PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Dulles: Kritiek van kleinere landen (zoals Nederland) vleiend voor V.S. Tornado's westelijke Oprichting van Studiefonds in Zeeland binnenkort te verwachten teisterden staten V.S. WESTDUITSLAND IS NOG NIET VOOR INVASIE TE BEHOEDEN 199e jaargang - no. 80 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 6,85 p. kw.;-fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 4 april 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 353300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5 telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Go«. Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. N. Bogerdstraat 24. telef. 26. PERSCONFERENTIE IN WASHINGTON Destalinisatie geeft hoop voor keer ten goede in Sowjet-Unie Tijdens zijn persconferentie van gisteren heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Foster Dulles onder meer geantwoord op vragen over de betrekkingen met Nederland en Indonesië en over de ont luistering van Stalins nagedachtenis. Hij geloofde, dat hij gedurende een vriendschappelijk gesprek dat hij maandag heeft gehad met de Neder landse ambassadeur dr. J. H. van Royen, de situatie heeft opgehelderd met betrekking tot enkele opmerkingen die hij onlangs in Djakarta heeft gemaakt. Voorts meende hij, dat het vleiend voor de Verenigde Staten is, dat kleinere landen kritiek op het Amerikaanse beleid kunnen laten horen zonder dat zij repressailles vrezen of dat economische hulp zou worden ingehouden als gevolg van die kritiek. Wat de ontluistering van Stalins nagedachtenis in de communisti sche landen betreft, zei Dulles, dat het nu gaat om de vraag: „Willen Se huidige Russische heersers in derdaad de grondoorzaken van de ontevredenheid in de Sowjet-Unie zelf en het wantrouwen in het bui tenland wegnemen, of zijn zij er slechts op uit, deze ontevredenheid en dit wantrouwen te doen afne men, door de leiders van het ver leden voor het ontstaan ervan aan sprakelijk te stellen? Het feit, dat de Sowjet-Russische heersers van thans veel van het verleden ver werpen, heeft echter hoop voor een keer ten goede doen ontstaan. Dit feit op zichzelf houdt echter nog geen fundamentele verandering der Sowjet-Russische binnen- en/oi bui tenlandse politiek in, al is het op zichzelf zeer veelbetekenend. Dulles wees er verder op, dat een dictatuur dictatuur blijft, ook wanneer zij niet door een maar door verscheidene mannen wordt uitgeoefend. Indien de vrije landen him kracht, eenheid en geloof bewaren, kunnen zij, waar bruut geweld faalde, echter evenmin door ondergraving ten val worden gebracht, aldus Dulles. Beter begrip De minister hoopte, dat het ge sprek met dr. Van Royen de Ne derlanders een beter begrip heeft gegeven van wat hij in Djakarta gedaan en gezegd heeft. Hij wei gerde op zijn persconferentie eni ge commentaar te geven op de zaak-Jungschlager. Dulles zeide, dat het niet de handelwijze van de Amerikaanse regering is, com mentaar te geven op zaken die nog bij de rechterlijke instanties in behandeling zijn. In antivoord op een vraag verklaarde De stadsbeiaardier van Rotterdam, de heer F. Timmermansop de Lan ge Jan in Middelburghóóg boven de stad het carillon bespelend. De beiaardier gaf dinsdagmiddag een concert ter gelegenheid van het be zoek, dat de leden der afdeling West- Brabant-Zeeland van de Kon. Ned. Ver. voor Toonkunstenaars aan de Zeeuwse hoofdstad brachten. (Foto P.Z.C.) Dulles, dat de Verenigde Staten niet de wens hebben, de bevoorrechte eco nomische positie, die de Nederlanders vroeger in Indonesië hadden, over te nemen. Hij zei, dat de V.S. er belang bij hebben, Indonesië te helpen en in dit verband noemde hij de 96.000.000 dollar omvattende verkoop van sur- plus-artikelen aan Indonesië tegen plaatselijke valuta, welke transactie zo pas tot stand is gekomen. De V.S. venvachten, hun neutrali teit in het Ïndonesisch-Nederlandse geschil voort te zetten. Het is de al gemene politiek der V.S., geen partij te kiezen in zeer omstreden kwesties, wanneer beide partijen vrienden zijn van de V.S. en de V.S. niet direct er bij betrokken zijn. |lllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIim April is veel te koud H (Van onze weerkundige j§j H medewerker.) Na een zeer koude Pasen liep s de temperatuur gisteren tot 10 s i a 12 graden Celsius op, toen 1 met een zuidwesten wind wat minder koude lucht werd aan- gevoerd. Tussen een depressie boven de Oostzee en een sterk hogedrukgebied boven Groen- land en IJsland voeren krach- tige noordelijke winden koude M lucht uit de poolstreken via de Noordzee naar ons land. De m afgelopen nacht bereikte deze lucht Nederland en er kwam H plaatselijk lichte nachtvorst. Overdag blijven de temperatu- ren 4 tot 6 graden beneden nor- maal, terw-1 in de onstabiele ==- lucht enkele verspreide regen- of hagelbuitjes voorkomen. Het ziet er naar uit, dat deze week voor april veel te koud zal blij- ven. Er zal nog heel wat moeten n veranderen, wil april z'n bij- H naam als grasmaand eer aan doen 1 jiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De bekende schrijver van detective- boeken E. C. Bentley, is in Londen op de leeftijd van 80 jaar, na een korte ziekte overleden. Het bekendste werk van „Treng's last case", waarin de spot werd gedreven met de detectives der romanli teratuur, in het bijzonder met de be faamde Sherlock Holmes. BIJ EEN STRIJD OP DE GROND Uitlating van gen. Gruenther In een interview met een corres pondent van de „Neue Ruhr Zeï- tung" van Essen, een orgaan van de Westduitse socialistische oppo sitiepartij die tegen de herbewape ning is, heeft generaal Gruenther, de geallieerde opperbevelhebber, gezegd, dat Westduïtsland niet ver dedigd kon worden, ingeval van een oorlog, met de tegenwoordige sterkte van de strijdkrachten van het westen. Hij verklaarde ook, dat de West duitse troepen met taktische atoomwapenen uitgerust moeten worden. „Als het tot een strijd op de grond zou komen", zei Gruenther verder, „dan zijn wij natuurlijk nog niet sterk genoeg om het front in Europa te houden. Wij zouden dan gedwongen zijn, om ons in het ach terland te verdedigen (Zuid en West-Frankrijk). West-Duitsland zou opgegeven moeten worden. Maar natuurlijk zouden wij het la1 ter weer kunnen bevrijden. Gruenther voegde daaraan toe, dat „onze grootste troef en onze beste wa pens ter afschrikking de Amerikaanse lange-afstand bommenwerpers zijn. Wij bezitten een absolute superioriteit op dat gebied. Er bestaat geen ant woord op onze bommenwerpers. Zij kunnen het industriële potentieel van de Russen binnen een paar uren ver nietigen. De Russen daarentegen zou den hoogstwaarschijnlijk door de ra dar-waarschuwingen en het defensie systeem langs de Amerikaanse kust worden verslagen. Een dergelijk sy steem van radar en defensie tegen luchtaanvallen is helaas nog niet vol doende ontwikkeld in West-Europa". De bevelhebber van de Navo zeide eveneens, dat een tweejarige dienst plicht voor de troepen van West-Duits land noodzakelijk zou zijn en hij pleitte ten gunste van een beroepsleger in plaats van een dienstplichtleger. Ramp in Hongaarse mijn: zeven doden Zeven Hongaarse mijnwerkers zijn maandag in de Oroszlany-mijn in het Tatabanya kolenbekken (70 km westelijk van Boedapest) om het leven gekomen, twaalf anderen hebben 17 nur opgesloten gezeten in een mijnschacht, voor zij licht gewond gered konden worden. De ramp geschiedde, toen plotse ling water binnendrong in een mijn gang. De oorzaak van de ramp moet vol gens welingelichte kringen gezocht worden bij verwaarlozing van de be- 4 drrjfsinrichting. onvoldoende en niet functionerende veiligheidsmaatrege len en een arbeidstempo, dat sterk overspannen was. Treilerstaking in IJmuiden geëindigd Aan de treilerstaking, die begin januari IJmuidens vloot lamlegde, is thans een definitief einde gekomen: de schepen gaan alle weer naar zee op de z.g. krijger-voorwaarden. Dit zijn dus de voorwaarden, waarbij de vaste gage blijft gehandhaafd. De Australische onderzeeboot jager H. M.A.S. ,A-runta" heeft een driedaags operationeel bezoek aan Hollandia gebracht. Op deze fot ziet men bo- v het schip in de haven van Hol landia; onder gouverneur dr. J. van Baal, die de erewacht groet bij het betreden van de bodem voor een officieel bezoek. Bloedige zuiveringsacties in Zuid-Celebes Het hoofdkwartier van de Indonesi sche landstrijdkrachten in Makassar heeft bekendgemaakt, dat de vorige maand 449 terroristen zijn gedood bij zuiveringsacties op grote schaal in Zuid-Celebes. Bij militaire acties in het westelijk deel van Zuid-Celebes werden 386 bendeleden gedood. pillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllll Vergissing van de Luftwaffe. H Het Duitse „Institut für Zeit- geschichte" heeft een rapport uitgegeven waarin verklaard wordt, dat het bombardement H van Freiburg een vergissing van de „Luftwaffe" geweest is. Dit bombardement op 10 H mei 1940 eiste 57 doden. Hitier voerde het aan als reden voor zijn „vergeldingsbombarde- menten" op Engeland. De Duit- se propaganda noemde het een M „schanddaad van de vijand". De Duitse bommenwerpers, die de „aanval" uitvoerden H hadden opdracht Dijon in Frankrijk te bombarderen, maar door het slechte weer verdwaalde de formatie en liet 69 bommen los op Freiburg (waarvan er 24 niet ontplof- M ten) llllllinnilll!l!lllllllll!!l!llllllllllll|]|||IIIIII|||||||]||!|||||||||||||||||||||||i Acht personen werden gedood Tornado's en verblindende zand stormen hebben gisteren in zes wes telijke staten van de V.S. grote schade aangericht. Het geweld van de tornado's wrong zich door ste den in Oklahama, Kansas en Mis souri, waardoor minstens acht men sen werden gedood en meer dan tachtig gewond. Het was de ern stigste zandstorm sinds mensen- hengenis in Odessa (Texas). Veel zand en stof woei in Oklahama, Zuïdoost-Colorado en het in het oosten gelegen Nïeuw-Mexico. De kracht van de tornado is la ter op de dag afgenomen, maar voor verscheidene gebieden werden toch nog waarschuwingsseinen ge geven. Het viel onmogelijk te schatten, hoeveel wervelwinden door deze zes westelijke staten zo gen, over een front van 350 km juist voor en na middernacht. De ergste wervelwind BELANGWEKKEND INITIATIEF Instelling zal voorschotten geven voor allerlei studiedoeleinden BINNENKORT IS de oprichting te verwachten van een provinciaal studiefonds voor Zeeland, dat zich ten doel zal stellen voorschotten voor studiedoeleinden te verlenen aan inwoners van Zeeland. Er zal daartoe een stichting worden gevormd, die de benodigde gelden als subsidie zal aanvragen bij het provinciaal bestuur en bij de Zeeuwse gemeenten, terwijl eveneens aan het bedrijfsleven, particulieren enz. een bijdrage zal worden verzocht. Gedacht wordt aan een jaarlijks totaal-bedrag van 25.000, waarvan aan provincie en gemeenten elk 10.000 zal worden gevraagd, zodat voor bedrijfsleven en particulieren nog 5000 overblijft. De voorschotten zullen worden verleend voor studiedoeleinden in de ruimste zin des woords en daarbij is volstrekt niet uitsluitend aan universitaire opleidingen gedacht. De plannen voor dit studiefonds zijn afkomstig uit de kringen van de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, waar van zoals men weet mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, voorzitter is. Deze vereniging zal op 20 april aan staande trjeens een vergadering te Krumingen de mogelijkheden van het studiefonds nader bestuderen en daarbij worden voorgelicht door drs. A. A. M. Verdijk, directeur van het Noordbrabantse opbouworgaan. De provincie Noord-Brabant heeft na melijk reeds jaren een soortgelijk fonds, dat in de praktijk uitstekend werkt en waarvan reeds menigeen in Brabant heeft geprofiteerd. Inmid dels is door de stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk, die de oprichting van een Zeeuws studiefonds eveneens stimuleert, aan Gedeputeerde Staten advies uitge bracht over dit nieuwe Zeeuwse pro ject. In Noord-Brabant heeft het pro vinciaal studiefonds over 1954/55 in totaal aan voorschotten uitgekeerd een bedrag van 60.595, waarmee 110 aanvragers werden geholpen. Slechts in 30 gevallen betrof het hier hulp voor het volgen van hoger on derwijs. Men wil nu in Zeeland zoveel mogelijk dezelfde opzet volgen, zodat iedereen, die financieel hulp wenst bij studie uitgaande boven de lagere school, een aanvrage kan indienen. Dat kan b.v. zijn voer aspirant- M.T.S.-ers, voor meisjes, die een vroedvrouwenschool wensen te be zoeken, jongelui die een vakopleiding aan een conservatorium wensen të volgen of een opleiding aan een aca demie voor beeldende knnsten of een school voor kunstnijverheid, een school voor lichamelijke opvoeding, kortom voor alle mogelijke gevallen, waarin een rijksregeling geen hulp kan bieden. In sommige gevallen, waarbij er wel mogelijkheden voor een rijks- beurs zijn, b.v. bij universitaire stu die, wordt een kandidaat voor een dergelijke beurs wel eens afgewezen, omdat hij niet voldoet aan bepaalde eisen. Ook in deze gevallen wil het studiefonds uitkomst bieden. Voorts komt het voor, dat Zeeuwen een be paalde studie wél kunnen betalen, maar er toch van moeten afzien, om dat zij de dure pensionkosten in de plaats, waar de betrokken school Is gevestigd, niet kunnen opbrengen. Deze „onrendabele top" van de stu diekosten kan dan door het studie fonds bij wijze van voorschot worden verstrekt. Overigens zal elke aanvraag afzonderlijk worden bekeken. De kandidaten behoeven niet uit een bepaald milieu afkomstig te zijn. In Brabant is het wel voorgeko men, dat zelfs twee burgemees ters van het fonds gebruik maak ten... (Vervolg op pag. 2) personen in Drumright. (Oklahama), de vier andere personen werden ge dood in Miami (Oklahama) en in ste den in Kansas. De verbindingen werden vooral ver stoord in het geteisterde gebied van Kansas, dat de „cycloon-staat" wordt genoemd. In vele steden van deze staat be lemmerden neergevallen bomen het verkeer in de steden. In Drumright sloeg een tornado plotseling toe uit een heldere hemel, vol sterrenglans, en vernielde of be schadigde 20 tot 30 huizen. De scha de wordt op meer dan een millioen dollar geschat. De tornado's waren het meest be nauwend in Kansas, omdat zij vrijwel niet door regen werden gevolgd. De lucht was zeer droog en belemmer de de ademhaling. Op andere pla...sen leek het wel, alsof het modder regende. In West-Texas rukte de wind, die een kracht had van 110 km per uur. grond van de velden en landerijen af en voerde die de lucht in. Daar pas seerde de wervelwind overdag, maar het werd zo donker, dat de straatlan tarens aangestoken moesten worden. Poging tot overbrugging van ontwapeningskloof Voorstel van Stassen De Verenigde Staten hebben dins dag op de ontwapeningsconferentie te L-nden enkele voorstellen ingediend om de kloof tussen de Russische en Westelijke plannen voor ontwapening te verkleinen. De Amerikaanse vertegenwoordiger, Harold Stassen, heeft volgens gezag hebbende kringen voorgesteld, dat als overeenstemming kan worden be reikt inzake controle op de bewape ning de strijdkrachten van Rusland, communistisch China en de Verenigde Staten zouden worden teruggebracht tot twee en een half miljoen elk, en die van Engeland en Frankrijk tot 750.000 man. De grootte van de strijd krachten van de andere landen zou dan later worden vastgesteld. Deze strijdkrachten zouden echter in geen geval groter mogen worden dan een half miljoen man. Stassen stelde verder voor dat na een nader overeen te komen datum alle kernmateriaal nog uitsluitend zal worden gebruikt voor vreedzame doel einden en niet meer voor de produktie van atoom- en waterstofwapens. Geen mammoeth maar een neushoorn. Omtrent de vondst van twee been deren langs de Lek bij Culemborg, waarvan de geologische dienst van ae Rijksuniversiteit te Utrecht na onder zoek aannam dat ze afkomstig moes ten zijn van een mammoeth, wordt thans van de zjjde van deze dienst meegedeeld dat de aanvankelijke ver onderstelling niet juist is gebleken. Met zekerheid kan nu wel worden aangenomen dat de beenderen aan een ongeveer 20.000 jaar geleden ge leefd hebbende neushoorn hebben toebehoord. DE VERWACHT... KOUD WEER. Wisselend bewolkt met enkele ver spreide buien. Matige tot krachtige wind uit noordwest tot noord. Koud weer. ZON EN MAAN 5 april Zon op 6.08 onder 19.23 Maan op 3.34 onder 13.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1