PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Generaal Gruenther sprak niet over prijsgeven van West-Duitsland Reeds 43 doden door noodweer in Amerika Vluchtheuvel bij Hoogelande gaf aan onderzoekers geheimen prijs de BILT VERWACHT... 199e jaargang - no. 81 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per lew. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 5 april '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van l,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 5 30, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneu2en, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, N. Bogerdstraat 24, telef. 26. EERSTE KAMERLEDEN (TEN ONRECHTE) BOOS Versterking van onze luchtverdediging (Van onze parlementaire redacteur) Naar gemeld zou generaal Gruenther, opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in een interview met de „Neue Ruhr Zeïtung" in Essen verklaard hebben, dat West-Duitsland in geval van een aanval onverdedigd zal blijven. De defensielijn zou lopen door West- en Zuid- Frankrijk. Inmiddels heeft het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken op het hoofdkwartier van de generaal vernomen, dat het z.g. interview in het Duitse blad slechts een eenzijdige en onjuiste interpretatie is van een uiteenzetting, die de generaal pleegt te geven aan groepen be zoekers van zijn hoofdkwartier. Over een verdediging van Europa uit West- en Zuid-Frankrijk en over een latere bevrijding van de Duitse Bondsrepubliek werd in het geheel niet gesproken. Het spreekt vanzelf, dat dit krantenbericht in de Eerste Kamer, waar men woensdag de begrotingen van oorlog en marine voor 1956 be handelde en woensdag ook goedge keurd heeft, veel opschudding ver wekte. De Kamerleden Sassen (k.v. p.), Algra (a.r.) en Wendelaar (v. v.d.) gaven blijk van hun grote ont stemming en zij wensten natuurlijk van de minister te weten, wat er nu waar was in deze berichtgeving. Men klaagde in het bijzonder over de loslippigheid van sommige mili taire leiders van de Navo. Minister Staf, die met deze kwestie enigs zins verlegen was, had woensdag middag nog geen informaties ver kregen zoals die later door het mi nisterie van buitenlandse zaken konden worden medegedeeld, VIJF MILJARD, In het verdere verloc van zijn redevoering wees de minister er op, dat bij de som van 1350 mil joen, welk bedrag wij ieder jaar :~iet al- voor de defensie uitgeven, niet les is. Daarbij komen nog de z.g. overloopposten van de jaren 1951- 1955, alsmede de tegenwaardegel- den van de Marshall-hulp, waar door ons land in de drie jaren '55 tot en met 1957 in totaal vijf mil jard gulden aan zijn verdediging Minister Staf deed enkele belangrijke mededelingen. Onze luchtverdediging zal weer versterkt worden met drié afdelingen middelzware luchtdoelar- Geen werving In Den Haag bestaat een bureau dat leerkrachten werft voor de Nederlandse onderwijsinrichtin gen in Indonesië. Er zijn daar nog al tijd ruim honderd lagere middelbare scholen, waar vele honderden kinde ren Nederlands onderwijs ontvangen. Men worstelt met een tekort aan Nederlandse leerkrachten. Eerstens omdat ze ook in Nederland zelve schaars zijn en in de tweede plaats, omdat er geen belangstelling meer is voor Indonesië. Nu wil het Haagse bureau de Ne derlandse dagbladen inschake len bij de propaganda voor de werving van leerkrachten. Het zou graag artikelen geplaatst zien, waar in verzekerd wordt, dat het in Indo nesië nog zo kwaad niet is, dat men er goed verdient, dat de Indonesische regering jegens onderwijsmensen welwillend is enz. Wij geloven evenwel, dat het on juist zou zijn, -anneer Nederlandse dagbladen zich thans zouden lenen voor deze propaganda. x vooropgesteld moet worden, dat W het handhaven van het Neder- v landse onderwijs in Indonesië voor de daar wonende en werkende Nederlanders een zaak van grote be tekenis is. Terecht wordt er dus veel gedaan om dat onderwijs op peil te houden. Maar de toestand in Indonesië is op het ogenblik niet zó, dat men met een gerust hart kan zeggen: ga daarheen, het is er goed. Uit de processen tegen de Neder landers Jungschlager en Schmidt is gebleken hoe zwak gefundeerd de rechtstaat Indonesië pas is. Uit de opzegging van de fi nanciële overeenkomsten met Neder land blijkt hoe gemakkelijk men fi nanciële verplichtingen opzij zet. Daarmee zullen leerkrachten, die zich naar Indonesië willen begeven ter dege rekening moeten houden. Wanneer ze gaan, omdat ze willen meewerken aan het instandhouden van het Nederlands onderwijs in In donesië, dan is dat loffelijk. Maar ze behoren zich duidelijk voor ogen te stellen, dat ze daarbij risico's op zich nemen. Vandaar dat het beter zou zijn voorlopig geen grootscheepse propaganda-actie voor het uitzenden van leerkrachten te ontketenen! Dat is dan wel te betreuren voor het Nederlandse onderwijs in Indone sië, maar het past bij de realiteit van de huidige verhoudingen. tillerie, bestemd voor onze territo riale verdediging en door de Ameri kanen te onzer beschikking gesteld. Nederland heeft het aanbod van de Amerikanen, die ons nachtjagers hebben aangeboden, aanvaard. Het type vliegtuigen, dat we ontvangen hebben, was het modernste. Andere typen zijn namelijk nog in ontwikke ling. De bewindsman zeide voorts, dat ons land doet wat mogelijk is voor de uitrusting van de divisies. De pa rate divisie is volledig uitgerust. JDe bewindsman liet zich er niet over uit of een tweede parate divisie finan cieel mogelijk is. GUNSTIGE ONTWIKKELING De strategische luchtmacht heeft een overwegende betekenis gekregen (Vervolg op pag. 3) Twee gedetineerden ontsnapt te Haarlem Dinsdagmiddag omstreeks half vijf zijn twee gedetineerden uit het; Huis van Bewaring in Haarlem ont snapt. Het zijn een 24-jarige schil der uit de Zaanstreek en een 26-ja- rige timmerman uit de omgeving van Haarlem. Beiden genoten een zekere vrijheid omdat zij in het ge bouw te werk gesteld waren. Naar alle waarschijnlijkheid hebben zij kans gezien uit een gereedschaps kist van elektriciens, die in het Huis van Bewaring een nieuwe leiding aanlegden, een ijzerzaag weg te ne men. Daarmee hebben zij een tralie uit het dak van de luchtplaats door gezaagd, waarna zij via het dak en een muur konden ontvluchten. Een van de ontsnapten bevond zich in voorlopige hechtenis; de ander wachtte op terbeschikkingstelling van de regering. Incident van vier uur bij Gaza Drie doden aan Israëlische zijde In het gebied van Gaza is het woens dag opnieuw tot een incident geko men waarbij drie Israëlische militai ren werden'gedood en een gewond, aldus heeft een Israëlische militaire woordvoerder woensdag meegedeeld. In de sector van Kissufim werd een Israëlische patroulle vanuit Egyti- sche stellingen met automatisch en mortiervuur beschoten. De patrouille beantwoordde het vuur. Later kwam Israëlische artillerie in actie om de patrouille te ondersteunen, aldus de woordvoerder. De vuurwisseling duurde ongeveer vier uur. Israëls vrouwen zijn ondergebracht in het vrouwencorps. Zij volgen een verplichte trainina. die uitgaat van de regering om, wanneer het nodig mocht zijn, deze vrouioen in te kun nen zetten voor de verdediging van land en volk. Op de foto ziet men een van de vrouwer helpen bij het. aan leggen van een prikkeldraadversper ring aan de arens van de nederzetting te Mivtachim. Opheffing van Unie goedgekeurd Door Indonesisch Kabinet Het Indonesische kabinet heeft haar goedkeuring gehecht aan het nieuwe wetsontwerp betreffende de eenzijdige opheffing van de Neder lands-Indonesische Unie. Het wetsont werp zal vrijdag a.s. aan het parle ment worden voorgelegd. Verwacht wordt, dat het parlement de debatten over dit onderwerp beëindigd zal heb ben voordat het 21 april op reces gaat. Mohammed Roem legde er de na druk op, dat door het wetsontwerp de „speciale betrekkingen met de Neder landers worden afgebroken, die moe ten worden vervangen door normale betrekkingen. Het opheffen van de Unie betekent niet, dat Indonesië zijn verplichtin gen, uiteengezet in de R.T.C.-overeen« komsten, zoals de schulden van Indo nesië aan andere landen, niet meer zal nakomen. „De regering zal voort gaan met het betalen van dergelijke schulden", aldns Roem. Schippersleerling verongelukt. De 15-jarige schippersleerling, J. Ackerman, afkomstig uit Ocholt (Duitsland) is woensdagmorgen om acht uur ter hoogte van Willemstad (N.B.) overboord geslagen en ver dronken. Het slachtoffer was werk zaam op het Duitse motorschip „Barbara". Herdershonden vallen schapen aan Bij de Woudbrug te Beekber gen hebben twee grote loslopen de herdershonden een schaap en een lam van de bejaarde schaapherder Koestapel dood gebeten. De honden vielen hét lam aan en toen het moeder schaap het jong poogde te ver dedigen viel het als slachtoffer van haar moederliefde. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ENIGSZINS DREIGEND HANGT de grijper van een dragline boven de in afgraving zijnde vliedberg bij Hoogelande, terwijl de deskundigen nog met, hun onderzoekingen op deze historische plaats bezig zijn. In één van de sleuven, die voor dit onderzoek dwars door de heuvel werden gegraven troffen ir. J. A. Trimpe Burger (links) en zijn assistentA. van Pernis, een eikenhouten paal aan. Zij namen deze herinnering aan de 10e eeuwse beschaving ter nadere bestudering mee. (Foto P.Z.C.) Verhoging lonen in Antwerpse haven. Het Nationaal Comité van de Ant werpse haven heeft bekendgemaakt dat ingevolge de stijging van het in dexcijfer de lonen der havenarbei ders verhoogd zullen worden met 6 fr. per taak (9 fr. voor de nachtpost en 12 fr. voor het zondagswerk), zulks met ingang van zondag a.s. Nederlands elftal zonder Lenstra, maar met v. d. Hart Na ruim anderhalf uur verga- deren heeft de keuze-commissie van de KNVB het Nederlands elftal, dat zondag a.s. te Ant- werpen tegen België uitkomt, woensdagavond als volgt samen- M gesteld: doel: De Munck (For- tuna '54); achter: Wiersma (P SV) en Kuys (NAC); midden: Notermans (Fortuna '54), Van der Hart (Fortuna '54) en Klaas- sens (VVV), aanvoerder; voor: Appel (Fortuna '54), Bosselaar (Feyenoord), Koopal (VVV), De Bruyckere (Willem II) en Moulijn (Feijenoord). Reserves zijn: Landman Schev /Hoil. Sport), Kerkum (Feijenoord), Bak (Feijenoord) en Timmer mans (ADO). Aangezien de blessure op gelopen in de competitiewed strijd tegen Emma op 25 maart van Abe Lenstra nog niet ge heel genezen is, kan deze speler zondag niet van de partij zijn. De keuze-commissie rekent er wel op, dat de verwonding van Cor van der Hart zondag geheel genezen zal zijn. Linksbinnen De Bruyckere maakt zijn rentree in het Nederlands elftal. Waarschijnlijk zal dit zijn laat ste wedstrijd in het Oranje shirt zijn, want hij staat reeds geboekt als passagier voor de „Johan van Oldenbarnevelt", die woensdag 11 april naar Australië vertrekt. IiiiiiiiiiiiiiiiiiiiRiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiunii Zes Friendships naar Australië De Australische schatkist heeft de aankoop goedgekeurd door de Trans Australia Airlines van 6 Fokker „Frienship" toestellen ter waarde van 1,2 miljoen Australische ponden, aldus wordt uit regeringskringen te Melbourne vernomen. De toestellen zullen D C 3 toestel len moeten vervangen op de korte trajecten. De eerste aflevering wordt in 1959 verwacht en indien de toe stellen voldoen wordt een aanvullen de order waarschijnlijk geacht. VEILIGHEIDSRAAD BESLUIT Hammarskjöld naar Midden-Oosten De Veiligheidsraad heeft gisteren eenstemmig het Amerikaans voorstel goedgekeurd om secretaris-generaal Dag Hammarskjöld van de Verenigde Naties met een vredesmissie naar Palestina te sturen. Evenals de andere 11 leden van de raad stemde Rusland voor mach tiging van die reis, nadat de Raad een serie Sowjet-amandementen verworpen had, die bedoeld waren om de reikwijdte van het onderzoek van Hammarskjöld te beperken. Wervelstormen in twaalf staten In een dozijn staten der V.S. heb ben de stormen gisteren verder ge woed. Ze hebben aan 43 personen het leven gekost; ruim 500 perso nen werden gewond en honderden zijn dakloos gemaakt. De materiële schade loopt in de miljoenen. De wervelstormen en gewone stormen hebben een spoor van vernietiging achtergelaten van Oklahoma tot Michigan. Het gebied van Grand INTERESSANTE GEGEVENS VOOR DE R.O.B. Paar benen schaatsen, een schoen, een schapenkam en palen uit 10e eeuw... Midden in het vlakke Walcherse landschap is een grote dragline thans bezig de resten af te graven van wat eens bekend stond als een z.g. vlied berg of vluchtheuveL Het is op enkele honderden meters ten westen van de bekende kerkruïne van Hoogelande, waar in de omtrek tot dusver vier vluchtheuvels werden aangetroffen. Straks nog ma drie, want over en kele weken zal deze vliedberg met het maaiveld gelijkgemaakt zijn. Gezien van een oudheidkundig standpunt is de verdwijning van één der karakteri stieke heuveltjes een gemis. Landbouwtechnisch betekent dit echter een winst. Toch hebben de oudheidkundigen nog enig voordeel van dit werk. Enkele deskundigen van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek (R.O.B.) uit Amersfoort kwamen namelijk drie weken geleden om de afgraving bij te wonen. Het zijn ir. J. A. Trimpe-Burger en de technisch-as- sistent A. van Pernis. Zij lieten twee sleuven graven in deze terp alvorens de totale afgraving begon. Daardoor kwamen interessante gegevens over de geschiedenis van deze vluchtheuvel, die zich over een reeks van eeuwen uitstrekt, aan het licht Onder de geheimen, die het bergje prijs gaf bevon den zich een paar benen schaatsen, een schoen, een schapenkam en enkele palen. Al deze voorwerpen, die oudheidkundige waarde bezitten, stammen uit de 10e eeuw De geschiedenis van dit bergje mag erust veelbewogen worden genoemd. )aar is allereerst het feit, dat in een nog niet lang vervlogen verleden het bergje een berg was van zeker 8 m. hoog. Hu is de hoogte nog maar 2% 3 m., zodat sedert de 19e eeuw een belangryk deel is verdwenen. In het bekende boek van dr. A. de Man, waarin alle Walcherse vluchtheuvels zijn beschreven en dat omstreeks verscheen, wordt namelijk eerst- emde hoogte vermeld. De eige naars boeren hebben kennelijk voor afgraving van het grootste deel gezorgd om daarmee sloten te dem pen of lage gronden te verhogen. Bo vendien is de terp tot bouwland be stemd, waar liij voordien in een wei land was opgenomen. Ploegen en eg gen heeft er dus ook toe bijgedragen de hoogte te verminderen! Degenen, die grond afgroeven om akkers op te hogen hebben daar mee mn daan. WÊ „vette" grond, afkomstig van klei lagen. De onderzoekers konden constateren, dat de terp voorna melijk uit mestlagen bestaat. Toen de sleuven een in zuid-noord en één in oostwest richting, teza men een kruis door de berg vor mend waren gemaakt, was een interessant profiel te onderschei den. Bovendien een ingewikkeld profiel, dat vele lagen en laagjes vertoonde, die met elkaar een beeld van de historie gaven. Die mestlagen vertegenwoordigen evenzovele „woonlagen' De mest is schapenmest, zodat men aanneemt, dat m de tijd, dat de onderste afzet tingen werden gevormd daar een schapenschuur stond. De omvang van deze stal is niet bekend, maar een en ander moet zich in de 10e eeuw heb ben afgespeeld. Aan de hand van de vele scherven, die men aantrof, kon dit worden nagegaan. Gaaf aarde werk is in de vluchtheuvel tot dusver niet aangetroffen. Verrassend Bijzonder interessant en zelfs verrassend was de ontdekking, dat de onderste laag mest onmiddellijk op de zee-afzetting is gevormd. Dit vormde een bewijs voor de mening, dat de huidige vluchtheuvel aan vankelijk niet als zodanig bestond, maar geleidelijk aan is opgebouwd. Bovendien werd geconstateerd, dat deze mestlaag aan de westkant van de terp „overslibd" is geweest, dat wil zeggen overstroomd door het zeewater, dat daarop klei afzete. I (Vervolg op pag, 2) Rapids in Michigan heeft het zwaarst geleden. De puinhopen en de mannen die daartussen naar overlevenden zoeken herinneren aan oorlogstonelen. Het dodencijfer is er reeds tot 24 gestegen. De autoriteiten prijzen zich nog gelukkig dat de wervelstormen vlak langs Grand Rapids, een stad met een kwart miljoen inwoners, zijn getrokken, in plaats van er door. Het plaatsje Holland ging evenwel dopr het oog van de naald. De dodelijke wervelstormen zijn opgewekt door een felle lentestorm die uit net zuidwesten komend in noordelijke richting trok, en, na in het zuidwesten reusachtige stofwol ken gevormd te hebben, op de noor delijke vlakte ijs en sneeuw bracht. In Sonth-Dakota werden de tele foonverbindingen van 50 plaatsen gisteren verbroken, doordat draden onder het gewicht van het ijs bezwe ken. De storm bracht koude lucht in botsing met een hittegolf in het Mid denwesten en veroorzaakte wolkbreu ken en hagelbuien. Een slachtoffer in Michigan ver telde, dat zijn vrouw en hij een wer velwind op hun woning zagen af komen. Het hele gezin sprong in de auto en vluchtte. „Uit de verte zagen wij de wervelwind boven ons huls voorbij razen. Toen wij terugkeerden, was ons huls verdwenen." Superfortress botste tegen radiotoren in Texas Een groot vliegtuig van het type b-49 Superfortress, is gisteren tegen de 410 voet hoge toren van het radio station Woai in Texas opgevlogen en drie mijlen verder neergestort en af gebrand. Zes van de zeven inzittenden slaag den er in uit het brandende toestel te ontsnappen. Een lid van het radio-personeel deelde mede, dat de toren hierdoor geheel was verwoest. De overlevenden van de ramp wer den snel met een ambulance naar de Randolph luchtbasis, vanwaar het toestel afkomstig was, teruggebracht. AANHOUDEND KOUD. Wisselende bewolking met plaatse lijk wat regen, sneeuw of hagel. Zwak ke tot matige wind, in hoofdzaak tus sen zuidwest en noorwest: Koud weer. ZON EN MAAN april Zon op 606 onder 19.24 Maan op 3.56 onder 14.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1