PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Algerijnse rebellen pochen:: „Wij willen Zuid-Frankrijk veroveren" Einde van de Deense staking in zicht Ondanks vroege Pasen verwacht Zeeland veel toeristenbezoek MANKE K.L.M.-VOGEL VLOOG OVER 1300 KM OCEAANWATER 199e jaargang - no. 78 Dagblad uitgave van de lirma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 31 maart '56 ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm Minimum p. advertentie t. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») 23 cent per regel met een minimum van L—..BrleveD of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. *59300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Costburg, Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerij straal 2, Zlerlkzee. N Bogerdatraat 24. te lef. INCIDENTEN IN FRANKRIJK EN ALGERIJE Frankrijk protesteerde tegen communiqué Arabische Liga Het Algerijnse bevrijdingsleger ofwel het „Leger van Allah" pochte vrijdag, dat het na de Fransen uit Algerije verdreven te hebben de helft van Frankrijk zou veroveren zoals de Moren dat twaalf eeuwen geleden deden. Deze grootspraak was vervat in door het „opperbevel" van dit leger uitgegeven pamfletten, welke in slecht Frans gesteld waren en waarin te lezen stond, dat de soldaten van Allah gereed stonden om Frankrijk binnen te vallen en de heerschappij van de islam te vestigen over een gebied, dat Marseille, Toulon, Bordeaux, Saint Etienne en Lyon omvat. Dit gebied werd betiteld als „het land van onze voorvaderen..." Intussen had de Franse minister van buitenlandse zaken, Christian Pineau, de ambassadeurs van Syrië en Libanon te Parijs bij zich ont boden om te protesteren tegen het donderdag door de Arabische Liga uitgegeven communiqué. Naar verluidt, overweegt de minister ook zijn reis naar het Midden Oosten, die op 5 april zou aanvangen, uit te stel len. Pineau zou bezoeken brengen aan Beiroet, Damascus en Tel Aviv. Hij deelde de ambassadeurs mede, sdat hij het betreurde dat zulk een tekst was gepubliceerd aan de vooravond van zijn reis naar de beide landen, die economische en culturele banden met Frankrijk onderhouden, aldus deelden functionarissen mede. In het communiqué van de Arabi sche Liga was zoals bekend gezegd, dat haar leden zich voorgenomen ebellen „met middelen te helpen". Voorts werd Frankrijk erin be schuldigd van schending van het Handvest der Verenigde Naties en werd afkeuring uitgesproken over be weerde Franse wreedheden in Alge rije. Gisteren hebben Franse strijd krachten in Algerije 103 opstande lingen gedood. Er werd intussen een toenemend aantal overvallen en sabotagedaden gemeld. Bij af zonderlijke aanslagen werd een tiental mohammedanen gedood. Drie Franse politiemannen werden gisteren te Longvvy (Fr.) ernstig ge wond en een groot aantal politie agenten liep lichtere verwondingen optoen het tot een kleine veldslag kwam tussen sterke politie-eenheden en betogende Noordafrikanen, van wie de meesten Algerjjne: waren. La ter werden 85 personen gearresteerd. In drie wijken van de stad was 'n Proces-Rajk was tegen Joego-Slavië gericht Volgens Branko Draskovic In een commentaar op de volledige rehabilitatie van Laszlo Rajk, de com munistische Hongaarse leider, heeft Branko Draskovic, de officiële woord voerder van de regering op de gere gelde persconferenties, als zijn parti culiere mening naar voren gebracht, dat „het proces in Boedapest tegen Rajk en diens groep tegen Joego-Sla vië was gericht en gebaseerd was op vervalsingen, zoals thans dan is ge bleken. Gelijke vraagstukken, zei hij, vra gen om gelijke oplossingen, het is dus waarschijnlijk, dat zich een dergelij ke ontwikkeling als in Hongarije spoe dig ook in andere landen zal vertonen. Dit is al het geval in Oost-Duitsjand, maar Draskovic had in het bijzonder het oog op de veroordeling van hoge partijleiders in Tsjecho-Slowakije, Roemenië en Albanië, die eveneens werden weggewerkt en in de gevange nis werden geworpen of ter dood ge bracht. Het derde detachement van de eerste Suriname-compugnie 1955, ter sterk te van 62 man, dat donderdagavond met het motorschip ,J3onaire" van de K.N.S.M. in de haven van Am sterdam arriveerde, heeft vrijdag ochtend aan de Amsterdamse Suri- namekade weer voet op Nederlandse bodem gezet. De foto geeft een beeld van de ontscheping. staking; onder de Noordafrikaanse ar beiders uitgebroken. De incidenten ontstonden, toen stakers uit Mont- Saint-Martin, Herserange en Réhon naar het stadhuis wilden marcheren om daar gezamenlijk te demonstre ren. Rijksbemiddelaars Voor zes procent hoger loon in metaalindustrie Het College van Rijksbemiddelaars heeft zich, in afwachting van een door de Stichting van de Arbeid uit te brengen advies, voorlopig kunnen verenigen met de op 30 maart door de vakraad voor de metaalindustrie gedane gewijzigde voorstellen met be trekking tot een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst in de metaalin dustrie. Deze voorstellen houden in, dat de loonschalen der op 31 maart aflopende collectieve arbeidsovereen komst met 6 worden verhoogd, met dien verstande echter, dat door het systeem der afrondingen, dat dit maal zal worden toegepast, het per centage van zes niet ten volle wordt bereikt. In verband daarmede heeft het College van Rijksbemiddelaars onder het hierbovengenoemde voor behoud, behalve met de wijzigingen in de loonschalen, bovendien met en kele andere wijzigingen van een be perkte strekking kunnen instemmen. Het geheel van de aldus aangebrach te verbeteringen wordt door het col lege van rijksbemiddelaars, mede ge let op de loonstructuur in de metaal industrie, in overeenstemming geacht met de in het regeringscommuniqué van 19 maart aangegeven richtlijnen. Geheim overleg duurde 70 uur Gisteren werd vernomen, dat het bemiddelingsvoorstel in het Deen se arbeidsconflict door de woord voerders van het Deense vakver bond en door de werkgevers-vereni ging is aanbevolen. Gehoopt wordt, dat de stakin gen, die al aan de gang waren en die, welke waren aangekondigd, on middellijk zullen worden opge schort. Dat zou betekenen, dat de rest van de ongeschoolde arbeiders, die van plan waren om van heden af en na Pasen te staken, als ge- Poujade dreigt met aftreden Pierre Poujade, de leider van de Franse anti-belastingbeweging, heeft gedreigd te zullen aftreden, als de organisatie niet een „tast baar bewijs" van vertrouwen in zijn leiding geeft. In een artikel in zijn blad „Union et defense" beschrijft hij de moeilijk heden waaronder de beweging te lij den heeft. Poujade zegt daarin voorts, dat hij bereid is af te treden, als dat de voorkeur verdient. Hij wil vóór de bijeenkomst van het dagelijks bestuur op 12 april uitsluitsel hebben. Heeft hij dan geen bevredigend antwoord, dan zal hij zijn ontslag indienen. Ip geval de beweging echter haar ver trouwen in hem uitspreekt, zal hij „een herziening van de statuten, een vast omlijnd program van actie en het bijeenroepen van een nationaal con gres" voorstellen. woonlijk aan het werk zullen gaan en dat de gedeeltelijke uitsluiting, waardoor ongeveer 65.000 arbei ders zouden worden getroffen, af gelast zou worden. Dokwerkers, die dinsdag zouden sta ken, zeiden gisteren, dat zij de staking zouden afgelasten. Maar of de staking in het algemeen zal worden opge schort, dat zal van de verschillende bonden afhangen. Definitieve antwoorden van de vak bond en van de werkgevers-vereniging worden niet later dan 12 april ver wacht. De geheime besprekingen begon nen vijf dagen geleden op voorstel van de Deense premier Hansen De marathon-bijeenkomst die in totaal bijna zeventig uur duurde, stond onder leiding van de voor zitter van de Deense vakbond, Ejler Jensen, de voorzitter van de werkgevers-vereniging, Ejnar Thorsen, zes deskundigen van bei de partijen namens er voorts aan deel en tenslotte de bemiddelaar Erik Dreyer. Tot nu toe namen 70.000 arbeiders deel aan de staking in het hele land, die nu 15 dagen oud is. De Deense export was bijna geheel verlamd door de staking, daar de Deense zeelieden zich er bij hadden aangesloten. Alle grote benzine-maatschappijen waren door de staking getroffen en Denemarken was een land bijna zon der brandstof. Vele Deense toeristen in Noorwegen konden niet naar huis terugkeren, omdat de stoomboot-ver binding was stilgelegd. Droge maar koude paasdagen s een onaangename verrassing maar zal ook zijn stempel druk- H ken op de komende feestdagen. =f Doordat de luchtdruk boven de Britse eilanden en de Noordzee H sterk ging stijgen draaide de wind na het wegtrekken van s een kleine storing naar noord- westelijke richting. De koude H lucht, die daarmee van de Noordzee werd aangevoerd, H drong in de loop van de dag langzaam verder over ons land M door. Bijzonder groot was gis- termiddag het verschil in tem- H peratuur tussen oost- en west- Nederland. Op het moment, dat §f ij in oost Noord-Brabant en Twen- te nog 20 graden Celsius werd M s gemeten, voerde een koude zee- wind lucht aan die in Vlissingen H een temperatuur van 6 graden Celsius had. Het hogedrukge- bied, waarvan het centrum vrij- §e dagavond even ten westen van H Schotland lag, zal ook tijdens H de paasdagen voor luchtaan- voer uit noordelijke richting zorgen met als gevolg, belang- jz rijk te lage temperaturen van 7 tot 10 graden Celsius. Het enige zonnige geluid, dat wij kunnen laten horen, betreft de regen- kansen, die de eerste dagen zeer klein blijven. Er blijft aanvan- s kelijk nog veel bewolking over- 1= drijven, al verwachten wij later ook opklaringen. jz llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllW Russische bezetters waren geen nette gasten Weens hotel moet waarschijnlijk gesloopt worden Het grootste hotel van Wenen, het eens zo luxueuze „Grand Hotel, wordt ernstig met de sloop bedreigd nu ge bleken Is, dat tien jaar Russische be zetting een onherstelbare schade aan het gebouw heeft aangericht. Volgens stedelijke autoriteiten zou een volledige restauratie van het ho tel niet minder dan 6 miljoen gulden kosten, hetgeen neerkomt op de prijs voor de bouw van een geheel nieuw en modern hotel. Arrestaties in verband met overval op gouverneur In verband met de overval die enige dagen geleden te Gent gepleegd werd op de gouverneur van Oost-Vlaande- ren, zijn thans drie personen gearres teerd, een Belg, een Pool en een Hon gaar. De Belg neeft een bekentenis af gelegd. Hij bevestigde dat de vierde man gevlucht is in de wagen die zij voor de overval gebruikt hadden. Een ondernemend zakenman in M Slotermeer heeft op Goede Vry- dag in deze tuinstad van Am- sterdam een grote wedstrijd in het zoeken van paaseieren voor H de jeugd gehouden. De verstop- |l te eieren, in diverse kleuren gaven recht op een smakelijke H paasverrassing wie groen ge- kleurde eieren vondverwierf zich bovendien het recht een M van de ouden van dagen van Slotermeer een mandje paas- eieren aan te bieden. Het meis- §1 ke op de onderste foto behoor- s de tot die gelukkigen en bood, zoals de opname toont, haar paasverrassing aan de 18-jari- ge mevrouw Neeltje Kramer aan, een aangetrouwde klein- dochter van wijlen Dorus Rijkers. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiF OP ROUTE NEW-YORK—SCHOTLAND Een der vier motoren van Nucleon viel uit Een der vier motoren van de „su per constellation" „Nucleon" van de K.L.M. heeft in de nacht van donder dag op vrijdag, toen het vliegtuig op weg was van het vliegveld Idlewild bij New-York naar Prestwïck (Schot land), de geest gegeven. De gezag voerder lief de propeller van deze mo tor in vaanstand zetten, zoals in zul ke gevallen gebruikelijk is, omdat daardoor beschadiging aan de motor wordt voorkomen. Toen de motor was stilgezet, moest de „Nucleon" met haar vier en veer tig passagiers en bemanning van twaalf personen (..aarbij een beman ning die als passagier de vlucht meemaakte), nog circa dertienhon derd kilometer afleggen. Om twee mi nuten voor zeven des ochtends, ruim twee en een'half uur radat de motor was uitgevallen, landde de „Nucleon" op Prestwick, slechts een kwartier la ter dan aangegeven v- in de dienst regeling. Op Prestwick had de sta tionsdienst extra maatregelen geno men om hulp te verlenen als dat no dig mocht zijn, maar de „Nucleon" had geen hulp nodig. De passagiers hebben later op de morgen met een ander vliegtuig van de K.L.M. de reis naar Amsterdam voortgezet. De motorstoring van de „Nucleon" zal in Prestwick worden verhriDen. BELANGSTELLING UIT DE RIJNSTREEK Enkele hotels reeds volgeboekt Ondanks het feit, dat Pasen dit jaar wat vroeg valt en dat de weers verwachtingen voor het komende weekeinde verre van onverdeeld gunstig zijn, is de hotelreservering voor de paasdagen ongeveer gelijk aan die in het vorige jaar. Nu zijn deze reserveringen over het algemeen reeds enkele dagen of zelfs weken tevoren tot stand gekomen, zodat de factor „weer" hierin nog geen rol heeft gespeeld. In de kuststreek zijn enkele hotels reeds volgeboekt en zelfs heeft men aspirant-gasten moeten teleurstellen. Opmer kelijk is daarbij, dat vooral dc belangstelling uit Duitsland met name de Rijnstreek groot is. Vele Duitsers brengen het paasweekeinde hier door om in de omgeving een kijkje te nemen en dan te beslissen, waar zij de zomervakantie hun intrek zullen nemen. De algemene opinie van de hotel houders is wel, dat de paasdrukte wei nig zal afwijken van die in het voor gaande jaar. De een heeft wat meer reservering en de andere wat minder. De grote vraag is echter nog, hoe het er met de „dagjesmensen" zal gaan uitzien. De Bilt heeft aan de voor avond van het paasweekeinde vrijdag minder optimistische voorspellingen gedaan over bewolkte luchten wei aar met droog weer en tempera turen van om en nabij de zes graden. Het is verre van denkbeeldig, dat ve len zich hierdoor zullen laten afschrik ken. In Vlissingen waren vrijdagmid dag reeds vele vreemdelingen van allerlei nationaliteiten. Daarbij deed zich de moeilijkheid voor dezelfde die trouwens ieder jaar met Pasen opdoemt dat de ban ken van Goede Vrijdag tot en met tweede paasdag gesloten zijn. Dit geeft moeilijkheden in verband met het wisselen van vreemde va luta, dat nu zoveel mogelijk moet worden opgevangen door de plaat selijke V.V.V., die daarop echter niet is ingesteld. Mogelijk is hier voor in volgende jaren een oplos sing te vinden. Belgen wachten af Hoewel door de kustplaatsen van Cadzand tot en met Domburg de ver wachting dus reeds goed is, is er in de Westhoek van Schouw en-Duive- land nog weinig toeloop. Men moet het daar voornamelijk van de Belgen hebben, die nog even het weer zullen afwachten. In de Westhoek was giste ren dan ook nog weinig gereserveerd. Ditzelfde geldt voor de plaatsen, die verder van de kust gelegen zijn en het dus van de doortrekkers moeten hebben: Yerseke, Kruiningen, Goes, Middelburg en in zekere mate ook Breskens. Hier speelt de factor „weer" dus wel een grote en misschien beslissende rol. De reserveringen zijn er weinig of niets. Dit is evenwel geen bijzonder heid, want ook in andere jaren reser veert men in die plaatsen niet. De al gemene verwachting is echter wel, dat men ondanks de minder gunstige weersverwachting „vol zal zijn 9 De sultan van Marokko zal op 4 april uit Rabat naar Spanje vertrekken voor besprekingen over de vrijmaking van Spaans Marokko en de aansluiting van dat gebied bij Frans Marokko. KORTE PREDIKATIE PASEN ,En gaat terstond op weg en zegt zijn discipelen, dat Hij is opgewekt uit de doden". Mattheus 28Cla. Moet dit inderdaad terstond, op stél en sprongIs dit bericht dan zo be langrijkWat verandert er eigenlijk door deze boodschapt Duizenden en nog eens duizenden vieren Pasen zonder te weten dat Hij is opgewekt nut de doden" en ze hebben toch een fijne dat, als het weer een beetje meewerkt. Waarom dan zo'n haast t Wat gaat het deze wereld en myn le ven aan? De opstanding van Christus gaat ■my aan omdat mijn leven daardoor altijd moeten doen met de maten van nieuwe afmetingen krijgt. Ik heb het het boek Prediker. De lengte van het leven, zegt Pre diker, loopt van de wieg tot het graf. Het is een vrij loillekeurige maat. Er gens breekt het af bij het sterven. Als je de mensen bezig ziet met wroe ten en sjouwen zou je denken dat er nooit is een eind aan komt. ,En toch heeft alles zijn uur en ieder ding on der de hemel zijn tijd". De breedte van mijn leven is het smalle stukje van mijn eenzaam be staan. Ik moet er maar van maken wat er van te maken valt en leren het waardevolle var. het waardeloze te scheiden. Ik zal het grootse en ver hevene grijpen en mijn leven vullen mét het goede van deze aarde. De hoogte reikt tot aan de sterren, ja misschien tot aan de hemel. Maar deze is gesloten en met lege handen keer ik terug DU is mijn leven, tot op het moment dat de bo'^schap tot mij komt „dat Hij is opgewekt uit de do den. Nu wordt de lengte van mijn leven anders. Ik zie er perspectief in ko men, dat verder gaat dan het graf. Ik moet het boek Openbaring er bij open doen om de volte diepte te gaan zien van de nieuwe hemel en de nieu we aarde waar ik door Christus deel aan krijg. Er is nu ook uitzicht in de breedte. Ik ontdek mijn naaste. Wij zijn niet meer dwalende schapen kerende ons 'n ieder naar onze eigen weg" Wij worden 'n gemeente rodom de opge stane Heer. Deze breedte omvat de hele wereldkerk, waaromheen de vol keren der aarde zichtbaar vjorden Leest U maar het slot van Mattheus. Ook de hoogte wordt anders: ,£ie Ik ben met U al de dagen, tot aan de voleinding der wereldDe hoogte van mijn leven reikt tot aan de Heer, die zit ter rechterkant van God en over mij regeert; die mijn leven stuwt door Zijn geest. Ja, dat bericht moet terstond naar U toe. Desnoods maa in de krant. Het kan nog net. Morgen kunt U nog waarachtig Pasen vieren. Domburg, G. H. van Willenswaard DE VERWACHT... TAMELIJK KOUD. Veel bewolking met slechts hier en daar wat lichte regen en voornamelijk In de kustgebieden tijdelijk mist. Ma tige, af en toe krachtige noordweste lijke wind. Tamelijk koud weer. 1 april Zon op 6.17 onder 19.16 Maan OD 1.11 onder 9.14 2 april Zon op 6.15 onder 19.17 Maan op 1.57 onder 10.08 3 april Maan op 2.36 onder 11.08 Zon op 6.13 onder 19.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1