„Pro Juventute":: preventief werk voor het kind op de voorgrond Zeeuwse ilmanak WALCHERSE TWEELING WORDT EERSTE PAASDAG 82 JAAR! VAN TOT N.V.v.h. GEBR. POLAK VLISSINGEN Agenda DE GROTE KERK VAR VEERE PROVINCIAL*! Z, E Hi U W d Hi COURANT ZATBRDAU 31 MAART 1956 VURIGE WENS MEDISCH OPVOEDKUNDIG BUREAU Vereniging zal haar activiteiten in Zeeland aanmerkelijk vermeerderen „FKO JUVENTUTE" betekent: Voor de jeugd. Het is de naam van een In Nederland sedert lange jaren bekende en gewaardeerde vereniging, waar van de doelstelling luidt: „Bestrijding en voorkoming van wangedrag bij kinderen". Het was prof. inr. J. H. van Hamel, die in 1896 de eerste ver eniging „Pro Juventute" cpricbtte, daarbij geïnspireerd door Belgische voor beelden. „Pro Juventute" begon het werk voor kinderen, die met de straf rechter in aanraking waren gekomen, maar al spoedig vroeg het preven tieve werk meer aandacht en tegenwoordig staat dit zelfs geheel op de voor grond. De gedachte, dat „Pro Juventute" er slechts is voor het „misdadige kind" is reeds lang verouderd. Ook in Zeeland bestaat een vereniging „Pro Juventute", die haar nuttige arbeid sinds tal van jaren verricht. Deze acti viteiten zullen thans nog aanmerkelijk worden uitgebreid, doordat in Mid delburg 'n bureau is gevestigd waarvan als leidster optreedt mcj. A. W. Bos. Zij ziet een veelomvattende taak voor zich en zij heeft daarbij één vurige wens, die overigens ook baar bestuur koestert: „Een medisch opvoedkundig bureau (M.O.B.) voor Zeeland!" De Zeeuwse vereniging heet „Pro Juventute - Middelburg", maar is in tegenstelling tot de naam regionaal georiënteerd. Zij streeft er steeds naar haar werk te verrichten voor de kin deren van alle gezindten, daarbij re kening houdend met de kring, waaruit de kinderen afkomstig zijn. Het be stuur van „Pro Juventute - Middel burg" is dan ook samengesteld uit ver tegenwoordigers van verschillende le vensbeschouwelijke richtingen.. Eén van de belangrijkste facetten van het werk heeft te maken met de gezinsvoogden, waarvan de taak in 1929 wettelijk werd geregeld. Ook in onze provincie verleent een groot aan tal mensen zijn medewerking aan de vereniging door als gezinsvoogd op te treden. Alle arbeid, die onder de naam „Pro Juventute" wordt verricht, kent twee zijden: n.l. van het kind en van de ouder. En bij het preventieve werk komen de ouders hoe langer hoe meer in de belangstelling te staan. In Frankrijk noemt men het werk onder de ouders „Ecole de parents", en in Nederland gaf men wat aarze lend de naam „oudersscholen" aan bijeenkomsten van ouders, waar de laatsten worden voorgelicht door bij uitstek deskundige figuren over op voedkundige vragen. Niet omdat hun kinderen zo „misdadig" zouden 2ijn, maar omdat alle ouders op een gege ven moment problemen met kinderen kunnen hebben. Dergelijke „ouders scholen" zijn hier met succes gehou den in plaatsen als Gouda, Emmen, Brummen, Ermelo en Steenwijk. Men wil daarmee in het algemeen de ouders vertrouwd maken met de achtergron den van het kind. Vrijetijdsbesteding Het preventief werk omvat voor het kind de vrijetijdsbesteding.'Er wordt veel aan clubwerk gedaan, er worden kampen op touw gezet en er worden kinderen in z.g. va kantiepleeggezinnen onderge bracht. Na de ramp zijn bijvoor beeld vele Zeeuwse kinderen in gezinnen elders ondergebracht. iit jaar zou „Pro Juventute" voor het eerst ook graag een aantal adressen willen verzamelen van vakantiepleeggezinnen. Voor .de genen, die er misschien wat van terugschrikken om hieraan hun medewerking te verlenen, zij ver meld, dat het niet de „allermoei lijkste" kinderen betreft. Het is er namelijk niet om te doen deze gezinnen een extra-zware belas ting te geven. De kans is niet uitgesloten, dat bin nen niet al te lange tijd soortgelijke activiteiten als hierboven genoemd ook in Zeeland zullen worden ont plooid. Een belangrijke rem op de uit bouw van de vereniging „Pro .Juven tute" is tot dusver steeds de financiële positie geweest. Men heeft in Zeeland een te gering aantal contribuanten. Daardoor is de vereniging lange tijd eigenlijk „in stilte" werkzaam geweest. Nu gaat men dan meer aan de weg OP VERJAARDAG NIET SAMEN.... Broer woont in Middelburg, zijn zuster in Souburg. MEVR, BREEL-VAN LEERZEM „Niet buiten de Abeele" WALCHEREN telt zo is ge bleken meer bejaarde tweelin gen dan de 75-jarige gezusters Pas- senier in Domburg, waarover on langs werd bericht. Op 1 april van het jaar 1874 werden in de buurtschap Zanddijk onder Veere een meisje en een jon gen geboren in het gezin Van Leer- zem en deze tweeling wordt dus op eerste Paasdag 82 jaar, een respec tabele leeftijd. Het meisje is nu me vrouw de weduwe E. BreelVan Leerzem en zij woont op de Grote Abeele in Souburg. De mannelijke spruit van 1874 werd de heer J. van Leerzem, die men nu reeds se dert ruim een jaar tezamen met zyn vrouw kan aantreffen in_ 't rusthuis der Geref. Kerk van Mid delburg. Beiden zijn nog in uitste kende gezondheid, men mag zelfs 't woord vitaal gebruiken. Jammer is echter, dat zij zondag de verjaar dag niet met elkaar kunnen vieren. Want ..even op bezoek gaan" is niet mogelijk. „Ja, 't is een hele ouderdom", zegt de krasse heer Van Leerzem, „en 't is gelukkig om op deze leef- IfVlt1 „HUISVROUWENWEEK" Op „Hedenesse" te Cadzand, waar reeds zovelen vergaderden, zullen thans ook de Zeeuwse huisvrouwen aan haar trekken kunnen komen. In dit vormingscentrum wordt namelijk van 30 april tot 4 mei aanstaande een „Huisvrouwenweek" gehouden. Deze week is niet alleen bedoeld voor hulsvrouwen uit drukke gezinnen zo meldt men ons maar ook voor gehuwde en ongehuwde vrouwen, die er behoefte aan hebben enkele dagen uit de sleur van het gewone leven te breken. Er Is voor deze week een programma opgesteld, dat bestaat uit zang, spel, discussies, excursies, handenarbeid enzovoort. BOUWACTIVITEIT De bouwactiviteit te Brouwers haven is thans in volle gang. De VERRASSING Het was een leuke verrassing, die het Goese knaapje zijn moeder be- zorgde. Hij kwam thuis met 'n fraaie bos wilgekatjes en onmiddelijk toog mama aan de arbeid, om het boeket van zoonlief een plaats in een mooie vaas te geven. Tevreden snelde het knaapje toen heen om zich buiten weer in zijn spel te gaan vermeien. Intussen beschouwde z'n moeder de nieuw verworven aanwinst nog eens en vroeg zich af, hoe zoonlief er wel aan gekomen kon zijnzul toch niet in een wilgeboom geklommen zijn", zo piekerde ze bezorgd. Toen de jongeling Ir'.sr weer thuis kwam, vroeg ze er nog es naar. ,floe ben jij eigenlijk aan die wilgekatjes gekomen 1" Hg draalde even en sprak toen, geheimzinnig lachend: ,J)as een verrassing". Mama legde zich evenwel niet b\j die uitspraak neer en drong aan op een nadere verklaring. Wel, die kreeg ze. Vergenoegd grin- nekend verklaarde de knaap, terwijl hij zich op ""eg naar de deur begaf; „Nou, als je het dan weten wilt, ik heb ze uit een vuilnisbak gehaald".... Dat was inderdaad een verrassing! visafslagplaats op de haven is reeds tot dakhoogte gevorderd en in het uitbreidingsplan ls begon nen met de bouw van twee wonin gen. Tevens zijn de funderingen gelegd voor zes zogenaamde Bos tonwoningen ten behoeve van be jaarden. Het rioleringswerk in het uitbreidingsplan is thans voltooid. Binnenkort zullen het Bostonplein en de straten aldaar worden be straat met klinkerkeien. Wat.de bouw van de nieuwe keersluis be treft, kan worden gemeld, dat de plaats van dit object thans is uit gezet brj de stormseinmast. In de Noordstraat is men bezig met herbestratingswerkzaamheden, waaraan de aanleg van riolerings buizen voorafgaat. PAARD OP HOL Woensdagmorgen schrok het paard van de kolenhandelaar Van A. aan de kade van de C.N.A. te Sluiskil zo danig van het heien, dat het de be nen nam. De heer Van A. viel van de wagen en kreeg een der wielen over zich heen. Hij liep enkele schaaf wonden op en werd voor nader on derzoek naar het ziekenhuis overge bracht, Het paard werd na een ren van enkele nonderden meters tot stilstand gebracht. (Advertentie) 1 HET ADRES VOOR IJZERWAREN. GEREEDSCHAPPEN ,ENZ. tijd nog bij elkaar te mogen zijn". Zijn vrouw, die in gezondheid niet voor haar man onderdoet, beaamt dat ten volle. Zij kwam juist terug van een korte wandeling met een andere dame uit het rusthuis aan de Branderjjmolengang. Mevrouw Van Leerzem wandelt elke dag, als 't maar enigszins kan. „Ik kom niet meer zo ver", zegt haar man, die door een enkele jaren geleden ge beurd ongeluk zijn rechteronder- been moet missen. Dit geeft hem echter geen reden tot droefheid. In tegendeel, hij blijkt juist over een grote levensblijheid te beschikken. De heer Van Leerzem leest veel en onder zijn lectuur is steevast elke morgen de P.Z.C. begrepen. Zijn vrouw is niet meer in staat om goed te lezen en daarom hoort zij van haar man vaak wat er in de krant staat. Zo vullen beiden elkaar aan. De bijna 82-jarige mannelijke helft van de tweeling heeft een „veelbewogen" leven achter zich, waarin hij allerlei functies vervulde. Hij was eerst boerenarbeider en later bode van Oostkapelle naar DE HEER VAN LEERZEM „Een hele ouderdom" (Foto P.Z.C.) Middelburg, woonde in verschillen de Walcherse dorpen, waaronder St. Laurens en vestigde zich ongeveer 28 jaar geleden in Middelburg. De heer en mevr. Van Leerzem trouw den in Vrouwenpolder. Zij hebben 2 zoons en 2 dochters, die het alle maal goed maken. Na de oorlog werkte de man nog enige tijd bij een metaalbedrijf ln Middelburg. Beiden hebben het best naar hun zin in het rusthuis en zijn zeer tevreden over de verzorging. Maar weggaan, dat doen zij niet veel. E wordt wel eens een bezoek afgelegd en dan brengt één van de zoons zijn ouders met de auto. In Souburg Het is al meer dan een jaar ge leden, dat het bejaarde echtpaar Van Leerzem de vrouw is ook reeds 81! de andere helft van de tweeling heeft ontmoet. Zij se dert zeven jaar weduwe woont in een proper huisje in de rij, die langs de Oude Vlissingseweg aan de Grote Abeele staat. Mevrouw Breel blijkt nog zeer monter en heeft over de gezondheid niet te klagen. Maar wandelen doet ztf niet meer. Zij verlaat het huis, waarin zij met een ongetrouwde zoon brugwach ter in Souburg woont, slechts zelden. „Ik kom niet buiten de Abeele", zegt zij. Het werk in huis gaat haar ech ter nog goed af. Zo ook het lezen, Advertentie llllllllllllllll HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN timmeren. Maar daarvoor is een me disch opvoedkundig bureau nodig. „De vraag is: Hoe vangen wij ouders en kinderen op en waar is de plaats om voor behandeling van de gevallen deugdelijk zorg te dragen, wanneer deze zich voordoen", zo zei ons mej. Bos. „En een M.O.B. kan daarvoor niet worden gemist. Nu moeten der gelijke gevallen elders worden behan deld en dat geeft grote problemen." Mej. Bos is de eerste bezoldigde kracht, die „Pro Juventute" in Zeeland heeft. Aan één van de Middelburgse kaden heeft zij een bureau ingericht. Zij werkt daar nu nog alleen, maar misschien zal er in de toekomst nog wel een kracht bijkomen. Haar werk be staat thans uit het bezoeken van de gezinsvoogden en voorts het stimuleren van alle activiteiten, die criminaliteit kunnen voorko men. Een belangrijk onderdeel is Voorts het voorlichten van de ouders. Daar toe wordt een spreekuur gehouden. Mej. Bos heeft ook voorlichtingsavon den op haar programma en zij als iemand, die reeds jarenlang met dit werk vertrouwd is zal ook spreek beurten vervullen. En met dit alles is de vereniging „Pro Juventute" meer in de openbaar- beid getreden. Men hoopt het werk op hoe langer hoe breder basis te kunnen aanpakken. Want de ervaring heeft geleerd, dat er. ook in Zeeland een grote taak ligt op dit terrein. Concierge benoemd. In de laatstgehouden gemeente raadsvergadering van Kattendijke werd tot concierge-badmeester van 't dornsshuis te Kattendijke benoemd de heer J. C. Huissoon. (Advertentie). WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornrlngen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, odium en het pijnstillende benzocatne. üen flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van t 1.35 bespaart U veel ellende (60> maar mevrouw Breel vindt het nog steeds jammer, dat zij niet kan Bchrijven. „Dat heb ik niet geleerd, want ik ben bijna niet op school geweest", is haar verklaring, die herinnert aan een tijd, waarin er geen leerplicht bestond. Zij" trouw de in Souburg en heeft daarna ook op de Abeele gewoond. Later ging het echtpaar Breel in Welzinge on der Ritthem wonen, waar de man een grote boomgaard bezat. Na de oorlog werd de huidige woning be trokken. Ook zij vindt het wel jammer, dat er zo weinig contact is tussen de beide „Leden" van de tweeling, die toeh niet ver uit elkaar wonen. Men kan het overigens goed zien, dat er tussen haar en haar broer een gelijkenis bestaat. In houding en uiterlyk hebben de heer Van Leerzem en zijn zuster veel van elkaar weg. Zij hebben nooit hun fiere Walcherse klederdracht afge legd. Waarom ook? VANDAAG Middelburg Kunstmuseum: „Van luml- nisme tot kubisme", 1012, 1417 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie schilderijen Zeeuwse Kun stenaarskring „Prélude", 9—18 uur; Electro: „Operatie Tirpitz", (14 Jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Leve de Jantjes" (clnemasc.), (a.l.), 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Jacht op het groene vuur", (14 jr.), 19 en 21 uur, cinemascope: Luxor: „Een vrouw zon der vrees", (14 jr.), 19 en 21 uur; Con certgebouw: Uitvoering kinderkoor „Jong leven", 20 uur. Goes Grand Theater: „Love me or leave me" (14 Jr.) 19 en 21 uur. cine mascope: De Landbouw: Jaarvergade ring Kring Zeeland Ned. Wandelsport Bond, 15.30 uur. EERSTE PAASDAG Middelburg Kunstmuseum: als van daag, 1417 uur; Electro: als vandaag, 15.30, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als vandaag, 14,30 en 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Jacht op het groene vuur" (14 Jr.), 15, 19 en 21 uur, cinemascope: Luxor: „Een vrouw zon der vrees" (14 jr.) 15, 19 en 21 uur. Goes Grand Theater: „Love me or leave me" (14 jr.) 15, 19 en 21 uur, ci nemascope. TWEEDE PAASDAG Middelburg Kunstmuseum: als eerste paasdag, 10—12 en 14—17 uur; Electro: „Ik ben er kapot van", (a.l.), 15.30, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als eerste paasdag, 14.30 en 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Love me or leave me", (14 jr.) 15, 19 en 21 uur, ci nemascope: Luxor: „El tigre, de vu rige" (14 jr.) 15, 19 en 21 uur; Sint Ja- cobskerk: Zeeuwse Bondsdag C.J.M. V. wijdingsdienst, 10 uur; Scheldehal en Concertgebouw: middagbijeen komst 13.45 uur. Goes Grand Theater: „Jacht op het groene vuur" (14 jr.) 14, 16, 19 en 21 uur, Kees Geldof (73) weet alles over Kees Geldof, een bedrijvig oud baasje van drie-en- zeventig jaar, met dun grijs haar en levendig tintelende oogjes in een vriendelijk ge zicht, Kees Geldof weet alles over de Grote Kerk van Vee- re. Over de bouw door een Keldermans „dat waren knappe bouwmeesters!" over de grote brand in 1689 en over de restauratie, die nu al zes en dertig jaar dnnrt. Van die 36 jaar is Geldof nu 35 jaar officieel „gids" van de kerk. „Op 7 april 1931 werd ik aangesteld dooi- Mo numentenzorg", antwoordt hij prompt, en zo komt het dus, dat hij alles over de res tauratie-werkzaamheden weet. Hij kon die vrijwel steen voor steen volgen en hjj deed dat ook. Met grote, warme belangstelling. Nog altijd, zelfs na 35 jaar, is die belangstelling springlevend. Dat merkt ge pas goed wanneer Geldof door die enorme, bijna dertig meter hoge en tegen woordig wat rommelige ruimte dwaalt, opgewekt babbelend over alles wat „zijn" kerk aan gaat. Een klein mannetje in een grote kerk, in dé Grote Kerk „Die boog daar is twee meter vierentwintig dik" zegt hij, en met de trots van een postzegel- verzamelaar, die het mooiste exemplaar uit z'n collectie laat zien, voegt hij er aan toe: „Dat zou je niet zeggen, hè?" Waarna hij stil geniet van de verbazing, die de bezoeker toont. Geldof heeft een prima ge heugen. Hij weet nog hoe twee dagen na z'n aanstelling, in april 1921, de eerste bezoekers kwamen opdagen, die van zijn diensten als gids gebruik wilden maken, 't Was toen nog wat on wennig, hij kende „z'n lesje" (zoals z'n vrouw het noemt) nog niet zo best. Maar dat leerde hij vlug genoeg aan en sindsdien heeft hij het duizenden malen gezegd. Vlot en zonder haperen, met allerlei interessante bijzon derheden geïllustreerd, tegen tienduizenden toeristen. „Hoe gaat dat nou, Geldof, als er Engelsen komen?" heeft destijds eens iemand hem ge vraagd. En eerlijk verklaarde de gids: „Dan loop ik te zweten, meneer!" Daar is toen verandering in gekomen. Kees Geldof, de man, die als eenvoudig arbei derskind pas drie jaar onderwijs kreeg, toen hij als dertienjarige z'n rechterarm bij een ongeluk De 73-jarige Kees Geldof in de Grote Kerk vr: Veere, In „zijn" kerk! ,jDic boog daar is twee m. vierentwintig dik" Foto P.Z.C.) verloor, Kees Geldof ging En gels leren! Tweemaal per weck kreeg hij les, totdat hij ook de Engels sprekende toeristen het verhaal van de Grote Kerk in hun eigen taal kon doen. Dat moet voor hem een grote voldoening zijn geweest. Want deze bejaarde Vee- renaar is een dankbaar mens, die nu nog in geestdrift kan ra ken over de aardrijkskundeles sen, die hij als jongen van der tien jaar voor het eerst mocht krijgen. Samen met lezen, schrijven en rekenen. Maar aardrijkskunde boeide hem het meest. Op dat gebied immers was hij zich z'n onkunde op bij na pijnlijke wijze bewust ge worden. „Die klei, jongen, die je daar ziet, dat is nou de zwa re klei van Walcheren", had een boer eens tegen hem ge zegd, toen hij bewonderend naar de vette, blauwachtige kluiten aarde had gekeken. „Ik wist niet wat die man bedoelde met „Walcheren", vertelt Geldof nu. De aan de rand van Veere, in Vrouwen polder geboren knaap had nooit van Walcheren ge hoord Is het wonder, dat, toen hij de kans kreeg om wat kennis te verzamelen, aardrijkskunde zijn geliefdste vak werd? Kees Geldof is een dankbaar, tevreden man, die zonder bitter heid herinneringen ophaalt aan „die goeie ouwe tijd". Jawel, goeie ouwe tijd, waarin dag en nacht gewerkt, gezwoegd moest worden voor 5,40 per week. Waarin hij z'n karretje met pe troleum door weer en wind voortduwde over bijna onbe gaanbare wegen. „En nu de we gen goed zijn, gebruiken de men sen bijna geen olie meer", zegt Geldof, een tikje spottend en met gevoel voor humor Dankbaar ook is hij voor de koninklijke onderscheiding, hem verleend toen hij, nu vijf jaar geleden, vijftig jaar in dienst was van de petroleum- maatschappij. De „vijf" is wel een grote rol gaan spelen in zijn leven: hij was ook bijna 25 jaar kerkelijk ontvanger van de her vormde kerk in Veere en nu dan, 7 april, 35 jaar gids van de Grote Kerk. Monumentenzorg had zich geën betere gids kun nen wensen. „Ik hoop 't nog een paar jaar vol te houden", verklaarde Geldof, waarna hij de kleine* deur in de zij-ingang van de kerk zorgvuldig sloot. Wie er in wil kan nog altijd terecht bij C. Geldof... Weekeinde „Jonge Kerk" op Walcheren in „Hedenesse". Het voorjaarsweekeinde van de classicale commissie van de „Jonge Kerk" op Walcheren zal 26 en 27 mei a.s. aangezien het vormings centrum tot die data reed$ bespro ken is op „Hedenesse" worden gehouden. 'Ds. H. J. Strating uit Goes zal spreken over „Het Zeeland van de toekomst en wij", en de voorzitter van de commissie, ds. J. F. Wage- ner uit Zoutelande, over het boek „1984" van George Orwell. Het the ma van het weekeinde is „De Toe komst". Boomplantdag in Kortgene op woensdag 7 april. Zaterdag 7 april a.s. zal ln Kortgene een boomplantdag worden gehouden. B. en W. hebben deze datum vastge steld in overleg met het gemeente bestuur van Arnhem. Op deze boom plantdag zal de Hoofdstraat van Kort gene worden herbeplant. Dit zal ge schieden door de leerlingen van de la gere school. De koninklijke harmonie „Eendracht maakt macht" verleent bij dit evenement, dat om 14.30 uur be gint, haar medewerking. Na afloop van de herbeplanting worden de geno digden in de „Stadswijnkelder" ver versingen aangeboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2