PREDIKBEURTEN WETHOUDER KöGELER REIKTE VELE GETUIGSCHRIFTEN UIT WALCHEREN ZEEUWS TIJDSCHRIFTGING DE ZESDE JAARGANG IN ZATERDAG 31 MAART 1956 FBOV IN OI ALB ZEBUWBB OOÜ BANT 7 IN TECHNISCHE SCHOOL MIDDELBURG Aan leerlingen Avondschool voor Nijverheidsonderwijs In de Caljouwzaal van de Techni sche School te Middelburg; werd don derdagavond de jaarlijkse slotles ge- honden van de Gemeentelijke Avond school voor Nijverheidsonderwijs. De wethouder van onderwijs, de heer J. W. Kögeler, reikte daar zeer vele rapporten en diploma's uit aan de leerlingen, die de afgelopen winter weer met succes hebben gewerkt. De cursisten, die per klas binnenkwa men, werden eerst door de wethou der toegesproken. De heer Kögeler wees er op, dat het gemeentebestuur van Middelburg zeer veel belangstel ling in deze school stelt. Spreker betoogde ook, dat het groot nut heeft een vak te leren in deze tijd, waarin steeds meer gestudeerd moet worden om iets te bereiken. Men verkrijgt daardoor een betere po sitie, maar bovendien brengen des kundige krachten het maatschappe lijk leven op een hoger plan. Tenslot te geeft het grote voldoening wan neer men een werkstuk met eigen krachten, steunende op een theoreti sche ondergrond, kan vervaardigen. Hierna overhandigde de wethou der met een toepasselijk woord de leerlingen stuk voor stuk hun diplo ma's en/of rapporten. Tevoren was de heer Kögeler verwelkomd door de heer J. Huisman, directeur van de school, onder wiens leiding deze bij eenkomst, waarin ook de docenten aanwezig waren, werd gehouden. De uitslagen van bevordering en diplomering luiden: B-CURSUS. Bevorderd van 1 naar Z: afd. schilderen: L. v. d. Bussche, Middelburg. Niet bevorderd: 1 leerling. Afd. automonteurs: J. Florussa, Vlissin- gen; K. Huibregtse Lzn., "WestkapelleA. J. Jacobse, Bfggekerke; C. Kal jouw, Sou burg: A. Matthijsse, Veere; J. Polderman, Middelburg. Niet bevorderd: 4 leerlingen. Afd. bouwvakken: B. Brouwer, Middel burg (prijs); L. Geschiere, Serooskerke; M. Goedhart, Ritthem: J. Janisse, Mid delburg: L. Klaassen, Middelburg: C. de Looff, Middelburg: L. Maranus, Oostka pelle; J. Minderhoud, Aagtekerke: P. Sin- ke. Middelburg: L. Sturm, Vrouwenpol der (prijs). Niet bevorderd: 1 leerling. Afd. metaalbew.: J. P. Hulszoon, Mid delburg: H. Kip, OostlcapeUe; C. H. Ley- dekkers, Middelburg: C. de Poorte. Mid delburg (prijs); J. Spaeter, Koudekerke; P. Melse, Middelburg. Niet bevorderd: 2 leerlingen. Afd. elektrotechniek: P. Boone, Koude kerke: P. J. Boucherie, Vlissingen; F. C. A. Borremans, Souburg: M. J. P. A. S. Falhaber, Vlissingen: L. Francke, Oostka- pelle (prijs); M. W. v. d. Guchte, Souburg: C. W. Heeren, Middelburg: J. de Kok, Vlissingen: J. Lous, Zoutelande; M. de Munck, Middelburg: C. van Prooyen, Vlls- sin'géh; H. A; dé Voogd, Middelburg: P. J. Meeuwse. Middelburg. Niet bevorderd 1 leerling. Bevorderd van 2 naar 3, afd. Bouwvak ken: L. Baljeu, Souburg: A. P. Beenhack- lcer, Souburg: W. A. Broeksma, Middel burg: J. Dingemanse, Zoutelande: C. M. Francke, Arnemuiden (prijs); A. P. van Gilst, Middelburg: P. A. Grim, Middel burg: P. Izeboud, Serooskerke; J. Mari- nlssen, St.-Laurens (prijs); W. v. d. Putte, Middelburg: P. Rlemens, Serooskerke; P. J. Reynoudt, Nieuwland; J. van Splunder, Souburg: J. Stroo, Koudekerke: J. Ver- sluys, Veere; P. A. Walraven, Middelburg. Niet bevorderd 2 leerlingen. Gedipl. A. Dekker, Middelburg. Diplomering, afd. schilderen II: K. W. v. d. Gruiter, Veere; P. M. Jan sen, Middelburg; D. W. v. d. Klooster, Souburg; L. K. Minderhoud, Westkapelle (prijs); G. J. de Voogd, Nieuwland: J. J. de Vroe, Souburg. Verklaring voor praktijk: H. M. Hille- man, Middelburg; H. J. Klopmeyer, Dom burg. Afd. schilderen III: A. Provoost, Dom burg. Afd. automonteurs: J. den Hollander, Oostkapelle: A. Maranus, Oostkapelle (prijs): P. C. de Rijke, Middelburg: A. Toutenhoofd, Westkapelle: M. Vader, St.- Laurens; H. Verton, Middelburg; C. A. Wielemaker, Koudekerke; J. Wielemaker, Koudekerke; J. Hengst, Westkapelle. Niet gediplomeerd 2 leerlingen. Afd. bouwvakken III: J. Adriaanse, Middelburg: J. Arendse, Souburg; J. W. Boone, Middelburg (prijs); H. Francke, Oostkapelle; I. Goverse, Nieuwland; L. Kodde, Middelburg; J. P. Mesu, Middel burg: P. Roelse. Ritthem; D. Schoe, Mid delburg; J, J. Siereveld, Arnemuiden. L. C. van Vaardlghem, Westkapelle; G. Wat- tel, Middelburg; B. Wondergem, Seroos kerke. Niet gediplomeerd 1 leerling. Verklaring tekenen: C. P. H. Mulder, Middelburg. Afd. metaalbewerking: A. W. Kempe, Souburg; J. Wouters, Biggekerke. Afd. elektrotechniek: D. Boone, Kou dekerke; A. D. de Bree, Koudekerke; G. Deegens, Midelburg; P. E. Dingemanse, Middelburg; J. W. Eclchardt, Vlissingen; P. J. Fey, St.-Laurens (prijs); J. W. v. d. Garde, Middelburg: J. S. van Ham, Vlis singen: J. Huibregtse, Westkapelle; A. A. Korsuize, Middelburg; G. Maranus, Dom burg; C. C. van Matten, Vlissingen; A. Smaardijk, Middelburg; J. J. F. Snijders, Middelburg. Niet gediplomeerd 10 leer lingen. A CURSUS bevorderd van 1 naar 2: le klas bouwvakken: A. Catsman, Mid delburg; w. de Groot, Middelburg: L. P. van Lomwei, Souburg (prijs); A. Wattel, Middelburg. Niet bevorderd 1 leerling. Z.V.U. benoemde een nieuwe secretaris Het bestuur van cle Stichting Zeeuwsche Volksuniversiteit te Mid delburg heeft tot secretaris van deze instelling benoemd de heer W. H. P. Meerkamp van Embden uit Schie dam. Hij zal per mei a.s. in dienst treden. De heer Meerkamp van Emb den was tot voor enige jaren in Mid delburg woonachtig. Hij was destgds- o.a. werkzaam als ambtenaar van het Stréekbureau Walcheren. De heer Meerkamp van Embden is de opvolger van de heer A. A. Stern- heim, de huidige secretaris, diezo als gemeld de Z.VJJ. gaat verla ten m verband met zijn benoeming tot administrateur van de Rotter damse Volksuniversiteit met ingang van 1 juni a.s. Afd. metaalbewerking: J. A. Barten, Vlissingen; A. J. van Helleman, Bigge kerke; C. J. Mannl, Middelburg; L. M. Hoek, Middelburg (prijs). Niet bevorderd 1 leerling. Afd. Bouwvakken II; bevorderd van 2 naar 3: D. D. Lobbezoo, Souburg. Afd. metaalbewerking II: bevorderd van 2 naar 3: J. Groenewegen, Middelburg; F. R. Hoogwijs, Middelburg: J. P. Kamer mans, Middelburg; C. Kasander, Middel burg; A. de Nood, Veere: T. B. Petiet, Middelburg; W. Roskam. Middelburg; T. Slijm," Souburg; J. M. de Visser, Middel burg. Niet bevorderd: 1 leerling. Diplomeringen: Afd. Bouwvakken IH: J. Bakker, Middelburg; L. C. Dingeman se. Middelburg: J. Neuféglise, Middelburg (prijs); J. P. Stroo, Arnemuiden: S. de Visser, Vrouwenpolder. Niet gediplo meerd: 1 leerling. Afd. metaalbewerking HI: A. c. van Baa ien. Grijpskerke; A. M. van Boven, Mid delburg: R. G. Brozlus, Middelburg: J. Guldenaar, Middelburg; J. j. van Heu len, Vlissingen: J. Mathijsse, Meliskerke; P. S. Schenk, Middelburg (prijs); J. van Tatenhove, Middelburg; W. J. J. van Tol, Middelburg; M. Wondergem, Middelburg. Bevorderd van 1 naar 2: stoffeerders: B. van Anrooy, Goes; J. M. Crlelaard, Souburg; J. L. Guilliet, Middelburg; A. C. van Loenen, Vlissingen; D. Meeuwsen, Vlissingen (prijs); M. L. Pleune, Middel burg; S, de Ridder, Vlissingen: J. J. van de Linden, Vlissingen. Vakbondsbestuurders waren op conferentie in Cadzand. In het vormingscentrum „Hede- nesse" te Cadzand werd een twee daagse conferentie gehouden voor vakbondsbestuurders van het N.V.V. De conferentie stond onder leiding van Wika J. A. Hes namens „Kerk en Samenleving" en Wika R. Was- terval, namens het centrum. De on geveer 25 .deelnemers kwamen uit alle streken van Zeeland als afge vaardigde van hun bonden. Wika Hes hield een lezing met als thema „Het vraagstuk der verzuiling", die door een uitvoerige discussie werd gevolgd. In de discussie kwamen on der meer de punten van het open baar en bijzonder onderwijs, één om roep of omroepvereniging, de ver starring van de verzuiling en het in hokjesgeest opvoeden der jongeren naar voren. De conferentiegangers bezochten ook een kerkdienst in Zuïdzande waar ds. Kuilman voor ging. De tweede dag hield de heer mr. Ph. Abbing een lezing over „De op roep tot solidariteit." Beide lezin gen, alsmede ook de gesprekken, gingen over het herderlgk schrijven der Generale Synode van de Herv. Kerk: „Christen zijn in de Nederland se samenleving." Ook na deze le zing was er een uitvoerige discus sie, waarin vooral het vraagstuk van de confessionele en algemene vakverenigingen naar voren kwam. Wika Hes sprak in zijn sluitings woord van de geslaagde conferen tie de hoop uit, dat het besprokene door zou dringen in de afdelingen en dat men de studie van het Her derlijk Schrijven overal ter hand zou nemen. jjHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Middelburg Teraardebestelling van de heer A. Bosdijk Onder grote belangstelling werd vrijdagmiddag op de algemene be graafplaats in Middelburg het stoffe lijk overschot ter aarde besteld van de heer A. Bosdijk, in leven hoofd van een lagere school in Nijmegen, die vroeger in Zeeland bekendheid genoot door zijn werk als directeur van de Middelburgse Volkszangschool van ..Uit h'et Volk—Voor het Volk". In de aula werd allereerst het woord ge voerd door de heer Reijers, zwager van de overledene, die enkele woor den van afscheid sprak namens me vrouw Bosdijk en tevens een persoon lijk woord. Namens de Koninklijke Vereniging „Uit het VolkVoor het Volk" voerde de voorzitter, de heer L. A. Schenk, het woord. Deze schetste de verdien sten van wijlen de heer Bosdijk voor het muzikale leven in Middelburg en zei, dat de vereniging zijn nagedachte nis in ere zal houden. De heer J.'W. Almekinders, hoofd van de rijksleer school, waar de overledene als onder wijzer werkzaam is geweest, herinner de aan die tijd en noemde de heer Bosdijk een begaafd collega. Aan de geopende groeve las ds. De Vries, Evangelisch Luthers predikant uit Nijmegen, psalm 23, waarna hij het Onze Vaaer bad. De baar was geheel met bloemen overdekt. Middelburg-Vlissingen op zaterdag 7 april a.s. Vorig jaar besloten de voetbal verenigingen Middelburg en Vlis singen omjaarlijks op 5 mei een liefdadigheidswedstrijd ten bate van „Sport Steunt Zonneveld" te spelen. De eerste ontmoeting werd in Vlis singen gehouden, maar omdat 5 mei dit jaar op zaterdag valt, zul len de beide clubs in verband met de competitie die dag niet tegen elkaar in het veld kunnen komen. Thans is besloten om deze wed strijd reeds te spelen op zaterdag 7 april, omdat er op zondag 8 april in verband met de interland België- Nederland toch geen competitiewed strijden moeten worden gespeeld. De wedstrijd wordt gehouden op de Nadorst in Middelburg en zal 's middags om vier uur beginnen. On getwijfeld zal er voor deze ontmoe ting tussen de beide jubilerende clubs en oeroude rivalen grote be langstelling bestaan. Verkeersongeval op gevaarlijke hoek Mede tengevolge van de moeilijke verkeerssituatie op de hoek van de Veersesïngel en de Zacharias Jan- senstraat te Middelburg is vrijdag middag de 24-jarige motorrijder B. C. uit Sint Laurens op die hoek in botsing gekomen met een vrachtauto, die bestuurd werd door de 21-jarige J. P. uit Middelburg en vervolgens te gen de hoek van het hoekhuis aange reden. Met ernstige verwondingen aan het gezicht werd C. per auto naar het ziekenhuis vervoerd. De valhelm van C. heeft hem vermoedelijk het le ven gered, want dit hoofddeksel ver toonde na het ongeval een flinke deuk. Het ongeval ontstond, doordat de vrachtauto uit het zeer smalle deel van de Zacharias Jansenstraat de Veersesingel op draaide en tegelijker tijd de motorrijder de Zacharias Jan senstraat indraaide. De motorrijder eerst tegen de auto die onmiddel lijk stilstond en vervolgens tegen het hoekhuis. Zowel de motor als de auto werd beschadigd. Veere Scheidende mijnmeester kreeg fraai geschenk De mijnmeester van Veere, de heer A. J. Everaars, was vrijdagmiddag voor het laatst in deze functie werk zaam. Ter gelegenheid van dit af- blijk van erkentelijkheid aangeboden scheid werd de heer Everaars een namens de kooplieden en de vismeel- fabrikanten Tijdens eer korte bijeen komst in de vismgn heeft de heer W. Martjjn, één der handelaren, de heer Everaars namelijk een fraai model van een hoogaars overhandigd. Hij dit deed met een korte toespraak, waarin hij namens zijn branchegeno ten en de fabrikanten dank bracht voor de prettige samenwerking gedu rende tal van jaren. De heer Everaars die blij verrast was, sprak woorden van dank. Zoals men weet, is de heer Everaars benoemd tot agent van het bedrijfsschap in Breskens, waar hij volgende week zijn werkzaamheden zal beginnen. Oostkapelle Ouderavond o.l.s. De ouderavond van de openbare la gere school te Oostkapelle was druk bezocht. De voorzitter van de ouder commissie, dokter P. Bom, heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom De heren K. Melis en J. van de Putte werden bij acclamatie herkozen als leden in de oudercommissie. Nadat enkele vragen op onderwijsgebied waren behandeld, werd het werk der leerlingen, dat tot grote voldoening stemde, bezichtigd. Vele oudei's maakten van de gelegenheid gebruik met de leerkrachten een en ander te bespreken. Vervolgens begaf het ge zelschap zich van de school naar het verenigingsgebouw, waar de leerlin gen van de hoogste klassen enkele toneelstukjes, schetsjes en sprookjes opvoerden. Mejuffrouw De Wilde, die ook voor de pianobegeleiding en -omlijsting zorgde, oogstte met haar leerlingen veel succes. De declama tiewedstrijd tussen leerlingen, waarbij de oudercommissie als jury optrad, had de volgende uitslag: 1. Tineke den Hollander, 2. Nellie Melis en 3. Toos Kip. Het hoofd der school, de heer A. van Dijke, sprak de aanwe zigen nog toe. Het geheel was een uitstekend geslaagde avond. Dokter Boon bood tot slot de leerkrachten de heèr Van Dgke, mevrouw Radema- Zonder geluk... Zonder geluk vaart niemand wel. Dit ondervonden donder- dagmiddag de heer S. uit Le- wedorp en vier anderen, die sa- men met hem in de auto van de heer M. uit Nieuwdorp zaten, H die naby de gasfabriek te Goes m byna het kanaal in reed. Bg het nemen van de bocht bleek, ff dat de remmen van de auto het m niet al te best deden, waardoor de auto recht in de richting van het kanaal reed Het ge- m luk wilde echter, dat juist op die plaats een woonark lag, die m als stootblok voor de auto diende. Het voertuig bleef juist 1= op de kaderand hangen. De in- zittenden kwamen zodoende met de schrik vrij. De auto en de ark werden enigszins be- H schadigd. Er moest een takel- wagen aan te pas komen om de auto weer op de weg te zetten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Domburg Mevr. GreupRoldanus sprak voor Z.V.U. Mevrouw S. Greup-Roldanus die woensdag voor de Z.V.U.-werkgroep te Domburg sprak over de historische achtergrond van haar roman ;,De hu meuren in de straat der weduwen", heeft haar publiek een blik gegund in het geheimzinnige laboratorium ener schrijfsters-fantasie, die wordt gedra gen door een ware hartstocht voor het wetenschappelijke feit. De droge za kelijkheid van winst- en verliesreke ning, van laadbrief en inventaris, van matrozenkist en specerijzolder, van de verbasterde „vaktaal" der oude Oost- injevaarders, komt tot leven, als me vrouw Greup ze hanteert. Ze verliest alle dorheid, alle zwaarte; de humor tintelt er in, de wrangheid van men selijk leed en verval, de ijdele praal der achttiende-eeuwse burger-aristo cratie verschiet voor onze ogen in af wisselend sombere en schitterende kleur. Hierbij is niets opzettelijks, geen zoeken naar „couleur locale", haar speurzin is de zuiver-wetenschap- pelijke behoefte aan het exacte feit, het helder historisch inzicht. Totdat op mysterieuze wijze deze exactheid be vruchtend werkt op de fantasie der schrijfster en tot inspiratie wordt. Zo is dan de sfeer geschapen, waarin de karakters van haar boek leven. Haar wetenschappelijk geweten houdt haar ver van de „vie romancée", de karak terroman in historische sfeer daaren tegen geeft zowel ruimte aan haar psychologisch inzicht als aan haar his- torisch-verantwoorde uitbeeldings kracht. Marktberichten VEILING MIDELBURG. 30 maart. Fruit: Jonathan keuken 63; Goudreinetten I 4555; keuken 4348; St.- Remy keuken 4349. Groenten: Rabarber 65—70; Spinazie 45 —68; Andijvie 43—76: Witlof 52—77; Krop sla C 12—23; Sladunsel 44—118; Veldsla 87 •167; "Snijsla 100—196; Prei 46—77; Sprul- r"ss lten 87;"Wtjnpeen 315; Rode kool 13—22; ker-van' dé Perel en mejuffrouw De Kroten per kg 5- 9; Koolrapen 6; Uien per Wilde een geschenk aan. kg 28—40. Walcheren ZATERDAG 31 MAART Ned. Herv. Kerk. Middelburg (Koor kerk) 88.30 Interk. avondgebed; Vlissingen (Engelse kerk) 7.30—8 Interk. avondgebed. Zevendedags Adventisten. Middel burg 10 Bgbelstudie, 11 ds. de Raad; Vlissingen 9.15 ds. de Raad, 10.15 Bijbelstudie. ZONDAG le PAASDAG. Ned. Herv. Kerk. Arnemiuden 10 en 2.30 ds. Verwen; Biggekerke 9.30 en 2 (H.A.) ds. Abbing; Gapinge 10 ds. de Boer (H.A.), 2 ds. Sneller; Grijpskerke 10 en 2.30 ds. Wisse; Kleverskerke 10 ds. Otte; Koudeker ke 10 ds. Hoffman; geen jeugdkerk; 2.30 vic. de Mey; Vliss. str. 7 vic. de Meij; 't Zandt 10 vic. de Meij, 12 Paasd. zondagsschool, 7 ds. Hoff man; Meliskerke 2.30 ds. van Dug- ne; Middelburg Nw. kerk 9.30 ds. Aalders (H.D.), 7 vic. Koole; Oost- kerk 10 ds. van Woerden, 5 kinder- dienst o!.v. mej. Teunissen; Koor kerk 10 ds. van Houte; Engelse kerk 10 ouderling Vergouwe (jeugd kerk) Nieuw, en St. Joosland 10 en 2.30 ds. van Haarlem; Oost- en West-Souburg 9.30 ds. van Duijne (bev. lidm.) 11 ds. Haitjema (bev. lidm.), 7.30 (geref. kerk) Interk. Paaszangd. ds. Brederveld en ds. Haitjema;-9.30 jeugdkerk in „Con cordia"; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Richard; Ritthem 10 en 2.30 ds. van 't Hof; Serooskerke 10 en 2.30 ds. v. d. Wind; St. Laurens 10 en 2.30 ds. Kalkman; Vlissingen St. Ja- cobslcerk 10 ds. Kloosterman (mede-, werking kerkkoor), 5 ds. Maas; En gelse kerk geen kerk voor jonge ren; Johanneskerk 10 ds. de Groot, 7 ds. Kwast (gezinsd.); Havendorp 10 ds. Maas; Vrouwenpolder 10??, 2 ds. de Boer (H.A.); Westkapelle 9.30 en 2.30 (H.D.ds. Oosthoek, 7 ds. Oosthoek en ds. Dondorp (Paas- wijdingsd.); Zoutelande 9.30 en 2.30 ds. Wagener; Aagtekerke 10 en 2.30 ds. Theunissen: Domburg 10 ds. Van Willenswaard, 7 (bijzondere dienst) ds. Van Willenswaard; Veere 10 ds. Don, 7 ds. Otte; Kleverskerke 10 ds. Otte. G.G.N. Arnemuiden 9.30, 2 en 6.30 leesdeinst; Middelburg 9.30, 2 en 6.30 leesdienst. Geref. Kerk. Middelburg (Hofplein- kerk) 8.45 ds. de Boer, openb. bel., 10.30 ds. Meister, openb. bel., 2 ds. van Til, 5 ds. van Til; (Noorderkerk) 9.30 ds. van Til, ooenb. bel., 5 ds. de Boer; Luth. Kerk 7.15 ds. de Boer Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Poelman; Domburg 10.30 ds. Dondorp, 2.30 ds. Goumare; Gapinge 9.30 ds. van Nes, 2 ds. Spoelstra; Grijpskerke 10 en 2.30 ds. Goumare, openb. bel. en voor- ber. H.A.; Koudekerke 9.30 en 2.30 cte. Elshout; Meliskerke 9.30 ds. spoelstra, 2.30 ds. Meister; Oostka pelle 10 en 2.30 ds. Bakker; Seroos kerke 10 en 2.30 ds. van Wouwe; Souburg 9.30 en 2.30 ds. Breder veld: (openb. bel, en voorb. H.A,); St. Laurens 10 en 2.30 ds. Boon; Veere 10 (openb. bel.) en 2.30 (voor- ber. H.A.) ds. Streefkerk: Vlissin gen 9.30 en 5 ds. Oostra; vrouwen polder 10 en 2.30 drs. Jager (voorm. openb. bel., nam. afscheid); West kapelle 9 ds. Dondorp, 2.30 drs. Verschoor. Geref. Gem. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd.; Meliskerke 9.30, 2.30 en 7 leesd.; Middelburg 9.30, 2 en 6.30 ds. Rijksen; Oostkapelle 10 en 2.30 lees dienst; Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Westkapelle 9.30, 2 en 6 lees dienst; Zoutelande 10 en 2.30 lees dienst. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 9.30 en 2.30 leesd.; Vlissingen 9.30 en 5 drs. de Vunst. Ver. van Vrijz. Herv. en Remonstr. Kring. Vlissingen (Engelse kerk) 10 ds. v. d. Wall. Evang. Luth. Gem. Middelburg 9 ds. Johannes; Vlissingen 10.30 ds. Johannes (bev. lidm.) Doopsgez. Gem. Middelburg 10.30 mej. dr. Bakker; Vlissingen 10 da. de Boer. Herst. Apost. Zendingsgem. Vlis singen (Bakkersgang) 10 en 4.30 dienst. Herst. Apost. Zendingskerk. Vlis singen (Kasteelstraat 5) 10 en 5 de heer v. Bemmel. Leger des Heils. Middelburg 9.30 heil. samenk, 3.30 openl. samenk., 7.30 Paas jubel; Vlissingen 10 heil. samenk. (inzegening soldaten), 6.45 openl. samenk., 7.30 verlossingssa- menk. o.l.v. kapt. Eikenaar. Evang. Ver. op G.G. Vlissingen 10 en 5 ds. Grisnigt. 2e PAASDAG. Ned. Herv. Kerk. Arnemuiden 10 ds. Verweij; Middelburg Nw. kerk 10 ds. Sneller; Vlissingen St. Jacobs- kerk v.m. Bondsdag C.J.M.V.-C.J.V. F.; Johanneskerk 10 ds. Kwast. Eglise Wallonne. Middelburg 10.30 (l'Eglise mennomite) M. le pasteur Risseeuw. G.G.N. Arnemuiden 9.30 leesd.; 3 ds. Aangeenbrug. Geref. Gem. Oostkapelle 10 leesd.; Zoutelande 10 leesdienst. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 9.30 leesd. Doopsgez. Gem. Vlissingen 10 da. de Boer (gezinsdienst). Leger des Heils. Vlissingen 3 straatzang en openl. samenk. te Rit them. Evang. Ver. op G.G. Vlissingen 10 ds. Grisnigt. ZONDAGSDIENST ARTSEN Middelburg: eerste paasdag: J. C. B. Simons, Vlissingsesingel 38, tel. 2191: twee de paasdag: H. Ruiter, Langevlele 49, tel. 2637; Vlissingen: eerste paasdag: c. C. Sluijter, Julianalaan 9, tel. 2225; tweede paasdag: J. Vader, Badhuisstraat 106, tel. 2472: Koudekerke, Zoutelande en West kapelle: L. Sloos, Middelburgsestraat 1 te Koudekerke, tel. K 1185—231 (beide paasdagen): Veere, Serooskerke en Oost kapelle: M. A. v. d. Sluljs, Markt A 155, te veere, tel. K 1X81—271 (beide Paasda gen). Apotheken: Middelburg: apotheek Hum- melen. Markt 69. tel. 2134 (beide paas dagen); Vlissingen: apotheek J. H. Tan- Meyer, Singel 60, tel. 2025 (belde paas dagen). In een nieuwe, fleurige en moder ne omslag verscheen het eerste num mer in do zesde jaargang van het „Zeeuws Tijdschrift", dat hiermede bepaald aan distinctie gewonnen heeft. De redactie schreef een voorwoord bg het verschijnen van dit nummer, waarin omgekeken wordt naar de vijf jaargangen en waarin gewag wordt gemaakt van de provinciale subsidie, die verkregen werd. „Deze steun komt ons voor als een motie van vertrouwen in ons aandeel de interne binding in Zeeland hechter te maken", aldus de redactie, die aankondigt in een bijeenkomst com mentaar te zullen leveren op bij de voorlopige beschouwingen in de sta ten gemaakte opmerkingen, „die vele lezers en de redactie onbegrg- pelijk voorkwamen." Voorts zegt zg verder te zullen gaan op de ingeslagen weg, die leid de tot een geleidelijke daling in het aantal historische bgdragen en tot een stijgend aandeel van de actuele problematiek. Ook de kunst is ster ker vertegenwoordigd. Dit redactionele voornemen komt ons loffelijk voor. De inhoud van het thans versche nen nummer is er helaas een tik keltje mee in tegenspraak, gezien de historische bgdragen op zichzelf prettig leesbaar en interessant namelijk van de heer W. de Bruine over het economisch leven in Vlis singen in de achttiende eeuw en van de heer Van Ham over een briefwisseling tussen De Genestet en de Middelburgse doopsgezinde pre dikant Pekelharing. Drs. M. C. Verburg leverde een economi sch-geograf ische beschou wing over Zeeland, die uitmunt door gedetailleerde zorgvuldigheid en waarin velerlei aspecten, van land bouw tot intelligentie van de Zeeuw, belicht worden. Een artikel met goed gedocument de gegevens, die het weten zeker waard zijn. Over getgmolens „een vaak on bekend begrip", aldus de auteur schi-eef A. Tutein Noltenius en dr. P. J. Meertens schetste leven en werken van de Middelburgse novel list Henri Eduard Beunke. Dr. Meer tens verklaart, dat hij niet zou aar zelen opnieuw een bloemlezing uit de novellen van Beunke ter perse te leggen. Indien hij uitgever zou zijn. Vlissingen Feestavond ten bate van Ned. Olympisch Comité Ten bate van het Nederlands Olympisch Comité dus voor de uitzending van Nederlandse sportlie den naar de Olympische Spelen in Australië houden de junioren van de voetbalvereniging „Vlissingen" vrgdagavond a.s. in de Scheldehal te Vlissingen een feestavond. Er zullen verschillende bekende spelen worden gehouden, zoals „mastklimmen" en „trek aan de bel". Men wil deze avond een echte „olympische sfeer" in de zaal brengen. Het spreekge stoelte is bijvoorbeeld een olympisch erepodium en verder zal er een ope nings- en sluitingsceremonieel wor den gehouden. Poolse oud-strijders. De kring .lissingen van de ver eniging van Poolse oudstrijders de grootste Poolse onafhankelijk heidsorganisatie in het buitenland kwam in jaarvergadering bgeen, die in de „ZilverpooF' werd gehou den. Het voornaamste doel van deze vereniging is het behouden en reali seren van het idee van een vrg en souverein Polen; het onderhouden en versterken van de banden tus sen Polen en Nederland, het voorzien in de culturele en maatschappelijke belangen van de leden; samenwer king met oudstrgders van de vrije en democratische landen in de geest van kameraadschap en vriendschap; en het verdedigen en verspreiden van de historische waarheid over Polen in het algemeen, en over de Poolse inzet en deelname in de strijd voor de vrijheid tgdens de tweede wereldoorlog in het bgzonder. De kring Vlissingen telt 50 leden, wat precies een duizendste deel uit maakt van het totale aantal leden verspreid over de gehele vrge wereld. Met algemene stemmen werden herkozen als voorzitter ir. J. Min- kiewicz, als 'tweede voorzitter de heer P. Sakowski en als secretaris de heer P. Benski. P. v. d. A. vergaderde. De afdeling Vlissingen van de Party van de Arbeid vergaderde on der voorzitterschap van de heer M. J. van Poelje. In zijn openingswoord vestigde deze de aandacht op enkele belangrijke gebeurtenissen op politiek en staatkundig gebied zoals de vorige week in de Tweede Kamer aangeno men wet op de ouderdomsvoorziening en de kritiek, die men in de Sovjet- Unie geuit heeft op Stalin. De jaar verslagen, die ongewgzigd werden goedgekeurd, gaven blgk van een ge zond verenigingsleven en een stygfng van het ledental van 500 tot 525. Het uitvoerige verslag van de raadsfractie werd met waardering ontvangen. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende functionarissen mevrouw J. KempeDe Nooyer en de heren Ch. Gillissen Verschage, P. Willemsen en J. Dobbelaar herkozen. In de plaats van de heer J. Marijs werd de heer L. Joustra gekozen. In de controle commissie werd de heer J. J. Kempe benoemd. Hierna gaf de heer F. Smit een verslag van het verkiezingscon gres te Amsterdam. De heren C. Cas- telegn en J. van Wagtendonk werden afgevaardigd naar de gewestelgke voorjaarsvergadering, die op 14 april te Goes wordt gehouden. Betreffende het 1 meifeest werd me degedeeld, dat het gezelschap Adrie van Oorschot deze avond zal opluis teren. De heer W. van Deelen zal een toespraak houden Arnemuiden Raad met spoed bijeen. Vandaag, zaterdag, komt de ge meenteraad van Arnemuiden 's mor gens om tien uur in spoedeisende vergadering bgeen. Drs. Louis Lockefeer tenslotte geeft een korte beschouwing over het to neel ln Zeeland, waarin hg betoogt dat beroeps- én amateurtoneel naast elkaar in onze provincie kunnen be staan en dat beid: recht hebben op steun. De fraaie foto op de voorpagina van de molen in Wissekerke is van de heer A. A. van Pagee uit Mid delburg. v. B. Eindles van de Chr. Lagere Landbouwschool Oostkapelle Diploma's voor 18 leerlingen Donderdagmiddag werd de eindles gehouden van de Chr. Lagere Land bouwschool in Oostkapelle. In deze bijeenkomst waren verschillende ge meentebesturen uit de streek verte genwoordigd. De voorzitter van de commissie van toezicht, de heer J. Wattel, sprak een welkomstwoord. Ir. J. Versteeg, rijksconsulent voor het landbouwonderwijs, kon in de loop van deze middag een diploma uitrei ken aan 18 leerlingen. Geen der kan didaten werd afgewezen. Tevoren stelden het hoofd der school, de heer A. aandrikman, de leraar landbou- .-werktuigkunde, de heer R. Krijger en ir. Versteeg de leerlingen tal van vragen, hetgeen een vlot verloop had. Na de pauze reikte de heer versteeg de diploma's uit. Hg wekte de geslaagden op de mogelijkheden tot verdere studie te benutten. Daarna werd ..og het woord ge voerd door de heer Wattel namens de commissie van toezicht, drs. J. J. Knibbe, secretaris van de Zeeuwse C.B.TH, en de heer C. Wattel, uit naam van de ouders. Namens de leer. lingen dankte Krijn Bommeljé de le raren voor het gegeven ondenvgs on der het aanbieden van enkele ge schenken. K. de Kam, de beste leer ling, ontving een boekwerk. De namen der geslaagden luiden: F. Blaas, C. de "'isser en G. de Vis ser, allen Aagtekerke, K. Bommeljé, A. Geldof, C. Joziasse en A. Poppe, allen Oostkapelle, W. v. d. Bosse en W. Wattel, beiden Sint Laurens. J. de Bruijn, Vrouwenpolder, A. Hou- mes, C. Provoost, A. de Visser en F. de Visser, allen Domburg, K. de Kam, W. Kaljouw, beiden Grgpskerke, F. Langebeke en J. Wondergem, beiden Gapinge. De bevorderingen luiden: van de eerste naar de tweede klas: A. Adri aanse, P. Cevaal, A. Louwerse, P. Louwerse, W. Meijers, P. Sinke, J. de Visser, allen Serooskerke (W), C. B-zurjen en J. Wagenaar, beiden Vee re; W. den Hollander, J. de Kam, R, Regnhoudt, J. Schoe, A. Wondergem, allen Oostkapelle, Chr. Louwerse en C. de Voogd, beiden Vrouwenpolder, H. Maljaars, S. Simonse, L. de visser Azn„ allen Aagtekerke en L. de Vis ser Jzn., Grgpskerke. Niet bevorderd diïe. Van twee naar drie gaan: J. Hoef- kens, G. Jobse, K. Poppe, A. de Vis ser, K. de Visser, allen Oostkapelle, A. Houmes, Domburg, K. de Kam, Grgpskerke, Chr. Kodde, J. de Visser, Aagtekerke, W. Louwerse, Seroos kerke, A. Maljairs. Vrouwenpolder, A. de Nood, J. de Nood, beiden Vee re, C. Roelse, Westkapelle en J. Ver- slugs, Gapinge. Niet bevorderd 2. Van dne naar vier werden bevor derd: S. Blaas, P. Maramus. C. de Visser, C. Corbijn, P. Koole, A. Maas, J. de Voogd, allen Serooskerke, C. Lu- dikhuize, A. Maljaars, J. Maljaars, Jac. de Visser, L. Jobse, allen Oost kapelle, J. Minderhoud, Zoutelande, J. Provoost, Joh. de Visser, beiden Domburg, M. Verstraate, Westkapel le. A. de Voogd, Vrouwenpolder, W. Wagenaar, Veere, M. Wattel, Gapin ge, P. Geertse, Grgpskerke, A. Kod de, Serooskerke. Lezing voor genootschap NederlandF rankrijk Voor de Zeeuwse afdeling van het. Genootschap NederlandFrankrgk sprak donderdagavond in Middelburg de heer Serge Lainé van het Institut Frangais te Amsterdam over de Franse politieke situatie van het ogenblik. Duidelijk en op geestige wijze gaf hg een overzicht van de plaats en het belang van de verschil lende partgen. Zo Ts de S.F.LO, een bourgeois-partg. want iedere arbei der stemt communist, het Poujadisme is een ware volksbeweging, gegroeid op plaatsen waar veel mensen samen komen, bg de bakker en in het café- op-de-hoek Merkwaardigerwgs is in dit land zonder rechtstreeks op de kerk steu nende partgen toch het onderscheid tussen sociaal vooruitstrevende en behoudende groepen niet het belang rijkste. In de gron 1 van de zaak voelt Iedere Fransman de tegenstelling links-rechts als een confessionele te genstelling. De schoolstrgd is alles beheersend, al woedt deze onder de oppervlakte van de dagelgkse poli tiek. Zo is de M.R.P. „rechts", maar sociaal vooruitstrevend; zgn vakbe weging gaat in zgn eisen vaak ver der dan de communistische C.G.T. Na de laatste verkiezingen „door alle partgen gewonnen" werd het land onbestuurbaar ge noemd, maar nog nooit na de oorlog kreeg een regering zo ruime steun Spr. meende, dat deze verrassende ontwikkeling echter met een oplos sing van het Algergnse vraagstuk zgn einde zal vinden. Twee grote on bekenden zijn er bg de voorspelling van wat er daarna zal gebeuren: Poujade en Mendès-France. Na de le zing volgde discussie. Vlissingse stationschef naar Woerden. De heer J. W. P. Lobbezoo, stations chef tweede klasse te Vlissingen, is met ingang van 1 april a.s. benoemd tot stationschef eerste klasse B te Woerden. De heer Lobbezoo kwam op 1 juni 1954 naar Vlissingen, nadat hij 2 jaar adjunct-stationchef te Dordrecht was geweest. Vóór zijn Dordrechtse tijd was hij gedurende 20 jaar werk zaam bij de N.S. te Breda. Het is nog niet bekend wie de heer Lobbezoo te Vlissingen als stations chef zal opvolgen. Hij zal echter zo lang in zijn tegenwoordige standDlaats blijven tot zijn opvolger er is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 15