanneer iemand in een bepaalde ge meente een huis wil bouwen en daar voor een premie aanvraagt, dan is daarvoor overleg nodig met het be trokken gemeentebestuur. Dit be stuur dient het plan voor de woning in bij de provinciale dienst van de wederopbouw en geeft daarvan te vens kennis aan Ged. Staten. Onmid dellijk geeft dan de hoofdingenieur directeur aan een van zijn ambtena ren opdracht een „activiteits-onder- zoek" in te stellen bij de aannemer, die bij de bouw van het pand is be trokken. De nieuwe regeling immers gaat er van uit, dat' de sluimerende- bouwcapaciteit moet worden benut, zodat men wel degelijk de bezetting van het bouwprogramma per plaats en zelfs per streek in ogenschouw Britse troepen hijsen met behulp van een zware takel een oude safe in een vrachtwagen tijdens een huiszoeking in een klooster bij Nicosia. In de brandkast bevonden zich 53 staven dynamiet en een aantal documenten. De safe stond achter een gesloten deur, die, omdat er geen sleutel voor handen was, „verwijderd" moest worden. Geen herziening voor Siansky Het vonnis dat indertijd is uitge sproken over de Tsjechische minister van buitenlandse zaken Rudolf Sian sky zal niet worden herzien, aldus de president van de Tsjechische nationa le vergadering, Zdenek Fierlinger. „In de zaak-Slansky is uit een nauwkeurig onderzoek gebleken, dat de veroordeling rechtvaardig was en dat er geen revisie zal komen", zo zeide Fierlinger in een persconferen tie. KORTE PREDIKATIE Indien wij dan met Christus gestorven zijn, geloven wij, dat wij ook met Hem zullen leven. Rom. 6 8. Goede Vrijdag en Pasen liggen weer achter ons. Goede Vrijdag be paalde ons heel nadrukkelijk bij het sterven van onze Heiland. Pasen deed ons herdenken, hoe Hij uit de doden is opgestaan. Jezus' sterven en opstanding noemen we heils-fei- ten. We willen daarmee zeggen, dat het feiten zijn, waarvan 's mensen heil afhankelijk is. Wanneer ae apostel Paulus het in onze tekst heeft over gestorven met Christus en over leven met Christus, dan bedoelt hij het in dit verband allereerst en allermeest in figuurlijke zin. Misschien hebt U wel eens die plaat gezien, waarop met grote, dui delijke letters hel woordje IK staat. Maar nog groter en nog duidelijker is dat IK doorgestreept met een kruis. Hel eigen IK gekruisigd, wil zeggen, dat wrj ónze icil overgeven aan Gods wil. Op die plaat staat dan verder nog het xvoord HIJ. Op dat woord moeten we letten, want daar mee is Jezus Christus bedoeld. Wan neer Paulus in onze tekst schrijft over het leven met Christus, dan denkt hij aan het nieuwe leven, dat de christen hier op aarde leeft. Het beeld van de unjnstok en de ranken kan dit toelichten. Als de ranken aan de xoijnstok zitten, stromen de levenssappen toe, komen er bladeren en ontwikkelen zich vruchten. Pas als icij stil gestaan hébben bij de betekenis van Jezus Christus voor ons leven op aarde, mogen we verder zien. Daar is dan de grote werkelijkheid van leven en dood. Ons aardse leven is t':delijk. Eens komt de dood, die er een einde aan zal maken. Maar voor hen die aan Christus verbonden zijn, is daar óók de grote werkelijkheid van dood en leven. In Christus gestorvenzullen wij deel hebben aan het nieuioe le ven in de hemelse heerlijkheid. In onze tekst heeft 'Paulus het tenslotte nog over geloven. De lieïls- feiten van Christus' sterven en op standing hebben plaats gevonden. Wij houden ze oor echt gebeurde Maar ze hebben voor ons persoon lijk eerst dan betekenis, wanneer wij door het gele f aan Jezus Chris tus verbonden zijn. Wij bidden: T'.ere Jezus Leer ons daag'lijks, leer ons duizend werven, m uw kruisdood meegekruisigd (sterven, en herboren opgestaan, achter U ten hemel gaan! Nieuwerkerk in Duiveland. M. G. Westerhof. DE VERWACHT... IETS MINDER KOUD Geleidelijk toenemende bewolking, maar geen neerslag van betekenis. Zwakke tot matige wind, draaiend naar zuidelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets ho gere. ZON EN MAAN 8 april 6.01 onder 19.28 4.35 onder 16.45 Zon op Maan op 9 april Zon op Maan op 5.59 4.55 onder 19.29 onder 17.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1