Het aandeel is nog niet populair JONGE MANNEN LEVEND AAS VOOR BLOEDDORSTIGE HAAIEN NIEUWE INDELING VAN DE EUROPESE K0LENMARKT VRIJDAG 6 APRIL 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE 00ÜRAN1 15 Grotere spreiding zou nattig zijn (Door onze economische medewerker.) De winstdeling was het onder werp van debat op de landdag van economen in Nijmegen, dr. Paul Rijkems, oud voorzitter van de raad van bestuur van de Unilever, bleek duidelijk tegenstander te zijn van een in de statuten vastgelegd winstdelingsstelsel maar hij was anderzijds voorstander van bezits vorming door arbeiders en kan toorbedienden. Hij dacht liierby aan het voor lopig financieren van de aankoop van een eigen huis én aan het op aantrekkelijke voorwaarden ter be schikking stellen van aandelen in de eigen onderneming. Wat de eerste methode aangaat, heeft de overheid kort geleden nog het pad wat willen effenen door het indie nen van een wetsvoorstel, waarbij een bydrage van de werkgever ten behoeve van een bouwspaarfonds tot een bedrag van f 390 per jaar voor de werknemer vrij van sociale en fiscale lasten zou zijn. En wat die tweede methode van be zitsvorming betreft, zijn er juist de laatste tijd weer verschilende voor beelden van grote bedrijven, die per- soneelsaandelen beschikbaar stellen (Amsterdamsche Bank b.v.). Uiteraard bestaan er gevaren. Het ter beschikking gestelde spaargeld moet zo degelijk mogelijk worden be legd en dit wil zeggen, dat alleen so lide bedrijven voor die kleine kapi taalbezitters in aanmerking komen. Een betrouwbare voorlichting is hier veel, zo niet alles waard. Ook moet voorkomen worden, dat aande len gekocht worden alleen om der wille van de koerswinst, opdat niet de f goklust in de plaats komt van de be- egglngslust. Een ander voordeel is nog, dat de invloed van de waardevermindering van het geld op de besparingen, waarover juist de S.E.R. een rapport heeft gepubliceerd, op aandelen min der groot is. Deze toch zullen bij geldontwaarding in koers gaan sta gen,-terwijl ook de winsten dan zul len toenemen. Een vierde voordeel van de grotere spreiding van aandelen is zeker, dat een aandeelhouder het bedrijf met an dere ogen gaat zien, ja, het gehele bedrijfsleven. Wij willen niet zeggen Kapitein Visser verlaat ,flat' op Nieuw-Amsterdam Veel wel, weinig wee in zeemansioopbaan nu mijn mooi flatje verlaten. Het is jammer, dat ik het niet kan mee nemen." Dit zei gisterochtend de gezag voerder van de „Nieuw Amsterdam" van de Holland-Amerika-Lïjn, kapi tein C. Visser, toen hij inzijn hut iets vertelde van zijn vertrek bij de Holland-Amerika-Lijn op 1 mei a.s. wegens het bereiken van de pensioen- Ïerechtigde leeftijd. De kapitein, die L jaar Dij deze rederij heeft gevaren en gisterochtend zijn laatste reis als gezagvoerder heeft besloten, merk te op, toen hem naar zijn wel en wee werd gevraagd, weinig wee te heb ben gehad in zijn loopbaan. Een k\jkje in de in aanbouw zijnde gereformeerde kerk in Goes-oost waarvan de voorwand, zoals ge meld voor een groot deel uit glas bestaat. Uit de foto blijkt reeds dui delijk, dat het daglicht wel bijzonder royaal kan binnenvallen (Foto P.Z.C.) dat hij als hij daar toevallig ook nog werkt plotseling harder gaat werken. Maar wel zal die onverschil lige, soms vijandige houding verdwij nen. Men gaat het bedrijf anders be kijken. Het staat voor ons dus buiten kyf, dat een grotere spreiding van aande len goed en nuttig is. Maar de prak tijk bewyst dat die aandelen niet po pulair zyn. Dit wil dus zeggen dat de kloof tussen bedrijven en kleine be zitters overbrugd moet worden. Technisch gezien is een eerste ver eiste het beschikbaar zyn van kleine aandelen van 50 en 100. Die stuk jes zijn er gelukkig hoewel het aanbod beslist nog groter zou kun nen worden zodat de enige conclu sie is dat het gebrek aan belangstel ling ergens anders ligt. Het public relationswerk in dit op zicht moet ten dele door de Vereeni- ging voor den Effectenhandel gedaan worden. Zij toch kan het begrip beurs en aandeel in grotere kring ver trouwd maken en al die uit het verle den stammende vooroordelen helpen wegwerken. Er wordt op dit terrein inderdaad gewerkt: door rondleidin gen op woensdagmiddag, door beurs- commentaren voor de radio, door voordrachten in de provincie. Wij twijfelen er niet aan of de Vereeni- ging za.1 op de ingeslagen weg voort gaan, al twijfelen wij er wel aan of alle leden wel evenzeer van het nut van dit werk overtuigd zijn als het bestuur. J aar ver slag en Naast de beurs moet echter ook de onderneming het aandeel meer popu lair helpen maken. Door betere en aantrekkelijker jaarverslagen, door regelmatiger berichtgeving opdat de pers op de hoogte blijft en vooral door in goede tijden van voorspoed de aan deelhouders niet in de laatste koets te zetten maar bij de dividendvaststel ling royaler te behandelen. Nog te vaak moet op de jaarvergaderingen blijken, dat er een scherpe tegenstel ling bestaat tussen directie en aan deelhouders. Tenslotte dient de overheid, die toch in principe een voorstander heet te zijn van bezitsspreiding, verder de daad bij het woord te voegen en de fiscale lasten op het aandelenbezit te verlichten. Wij denken hierbij dan vooral aan de dubbele heffing: eerst een vennootschapsbelasting op de winst, waarna de aandeelhouder ook nog eens inkomstenbelasting over die zelfde winst krijgt te betalen. PROEFNEMING IN AUSTRALIË Koene poging om vissen met geluid te verdrijven (Van onze Australische correspondent) Aan een van Sydney's vele oceaanstranden heerst thans een grote bedrijvigheid. Daar zullen dezer dagen namelijk zes jonge Australiërs zich als aas laten gebruiken voor de gevaarlijke, bloeddorstige haaien, die dit jaar meer dan anders het strandleven bedreigen en het leven der baders en „surf riders" voortdurend in gevaar brengen. Waarschijnlijk hebben de ongekend hevige regens der laatste maan den in de staat New South Wales en de daaraan gepaard gaande over stromingen grote scholen kleinere vissen naar de riviermondingen en de zee gedreven, iets wat aan de haaien met hun ongelooflijk fijn ge voel voor geluidstrillingen zeker niet ongemerkt voorbij is gegaan. Zij bevinden zich thans tenminste in ongekend grote aantallen vlak onder de kust. Is er aan dat haaien gevaar dan niets te doen? Op deze vraag hopen de zes koene mannen, die zichzelf als aas voor de haaien zullen aanbieden, 't antwoord te kunnen geven. zyn haai enk enner Hans Haas met zijn bekoorlijke vrouw Lotte enige jaren geleden Australië bezocht. Grijze verpleegster Hans Haas is de man die steeds beweerd heeft, dat haaien door zeke re geluidstrilllngen verjaagd kunnen worden en zijn verschillende onder- waterfilmgetuigen hiervan. Tijdens zijn bezoek aan Australië raakte hij echter wel diep onder de indruk van de venijnigheid van de haaien in de Australische wateren, die hij tot de fevaarlijkste en felste ter wereld re ent. De „grijze verpleegster", de „blauwpunt" en het „hamerhoofd" zijn mensetende haaien, die hier in grote aantallen voorkomen en die iedereen met angst en respect ver vullen. En het zijn juist deze haaien, die met het menselijk aas gelokt zullen worden. Toen Hans Haas in Australië was, maakte hij vele vrienden onder de koene Australische diepzeeverken ners. Een van hen is Dick Charles, veteraan onder de Australische speer-vissers en uitvinder van toestel len om onder water te kunnen ade men die nu de leiding zal hebben van het ploegje ervaren onderwater mannen, dat de haaien zal benaderen. Deze groep menselijk lokaas zal zich in de buurt van een rif in een van de meest door de haaien verge ven gebieden in de buurt van Sydney te water begeven om als proefkonijn voor de moord- en wraatzucht van de beruchte haaien te dienen. Zij zullen echter niet ongewapend zyn, want zy hebben apparaten bij zich waarmee zij de haaien met hoogfrequente geluiden zullen bom barderen. De bedoeling van hun proefne mingen is namelijk om uit te vinden welke geluidstrilling voor de gevaar- lyke haaien het meest afschrikwek kend is. Volgens berichten uit Amerika heeft men zelfs met voor het mense lijk oor hoorbare geluiden van een be paalde frequentie haaien en andere grote vissen gedood. En op grond van deze berichten wil de groep menselijk lokaas uitvinden of zij óók het geluid kunnen vinden, dat de stranden van Sydney weer voor de baders veilig zal kunnen maken. Hans Haas heeft in de Middelland se- en in de Rode Zee haaien verjaagd door gewoon onder water te schreeu wen. De Tyze verpleegsters" van de Australische stranden zijn chter niet bang voor een beetje geschreeuw en moeten met grover geschut worden benaderd. Het is eigenlijk moelijk te begrijpen waarom de Neder landse sopraan Hélène Ludolph, die reeds lang voor de oorlog een vrij uitgebreid repertoire op de plaat vastlegde, zo vele jaren heeft gewacht voor de oude serie voortgezet kon wor den. Haar helder geluid leende zich Immers bij uitstek goed voor de overbrenging per mi crofoon. De gaafheid van haar vocale techniek, de zuivere toonvorming die talrijke moge lijkheden toelaat om het geluid expressief te kleuren en het in telligente muziekbegrip doen deze Haarlemse zangeres een eigen plaats innemen. Sinds de kunst der opname-fabrikanten zich zo heeft uitgebreid dat men met de uitersten van dy namiek en met de samenge stelde timbres weinig moeite meer heeft, hoort men de term „microfoonstem" weinig meer gebruiken. Maar het fijne ge luid, waarmee deze sopraan in strakke muzikale lijntjes de melodieën voortekent, mag men nog zo noemen. Het is van een uniek karakter en het heeft aan veelzijdigheid van uitdruk king in de loop der jaren nog gewonnen. De aparte bekoring komt in de religieuze liederen van Al- phons Diepenbrock en Hendrik Andriessen, die zij op H-M.V. 7 ^Dzaaiiafelqespzekken ieoz "JZutqet gekoute „Nun komm der Heiden Hei land", „Ein feste Burg", „Aus tiefer Not schrei ich zu dir" en „Vatcr unser in Himmelreich" maar de composities zijn niet van Bach doch van zijn voor gangers. De samenstelling is van „Ein feste Burg' bijvoor beeld zo: Het eerste couplet in een zetting van J. Walther, de tweede strofe door S. Calvisius, nogmaals de eerste strofe van H. C. Hassler, de derde van M. Praetorius en tenslotte weder om het eerste couplet in de zet ting van S. Scheidt. Volgens dit schema zijn de vier melodieën alle behandeld. Behalve de reeds genoemden komen nog de componisten B. Resinarius, J. Eccard, J. H. Schein, M. Ie Maistre en A. Gumpeltzhaimer voor. Met deze originele opstel ling is een verscheidenheid en niettemin een sterke binding in het programma verkregen. Het geeft hiermee een belangwek- EBH .1001 (45) zong, sterk tot uiting. De stem klink op: lijk fris en de voordracl ipmerke- int heeft hoe doordracht en bestu deerd ook een innerlijke, haast extatische bewogenheid. Mevrouw Ludolph heeft in haar gehele carrière blyk gegeven de muziek te willen dienen en dat zij thans de gelegenheid aangreep de tot dusver zo wei nig op de plaat uitgevoerde vo cale bydrage van de twee Ne derlandse toonkunstenaars op de voorgrond te stellen, bewijst dat zij niet op een gemakkelijk succes is uitgeweest. De vier liederen (van Diepenbrock „Ave Maria" en „O, Jesu ego amo te", en van Andriessen „Magna res est amor" en „fiat Domine") werden door Albert de Klerk vol toewijding op het orgel begeleid en de opname werd gemaakt in de St. Joseph kerk te Haarlem, waarbij van de mooie akoestiek uitstekend partij is getrokken. Men mag aannemen dat de gramofoon- maatschappij Hélène Ludolph wel niet opnieuw zo lang rust zal gunnen. Een andere uitvoering van Nederlandse bodem is die van het Nederlandse Madrigaal- en Motettenkoor onder leiding van Marinus Voorberg, dat al eer der de aandacht trok. Op Phi lips N 00692 R (33) voerde dit goed gedisciplineerde ensemble een interessant programma uit onder de titel „Motetten nach Texten von Luther aus dem 16. und 17. Jahrhundert". Het zijn de melodieën die ook zo dikwijls door Bach werden gebruikt: Hélène Ludolph. kend overzicht van de kerkmu ziek in het begin van de refor matie. Aan de uitvoering is alle zorg besteed. Allerminst kerkelijk zijn de liederen die Jenny Tourel zingt op Philips S 06610 R (33): de Trois Chansons de Bilitis van Debussy en de Chansons madé- casses van Ravel. De hoes met zijn als gewoonlijk goed geko zen voorstelling leidt ons in een wereld van palmen en wa ter, van exotische weelderig heid. De liederen van Debussy werden in 1897 gecomponeerd op een drietal teksten uit een verzameling die de dichter Pierre Louys drie jaar tevoren als een vertaling uit het Grieks in omloop had gebracht als „Les chansons de Bilitis", maar die later Louys' eigen werk bleek te zyn. Uit de teksten die het liefdeleven van Bilitis, een Griekse coutisane uit de 6e eeuw voor Christus weergeven koos Debussy er drie uit het begin, de tijd van Bilitis' ver houding met de heer Lykas. Van de drie kinderen van Ma dagascar, die in 1926 ten doop gehouden werden, is de erotiek verkrijgbaar met de sfeer van vol spanning trillende Chan sons de Bilitis. Alleen in de middelste vinden we een uit barsting van woede en haat, waartoe we Ravel nauwelijks in staat hadden gehouden. De mezzo-sopraan Jenny Tou rel heeft misschien niet het ideale geluid van nature voor deze liederen, maar zij heeft met verfijnd besef en met voluptueuze fantasie gezongen. Haar begeleiders: aan de piano George Reeves, waarbij zich in Ravel nog John Wummer, fluit en Laszlo Vargo, cello, voeg den, hebben de moeilijke par tyen met verfijning gespeeld. Over het concert voor Jazz band en symfonieorkest van Rolf Liebermann ekan ik m eerlijk gezegd, niet erg opwin den, al hebben enige uitvoerin gen in concertzaal en studio in ons land het tot een actuele aangelegenheid gemaakt en al was 't zelf onderwerp van een aprilgrap, die al ver voor de datum mislukte. De gedachte om de gangbare dansvormen in de kunstmuziek een plaats te geven is niet nieuw, ook niet in de jazz. Daarmee wil niet ge zegd zyn dat Künneke (van de „Tanzerische Suite") een onaf hankelijker geest was dan de Zwitser Liebermann. Maar het enige wat Liebermann van zijn voorgangers onderscheidt is dat hij meer begrip had van al les wat een band toekomt. Het Het concertino in dit concerto grosso (m.a.w. de band) over weegt in allerlei opzichten en de manier waarop het orkest van Sauter en Pinegan daar profijt van trekt, niet name in de wel pakkende mambo-finale, is roerend. De opname-technici van RCA L 16491 (33) zorgden ervoor dat waar de compo nist het toegelaten had net Chicago Symphony Orchestra eveneens goed tot zijn recht kwam. Alle sensatie die de on gewone bezetting heeft gewekt verdient het als muziekstuk niet. In de jazz zijn treffender zaken geschreven al klinkt dit, dank zjj de leiding van Fritz Reiner mede, zeer goed. En in de andere sector van de muziek ook wel. (Al is dit geen reden om de achterzijde met Strauss' Don Juan tê belas ten!) De bydrage aan de jubileum serie 1956 bestaat deze maal uit beroemde sopraan aria's van Mozart. Op Philips A 00207 L (33) toont Hïlde Zadek zich in 4 opera-aria's en 3 concerta ria's een veelzijdige zangeres, die zowel fel als ingetogen, be heerst als slordig, glaszuiver als nonchalant uit de hoek kan komen, maar voortdurend een artieste van sterke persoonlijk heid blijft. RUTGER SCHOUTE. Veroordeeld wegens poging tot moord Wegens poging tot moord heeft de Haarlemse rechtbank donderdagoch tend de 26-jarige los-arbeider A. H. uit Zaandijk veroordeeld tot een ge vangenisstraf van één jaar onvoor waardelijk benevens terbeschikking stelling van de regering. Hem was ten laste gelegd, dat hij in maart en juli van net vorig jaar gepoogd had zijn vrouw van het le ven te beroven dcror haar de keel dicht te knijpen. De verhouding met de vrouw is thans weer goed. De Hoge Autoriteit van de E.G.K S. heeft de besluiten genomen die een einde moeten maken aan de machts positie op de Europese kolenmarkt van het Duitse Rulirkartel. Met dit doel is de gemeenschappelijke markt in de 6 ledenstater, van de E.G.E.S. verdeeld in 7 afzetgebieden waarbin nen de concurrentie moet gaan spe len. In deze tija van hoogconjunctuur zal de nieuwe indeling voorlopig geen grote invloed uitoefenen. Het merk waardige van de marktverdéling is dat de Hoge Autoriteit geen rekening heeft gehouden met de nationale grenzen die in een gemeenschappelij ke markt trouwens economisch geen zin meer hebben. Nederland en Noord-Duitsland vor men samen verkoopgebied no I, Bel gië vormt met een ander stuk van West-Duitsland verkoopgebied no III. Franse en Duitse gebieden zijn samen opgenomen in verkoopgebied no. IV De rest var. Frankrijk waar tot dus verre de verkoop van Duitse kolen geen grote rol heeft gespeeld is door een lijn in tweeën gedeeld. Italië vormt verkoopgebied no VII. Deelnemers caravantrip in Rotterdam aangekomen Amerikanen willen achter IJzeren Gordijn kijken Aan boord van de „Nieuw Amster- dem" van de Holland-Amerika Lyn, die gistermorgen na een afwezigheid van byua vier maanden in tiaar thuis haven Rotterdam terugkeerde en voor het volgend vertrek op 8 mei a.s. eerst een onderhoudsbeurt krijgt, be vonden zich 54 deelnemers aan de z.g. Wally Byam Europese Tour 1956. Deze trip behelst 'n bezoek aan Bel gië, Luxemburg, Duitsland, Zwitser land, Italië, Spanje, Denemarken, Zweden, Noorwegen en enkelen hebben het plan een kijkje achter het ijzeren gordijn te nemen, tenminste wanneer zy worden toegelaten waarbjj men reist met auto's met daarachter gekoppelde kampeerwa gens. De eerste auto's zijn met de „Nieuw Amsterdam" meegekomen; de overi ge en de „Caravans" komen de eerst volgende dagen met verschillende schepen in Rotterdam aan. Over on geveer twee weken hoopt men te starten met 28 caravans met bestem ming Rijssel (Frankrijk). Er moeten nog meer deelnemers allen zijn bo ven de 50 jaar en de oudste is de 83- jarige dr. Monroe uit Stuart (Flor.) komen, ojn. via Franse havens, en deze deelnemers begeven zich dan met hun wagens naar Rijssel om zich bij de groep aan te sluiten. Tussen 1 en 18 september hoopt de groep dan De baby, die hier zo in het middel punt van de belangstelling staat, maar even onverstoorbaar kijkt als een gewonebaby, die niet op de schoot van mevrouw Mamie Eisen- hower zit, is Mary Jean Eisenhower de jongste telg uit het gezin van majoor John Eisenhower, een zoon van de Amerikaanse presi dent. Op de foto die werd gemaakt op een familiebijeenkomst van de Eisenhowers in het Witte Huis te Washington, staan behalve kleindoch ter en oma, nog de achtjarige David Eisenhower, die blijkbaar trots is op zijn nieuwe zusje, naast hem en heerlijk dicht bü oma, Susan, die nog m.aar vier is en rechts mevrouw Eisenhower jr., de moeder van de drie maanden oude Mary, die bij deze gelegenheid voor het eerst werd gefotogra' -d. Louvre leent Rembrandt# uit aan Nederland Het beroemde Louvre-museum in Parijs, dat een groot aantal schatten op kunstgebied bezit, zal meesterwer ken van Rembrandt afstaan voor de zomer-tentoonstellingen in Amster dam en Rotterdam. De schilderijen worden uitgeleend in verband met de herdenking van de geboortedag van de meester, 350 jaar geleden, de 15e juli. Bloemencorso uitgesteld Het bloemencorso, dat op 21 april tussen Sassenheim en Bennebroek zou worden gehouden, is uitgesteld tot 28 april. Men heeft het corso 'n week moeten uitstellen, omdat de bloei van de hyacinten wat later weer in Rotterdam aan te komen, van zal vallen dan aanvankelijk was ge waar men naar Amerika zal varen. dacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 11