'klak mm Formele Nederlandse stap tegen Dulles' woorden in Djakarta n Overstromingen eisen elf doden in Spanje Israël stelt de Kerk vragen van groot belang ZATERDAG 31 MAART 1956 PROVINCIALE ZEETJWSB COURANT 3 Prinses Beatrix naar Kopenhagen j§ Prinses Beatrix is vrijdag- middag van Schiphol naar Ko- m penhagen vertrokken, waar zij de paasdagen zal doorbrengen bg de heer en mevrouw Feaver, de ouders van haar vriendin H Renee Roell. De heer Feaver is Canadees gezant in de Deense .ïoofdstad. De kroonprinses zal H volgende week naar Neder- land terugkeren. DR. VAN ROYEN OP STATE DEPARTMENT Het Wereldgebeuren. Op zijn paasbest Eigenlijk heet hÖ Rosencranz, maar hij luistert alleen maar, wanneer men hem Rakosi noemt. Vermoedelijk heeft hij afstand gedaan van zyn oorspronkelijke naam, omdat die te veel herinnerin gen opriep aan het geloof van zqn voorouders. Hijzelf moet daar name lijk niets van hebben. Sinds hij in de eerste wereldoorlog als krijgsgevan gene naar Rusland werd overge bracht, heeft namelijk het communis me hem helemaal in beslag genomen. En als communist heeft hij in de Hon gaarse geschiedenis van de laatste dertig jaar een rol van betekenis ge speeld. In de revolutionaire regering van Bela Kun na de eerste wereld oorlog was hg ..commissaris" oftewel minister. Die glorieth'd was gauw voorbij. Er wachtte hem een zwer vend leven van 1920 tot 1924, toen hij als secretaris van het uitvoerend co mité der Komintern wat ondergronds gewroet bedreef in diverse landen. Het zelfde illegale werk deed hn ver volgens weer als lid van het uitvoe rend comité der Hongaarse commu nistische partij en dat kwam hem op gevangenisstraf te staan. Hij had het aan buitenlandse vriendjes, die druk uitoefenden op de toenmalige Hon gaarse regeerders, te danken dat hij niet aan ae galg kwam te bengelen. Het brommen duurde van 1925 tot 1940, toen hij aan de Russen werd uitgeleverd, op grond van een uitwis- selingsovereenkomst. Een oude lief hebberij vatte hij daar weer op: hij begon weer te Kominternen. En na dat de Sowjetlegers op het eind van de tweede wereldoorlog Hongarije waren binnengedrongen, keerde hij naar zijn vaderland terug om er. als baas van de communistische partij, zo nu en dan met hoge regerings functies belast, een volksrepubliek van te maken volgens het algemene, Oost-Europese patroon, volgens de wet van zijn eigen goden: Lenin, die hij zelf gekend neeft. en Stalin, die hij nog in 1953 noemde: „de beminde", „de beste vriend van het Hongaarse volk" „de wijste leider en leraar van onze eeuw". In deze Stille Weck heeft de vroege re Rosencranz aan de wereld laten weten, dat de zuivering van Lasz- lo Rajk, ex-minister van buitenlandse zaken en lid van het politieke bureau van de communistische partij in Hon garije, helemaal mis was geweest. Ten onrechte had men Rajk in 1949 als „spion en Trotzkistisch agent" opgehangen, zo zei de sterke man in Hongarije, die indertijd een stokje voor die veroordeling had kunnen ste ken, nu zonder blikken of blozen. De ze week werd Rajk in ere hedsteld, een schrale troost voor de nabestaan den. De enigen die reden hebben om een gat in de lucht te springen zijn twee medebeklaagden van Rajk, die indertijd het leven er af brachten en -voor wie nu de poorten van de gevan genis zullen opengaan. Men moet niet denken, dat het Rakosi's eigen goeiigheid was, die tot dit eerherstel voor Rajk en de zijnen heeft geleid. Dit valt allemaal binnen de nog niet helemaal verklaarbare nieuwe koers van Mos kou, waarvan de voornaamste trek is, dat het verleden voor zover Stalin de hand erin had wordt veroor deeld. Rakosi heeft ook in deze tijd niets origineels te bieden: met zrjn diepe respect voor Stalin is het met een gedaan. „Wij zijn het in elk op zicht met Kroesjtsjew en Mikoyan eens", vertelde hij onlangs aan C. L. Sulzberger van de New-York Ti mes". „Iedereen maakt fouten, voor al wanneer hij oud wordt. Dit was ook het geval met Stalin". En over het proces tegen Rajk zei hij toen al: „Beria en zijn agenten waren er altijd op uit, om waarheid met onwaarheid te vermengen. Maar vandaag zou er van zo'n proces niets meer kunnen komen. Die fase is nu voorbij". Die fase van de geregisseerde pro cessen is volgens Rakosi nu dus voorbij. Waarschijnlijk heeft hij niet zelf de Stille Week uitgekozen om dit te vertellen, zodat hij zijns on danks op zijn paasbest te voorschijn kwam. Want het schijnt, dat hij nog niet van plan is, om op te houden met zijn acties tegen de kerken. „Met de ontwikkeling van onze scholen zullen we de invloed van de kerken geleide lijk aan verminderen", zo heeft hij ge zegd. Hij heeft ook helemaal geen spijt van zijn harde maatregelen ten opzichte van de oppositie. „Dat doet elke goede politieke partij, inclusief de communisten. Ik wil de eer niet voor mezelf reserveren", glimlachte hij vergenoegd, toen Sulzberger hem daarnaar vroeg. Neen. het valt niet mee om los te komen van het Stali nistische denken, wanneer men tien tallen jaren niets anders heeft ge daan. En achteraf vindt hij het waar schijnlijk wel prettig, dat die tegen standers in Stalins tijd uit de weg zijn geruimd. Hij kan ze nu rehabiliteren maar tot nieuw leven komen ze niet. Zij waren tenslotte ook maar gewone mensen, vereerders van Stalin, zoals hij. Hij hoeft niet te vrezen, dat zij zullen opstaan uit het graf, zoals de Gehangene van Golgotha, in wiens hart alleen maar liefde was. MATY AS RAKOSI eerherstel voor gehangenen.,,.» ii hooggeplaatste regeringsfunctionaris de Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. M. van Royen, zal verzoeken op het state depart ment te komen, waar de ambassadeur dan de verzekering zou krijgen, dat men in Washington de waarde van de vriendschap met Nederland en van foede betrekkingen met Nederland en volle beseft en dat het bezoek van minister Dulles aan Indonesië niet V.S. werken aan officieel antwoord De Nederlandse ambassadeur te Washington, dr. J. H. van Royen, heeft donderdag op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken mondeling het standpunt van de Nederlandse regering inzake de uitlatingen van minister Dulles in Djakarta, zoals dit door minister Luns in het Nederlandse parlement is uiteengezet, tot uitdrukking ge bracht. Dr. van Royen had donderdagochtend van de Nederlandse re gering opdracht ontvangen, een formele stap te ondernemen. Dr. van Royen had tevoren reeds een onderhoud afgesproken met L. T. Merchant, de „assistant secretary of State" voor Europese aan gelegenheden. Dat onderhoud betrof onderwerpen, die als „routine matters" werden aangeduid. Van deze gelegenheid heeft dr. Van Royen gebruik gemaakt om uit te spreken, dat het Nederlandse volk het moeilijk te begrijpen vindt, waarom minister Dulles, toen hij Indo nesië de hand der vriendschap reikte, niet ter zelfder tijd enige opmer kingen maakte betreffende de eerbiediging van de mensenrechten en onschendbaarheid van verdragen, aldus het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Weliswaar heeft dr. Van Royen reeds tweemaal een soortgelijke stap ondernomen, doch zijn betoog van donderdag was, aldus het mi nisterie, de meest formele stap die tot dusverre in deze kwestie is ge daan en onderstreept de grote on gerustheid der Nederlandse rege ring over deze zaak. De heer Merchant gaf geen com mentaar op de woorden van dr. Van Royen, doch verklaarde, dat het Nederlandse betoog zorgvuldig be studeerd zou worden. Men meent te weten, dat de Ver. Staten een ant woord zullen formuleren. Niet-officieel wordt van Ameri kaanse zijde verklaard dat de Neder landse ontevredenheid grotendeels 't gevolg is van „een ongelukkige sa menloop van omstandigheden". Niets van wat Dulles in Djakarta had ver klaard, was bedoeld als een party kiezen tegen Nederland. Men kan by een bezoek aan een land moeilijk na laten uiting te geven aan gevoelens van vriendschap, zo wordt gezegd. De gewraakte opmerkingen van de minister zouden niets bevatten, dat als een werkelijke vergissing kon worden uitgelegd. Amerikaanse functionarissen in Washington wezen op het feit, dat Indonesië nu een regering heeft, waarin in het geheel geen communis ten zitting hebben en zij verklaarden, dat dit een grote winst voor het wes ten betekende. Deze functionarissen achten het wel waarschijnlijk, dat een of andere dient te worden uitgelegd als het af breuk doen aan deze vriendschap en deze betrekkingen met Nederland. Amerikaanse ambtelijke functiona rissen hebben als hun mening te ken nen gegeven, dat de Indonesische commentaar op de met Amerika ge sloten overeenkomst tot levering van overtollige agrarische produkten, on verwacht was en in strijd met de aanvaarde diplomatieke gébruiken. Amerika zal, zoals bekend, Indo nesië voor een waarde van ongeveer 90 miljoen dollar van deze produk ten verkopen. De Indonesische rege ring heeft naar aanleiding daarvan verklaard, dat de overeenkomst er 't bewijs van was, dat Amerika ver trouwen in Indonesië bleef stellen, ook na de opzegging van de Unie. Wijziging militaire pensioenwetten. Minister Staf heeft de Tweede Ka mer zijn memorie van antwoord ge zonden over de wijziging van de mi litaire pensioenwetten. Hierin deelt de minister o.a. mede, dat in het voor nemen ligt, indien de onderhavige wetsontwerpen kracht van wet zul len hebben verkregen, een algemene maatregel van bestuur in het leven te doen roepen, waarbij regelen zul len worden gesteld tot toekenning van geldelijke uitkeringen aan nabestaan, den van overleden militairen van zee- en landmacht, die, als gevolg van het feit, dat het huwelijk van de militair werd gesloten nadat hij uit de mili taire dienst was ontslagen, aan de onderscheidene militaire pensioenwet ten geen recht op pensioen kunnen ontlenen. Dirigent Fritz Lehmann overleden Prof. dr. Fritz Lehmann, de be roemde Duitse dirigent, is vrijdag plotseling te München overleden.' Tijdens een uitvoering van de Mat- thauspassion in de grote congres-hal van het „Deutsche Museum'- in Mün chen werd de dirigent door een hart aanval overvallen. Kort na aankomst in het zïekenuhis overleed de musicus. Gevolg van grote regenval Meer dan 200 gezinnen zijn gis teren geëvacueerd uit een klein plaatsje nabij Sevilla, San Juan de Azyalfarache, omdat het water van de buiten haar oevers getreden Guadalquivir hun huizen was bin nengestroomd. Verscheidene stra ten van het plaatsje stonden reeds blank en er werd nog meer regen verwacht. De overstroming verraste het plaatsje. Onmiddellijk na het be kend worden van de ramp werden uit Sevilla vrachtwagens gestuurd om de bedreigde gezinnen te hel pen. In een week tqd is in Spanje reeds zoveel water gevallen, dat op som mige plaatsen overstromingen ont stonden. Volgens een officiële telling heeft het water reeds elf slachtoffers geëist. De elfde dode werd gemeld, toen een aardverschuiving van de door de regen omgewoelde aarde een vrouw Enkele dagen na de overdracht van het Rode-Kruisziekenhuis in Zierik zee een geschenk van de Zweedse zustervereniging kwam de eerste vleugel van het imposante gebouw glasdiclit. De voltooiing zal naar het zich laat aanzien eerst voorjaar 1957 volledig zijn. De apparatuur uit het tegenwoordige ziekenhuis te Noord- gouwe zal voor zover bruikbaar naar Zierikzee worden overgebracht. Men hoopt dat de Zweedse koning voor de openingsplechtigheid naar Zierikzee kan komen. (Foto P.Z.C.) trof, die haar werk verrichtte op het land bij het dorpje Noalla, in de pro vincie Galica. In het noorden van Spanje, waar de overstromingen bet eerst begon nen, is de toestand al iets beter, maar in Zuid-Spanje zijn ettelijke rivieren en kreken op het punt van overstro ming. Kinderspel aan het Vlissingse strand in het licht van de on dergaande zon. Een hoopvolle verwachting voor het paas weekeinde (Foto P.Z.C.) Dirigent Kubelik ernstig gewond Rafaël Kubelik, de dirigent van de opera Covent Garden in Londen, die van Tsjechische oorsprong is, heeft, naar de politie heeft meegedeeld, gis teren ernstige verwondingen opgelo pen tengevolge van een auto-ongeluk in het derde district van Wenen. Kubelik brak verscheidene ribben, toen zijn chauffeur plotseling gedwon gen was om te remmen, terwijl de wa gen in volle vaart reed, waarna de auto omviel. Genoeg atoombommen om wereld weg te vagen De Amerikaanse minister van de fensie, Charles E. Wilson, heeft de volksvertegenwoordigers er onlangs voor gewaarschuwd dat zowel de Ver enigde Staten als de Sowjefc-Unie met hun voorraden atoomwapens thans op een punt zijn gekomen, waarop zij „praktisch de wereld kunnen wegva gen". In een verklaring, die hij tydens 'n besloten zitting van de subcommissie voor militaire toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden had afge legd. had hij gezegd dat het voor naamste probleem waarvoor de Ame rikaanse plannenmakers zich gesteld zien de „ongelimiteerde wedloop naar vernietiging" is. Zyn verklaring werd gisteren openbaar gemaakt. Adviesprijzen melk en karnemelk verlaagd. In plaatsen waar melkdistributie niet is gesaneerd. De algemene vereniging voor melkvoorziening deelt mede, dat in de plaatsen waar de melkdistributie niet gesaneerd is, de adviesprijzen van melk en karnemelk, los en in flessen, met ingang van 1 april a.s. zijn verlaagd met 1 cent per liter. Voor los verkochte melk betekent dit, dat in westelijk Nederland een uniforme adviesprijs beidt bij ver koop aan de consument van 29 cent per liter. Ook man van vermist echtpaar gevonden Vrijdagmorgen 'is het stoffelijk overschot gevonden van de heer G., die met zijn echtgenote op 16 febru ari j.l. niet van een wandeling door het Amsterdamse hos terugkeerde. Een schipper zag het lichaam met het hoofd boven water in de Nieuwe Meer drijven, dicht by de plaats waar ook het stoffelijk overschot van de vrouw werd gevonden. Men neemt aan dat het echtpaar op zijn wande ling door het besneeuwde bos de Nieuwe Meer wilde oversteken en daar toen op een opengebroken plek door het qs is gezakt en verdronken. Twaalf mensen door brand dakloos. Twaalf personen, waaronder zes kinderen, zijn dakloos geworden door een brand in dé woning van de grond werker G. J., gelegen aan de Boven- diik te Appeltém (land van Maas en Waal). Nederandse melkfabriek in Tripoli In maart 1955 ïs een melkfabriek van een Nederlandse onderneming in Marokko in gebruik gesteld. Thans wordt gewerkt aan een uitbreiding van de melkafzet in Noord-Afrika door de bonw van een nieuwe fabriek in Tripoli. Zowel de vestiging in Casablanca van 1955 als de nieuwe in Tripoli honden verband met een langdurig leveringscontract, dat tussen de fabriek en de Afrikaanse legerautoriteiten is tot stand gekomen. Men verwacht, dat men de nieuwe fabriek op l jnli 1956 in gebruik zal kunnen nemen. STEMMEN UIT DE KERKEN Ds. Grolle waarschuwt voor „christelijk antisemitisme" De wereld van liet Midden-Oosten is fel bewogen. Wie enigszins heeft ge volgd wat daarover de laatste tijd geschreven is in dagbladen en tijdschrif ten, moet wel de indruk krijgen dat hier met vuur gespeeld wordt vlak bij een aantal dyamiet-ladingen. Als er één springt, dan gaan er meer en wie- kan voorspellen hoever het vuur zich dan uitbreidt. Het voornaamste geschilpunt in het Midden-Oosten is wel de staat Is raël. Wie gedacht hacl dat de Joden, na eeuwen lang een zwervend volk te zijn geweest op aarde, eindelijk eens de rust van een eigen tehuis zouden kennen, beeft zich misrekend Dit volk, dat als enige in de wereld het ge presteerd heeft na negentien eeuwen verstrooiing, zonder een eigen volks bestaan, toch nog een eigen volk te blijven, schijn, geen rust hier op aarde té mogen kennen. Zoals in de landen van Oost-Europa de Joden, te midden van de bevolking in een ghetto, een afgesloten wijk, hebben moeten leven, zo is de staat Israël weer een groot ghetto midden in de Arabische wereld. Ieder ogenblik kan er weer een progrom uitbreken. I ,/aël mag hier tegen óver wel niet helemaal weerloos staan, het heeft toch te maken met een overmacht var vijandige buren, die enkele tientallen malen groter is dan het getal inwoners van eigen land. Er is in dit alles een politieke fac tor, welke groter is dan dat alleen maar Israël beslag heeft gelegd op bepaalde stukken Tond, waarop ook naburige landen aanspraak maken. Die grond is voor het grootste ge deelte nog een stuk woestijn, waarin bovendien bqna geen olie schijnt te zitten. De politieke factor die in de zen het zwaarst weegt is het feit dat de staat Israël, die met een lange punt dwars door de woestqn van het schiereiland Sinaï heen gaat tot de golf van Akaba. de Arabische we reld precies in tweeën snydt. Deze Arabische wereld zoekt naar een ze kere eenheid en vindt hier nu op haar weg een staat van gans ander gehal te. Er is in dit alles ook een menselijke factor. Aan de ene kant de Joden, die al genoeg opgejaagd en verjaagd zqn. Waarom zouden we hen, vooral na hetgeen er onder Hitler met hen gebeurd is, eindelyk niet eens rust gunnen in „het land der vaderen", dat kleine stukje van de aardbodem, waaraan zij ao gehecht zqn gebleven. Aan de andere kant zijn er ae Arabi sche vluchtelingen. Toen in 1948 het mandaat van Engeland ophield en de Israë liërs de aanvallen van de naburen af sloegen en 'n eigen staat stichtten in dat deel van Palestina, dat de Ver enigde Naties hen hadden toegedacht heeft een groot deel van de Arabi sche bevolking van dit gebied de par ty gekozen van de aanvallende lan den. Dat is hun niet kwalqk te ne men, maar wanneer de gevolgen an ders zijn uitgekomen dan het hun was voorgespiegeld, moeten zq niet alleen de schuld op Israël werpen. „Het probleem van de Arabische vluchtelingen, dat geen christenmens, die er kennis van neemt, koud kan laten". Maar boven alles is Israël toch een godsdienstig probleem en daarmee is het een kerkelijk vraagstuk van de eerste orde. In de kerkorde der N.H. Kerk is als een der eerste opdrachten der kerk genoemd „het gesprek met Israël". Daarmee is wel niet in de eerste plaats gedacht aan de staat Israël, maar deze is niet meer los te denken van alle Israëlieten, waar ter wereld ze ook wonen. Daarom is ook alle kerk betrok ken bij hetgeen er in Palestina gebeurt. (Vervolg op pag. 4) MOEILIJK: In Dayton (V.S.) werd Charles Balke gearresteerd nadat hij tegen drie garages was gereden, in botsing kwam met de muur van een huis, links en rechts over drie gras velden alles vernielde, het struikge was oeschadigde een boom omver reed en een geparkeerde auto bescha digde alles in een poging om zijn eigen wagen de garage in te rqden. HULP: In Wellington Nieuw Zee land klaagde eer. woedende huis vrouw er over, dat zij toen een zwerm wespen haar huis binnenstoof op haar telefoontje naar het de partement van landbouw te horen kreeg,' dat men haar met de volgende post een circulaire zou zenden hoe men wespen moet bestrqden. Jongste hoogleraar in de kernfysica. De 33-jarige dr.'A. H. Wapstra uit Amsterdam is benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de experimente le kernfysica aan de technische hoge school te Delft. De nieuwe hoogleraar is voor zover bekend de jongste professor in de kernfysica in ons land. Dr. Wapstra werd op 24 april 1922 te Utrecht geboren en studeerde na de H.B.S. natuurkunde aan de Rijks universiteit in de Domstad. Hij pro moveerde in 1953 aan de Amsterdam se gemeenteuniversitéit op een proef schrift over de kemspectroscopie. Se dert 1948 is dr. Wapstra als natuur kundige verbonden aan het Instituut voor kernfysisch onderzoek (het cy clotron) te Amsterdam waar hq ook werkzaam blijft. Tweemaal heeft de jonge kernfysi cus drie maanden gewerkt aan "het Nobelinstituut te Stockholm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3