„Ons gehele grondgebied dient verdedigd te worden" Bulgaarse premier (Stalinvriend) door communisten bekritiseerd NIEUWE PUBLIEKRECHTELIJKE REGELING ONTSLAGRECHT WOENSDAG 4 APRIL 1956 PROVINCIALE ZE3pOW8B COURANT 8 MR. SASSEN IN EERSTE KAMER Rijn-IJsellinie afgewezen (Van onze parlementaire redacteur) Namens zijn fractie wees de heer Sassen (k.v.p.) dinsdag in de avond- Vergadering van de Eerste Kamer tijdens de besprekingen over de begroting van oorlog en marine ten stelligste de Rijn-IJsellinie af. Ons gehele grondgebied dient verdedigd te worden, zo zei hij. De K.V.P. verlangde hieromtrent een onmiskenbaar duidelijke verklaring van de minister. Opnieuw worden vliegers opgelaten over een gedemilitairi- seerde zone. Voor Nederland achtte mr. Sassen zo'n zone onaanvaard baar. Aangezien Amerika over de atoomwapens beschikt, vreesde de heer Vixseboxse (c.h.) een te grote afhankelijkheid van Enropa. dus ook van Nederland, van Amerika. Deze afgevaardigde bepleitte een vakontwikkeling van de dienstplichtigen, ook al omdat de civiele maat schappij er na de beëindiging van de diensttijd van kan profiteren. Hij drong aan op een nuttige vrijetijdsbesteding. Voorts wenste de heer Vixseboxse dat Nederlands Nieuw-Guinea in het geval, dat dit nodig mocht zijn, effectief verdedigd zal worden en dat er daarom geoefende marinestrijdkrachten in Nieuw-Guinea onderhouden zullen worden. De heer Vixseboxse betreurde, dat het bedrag van de kosten van onze defensie van 1500 tot 1350 miljoen is teruggebracht, hoewel alles duurder is geworden. Hij vreesde, dat in de komende jaren niet met 1350 miljoen aal kunnen worden volstaan en dat het moeilijk zal zijn voor dit bedrag in 1956 onze Navo-verplichtingen na te komen. De krijgsraden te velde werden fel bekritiseerd door de heer Sassen, die telfs sprak van schadelijke nonsens. Prof. Diepenhorst (a.r.) wilde min der krijgsrechtspraak en meer krijgs- tuchtelijke afhandeling van zaken, door superieuren, o.a. om het de mi litairen, die uit dienst komen en wil len emigreren, niet nodeloos moeilijk te maken. Parate divisies De heer Algra (a.r.) legde er in de middagvergadering de nadruk op, dat bij een parate divisie onontbeer lijk zjjn voldoende parate legerkorps troepen. Hij twijfelde er aan of dit wel tot de militarie autoriteiten was doorgedrongen. Van de Nationale Reserve zei de heer De Dreu, dat we maar met de werving moeten ophouden, omdat het toch niets wordt en dat we de vrij willigers, die er al zyn, naar de grenspolitie moeten overhevelen. Tevens beval hy aan om een nieuw Instituut in het leven te roepen ter aanvulling van de territoriale ver dediging. De heer Wendelaar verweet de re gering, dat zij een ontstellend gebrek aan vooruitzien getoond heeft ten aanzien van de Nationale Reserve, evenals trouwens ten aanzien van de Bescherming Burgerbevolking. De heer Algra keerde zich pertinent te gen de afschaffing van de Nationale Reserve. Overigens gaf de heer De Dreu in overweging om als remedie tegen het tekort aan groepsperso- neel pensioengerechtigden langer in dienst te houden. De heer Algra pleit te voor voldoende oefengelegenheid voor de straaljagers en informeerde, hoe het nu precies staat met de mi litaire oefenterreinen op de Wadden eilanden, omdat hij daar tegenstrijdi ge mededelingen over gehoord had. Minister Staf antwoordt vandaag. De paus waarschuwt tegen .wedloop naar de afgrond' Paus Pius XII heeft in zijn paas- rede van zondag de wereld nog weer eens gewaarschuwd tegen de ver schrikkingen van een atoomoorlog. Hij deed een beroep op de staatslie den om op te houden met „deze wed loop naar de afgrond" door afschaf fing of beperking van kernwapens. De tachtigjarige paus sprak van een balkon van de Sint Pieter. Ongeveer 200.000 mensen luisterden op het plein naar zijn woorden. Twee zilveren microfoons leidden zijn toe spraak, die vijftien minuten duurde, over 21 radionetten naar luisteraars in geheel West-Europa. Het gebruik van de atoomenergie voor vredes doeleinden, aldus de paus, heeft nieu- tyre en wonderbaarlijke perspectieven Voor de mensheid geopend, maar de Wereld verliest haar hoop of die moorddadige atoomwapenwedloop bijtijds zal worden gestopt. Hij wees erop, dat door radio bestuurde pro jectielen, die over enorme afstanden hun doel kunnen vinden, de schrik en verschrikking nog sterk hebben vergroot. Koren hebben jonge zangers en goede muziek nodig „De Koninklijke Bond van Christe lijke Zang- en Oratoriumverenigingen kan zich verheugen in een goede vooruitgang", zeide gistermorgen ds. B. Timmer, voorzitter van het hoofd bestuur, in zijn openingstoespraak op de zeventigste jaarvergadering van deze bond, welke werd gehouden in de Haagse dierentuin. „Een van onze zorgen is echter", zo zeide ds. Tim mer, „dat er te weinig jonge leden zijn. Dit euvel kan bestreden worden door er bij de overheid op aan te dringen dat op de scholen intensiever muziek-onderwijs wordt gegeven". Voorts zeide de voorzitter dat de muziekvoorziening enige zorg baart. Er leeft bij de componisten te weinig begrip voor wat de zangkoren behoe ven. Aandacht zal ook moeten wor den besteed aan de vorming van goe de dirigenten. Uitbreiding van de di rigentencursussen achtte spreker noodzakelijk. De heer George Stamm uit Utrecht zal de heer L. Mens opvolgen als tweede voorzitter van de bond. KETTINGREACTIE. Antonia Mur phy werd in Toronto veroordeeld tot een jaar tuchthuis. Zij had namelijk 908 dollar gestolen om de advocaat te betalen aie haar had verdedigd toen zij terecht stond wegens diefstal van 1300 dollar bij haar werkgever. BADPAKKEN. Totnutoe stond in de plaatselijke politieverordening van Launceston (Australië) dat de zwem mers badpakken van de hals tot de knie moesten dragen. Dezer dagen is in de gemeenteraad besloten tot wij ziging van die bepaling. Nu zal op de stranden moderner kleding worden toegelaten. De badkostuums behoe ven nog maar zeven en een halve cen timeter been te bedekken. Mr. A. van Empel: Bewijzen nodig van V.S. en Brillen Zij staan niet buiten zaak-Jungschlager Zaterdagavond is mr. A. C. van Empel uit Singapore op Schiphol te ruggekeerd. „Ik ben van oordeel", zo verklaarde hij bij zijn aankomst vol gens het Algemeen Handelsblad, „dat ae bewijsmiddelen, die worden ach tergehouden door de Engelse en Amerikaanse regeringen, van vitaal belang zijn voor de verdediging in de zaak-Jungschlager. Toen de offi cier van justitie in zijn requisitoir zeide, dat bij de „droppings" de vliegtuigen van de Engelse en Ameri kaanse ambassade betrokken waren geweest, kon men redelijkerwijs ver wachten, dat Engeland en Amerika al het mogelijke zouden doen om zich van deze blaam te zuiveren, aldus mr. Van Empel. Er is wel een verklaring geweest, uitgaande van de Amerikaanse am bassade in Djakarta, waarin werd ontkend dat het vliegtuig van de Amerikaanse ambassade aan „drop pings" had deelgenomen en waarm werd gezegd, dat er zelfs geen vlie ger van de naam Kennedy door Soenarjo genoemd in dienst was geweest, maar tot heden hebben zo wel de Engelsen als de Amerikanen geen gevolg gegeven aan het via Den Haag gedane verzoek, de logboeken van deze vliegtuigen die op Kema- joran zijn gestationneerd ter be schikking te stellen. Uit zo'n logboek moet kunnen blijken, of de vluchten zijn gemaakt, die door de officier van justitie zijn genoemd. „Engeland en de V.S. kunnen onmogelijk volhou den, zoals minister Dulles heeft ge daan, dat ze er helemaal buiten staan. Door de uitlatingen van de of ficier van justitie is dit namelijk reeds zeer beslist niet meer het ge val", aldus mr. Van Empel. RAPPORT K.V.P.-CENTRUM Inschakeling ontslag- advièscommissies (Van onze parlementaire redacteur) De totstandkoming van de nieuwe civielrechtelijke regeling van het ont slag bij Wet van 17 december 1953, maakt een bezinning omtrent de pu bliekrechtelijke regeling wenselijk. Ligt op het terrein van het ontslag nog een taak voor de administratie? Deze vraag moge tijdens de behande ling van de genoemde wet door de minister van justitie voorshands be vestigend zijn beantwoord, een nader beraad hierover leek het Centrum voor Staatkundige vorming, het we tenschappelijk bureau van de K.V.P. nodig. De commissie onderwerpt de argu menten van de minister van justitie, voor het handhaven onder de huidige omstandigheden van het buitenge woon besluit arbeidsverhoudingen en speciaal van de bevoegdheid van de directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau om te beoordelen of een der partijen een arbeidsovereenkomst mag beëindigen, aan een uitvoerige beschouwing. Zij komt tot de conclusie, dat de berechting van de hier bedoelde geschillen aan de gewone burger lijke rechter (i.e. aan de kanton rechter) behoort te worden opge dragen, tenzij partijen in onder ling overleg een andere rechter aanwijzen. Hieruit volgt, dat de desbetreffende artikelen van het buitengewoon besluit arbeidsver houdingen zouden kunnen verval len. VOORLICHTING Voorts is de commissie tot de con clusie gekomen, dat voor de rechter, die bij beoordeling van de al of niet onredelijkheid van beëindiging van een dienstvei'band soms geconfron teerd zal worden met aangelegenhe den, waarin voorlichting van terzake deskundigen gewenst is, de gelegen- Dagorders voor de zeestrijdkrachten Van de scheidende en de komende bevelhebber Ter gelegenheid van de overdracht van het bevel der zeestrijdkrachten heeft vice-admiraal A. de Booy gis termiddag een dagorder uitgegeven waarin hij o.m. zei: „Bij het neerleg gen van mijn bevel wens ik U allen, officieren en onderofficieren cn man schappen der Koninklijke Marine, waar ook ter wereld dienende, dank te zeggen voor uw steun en toewij ding, medewerking en vertrouwen, zonder welke mijn commando mij nimmer zulk een voldoening had kunnen geven. Ik geer mijn taak over in de vaste overtuiging dat zolang Nederland nog flinke jonge mensen heeft, die bereid zijn de vloot te bemannen en hun leven veil hebben voor koningin en vaderland, de toekomst der Ko ninklijke Marine gewaarborgd is. Vice-admiraal F. T. Burghard heeft in een dagorder dankgezegd voor de steun en medewerking welke hij de laatste jaren mocht ontvangen bij het uitoefenen van zrn taak als comman dant Zeemacht Nederland. Met deze ervaringen voor ogen, al dus de vice-admiraal, aanvaard ik met vertrouwen het bevel over de zeestrijdkrachten, er van overtuigd zijnde, dat U uw beste krachten zult blijven geven". heid.moet worden geschapen om zich te doen voorlichten door daartoe spe ciaal ingestelde ontslagadviescom- missies. Zo'n ontslagaaviescommie zou kunnen bestaan uit de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau als voorzitter en een paritaire verte genwoordiging van werkgevers cn werknemers. De commissie zou voor partijen de mogelijkheid geopend wil len zien om zich tot de bedoelde ont- slagadvieseommissie te wenden, zo wel vóór als na de aanzegging tot beëindiging van de dienstbetrekking. In het door de commissie voorge stane systeem neemt indien een der partijen de dienstbetrekking opzegt, deze na verloop van de daarvoor ge stelde termijn een einde, doch de rech ter krijgt de bevoegdheid desgevor- derd deze opzegging nietig te verkla ren op grond van onredelijkheid, het geen dan tengevolge heeft dat de dienstbetrekking geacht wordt in stand te blijven. In verband met de mogelijkheid, dat het eindvonnis waarbij over de nietigverklaring van de opzegging definitief wordt beslist, geruime tijd op zich laat wachten, zou aan dé partr die zich tegen de beëindiging van de dienstbetrekking wenst te verzetten, het recht kunnen worden toegekend in een verkorte procedure een voorlopige beslissing omtrent herplaatsing of loonbetaling uit te lokken. In antwoord op de vraag naar de wenselijkheid van inschakeling van de bedrijfschappen wijst de commissie op de mogelijkheid, dat de bedrijf schappen verordeningen maken die van de wettelijke regeling omtrent de opzeggingstermijn afwijken. Eerste Kamer akkoord met hogere pensioenen (Van onze parlementaire redacteur.) De Eerste Kamer heeft dinsdagmid dag het voorbeeld, dat de Tweede Ka mer haar jongstleden gegeven heeft, nagevolgd en zonder hoofdelijke stemming haar goedkeuring gehecht aan de verhoging van de pensioenen die ten laste komen van het algemeen burgerlijk pensioenfonds en van het spoorwegpensioenfonds, in verband met een loonsverhoging, die op 1 ok tober 1954 is ingegaan. Op deze toeslag zijn reeds voorschotten verleend. In één adem aanvaardde de Kamer de verhoging van de uitkeringen krach tens de kindertoelagewet voor gepen sioneerden, zulks in overeenstemming met de bij de wet op 12 januari 1955 tot stand gekomen verhoging met zes procent van de kinderbijslag voor in- validiteits-, ouderdoms- en wezenren tetrekkers. Thans bedraagt de kindertoelage in gevolge de kindertoelagewet voor ge pensioneerden 152 per jaar voor het eerste kind, 168 per jaar per kind voor het tweede en derde kind, 232 per jaar per kind voor het vierde en vijfde kind. en 264 per jaar en per kind, te rekenen van het zesde kind. Deze bedragen worden onderscheiden lijk 162, 179, 246 en 280. Porgy and Bess naar Rotterdam De nog steeds voortdurende sta king in Denemarken heeft de tour nee van Gershwins opera Porgy en Bess in gevaar gebracht. In het af gelopen weekeinde bleek definitief dat het bezoek aan Denemarken, dat op Den Haag zou volgen, moest wor den afgelast. Gezien het feit, dat de vraag enige malen groter was dan het aantal beschikbare plaatsen, lag het voor de hand het optreden in Ne derland voort te zetten. De Rotter damse Kunststichting heeft zich thans bereid verklaard het gezel schap uit de nood te helpen en door middel van een bijdrage in de kosten een serie voorstellingen in het Luxor- theater in Rotterdam mogelijk te maken. De voorstellingen zullen van vrijdag 13 tot donderdag 19 april worden gegeven. Drie deelnemers aan de kampioen schappen knikkeren in Engeland, sa men tellen zij 101 jaarde twee jong- f en zü' 10 en 1 jaar, C.och hun ernst voor de zaak doet niet onder voor die van de 8fy-jarige veteraan Het verschil in leeftijd is op het speel veld vergeten Protestverlangens van r.-k. onderwijzers Verscheidene afdelingen van de St. Lebuinusvereniging in het aarts bisdom Utrecht (onderdeel van het Katholieke Onderwijzers Verbond) hebben in de gisteren in Utrecht gehouden jaarvergadering van die vereniging kritiek geuit op de gang van zaken in het georganiseerd over leg, speciaal ook wat de salarissen betreft. De afdeling Utrecht stelde voor, een landelijke protestvergadering te beleggen en een protestgang te hou den langs die departementsgebou wen waar men zich met onderwijsza ken bezig houdt. Het hoofdbestuur van de St. Lebuinusvereniging moet, zo stelde deze afdeling ook voor, mid delen voor het voeren van actie ge reed hebben om uiterlijk de eerste juni tot openbare actie te kunnen overgaan. Het hoofdbestuur zou voorts dienen te onderzoeken of er geen vorm van staking zou kunnen worden toegepast. Prof. K. Dijk: Geen derde weg in het onderwijs Onder presidium van prof. dr. K. Dijk van Amsterdam is de Unie „Een school met den bijbel" gisteren te Utrecht in het gebouw voor K en W in 77e algemene vergadering byeen geweest. De voorzitter opende de ver gadering met een rede getiteld: „De derde weg?" welke rede hij vast knoopte aan het door hem gelezen Schriftgedeelte uit Jer. 6. De hoogleraar wees er op, dat de ouders moeten beslissen naar welke school zij hun kinderen zullen sturen. Zij moeten een keuze doen, een keuze, tussen de heel- of half-neutrale school of de school met de bijbel. Spreker stelde zijn gehoor de vraag wat tot deze ouders moet worden gezegd. Durft men met de open bij bel voor zich het advies te geven de chr. school voorbij te gaan omdat de neutrale school even goed is Hier is geen derde weg Mysterie om de kleine Trajanus Enige dagen geleden ls door de Nijmeegse politie een antiquair uit die stad in arrest gesteld, omdat hy aan het Rijksmuseum Kam te Nijmegen een Trajanus-beeldje zou hebben verkocht, dat op onrechtmatige wyze uit het bezit van de eigenaar zou zijn geraakt. De eigenaar zou namelijk zijn de bezitter van een eilandje ln de Rijn bij Xanten (Did.), waar het beeldje bij het baggeren van grint is opgehaald. Buiten dezè man om ls het beeldje, zo neemt men aan, door mensen van het baggerwerk aan de Nijmeegse an tiquair verkocht. Deze heeft intussen totnutoe geweigerd mee te delen wat de herkomst van het stuk is, dat hy voor 7500,aan het Ryk heeft verkocht. Van deze koopsom, zo blijkt nader, is een bedrag van 2500,bij wijze van voor schot door de geme'ente Nymegen aan de antiquair betaald. De zaak is aan het rollen gekomen, toen de Duitse politie er de lucht van kreeg, dat het beeldje op onrechtmatige wijze naar Nederland was gegaan. ONDER DRUK UIT MOSKOU Weer een lijst van rehabilitaties achter het ijzeren gordijn Van gewoonlijk betrouwbare zijde is te Sofia vernomen, dat het centrale comité van de Bulgaarse communistische partij in het af gelopen weekeinde resoluties heeft aanvaard, waarin de in 1949 wegens „verraad" opgehangen voormalige Bulgaarse vice-premier Traitsjo Kostow die tot het einde volhield onschuldig te zijn postuum wordt gerehabiliteerd, terwijl afkeuring voor het beleid van de huidige minister-president Voelko Tsjervenkow wordt uitgesproken. Voorts zijn de voormalige Hongaarse socialistische leiders Arpad Szakasits en Goergyi Marosan onlangs tezamen met een groep van ongeveer 30 andere Hongaarse sociaal-democraten uit Hongaarse ge vangenissen ontslagen, Volgens nog onbevestigde, uit Praag te Wenen ontvangen berich ten, zijn bovendien de drie beklaag den, die in het proces tegen Rudolf Slansky c.s. tot levenslange gevan genisstraf werden veroordeeld, op vrije voeten gesteld. Het betreft hiei de voormalige Tsjechoslowaakse onderministers van buitenlandse zaken Artur Lon don en de gewezen vice-minister voor de buitenlandse handel Evzen Loebl. De veroordeling van Tsjervenkow in Bulgarije is gebaseerd op „afwijkin gen van het beginsel van het gemeen schappelijke leiderschap". Men ver wacht in politieke kringen te Sofia thans, dat Tsjervenkow als premier zal aftreden, of ontslagen zal worden. Behalve Kostrow, werden ook diens voornaamste medebeklaagden gereha biliteerd. Van dezelfde zijde wordt nog uit Sofia vernomen, dat de resoluties slechts werden aanvaard, nadat van de Sowjet-Unie uit krachtige druk op het centrale comité der Bulgaarse communistische partij was uitgeoe fend. Dit is vermoedelijk geschied om dat Tsjervenkow zeer nauwe per soonlijke betrekkingen met Stalin en Beria onderhield. Samenwerking ziekenhuizen voor superspecialismen Enkele jaren geleden stelde de mi nister van sociale zaken en volksge zondheid de commissie ziekenhuis vraagstukken in, welke commissie de opdracht heeft om de minister te adviseren ten aanzien van de talrijke vraagstukken welke er op het terrein van het ziekenhuiswezen bestaan. De subcommissie „beginselen van samenwerking", heeft thans een eer ste rapport gepubliceerd. Op een terrein is de samenwerking tussen de ziekenhuizen niet alleen gewenst, doch bepaald onvermijdelijk, en wel wat betreft het gebruik, dat de ziekenhuizen moeten maken van de diensten der super-specialisten. Het Wereldgebeuren. Nachtelijke stoet De rebellen in Algerije hebben of ficieel bekendgemaakt, dat zij tegen de Fransen een totale oorlog willen voeren. In feite veran dert daardoor niet veel: de wreedhe den die zij al hebben begaan zijn im mers met geen pen te beschrijven en hun aanvallen op ongewapende bur gers, op vrouwen en kinderen in af gelegen boerderijen zijn in strijd met elk internationaal recht. De Arabi sche Liga heeft de Fransen nu nog opgeschrikt met de mededeling, dat zij aan de opstandelingen alle moge lijke steun zal verlenen. Maar intussen heeft Frankrijk ook binnen de eigen grenzen last van de Algerijnse nationalisten. Er werken in Frankrijk veel Algerijnen en het blijkt, dat onder hen nogal wat aan politiek wordt gedaan. Niet alleen met het woord, maar ook met dc daad. Roepen zij een staking uit, dan is de Algerijnse kroegbaas in het Pa- rijse achterbuurtje, die zijn zaak toch open houdt, niet meer zeker van zijn leven. En niet zonder reden komt een sterke Franse politiemacht in actie, wanneer de heren Algerijnen een po ging doen, om met een grote demon stratie kracht bij te zetten aan hun verlangens. Ook maandag beleefde Frankrijk weer op tal van plaatsen zulke demonstraties. Minstens zestig Noordafrikanen bevonden zich des avonds in ziekenhuizen. Duizend ar restaties zijn verricht. Massa's mes sen en scheermessen werden in be slag genomen. Groot is de invloed onder deze Al gerijnse arbeiders in Frankrijk van de M.N.A., hetgeen de af korting is van Mouvement national algérien, Algerijnse bevrijdingsbe weging. En de man, die daarin tot nu toe de eerste viool speelt, is de heer Messali Hadj, een 56-jarig, weelderig bebaard heerschap, dat sinds mei 1952 onder bewaking in Frankrijk woonde. In de dertiger jaren was hij al eens achter Franse sloten en gren dels gezet; na de révolte in mei 1944 werd hij naar Frans „zwart Afrika" verbannen, van waar hij in 1946 in Algerije terugkeerde. Uit dit alles blijkt wel. dat zijn blauwe djellaba een ijveraar omhult, die een bewo gen leven achter de rug heeft en aan wiens avonturen nog geen ein de is. Op het eind van de vorige week immers snelde een nachtelijke optocht van Angoulème, waar Mes sali Hadj tot dusver had gewoond in hotel-restaurant „Cave Frangaise" naar Quiberon aan de westkust. Zijn 25-jarige zoon Ali en zijn 17-jarige dochter Djanina, vergezelden in de ze stoet welke uit een tiental auto's bestond, hun vader naar diens nieu we verbanningsoord. Verder reden autoriteiten mee en politiële bewa kers, die bovendien nog .werden aan gevuld met een achttal motorrijders. De volgende morgen om zeven uur arriveerde men in Quiberon, van waar men zich inscheepte naar „Bel- le-Ile", het Schone Eiland, waar Hadj werd ondergebracht in de villa „La Vosgiexme". Uiteraard hadden de Fransen voor deze verdere verwijdering van de nationalistische leider hun reden. Er zullen wel aanwijzingen zijn geweest, dat bij Hadj de draden samenkwamen van het hinderlijke Algerijnse complot binnen de eigen grenzen. Wie had in de eerste we reldoorlog, toen Hadj als soldaat naar Frankrijk kwam. en later, toen hij als arbeider bij Renault werkte of als koopman rondtrok om zijn studie aan de Sorbonne en in de oos terse talen te bekostigen, kunnen dromen dat men nog eens zoveel last van déze man zou krijgen? Enig vermoeden heeft men misschien al gauw gehad, want tot 1924 ijverde hij voor het communisme. Nadat hij in 1924 met het communisme had gebroken, richtte hij de eerste van zijn reeks Algerijnse bewegingen op: de Noordafrikaanse Ster, waarin zijn landgenoten in Frankrijk wer den verenigd. Het verenigen van die Algerijnen in het moederland heeft hem sindsdien niet losgelaten. En de organisatie werd steeds minder zoetsappig. Herstel van de orde is het voor naamste devies voor de huidige Franse politiek in Algerije. Daarginds heeft Messali Hadj, naar het schijnt, niet veel in de melk te brokken. Concurrerende nationalis ten hebben hem daar overvleugeld. Maar hij was in staat om wanorde te zaaien in het moederland, en ook dat kan men nu minder dan ooit verdragen. Vandaar Hadj's gedwon gen verhuizing naar het Schone Eiland. Of Frankrijk zelf daardoor niet alleen 'n schoon land zal blijven, maar ook een rustig land zal wor den, is een grote vraag. Hadj heeft zich immers gespecialiseerd in het organiseren en hij fcou wel erg dom zijn geweest, wanneer hij niet voor de opleiding van eventuele vervan gers had gezorgdOf hij inder daad een efficiënte organisatie heeft achtergelaten, zal de toekomst leren. Tot opluchting, of tot overlast van de Fransen. MESSALI HADJ tVechter op buitenpost

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3