PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Egyptenaren en Israëli's streden in de streek van Gaza: 42 doden Frans militair stal wapens en verdween Kruiningse kleuters kregen een prachtige nieuwe school BILT VERWACHT... 199e jaargang - no. 82 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 6 april 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58-60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, N. Bogerdstraat 24. telef. 26. VóóR DE VREDESMISSIE VAN HAMMARSKJÖLD Bemoeienis Kan mr. C. A. baron van Ben- tinck zich wel gelukkig gevoe len in Den Haag? Hij leeft in Den Haag temidden van tienduizenden overheidsdienaren en hoe welwillend deze dienaren ook jegens hem zijn, hij ziet hen liever gaan dan komen. In een brochure heeft de heer van Bentinck uiting gegeven aan zijn af keer van de groeiende bureaucratie. „Afschaffen... nu of nooit", zo schrijft hij. Hij betoogt, dat er thans nog plaats is in de particuliere bedrijven voor duizenden mensen, die men uit de overheidsdienst kan laten af vloeien. Straks, als de hoogcon junctuur voorbij is, zal het heel wat moeilijker zijn de overtollige ambte naren aan een redelijk bestaan te helpen. Daarom moet men nü de bu reaucratie te lijf. Het aantal rijksambtenaren, dat in 1938 slechts 70.000 bedroeg, was in 1949 reeds uitgegroeid tot 154.000 en op dit ogenblik is het veel hoger, maar het juiste aantal is voor een buitenstaander niet meer duidelijk vast te stellen. Het ministerie van buitenlandse zaken wist zijn ambtenarenschaar op te voeren van 80 vóór de oorlog tot 450 thansBij andere ministe ries ging het precies zó. De minister van landbouw heeft zelfs een jaar beleefd, waarin zijn ambtenaren corps met 1100 man aanzwol Dit nu heeft de tegenzin opgewekt van mr. Van Bentinck, vooral ook omdat zulke grote ambtenarencorp sen streven naar volmaaktheid, waarbij ze van alles en nog wat con troleren. Hij is niet de enige, die zich onge rust maakt over de verfijnde en in tensieve ambtsuitoefening. Vele andere kunnen daarover ook meepraten. Vooral in de gebieden, die door enigerlei narigheid in het brandpunt van de belangstelling kwamen bijvoorbeeld door een ramp, door werkloosheid of door trieste sociale omstandigheden. Neem bijvoorbeeld de zogenaamde „ontwikkelingsgebieden", waar men de stichting van indus trieën stimuleert en de bevolking meer welvaart wil toestoppen. Onlangs bezocht een medewerker van dit blad de gemeente Emmen in Drente. Hij sprak daar met wethou der H. L. Reuvers. „Ik vind het vreselijk", zo klaag de de wethouder, „iedereen bemoeit zich maar met de ontwikkelingsge bieden, vooral op sociaal terrein. Er was wel het een en ander te doen, maar of je daarvoor nu allemaal mensen met stadse ideeën hierheen moet halen Ik geloof, dat ze in Den Haag te veel last hebben van de mentaliteit die spreekt uit de woor den: „wij zullen die arme donders wel eens uit de put halen"." Dat was kras gezegd van de heer H. Lr. Reuvers, wethouder in Emmen. „Een ambtenaar wordt hier heus wel geaccepteerd", voegde hij er daarom aan toe, „als hy maar ge woon doet en zich niet opdringt. An ders kan dit veel meer spaningen veroorzaken dan de hele industriali satie gedaan heeft." I j vooruitgegaan. Het was voor de jeugd prachtig, dat de jongens en meisjes niet meer in het veen be hoefden te werken. Eigenlijk waren er helemaal geen spanningen of moeilijkheden. Een groot probleem was de aanpassing aan de industrie in Emmen dan ook niet, wel in Den Haag. Dus schreven ambtenaren vele rapportenliet men ambte naren alles uitpluizenen leefde men in vrees voor ongelukken Bekend is ook het verhaal van de ambtenaar, die voor het vervolmaken van een zijner rapporten uit Den Haag naar een uithoek van Gronin gen trok, om daar een gezin te „tes ten". Hij bereikte niets, want hij kon het Gronings dialect niet ver staan, waarvan dat gezin dit be diende Dit zijn den een paar snufjes van de perfecte ambtenarij. Terwijl de industrie in tal van plaatsen schreeuwt om mensen, die werken willen, houden anderen zich onledig met de vraag of dat werk wel goed is voor de „zenuwtjes" van de „patiënten", die uit het ach- zo-lieve-knusse-dorpswereldje over gaan naar de „kille" industrie. Dat de jeugd van Drente daarbij hoera riep zal wel weer een nieuw uitvoe rig onderzoek vereisen. Dit is een te aantrekkelijk „kluif je" voor een nieuw rapport. Maar zulke voorvallen overwegende, komt men tot de vraag of het voor be woners van een bepaalde streek nog wel aantrekkelijk is, wanneer er „officieel" iets voor zo'n streek wordt gedaan. Het heeft ook zijn bezwaren en men doet er goed aan met het gejuich over de officiële belangstel ling even te wachten totdat dc be moeienis van iedereen met iedereen achter de rug is 1 Ernstige waarschuwing van Burns Egypte heeft aan de Verenigde Naties meegedeeld, dat Israëlische strijdkrachten donderdag bij een aanval in het gebied van Gaza 42 burgers hadden gedood en 112 personen onder wie zeven militairen hadden gewond. Deze officiële klacht volgde op berichten uit Cairo, waar een woordvoerder van het Egyptische opperbevel donderdag avond meedeelde, dat Israëlische artillerie 's-middags de plaatsen Gaza Deir el Ballah en Khan Ynis vijf uur lang had beschoten. Een Israëlische zegsman verklaarde echter, dat donderdag zeven Egyptische aanvallen waren gedaan op Israëlische patrouilles. De eerste beschietingen hadden plaats met automatische wapens, doch later op de dag kwamen Egyptische mortieren in actie, aldus de woordvoerder. Er waren aan Israëlische zijde vier militairen en twee burgers gedood. Intussen heeft in Jeruzalem de Is raëlische minister van buitenland se zaken, Mosje Sjaret, de hoofd waarnemer van de V.N. in Pales tina, generaal-majoor Burns, bij zich ontboden en deze gewaar schuwd voor „de ernstige gevolgen van de onophoudelijke Egyptische aanvallen, indien daaraan geen eind wordt gemaakt". Generaal Burns richtte een ernstige oproep tot Egypte en Is raël om alle vijandelijkheden in het gebied bij Gaza te middernacht te staken. De Egyptische woordvoerder had verteld, dat Egyptische artillerie het Israëlische vuur beantwoordde en dat Egyptische en Israëlische troepen langs de gehele demarcatielijn slaags waren geraakt. Volgens de brief van de Egyptische gedelegeerde Omar Loufti aan de se cretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarslcjöld, zou de regering van Israël thans hebben getoond, de mis- sie-Hammarskjöld te willen obstrue- ren door deze van te voren beraamde aanval. Mosje Sjaret verklaarde intussen aan generaal Burns, dat Israël zich, gezien de aanvallen van Egyptische zijde, geheel het recht voorbehoudt, uit zelfverdediging in actie te komen. Een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van buiten landse zaken verklaarde, dat de minister de Egyptenaren volledig verantwoordelijk houdt voor de aanvallen en de verliezen omdat deze koppig hebben geweigerd, een order tot het staken van het vuren te geven, zoals door de V.N. is bevolen. Italiaanse autobus met arbeiders stortte in ravijn Negen doden na val van 100 m Een autobus met arbeiders is don derdagochtend in alle vroegte bij een brug over de Turchino-pas, dicht bij de Italiaanse stad Genua, van de weg geraakt en in een ravijn ge stort. Hierbij kwamen negen inzit tenden om het leven, onder wie de chauffeur. Acht arbeiders werden zwaar gewond in een ziekenhuis op genomen. Ooggetuigen zagen hoe de bus honderd meter langs een steile rots wand naar beneden stortte en in zijn val bomen meesleurde. Op de bodem van het ravijn bleef de wagen onder steboven liggen. De politie verklaarde later, dat de chauffeur ondanks de zware regen val en de duisternis, te hard had ge veden om een achterstand op zijn dienstrooster in te halen. Bovendien bevatte de bus elf mensen te veel. De vuurwisseling tussen Israëlische en Egyptische troepen in het gebied van Gaza is om half zeven (plaatse lijke tijd gisteravond) geëindigd, al dus heeft een woordvoerder van het Egyptische opperbevel meegedeeld. Tot de slachtoffers behoorden, naar zijn zeggen, 11 vrouwen en 2 kinde ren. Iets nuttigs De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjöld, heeft donderdag aan de vooravond van zijn vertrek naar het Midden-Oosten verklaard, dat hij de opdracht die hy van de veiligheidsraad ontvangen heeft, niet aanvaard zou hebben als hij niet van mening was geweest „dat er iets nut tigs uit voort zou kunnen komen". De Veiligheidsraad heeft hem ver zocht, een onderzoek in te stellen naar de wyze waarop Israël en de Arabische landen de bestands- voorwaarden naleven en binnen een maand hierover rapport uit te bren gen. Indonesië beschuldigt Nederland Op Nieuw-Guinea dood vonnissen zonder recht De Indonesische ambassade in Washington heeft Nederland er van beschuldigd, in november 1955 na ge heime terechtzittingen en zonder dat verdedigers waren toegelaten, acht Indonesiërs ter dood gebracht te heb ben. De veroordeelden zouden de kogel gekregen hebben, 16 anderen kregen gevangenisstraf, omtrent 7 anderen ontbreken alle inlichtingen, aldus de verklaring. In totaal 31 Indonesiërs, aldus ver klaarde de pers-attaché van de Indo nesische ambassade, zijn door de Ne. derlanders er van beschuldigd, in West Nieuw-Guinea ..een opstand te hebben voorbereid". Er is geen aan wijzing, dat zelfs maar de schijn van een proces werd gehouden". De behandeling der Indonesische verdachten in Nieuw-Guinea. zo ver volgde de pers-attaché, staat in schrille tegenstelling tot het eerlijke en openbare proces, dat tegen Jung- schlager gevoerd wordt. Generaal Franco (rechts) heet de sultan van Marokko welkom, na diens aankomst op het vliegveld van Ma drid. De sultan kwam in een super- const ellation, die door de Spaanse regering ter beschikking was gestéld. Doel van het bezoek is: besprekingen tussen beide staatslieden betreffende erkenning van de Marokkaanse onaf hankelijkheid door Spanje. Ook Oostenrijks protest tegen balonnen Meisje door ontploffing zwaar gewond De Oostenrijkse regering heeft be sloten bij de Amerikaanse ambassade in Wenen te protesteren tegen acties met propaganda-ballons. De ballon, die pamfletten naar Tsjecho-Slowa- krje moest brengen, was in de keu ken van een boerenwoning te Wil- fleindorf, een dorp aan de Oosten- rijks-Tsjechische grens, ontploft. De 17-jarige Theresia Klein, dochter van de boer, liep daarbij ernstige brand wonden aan gelaat en handen op. Zij had de ballon op een akker gevon den en mee naar huis genomen. Stalinlaan even mevr. Boumanlaan Hoezeer men in Ne derland meeleeft met de gebeurtenissen in Indonesië inzake de processen Jung schlager en Schmidt met de daaraan verbonden he roïeke verdediging van laan" bleek namelijk te had een heer, zijn vervangen door een bordje precies dezelfde kleur en lettertype, met als opschrift ech ter mevr. Boumanlaan. Bij nadere informatie bleek deze verande- mevr. Bouman, bleek ring niet officieel te dezer dagen, naar de zijn, terwijl bovendien Haagse Courant meldt, aan liet licht kwam, .uit liet feit, dat voor- dat het nieuioe bord bjjgangers tot hun op- niet van email was ver- perste verbazing en vaardigd, doch op bij- viet blijken van instem- zonder goede wijze in ming de Stalinlaan in hout teas nagebootst. Amsterdam zagen her- De politie kwam in doopt in de mévr. Bou- het geweer en ontdek- jes weer verwisseld, manlaan. te de ware toedracht zij het met enige moei- Het. bordje „Stalin- van de zaak. 's Avonds te en met hulp van dt brandweer staande op een hoge ladder, enige „vage" werk zaamheden verricht aan de gevel, zodat voorbijgangers ver moedden, dat er iets aan de verlichting ha perde. Vanaf de lad der kregen zij een be vestigend antwoord op hun vraag of dit juist was. Hoewel de politie in het duister tast om trent de identiteit van deze man, zijn de bord- Leidde konvooi in Algerije Een militair bij de Franse offi ciersopleiding, die in het geheim ook een functionaris van de com munistische jeugdbeweging was, is gisteren in Algiers er vandoor ge gaan met een autolading wapens uit een konvooi dat door hem zelf werd geleid. Zowel de militair als de gestolen wapens zijn ver dwenen. De autoriteiten verklaren, dat de dader een zekere Maillot is, 28 jaar en in opleiding tot officier. Ook was hij algemeen secretaris van de „partij van communistische gehoor zaamheid van de dcmoc. atische Algerijnse jeugd". Maillot had de leiding van. een klein motor-konvooi dat 'n vracht autolading bestaande uit 132 ma chinepistolen, 140 pistolen en ver scheidene kisten munitie escorteer de van Miliana naar Algiers, een afstand van 100 kilometer. Onder een of ander voorwendsel slaagde Maillot erin, de rest van het kon vooi kwijt te raken. Toen de truck op 10 kilometer van Algiers een bos binnenreed, bedwelm de Maillot de chauffeur met chloro- EEN HALVE TON VAN „RADDA BARNEN" In Kruiningen opende mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse van der Feltz donderdag de nieuioe kleuter school waarna zij zich ook met de kleuters onderhield, V.l.n.r. de bur gemeester van Kruiningen, de heer A. Schippermevrouw De Casem- broot, mevrouw Schipper en een on derwijzeres van de school. (Foto P.Z.C.) Mevrouw De Casembroot-v. d. Feltz verrichte officiële opening De Kruiningse kleuters hebben sinds donderdagmiddag een school gekre. gen, zó prachtig uitgevoerd en ingericht, dat de kleintjes zich in een dora do kunnen wanen. Met deze geslaagd e schepping van de Haarlemse archi tect B. J. J. M. Stevens heeft Kruiningen wel de meest ideale kleuterschool gekregen, welke men zich naar de huidige opvattingen kan wensen. En dat dit alles vooral mogelijk werd, dankzij de vorstelijke gift van 50.000 van de Zweedse jeugdbeweging „Radda B amen", die het zwaar getroffen Krui ningen bovendien praktisch de gehele inventaris voor deze school schonk, is by de offic'ële opening in vele toespraken met grote dankbaarheid ge constateerd. De echtgenote van de commissaris der koningin, mevrouw S. C. de Casembroot—baronnesse van der Feltz, die met het doorknippen van een lint de officiële opening verrichtte, was de eerste die de Zweedse vrien den hiervoor een eresaluut bracht. Gr aag had ook zy deze middag de voor zitster van „Radda Barnen" in Kruiningen gezien, om te tonen wat door de hulp van deze organisatie tot stand is gekomen. Vóór het schoolgebouw wapperden de Zweedse en Nederlandse vlaggen strak in de wind, toen tegen half drie mevrouw de Casembroot o.a. in gezelschap van het gemeentebestuur en het licl van ged. staten, de heer A. Schout bii deze nieuwste aan winst van Kruiningen arriveerde. De kleuters, gewapend met vlaggetjes, stonden er reeds gereed om hun feest lied té zingen. Twee van de kleinste kleuters, Addie Cok en Corrie Loker- se, kwamen mevrouw de Casembroot op een kussen van bloemen de schaar voor het doorknippen van het lint en bovendien een bouquet bloemen aan bieden. Na de symbolische opening verenig den de talrijke genodigden zich met vele ouders in de ruime speelzaal, waar de toespraken werden gehou den. Na de verwelkoming door bur gemeester A. Schipper, verkreeg eerst mevrouw De Casembroot hét woord, die er haar blijdschap over uitsprak, dat wederom een nieuw ge bouw aan de ry van nieuwe panden in Kruiningen kon worden toege voegd. Zij maakte haar compliment voor dé buitengewoon geslaagde opzet van dit gebouw en wees op het grote belang de jeugd een goede „start" te geven voor het later le ven. Zy betrok daarbij ook de goe de leiding van deze school. Nadat mevrouw De Casembroot nog haar bewondering had uitgespro ken voor de voortvarendheid waarmee de Kruiningse bevolking zich door de moeilijkheden van de ramp heeft heen geslagen, bracht zij in het bijzonder dr.nk aan „Rad da Barnen" voor de grote finan ciële steun, waardoor deze bouw voor een belangri'k deel mogelijk is geworden. De echtgenote van de commissaris eindigde met het uitspreken van haar gelukwensen aan het gemeentebe stuur en de wens, dat vele kinderen .(Vervolg op pag» 2), form en bond hem aan een boom vast. Toen de chauffeur bijkwam, wa_ ren Maillot en de wapens verdwenen. Blijkbaar zijn die door Maillot naar een wachtende auto overgebracht, misschien met hulp van medeplich tigen. volgens de autoriteiten heeft Mail lot verscheidene reizen achter het ijzeren gordijn gemaakt als corres pondent van de communistische krant in Algiers. Er wordt nu op grote schaal naar hem gezocht. In de plaats Maillot zijn 18 ge vangenen in Algerije bij ontsnap pingspogingen doodgeschoten. 18 gevangenen, die trachtten te ontsnappen tijdens een aanval van op standelingen op de kazerne van de gendarmerie, zijn doodgeschoten, al dus verluidt te Algiers. Bij zuiveringsoperaties in ver scheidene' delen van Algerije werden donderdag 22 opstandelingen gedood en 38 gevangen genomen. Er werd een aanzienlijke hoeveelheid wapens in beslag genomen. Scherpe kritiek op minister Dulles Van senator Kefauver De Amerikaanse senator Estes Ke fauver, heeft verklaard dat de cri- tiek op Stalin door de Russische re gering slechts onderdeel is van een offensief om de konde oorlog uit te breiden. Hij beschuldigde er de mi nister van buitenlandse zaken. John Foster Dulles, van dat deze „de natie langs het verkeerde pad leidt" door deze kritiek op Stalin te beschouwen als ..een desintegratie van de com munistische partij". Kefauver. die verleden jaar zes we ken in Rusland heeft doorgebracht, zeide dat Dulles ..zo wat elke fout heeft gemaakt die hij tijdens zijn ambtsperiode als staatssecretaris maar kon maken. Zes brandweerlieden onder vallende muur verpletterd Tijdens een felle, uitslaande brand in een fabriek van kunstbloemen te New-York stortte woensdagavond een muur in, waardoor ongeveer 15 brandweerlieden onder vallend ge steente bedolven werden. De brandweercommandant zeide, dat zes van zijn mannen op slag ge dood werden, terwijl tenminste vijf anderen verwon ":ngen opliepen. Sleepboot kapseisde in Lek bij Lekkerkerk Opvarenden werden gered Donderdagmorgen om kwart voor zeven is in de Lek bij Lekkerkerk de sleepboot „Merwede 5" na een aan varing met de 358 ton metende olie tanker „Olievos 1" gekapseisd. Op de sleepboot, die aan een redery uit Dordrec/it toebehoort, bevonden zich twee opvarenden die zich beiden in veiligheid hebben kunnen stellen. Een van de mannen zag het onge luk aankomen en sprong bijtijds over boord. De andere, die zich in de stuurhut bevond, moest wachten tot de stuurhut geheel vol met water ge. lopen was om weg te kunnen komen. Beiden werden door de veerboot op gepikt. DE KOUD WEER Koud weer met wisselende bewol king en plaatselijk enkele regen-, ha gel- of natte sneeuwbuien. Matige tot krachtige wind tussen noord west en noord. ZON EN rtAAN 7 april Zon op 6.04 onder 19.26 Maan op 4.16 onder 15.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1