Minister Staf voor de verdediging aan Rijn televisie: en IJsel Regering spant zich in voor Jungschlager Prawda: Inzichten in strijd met marxisme mag men niet toelaten KLANKbüRV VRIJDAG 6 APRIL 1956 PROV INOlALE ZE BVWSE COURANT 8 DE KRACHT VAN DE WESTERSE DEFENSIE Nederlanders bij NAVO beluisterden „bandje" van Gruenther's woorden De minister van oorlog, ir. C. Staf, heeft gisteravond in een inter view voor het journaal der Nederlandse televisiestichting gesproken over de verklaringen, die generaal Gruenther volgens de „Neue Rhein- zeitung" zou hebben afgelegd. De minister begon met op te merken dat de mededelingen van ge neraal Gruenther in het Duitse blad niet juist zjjn weergegeven. Op 29 maart heeft de generaal een persconferentie gehouden, waar vijftig journalisten aanwezig waren, van wie twintig Duitse. Hij heeft daar, zoals hij veelvuldig doet, een uiteenzetting gegeven over de militaire organisatie en de militaire plannen. Onze vertegenwoordigers, zo zei minister Staf, hebben de taperecorder gehoord waarop is opgeno men wat generaal Gruenther heeft gezegd. In de uiteenzettingen van de generaal komt het woord Frankrijk niet voor, noch de bevrij ding van West-Duitsland. De generaal heeft niet gesproken over een terugtrekken naar Frank rijk of het weder bevrijden van West-Duitsland, maar over de on mogelijkheid, op het ogenblik het hele Navo-territoir te verdedigen. Maar dat, aldus minister Staf, is een zaak die wij wisten en die ik net nog in de Eerste Kamer heb mee gedeeld. Wij moeten op het ogen blik nog vasthouden aan de Rijn- IJselverdediging, totdat de Duitse divisies gereed zijn en de verdedi ging ook versterkt is met atoom wapens. De minister merkte op dat er geen sprake is van atoomwapens bij Duit se eenheden. Daar is helemaal niet over gesproken. Maar het schüd zal versterkt worden met Duitse divisies en met atoomwapens. Tot die tijd zijn wij aan de Rijn-IJsel gebonden en kunnen we nog niet denken aan de ••forward defense". Deze zal pas mo. gelijk zijn als de Duitsers in de ver dediging zijn opgenomen. De opvatting, die generaal Gruenther in de mond is gelegd, is vroeger ook wel gehoord, zo zei de minister verder, en daar heb ben we altijd direct op gerea geerd, omdat dit voor Nederland niet alleen onaanvaardbaar zou zijn, maar zo onheilspellend in zijn gevolgen, dat we daar een voudig niet aan kunnen denken. Deze opvatting, aldus de minis ter, heerst niet meer. Generaal Gruenther heeft tijdens zijn com mando nooit deze opvatting ge had en er is nooit in enig plan re kening mee gehouden. „Een verklaring, volgens vvelke het opperbevel een verdediging inZuid- West-Frankrijk overweegt is natuur. Gemeenten verliezen van Beheersinstituut Geschil over geld voor gevorderde goederen De raad voor het rechtsherstel heeft het beroep verworpen dat zeven Ne derlandse gemeenten hadden inge steld tegen een bescliikking (uit juli 1945) van het Nederlandse Beheérs- Instituut, waarbij was bepaald dat gemeenten de gelden, die zich op het moment der bevrijding onder haar berusting bevonden, en die afkomstig waren van de bezettingsautoriteiten wegens in 1944 en in 1945 door de burgerij verplicht ingeleverde textiel- goederen en gevorderde motorrijtui gen, moesten worden overgedragen aan het beheersinstituut. De zeven gemeenten: Haarlem, Hil versum, Hoorn, Huizen, Laren (N.H.) Zeist en Voorburg hadden zich op 't standpunt gesteld dat deze gelden niet als vijandelijk vermogen konden worden beschouwd, maar op de een of andere wijze ten goede moesten komen aan de gemeentenaren. Het totaal dat deze zeven gemeen ten voor 30 april aan het Nederlands beheersinstituut moeten overmaken is, naar schatting, ruim één miljoen gulden. Daarvan heeft Hilversum rond 160.0.00 onder beheer, Haarlem rond 700.000 en Hoorn ruim 70.000. OVERVAL. Met een grote neus en een te grote bril kwam iemand een bank in New-York binnen en overhandigde aan kassier William Blaha een briefje met deze woor den: „Dit is een overval. Overhandig mij 10.000 dollar." De man vluchtte, toen Blaha in lachen uitbarstte en vroeg: „Wilt U mij voor de gek houden?" ATOOMKWESTIE. Zumié Davis in Seattle (V.S.) kreeg een boete van 200 dollar wegens het onwettig verkopen van alcoholische dranken, ondanks zijn verklaring, dat de 41 flessen whisky en de 24 flessen wijn die in zijn slaapkamer werden ge vonden alleen zouden worden ge bruikt bij een atoomaanval. AANZOEK. De wijnboer Jean Lambert die dicht bij Limoges (Fr.) woont, vond in zijn wijngaard een luchtballon met een origineel aan zoek. Een jonge Franse dame uit een dorp aan de Marne had dit briefje eraan bevestigd: „Ben niet erg slank, ook niet knap, 26 jaar oud. Zou gaarne kennismaken met jon geman, die daarmee tevreden is." Deze boodschap kwam op het ver keerde adres: Lambert is namelijk een zeer principieel voorzitter van de plaatselijke vrijgezellenvereni- giug- liik volledige onzin. Wij hebben zulke plannen niet, aldus Gruenther zelf op een gisteren gehouden bijeenkomst te Parijs. De Duitse journalist Jens Fedder- sen, correspondent van de „Neue Ruhr Zeitung" verklaarde echter op dezelfde dag, dat hij zijn weergave van het interview met generaal Gruenther niet wenste te wijzigen. Feddersen was een van de corres pondenten die onlangs in het hoofd kwartier van Shape werden ontvan gen. Met nadruk verklaarde hij dat hij na het globaal overzicht dat Gruenther de verzamelde correspondenten had gegeven, ook nog enige tyd een per soonlijk onderhoud mét de generaal had gehad tijdens het diner dat de journalisten werd aangeboden. De „Neue Ruhr Zeitung" zou van ochtend een verklaring publiceren waarin duidelijk uitkomt, dat men ge heel achter het interview staat zoals dat door Feddersen is weergegeven. C.N.V. ging fusie aan met levensverzekeringmij. U.B.O. Het Christelijk Nationaal Vakver bond en de levensverzekering maat schappij U.B.O. te Utrecht, die een verzekerd kapitaal van rond 30 millioen en meer dan honderddui zend verzekerden heeft, hebben be sloten samen te gaan. Men meent, dat de maatschappij nog belangrijk groter en sterker kan worden, waartoe de christelijke vak beweging in belangrijke mate kan bijdragen. Tot nu toe heeft het C.N.V. zich op het gebied van de verzekering onthouden, zulks in tegenstelling tot het N.V.V., dat nauwe banden met de „Centrale" heeft en de K.A.B. die in „Concordia" een eigen levensver zekeringmaatschappij bezit. Van de zijde van het C.N.V. ver nemen wij, dat tot samengaan tussen U.B.O. en C.N.V. in beider belang besloten is, op een ogenblik dat de nieuwe wettelijke ouderdomsverze- kering in de Tweede Kamer is aan vaard en de lust om aanvullende verzekeringen te sluiten stellig zal toenemen. De Nederlandse regering heeft reeds een aantal zich niet voor open bare bekendheid lenende stappen gedaan om recht voor de heer Jungschlager en de andere Nederlandse arrestanten te verkrijgen, zo sprak de minister zonder portefeuille, mr. J. M.' A. H. Luns, giste ren in een rede, die hij te Maastricht hield voor de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Hij voegde hieraan de verzekering toe, dat de regering voorts op het daartoe aangewezen ogenblik nog andere geschikte maatregelen zal treffen. Minister Luns: niet naar V.N. De minister is niet van oordeel, dat de V.N. het juiste forum voor de zaak-Jungschlager vormen. Want voor zover een verzoek om behandeling niet zou worden ver worpen, zou dit ertoe kunnen lei den, dat men gaat intervenieren in het geheel der Nederlands-Indone sische verhoudingen, ook in de kwestie Nieuw-Guinea. De Nederlandse regering zou de secretaris-generaal der V.N. kunnen verzoeken, de Jungschlager-kwestie op de voorlopige agenda van de in het najaar aanvangende elfde algemene vergadering te brengen. Met een der gelijk verzoek zal Nederland echter de belangen van de heer Jungschlager en van het land in breder verband slechts schade berokkenen. Immers, óf wel zal dit verzoek worden afgewezen op grond van het argument dat het hier een zaak betreft, welke wezenlijk valt binnen de interne bevoegdheids sfeer van Indonesië, óf wel zal de algemene vergadering, waarbij uiteraard het massieve stemmen- blok der Afro-Aziaten een grote rol zal spelen, besluiten de Jung- schlager-zaak toch in behande ling te nemen teneinde aldus in Grace Kelly „bruid van het jaar gefotografeerd op de valreep van de „Constitution"het schip dat haar naar Monaco zal brengen, waar zij over twp- ipeken m <t prins Rainier III zai trouwen. het geheel der Nederland-Indone sische verhoudingen te kunnen interveniëren. Met andere woor den dan niet slechts ten aanzien van de affaire-Jungschlager, doch eveneens met betrekking tot de Unie-verhouding en de kwestie Nieuw-Guinea", aldus de minister. PADVINDERS ALS HOFLEVERANCIER „Heitje voor een karweitje" op de Dam De landelijke actie „een heitje voor een karweitje", waaraan wordt, deel genomen door alle leden van het Nederlandse padvindstersgilde, de Neder landse gidsenbeweging, de verkenners van de Katholieke jeugdbeweging en de vereniging de Nederlandse padvinders, is gistermorgen op de Dam te Amsterdam begonnen. De directeur van de afdeling onderwijs van Amster dam, mr. W. M. Morren las de samengestroomde padvinders en padvind sters een schriftelijke opdracht voor van H. M, de koningin het startsein voor de actie. De opdracht hield in het verwijderen van tekeningen en kras sen op het paleis op de Dam, die daar in de paasvakantie door schooljeugd zijn aangebracht. Omstreeks 9 uur werd met tromgeroffel het sein gegeven om „op karwei te gaan". Een achttal padvinders en padvindsters ging onmiddellijk met bezems de tekeningen op de paleismuren te lijf. Franse rechter loopt de zaal uit Om bij president Cofy te protesteren De rechter in het proces inzake het uitlekken van Franse militaire geheimen ten tijde van de oorlog in Indochina is donderdag uit de rechtszaal weggelopen om bij presi dent Coty er tegen te protesteren, dat twee hoge politiefunctionaris sen de rechter van instructie heb- beh beledigd. Binnen een half uur was de rech ter, Henri Niveau de Villedary, te rug in de rechtzaal. Hij had op het Elysée, de ambtswoning van de president, alleen zijn protest kun nen afgeven, aangezien de presi dent met vacantie te Menton aan de Rivièra verblijft. Het proces gold uitlatingen van het hoofd van de „Sureté Nationale", Jean Mairey, en het hoofd van de Franse contra-spionnagedienst, Ro- Reorganisatie Vereniging Maatschappelijk Werk In de congreszaal van de Twentse schouwburg te Enschede is donder dag de algemene ledenvergadering gehouden van de Nederlandse vereni ging voor maatschappelijk werk. De bespreking van de reorganisa tie-voorstellen van het bestuur was het belangrijkste agendapunt van vandaag. Het streven is gericht op een omzetting van het bescuurswerk in een nationale raad voor maat schappelijk werk. Men vreesde u.t het kerkeliik initiatief de overhand zou krijgen. Een kleine meerderheid taf de voorkeur aan aanhouding van et voorstel. In de najaarsvergadering zal het bestuur opnieuw met een reorgani satievoorstel komen. ger Wybot, die vorig jaar in brieven aan de toenmalige minister van bin nenlandse zaken, Bourges-Maunou- ry, de rechter van instructie, Pierre Duval, „incompetent en bevooroor deeld hadden genoemd naar aanlei ding van diens besluit om de voorma lige communistische journalist, André Baranes, die volgens eigen zeggen een tipgever van politie was, voorlopig in vrijheid te stellen. Sarane is één van de vier beklaag den in het proces. NIET ALLES KOEK EN EI IN RUSLAND Provocerende en reactionaire uitlatingen tegen de partij" De „Prawda" betoogde gisteren, dat individuele communisten pro beren om de algemene besprekingen, die op het ogenblik in partij bijeenkomsten aan de gang zijn, uit te buiten voor het „maken van lasterlijke aantijgingen en verklaringen, die tegen de partij zijn ge richt". Het communistische partijblad waarschuwde ervoor, dat de vrije discussie niet zal worden getolereerd als het de bedoeling is „inzichten te verbreiden, die vreemd zijn aan Marxisme en Leninisme". De „Prawda" noemt met name de welbekende economist L. D. Yaroshenko en schrijft, dat hij „op een der jongste bijeenkomsten in Moskou provocerende uitlatingen deed tegen de partij en versleten lasterlijke insinuaties als reactionaire propaganda herhaalde". Yaroshenko had in 1952 Stalin's misnoegen opgewekt door aan te bieden, dat hij een beter tekstboek zou kunnen schrijven over econo mische politiek dan Stalin. De „Prawda" schrijft dan verder onder meer: „De maatregelen door het centrale comité van ae partij ge nomen om de democratische beginse len van het partijleven weer in 'ere te herstellen en verder te ontwikkelen... leveren meer en meer tastbare en ge lukkige resultaten op. Maar terzelfder tijd kunnen wrj de feiten niet voorbijgaan, dat sommive rotte elementen proberen om van kri tiek en zelf-kritiek gebruik te maken voor allerlei soort lasterlijke verzin sels en verklaringen tegen de partij gericht. De partij-organisaties moeten vast beraden elke afwijking van de poli tiek van de communistische partij en van het Marxistisch-Lenïnistïsche ideologie bestrijden. Iedere commu nist heeft het recht op vrije discussie, maar de partij kan nimmer dulden en zal ook niet dulden de geest van petit, bourgeois bandeloosheid en zeker geen anti-partyverklaringen, hoe ge ring in aantal deze ook zouden zijn". Uit dit artikel blykt wel, dat nu er stoom is afgelaten, het deksel van de ketel aan het bobbelen is. De communistische partij van Chi na heeft woensdag verklaard, aat de Russische communistische partij juist gehandeld heeft met het onttronen van Stalin. Dit was het eerste offi ciële commentaar uit China op de kri tiek van de Sowjetleider op Stalin. In deze verklaring wordt onder meer gezegd dat het ondenkbaar is dat „in de eerste socialistische staat der geschiedenis een dictatuur van het proletariaat uitgeoefend wordt zonder dat op de een of andere ma nier fouten worden gemaakt. „Nadat Stalin groot aanzien in bin nen- en buitenland verworven had door een juiste toepassing van Lenïns beginselen, gaf hy toe aan grote over drijving van zijn eigen rol. zodat hy zijn eigen macht stélde tegenover het collectieve leiderschap", aldus deze Chinese verklaring. Vaste verbinding Eiland van Dordt-Hoeksche Waard Studiecommissie beziet kwestie in verband met Deltaplan Het gemeentebe3tuur van Dordrecht heeft een commissie ingesteld en de ze belast met de bestudering van de mogelijkheden van een vaste oever verbinding tussen het Eiland van Dordt en de Hoeksche Waard. In de ze commissie hebben o.a. zitting des kundigen van Rijkswaterstaat, de provinciale waterstaat in Zuid-Hol land en de planologische dienst van Zuid-Holland. Er bestond reeds een plan voor een oeververbinding tussen het Eiland van Dordt en de Hoeksche Waard, maar in verband met de plan nen tot afdamming van het Mallegat en de noodzaak de Hoeksche Waard een goede verbinding te geven op de, m het Deltaplan tossen Bergen op Zoom en Rotterdam geprojecteerde Zoomseweg, is nadere bestudering van de mogelijkheden noodzakelijk gebleken. De commissie zal adviezen moeten verstrekken over de plaats van de vaste oververbinding, de aard er van (een brug of een tunnel) en de bouw. kosten. Het Wereldgebeuren. Overwinnaar Het gezicht van de Russische beer is er niet veel gunstiger op ge worden, nu men Stalin met veel lawaai van zijn voetstuk heeft laten vallen. Zoals de Russen na de twee de wereldoorlog alle Duitsers ver antwoordelijk stelden voor het feit, dat Hitler zijn terreurbewind had kunnen vestigen, zo kan men zich nu in het westen de vraag stellen, of ten minste de mannen, die in Stalins tijd ook hoge posities in het Kremlin be kleedden en nu nog de lakens uitde len, voor al dit wangedrag geen stokje hadden kunnen steken. Op het partijcongres, waar de „destalinisa tie" begon, werd er al van commu nistische kant een interruptie in die geest gelanceerd. Kroesjtsjew erken de toen, dat men niet had gedurfd; men was zijn leven niet zeker wan neer men in het zijn hoofd haalde om by Stalin ook maar de schyn van pro test te wekken. Men mag de moeilijkheden, die door deze destalinisatie zijn ontstaan, vooral bij de jeugd in de Sowjet- Unie, die Stalin als een god had le ren zien, niet onderschatten. En de communistische leiders in het bui tenland zitten met de handen in het haar; zij wringen zich in alle moge lijke bochten om aannemelijk te ma ken, dat zij te goeder trouw waren toen zij Stalin als leidsman aanbeva len en dat zij nu toch meezingen in het grote anti-Stalinkoor, dat door dirigent Kroesjtsjew wordt geleid. 13 Kroesjtsjew, de eerste secretaris van de Russische communistische partij, wel de eigenlijke dirigent, of speelt hij in dit geval de eerste viool onder directie van andere au toriteiten? Nu de ontluistering van Stalin voor hem en de zijnen min of meer als een boemerang werkt, is er reden om te vragen, of andere in stanties niet meer belang hadden by deze omverwerping van het dictator beeld dan de partijfunctionarissen. En men denkt dan aan het Sowjet- leger en vooral aan degenen, die daar aan de touwtjes trekken. Zou maar schalk Zjoekow, die de Duitsers tot staan bracht bij Moskou, die de slag van Stalingrad won, Leningrad be vrijdde en zijn legers zegevierend Berlijn deed binnentrekken, nu een nieuwe overwinning hebben geboekt, een morele zege in de eigen kring? Uit de rede, die Walter Ulbricht in Oost-Duitsland hield over het twin tigste partijcongres, bleek duidelijk, dat in Rusland ernstige bezwaren waren gemaakt tegen bepaalde zin sneden in Stalins biografie, vooral wat diens militaire kwaliteiten be treft. Stalin zou, volgens deze le vensbeschrijving, de geniale veldheer zijn geweest, zonder wie geen belang rijke beslissing werd genomen en hy alleen was het, die het land uit de greep van het fascisme had verlost. Maar kameraad Stalin had dit alles in eigen persoon in zijn biografie ge schreven. En op het partijcongres werd nu met zoveel woorden gezegd, dat hy integendeel maar een klein mannetje was geweest op militair terrein. De ster van de populaire maar schalk Zjoekow is sinds Stalins dood weer aan het stijgen. Men herinnert zich, hoe hij vorig jaar op de conferentie van de Grote Vier in Genève ook van de partij was en hoe hij met president Eisenhower van de Verenigde Staten herinneringen op haalde -an de prettige samenwer king bij de Duitse capitulatie en de eerste tijd daarna. Zijn populariteit en de weinig politieke manier, waar op hij (in dictatoriale ogen) te werk ging, waren voor Stalin aanleiding om hem in april 1946 als bevelhebber in Duitsland te ontslaan en hem drie maanden later tot commandant in Odessa te benoemen. Dat heeft onge twijfeld kwaad bloed gezet bij de maarschalk, die zich toen opeens her innerde, hoe zijn collega Toechat- sjewski en anderen in de dertiger ja ren vielen als slachtoffer van Sta linistische willekeur. De veroordeling van die willekeur op het partijcon gres is misschien ook van dit punt uit te verklaren. Hoe het zy: de 59- jarige maarschalk, een man van boe renafkomst, die metaalarbeider was voordat hij soldaat werd, prijkte niet zonder reden in de dagen van 't con gres als derde grootheid tussen dc foto's van Kroesjtsjew en Boelganin in het Moskouse militaire blad „De rode ster". Terecht hebben zowel president Eisenhower als minister Dulles van de Verenigde Staten deze week gezegd, dat er nog geen funda mentele wijzigingen zijn te bespeuren in het beleid van de Sowjets. Niet uit een veroordeling van overledenen, maar uit daden in de toekomst zal moeten blijken, of er in de gezindheid achter het ijzeren gordijn iets veran derd is. Als maarschalk Zjoekow in derdaad van goede wil is en de oude wapenbroederband met Ike wil her stellen, dan moet dat bijvoorbeeld kunnen blijken in het ontwapenings gesprek te Londen en in de politiek ten opzichte van het Midden-Oosten. GEORGLJ ZJOEKOW de eigenlijke dirigent?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3