PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Vliegtuigongelukken in V.S. en in Thailand eisten 48 mensenlevens „Jozef Stalin doodde zijn tweede vrouw" Jongeren uit geheel Zeeland vierden blijmoedig paasfeest MINISTER DULLES HOORDE NEDERLANDS PROTEST Vandaag... 199e jaargang - no. 79 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 3 april 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—„BrleveD of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); c ostburg. Flnlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen, Bruuwerijstraai 2; Zlerlkzee n Bogerdstraai 24. telef. 26. ZWARTE PAASDAGEN VOOR DE LUCHTVAART Veertien personen ontkwamen uit brandend wrak bij Pittsburg Vliegtuigongelukken tijdens de paasdagen hebben aan minstens 48 mensen het leven gekost. Een vliegtuig van Trans World Airline, dat 36 reizigers en zijn bemanning vervoerde, stortte in de nacht van zondag op maandag neer op een heuvelrug nabij Êjtttsburg (V.S.). Bij ditonge nk werden 22 personen gedood. Op ongeveer vijf mijl ten zuiden van Seattle is^isteren een strato- cruiser van de Northwest Orient Airlines neergestort in de Puget Sound en gezonken. Er waren 31 passagiers en een bemanning van zes koppen aan boord. 33 inzittenden werden gered; vier personen verlo ren het leven. Negentien personen kwamen zaterdagavond om het leven, toen een tweemotorige Dakota even na het opstijgen in Korat (noordoost Thai land), neerstortte. Een tweemotorig vrachtvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is bij Klamath Falls in Oregon tegen een heuvel gevlogen en verbrand. Drie personen werden hierbij ge dood en twee gewond. Mollet oefende kritiek op V.S. Nooit geloofd aan Russische agressie De Franse premier Guy Mollet heeft in het weekblad „U.S. News and World Report" dat gisteren ver scheen, in een interview scherpe kri tiek geleverd op de politiek van de Verenigde Staten in Europa en Azië en aangedrongen op „een nieuwe taktiek" voor het beëindigen van de koude oorlog met Rusland. HU ver klaarde, dat „onze Angelsaksische vrienden in het algemeen en de Ame rikanen in het bijzonder" zo hoog hartig zijn geweest en aan zoveel „gepreek" hebben gedaan, dat zij zichzelf „gehaat" hebben gemaakt, elke keer, dat zy aan andere landen een gift deden". Zijn aanval sloot aan bij kritiek op de Engels-Amerikaanse politiek die de vorige maand werd gelanceerd door Christian Pineau, Mollets mi nister van buitenlandse zaken. Pi neau zei toen, dat het westen teveel over militaire veiligheid praatte, ter wijl Rusland indruk op de wereld maakte door zijn gepraat over vrede. Mollet zei: „nooit te hebben geloofd aan een bedreiging van een Russi sche agressie". Malenkow „bedreigd''. Toen de Sow jet-minister voor §f H de elektriciteitsvoorziening, h Georgi Malenkow, zaterdag zijn hotel in de Zuidengelse f| badplaats Bringhton wilde binnengaan, werden er plotse- ling twee revolvers op hem ge- H richt en hem werd toegeroe- pen zijn handen in de lucht te steken. De minister bleef echter on- bewogen. Hij pakte de twee aanvallers twee jongetjes van zes en zeven jaar in cow- boy-pakken beet én draaide hen snel met het gezicht naar H de muur. Vervolgens liet hij zich met de jongens fotografe- ren. De kleine „oorlogsophit- sers" kregen evenwel niet een „vredesinsigne", zoals andere kinderen die Malenkow bij zijn M rondreis door Engeland heeft ontmoet. Een lid van de directie van TWA zei, dat men er geen idee van had, hoe het ongeval bij Pittsburg zich had voorgedaan. Bij het vertrek van de luchthaven Pittsburg scheen het, alsof alles normaal was. Een van de veertien geredden vertelde, dat de meeste overlevenden zich in de neus van het toestel hadden be vonden. Degenen, die in het staart- gedeelte zaten, was de pas afgesne den door de vlammen. De piloot en diens mede-piloot behoren tot de overlevenden. De stewardess van het vliegtuig kwam in de vlammen om. De veertien overlevenden zijn in zie kenhuizen behandeld. De luchtramp in Thailand heeft geen der inzittenden overleefd. On der de slachtoffers waren Luen Boa- suwan, een vooraanstaand bankier en handelsman, en Chuen Yutaworn, eveneens een vooraanstaand zaken man. Voorts behoorden tot de inzit tenden enige officieren van leger en politie. Ike: geen wapens voor Israël. President Eisenhower heeft be sloten het verzoek van Israël om Amerikaans wapenmateriaal tot een waarde van 64 millioen dollar te mogen ontvangen, af te wijzen. Israël had het verzoek op 1 novem ber van het vorig jaar gedaan. Ingelichte kringen verklaren dat de regering niet de mogelijkheid heeft uitgesloten dat op later datum anderszins gereageerd zal worden op het Israëlische verzoek om straal jagers en andere defensiewapens. Voorlopig echter zal dit soort uit rusting geleverd worden door Enge land, Frankrijk, en misschien ook andere geallieerde mogendheden. (United Press.) Ernsiiff »iJib«ise,"H>jk op weg Cannes-Nice. Zes doden Zaterdagavond is een ernstig auto ongeluk gebeurt op de drukke ver keersweg van Cannes naar Nice. Zes personen werden gedood en zeven ge wond. Het ongeluk was het gevolg van een botsing tussen een autocar en een zware vrachtauto, die recht op elkaar inreden. Onder de doden bevonden zich geen Nederlanders. De vier aanvankelijk vermiste pas sagiers van de Zwitserse autobus zijn -door de politie teruggevonden. Zij hadden geen letsel opgelopen, maar waren in panische schrik van de plek van het ongeluk weggelopen en hadden daarna hun hotel opgezocht. DIEPE TELEURSTELLING Ambassacieur Van Royen ontvangen De Nederlandse ambassadeur dr. J. H. van Royen te Washing ton heeft maandag op het State Department een gesprek ge had met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles. Het initiatief tot deze ontmoeting was uitgegaan van Dulles. De ambassadeur bleef 55 minuten op het ministerie en vertelde later, dat hij Dulles verteld heeft over de teleurstelling en verwondering van de Nederlandse regering over de opmer kingen, die Dulles onlangs in Indonesië gemaakt heeft. De ambassadeur zeide: „Ik nel; teleurstelling van onze regering en onze verbazing tot uitdrukking ge bracht, dat Dulles in Djakarta ken nelijk alleen maar woorden van be moediging voor de Indonesiërs heeft gehad en dat hij blijkbaar niet ge waarschuwd heeft of tot voorzich tigheid heeft gemaand wat betreft de unilaterale opzegging van de eco nomische overeenkomsten tussen Nederland en Indonesië, welke stap wij beschouwen als een schending van de heiligheid van verdragen, en dat hij aan de andere kant niets te zeggen had over de dreigende rechtsverkrachting in het politieke complot met betrekking tot de zaak Leon Junschlager". Van Royen zeide, dat dit zijn eer ste ontmoeting was met Dulles na diens terugkeer van zijn wereldreis. De opvattingen, die de heer Van Royen kenbaar heeft gemaakt, wa ren ook al door minister Luns in Den Haag overgebracht aan de Ame rikaanse ambassadeur Matthews en vervolgens door de heer Luns in het Nederlandse parlement herhaald. Te Washington verwachtte men, dat Dulles de nadruk zou leggen op de wens van zijn regering om een verzoenende rol te spelen inzake het huidige geschil tussen Nederland en Indonesië. Volgens Amerikaanse functiona rissen is Dulles van gevoelen, dat een spoedige oplossing van de Ne derlands-Indonesische geschillen in het belang is van de gehele vrije wereld. M Pasen 1956 is voorbij. Aan boord van de boot Breskens Vlissingen staarde dit tweetal fp H gisteravond wat weemoedig n naar de ondergaande zon. Het was zo ongeveer voor het eerst, g maar ook voor het laatst, dat M de zon zich tijdens de paasda- n gen liet zien g (Foto P.Z.C.) H liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiif Stassen en Gromyko namen plannen onder de loep. Noenmaal-intermezzo in ontwapeningsoverleg Harold A. Stassen, speciaal ver tegenwoordiger van president Ei senhower voor ontwapeningszakeu, heeft gisteren op de Russische am- .sade te Londen het noenmaal gebruikt met de Rus Gromyko. La ter vertelde Stassen dat bij die ge legenheid openhartig meningen zijn uitgewisseld. De ontmoeting vond plaats nadat Stassen gedurende het afgelopen weekeind in Parijs besprekingen had gevoerd met de geallieerde opperbevelhebber gen. Alfred M. Grünther. Intussen is duidelijk geworden dat de opvattingen van de Verenigde Staten enerzijds en van Engeland en Frankrijk anderzijds over de nieuwe Russische ontwapeningsvoorstellen elkander niet geheel en al dekken. De Amerikaanse opvattingen zijn rooskleuriger. Terwijl het Engeland en Frankrijk heeft teleurgesteld, dat Rusland „een stap terug" heeft ge daan door de klemtoon te verleggen van de kernontwapening naar de „gewone" ontwapening, geven de Amerikanen weliswaar toe dat dit inderdaad een stap achteruit is, maar menen zij tezelfder tijd dat, nu de Russen blijkbaar een beperkter doel voor ogen hebben, de kans op se rieus onderhandelen beter is gewor den. Berichten doen de ronde in Rusland Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken heeft maandag bevestigd, dat er op het mo ment in Moskou berichten in omloop zijn betreffende officiële beschuldigingen, dat Stalin in 1932 zijn tweede vrouw, Na- desjda Allïlujewa, eigenhandig doodgeschoten heeft. Het Britse conservatieve blad „Daily Express" heeft zaterdag j.l. in een bericht „Sowjet-com- munisten" geciteerd, volgt wie Stalin zijn tweede vrouw, van wie hij zeer veel hield, doodgeschoten heeft omdat zij zich niet langer wilde neerleg gen bij de vreselijke zuiverin gen, welke haar echtgenoot in de rijen van de oude bolsjewie ken doorvoerde. Allilujewa stierf in 1932 on der geheimzinnige omstandig heden. Toentertijd werd be richt, dat zij zich uit wanhoop over de genadeloze zuiveringen zelf het leven benomen had, maar volgens de officiële versie BEZINNING EN BLIJDSCHAP Bondsdagen in Vlissingen, Goes. Zierikzee en Vrouwenpolder ZEELANPS JEUGD heeft maandag blijmoedig Pasen gevierd. In Vlissin gen. Goes, Vrouwenpolder en Zierikzee werden bondsdagen gehouden, waar vele opgewekte jongens en meisjes bijeen waren om zich te bezinnen op hun werk in hun ieuedverepiging en hun plaats als Christen-jongeren in deze wereld. In Vlissingen verzamelden zich ongeveer duizend !éden van de Christelijke Jonge Mannen Vereniging en Christelijke Jonge rouwen Fede ratie voor hun provinciale bondsdag. In Goes hielden de afdelingen Zeeland van de Gereformeerde Meisjesbond en de Nederlandse Bond van Jongeiings- verenigingen op Gereformeerde Irondslag een toogdag; in Vrouwenpolder werd een Bondsdag gehouden van de Vrygemaakte Jeugdverenigingen J.V. en P.P.C., terwyl in Zierikzee de chrlstelijk-gereformeerde jeugdverenigin gen hun jaarlijkse bijeenkomst hielden. In dé St. Jacobskerk te Vlissingen werd de Bondsdag van C.J.M.V. en C. J.V.F. geopend met een wijdings- dienst, die geleid werd door mevrouw S.A.M. de Haan-Pasma, presidente van het Meisjesverbond. Als motto voor haar overdenking had zij geko zen Zegt het allen dat Hij leeft Na het liturgische gedeelte volgde een programma van muziek, zang en de clamatie. Nadat de heer Wika L. A. C. van Ginkel uit Driebergen een kernachtige toespraak had gehouden over „Wij staan niet alleen'^ droegen Addie Lnban uit Yerseke en Jan Lie- vense uit Westkapelle enkele paas- gedichten voor. Er was voorts samen zang met begeleiding van het muziek korps van het Leger des Heils te Vlissingen. 's Middags werd In d. Scheldehal een vrolijk programma opgevoerd. Na een muzikale heropening van de vergadering door het C.J.M. V. Tam boers en Prjperscorps „Juliana" uit Middelburg, leidde Wika M. A. de Vlieger een programma van samen zang. De gymnasiastiekvereniging „Oranje Nassau" gaf demonstraties van ritmische gymnastiek. Het hoog tepunt van de middag was de opvoe ring van het lekenspel „Rabbi Josef" Onder regie van Wika R. Waster- val gaf de kleine, jeugdgroep Bres kens een eenvoudige, maar tref fende uitbeelding van de innerlij ke strijd, die de schriftgeleerde Jozef doormaakte, voor hij Jezus Christus als zoon van Gód kon aanvaarden. In het Concertgebouw werd hetzelfde programma, zij het in omgekeerde volgorde, afgewerkt. Ds. I. J. Wisse uit Grijpskerke, die de leiding var de middagbijeenkomst had, sloot de Bondsdag met een kor te toespraak, waarin hij vooral de mewerkers dankzegde voor de moeite die zij zich hadden getroost. Zierikzee De christelyk-gercformeerde jeugdverenigingen in Zeeland hiel- Vervolg op pag. 2) van het Kremlin overleed zij „na een langdurige ziekte". De beschuldiging, dat Stalin haar zelf doodgeschoten zou hebben, is naar men aanneemt vervat in een lange, officiële brief, die op het ogenblik in het kader van de aan de gang zijnde anti-Stalinistische cam pagne in de Sowjet-Unie, op tal van partijvergaderingen door het gehele land voorgelezen wordt. Uit Stalins tweede huwelijk werden twee kinderen geboren, een zoon, Wassili, die nu bijna 40 jaar is, en een dochter Svetlana, die 35 is. Uit zijn eerste huwelijk, met Katerina Swanidze, was een zoon Jakob geboren. Deze zoon werd in 1941 door de Duitsers bij Smo lensk gevangen genomen. Hij was toen 32 jaar. Hij is vermoe delijk in een kamp om het leven gekomen. De openbare aanklager van de Sowjet-staat Georgië heeft ver klaard, dat een groot aantal partij leden, „slachtoffers van onwettelijk heid en vooroordeel", vrijgelaten zijn. Hij voegde hieraan toe dat het on derzoek nog voortgang vindt. In de „Zaria Wostoka" is echter bekendgemaakt dat de universiteit van Tiïlis Stalins naam behouden zal. Vier Duitse oorlncrsmis- dafers in vrijheid. Tweederde van straftijd uitgezeten Uit de strafgevangenis te Breda zijn zaterdag vier Duitse oorlogsmisdadi gers vrijgelaten. Zij hebben tweeder de van hun straftijd uitgezeten en zijn derhalve, zoals regel is, voorwaarde lijk in vrijheid gesteld. Het zijn: Jurgen Hinrichsen, Emil Riihl, Bernhard Siebens en Fritz Vie- bahn. De vier vrijgelatenen zijn zaterdag middag naar de Nederlands-Dnitse grens gebracht en bij Vaals aan de Duitse autoriteiten overgedragen. Na deze vrijlating bevinden zich in de gevangenis te Breda nog 35 Duitse oorlogsmisdadigers. T- ...is het twintig jaar geleden jl dat na allerlei verwikkelingen Brun Hauptmann, de ontvoer- H der en moordenaar van de ba- |f by Lindbergh, in de Verenigde p Staten op de elektrische stoel ver<4 terechtgesteld. Illlllllllllllllllllllllillllll!lililil!lllllllll!l|||||||||||||||||||||||||!|||||||||||||I DE VERWACHT... ZONNIGE PERIODEN. Droog weer met opklaringen en ho gere middagtemperaturen dan giste ren. Matige, later af en toe vrij krach tige westelijke wind. ZON MAAN a april Zon op Maan op 6.10 onder 19.21 3.07 onder 12.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1